PDA

View Full Version : Πληροφορίες για αναβάθμιση GLX 50



prodromos
22/09/2014, 23:05
Ειμαι 15 χρονων και οδηγαω ενα lead ss :p. Το καλοκαιρι σκεφτομαι να βρω κανα παλιο glx και να ασχοληθω με τον πατερα μου μιας και ειναι μηχανικος και μιας και τον Σεπτεμβριο βγαζω διπλωμα για 50αρι. Δεν ειμαι φαν της ταχυτητας και της υπερβολικης αδρεναλινης αλλα λατρευω την ποιτικη δουλεια και την ισχυς χωρις βεβαια παντα να την χρησιμοποιω :p . Μου αρεσει το GLX και εχω σε μια αποθικη ενα τετραγωνοφαναρο χωρις μοτερ αλλα ξερεται ανταλακτικα. Εχω να κανω καποιες ερωτησεις ασ πουμε : αναρτιση πισω (φυσικα και δεν θελω την μαμα ) μπροστα σκεφτομαι να βαλω απο supra aftermarket ζαντες για να μπει υδραυλικο φρενο μπροστα πισω θα το αφισω οπως εχειν και θα ρωτησω τον πατερα μου αν μπορουμε να το κανουμε δυνατοτερο τωρα ομως για κεφαλες πιστονια μπιελες καρμπιρατερ και ολα τα αλλα δεν σκαμπαζω. Εδω ζηταω βοηθεια. ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα το τρεχω σε κοντρες και μ@λ@κιες μονο κανενα μαρσαρισμα για να σπασω τα νευρα απο κατι καγκουρες μιας και ηλικια μου το επιτρεπει τι θα χω να λεω στα παιδια μου :lol: . Θα ανεβασω και φοτο απο αυτο ειανι σε πολυ καλη κατασταση πρασινο (το GLX που ελεγα πιο πανω)

George_Sp
22/09/2014, 23:09
323348

teogtp
22/09/2014, 23:15
Καπου εδω κυκλοφορει ενας καγκουρας που ξερει απο μηχανακια σε "τευχη".
Ψαξε τον SHOOTER040..............

SHOOTER045
22/09/2014, 23:21
Καπου εδω κυκλοφορει ενας καγκουρας που ξερει απο μηχανακια σε "τευχη".
Ψαξε τον SHOOTER040..............

Άστα διαλα ρε

Το καλοκαίρι που θα κατέβω με τον ληστή κρύψου
Θα έρχομαι έξω απ το μαγαζί σου και θα κάνω αλητείες να σού διώχνω τούς πελάτες

andreaspetr
23/09/2014, 02:51
Μπουκαλες πισω παιρνεις ενα σετ καινουργιες με κανα 30ευρο και καθαρισες.
Μπροστινο για να βαλεις supra πρεπει να πας σε μηχανουργειο και να σου φτιαξει στον τορνο σωληνα στον σταυρο του supra.
απο μοτερ το καλυτερο ειναι να βρεις ενα μεταχειρισμενο Astrea με χαρτια να το ριξεις πανω και τελειωνεις.
δεν ειναι και τερας δυναμης αλλα εχει ψυχη να ανεβαινεις και καμμια ανηφορα αξιοπρεπως.
Αν εχεις το μοτερ του GLX με 4αρι σαζμαν μπορεις να κρατησεις το καρτερ με τα νουμερα σου και να βαλεις ολο το υπολοιπο μοτερ του Astrea.

prodromos
23/09/2014, 14:31
Μπουκαλες πισω παιρνεις ενα σετ καινουργιες με κανα 30ευρο και καθαρισες.
Μπροστινο για να βαλεις supra πρεπει να πας σε μηχανουργειο και να σου φτιαξει στον τορνο σωληνα στον σταυρο του supra.
απο μοτερ το καλυτερο ειναι να βρεις ενα μεταχειρισμενο Astrea με χαρτια να το ριξεις πανω και τελειωνεις.
δεν ειναι και τερας δυναμης αλλα εχει ψυχη να ανεβαινεις και καμμια ανηφορα αξιοπρεπως.
Αν εχεις το μοτερ του GLX με 4αρι σαζμαν μπορεις να κρατησεις το καρτερ με τα νουμερα σου και να βαλεις ολο το υπολοιπο μοτερ του Astrea. Σκεφτομουν να βαλω οπως λες κινητηρα απο astrea και μετα κανενα μεγαλυτερο καρμπ με πιστονι και καμοια κεφαλη υψηλοτερων επειδοσεων. Ας πουμε οι cdi τι ειαι μαπα η καλες τι καρμυρατερ σε διαμετρο κι τι μαρκα τι πιστονι τι εξατμιση .

SHOOTER045
23/09/2014, 15:53
Αν δεν έχεις καρτερ από 50αρι
Βρες και χτίσε εκεί το μοτέρ σου για να είναι νόμιμο
ΕΞΑΤΜΙΣΗ. Έχω δει δεκάδες και έχω γράψει άλλες τόσες
Μια διακριτική σαντην μαμά η την NOBI1 με σιγαστήρα, την πήρα δώρο στον ανηψιο μου
Καρμπ αναλόγως τι κεφαλή, κύλινδρο θα παίξεις
Για να είσαι απόλυτα νόμιμος το μοτέρ σου πρέπει να είναι 50αρι άντε 72 με κυλινδροπιστονο και καρμπ
Από εκεί και μετά κεφαλές άστρα -οράματα -ζώδια και συναξαριστες είναι παράνομα, δεν δηλώνονται
Ο νόμος λέει + - 25% με ίδιου τύπου κινητήρα
Πρώτα απ όλα όμως βγάζεις διπλωματακι, παίρνεις κρανακι, και θα πάμε παρακάτω

