PDA

View Full Version : οι ΑΛΗΤΕΣ κι ο ΕΝΦΙΑ



Σελίδες : [1] 2

virus
23/09/2014, 19:08
Μα 10 ΔΕΚΑ ΕΥΡΩ την σελιδα για να τυπωσετε τον ενφια στις γριουλες; παμε καλα; χειροτεροι κι απο τους κυβερνωντες :confused::confused:


και μια αλλη με τρια ενφια 14 ευρω μονο για την εκτυπωση. :yuck:

toyar
23/09/2014, 19:53
10 ευρω ΜΑΥΡΑ..............
γιατι 5 χρονια κρισης δεν εφτασαν για να γινουμε ανθρωποι

manhunter
23/09/2014, 19:57
Και μαύρα πενηντάρικα για μηδενικές πεντάλεπτες δηλώσεις...

AristidisZ
23/09/2014, 20:01
αλήτες - ρουφιάνοι - λογιστές

panavour
23/09/2014, 20:13
Ετσι ειναι η ΕΛΛΑΔΑ και ο Ελληνες φιλε.Γιατι νομιζεις οτι καταντησαμε ετσι????

SHOOTER045
23/09/2014, 20:16
Εγώ χτες που τύπωσα τα δικά μου δεν μου πήρε τίποτα,ομοιως και σε όσους ήταν εκεί, δεν μου έκανε εμένα μόνο σκοντο
Επαρχία και πάλι επαρχία

MG-KTiNoS
23/09/2014, 20:27
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΩΡΑ

Έχεις ανάγκη? Σε πηδάω.
Προσφορά και ζήτηση κλπ κλπ
:yuck:


Αν κάτι άλλαξε στην Ελλάδα είναι αυτό.
Δεν βοηθάμε πιά ο ένας τον άλλο.
:cry:

toyar
23/09/2014, 20:29
κι ο δικος μου δεν μου πηρε τιποτα για δυο που μου τυπωσε
ενα τριανταρι μου παιρνει καθε χρονο για τη δηλωση μου που ειναι αστεια αλλα αποδειξη δικια του δεν εχω δει ποτε
και ειναι και κομμουνιστης:bawl:
δεν ειναι θεμα χαρακτηρα ειναι γενικοτερο θεμα νοοτροπιας και μας αφορα ολους (κι εμενα)

panavour
23/09/2014, 20:34
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΩΡΑ

Έχεις ανάγκη? Σε πηδάω.
Προσφορά και ζήτηση κλπ κλπ
:yuck:


Αν κάτι άλλαξε στην Ελλάδα είναι αυτό.
Δεν βοηθάμε πιά ο ένας τον άλλο.
:cry:


Ενω πριν ειχαμε τρελλαθει στην βοηθεια:bawl::bawl::bawl:

tzimidis
23/09/2014, 20:38
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΩΡΑ

Έχεις ανάγκη? Σε πηδάω.

Lathos. Den se pidao epeidi exeis anagki.
Se pidao epeidi MPORO.

virus
23/09/2014, 20:42
το "μαυρα" το ξεχασα.


να παρω δηλαδης ενα λαπτοπακι κι εναν εκτυπωτη μια συνδεση και στην πλατεια με ενα σκαμνακι. δυο ευρω η εκτυπωση :confused:


για την επαρχια εχετε δικιο οι απανου. αν ζηταγε 10 ευρω την αλλη μερα θα το εβρισκε πυρπολημενο το γραφειακι του :confused:

AristidisZ
23/09/2014, 20:46
τα έχουμε πει 500 φορές...

να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ;

έχετε ένα μαγαζί, πληρώνετε φως - νερό - τηλέφωνο, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ μίκα, σύκα, εφορία 26%, τέλος επιτηδεύματος κοκ κοκ κοκ

πως θα σας φαινόταν εκεί που προσπαθείτε να δουλέψετε να έμπαινε κάθε 2 λεπτά ένας (μη πελάτης σας) και να ζάλιζε τα @@@@@ σας ή του υπαλλήλου που εσείς πληρώνετε ;

virus
23/09/2014, 20:51
δεν διαφωνω μαζι σου αριστο. αλλα παρε κι αυτο το σκηνικο.


παω να μου τυπωσει τον ενφια.

(επισης εκει εχω κανει την δηλωση μου)

μου λεει δεκα ευρω η εκτυπωση του ενφια.

εγω: γινομαι τουρκος και του λεω δωσε μου τους κωδικους και φευγω απο σενα.

ε δεν θα μου κανει μια στραβη στην δηλωση μου εφοσον εχει τους κωδικους ο λογιστης; προκειμενου να με εκδικηθει.

