PDA

View Full Version : TTR 250 RAID



Σελίδες : [1] 2 3

george.S
22/09/2014, 13:37
γεια χαρα
ειμαι ο Γιωργος και ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ

βρεθηκε στην κατοχη μου ενα ttr raid 250cc με αριθμο πλαισιου 4GY003....
η χρηση του ειναι καθημερινες μετακινησεις για την δουλεια και φροντιστηρια παιδια κλπ
καλοκαιρι απο ματι αττικης μαρουσι και διακοπες σε κανενα νησι σε παραλιες με πολυ κακους χωματοδρομους
χρονια με μηχανη και εχοντας οδηγησει αρκετα ενα ttr 250 το 1997 ξερω τι πηρα
το πηρα πολυ οικονομικα και μεχρι στιγμης εχω κρατησει χαμηλα το κοστος αλλα αυτο ηταν και το ζητουμενο

του εκανα σερβις (ακουγοντε λιγο οι βαλβιδες ακομα αλλα σε νορμαλ πλαισια)
λαδια μπουζι φιλτρο αερα εισαγωγη καρμπυρατερ καθαρισμα καρμπυρατερ και ρυθμισμα βαλβιδες
του εβαλα καινουργια μπαταρια και λαστιχα στον περιστερα pirelli mt90

πραγματα που πρεπει να κανω τωρα
τρομπα μπροστινου φρενου γιατι δακρυζει απο το τζαμακι
αλυσιδα και γραναζι
και οργανα τα οποια θελω να φτιαξω πρωτα για να αποφασισω και για τα γραναζια


βασικες αποριες τωρα

ποιας χρονιας ειναι ?(αδεια του 2000 αλλα πρεπει να ειναι 94-95)

το κοντερ του εδειχνε στροφες κινητηρα ?
και αν ναι που ειναι τα κοκκινα

εχει ατερμονα ? γιατι δεν βλεπω κατι στο δικο μου

οργανα βρισκω και ελλαδα και απο εξωτερικο(αρκετα οικονομικοτερα ) ψηφιακα universal
εχω βρει και μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση της μανας του απο εξωτερικο αλλα ειναι τα διπλασια σε κοστος απο το universal

εχω δει και τα vapor

βασικα αν εδεν βρω ακρη θα κοιταξω μονο για στροφομετρο και χιλιομετρητη για την βενζινη και για τα λαδια για να μην μετραω τεποζιτα....


το βασικοτερο ολων ειναι ομως το μανιουαλ που δεν βρισκω για το raid (εκτυπωσα το ttr250L(c) που εχει πολλα κοινα στοιχεια αλλα δεν ειναι το σωστο)

ουφφ σε πρωτη φαση αν και θα επανελθω.. :)

ευχαριστω εκ των προτερων
Γιωργος

george.S
22/09/2014, 13:49
επισης θα επαναφερω το εγκλημα του μπροστινου φαναριου με ενα ανταλακτικο που εχω απο μια r65 bmw του 82 (αν και του baja ηταν φανταστικα)

george.S
22/09/2014, 13:50
εδω η μηχανη
οπως την πηρα

McGyver
22/09/2014, 13:54
Για κοντεράκι κοίτα το 1600 της Acewell.

george.S
22/09/2014, 14:34
αρκετα ακριβοτερο απο αυτα που διαθετω
κοιτουσα για αυτα
http://www.aliexpress.com/item/Motorcycle-LCD-Digital-Speedometer-tachometer-KOSO-motorcycle-Instruments-10-21/878434399.html

εχει και καποια μικροτερα...αλλα σαν αυτο πανω κατω

αλλιως βρισκω της μανας του με 109ευρω στην πορτα μου (σαν καινουργιο)

ευχαριστω οπως και να εχει

devil's animal
22/09/2014, 15:14
κοιτα και τα vapor της trail tech (http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xvapor+yamaha+ttr+250&_nkw=vapor+yamaha+ttr+250&_sacat=0)...
ειναι πιο ακριβα απ'αυτο που εβαλες αλλα ειναι λιγοτερο κραυγαλεο και αρκετα αξιοπιστο...

για αλυσιδογραναζα ρωτας motopissaris.gr

edit: ακυρο...ειχα διαβασει βιαστικα και δεν ειδα οτι τα ειχες δει τα vapor...

george.S
22/09/2014, 16:05
αυτο που με ενδιαφερει το vapor(πχ) θα μπει ευκολα?
η χρειαζεται καποιου ειδους μετατροπη ?

που ειναι τα κοκκινα ?

devil's animal
22/09/2014, 21:40
αυτο που με ενδιαφερει το vapor(πχ) θα μπει ευκολα?
η χρειαζεται καποιου ειδους μετατροπη ?

που ειναι τα κοκκινα ?

το καλυτερο θα ηταν να το συνδεσει ενας ηλεκτρολογος για να παρει ρευμα απο το σωστο καλωδιο και να μπορει να μετρησει σωστα τις στροφες του κινητηρα...
μετατροπη δεν χρειαζεται...ολα αυτα τα universal πολυοργανα μπαινουν σχετικα ευκολα επανω, απλα στο ξαναλεω για την συνδεσμολογια οτι πρεπει να την κανει καποιος που ξερει...
ολα τ'αλλα ειναι απλα...

τα κοκκινα ειναι εκει που τα εχει βαλει το εργοστασιο...δεν ασχολειται το vapor με κοφτες κλπ...απλα μπορεις να το προγραμματισεις να σου αναβει 2 λαμπακια για την αλλαγη της ταχυτητας...π.χ. στις 5χιλ στροφες οταν το πηγαινεις χαλαρα ν'αναβει το κιτρινο και στις 8500 πριν κοφτιασει ν'αναβει το κοκκινο...

george.S
23/09/2014, 09:10
το καλυτερο θα ηταν να το συνδεσει ενας ηλεκτρολογος για να παρει ρευμα απο το σωστο καλωδιο και να μπορει να μετρησει σωστα τις στροφες του κινητηρα...
μετατροπη δεν χρειαζεται...ολα αυτα τα universal πολυοργανα μπαινουν σχετικα ευκολα επανω, απλα στο ξαναλεω για την συνδεσμολογια οτι πρεπει να την κανει καποιος που ξερει...
ολα τ'αλλα ειναι απλα...

τα κοκκινα ειναι εκει που τα εχει βαλει το εργοστασιο...δεν ασχολειται το vapor με κοφτες κλπ...απλα μπορεις να το προγραμματισεις να σου αναβει 2 λαμπακια για την αλλαγη της ταχυτητας...π.χ. στις 5χιλ στροφες οταν το πηγαινεις χαλαρα ν'αναβει το κιτρινο και στις 8500 πριν κοφτιασει ν'αναβει το κοκκινο...

