PDA

View Full Version : Πώς μπορώ να αφαιρέσω σκουριά;



PetranGR
22/09/2014, 17:57
Καλησπέρα τα παιδιά,

Ερώτηση γρήγορη,

Βάση παλιά από σίδερο , που είχαν παλιές ραπτομηχανές επάνω, έχει ξεφτίσει - αγριέψει το χρώμα - σκουριάσει αρκετά σε σημεία. Είναι πολύ όμορφο σαν έπιπλο,και θέλω να το κρατήσω.

Από το βάρος και μόνο καταλαβαίνω ότι είναι σίδερο,είναι πολύ βαρύ για τόσο λεπτή βάση.
Από το ότι το καθάρισα με αλουμινόχαρτο σε κάποια σημείο απο κάτω φάνηκε γυαλισμένο το "ασήμι".

Η ερώτησεις μου :

1. Πως αφαιρώ το χρώμα - σκουριά ; Με τρύψιμο γυαλόχαρτου;
2. Αν αφαιρέσω όλο το χρώμα και φτάσω στο σημείο που είναι ασημένια όλη η επιφάνεια τότε περνάω κάποιο είδους αστάρι πρώτα;
3. Αν περνάω αστάρι πριν την μαύρη βαφή ,τι είδους είναι;
4. Μπορώ να αφήσω της επιφάνειες έστω και λίγο βαμμένες ή πρέπει να είναι φούλ λείες μέχρι να φανεί το ασήμι;

Ευχαριστώ.

toyar
22/09/2014, 18:25
εχω την εντυπωση οτι αυτες οι βασεις ειναι χυτες μαντεμενιες γι αυτο ειναι βαριες για να μενει σταθερη η ραπτομηχανη απο κραδασμους
σε αυτη την περιπτωση αφαιρεις τη σκουρια οπου υπαρχει με λιγο τριψιμο γιατι ειναι επιφανειακη και βαφεις με χρωμα
υποστρωμα ασταρι μεταλλου δεν ξερω αν χρειαζεται αλλα κακο δεν θα του κανει:)

PetranGR
22/09/2014, 18:29
εχω την εντυπωση οτι αυτες οι βασεις ειναι χυτες μαντεμενιες γι αυτο ειναι βαριες για να μενει σταθερη η ραπτομηχανη απο κραδασμους
σε αυτη την περιπτωση αφαιρεις τη σκουρια οπου υπαρχει με λιγο τριψιμο γιατι ειναι επιφανειακη και βαφεις με χρωμα
υποστρωμα ασταρι μεταλλου δεν ξερω αν χρειαζεται αλλα κακο δεν θα του κανει:)

Θέλω να μείνει σαν βάση,γιατί θα μπεί σε σαλόνι και θα στηριχτούν πάνω πράγματα.

Κοίταξε εγώ έκανα μια αρχή :

323333

Όπως βλέπεις το έτριψα υπομονετικά μέχρι να φανεί το ασημένιο στέλεχος.

Πρέπει να το κάνω αυτό σε όλη την βάση;

3 επιφάνειες έχει και όλες είναι με ραφές και με σχέδια πολύ όμορφα κτλ.

Πρέπει όλα να γίνουν όπως αυτό στην φώτο;

Αν ναι, πιο γρήγορος τρόπος ποιος είναι;

Pan (dvs)
22/09/2014, 18:33
εχω την εντυπωση οτι αυτες οι βασεις ειναι χυτες μαντεμενιες γι αυτο ειναι βαριες για να μενει σταθερη η ραπτομηχανη απο κραδασμους
σε αυτη την περιπτωση αφαιρεις τη σκουρια οπου υπαρχει με λιγο τριψιμο γιατι ειναι επιφανειακη και βαφεις με χρωμα
υποστρωμα ασταρι μεταλλου δεν ξερω αν χρειαζεται αλλα κακο δεν θα του κανει:)

Ετσι ειναι λογικα.Απο το παλιο μαντεμι φευγει πολυ ευκολα η σκουρια.Εγω βαζω κατευθειαν χρωμα και πιανει μια χαρα.