ε και τρως διπλο αγγουρι.


( οπου εμενα βαλε μια γριουλα που δεν εχει παιδια ανηψια να της τυπωσουν το καθετι )

Pan (dvs)
23/09/2014, 20:51
Ρε παιδια,οταν παει καποιος στο λογιστικο γραφειο,με τον εναν η αλλο τροπο,θα του φαει κανα μισαωρο του λογιστη.Πολλοι πανε χωρις να ειναι καν πελατες τους.

Οι λογιστες ,απ'οτι ειδα,το τελευταιο διαστημα,εχουνε φαει το πηδημα της αρκουδας,εχουνε χαθει απο την παρεα,την οικογενεια κλπ,κλπ.Οτι περνανε πριν με τη μιση δουλεια ,ωρα παιρνουνε το ιδιο (και Αν) με τη διπλασια.

Πρεπει με καποιο τροπο να βγαλουνε και αυτοι το μεροκαματο.Καποιοι....ελαχιστοι αισχροκερδουν,αλλα η πολυ μεγαλη πλειοψηφια οχι.Η λογιστρια μου απο μονη της,μειωσε 20% την αμοιβη της.Την ιδια στιγμη,που επιβαρυνθηκε κατα πολυ το εργο της.Μην τους στηνετε στον τοιχο,ετσι ευκολα.


ΥΓ Δεν ειμαι λογιστης (για οσους δεν το καταλαβαν).

virus
23/09/2014, 20:54
Πολλοι πανε χωρις να ειναι καν πελατες τους.




μα γινετε αυτο; εκει που κανεις την δηλωση σου θα πας :confused:

bruno
23/09/2014, 20:59
Ρε παιδια,οταν παει καποιος στο λογιστικο γραφειο,με τον εναν η αλλο τροπο,θα του φαει κανα μισαωρο του λογιστη.Πολλοι πανε χωρις να ειναι καν πελατες τους.

Οι λογιστες ,απ'οτι ειδα,το τελευταιο διαστημα,εχουνε φαει το πηδημα της αρκουδας,εχουνε χαθει απο την παρεα,την οικογενεια κλπ,κλπ.Οτι περνανε πριν με τη μιση δουλεια ,ωρα παιρνουνε το ιδιο (και Αν) με τη διπλασια.

Πρεπει με καποιο τροπο να βγαλουνε και αυτοι το μεροκαματο.Καποιοι....ελαχιστοι αισχροκερδουν,αλλα η πολυ μεγαλη πλειοψηφια οχι.Η λογιστρια μου απο μονη της,μειωσε 20% την αμοιβη της.Την ιδια στιγμη,που επιβαρυνθηκε κατα πολυ το εργο της.Μην τους στηνετε στον τοιχο,ετσι ευκολα.


ΥΓ Δεν ειμαι λογιστης (για οσους δεν το καταλαβαν).

E oχι ρε παιδια...10ε για 2 λεπτα,μην τρελαθούμε οι περισσοτεροι από αυτους είναι τα μεγαλύτερα λαμογια που κρυβουν φορους από αλλα μαγαλυτερα λαμογια.

vaska
24/09/2014, 04:09
Ότι είπε ο Αρίστος και ο Πάνος είναι σωστά. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο και δεν είναι όλοι οι λογιστές ίδιοι και δεν μπορείς να σκοτίζεις τα π@π@ρι@ του κάθε επαγγελματία (έλα μωρέ 2 λεπτά θα κάνεις να μου απαντήσεις) χωρίς να τον αμείβεις.

Xlitos
24/09/2014, 04:13
και στους γιατρούς σκας 5ευρα νομίζω μόνο και μόνο για να σου γράψουν φάρμακα(1 λεπτό υπόθεση)

spyrakos35
24/09/2014, 05:51
Σιγουρα κανεις δεν παει σε ασχετο λογιστη για την εκτυπωση.....

Επομενως ο λογιστης τους πελατες του ΔΕΝ θα επρεπε να τους χρεωνει....

Αν τωρα μπει καποιος ασχετος με τους κωδικους και ζητησει εκτυπωση, ε, ναι καποια χρεωση θα την υποστει.....

alres
24/09/2014, 06:31
Τους πελάτες του ο καθένας δε θα έπρεπε να τους χρεώνει (αν είναι δυνατόν...)