Bowleno
23/09/2014, 16:30
Εγώ θα σου έλεγα εκτός από τα ευνόητα που ανέφερε ο Μήτσος από πάνω, (Shooter) να πάρεις ένα 50αράκι με λίγα, όσο γίνεται πιο λίγα λεφτά, να το αφήσεις στην ησυχία του να κάνεις την δουλειά σου νόμιμα και ωραία και τα λεφτά και χρόνο που θα έριχνες στο μηχανάκι να τα μαζέψεις (τα λεφτά ) και να δουλέψεις για κανένα χαρτζιλίκι ας πούμε (τον χρόνο) και όταν με το καλό έρθει η ώρα να βγάλεις το επόμενο δίπλωμα θα εκπλαγείς πόσο εύκολα θα πάρεις το μΕχανάκι που έχεις κρυμμένο στο πίσω μέρος του μυαλού σου....

(ξέρω, ΔΕΝ ρώτησε αυτό αλλά τέσπα....)

OldMan
23/09/2014, 16:42
Πάντως, ότι και να κανεις, να προσέξεις την ισχύς.!!!:smokin:

Bowleno
23/09/2014, 16:57
Πάντως, ότι και να κανεις, να προσέξεις την ισχύς.!!!:smokin:


Μην γίνεσαι κακός, μικρό παιδί ειναι, θα μάθει :D

vaska
23/09/2014, 17:26
Αν δεν έχεις καρτερ από 50αρι
Βρες και χτίσε εκεί το μοτέρ σου για να είναι νόμιμο
ΕΞΑΤΜΙΣΗ. Έχω δει δεκάδες και έχω γράψει άλλες τόσες
Μια διακριτική σαντην μαμά η την NOBI1 με σιγαστήρα, την πήρα δώρο στον ανηψιο μου
Καρμπ αναλόγως τι κεφαλή, κύλινδρο θα παίξεις
Για να είσαι απόλυτα νόμιμος το μοτέρ σου πρέπει να είναι 50αρι άντε 72 με κυλινδροπιστονο και καρμπ
Από εκεί και μετά κεφαλές άστρα -οράματα -ζώδια και συναξαριστες είναι παράνομα, δεν δηλώνονται
Ο νόμος λέει + - 25% με ίδιου τύπου κινητήρα
Πρώτα απ όλα όμως βγάζεις διπλωματακι, παίρνεις κρανακι, και θα πάμε παρακάτω

Καλά ρε Μήτσε, μα πόσο καγκούρι ήσουν (είσαι)??. Μάλλον πιο κάγκουρας πεθείνεις, ναι??

:bawl:

vaska
23/09/2014, 17:28
Μην γίνεσαι κακός, μικρό παιδί ειναι, θα μάθει :D

Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία είναι πολύ ελαστικός και δίνει ευκαιρίες.

Παλιότερα, φωτιά και τσεκούρι λέμε.
:lol:

prodromos
23/09/2014, 17:48
Εγώ θα σου έλεγα εκτός από τα ευνόητα που ανέφερε ο Μήτσος από πάνω, (Shooter) να πάρεις ένα 50αράκι με λίγα, όσο γίνεται πιο λίγα λεφτά, να το αφήσεις στην ησυχία του να κάνεις την δουλειά σου νόμιμα και ωραία και τα λεφτά και χρόνο που θα έριχνες στο μηχανάκι να τα μαζέψεις (τα λεφτά ) και να δουλέψεις για κανένα χαρτζιλίκι ας πούμε (τον χρόνο) και όταν με το καλό έρθει η ώρα να βγάλεις το επόμενο δίπλωμα θα εκπλαγείς πόσο εύκολα θα πάρεις το μΕχανάκι που έχεις κρυμμένο στο πίσω μέρος του μυαλού σου....

(ξέρω, ΔΕΝ ρώτησε αυτό αλλά τέσπα....)
Ρωτησα για να μαθω διοτι εχω ενα glx που το εξωτερικο ειναι σχεδον αψεστω δλδ μονο κανενα βαψιματακι να θελει γτ δεν μου αρεσει το τωρινο του τεσπα το θεμα μου ειαι οτι με λιγα λεφτα μπορο να βαλω ενα καλο μοτερ πανω του για να δουλευει .Και να κανω την δουλεια μου (πανε αλα φροντιστηρια σχολειο ) αλλα και για καμοια βολτα στο με φιλους.

SHOOTER045
23/09/2014, 19:14
Καλά ρε Μήτσε, μα πόσο καγκούρι ήσουν (είσαι)??. Μάλλον πιο κάγκουρας πεθείνεις, ναι??

:bawl:
Ρε Βασίλη κάθε μέρα με τέτοιους έχω να κάνω
Ξέρεις τι έχω μάθει από αυτούς τόσα χρόνια

Bradipous
23/09/2014, 19:20
Ρε Βασίλη κάθε μέρα με τέτοιους έχω να κάνω
Ξέρεις τι έχω μάθει από αυτούς τόσα χρόνια

Τα παιδια απ το σωμα ε; :lol:

SHOOTER045
23/09/2014, 21:14
Απ τα καγκουρια εννοώ, βέβαια μετράει και η δική μου εμπειρία

andreaspetr
24/09/2014, 03:35
Σκεφτομουν να βαλω οπως λες κινητηρα απο astrea και μετα κανενα μεγαλυτερο καρμπ με πιστονι και καμοια κεφαλη υψηλοτερων επειδοσεων. Ας πουμε οι cdi τι ειαι μαπα η καλες τι καρμυρατερ σε διαμετρο κι τι μαρκα τι πιστονι τι εξατμιση .