καταρχην ευχαριστω πολυ

οκ το βλεπω το vapor ως επικρατεστερο αφου ειναι αρκετα ποιο κομψο απο της μανας του που βρισκω περιπου με τα ιδια χρηματα
και τοποθετηση επισης σε ηλεκτρολογο

η ερωτηση για τα κοκκινα δεν διατυπωθηκε σωστα μαλλον απο εμενα

ξερω οτι ο κινητηρας βγαζει 28 ιππους στις 8.500 rpm και η ερωτηση ειναι για τις μαξιμουμ στροφες που μπορει να πιασει ο κινητηρας

επισης ψαχνω να βρω το μανιουαλ οπως και οποιαδηποτε πληροφορια για το συγκεκριμενο μηχανακι (απο οτι καταλαβα μη δημοφιλες)
αν εχει καποιος λινκ θα του ημουν ευγνωμων

ευχαριστω και παλι

thnasd
23/09/2014, 12:59
επισης ψαχνω να βρω το μανιουαλ οπως και οποιαδηποτε πληροφορια για το συγκεκριμενο μηχανακι (απο οτι καταλαβα μη δημοφιλες)
αν εχει καποιος λινκ θα του ημουν ευγνωμων

ευχαριστω και παλι

http://www.ttr250.com/

motomaniac
23/09/2014, 14:59
το μηχανακι αυτο το εχουμε κι εμεις. εχει γινει μετατροπη κι οχι πληρης σε enduro πλεον κι ως τετοιο χρησιμοποιειται. το φαναρι το εχουμε αλλα εχει αντικατασταθει το τζαμι του με απλο γυαλι. εχει χασει την διαθλαστικοτητα του αρκετα πλεον. το κοντερ σου παιρνει ενδειξη απο μια μαλακια πανω στο εμπρος γραναζι. ειναι κατι σαν μικρο βολαν στην πραγματικοτητα και πολυ ευαισθητο- ζημιαρικο. επισης σου δειχνει οτι να ναι αν αλλαξεις γραναζια. το δικο μας δνε ειχε διακοπτη να σβηνεις τα φωτα κι αυτο σε συνδιασμο με την πλαγιως τοποθετημενη μπαταρια ηταν ενα συνεχες προβλημα. μπαταρια βαλαμε μια ξηρου τυπου απο ups η οποια ειναι κατα πολυ φθηνοτερη και ανθεκτικοτερη απο την πανακριβη τζελ που φοραει. (η οποια χαλαει φυσικα γιατι καθεται πλαγια.) διακοπτης για τα φωτα μπηκε εξτρα. κι επισης εβαλα και μανιβελα. αξονα κομπλε πηρα μεταχειρω απο το open enduro, χρειατηκε να φτιαξω κοντρα στον τορνο γιατι εκεινη δεν εβγαινε με τιποτε. μανιβελα ειχα βαλει απο xlr 250 στην αρχη κινεζικη απομιμηση των 20ε αλλα εσπασε. την αντικατεστησα με γνησια χοντα απο crm 50. ειναι θεμα χρονου το συγκεκριμενο μηχανακι να βγαλει προβλημα στο κομπλερ της μιζας. αν εισαι τυχερος θα χαλασει μονο αυτο (οπως στο δικο μας) αν οχι μπορει να φρακαρε τρωγοντας και τον ενδιαμεσο γραναζι αλλα και το καρε της μιζας. μονο το κομπλερ εχει 158 αν δεν κανω λαθος. τρομπα φρενου μπορεις να βαλεις απο οτιδηποτε. εμας φοραει απο ducati monster. πολυ καλη θα ειναι κι η brembo απο το ΤΤ600. to στροφομετρο τι το θες? τα αλυσιδογραναζα σου ειναι 428. αν τα αλλαξεις με 520 αλλαζει το βημα αρα κοντερ καπουτ και παλι. πλαστικο τεποζιτο αν το δικο βγαλει σκουριες (οπως το δικο μας) μπαινει απο ΤΤ600 με λιγη πατεντα και σχετικα ευκολα. το μηχανακι φοραει το καλυτερο καρμπ για 250 ομως...

george.S
24/09/2014, 00:27
ευχαριστω πολυ

george.S
24/09/2014, 17:09
μεχρι στιγμης
ο σμπρινης κανει πολυ καλη δουλεια :)

μενει τρομπα να κοψω λιγο την αλυσιδα και να βαλω αλλο φαναρι και φυσικα τα οργανα (τελικα με βλεπω για vapor)

λεπτομερειες ειναι να βρω τα μαμα φλασακια μπροστα

συνεχιζεται..............


υγ το μηχανακι του μικρου περιμενει να κανει βολτες μαζι με τον μπαμπα :)

motomaniac
24/09/2014, 22:20
το φαναρι που φορας μαλλον ειναι το γνησιο απο το open enduro. αν δεν το θες θα ηθελα το πλαστικο που μπαινει απο κατω. εμενα μου λειπει και φαινεται ασχημο το κενο.

edit. ρε φιλε... για βαλε εναν μαγνητη πανω στο ψαλιδι σου γιατι ολο σαν open enduro το κοβω. πλαστικα φορας απο κεινο. αντο ψαλιδι ειναι αλουμιβιο, τοτε ρυθμιζουν κι οι αναρτησεις σου. και φυσικα δεν ειναι raid παρα μονο το τεποζιτο.

george.S
25/09/2014, 19:47
:)
Δίκιο έχεις

Ειναι αλουμινένιο το ψαλίδι και εχει ρυθμιστή η πιςω ανάρτηση

Για το φανάρι μολις ερθει η ωρα του το βλέπουμε

Γρανάζια φοράει 14 μπροστά και το πισω εχει ενα C45 χαραγμένο πάνω και ενα κωδικό jtr 853-44

Λογικα ειναι. 45 σωστά ;

Αλυσίδα 520

anwrimos
26/09/2014, 10:53
Κατά πάσα πιθανότητα είναι όπως σου είπαν το open endurο με Raid τεπόζιτο. Πέρα απο το εμπρός φανάρι, τα πλαστικά σου δεν είναι φουσκωμένα και τα πίσω σου μαρσπιέ είναι πάνω στο πλαίσιο αν βλεπω καλά απο τις φωτό. Χαρακτηριστικό επίσης είναι ότι στο δοχείο αζώτου έχει ένα ρυθμιστή το εντούρο σαν ροδέλα που δεν έχει η ανάρτηση του raid. Σκυλί μηχανάκι γενικά, το δικό μου (Raid) μετα απο 96.000 χλμ μια χαρά στέκεται. Η μπαταρία τρρώγεται σχετικά γρήγορα και λόγω της απουσίας διακόπτη για τα φώτα. Το μόνο θέμα που μου έχει βγάλει είναι 2 φορές καρβουνάκια μίζας και έναν ανορθωτή.

motomaniac
26/09/2014, 22:38
τοτε ειναι open enduro φιλε. βρες και βαλε ενα τεποζιτο της προκοπης και καλες βολτες!!

anwrimos
27/09/2014, 11:42
Αν το τεπόζιτο δεν είναι στα κακα του χάλια για εμένα μην το αλλάξεις εκτός και αν δεν σου αρέσει οπτικά οπότε πάω πάσο.. Με 16 λίτρα που χωράει και την κατανάλωση που έχει θα ξεχάσεις τα βενζινάδικα.. Βγάζω +- 300 χλμ με το δικό μου.

motomaniac
27/09/2014, 12:49
Αν το τεπόζιτο δεν είναι στα κακα του χάλια για εμένα μην το αλλάξεις εκτός και αν δεν σου αρέσει οπτικά οπότε πάω πάσο.. Με 16 λίτρα που χωράει και την κατανάλωση που έχει θα ξεχάσεις τα βενζινάδικα.. Βγάζω +- 300 χλμ με το δικό μου.

εχει χαλια θεση οδηγησης και ειδικα γεματο οτι να ναι συμπεριφορα με τοσα κιλα εκει ψηλα. αν δνε το γεμιζεις για να μη χαλας την ισιοροπια τζαμπα υπαρχει και ετσι σκεφτηκα εγω και το ξηλωσα. η σκουρια ηταν επισης καταλυτικος παραγοντας.

george.S
27/09/2014, 14:07
δεν με χαλαει οπτικα καθολου(απο σκουρια το παιδι που το ειχε αφημενο στο γκαραζ το ειχε γεματο το ρεζερβουαρ και εχει μονο εξωτερικα σκουρια στα σημεια που εχει φυγει η μπογια )
θα ηθελα να του βαλω ενα bagster αλλα δεν βρηκα πουθενα ...ουτως η αλλιως πρωτα θα φτιαξω οργανα κλπ και μετα
το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το χρωμα του σκελετου
οικονομια....μια εβδομαδα εχω βγαλει και δεν γυρισα ρεζερβα ....ειμαι πολυ χαρουμενος

απο γραναζια μαλλον θα το μακρυνω λιγο ...

γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης

motomaniac
27/09/2014, 23:43
δεν με χαλαει οπτικα καθολου(απο σκουρια το παιδι που το ειχε αφημενο στο γκαραζ το ειχε γεματο το ρεζερβουαρ και εχει μονο εξωτερικα σκουρια στα σημεια που εχει φυγει η μπογια )
θα ηθελα να του βαλω ενα bagster αλλα δεν βρηκα πουθενα ...ουτως η αλλιως πρωτα θα φτιαξω οργανα κλπ και μετα
το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το χρωμα του σκελετου
οικονομια....μια εβδομαδα εχω βγαλει και δεν γυρισα ρεζερβα ....ειμαι πολυ χαρουμενος

απο γραναζια μαλλον θα το μακρυνω λιγο ...

γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης

στο χαρουμενο κοντερ του μπορει να δεις κι 150...

george.S
28/09/2014, 20:49
:)
Δίκιο έχεις

Ειναι αλουμινένιο το ψαλίδι και εχει ρυθμιστή η πιςω ανάρτηση

Για το φανάρι μολις ερθει η ωρα του το βλέπουμε

Γρανάζια φοράει 14 μπροστά και το πισω εχει ενα C45 χαραγμένο πάνω και ενα κωδικό jtr 853-44

Λογικα ειναι. 45 σωστά ;

Αλυσίδα 520


εχω μπερδευτει λιγο

το γραναζι οταν το χτυπω ως κωδικο μου βγαινει οτι ειναι 44

αυτο το C45 τι ειναι ?

αν θελω να το μακρυνω λιγο τι γραναζια θελω ?

SHOOTER045
28/09/2014, 20:53
Ένα δόντι μικρότερο μπροστά = δυο πίσω

Λευκάδιος
28/09/2014, 21:10
Ένα δόντι μικρότερο μπροστά = δυο πίσωΤρια πισω

azar41
28/09/2014, 21:43
Το C 45 μάλλον είναι το υλικό του γραναζιού. Για να το μακρύνεις λίγο βάζεις 42 πίσω.

george.S
29/09/2014, 08:31
Ευχαριστω πολυ

george.S
07/10/2014, 19:47
τελικα εβαλα 43-14
σημερα εκανε μεγαλη διαδρομη με βροχη

πρεπει να βρω λασποτηρα

SHOOTER045
07/10/2014, 20:15
Έχει στο μότο μάρκετ και σε αλλα καταστήματα ανεξάρτητο λασπωτηρα
Αλλιώς για ολόκληρο φτερό με λασπωτηρα σε βλέπω
Πήρα πρόσφατα για το RMX με ενσωματωμένο στοπακι λεντ - να μην με χάνουν στα βουνά..

george.S
20/12/2015, 14:05
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147523&p=2680229#post2680229

θα ανεβασω φωτογεφιες απο τον λασποτηρα και ενα μικρο time line μετα τον πρωτο χρονο μαζι του

george.S
25/12/2015, 22:31
:)
καλησπερα και χρονια πολλα

περασα ενα χρονο με το ttr

εντυπωσεις ? ισως απο τις καλυτερες αγορες που εκανα

καθημερινη χρηση εντος αττικης
σε ενα ποστ νωριτερα ελεγα για την αναγκη λασποτηρα

τελικα η λυση βρεθηκε σε ενα βεσπακι που πηγαινε για ανταλακτικα οπου πηρα το πισω φτερο το εκοψα και το εβαλα πανω με 3 βιδες
οι 2 της πινακιδας και μια πισω απο την πινακιδα με μεγαλη ροδελα στο πλαισιο της πινακιδας οποτε δεν χρειαστηκε να κανω τρυπα καπου
δουλευει μα χαρα και αλιωνει ελαχιστα τον χαρακτηρα του (οσο ειναι δυνατο αυτο:look:)

η ποιοτητα των φωτογραφιων δεν ειναι και η καλυτερη
οταν ασχοληθω με το μηχανακι θα βγαλω καλυτερες
και συνεχιζω

george.S
25/12/2015, 23:14
σε διαδρομη με νεροποντη(καταιγιδα) μολις εφτασα σπιτι μυρισα καμμενο :confused:
δεν εδωσα σημασια και μετα απο μια εβδομαδα εμεινα απο μπαταρια
την φορτισα και με μικρες διαδρομες σε μια εβδομαδα παλι τα ιδια
και ξανα...
κατεληξα να το βαζω καθε μερα οταν γυρισα στον φορτιστη/συντηρηση

τελικα μια μερα που ειχα κενο το πρωι πηγα σε ενα μαστορα και ....πηνια καμμενα
περιηληξη τα πληρωσα και ακριβα αλλα ηταν στην δουλεια διπλα και το αφησα οπως πηγα και μολις τελειωσα μετα απο 2 μερες ηταν ετοιμο
η φυσα που ηταν ετοιμη να καει στον puroenduro(συγνωμη ανα κανω λαθος το ονομα)ηταν η αιτια

αυτο ειναι και το μοναδικο προβλημα που εβγαλε μεσα στον χρονο

το καλοκαιρι με εβγαλε στην ναξο για δουλεια οπου εκατσα 3 μηνες
απολαυση....το εβαλα καραβι φορτωμενο με ψαροτουφεκα σακους πεδιλα.....ψαρεψα μονο μια φορα:rotflmao::mad:
οργωσα ολο το νησι
πιστευω οτι ηταν η καλυτερη επιλογη για το νησι

το επλυνα 3 φορες αφου το αλατι τα σκοτωνει ολα εκει
την τριτη το πλενει τελεια και το αφηνω χωρις wd40(γενικα στα μεταλλα εριχνα προληπτικα) και λαδι στην αλυσιδα για 2 μερες κατω κοντα στο λιμανι
καταστροφη.....η αλυσιδα εχει σκουριασει ολοκληρη
wd 40 και βουρτσα και μετα ενα σπραυ λαδι που το εριχνα συνεχεια για μερες την επανεφεραν


γυρισα αθηνα και την κοιταζα
απο την μερα που την πηρα αγορασα ενα κοντερακι , φλας yamaha απο ebay και μια κορνα αν και τελικα εβαλα απο το βεσπακι

λαδια αλαζω συχνα και ας μην εχω γραψει χιλιομετρα πολλα
επισης και εμενα θελει λιγο παραπανω λαδι απο οσο λεει ο κατασκευαστης συμφωνα με την ενδειξη στο τζαμακι (οπως του pouroenduro...φανταστικη δουλεια φιλε:))

φρενα αλαξα στο νησι μιας και τα τελειωσα απο απειραθο μουτσουνα μια μερα που επρεπε να προλαβω το φως πριν πεσει:smokin:

ειναι καιρος τωρα ασχοληθω και να το μαζεψω οπου εχει θεματακια

φυσουνες θα βαλω μαυρες

τα πλαστικα ειναι καλα αν και το μπροστα φτερο κυριως εχει ξεραθει ?? λιγο επιφανειακα υπαρχει ετοιμο υλικο η να το τριψω με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο ?
θα βαλω κοντινες αυριο το πρωι που θα το τρβηξω στον ηλιο

στα ηλεκτρικα θα καθαρισω τις επαφες μιας και καποιες φορες δεν πιανουν με την πρωτη(σπανια) και θελουν κλεισιμο ανοιγμα ξανα

τον σκελετο θα παιξω με πινελακι σε μικρα χτυπηματακια αφου πρωτα το τριψω ελαφρα

η μπροστα τρομπα θελει λυσιμο και καθαρισμα,αλαγη στο τζαμακι
το υψηλης πιεσης που εχει απο την μανα του εχει γινει κιτρινο το διαφανες καλυμα.....αλαζει ? καθαριζει η να το βγαλω τελειως ?
και απο εδω φωτογραφια το πρωι

διαφορα πραγματα θα τα βγαλω και θα τα στειλω για ηλεκτροστατικη εκτος και αν ακουσω κανενα τρελο κοστος οποτε θα τα βαψω μονος μου
την ηλετροστατικη την θελω για καλυτερο αποτελεσμα απο πλευρας αντοχης


γενικοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος
ειναι παρα πολυ οικονομικο,μανιτζεβελο και κοστιζει καθημερινα οσο ενα παπι ενω ειναι μηχανη το εχω αγαπησει

εχω ενα προτζεκτ βεσπα με καλαθι στα σκαρια(περιμενει στο υπογειο 7 χρονια τωρα:lol:)εεεε...... θα περιμενει λιγο ακομα ..:lol:

george.S
31/12/2015, 12:18
φυσουνες οκ

τωρα σειρα της τρομπας

να ασχοληθω μετην μαμα που δακρυζει απο το τζαμακι ?

