PDA

View Full Version : Husqvarna TE610 E....



nassosxlvbros
21/09/2014, 00:36
Πριν από μερικές μέρες περιμάζεψα ένα ΤΕ610Ε παρατημένο για κάνα 5άρι και βάλε χρόνια...αφού το ξεμπίχλιασα από τα διάφορα φύλλα λάσπες και συναφή έδιωξα τις αποικίες μυρμηγκιών και λοιπών εντόμων,κάθησα και καθάρισα καρμπυρατέρ,έριξα και μια αλλαγή λαδιών στο μοτέρ και δοκίμασα να το βάλω μπρος...μετά από ΠΟΛΛΕΣ μιζιές εδέησε και έσκασε,και μετά από λίγες χιλιάδες μιζιές ακόμα πήρε.Δούλεψε κανονικά,(δε το πήγα μακρινή βόλτα,αλλά 30'τριγύρω στη γειτονιά δεν έκανε τσικ.Έχει θέμα με το ξεκίνημα πάντως και αν ξέρει κάποιος θέλω τη γνώμη του.Το καρμπυρατέρ που έχει είναι το Mikuni SM 40 είναι καθαρό (2η και 3η φορά λύσε-δέσε) αλλά μάλλον έχει πέσει ΠΟΛΥ πείραμα....δυσκολεύεται πολύ να πάρει μπρος αλλά μόλις πάρει κρατάει ρελαντί και ...πυροβολάει! Από σπινθήρα έχει μια χαρά καινούργιο μπουζί,και γενικώς από ηλεκτρικά τα πάει καλά.
Αν έχετε καμιά ιδέα δεκτή...και μερικές φωτό:

323249323250

nassosxlvbros
23/09/2014, 07:26
Νεώτερα...κυρίως ζιγκλέρ 150,
Βελόνα στη 2η θέση,
βίδα μείγματος στις 3 στροφές... Υποτίθεται είναι οι πιο στάνταρ ρυθμίσεις και παίζει στο 99% των περιπτώσεων.

SHOOTER045
23/09/2014, 09:40
Ωραίο το Husky θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα

nassosxlvbros
23/09/2014, 17:11
Το βασικό που θέλει τώρα είναι να παίρνει μπροστά εύκολα...τα υπόλοιπα είναι ασήμαντα! :)

OldMan
23/09/2014, 20:41
Το βασικό που θέλει τώρα είναι να παίρνει μπροστά εύκολα...
Την δουλεια την κοβεις να μην παιρνει μπροστα από ατροφία ή από υπερτροφισμό..??

nassosxlvbros
23/09/2014, 21:07
Χμ...μετά από 4000 μιζιές :lol:το συμπέρασμα είναι ένα: ατροφία...τι ατροφία που έχει ψοφήσει στη πείνα...πρέπει να "ταπώσω" κάμποσες φορές το καρμπυρατέρ μπας και σκάσει πρώτα 1-2 φορές και μετά από λίγο πάρει...(αφού έχει τελειώσει 1 μπαταρία δικιά του και μια αυτοκινήτου...το τσόκ ούτε που το νοιώθει...(παράξενο; )
Η ατροφία είναι σίγουρη...έλυσα 3-4 φορές μπουζί ΜΠΑΣ και ήταν μπουκωμένο και ούτε καν βενζίνη δε μύριζε...
Άλλες πληροφορίες:
-το μηχανάκι ήταν το 410 και μπήκαν τα σωθικά ενός 610Ε μοτέρ...έχει γίνει πολύ καλή δουλειά,δούλεψε λίγο με το καρμπ του 410 αλλά ήταν ανεπαρκές και μπήκε αυτό το 40άρι το μικούνι...δοκιμάστηκαν διάφορα ζιγκλερώματα -κύριο ζιγκλέρ-βελόνες -θέση βελόνας,κλπ...(κατά πως διαβάζω το μάνουαλ του Μικούνι μάλλον χωρίς λόγο),αλλά αποτέλεσμα ουδέν...
-Κατά τα λεγόμενα του κατόχου του σε κατηφόρα έπαιρνε σχετικά εύκολα...να υποψιαστώ χαμηλή περιστροφή λόγω μίζας; μπα....πήρε με μίζα. :confused:
-Είχε ακούσει (διαβάσει σε φόρουμ; ) πως το διάκενο των βαλβίδωνε παίζει κάποιο ρόλο...:confused:...τώρα απο που κι ως πού θα σας γελάσω,εγώ δεν πείθομαι εύκολα..