PetranGR
22/09/2014, 18:45
Ετσι ειναι λογικα.Απο το παλιο μαντεμι φευγει πολυ ευκολα η σκουρια.Εγω βαζω κατευθειαν χρωμα και πιανει μια χαρα.

Πως μπορώ να αφαίρεσω την σκουριά;

Αν με τριβείο τότε θα πρέπει να το κάνω να φανεί μέχρι και το ασήμι;

PetranGR
22/09/2014, 18:51
323334

323335

Ορίστε 2 ώρες :

Σβουράκι dremel + γυαλόχαρτο στο σβουράκι και δώστου πόνο.

Πολύ ώρα για τόσο μικρή επιφάνεια.

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να πέσει πρώτα το χρώμα μόνο του ,και να μείνει ΜΌΝΟ η σκουριά ώστε να την κάνω πιο γρήγορα με το σβουράκι;

Γιατί μέχρι το γυαλόχαρτο να καθαρίσει το χρώμα ώστε να φτάσει στην σκουριά παίρνει ώρα.

Bradipous
22/09/2014, 18:52
Γιατι τριβειο και οχι σβουρακι με το αναλογο στελεχος μπροστα;

Πετρο για αρχη κανε εναν καφε να χαλαρωσεις...
Αφου θες να γινει σωστη δουλεια καλυτερα να αφαιρεσεις ολο το χρωμα (εννοειται και την σκουρια) μεχρι να μεινει καθαρο μεταλλο.

PetranGR
22/09/2014, 18:56
Γιατι τριβειο και οχι σβουρακι με το αναλογο στελεχος μπροστα;

Πετρο για αρχη κανε εναν καφε να χαλαρωσεις...
Αφου θες να γινει σωστη δουλεια καλυτερα να αφαιρεσεις ολο το χρωμα (εννοειται και την σκουρια) μεχρι να μεινει καθαρο μεταλλο.

Ναι,δεν βιάζομαι.

Θα λειτουργεί ώς αγχολητικός παράγοντας ( μη χέσω ).

Δοκίμασα με το εξής σβουράκι, το οποίο το τοποθέτησα στο Dremel:

323336

έτσι ακριβώς και δεν έκανε καμία δουλειά.

Όταν έβαλα το γυαλόχαρτό όμως αργούσε αλλά έκανε δουλειά ,χάλασα 1 γυαλόχαρτο (ρολάκι) για το χρώμα και ένα έστω για βασικά σημεία της σκουριάς.


Αν πάρω διαβρωτικό θα με κάνει την δουλειά λες;

Όσο για την δουλειά,τότε εντάξει θα το φτάσω ως το μέταλλο,απλά οι άλλες επιφάνειες που έχουν λουλούδια και σχέδια πάνω και κάνει στροφές το μέταλλο,εκεί να δώ τι θα κάνω.

toyar
22/09/2014, 18:57
αυτο ειναι βαση ή τροχαλια;

PetranGR
22/09/2014, 18:58
αυτο ειναι βαση ή τροχαλια;

Τροχαλία,τις βάσης.

Απλά ξεκίνησα από το πιο εύκολο στο πιο δύσκολο.

Pan (dvs)
22/09/2014, 19:03
Παρε φλογιστρο και καψτο.Δεν θα μεινει τιποτε.

SHOOTER045
22/09/2014, 19:08
Αμμοβολή πετρακη

Bradipous
22/09/2014, 19:08
Αυτο στη φωτο μου φαινεται χαλκινο, αρκετα μαλακο για τη δουλεια που το θες. Αν εχεις δοκιμασε με ατσαλινο.