η να παρω κατι σαν αυτο και να μην ασχοληθω
http://www.ebay.com/itm/7-8-Front-Brake-Master-Cylinder-Cable-Clutch-Perch-with-Fluid-Reservoir-Black-/321864675678?fits=Model%3ATTR250&hash=item4af0a1315e:g:xVMAAOSwuTxV9PHQ&vxp=mtr

η αυτο
http://www.ebay.com/itm/7-8-Handlebar-Control-Reservoir-Brake-Clutch-Levers-For-Yamaha-TDR-125-250-240-/401020018725?fits=Model%3ATTR250&hash=item5d5ea7e025:g:XvsAAOSwT5tWM8x8&vxp=mtr

motomaniac
31/12/2015, 12:22
φυσουνες οκ

τωρα σειρα της τρομπας

να ασχοληθω μετην μαμα που δακρυζει απο το τζαμακι ?

η να παρω κατι σαν αυτο και να μην ασχοληθω
http://www.ebay.com/itm/7-8-Front-Brake-Master-Cylinder-Cable-Clutch-Perch-with-Fluid-Reservoir-Black-/321864675678?fits=Model%3ATTR250&hash=item4af0a1315e:g:xVMAAOSwuTxV9PHQ&vxp=mtr

η αυτο
http://www.ebay.com/itm/7-8-Handlebar-Control-Reservoir-Brake-Clutch-Levers-For-Yamaha-TDR-125-250-240-/401020018725?fits=Model%3ATTR250&hash=item5d5ea7e025:g:XvsAAOSwT5tWM8x8&vxp=mtr

με τοσα παιρνεις μεταχειρισμενη νισσιν σε αριστη κατασταση...

george.S
08/01/2016, 19:38
καλησπέρα

εδω φωτογραφιες απο το φτερο το οποιο ειναι και το μονο πλαστικο που εχει ''ξεραθει''
ξερει κανενας πως μπορω να το φτιαξω ? υποψιν το φτερο συνεχιζει κανονικα το εργο του και εχει την οποια ελαστικοτητα χρειαζεται δεν ειναι πολυμερισμενο ολο

και το σωληνακι απο την τρομπα φρενων επισης εχει καει απο τον ηλιο το πλαστικο καλυμα στην αρχη του
καμια ιδεα για να το επαναφερω η να το βαψω ?(το μικρο πλαστικο σωληνα που ειναι καλυμα)
ειναι μπροστα και μου χτυπαει στο ματι

ευχαριστω

motoexelixis
08/01/2016, 19:50
το πλαστικο απο το σωληνακι φρενων περασε το με θερμοσυστελομενο,τωρα που βγαινουν και χρωματιστα θα το ταιρθαξεις οπως θες....

motomaniac
10/01/2016, 01:07
καπου εχει θεμα με οδηγιες... φαλτσετα και ξυσιμο τα χοντρα... γυαλοχαρτα και υπομονη, και τελος θερμοπιστολο.. εχει ο κοκκινα φεγγαρια βινετο στο youtube.

free rider
10/01/2016, 01:26
ωραίος Γιώργο,

απ ότι βλέπω το ττ έπιασε τότε στα χέρια σου
:beer:

george.S
16/01/2016, 17:52
καλησπερα
καταρχην αφορμη αυτου του service εδωσε ο el-gatto με το φανταστικο time line που ανεβασε οπως και πολλων αλλων απο εδω

ξεκινησα να λυνω την μηχανη μπροστα με σκοπο να βαλω κοντερ(after market) να αλαξω τα αθλια φλας με τα μαμα ,να βαλω φυσουνες που αυτες εχουν σκιστει ,να τσεκαρω ρουλεμαν τροχου και λαιμου ,να καθαρισω φυσες και ηλεκτρολογικα ,να τριψω πλαστικα ,και τελος να επαναφερω οτι σκουριασε στο νησι φετος το καλοκαιρι

εβγαλα και την εξατμιση και οτι αλλο θα παει για καθαρισμα και υαλοβολη

εβλεπα ιδιοκατασκευες με αμμοβολες και υαλοβολες κλπ και τα γλυκοκοιταζα οταν εμαθα οτι εχει στο εργοστασιο ο θειος της γυναικας μου επαγγελματικη με κομπρεσερ στα 8 bar και 3.700 λιτρα δεξαμενη...:uplate::evil:
με το ελευθερο να παω οποτε θελω μεταξυ 6:30το πρωι(σιγα ρε μπαρμπα:lol:) με 16:00 πρεπει απλα να βρω χρονο να παω....

ευκαιρια ειναι λεω να τα φτιαξω ολα και δωστου λυσιμο...σταματησαμε για σε λιγο θα κατεβαζα μοτερ με την βοηθεια απο 2 φιλαρακια που ηρθαν στην υπογα

george.S
16/01/2016, 17:57
λυσαμε το μπροστινο
βγηκε και η πλακα ...τα ρουλεμαν καλα δειχνουν αλλα θα δουμε σιγουρα μετα το μπανιο
βγηκε και τρομπα(δακρυζε απο το τζαμακι και την ειχα τυλιξει με ενα πανακι το οποιο εφαγε ολο το χρωμα) και δαγκανα ..μπανιο και αυτα

george.S
16/01/2016, 17:59
κατω απο την σελα κοιταω και βλεπω ηλεκτρονικη απο mitsubishi και στο κατω μερος της μεσα στην ριτηνη που την σφραγιζει χαλικια:confused:

george.S
16/01/2016, 18:01
μαζεψα ολα τα πραγματα μεσα σε μια κουτα και εφτιαξα μια μπανιερα με παραφινελαιο και ξεκινησα να καθαριζω....

ολα αρχισαν ωραια..:look:

george.S
16/01/2016, 18:14
και καπου εδω σταματαμε το λυσιμο για αν συνεχισω θα το λυσω ολο

στο μπανιο ανακαλυπτω οτι η δαγκανα εχει την μια τσιμουχα την εξωτερικη κομενη και η αλλη στο αλλο εμβολο με μεγαλη φθορα
οκ λεω θα παω να δω ποσο εχει το σετακι και να παρω και ολο το σετ για την τρομπα να την φτιαξω

και πηγα σημερα και επαθα εγκεφαλικο οταν ακουσα οτι πληρες σετ επισκευης της yamaha για την τρομπα εχει καπου 54 ευρω(θα μου πουν σιγουρα την δευτερα), για τη δαγκαν δε εχει περιπου 8 ευρω το καθε τσιμουχακι 4Χ8=32 ευρω ? 4 τσιμουχακια ..θα τρελαθω οποτε οποιος γνωριζει που μπορω να βρω after market θα το εκτιμουσα