Πάντως αν δε βρω τα στάνταρ νούμερα αέρα και μείγματος ρελαντί/βραδυπορείας να ξεκινήσω,έχω πολύ λύσε δέσε...:cry:

nassosxlvbros
29/09/2014, 21:39
Τελικά βρήκα την άκρη :) ευχαριστώ όσους βοήθησαν (κανείς δηλαδή...) :lol:

virus
29/09/2014, 21:50
στην πρωτη φωτο η μηχανη ειναι πανω σε πατινι. γιατι; :lol:

endopandou
29/09/2014, 22:37
Τελικά βρήκα την άκρη :) ευχαριστώ όσους βοήθησαν (κανείς δηλαδή...) :lol:
τι ήταν;

nassosxlvbros
01/10/2014, 01:00
στην πρωτη φωτο η μηχανη ειναι πανω σε πατινι. γιατι; :lol:

φρακαρισμένη κλειδαριά στο δισκόφρενο....(φαίνεται λίγο στη δεύτερη φωτό) :)

OldMan
01/10/2014, 12:43
Τελικά βρήκα την άκρη :)
Μαστορα, σε ρωτήσαν ποιο ήταν το προβλημα και κανεις το κουνέλι...:smokin:

Από την στιγμή που καποιοι ασχολήθηκαν με το πρόβλημα σου (ή απλα μπήκαν στον κοπο να διαβασουν..) δεν νομιζεις ότι αξίζουν μια απαντηση..??

nassosxlvbros
01/10/2014, 21:03
Μαστορα, σε ρωτήσαν ποιο ήταν το προβλημα και κανεις το κουνέλι...:smokin:

Από την στιγμή που καποιοι ασχολήθηκαν με το πρόβλημα σου (ή απλα μπήκαν στον κοπο να διαβασουν..) δεν νομιζεις ότι αξίζουν μια απαντηση..??

Δε νομίζω βασικά να ασχολήθηκε κανείς με το πρόβλημά μου αγαπητέ...πιθανόν να είναι δύσκολο το μοτόρι και άγνωστα νερά το κάρμπ του...τι να πω.ή να μην είμαι ιδιαίτερα δημοφιλής....δε βαριέσαι....
Σε καμία όμως περίπτωση δε κάνω το παγώνι,1ον) γιατί δεν είμαι 24 ώρες/24ωρο πάνω στο πισι! (που το συμπέρανες αυτό άραγε; ) και 2ον) δεν είδα και κάνα τρελό ενδιαφέρον-τι ενδιαφέρον ούτε σελίδα....Μάλλον κάποιοι άλλοι κάναν το παγώνι γνώστες κιόλα...:rolleyes: ΟΚ διάβασαν αρκετοί αλλά ο μόνος που ρώτησε ήσουν εσύ....(και πέραν τούτου ουδέν...) :look:

Πλήρωσα λοιπόν και το ρύθμισαν....Το τι έκανε ο μάστορας αν δε λύσω το κάρμπ ξανά δε μπορώ να πω 100% τι αλλάχτηκε και τι όχι...,οπότε υποθέσεις να κάνω;....Για να παίρνει τσακμάκι πάντως,σίγουρα αλλάχτηκαν pilot jet και air pilot jet...(μάλλον το δεύτερο σίγουρα).


Αυτά και καλό μήνα!....:beer: