PDA

View Full Version : για σπασμένα πλαστικά



pzal
22/09/2014, 15:44
Δημοσιεύω θέμα για να πω εμπειρία μου που ίσως βοηθήσει κάποιον. Έχω το ninja 250 και από ελαφριά πτώση έσπασε το αριστερό φέρινγκ (έφυγε από το πάνω νέυρο ολόκληρο κομμάτι, δυστυχώς δεν πήρα φωτό να σας δείξω). Το πήγα σε φανοποιό και μετά από περίπου μια εβδομάδα μου το γύρισε πίσω βαμμένο. Ωραίο έδειχνε αλλά το ένιωθα λίγο πιο βαρύ και ήταν σίγουρα πιο παχύ από τη μέσα μεριά :uplate: . Τον ρώτησα γιατί είναι έτσι, μου ψέλισε κάτι για λαμαρινάκι, στόκο και τέτοια. Του λέω, θα κρατήσει; μου λέει, σαν το κανονικό.

Πριν κανά μήνα μου έπεσε το μηχανάκι από σταντ (είμαι και λίγο :dizzy:) και όπως περιμένατε, το πλαστικό έγινε όπως ήταν πριν το φτιάξω, βγήκε σχεδόν ολόκληρο το μπάλωμα (και όντως τα λαμάκια και οι στόκοι ήταν αλήθεια, δεν ήταν αλήθεια ότι θα κράταγε σαν το κανονικό, αφού η πτώση αυτή τη φορά έφερε ελάχιστη δύναμη στο σημείο - την έπιασα τη μηχανή με τα χέρια μου, απλά βρήκε για λίγο εκεί). Εντάξει, λέω, δεν έχει νόημα να κάνω το ίδιο από την αρχή. Είχε πάρει το μάτι μου σε ένα στενό στη σπύρου πάτση έναν που έλεγε "Συγκολλητής πλαστικών". Λέω, αυτός κάνει μόνο αυτό, κάτι θα ξέρει. Του το δίνω, και μετά από τρεις μέρες μου λέει να έρθω να το δω. Είχε πετάξει το μπάλωμα με το στόκο και την παλιατζουρία και το είχε χτίσει από την αρχή με πλαστικό. Το πλαϊνό είχε το ίδιο βάρος όπως παλιά και φαίνεται πολύ πιο ανθεκτικό (δείχνει ελαστικότητα κανονική). Ο μάστορας λέει ότι έχει ανθεκτικότητα 90%, αλλά όπως και να έχει μου φαίνεται πιο πιστευτός από τον προηγούμενο που έβαλε την κρούστα και τα λαμάκια. Προφανώς όλα θα κριθούν στην πορεία, απλά το αναφέρω μπας και γλιτώσω και καναν άλλο από την ταλαιπωρία.
Και γιατί η καλή δουλειά πρέπει να λέγεται.

Αν κάτι στραβώσει και σε αυτή τη δουλειά, δεν θα παραλείψω να το αναφέρω.

SHOOTER045
22/09/2014, 15:57
Ήξερα ότι με ηλεκτρικό κολλητηρι φυτεύουν χάλκινη τρίχα από καλώδια ρεύματος μετά υαλονημα και τρίψιμο και απ έξω μόνο στόκο
Τώρα για λαμακια και τέτοια δεν έχω δει δεν ξέρω πόσο δε μάλλον για χύμα πλαστικό ασαν το ορίτζιναλ

geez996
23/09/2014, 00:02
Πετά το κάτω άλλη μια ντε....

Dbnn
27/09/2014, 17:38
5 euro να πάρεις 1 κιλό πολυεστέρα με τριχα και καταλύτη και τελείωσε το θέμα....

tai
28/09/2014, 22:53
5 euro να πάρεις 1 κιλό πολυεστέρα με τριχα και καταλύτη και τελείωσε το θέμα....

+1000