Μοτερ Astrea με 53mm πιστονι εισαι στα 108κυβικα,
κεφαλη κρατα του Astrea,οι CDi δουλευουν καλα απο 55mm και πανω
ασε που ειναι και μαπα τα μεταλα τους και στραβωνουν.
Καρμπυρατερ αν θελεις να ειναι οικονομικο βαλε ενα μαμα απο Kaze-r αλλιως ενα 24αρι.
Εξατμιση μαμα απο Astrea,στην χειροτερη μια Sebring απο θεμα φασαριας.

SHOOTER045
24/09/2014, 10:30
Χωρίς να θέλω να διαφημίσω, αυτή πού πήρα στον ανηψιο μου, είναι πολύ μουρατη, τρι οβαλ μαύρη ματ, ξεκινάει με στενό σωλήνα ο οποίος ανοίγει σε μεγαλύτερο πριν το τελικό, και κάνει διακριτικό ήχο, ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι και κτεο περνάει.
Δεν ξέρω τι ήχο κάνει χωρίς τον σιγαστήρα αλλά αν ο δικός μου βγάλει τον σιγαστήρα θα πέσουν φάπες
Στα + επίσης ότι το μοτερακι έχει ποίο πολύ συμπίεση και πάει καλύτερα

alex k8
24/09/2014, 10:39
shooter επειδη το κατεχεις περι παπιων, ποσα χιλιοστα μπορει να γινει ενα μοτερακι gk4 χωρις να βαρεσει μπιελα?

SHOOTER045
24/09/2014, 11:10
Ξεκίνα με τα βασικά
Το μηχανάκι έχει άδεια?
Και αν ναι τι είναι πενηντάρι?
ΕΦ όσον είναι πενηντάρι για να μην σκάσεις και σπάσεις το μοτέρ και είσαι αιμοδότης διαφόρων μαστορων, με το υπάρχον μοτέρ το κάνεις 72 cc,αγριευεις και λίγο τον εκκεντροφορο, ρυθμίζεις μίγμα με ένα λίγο μεγαλύτερο καρμπ, βάλε και μια κυρριλατη εξατμισουλα, που να μην σπάει αρχ@δια,και είσαι οκ, όλα αυτά χοντρικά με τζαπαν σωθικά ά θα σου βγουν γύρω στο 200 αρι-τιμες της περιοχής μου, εκεί δεν ξέρω -
Το να ρίξεις επάνω ένα μοτέρ από αστρεα η λιφαν που είναι plug n play -bolt on είναι ποίο εύκολο,αλλα δεν θα είσαι νομιμος ούτε εσύ ούτε το μηχανάκι, και τα πρόστιμα είναι τσουχτερά και κινδυνεύεις να το χάσεις



Γνώμη μου
Βγάλε δίπλωμα το οποίο πλέον στοιχίζει αρκετά,παρε ένα καλό κρανακι μπάνικο, να σε βλέπουν όλοι με τα μεγάλα και να σε χαιρετάνε, φτιάξε το παπί όπως σού είπα παραπάνω και κράτα τα λεφτά σου για να πάρεις αργότερα ένα μεγαλύτερο

prodromos
24/09/2014, 14:29
Αν βαλω πιστονι και μπιελα ενυσχιμενα τι μαρκα να πρτοιμισω (ειδα ενα wiseco γυρο στο 60αρι) αλλα απο μπιελα δεν ξερω.

SHOOTER045
24/09/2014, 14:45
Απάντησε μου στα προηγούμενα
Τι μοτέρ έχεις σαν βάση?
Τι χρήση θέλεις?
Δίπλωμα παίζει?

SHOOTER045
24/09/2014, 15:04
Πόσο χρονών είπαμε ότι είσαι?

prodromos
24/09/2014, 15:44
Απάντησε μου στα προηγούμενα
Τι μοτέρ έχεις σαν βάση?
Τι χρήση θέλεις?
Δίπλωμα παίζει? Λοιπον βγαζω Σεπτεμβριο διπλωμα αυτο το θελω το καλοκαιρι για να το χω ετοιμο οταν ανοιξουν τα σχολεια και το πολυ πολυ να κανω καμοια βολτα εντος ξανα λεω αυστηρα εντος του χωριου που καποτε βλεπαμε τροχαια μια φορα την βδομαδα στον κεντρικο μα ς δρομο . Το glx ειχε ενα κινεζικο 125 χωρις χαρτια ποιασανε τον ξαδερφο που το ειχε (πολυ μεγαλυτερος ) και ετσι κατασχεθηκε ο κινητηρας αρα τωρα θα βρω απο καμοια μαντρα η απο το car.gr καρτερ 50αρι για να χτισω απο πανω το μοτερ. Τωρα η χρηση. Ακουσα μια προταση για 100αρι αστρεα αλλα εγω προσωπικα θελω ενα μηχανακι που θα το χρησιμοποιω για πανε ελα σχολειο Σαββατοκυριακα και ελευθερο χρονο γενικος βολτα με δυνατο μοτερ ουτε αγωνιστικων προδιαγραφω ουτε για παππουδες απλος ενα δυνατο μηχανημα που γουσταρεις να οδηγας και να το βλεπεις.

Gia
24/09/2014, 15:54
'Ετσι που το πας παλίκαρε θα βλέπετε συχνότερα τροχαία στο χωριό...:lol:

prodromos
24/09/2014, 15:56
'Ετσι που το πας παλίκαρε θα βλέπετε συχνότερα τροχαία στο χωριό...:lol::lol: Που να δεις τι αλλο κυκλοφορει εκειμεσα 250αρια Ζ ,125αρια παντου χωρις να μιλαμε για διπλωμα η κατι τετοιο το δικο μ μου απλος θα ειναι ελαχιστο στην ποσοτητα των αλλων (3000 κατοικους εχει τχωριο μου )

SHOOTER045
24/09/2014, 16:00
http://www.car.gr/parts/photos/4683512/
Κοίτα εδώ

SHOOTER045
24/09/2014, 16:04
http://www.car.gr/parts/photos/3168177/
Και εδω
Ρώτα για μοτέρ Χοντα η λιφαν 50αρι
Το πρώτο θα το βρεις μεταχειρο μόνο το δεύτερο καινούριο
Κάνε αυτά που σου είπα ποιο πάνω και άσε τα υπόλοιπα, θα κινείσαι αξιοπρεπώς και νόμιμα πάνω από όλα

prodromos
24/09/2014, 16:09
http://www.car.gr/parts/photos/3168177/
Και εδω
Ρώτα για μοτέρ Χοντα η λιφαν 50αρι
Το πρώτο θα το βρεις μεταχειρο μόνο το δεύτερο καινούριο
Κάνε αυτά που σου είπα ποιο πάνω και άσε τα υπόλοιπα, θα κινείσαι αξιοπρεπώς και νόμιμα πάνω από όλαΣυνοψιζοντας 50αρι καρτερ 72 κυλινδροπιστονο εξατμιση αυτη που μο πρωτεινες και ειαμι κομπλε?

prodromos
24/09/2014, 16:44
Συνοψιζοντας 50αρι καρτερ 72 κυλινδροπιστονο εξατμιση αυτη που μο πρωτεινες και ειαμι κομπλε?Κατι ακομα γινεται 72 cc αυτος ο κυλινδρος του 50αριου δλδ η πρεπει να ωρεισ κανενα 80αρι?

OldMan
24/09/2014, 17:45
πρεπει να ωρεισ κανενα 80αρι?
καλυτερα να μην ωρεισ 80αρια...

prodromos
24/09/2014, 19:04
καλυτερα να μην ωρεισ 80αρια...Αρα μου λες αν υπαρχει κυλινδρος που αρμοζει στην κατασταση
:D

SHOOTER045
24/09/2014, 20:28
Αυτα τα μοτέρ που σου προτείνω
Παίρνεις το 50αρι
Τι κάνεις 72 αγριευεις και λίγο τον εκκεντροφορο, και με καρμπ και εξατμισουλα θα είσαι κομπλέ

prodromos
24/09/2014, 20:34
Αυτα τα μοτέρ που σου προτείνω
Παίρνεις το 50αρι
Τι κάνεις 72 αγριευεις και λίγο τον εκκεντροφορο, και με καρμπ και εξατμισουλα θα είσαι κομπλέΟκ για καρμπ 24αρι εχω δει και δουλεψει keihin και ειναι πολυ καλα.

SHOOTER045
24/09/2014, 20:41
Νομίζω ότι 24αρι καρμπ για 72 cc είναι υπεραρκετο
Αν ψάξεις εδώ μέσα θα βρεις πολλές ανακατατάσκευες σε c50*72 Glx
Πάρε ιδέες και προχώρα, όπου κολλήσεις ρωτα
Άσε τι κάνουν οι άλλοι στο χωριό σου με τα Ζ τα 125 και όλα τα άλλα
Φύλαγε τον εαυτό σου και τους δικούς σου, βγάλε δίπλωμα και φόρα ΠΑΝΤΑ κράνος,οι άλλοι δεν ξέρουν, όσοι φοράνε ΜΟΝΟ ξέρουν

prodromos
24/09/2014, 20:47
Σε ευχαριστω για την υπομονη και κατανοηση

SHOOTER045
24/09/2014, 20:49
Μην μασάς
Που να με δεις live πόση υπομονή κάνω με κάποιους συνομήλικους σου

prodromos
24/09/2014, 22:12
:D :D

SHOOTER045
25/09/2014, 00:03
Ερώτηση
Γιατί αφού άνοιξες θεμα, ρωτάς παρόμοια πράματα σε άλλα θέματα, δεν σε ικανοποιούν οι απαντήσεις σε ενεστώτα και ξαναρωτας σε αόριστο?
Αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις, έχεις ένα σασί απ ότι είπες σε άγνωστη κατάσταση με άγνωστα περιφερειακά και ρωτάς από την μια για Κάρτερ, για μοτέρ, για ανοίγματα, παντρεματα κεφαλών -συριακών-μπιελων
Το μοτέρ που θα στήσεις θέλει τροφοδοσία
Θέλει ρεύματα, φλας φώτα, θέλει τροχούς λάστιχα, φρένα δεν είδα να ρωτάς κάτι τέτοιο
Μόνο θεωρίες για το πώς θα φτιάξεις ένα υπερκυβισμενο μοτέρ με νούμερα και άδεια για 50αρι ώστε όταν βγάλεις -αν βγάλεις δίπλωμα -να μην έχεις θέμα
Να σου πω πώς για κάποιον που το κατέχει και μόνο απ το τραβηγμα του γκαζιού, καταλαβαίνει αν το μοτέρ είναι 50αρι 100αρι κλπ κλπ
Καλό ψάξιμο

motomaniac
28/09/2014, 00:07
φιλαρακο ασε τους γερους απο πανω που μεγαλωσανε με παπιες... επειδη η τεχνολογια προχωραει παρε ενα μηχανακι ασφαλες πανω απο ολα για σενα 5432175/ περναει και τα αστρα οπως ειναι το συγκεκριμενο. φοραει αναρτησεις και φρενα καλυτερα απο πολλα 250αρια του τοτε που οι παπιες ηταν και γαμω τα εργαλεια. ωωωπ.. να κι αλλο.. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5030117/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5457451/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5456528/