Το διαβρωτικο (paint remover) θα σου κανει δουλεια αλλα θελει πολυ προσοχη και ισως σε δυσκολεψει στην αρχη.

amyroukai
22/09/2014, 19:08
κάπου διάβασα για τρίψιμο με αλουμινόχαρτο και κοκακόλα. Ναι είναι περίεργο, ακούγεται μαλακία. Αλλά οι φωτό πριν και μετά, αν υποθέσουμε ότι δεν ήταν "πειραγμένες", αποδείκνυαν την αποτελεσματικότητα.

virus
22/09/2014, 19:16
μαντεμι ειναι. παρε διαβρωτικο της nitromors το πρασινο. και ξεμπερδεψες. ουτε τριβεια και γυαλοχαρτα τιποτα. τοχει το πρακτικερ.


μετα σε ενα καλο χρωματοπωλειο και θα πεις θελω να βαψω μαντεμι. θα σου δωσει τα απαραιτητα




:beer:

lykourgi
22/09/2014, 19:22
Ότι σου είπε ο Bradipous. Αλειψε paint remover, με προσοχή και το χρώμα θα φύγει σχεδόν μόνο του.

Οσον αφορά το τρίψιμο, όσο πιο λείο κάνεις το μέταλλο, τόσο πιο ωραία επιφάνεια θα έχεις μετά το βάψιμο.

Αν προκύψουν κενά θα πρέπει να στοκαριστούν με σιδηρόστοκο (αν θέλεις τέλεια επιφάνεια).

Επίσης πρόσεξε τη βαφή. Καλύτερα όχι πολύ γυαλάδα, δεν ταιριάζει στα παλιά αντικείμενα.

Καλή επιτυχία.

PetranGR
22/09/2014, 19:32
Παρε φλογιστρο και καψτο.Δεν θα μεινει τιποτε.

Φλόγιστρο ; Αλήθεια τώρα ;


Αμμοβολή πετρακη

Δε θέλω να ξοδέψω χρήματα .


Αυτο στη φωτο μου φαινεται χαλκινο, αρκετα μαλακο για τη δουλεια που το θες. Αν εχεις δοκιμασε με ατσαλινο.

Το διαβρωτικο (paint remover) θα σου κανει δουλεια αλλα θελει πολυ προσοχη και ισως σε δυσκολεψει στην αρχη.

Έχω,και ατσάλινο θα δοκιμάσω το πρωί.

Όσο για το διαβρωτικό γιατί να με δυσκολέψει;


κάπου διάβασα για τρίψιμο με αλουμινόχαρτο και κοκακόλα. Ναι είναι περίεργο, ακούγεται μαλακία. Αλλά οι φωτό πριν και μετά, αν υποθέσουμε ότι δεν ήταν "πειραγμένες", αποδείκνυαν την αποτελεσματικότητα.

Βρε λες; και αυτό το πρωί.


μαντεμι ειναι. παρε διαβρωτικο της nitromors το πρασινο. και ξεμπερδεψες. ουτε τριβεια και γυαλοχαρτα τιποτα. τοχει το πρακτικερ
μετα σε ενα καλο χρωματοπωλειο και θα πεις θελω να βαψω μαντεμι. θα σου δωσει τα απαραιτητα
:beer:

Αυτό δεν μας κάνει :
http://www.praktiker.gr/c/dialytika-diavrotika-95

Που έχει 6€ ;

Όσο για τις σκουριές κτλ. τι να μην τις τρίψω;

PetranGR
22/09/2014, 19:34
Ότι σου είπε ο Bradipous. Αλειψε paint remover, με προσοχή και το χρώμα θα φύγει σχεδόν μόνο του.

Οσον αφορά το τρίψιμο, όσο πιο λείο κάνεις το μέταλλο, τόσο πιο ωραία επιφάνεια θα έχεις μετά το βάψιμο.

Αν προκύψουν κενά θα πρέπει να στοκαριστούν με σιδηρόστοκο (αν θέλεις τέλεια επιφάνεια).

Επίσης πρόσεξε τη βαφή. Καλύτερα όχι πολύ γυαλάδα, δεν ταιριάζει στα παλιά αντικείμενα.