θα βαλω φωτογραφιες αναλυτικες για την τρομπα και την δαγκανα

ετριψα τα πλαστικα
ξεκινησα να τα καθαρισω στην κουζινα και ετριψα με το συρματακι και ολο το καμμενο υλικο εφυγες για πλακα
ο kokkina fegaria που μου υποδειξατε απο εδω ελεγε με ξυραφακι και λιγο που δοκιμασα γινεται τελειο αλλα τελικα το αφησα οπως εγινςε με το συρματακι της κουζινας και μετα το περασα με το θερμοπιστολο
εγιναν απρα πολυ καλα ...οχι τελεια κατι που θα μπορουσε να γινει αλλα αφηνω ολη την σχολαστικη δουλεια σε επομενα project (bmw & vespa) αυτο εφτασε σε πολυ ιακνοποιητικο επιπεδο δεν θελω κατι παραπανω(φωτογραφια στην κουζινα)

george.S
16/01/2016, 18:35
στην μανια του ξεβιδωματος λεω δεν βγαζω και δισκοπλακα....μια βιδα απο τις 6 χαλασε....δευτερα μηχανουργο

το ρουλεμαν δεν το πολυβλεπω πολυ καλα τωρα που το καθαρισα ...κατσε να το βγαλω.....ουπς :bigcry: το εσπασα και εμεινε το εσωτερικο του ρουλεμαν στο λαιμο και δεν βγαινει με τιποτα...αντε στον μηχανουργο και αυτο


θελω και μια μανετα συμπλεκτη για εχει γινει οβαλ στον πυρο

οποτε ψαχνω ρουλεμαν τα οποια βρισκω σετακι μαζι με τα ποτηρια στα 45 ευρω περιπου

και το σημαντικοτερο το θεμα service τρομπας και δαγκανας

ψαχνοντας στο μαγαζι το part number ειναι 3jd-w0047-00 για την δαγκανα αλλα δεν καταλαβαινω αν ειναι και τα 4 τσιμουχακια

για την τρομπα μου εδωσε το 3ρς-25854-00 αλλα δεν βρισκω φωτογραφια για να δω αν ειναι οντως το σετακι κλπ

εδω χρειαζομαι βοηθεια παρακαλω οποιος γνωριζει

θα συνεχισω το ποστ στις επομενες μερες

ενα πραγμα που καταλαβα οτι καλο και μεγαλο service ανεξοδα δεν γινεται οσο προσωπικο χρονο και ικανοτητες και αν εχεις
επισης ειναι μεγαλουτσικο προτζεκτ οποτε θα μενει παροπλισμενο αρκετες μερες αφου ο ρυθμος του service θα εινια αργος λογο δουλειας και οτι μονο αργα το βραδυ εχω χρονο που αν κατι με σταματησει πρεπει να περιμενω και οχι να πεταχτω να το παρω-φτιαξω και να συνεχισω

τελος παντων αφου μπηκαμε στον χορο θα χορεψουμε:)
πηρα και αλοιφες κλπ
μετα θα φτιαξω και το πισω μερος....στο μεταξυ ψαχνω και ενα τελικο εξατμισης

αυτα......συνεχιζεται

motomaniac
16/01/2016, 21:07
παρε με ενα τηλ την δευτερα να μου θυμησεις να σου βρω μια καλη τρομπα.

george.S
17/01/2016, 13:34
και μια φωτογραφια απο την δαγκανα

el-Gatto
17/01/2016, 16:47
Μανέτες σετ. >>> http://www.ebay.com/itm/121404447690?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Κιτ επισκευής δαγκάνας >>> http://www.ebay.com/itm/400540922779?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Τρόμπα όντως ,δεν αξίζει να πληρώσεις για να την επισκευάσεις.
Πάρε μιά καλύτερη ,κι αφού μπορεί να σ'εξυπερετήσει ο motomaniac ,ακόμα καλύτερα.

george.S
19/01/2016, 01:18
καλησπέρα
η συνεχεια χωρις φωτογραφιες...θα βαλω αυριο

ακτινες ζαντα ετοιμα
χωρις να εχει σκουρια απλα μονο οξειδωση μου πηρε 2 ωρες.....πονανε τα χερια μου

δισκοφρενο πεντακαθαρο και χωρις ιχνος σκουριας(πλεον) με αρκετο ψωμι ακομα

η κατω πλακα χωρις ρουλεμαν πλεον και γυαλισμενη(την ετριβα με glanol με βουρτσα στο δραπανο και σε καποια σημεια το παρακανα και γυαλισε.....γκρρρρρ)
αυριο θα βαλω το ρουλεμαν

αυριο θα παραλαβω το σετ για επισκευη στην δαγκανα
τελικα 13 ευρω με εκπτωση απο την yamaha,μια βιδα για την δισκοπλακα(yamaha 3 euro η μια) αφου οι αλλες ειναι ανεπαφες,μια για την δαγκανα που κραταει τα τακακια και μανετα.....

θα αγορασω και λαδακι για τα καλαμια και ενα σετακι τσιμουχες(προληπτικα αφου δειχνουν αυτες που εχει μια χαρα)

αντε σιγα σιγα να προχωραει...θα λειψω και 10 μερες οποτε μεσα φεβρουαριου το βλεπω ετοιμο

τωρα ΝΕΟ προβλημα...δεν μπορω να βγαλω το κατω ποτηρι.......γκρρρ

συνεχιζεται......:smokin:

george.S
19/01/2016, 08:37
και φωτογραφιες

george.S
19/01/2016, 08:39
η ζαντα ...σε συγκριση με την πισω που δεν εχω πιασει ακομα

dimitris73
29/01/2016, 12:27
σε διαδρομη με νεροποντη(καταιγιδα) μολις εφτασα σπιτι μυρισα καμμενο :confused:
δεν εδωσα σημασια και μετα απο μια εβδομαδα εμεινα απο μπαταρια
την φορτισα και με μικρες διαδρομες σε μια εβδομαδα παλι τα ιδια
και ξανα...
κατεληξα να το βαζω καθε μερα οταν γυρισα στον φορτιστη/συντηρηση

τελικα μια μερα που ειχα κενο το πρωι πηγα σε ενα μαστορα και ....πηνια καμμενα
περιηληξη τα πληρωσα και ακριβα αλλα ηταν στην δουλεια διπλα και το αφησα οπως πηγα και μολις τελειωσα μετα απο 2 μερες ηταν ετοιμο
η φυσα που ηταν ετοιμη να καει στον puroenduro(συγνωμη ανα κανω λαθος το ονομα)ηταν η αιτια

αυτο ειναι και το μοναδικο προβλημα που εβγαλε μεσα στον χρονο

το καλοκαιρι με εβγαλε στην ναξο για δουλεια οπου εκατσα 3 μηνες
απολαυση....το εβαλα καραβι φορτωμενο με ψαροτουφεκα σακους πεδιλα.....ψαρεψα μονο μια φορα:rotflmao::mad:
οργωσα ολο το νησι
πιστευω οτι ηταν η καλυτερη επιλογη για το νησι

το επλυνα 3 φορες αφου το αλατι τα σκοτωνει ολα εκει
την τριτη το πλενει τελεια και το αφηνω χωρις wd40(γενικα στα μεταλλα εριχνα προληπτικα) και λαδι στην αλυσιδα για 2 μερες κατω κοντα στο λιμανι
καταστροφη.....η αλυσιδα εχει σκουριασει ολοκληρη
wd 40 και βουρτσα και μετα ενα σπραυ λαδι που το εριχνα συνεχεια για μερες την επανεφεραν


γυρισα αθηνα και την κοιταζα
απο την μερα που την πηρα αγορασα ενα κοντερακι , φλας yamaha απο ebay και μια κορνα αν και τελικα εβαλα απο το βεσπακι

λαδια αλαζω συχνα και ας μην εχω γραψει χιλιομετρα πολλα
επισης και εμενα θελει λιγο παραπανω λαδι απο οσο λεει ο κατασκευαστης συμφωνα με την ενδειξη στο τζαμακι (οπως του pouroenduro...φανταστικη δουλεια φιλε:))

φρενα αλαξα στο νησι μιας και τα τελειωσα απο απειραθο μουτσουνα μια μερα που επρεπε να προλαβω το φως πριν πεσει:smokin:

ειναι καιρος τωρα ασχοληθω και να το μαζεψω οπου εχει θεματακια

φυσουνες θα βαλω μαυρες

τα πλαστικα ειναι καλα αν και το μπροστα φτερο κυριως εχει ξεραθει ?? λιγο επιφανειακα υπαρχει ετοιμο υλικο η να το τριψω με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο ?
θα βαλω κοντινες αυριο το πρωι που θα το τρβηξω στον ηλιο

στα ηλεκτρικα θα καθαρισω τις επαφες μιας και καποιες φορες δεν πιανουν με την πρωτη(σπανια) και θελουν κλεισιμο ανοιγμα ξανα

τον σκελετο θα παιξω με πινελακι σε μικρα χτυπηματακια αφου πρωτα το τριψω ελαφρα

η μπροστα τρομπα θελει λυσιμο και καθαρισμα,αλαγη στο τζαμακι
το υψηλης πιεσης που εχει απο την μανα του εχει γινει κιτρινο το διαφανες καλυμα.....αλαζει ? καθαριζει η να το βγαλω τελειως ?
και απο εδω φωτογραφια το πρωι

διαφορα πραγματα θα τα βγαλω και θα τα στειλω για ηλεκτροστατικη εκτος και αν ακουσω κανενα τρελο κοστος οποτε θα τα βαψω μονος μου
την ηλετροστατικη την θελω για καλυτερο αποτελεσμα απο πλευρας αντοχης


γενικοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος
ειναι παρα πολυ οικονομικο,μανιτζεβελο και κοστιζει καθημερινα οσο ενα παπι ενω ειναι μηχανη το εχω αγαπησει

εχω ενα προτζεκτ βεσπα με καλαθι στα σκαρια(περιμενει στο υπογειο 7 χρονια τωρα:lol:)εεεε...... θα περιμενει λιγο ακομα ..:lol:

Aν μπορείς, πες μας για το κοντέρ (μάρκα, τιμή). Ευχαριστώ.

george.S
03/02/2016, 17:40
αργα αλλα σταθερα αφου λογω δουλειας και υγειας το αφησα για καμια 15 μερες

σημερα υαλοβολη....:eyepop:μαγεια

george.S
03/02/2016, 17:42
εξατμιση δυσκολα
θα μεινει προσωρινα επανω μεχρι να ερθει η αλλη

george.S
03/02/2016, 17:46
τελεια τωρα αλλα θα πανε για ηλεκτροστατικη και αλλα πανε για βαψιμο στο γκαραζ:)

αντε σιγα σιγα να αρχισει το μονταρισμα:)

george.S
03/02/2016, 18:09
Aν μπορείς, πες μας για το κοντέρ (μάρκα, τιμή). Ευχαριστώ.

το κοντερ το αγορασα απο το ebay απο κινα καπου 37ευρω
μιλησα μαζι του με μαιλ και εγραψα την διασταση του εμπρος τροχου
ακομα δεν το εχω βαλει πανω
την επομενη εβδομαδα που θα θα μπει θα σου πω τι και πως

μαμα κοντερ ειχα βρει μεταχειρισμενο 115 λιρες και ηθελα και το μαγνητη για το γραναζι
εχω αλαξει και γραναζια-βημα οποτε αποφασισα να δοκιμασω την οικονομικη λυση

george.S
06/02/2016, 15:55
και οι εργασιες προχωρουν

βαφη διαφορα ψιλικοκο και ετοιμασια για ηλεκτροστατικη

στην κουτα τα αριστερα θα γινουν το ασημι της yamaha και τα δεξια μαυρα

πηρα χρωμα φψτιας για εξατμιση και ενα σμαλτο ζαντας για να βαψω βιδες κλπ που καθαρισα με την υαλοβολη

george.S
06/02/2016, 15:57
καθαρη δισκοπλακα και ετοιμος ο τροχος

επιβαλεται να γινει και ο πισω αλλα οταν ερθει η ωρα του

george.S
06/02/2016, 15:59
η εξατμιση βγηκε εντυπωσιακα καλη αλλα ουτως η αλλιως ειμαι σε αναμονη τελικου οποτε προσωρινα μια χαρα ειναι ετσι

george.S
06/02/2016, 16:02
και τα ψιλα

george.S
06/02/2016, 16:06
αυτα για σημερα

αυριο εχει τρυπα στον καιρο και θα παω για βουτια οποτε απο δευτερα τριτη μολις παρω τα πραγματα απο την ηλεκροστατικη

δευτερα θα λυσω καλαμια και ελπιζω να τα δεσω κιολας αφου εχω ολα τα ανταλακτικα ...:rolleyes:


καλο σκ:)

george.S
09/02/2016, 19:45
:)
καλησπερα

οταν ξεκινας δουλειες σαν αυτην παντα θα ξεφυγεις απο τον προυπολογισμο για μικροπραγματα σε καθυστερουν και κοστιζουν

ξεκινησα να ανοιξω τα καλαμια να αλαξω λαδια και τσιμουχες τα οποια ειναι μεσα με φυσιγγιο
κατασκευαζω εργαλειο με παξιμαδι και σωληνα για να μπορεσω να το λυσω τελειως(θα βαλω αναλυτικες φωτογραφιες αυριο)

το καινουργιο μου θεμα ειναι οι βαλβιδες στα καλαμια απο πανω οι οποιες ειναι χτυπημενες (εχει και 2 oring αλλα αυτο ειναι ευκολο)
ρωτησα την yamaha και εχουν με παραγγελια 17.5 ευρω η μια
αν γνωριζει κανενας που μπορω να βρω οικονομικοτερα θα το εκτιμουσα:)

george.S
09/02/2016, 19:58
αυριο παραλαμβανω απο ηλεκτροστατικη διαφορα πραγματα
επισης θα ερθουν και τα λαστιχακια απο τους οδηγους της δαγκανας(12,5 :mad:) και η τρομπα θα μονταριστει και θα ειναι σαν καινουργια οπως και διαφορα αλλα:):)

αγορασα τρομπα φρενου μπροστα απο tdm 900 σε υπεραριστη κατασταση που ηταν και το ζητουμενο με 45 ευρω μαζι με την μανετα
μαλλον η μανετα θα ειναι μακρια αλλα θα το δω οταν ερθει η ωρα(κοντευει :smokin:)
σπανιως παω σε χωμα και πιστευω οτι θα εχω καλυτερα φρενα γιατι το προηγουμενο το εβρισκα ασθενικο

τωρα εχω μια ανησυχια για το λαιμο της εξατμισης που μετα την υαλοβολη φοβαμαι μην σκουριασει ?? ειναι ανοξειδοτος ?? να του περασω βερνικι υψηλης θερμοκρασιας ??

george.S
09/02/2016, 21:11
ετοιμασα και ενα πατρον για βαση οργανων
στην αρχη ελεγα να την φτιαξω απο σιδερο
τελικα θα την φτιαξω απο carbon απο 3 με 4 φυλλα απο επιφανεια που εχω τα οποια θα κολησω με ρητινη(απο σπασμενες λεπιδες βατραχοπεδιλου)

george.S
10/02/2016, 08:45
:)
ξεκινησα να ανοιξω τα καλαμια να αλαξω λαδια και τσιμουχες τα οποια ειναι μεσα με φυσιγγιο
κατασκευαζω εργαλειο με παξιμαδι και σωληνα για να μπορεσω να το λυσω τελειως(θα βαλω αναλυτικες φωτογραφιες αυριο)

το καινουργιο μου θεμα ειναι οι βαλβιδες στα καλαμια απο πανω οι οποιες ειναι χτυπημενες (εχει και 2 oring αλλα αυτο ειναι ευκολο)
ρωτησα την yamaha και εχουν με παραγγελια 17.5 ευρω η μια
αν γνωριζει κανενας που μπορω να βρω οικονομικοτερα θα το εκτιμουσα:)

http://www.ebay.com/itm/M5x0-8-Fork-Air-Bleeder-Valves-Fits-Yamaha-YZ-YZF-WR-WRF-TTR-85-125-230-250-450-/181829157762?hash=item2a55dcc382:g:65wAAOSwgQ9VyFYq
αυτη ταιριαζει ? και απο οτι καταλαβαινω μπορεις μονο να βγαλεις αερα ? και πως προσθετεις αν θες ?