δεν χρειαζονται ουτε ευρω. ειναι μεγαλες μοτοσυκλετες 50 (στην αδεια σιγουρα) κυβικων. πανε φτιαγμενα μεχρι και 17αλογα (αν και δεν χρειαζεται) παιρνεις ενα τετοιο, το μαθαινεις. ξεσκιζεις ολα τα παπια αν ο δρομος εχει στροφες, και κρατας τα λεφτα που θα πεταγες στην παπια κι οταν μεγαλωσεις παιρνεις πιο μεγαλη μηχανη.

over and out.

andreaspetr
28/09/2014, 03:18
και μολις χρειαστεις κανα ανταλλακτικο πουλας ενα νεφρο...

motomaniac
28/09/2014, 11:23
και μολις χρειαστεις κανα ανταλλακτικο πουλας ενα νεφρο...

για πες... δωσε κανα στοιχειο... ποσο κανει ενας στροφαλος μαλοσι και ποσο ενας κιτακο για παπια?

prodromos
28/09/2014, 19:16
Ερώτηση
Γιατί αφού άνοιξες θεμα, ρωτάς παρόμοια πράματα σε άλλα θέματα, δεν σε ικανοποιούν οι απαντήσεις σε ενεστώτα και ξαναρωτας σε αόριστο?
Αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις, έχεις ένα σασί απ ότι είπες σε άγνωστη κατάσταση με άγνωστα περιφερειακά και ρωτάς από την μια για Κάρτερ, για μοτέρ, για ανοίγματα, παντρεματα κεφαλών -συριακών-μπιελων
Το μοτέρ που θα στήσεις θέλει τροφοδοσία
Θέλει ρεύματα, φλας φώτα, θέλει τροχούς λάστιχα, φρένα δεν είδα να ρωτάς κάτι τέτοιο
Μόνο θεωρίες για το πώς θα φτιάξεις ένα υπερκυβισμενο μοτέρ με νούμερα και άδεια για 50αρι ώστε όταν βγάλεις -αν βγάλεις δίπλωμα -να μην έχεις θέμα
Να σου πω πώς για κάποιον που το κατέχει και μόνο απ το τραβηγμα του γκαζιού, καταλαβαίνει αν το μοτέρ είναι 50αρι 100αρι κλπ κλπ
Καλό ψάξιμο
Το μηχανακι ειαι κομλπε θελει κανα 100αρικο για να γινει (μπορει και παραπανω) κουκλι αλλα δεν ξερω που μπορω να κουμπωσω το μεσεο κομματι της ποδιας του αστρεα στο glx.

prodromos
28/09/2014, 19:18
φιλαρακο ασε τους γερους απο πανω που μεγαλωσανε με παπιες... επειδη η τεχνολογια προχωραει παρε ενα μηχανακι ασφαλες πανω απο ολα για σενα 5432175/ περναει και τα αστρα οπως ειναι το συγκεκριμενο. φοραει αναρτησεις και φρενα καλυτερα απο πολλα 250αρια του τοτε που οι παπιες ηταν και γαμω τα εργαλεια. ωωωπ.. να κι αλλο.. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5030117/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5457451/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5456528/

δεν χρειαζονται ουτε ευρω. ειναι μεγαλες μοτοσυκλετες 50 (στην αδεια σιγουρα) κυβικων. πανε φτιαγμενα μεχρι και 17αλογα (αν και δεν χρειαζεται) παιρνεις ενα τετοιο, το μαθαινεις. ξεσκιζεις ολα τα παπια αν ο δρομος εχει στροφες, και κρατας τα λεφτα που θα πεταγες στην παπια κι οταν μεγαλωσεις παιρνεις πιο μεγαλη μηχανη.

over and out.
Δεν νομιζω οτι ειανι νομιμο εφοσον εχει συμπλεκη αν και δεν ειμαι σιγουρος αλλα ειναι ακριβα ειναι καρκινιαρικα και ενα παπι μπορει να εχει οπως ορθος ολα τα παραπανω μειονεκτιματα αλλα δεν παυει να ειανι ενα κλασικο και ομορφο μηχανημα και πανω απο ολα σκυλι μαυρο.

motomaniac
28/09/2014, 19:59
Δεν νομιζω οτι ειανι νομιμο εφοσον εχει συμπλεκη αν και δεν ειμαι σιγουρος αλλα ειναι ακριβα ειναι καρκινιαρικα και ενα παπι μπορει να εχει οπως ορθος ολα τα παραπανω μειονεκτιματα αλλα δεν παυει να ειανι ενα κλασικο και ομορφο μηχανημα και πανω απο ολα σκυλι μαυρο.

xaxaxxaxaxaxaxa
τουλαχιστον αστειο...
δεν ξερω τι παιζει πλεον με το διπλωμα αλλα αδυνατω να πιστεψω οτι ειναι παρανομος με συμπλεκτη.
το καρκινιαρικο που το στηριζεις? να το πω εγω που στον κυκλο μου υπαρχουν 3 οκ. εσυ?
επισης ειδες τι θελει να κανει στο παπι? το αξιοπιστο σκυλι μαυρο το αλλαζουμε με 8000χλμ μεγιστο.
το κλασσικο ξεχασε το αν δεν ειναι γνησιο και στρογγυλο απο τα πρωτα. το μορφο ειναι υποκειμενικο ειδικα οσο επεμβαινει ο ιδιοκτητης.