Καλή επιτυχία.

Θα ήθελα να το κάνω όσο πιο "όμορφο" γίνεται στα μάτια μου τα κενά και οι φουσκαλίτσες ή ακόμα και τα κενά προς τα μέσα σαν να τα βάρεσε πέτρα πιστεύω οτι αντιπροσοπεύουν την παλαιότητα.

Στο χρώμα ακόμα δεν έφτασα εκεί,πρώτα θα το καθαρίσω κτλ. και μετά.

Όσο για το μέταλλο θα το κάνω τελικά όσο πιο λείο μπορώ έστω να γίνει όμορφο και + το ότι θα έχει καλύτερη πιστεύω ζωή.

virus
22/09/2014, 19:41
το nitromors το πρασινο το ανεφερα επειδη το εχω δοκιμασει και ειναι πολυ ανωτερο στην δουλεια απο αλλα. πραγματικα διαβρωνει και για πλακα πεταει τα χρωματα. ναι μεν τσουζει απο τιμη αλλα λυνει χερια. το περνας παχυ παχυ και μετα απο μιση ωρα το ξεπλενεις με νερο. θαχουν φυγει τα πολλλα. επαναλαμβανεις παλι με συρματοβουτσα χεριου μαζι. επισης προσοχη ειναι πολυ καυστικο. φορα ρουχα παλια και γαντια οποσδηποτε.


το κιτρινο ειναι για ξυλο ;)


αμα φτασεις στο βαψιμο προτιμησε το ματ χρωμα. ειναι πιο ωραιο :)

PetranGR
22/09/2014, 19:51
το nitromors το πρασινο το ανεφερα επειδη το εχω δοκιμασει και ειναι πολυ ανωτερο στην δουλεια απο αλλα. πραγματικα διαβρωνει και για πλακα πεταει τα χρωματα. ναι μεν τσουζει απο τιμη αλλα λυνει χερια. το περνας παχυ παχυ και μετα απο μιση ωρα το ξεπλενεις με νερο. θαχουν φυγει τα πολλλα. επαναλαμβανεις παλι με συρματοβουτσα χεριου μαζι. επισης προσοχη ειναι πολυ καυστικο. φορα ρουχα παλια και γαντια οποσδηποτε.
το κιτρινο ειναι για ξυλο ;)
αμα φτασεις στο βαψιμο προτιμησε το ματ χρωμα. ειναι πιο ωραιο :)

1. Μπορείς να μου δείξεις το πράσσινο ώστε να ψάξω το συγκεκριμένο;
2. Το περνάω 1 φορά,αλλά συρματόβουρτσα ποιά είναι ώστε να κάνω την 2η φορά;
3. Αφού τα κάνω όλα αυτά,την σκουριά δεν θα πρέπει να την τρίψω ; Ανάμεσα στα λουλούδια τα σχέδια κτλ. ;



4. Όταν φτάσω στο βάψιμο ,θα ρωτήσω τι να βάλω πρώτα κτλ.

Bradipous
22/09/2014, 19:52
το nitromors το πρασινο το ανεφερα επειδη το εχω δοκιμασει και ειναι πολυ ανωτερο στην δουλεια απο αλλα. πραγματικα διαβρωνει και για πλακα πεταει τα χρωματα. ναι μεν τσουζει απο τιμη αλλα λυνει χερια. το περνας παχυ παχυ και μετα απο μιση ωρα το ξεπλενεις με νερο. θαχουν φυγει τα πολλλα. επαναλαμβανεις παλι με συρματοβουτσα χεριου μαζι. επισης προσοχη ειναι πολυ καυστικο. φορα ρουχα παλια και γαντια οποσδηποτε.


το κιτρινο ειναι για ξυλο ;)


αμα φτασεις στο βαψιμο προτιμησε το ματ χρωμα. ειναι πιο ωραιο :)

Καλα δε θα τα χαλασουμε στη μαρκα.