ευχαριστω

Desperado
10/02/2016, 10:46
http://www.ebay.com/itm/M5x0-8-Fork-Air-Bleeder-Valves-Fits-Yamaha-YZ-YZF-WR-WRF-TTR-85-125-230-250-450-/181829157762?hash=item2a55dcc382:g:65wAAOSwgQ9VyFYq
αυτη ταιριαζει ? και απο οτι καταλαβαινω μπορεις μονο να βγαλεις αερα ? και πως προσθετεις αν θες ?

ευχαριστω

Γεια σου φίλε και καλή δύναμη στην ανακατασκευή σου, από ότι διάβασα στο link του ebay που παραθέτεις πρέπει να ταιριάζουν οι βαλβίδες, μέτρα με ένα παχύμετρο της δικιές σου και...καλή αγορά!! Νομίζω ότι είναι σχεδιασμένες για να αφαιρείς αέρα μόνο, χρειάζεται ποτέ να προσθέσεις αέρα?? Νομίζω όχι..

george.S
10/02/2016, 12:02
σε ευχαριστώ πολύ

george.S
10/02/2016, 18:58
κατασκευη εργαλειου

παξιμαδι σε σωληνα
ο φιλος μου εκανε πολυ καλη δουλεια

θα μετρησω και θα βαλω τις διαστασεις του παξιμαδιου για οποιον θελει να φτιαξει σε παρομοια καλαμια
ο τροπος να μετρησουμε το παξιμαδι ηταν να πιεσουμε χαρτινη ροδελα για να αφησει αποτυπωμα και μετρησαμε το ιχνος και ετοιμο

η yamaha που πηρα σε 2 συνεργεια εξουσιοδοτημενα τα ανοιγουν με αεροκλειδο απο κατω οσο ειναι κλειστα απο πανω....οτι κανουν και τα υπολοιπα συνεργεια
μου ειπαν οι ανθρωποι να παω να μου τα ανοιξουν χωρις κοστος αλλα προτιμησα να φτιαξω το εργαλειο για να ειμαι σιγουρος στο δεσιμο συμφωνα με το manual

george.S
10/02/2016, 18:59
και τα υλικα για το σερβις των καλαμιων

george.S
10/02/2016, 19:07
και πηρα και τα πραγματα απο την ηλεκτροστατικη

τα πραγματα τα πηγα στον σπυρο στον αγιο δημητριο
οποιος θελει μπορω να του στειλω το τηλεφωνο του με πμ

ευχαριστημενος πολυ στα μαυρα και απλα ικανοποιητικα τα ασημι
οπως και να εχει συμπαθεστατος ,καλος στην δουλεια του και γρηγορος

τα πραγματα τα πηγα υαλοβολισμενα(η δαγκανα ηθελε λιγη δουλεια ακομα) και κοστισαν ολα μαζι 40 ευρω

πηρα και τα λαστιχακια της δαγκανας τα εξωτερικα και λαστιχο για τον λεβιε και 2 καινουργιες βιδες για τα τακακια

στα καλαμια θα βαλω προσωρινα τις παλιες βαλβιδες μεχρι να ερθουν οι αλλες απο εξω με 8 ευρω εκαστη αντι 17,5 της yamaha
http://www.ebay.com/itm/M5x0-8-Fork-...wAAOSwgQ9VyFYq


προχωραμε:smokin::smokin:

taisteal
10/02/2016, 19:13
Δυνατος

:beer::beer:

el-Gatto
11/02/2016, 01:15
Zuper Duper. :)

Προχώρα...και :beer:

george.S
11/02/2016, 15:12
ουφ τον ατελείωτο έχει :rolleyes:
όλο κάτι καινούργιο βγαίνει και όλο λέω ενώ είμαστε κοντά άντε πάλι αναμονή

καινούργιες γλίστρες ...άκυρο το σκ το δέσιμο
από δευτέρα θα τις έχω...θα φτιάξω τα ρέστα....

έχω κάνει το γραφείο συνεργείο :D:D:lol:

george.S
12/02/2016, 13:26
θα προσπαθήσω να μεταφέρω ότι πληροφορία έχω συγκεντρώσει κάνοντας την ανακατασκευή

εδώ με μια ντιζα τοποθετώ τα ποτήρια τον λαιμό ασκώντας ίδια δύναμη ταυτόχρονα

απλό...μου φάνηκε όταν μου το είπανε
και ήταν απλά δεν το είχα σκεφτεί:)

el-Gatto
12/02/2016, 14:19
Οι ροδέλλες που χρησιμοποιούνται σαν πρέσσα ,τερματίζουν στα εξωτερικά χείλη το λαιμού.
Μέχρι εκεί μπαίνουν κ τα "ποτήρια".
Η έδραση στις φωλιές τους όμως ,είναι λίγο πιό μέσα (χιλιοστά)
Αρα δεν έχουν πατήσει σωστά.

Προσάρμοσε εξωτερικά -πάνω κ κάτω- τα παλιά ποτήρια ,ανάποδα ,χείλος-με-χείλος με τα καινούργια ,και ξανασφίξε το σύστημά σου με την ντίζα.
Ετσι θα πατήσουν μέχρι τέλους στην έδρασή τους.

george.S
12/02/2016, 16:19
thanks expert :a10:
θα το κανω !

aetomenios
12/02/2016, 19:15
Μπράβο Γιώργο,προχώρα τα πας πολύ καλά φίλε!!!

george.S
14/02/2016, 00:47
λιγα πραγματα για σημερα

προετοιμασια πλακας για οργανα:)

ειχα μια λεπιδα σπασμενη και την καθαρισα απο τα αυτοκολητα και απο τα παρατροπιδια
την ετριψα με γυαλοχαρτο και την καθαρισα με ακετονη

εδω και χρονια την χρησιμοποιω σε οτι κατασκευες κανω πριν κολλησω οτιδηποτε(ακομα και αυτοκολητα:winka:)
καθαριζει απο οποιοδηποτε λιπος υπαρχει και εξατμιζεται αμεσως

ειναι βασικα το ασετον που εχουν για τα νυχια καθαρο χωρις λαδι που βαζουν για να μην ξεραινει την επιδερμιδα

george.S
14/02/2016, 00:51
σημαδεψα την λεπιδα με μολυβι ετοιμασα το dremel και φορεσα τα γυαλια μου:look:

george.S
14/02/2016, 00:54
την εκοψα τυλιξα με ναυλον τα ξυλα που θα πρεσαρουν και απλωσα τις ρυτινες με πινελακι

george.S
14/02/2016, 00:59
και μετα στην πρεσσα

αποφασισα να βαλω ενα φυλλο λιγοτερο και θα ειναι 0,5cm full carbon

αν δειτε εχω βαλει μικρα καρφακια για να μην γλυστρουν οταν το σφιξω

αυριο βραδυ που θα γυρισω θα το ανοιξω θα κολλησω αυτοκολητο του σχεδιου που θελω και με το ντρεμελ θα το διαμορφώσω

george.S
14/02/2016, 01:03
εβγαλα και μια φωτογραφια τις φυσες για δω αν θα βρω ανταπτορα για το καινουργιο κοντερ χωρις να πειραξω την πλεξουδα την μαμα
αλλα ηλεκτρικα στο τελος:)