εγω πχ ομορφο βλεπω το δικο μας οταν ηταν σε αριστη κατασταση

323670

και κατι τελευταιο. εχεις καβαλησει κανα συγχρονο 50αρι με αναρτησεις και φρενα? εμεις ενω ειχαμε παπι στον 3ο αδερφο μας προτειναμε και αγορασε ιταλικο aprilia sx50sm για να ειναι ασφαλης, να μην μαζευει τουμπες χωρις και κυριως να μην σπαταλησει τα λιγοστα χρηματα απο το χαρτζιλικι του σε ανωφελες βελτιωσεις. πηρε ενα ετοιμο φτιαγμενο μαλοσσι 80αρι με εξατμιση πληρη του εβαλε καινουρια λαστιχα κι εχει καταευχαριστηθει βολτες.

SHOOTER045
28/09/2014, 20:04
Το μηχανακι ειαι κομλπε θελει κανα 100αρικο για να γινει (μπορει και παραπανω) κουκλι αλλα δεν ξερω που μπορω να κουμπωσω το μεσεο κομματι της ποδιας του αστρεα στο glx.

Αυτή η ποδιά από αστρεα(εχω και έγω μια,μη βαράτε ήμουν μεγάλος κάγκουρας στα νιάτα μου )
Κουμπώνει στις μπροστά βάσεις όπως η κανονική ποδιά, απ ότι θυμάμαι κάπου θέλει λίγο κόψιμο
Και στο πίσω μέρος την στερεωνεις με δεματικο ται ραπ

motomaniac
28/09/2014, 20:09
Αυτή η ποδιά από αστρεα(εχω και έγω μια,μη βαράτε ήμουν μεγάλος κάγκουρας στα νιάτα μου )
Κουμπώνει στις μπροστά βάσεις όπως η κανονική ποδιά, απ ότι θυμάμαι κάπου θέλει λίγο κόψιμο
Και στο πίσω μέρος την στερεωνεις με δεματικο ται ραπ

κανε το σωστα. μπροστα θελει λαμακι με κολλημενο παξιμαδια, πολλα βαλε βγαλε με μετρησεις αλλα στο τελος θα γινει. πισω βαζεις και τα πλαινα καπακια του αστρα, αφου σπασεις τα δυο πισω κουμπωματα τους, μετρησεις 666 φορες που να τρυπησεις για να περασει η βιδα (ακομα κι ετσι δυσκολα να γινουν ακριβως) τοτε η ποδια κουμπωνει πισω στα πλαινα πλαστικα οπως στο αστρα. για τους πολυ σχολαστικους μπορει να φτιαξουν λαμακια που να τα κολλησουν στο σασι η να τα βιδωσουν (αναστρεψιμο) στις βασεις του μοτερ, για τις εμπρος βιδς των πλαινων.

SHOOTER045
28/09/2014, 20:20
Ρε Μήτσο στο Glx μού μπήκε στις μπροστά κανονικές βίδες -βάσεις
Κάπου κάτι έκοψα αλλά δεν θυμάμαι

nikos_XT600
28/09/2014, 21:24
323680

Αυτο ειναι το δικο μου παπι, το πηρα στα 15 κ ηταν ετσι
323681

Τωρα ειμαι 31 κ το εχω ακομα.
Μην παρεις μουφα μοτερ τυπου λιφαν ζοχτσεν μοχτσεν κ οπως αλλιως τα λενε..
Το καλυτερο μοτερ ειναι το 90αρι GLX.
Αν βαλεις 50αρι μοτερ,βαλε στροφαλομπιελα 90αρα, κυλινδρο 51 χιλιοστα, εκκεντροφορο κ 24αρι καρμπυρατερ.
Εξατμιση Sebring που ειναι πιστευω η καταλυλοτερη.
Γνωμη μου ειναι να μην βαλεις μπουκαλες μπροστα, αλλα πιρουνα απο glx που χαμηλωνει στο φρεναρισμα, συνηθως εχουν την πιρουνα που σηκωνετε
στο φρενο κ ειναι θανατος.

Φιλικα Νικος

Dbnn
28/09/2014, 21:58
Το να βρεις "καθαρό" μοτέρ απο GLX την σήμερον (απο άποψη χαρτιών, αριθμών) είναι πιο δύσκολο απο το να πιάσεις τζόκερ σε τζακ πότ....

Εγώ είχα λιφάν και όπως το πήρα καινούριο το άνοιξα και το έκανα astrea. Απλώς τα κάρτερ και τα καπάκια ήταν λιφάν...
Το λιφάν τουλάχιστον είναι το καλύτερο σε ότι αφορά κινέζικο....

SHOOTER045
28/09/2014, 22:04
μητσο
το λιφαν ειναι ταιβαν νομιζω
ποια ειναι τα πηρουνια απο glx που δεν σηκωνονται?
καπου ειχα δει οτι υπαρχει μια εκδοση με κοντρα που το κανει αυτο
επισης εχω δει-καιεδω μεσα-σε συμβατικο πηρουνι να μπαινει δισκοφρενο
εγω εβαλα τηλεσκοπικο καθαρα για αισθητικους λογους
μετα απο τοσα χρονια το βαρεθηκα
επισης αλλαξε η συμπεριφορα στην οδηγηση
εμοιαξε με αληθινης μοτο

teogtp
28/09/2014, 22:35
μητσο
το λιφαν ειναι ταιβαν νομιζω
ποια ειναι τα πηρουνια απο glx που δεν σηκωνονται?
καπου ειχα δει οτι υπαρχει μια εκδοση με κοντρα που το κανει αυτο
επισης εχω δει-καιεδω μεσα-σε συμβατικο πηρουνι να μπαινει δισκοφρενο
εγω εβαλα τηλεσκοπικο καθαρα για αισθητικους λογους
μετα απο τοσα χρονια το βαρεθηκα
επισης αλλαξε η συμπεριφορα στην οδηγηση
εμοιαξε με αληθινης μοτο