Αυτο που εξηγει ο virus για τον τροπο χρησης του εννοουσα οτι θα σε δυσκολεψει και συγκεκριμενα ο τροπος αφαιρεσης του. Α και το νου σου για τα μετρα προστασιας που σου ειπε, καιει σαν διαολος αν πεσει στο δερμα και καλυτερα να γινει σε ανοικτο/αεριζομενο χωρο.

PetranGR
22/09/2014, 20:02
Καλα δε θα τα χαλασουμε στη μαρκα.

Αυτο που εξηγει ο virus για τον τροπο χρησης του εννοουσα οτι θα σε δυσκολεψει και συγκεκριμενα ο τροπος αφαιρεσης του. Α και το νου σου για τα μετρα προστασιας που σου ειπε, καιει σαν διαολος αν πεσει στο δερμα και καλυτερα να γινει σε ανοικτο/αεριζομενο χωρο.

Ρούχα έχω του αγροκτήματος.

όσο για την δουλειά κτλ. είδα ήδη βίντεο στο youtube κτλ. ντάξει δεν είναι δύσκολο απλά μέτα πρέπει να το τρίψω + καθαρίσω από την μπογιά.

Βρήκα το πράσσινο nitromors με 10.80€ - Καλαμαριά Θεσσαλονίκη.

Καλη τιμή νομίζω.

lykourgi
22/09/2014, 20:12
2. Το περνάω 1 φορά,αλλά συρματόβουρτσα ποιά είναι ώστε να κάνω την 2η φορά;
3. Αφού τα κάνω όλα αυτά,την σκουριά δεν θα πρέπει να την τρίψω ; Ανάμεσα στα λουλούδια τα σχέδια κτλ. ;


2. Με το remover το χρώμα θα διαλυθεί και δεν έχει μεγάλη σημασία με τι θα το απομακρύνεις. Σχεδόν θα φύγει μόνο του.

3. Τη πολύ σκουριά τρίψε τη με σκληρή συρματόβουρτσα (ατσάλινη), όχι τις μαλακές (μπρούτζινες κλπ). Μετά μπορείς να το γυαλοχαρτίσεις λίγο για καλύτερο αποτέλεσμα. Υπάρχει και διαβρωτικό σκουριάς (σκουριοφάγος λέγεται) αλλά χρησιμοποιείται κυρίως σε περιπτώσεις βαθειάς διάβρωσης, δεν νομίζω να το χρειάζεσαι.

PetranGR
22/09/2014, 20:20
2. Με το remover το χρώμα θα διαλυθεί και δεν έχει μεγάλη σημασία με τι θα το απομακρύνεις. Σχεδόν θα φύγει μόνο του.

3. Τη πολύ σκουριά τρίψε τη με σκληρή συρματόβουρτσα (ατσάλινη), όχι τις μαλακές (μπρούτζινες κλπ). Μετά μπορείς να το γυαλοχαρτίσεις λίγο για καλύτερο αποτέλεσμα. Υπάρχει και διαβρωτικό σκουριάς (σκουριοφάγος λέγεται) αλλά χρησιμοποιείται κυρίως σε περιπτώσεις βαθειάς διάβρωσης, δεν νομίζω να το χρειάζεσαι.

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο διαβρωτικό φθηνό που να κάνει την δουλειά;Αν είναι να γλυτώσω τα 10€.

Όσο για την συρματόβουρτσα (ατσάλινη) , τι εργαλείο θα χρειαστώ ώστε να την χρησιμοποιήσω ;

lykourgi
22/09/2014, 20:33
Διαβρωτικό έχω χρησιμοποιήσει της Durostik (αν και δεν την προτιμώ γενικά, αυτό βρήκα πρώτο) και έκανε καλή δουλειά, αλλά σε εύκολες περιπτώσεις. Τιμή δεν θυμάμαι, πάει καιρός.

