PDA

View Full Version : Xenon στο KLX



Dbnn
21/09/2014, 18:15
Καλησπέρα αδέρφια, Έχω στα χέρια μου ενα κιτάκι xenon Η1 και θέλω να το βάλω στην μηχανή.
Το πρόβλημα δεν είναι η λάμπα που δεν ταιριάζει με το Η4 φανάρι (εχω αντάπτορα), την συνδεσμολογία θα την κάνω ως εξής: στον επιλογέα hi/low θα κάνω low της σταθμευσης (την ψείρα) και στο hi (της μεγάλης δηλαδή) θα συνδέσω το xenon.
Το δοκίμασα να δω αν λειτουργεί και λειτουργεί κανονικά το μπαλάστ και η λάμπα. Αλλά τρεμοπαίζει στο ρελαντί ενω με την κανονική λάμπα δεν τρεμοπαίζει.
Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν εχω μπαταρία μιας και ειμαι μανιβελάτος και ψιλοφοβούμαι τον ανορθωτή και την γεννήτρια γιατί το xenon τραβάει τα άντερά του.
Η ιδέα μου είναι να καταργήσω το φιλτροκούτι και να βάλω φιλτροχοάνη και το φιλτροκούτι να το κάνω αποθηκευτικό χώρο για εργαλεία και μπαταρία.

Εφόσον προσθέσω μπαταρία με όλα τα προβλεπόμενα (ρελέδες, ασφάλειες, διανομέα κλπ) θα έχω θεωρητικά καλύτερο ρεύμα και με την προσθήκη 2 πυκνωτών 10,000μF / 25v καλύτερο φιλτράρισμα του ρεύματος θα ξεκουράσω και τον ανορθωτή αλλά και την γεννήτρια μιας και η μπαταρία θα βοηθάει απλά για να φορτίζει την μπαταρία και όχι να τροφοδοτεί αποκλειστικά την μοτοσυκλέτα.

Ζητώ λοιπόν τις γνώμες σας μιας και απο ηλεκτρολογία κατέχω πολλά αλλά δεν είμαι και μάστορας για να τα ξέρω όλα. :beer:

SHOOTER045
21/09/2014, 20:06
Ιερόσυλε.....
Ξένον σε. Klx???
Βγαλτο τελείως καλύτερα και βάλτου number plate

stefanos
21/09/2014, 20:40
Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν εχω μπαταρία μιας και ειμαι μανιβελάτος και ψιλοφοβούμαι τον ανορθωτή και την γεννήτρια γιατί το xenon τραβάει τα άντερά του.
Η ιδέα μου είναι να καταργήσω το φιλτροκούτι και να βάλω φιλτροχοάνη και το φιλτροκούτι να το κάνω αποθηκευτικό χώρο για εργαλεία και μπαταρία.

Εφόσον προσθέσω μπαταρία με όλα τα προβλεπόμενα (ρελέδες, ασφάλειες, διανομέα κλπ) θα έχω θεωρητικά καλύτερο ρεύμα και με την προσθήκη 2 πυκνωτών 10,000μF / 25v καλύτερο φιλτράρισμα του ρεύματος θα ξεκουράσω και τον ανορθωτή αλλά και την γεννήτρια μιας και η μπαταρία θα βοηθάει απλά για να φορτίζει την μπαταρία και όχι να τροφοδοτεί αποκλειστικά την μοτοσυκλέτα.

Ζητώ λοιπόν τις γνώμες σας μιας και απο ηλεκτρολογία κατέχω πολλά αλλά δεν είμαι και μάστορας για να τα ξέρω όλα. :beer:


Αν το μηχανάκι δεν έχει μπαταρία γιατί να έχει ανορθωτή?

MG-KTiNoS
21/09/2014, 20:52
Αν το μηχανάκι δεν έχει μπαταρία γιατί να έχει ανορθωτή?

για να ανορθώνει !!!!!

:lol:

stefanos
21/09/2014, 20:59
για να ανορθώνει !!!!!