Τα βυθιζομενα πιρουνια ηταν φορεμενα σε καποια super cub εισαγωγης απο Ιαπωνια.
Συνηθως ηταν και χρωματος χρυσαφι.

nikos_XT600
28/09/2014, 22:50
Ναι πρεπει να ειναι σπανια πιρουνα αλλα τα σπαει.
Εμενα δεν μου αρεσε η συμπεριφορα με τις μπουκαλες..
Με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω την πιρουνα παλι.
Και να βαλεις καλα λαστιχα, εχουμε που εχουμε μαπα δρομους μην βαλεις κ μαπα λαστιχο..

teogtp
28/09/2014, 22:56
Το κακο με τα παραδοσιακα "νυχια" ειναι οτι φαγωνεται το εσωτερικο πλαστικο που εχουν και ο τροχος χορευει σαμπα με το παραμικρο.

nikos_XT600
28/09/2014, 23:00
Δεν καταλαβα τι εννοεις.. :D

teogtp
28/09/2014, 23:09
Δεν καταλαβα τι εννοεις.. :D

323687

Αυτες οι βασεις εχουν στο εσωτερικο τους ενα πλαστικο δαχτυλιδι που με τον καιρο φθειρεται και ο τροχος αλλαζει γωνια.

nikos_XT600
28/09/2014, 23:20
:D εισαι ωραιος!
Εχει σετακι επισκευης :)

prodromos
29/09/2014, 15:26
323680

Αυτο ειναι το δικο μου παπι, το πηρα στα 15 κ ηταν ετσι
323681

Τωρα ειμαι 31 κ το εχω ακομα.
Μην παρεις μουφα μοτερ τυπου λιφαν ζοχτσεν μοχτσεν κ οπως αλλιως τα λενε..
Το καλυτερο μοτερ ειναι το 90αρι GLX.
Αν βαλεις 50αρι μοτερ,βαλε στροφαλομπιελα 90αρα, κυλινδρο 51 χιλιοστα, εκκεντροφορο κ 24αρι καρμπυρατερ.
Εξατμιση Sebring που ειναι πιστευω η καταλυλοτερη.
Γνωμη μου ειναι να μην βαλεις μπουκαλες μπροστα, αλλα πιρουνα απο glx που χαμηλωνει στο φρεναρισμα, συνηθως εχουν την πιρουνα που σηκωνετε
στο φρενο κ ειναι θανατος.

Φιλικα Νικος
Εγω σκεφτομουν να βαλω δισκοφρενο μπροστα για κυριος μηχανικους σκοπους (καλο φρεναρισμα) αλλα τα 51 χιλιοστα που εγραψες παραπανω ειανι νομιαμα? Δλδ αμα σε σταματησουν θα σε γραψουν δεν θα το καταλαβουν θα το καταλαβουν και δεν θα σου πουν τπτ ,δεν ξερω πως λειτουργουν. Αν μπει μπροστα η μασκα που φοραει και το πλασιτκο απο αστρεα δεν θα ηταν ομορφο καμια ιδεα για αυτο?

notakos600
29/09/2014, 15:31
Την καλύτερη εμφάνιση στα δικά μου μάτια πάντα και με άρωμα κλασικού έχει το κλασσικό πιρούνι των Honda C. Τελεία και καύλ@.

nikos_XT600
29/09/2014, 17:06
Αν βαλεις 50αρι μοτερ πρεπει να το κρατησεις 50αρι για να εισαι νομημος.
Αλλιως πας για φοροδιαφυγη...
Αν το κρατησεις 50αρι καλυτερα περιμενε 2 χρονια κ παρε κατι αλλο...
Αν βαλεις δισκοφρενο θα ειναι πατεντα οτι κ οπως κ να το κανεις.
Δλδ μπορει να μην ειναι καλυτερο.

prodromos
29/09/2014, 20:42
Και ειχα παει στην αποθικη που εχει το μηχανακι και δεν το βγαλα φωτογραφια να σας την διξω ο μ@λ@κας.

StoRAGE
01/10/2014, 03:42
Φίλε αν το φτιάξεις έτσι όπως λες στην πένα δηλαδή δεν θα μπορείς να το παρκάρεις σε πόλη , ιδικά στο σχολείο γιατί θα το κλαις μετά, πρέπει να το έχεις συνέχεια μπροστά στα μάτια σου.
Αν σε σταματήσουν μέχρι 100cc (50-51mm) δεν δίνουν και πολύ σημασία αρκεί να μην έχεις καμία εξάτμιση που κάνει πολύ θόρυβο , εννοείτε ότι είναι παράνομο.
Γνώμη μου μην το κάνει 72cc θα ξενερώσεις πολύ , 50mm με GLX 90 στρόφαλο και αστρεα κεφαλή θα είναι μια χαρά για την πόλη.