Συρματόβουρτσα εννοώ χειρός, με χερουλάκι, όχι περιστροφική για δράπανο.

PetranGR
22/09/2014, 20:40
Διαβρωτικό έχω χρησιμοποιήσει της Durostik (αν και δεν την προτιμώ γενικά, αυτό βρήκα πρώτο) και έκανε καλή δουλειά, αλλά σε εύκολες περιπτώσεις. Τιμή δεν θυμάμαι, πάει καιρός.

Συρματόβουρτσα εννοώ χειρός, με χερουλάκι, όχι περιστροφική για δράπανο.

OK , αύριο θα πάω εδώ στο μαγαζί της γειτονιάς να μάθω,μήπως και πάρω :)

virus
22/09/2014, 20:50
ντουροστικ μαπα παντως. συρματοβουρτσα χειρος επειδη ειναι πολυ καυστικο ετσι και βαλεις συρματοβουρτσα με δραπανο μεχρι και στα ματια σου θα παει και μετα θα ψαχνεσαι. χειρος λοιπον και προς τα εξω το βουρτσισμα. δηλαδη να πιτσιλαει αντιθετα απο το σωμα σου. εγω προσωπικα το εβαζα και το αφηνα καμια ωρα πανω στο μεταλο και μετα το ξεπλενα με νερο. ετσι απεφευγα το τριψιμο και τις συρματοβουρτσες επειδη πιτσιλανε και καιειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!! αυτο αναλογα την περιπτωση μπορει να το εκανα και δυο τρεις φορες. δεν εχεις φοβο καντο οσες φορες θες μεχρι να καθαρισει.

PetranGR
22/09/2014, 20:56
ντουροστικ μαπα παντως. συρματοβουρτσα χειρος επειδη ειναι πολυ καυστικο ετσι και βαλεις συρματοβουρτσα με δραπανο μεχρι και στα ματια σου θα παει και μετα θα ψαχνεσαι. χειρος λοιπον και προς τα εξω το βουρτσισμα. δηλαδη να πιτσιλαει αντιθετα απο το σωμα σου. εγω προσωπικα το εβαζα και το αφηνα καμια ωρα πανω στο μεταλο και μετα το ξεπλενα με νερο. ετσι απεφευγα το τριψιμο και τις συρματοβουρτσες επειδη πιτσιλανε και καιειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!! αυτο αναλογα την περιπτωση μπορει να το εκανα και δυο τρεις φορες. δεν εχεις φοβο καντο οσες φορες θες μεχρι να καθαρισει.

τότε κομπλέ.

Και μετά χώνω λίγο σβουράκι και καθαρίζω το μέταλλο μέχρι να φανεί το ασημί απο κάτω.

virus
22/09/2014, 21:02
εγω θα προτιμουσα αυτο που ειπες


τα κενά και οι φουσκαλίτσες ή ακόμα και τα κενά προς τα μέσα σαν να τα βάρεσε πέτρα πιστεύω οτι αντιπροσοπεύουν την παλαιότητα.




ετσι εχω κανει ενα σκελετο απο singer. τοχω κανει τραπεζακι με ενα μαρμαρο πανω.

PetranGR
22/09/2014, 21:03
εγω θα προτιμουσα αυτο που ειπες
ετσι εχω κανει ενα σκελετο απο singer. τοχω κανει τραπεζακι με ενα μαρμαρο πανω.

Ακριβώς το ίδιο θα γίνει και για εμάς ... χαχαχαχ!

nicksior
22/09/2014, 21:07
Προσοχή μεγάλη με τα βουρτσάκια..
Απαραίτητα γυαλιά προστασίας.

teogtp
22/09/2014, 22:48
Καλα δε θα τα χαλασουμε στη μαρκα.

Αυτο που εξηγει ο virus για τον τροπο χρησης του εννοουσα οτι θα σε δυσκολεψει και συγκεκριμενα ο τροπος αφαιρεσης του. Α και το νου σου για τα μετρα προστασιας που σου ειπε, καιει σαν διαολος αν πεσει στο δερμα και καλυτερα να γινει σε ανοικτο/αεριζομενο χωρο.

