PDA

View Full Version : αγια μαρινα κισσου πηλιου



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
20/09/2014, 13:40
τον αυγουστο επισκευτηκα τον κισσο και την εκλεισια της αγιας μαρινας στην λειτουργη ο πατερ μηχαηλ ο οποιος εχω την τιμη να είμαι εξαδερφος του. συζητισαμε τα προβλήματα του ναου και τον αγωνα που κανει για να μην καταστραφη ο ναος από την φθορα του χρονου και των καιρικων συνθικων . ενας ναος ο οποιος είναι από το 1650 περιπου , όπως και να το κανουμε είναι η πολιτιστικη μας κληρονομια και δινει αγωνα με της πενταροδεκαρες από το κερακι των πιστων αλλα και από το βιβλιο με την ιστορια του ναου που εχει γραψει να πληρωνει τα εξοδα συντιρισης και υποστιλοσης του ναου. ειδικες σκαλοσιες από την ιταλια για την στιριξη της οροφης ειδικο τεντοπανο από την ευρωπη για να σκεπαστη ο ναος γιατι με της βροχες και της υγρασίες μπαζη η οροφη και κυνδινευουν να καταστραφουν τα παντα. και μαλιστα ο ναος για να μπει το ειδικο τεντοπανο κουβαλιθηκε μονοκοματος στα χερια από τους χωρικους και με σκηνια τραβοντας τον σκεπασαν την εκλισια ολοκληρη. αγωνας μου λεει καθημερινος χωρεις βοηθεια απο το κρατος μονο από τους πιστους και τους επισκεπτες. και να σκευτητε ότι το κοστος για να φτιαχτουν όλα είναι 400 000 ευρω , για γιουροβιζιον και άλλες βλακιες χαλαμε εκατομυρια για την πολιτιστικη μας κληρονομια τιποτε. αξηζει να δειτε την εκπομπή για να καταλεβεται γιατι ναο μηλαμε......


http://www.youtube.com/watch?v=uh6CuMXXWIA

bros400pgm
20/09/2014, 13:44
Ξεχασες να πεις οτι και το βατοπεδι δεν του δινει σημασια. Οπως επισης και αλλες τετοιου ειδους επιχειρησεις.

Specialized
22/09/2014, 13:25
Τον αρχιεπίσκοπο τον ενημέρωσαν; Ή ήταν πολύ απασχολημένος να πάει στην Μητρόπολη και να ευλογήσει το "βασιλικό ζεύγος";

Δεν λέω, καλό είναι να συντηρηθεί η εκκλησία αλλά σήμερα ίσως πρέπει να δούμε αν έχουμε πιο σοβαρές προτεραιότητες (να φάνε τίποτα άστεγοι, να νοσηλευτούν τίποτα ασθενείς).

Από την άλλη, η Εκκλησία πάντα είχε την τάση να παίρνει τα χρήματα των πιστών ή του κράτους και να τα διαθέτει όπου, σε όποιον και όπως γουστάρει. Με άλλα λόγια, κοστολογούν όπως θέλουν, με όποιον αυτοί θέλουν αλλά τα χρήματα τα βάζουμε εμείς.