prodromos
01/10/2014, 14:42
Φίλε αν το φτιάξεις έτσι όπως λες στην πένα δηλαδή δεν θα μπορείς να το παρκάρεις σε πόλη , ιδικά στο σχολείο γιατί θα το κλαις μετά, πρέπει να το έχεις συνέχεια μπροστά στα μάτια σου.
Αν σε σταματήσουν μέχρι 100cc (50-51mm) δεν δίνουν και πολύ σημασία αρκεί να μην έχεις καμία εξάτμιση που κάνει πολύ θόρυβο , εννοείτε ότι είναι παράνομο.
Γνώμη μου μην το κάνει 72cc θα ξενερώσεις πολύ , 50mm με GLX 90 στρόφαλο και αστρεα κεφαλή θα είναι μια χαρά για την πόλη.Αυτο εχω και εγω στο μυαλο μου παντως στο σχολειο μου εχει απ εξω 2 glx :p

prodromos
03/10/2014, 18:02
Φίλε αν το φτιάξεις έτσι όπως λες στην πένα δηλαδή δεν θα μπορείς να το παρκάρεις σε πόλη , ιδικά στο σχολείο γιατί θα το κλαις μετά, πρέπει να το έχεις συνέχεια μπροστά στα μάτια σου.
Αν σε σταματήσουν μέχρι 100cc (50-51mm) δεν δίνουν και πολύ σημασία αρκεί να μην έχεις καμία εξάτμιση που κάνει πολύ θόρυβο , εννοείτε ότι είναι παράνομο.
Γνώμη μου μην το κάνει 72cc θα ξενερώσεις πολύ , 50mm με GLX 90 στρόφαλο και αστρεα κεφαλή θα είναι μια χαρά για την πόλη.

http://www.car.gr/parts/view/2127432/ Πως το βλεπεις αυτο?

StoRAGE
05/10/2014, 05:15
http://www.car.gr/parts/view/2127432/ Πως το βλεπεις αυτο?
Movo στρόφαλος έχει περίπου 120 ευρώ και τα κυλινδροπιστονα στην φωτο είναι 57mm(περίπου 140cc και 150 ευρω) ,θέλεις άνοιγμα τα κάρτερ , επίσης αυτά που κοιτάς είναι για μεγάλη βελτίωση.

prodromos
05/10/2014, 12:20
Movo στρόφαλος έχει περίπου 120 ευρώ και τα κυλινδροπιστονα στην φωτο είναι 57mm(περίπου 140cc και 150 ευρω) ,θέλεις άνοιγμα τα κάρτερ , επίσης αυτά που κοιτάς είναι για μεγάλη βελτίωση.
Νομιζω οτι αυτα ειναι 53mm αλλα εσυ κατι θα ξερεις απλος ο στροφαλος αυτο κανει 130 και ο 90ρις 90.Αν μπει αυτο εδω μετα θα ακολουθησουν εκκεντροφοροι ανιγμα στις διοδους της κεφαλης και ολα τα αλλα ?Η μπορουν αυτα να γινουν σταδιακα?

motomaniac
05/10/2014, 20:11
Νομιζω οτι αυτα ειναι 53mm αλλα εσυ κατι θα ξερεις απλος ο στροφαλος αυτο κανει 130 και ο 90ρις 90.Αν μπει αυτο εδω μετα θα ακολουθησουν εκκεντροφοροι ανιγμα στις διοδους της κεφαλης και ολα τα αλλα ?Η μπορουν αυτα να γινουν σταδιακα?
παρε ενα xr 250...

notakos600
05/10/2014, 20:14
παρε ενα xr 250...

:a10::a46::beer:

SHOOTER045
05/10/2014, 20:30
Νομιζω οτι αυτα ειναι 53mm αλλα εσυ κατι θα ξερεις απλος ο στροφαλος αυτο κανει 130 και ο 90ρις 90.Αν μπει αυτο εδω μετα θα ακολουθησουν εκκεντροφοροι ανιγμα στις διοδους της κεφαλης και ολα τα αλλα ?Η μπορουν αυτα να γινουν σταδιακα?

Παίρνεις τον στροφαλο κλείνεις το μοτέρ
Τα Χριστούγεννα ( ξέρεις γιορτές, συγγένεις Αη Βασίλης, κάλαντα ) θα μαζέψεις κανενα φραγκακι θα πάρεις κεφαλή
Ανοίγεις - κλείνεις μοτερ
Κατά το Πάσχα έχεις τα υλικά
Σου μένει το άνοιγμα
Αφού λοιπόν τα μαζεψεις κατά το Πάσχα, ανοίγεις μοτέρ, τα ρίχνεις όλα μέσα τα ανακατεύεις καλά εναλλασοντας δεξί-αριστερο χέρι για κάνα μισάωρο θα έχουν ανοίξει τα Κάρτερ
Οπότε θα είσαι οκέι

teogtp
05/10/2014, 22:25
Παίρνεις τον στροφαλο κλείνεις το μοτέρ
Τα Χριστούγεννα ( ξέρεις γιορτές, συγγένεις Αη Βασίλης, κάλαντα ) θα μαζέψεις κανενα φραγκακι θα πάρεις κεφαλή
Ανοίγεις - κλείνεις μοτερ
Κατά το Πάσχα έχεις τα υλικά
Σου μένει το άνοιγμα
Αφού λοιπόν τα μαζεψεις κατά το Πάσχα, ανοίγεις μοτέρ, τα ρίχνεις όλα μέσα τα ανακατεύεις καλά εναλλασοντας δεξί-αριστερο χέρι για κάνα μισάωρο θα έχουν ανοίξει τα Κάρτερ
Οπότε θα είσαι οκέι

Ξεχασες το μοτορκοτε.......

SHOOTER045
06/10/2014, 00:50
Ξεχασες το μοτορκοτε.......
Όχι μοτορ κοτε
Το άλλο το καλό βάζουμε

7Tolis
06/10/2014, 00:58
Όχι μοτορ κοτε
Το άλλο το καλό βάζουμε

polytron?

SHOOTER045
06/10/2014, 01:05
Α να γεια σου