Με τετοιο χερι που εχει τι παραπανω να παθει;

323351


:D

S705
22/09/2014, 23:32
Για την σκουριά υδροχλωρικό οξύ!!αυτό που βάζουμε στην λεκάνη. Και αφού είσαι από Θεσσαλονίκη … κιζάπι.
Θα πρέπει όμως να τα κάνεις μπάνιο σε λεκάνη.
Στο εργοστάσιο πριν το γαλβάνισμα τα βουτάμε σε οξύ , δεν μένει τίποτα!!! Και είναι και φτηνό.

7Tolis
23/09/2014, 07:35
Kαι πρωτού ξεκινήσεις με το υδροχλωρικό οξύ δες και μερικά επεισόδια breaking bad να πάρεις καμιά ιδέα.Κάνει και για άλλες χρήσεις.Υπόψιν πως όλα τα παραπάνω καίνε και κάνουν χημικά εγκαυματα http://www.iatronet.gr/ygeia/a-voitheies/article/13096/ximika-egkavmata-ti-prepei-na-kanoyme.html

PetranGR
25/09/2014, 12:48
με έχει φύγει ο κώλος να καθαρίζω.

Ακόμα δεν έχω κάνει ούτε τα μισά θέλει ΠΟΛΥ δουλειά.
Όσο για το διαβρωτικό τελικά πήρα της Kraft Remover από την γειτονιά ντάξει ... (δεν ήξερα οτι δεν έπρεπε να φυσάει,και έτσι στέγνωνε γρήγορα και δεν έκανε δουλειά).

Όσο για το υδροχλωρικό όξυ πήρα, (βρωμοκοπάει) αλλά δεν τρώει την σκουριά το βάζω το τρίβω αλλά δεν εκεί η σκουριά...

Bradipous
25/09/2014, 13:01
με έχει φύγει ο κώλος να καθαρίζω.

Ακόμα δεν έχω κάνει ούτε τα μισά θέλει ΠΟΛΥ δουλειά.
Όσο για το διαβρωτικό τελικά πήρα της Kraft Remover από την γειτονιά ντάξει ... (δεν ήξερα οτι δεν έπρεπε να φυσάει,και έτσι στέγνωνε γρήγορα και δεν έκανε δουλειά).

Όσο για το υδροχλωρικό όξυ πήρα, (βρωμοκοπάει) αλλά δεν τρώει την σκουριά το βάζω το τρίβω αλλά δεν εκεί η σκουριά...

Πρεπει να το αφησεις να παπαριασει στο υδροχλωρικο οξυ, οχι να το ραντισεις...

PetranGR
25/09/2014, 13:09
Πρεπει να το αφησεις να παπαριασει στο υδροχλωρικο οξυ, οχι να το ραντισεις...

δηλαδής;

7Tolis
25/09/2014, 13:26
Σε μια λεκάνη μέσα.Το πετάς.Θα αφρίσει λίγο.Το αφήνεις να δράσει λίγες ώρες και το βγάζεις.Προσοχη στα εγκαυματα και στο αναπνευστικό.

Bradipous
25/09/2014, 13:54
Αυτο που σου πε ο Τολις Ζ'.

Επειδη ομως θα χρειαστεις μεγαλη ποσοτητα υγρου, δοκιμασε σε ενα κομματι με σκουρια να κανεις κομπρεσα με ενα πανι που θα το εχεις βρεξει με οξυ. Αστο για λιγη ωρα και παρακολουθα την πορεια του.

PetranGR
25/09/2014, 16:29
τόσο μεγάλη λεκάνη δεν έχω ώστε να αφήσω μέσα 80 εκ επί 60 εκ. βάσεις.Οπότε θα ποτίσω ένα πανί παλιό με οξύ και θα το τυλίξω γύρω απο την σκουριά.