:lol:

Δεν υπάρχει λόγος να ανορθώσεις κάτι εάν δεν έχεις κάπου να το βάλεις...:cool:

Ενδεχομένως πάντως να μην έχει ανορθωτή και να πάει εναλλασσόμενο στα φώτα.

lykourgi
21/09/2014, 21:34
Δεν υπάρχει λόγος να ανορθώσεις κάτι εάν δεν έχεις κάπου να το βάλεις...:cool:

Σοφή κουβέντα! :lol:

Dbnn
21/09/2014, 22:12
Ιερόσυλε.....
Ξένον σε. Klx???
Βγαλτο τελείως καλύτερα και βάλτου number plate

Γιατί ρε λες να μου κρατήσει μούτρα? :lol:

Η ανόρθωση μετατρέπει το εναλασσόμενο της γεννήτριας σε συνεχές για να δουλέψουν όργανα και ηλεκτρονική.... Thats why! :look:
Στα φώτα συνεχές πάει. έχει τριφασική γεννήτρια, η γεννήτρια καταλήγει σε ανορθωτή και μετά τροφοδοτείται η μηχανή. Επίσης εχει και πυκνωτή 10.000μF / 25v για να μην τρεμοπαίζουν φώτα κλπ στο ρελαντί.

stefanos
21/09/2014, 23:32
Γιατί ρε λες να μου κρατήσει μούτρα? :lol:

Η ανόρθωση μετατρέπει το εναλασσόμενο της γεννήτριας σε συνεχές για να δουλέψουν όργανα και ηλεκτρονική.... Thats why! :look:
Στα φώτα συνεχές πάει. έχει τριφασική γεννήτρια, η γεννήτρια καταλήγει σε ανορθωτή και μετά τροφοδοτείται η μηχανή. Επίσης εχει και πυκνωτή 10.000μF / 25v για να μην τρεμοπαίζουν φώτα κλπ στο ρελαντί.

Είπα να το αναφέρω μιάς και είναι πολύ συνηθισμένο τα μηχανάκια χωρίς μπαταρία να έχουν μεν regulator αλλά οχι rectifier και να δουλεύουν τα φώτα τους με εναλλασσόμενο και η cdi από δικό της πηνίο.

Dbnn
22/09/2014, 00:21
Είπα να το αναφέρω μιάς και είναι πολύ συνηθισμένο τα μηχανάκια χωρίς μπαταρία να έχουν μεν regulator αλλά οχι rectifier και να δουλεύουν τα φώτα τους με εναλλασσόμενο και η cdi από δικό της πηνίο.
Πολυ σωστα. Ευτυχως τουλαχιστον σε εμενα ειναι πολυ απλα τα πραγματα....

OldMan
22/09/2014, 14:50
Επίσης εχει και πυκνωτή 10.000μF / 25v για να μην τρεμοπαίζουν φώτα κλπ στο ρελαντί.
Ναι, εεε..???

Dbnn
22/09/2014, 15:24
Ναι, εεε..???

Μην αναλύεις παραπάνω θα καούν φλάτζες πάλι.... Άστο έτσι παιδικό να έχουμε ενα μπούσουλα! :lol:

2stroker
22/09/2014, 16:41
καταρχην μη βαλεις φιλτροχοανη και κατα δευτερον αν τελικα την βαλεις θα πρεπει να αλλαξεις λαιμο και τελικο αλλιως τιποτα δεν θα λειτουργει σωστα.

κατα δευτερον αν θες να βαλεις μπαταρια θα πρεπει να φτιαξεις ειδικη βαση και να την ταιριαξεις πανω στο πλαισιο καθως και αυτα που ανεφερες ρελεδες ασφαλειες+βολαν κλπ κλπ.

Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει κατι τετοιο.ταλαιπωρια και λεφτα.βεβαια περι ορεξεως...

stefanos
22/09/2014, 16:54
κατα δευτερον αν θες να βαλεις μπαταρια θα πρεπει να φτιαξεις ειδικη βαση και να την ταιριαξεις πανω στο πλαισιο .

Και ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα για την σωστή φόρτισή της.

Pan (dvs)
22/09/2014, 19:10
Και γιατι ολη αυτη η φασαρια και τα εξοδα?

spyrakos35
22/09/2014, 19:13
Και γιατι ολη αυτη η φασαρια και τα εξοδα?

γιατί λεφτα υπαρχουν

Dbnn
23/09/2014, 00:59
Οκ παιδια. Ευχαριστω. :)