αυτα για σημερα:)

george.S
16/02/2016, 08:34
ετοιμη η πλακα για τα οργανα

george.S
16/02/2016, 08:36
εβαλα και λαστιχενιες ροδελες για να μειωσω τους οποιους κραδασμους

george.S
16/02/2016, 08:40
φινιρισμα με το μανον της κορης μου:cool::lol::lol:

και ετοιμο με το κενο αναμεσα στην πλακα και στα οργανα για τις ντιζες γκαζιου και συμπλεκτη


αυτα απο εχθες το βραδυ αφου ειναι και ο μονος χρονος που εχω διαθεσιμος
σημερα το βραδυ μονταρουμε δαγκανα και βιδωνουμε μαρσιπιεδες κλπ

Desperado
16/02/2016, 09:49
Είσαι καλλιτέχνης φίλε μου!!!:beer:

toyar
16/02/2016, 13:02
καλα κατσε να παρει χαμπαρι η κορη του τι εκανε με το βερνικι της:lol:

costaslio
16/02/2016, 21:55
:lol:

george.S
16/02/2016, 23:32
καταρχην ευχαριστω για τα καλα σας λογια

σημερινες εργασιες

δαγκανα της οποιας η πληρης ανακατασκευη εφτασε περιπου τα 35 ευρω
καθαριστηκε σχολαστικα μπηκαν οι καινουργιες τσιμουχες τα λαστιχακια και οτι βιδα ειχε πανω και μενει μονο να μπουνε τα πιστονια/κυλινδρακια και η βαση της δαγκανας
ετριψα και το βιδακι της εξαερωσης που δεν ξερω για ποιο λογο ζητησα να μου το κανει ηλεκτροστατικη:confused:

καταρχην δεν ειναι ευκολο να μπει τα πιστονια/κυλινδρακια μεσα(δεν πιεσα αρκετα ...)χρειαζεται να βαλω λαδακι για να βαλω μεσα τα πιστονια/κυλινδρακια ?

στην βαση της δαγκανας πρεπει να βαλω το κοκκινο γρασσο που ειναι για υψηλες θερμοκρασιες ? η κανει και του λιθιου που εχω ?

ευχαριστω εκ των προτερων

george.S
16/02/2016, 23:37
για να μην ασχοληθω μονο με την δαγκανα ετριψα με glanol και το νικελ της εξατμισης που ειχα υαλοβολισει και ηταν ματ

επισης παρελαβα γλυστρες οποτε αυριο εχει καλαμια
πηρα και γκριπ και ειναι μακρυτερα:sad::lol::lol: γκαου.....

και τελος για σημερα καλο σας βραδυ:)

toyar
17/02/2016, 06:30
για να γλυστρησουν τα εμβολα θα λιπανεις τις τσιμουχες με υγρο φρενων
το κοκκινο γρασσο που εχεις μπαινει στις γλυστρες
αν εχεις γρασσο χαλκου βαζεις πισω απο τα τακακια

george.S
17/02/2016, 08:53
ευχαριστω πολυ

δεν εχω κοκκινο γρασσο..μονο λιθιου
θα παρω σημερα

george.S
27/02/2016, 13:44
καλημερα

λιγες δουλειες εχουν γινει μεσα στην εβδομαδα

εβαλα ολους τους μαρσιπιεδες και ποδοφρενο, λεβιεδακι ταχυτητων,εξατμιση,ποδια :look:
καθαρισα καλα ολες τις επαφες θα βαλω φωτο στο δεσιμο τους(αγορασα και φυσες για τα νεα οργανα
εστειλα για υαλοβολη και ηλεκτροστατικη τις μποτες για ειχαν βγαλει ψωρα και βγηκαν πολυ καλες (το ασημι ειναι λιγο ποιο ανοιχτο απο της yamaha και εχει επισης μεσα μεταλο αλλα ειναι οκ)
θα ανεβασω ετοιμες φωτο γιατι τις εχω στο γραφειο

george.S
27/02/2016, 13:45
εχω μετανιωσει που δεν εκανα ενα πολυ καλο πλυσιμο πριν ξεκινησω:rolleyes:

george.S
27/02/2016, 13:50
καθαρισα και τα πλαστικα και το πισω μερος ετοιμο ......λεω προς στιγμην αλλα βλεπω να μην υπαρχει γλυστρα αλυσιδας στο ψαλιδι
μαλιστα εχει φαει και ελαχιστα το ψαλιδι...:mad:

αγορα λοιπον 34,5 yamaha ευρω αφου δεν εβρισκα φτηνοτερη

βαζω μια τυχαια φωτογραφια για να δειτε ποια λεω

george.S
27/02/2016, 13:54
και ψαχνω after market την πισω γλυστρα αλυσιδας γιατι 40 που ζηταει η yamaha δεν τα δινω
αν δε βρω θα φτιαξω μια με νρεμελ και τεφλον

αν γνωριζει κανενας θα το εκτιμουσα

george.S
27/02/2016, 13:58
διαφορα ανταλακτικα περιμενουν το μπροστινο

και μια πατεντα για το σταντ
πιθανον να εχει απο την μανα του στο τελειωμα του ενα λαστιχο για να σταματαει μαλακα
στο δικο μου δεν εχει και πηρα λαστιχο ψαροτουφεκου 18 χιλιοστα περασα μεσα ενα tire up ετσι ωστε να κλεινει μαλακα και στην συνεχεια να εχει ελαχιστο τζογο και κραδασμους

κακη η φωτο αλλα νομιζω οτι μπορειτε να καταλαβετε

george.S
27/02/2016, 16:50
και ψαχνω after market την πισω γλυστρα αλυσιδας γιατι 40 που ζηταει η yamaha δεν τα δινω
αν δε βρω θα φτιαξω μια με νρεμελ και τεφλον

αν γνωριζει κανενας θα το εκτιμουσα

μαλλον θα παω σε αυτη την λυση(η παρομοιο)
πρεπει να μετρησω με το παχυμετρο πριν αγορασω
http://www.aliexpress.com/item/MotorcycleMotorbike-8mm-10mm-Chain-Roller-Tensioner-Pulley-wheel-guide-125-XR-CRF-50-KLX110-Thumpstar-Pit/32570017903.html?spm=2114.10010108.100007.9.jVgY6C

george.S
27/02/2016, 18:03
η καινουργια γλυστρα και οτι εμεινε απο την παλια

και το μονο κομματι που ειχε μεινει στην πισω βαζω και την φωτογραφια του ανταλακτικου

τωρα για να λαξω την μπροστα πρεπει να κανω οτι εδω ?
το ανταλακτικο μου δινει την εντυπωση οτι μπαινει και χωρις ολο αυτο
http://www.ttr250.com/TTR_chain_slider.htm

george.S
27/02/2016, 18:18
ελεγα να ασχοληθω με το πισω μερος αργοτερα ....αλλα μαλλον το βλεπω στο καπακι:rolleyes:

george.S
27/02/2016, 22:42
μαλλον θα παω σε αυτη την λυση(η παρομοιο)
πρεπει να μετρησω με το παχυμετρο πριν αγορασω
http://www.aliexpress.com/item/MotorcycleMotorbike-8mm-10mm-Chain-Roller-Tensioner-Pulley-wheel-guide-125-XR-CRF-50-KLX110-Thumpstar-Pit/32570017903.html?spm=2114.10010108.100007.9.jVgY6C

τελικα αγορασα αυτα
http://www.ebay.com/itm/111846553693?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

george.S
01/03/2016, 11:18
πολυ δουλεια ......αλλα οχι στην μηχανη
οι μποτες απο την ηλεκτροστατικη
ισως σημερα τα δεσω:)