Για τους υπόλοιπους, αν θέλει να ναι τίμιος, κανονικά βάζει ταμπελίτσα [ εκτυπώσεις κλπ εξυπηρετήσεις 3-5 ευρώ(και πάλι πολλά είναι) ] και για συμβουλές κλπ χρονοχρέωση (η ώρα χ ευρώ, έκατσες μισή είναι χ/2 και πάει λέγοντας)

Είναι πολύ απλό. Αν δε μπορεί να είναι τίμιος/σωστός ένας επαγγελματίας σε κάτι τόσο απλό, δύσκολα θα είναι σε κάτι άλλο. Αυτά τα 20 ευρα για μια εκτύπωση είναι ένα ακόμα προσάναμμα στη φωτιά που σιγοκαίει..Δε μπορεί να σαι στον πάτο και να σου ζητάνε 20 ευρώ για μια εκτύπωση, μην τρελλαθούμε, θα το βρει ο λογιστής και ο κάθε ένας που πατάει το διπλανό στο λαιμό, θα το βρει και δε θα του αρέσει καθόλου..και μετά θα γκρινιάζει που πήγε η κοινωνία, που πήγαν οι άνθρωποι...

MG-KTiNoS
24/09/2014, 07:28
Ενω πριν ειχαμε τρελλαθει στην βοηθεια:bawl::bawl::bawl:

Υπάρχουν άνθρωποι στη γειτονιά μου που ενώ τους ξέρω από παιδί σήμερα δεν λένε ούτε γεια.
Έχουν αλλάξει τα πράγματα και η κρίση έχει εξαγριώσει τους ανθρώπους.
Παλιά κάνανε και λίγο πάσο.
Τώρα για ένα ευρώ σε δαγκώνουν
Άσε που το επίπεδο του στρες είναι πιο ψιλά και βλέπεις και ακούς απίστευτα πράγματα.
Πάντως επιμένω πως αυτό είναι σημείο των καιρών.
Προσφορά και ζήτηση
(και ελπίζω να μη γίνει ΠΟΤΕ με τα φάρμακα το νερό και την τροφή)
;)

vaska
24/09/2014, 09:03
και στους γιατρούς σκας 5ευρα νομίζω μόνο και μόνο για να σου γράψουν φάρμακα(1 λεπτό υπόθεση)

Οι γιατροί χρεώνουν γιατί η εφορεία τους χρεώνει ανά συνταγή κι έχει καθορίσει ότι εισπράττουν μιν. 15 € ανά συνταγή.

amyroukai
24/09/2014, 09:28
Οι γιατροί χρεώνουν γιατί η εφορεία τους χρεώνει ανά συνταγή κι έχει καθορίσει ότι εισπράττουν μιν. 15 € ανά συνταγή.έτσι. Και οι λοιποί επαγγελματίες πρακτικά, επειδή δεν υπάρχει πλαίσιο νομοθετικό ή άλλο για χρέωση για τις συμβουλευτικές υπηρεσίες, δουλεύουν τσάμπα συνεχώς μέχρι κάποιος να αποφασίσει να κάνει μιά δουλειά που δεν γίνεται να μην χρεωθεί, την οποία και πάλι θα την πληρωθεί χώμα γιατί απελευθερώθηκαν οι αμοιβές. Δικηγόροι (πλην των τοπ ονομάτων που πληρώνεις για να περάσεις την πόρτα, φημολογείται), μηχανικοί κάθε ειδικότητας, λογιστές κλπ δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν και σπούδαζαν για να διασκεδάζουν τον οποιονδήποτε έχει κέφια ν'ανοίξει κουβέντα διότι κάτι έχει στο μυαλό του να κάνει κάποτε και ψαρεύει. Και ο αγράμματος υδραυλικός έρχεται είκοι λεπτά ν'αλλάξει μιά βρύση και ένα φλεξίμ και παίρνει πενήντα έουρος μπλακ μόνεϊ συν τα υλικά. Μου τα έλεγε γελώντας ένας ηλεκτρολόγος κάποτε που έψαχνα για κατασκευή, "ρε δεν κάνω πιά οικοδομές και τέτοια. Άμα πάω σε τρία τέσσερα σπίτια την ημέρα βάζω ένα διακοσάρι τσέπη και δεν χρειάζεται καν να λερωθώ, έχω και γραφείο απέναντι από τη ΔΕΗ και βγάζω και από τα πιστοποιητικά, εσύ πως τα πας είπαμε από δουλειά;"...

tzimidis
24/09/2014, 10:25
Οι γιατροί χρεώνουν γιατί η εφορεία τους χρεώνει ανά συνταγή κι έχει καθορίσει ότι εισπράττουν μιν. 15 € ανά συνταγή.

Nai, oi giatroi ayto perimenane gia na xreonoun o,ti na'nai.

...... apo tous pio bromikous kladous pou yparxoun.Leres kai alites.

yianyian
24/09/2014, 10:33
Καλά χαλαρώστε....Για να σας δω στη δουλειά σας, κάνετε χάρες τσάμπα ? Και αν κάνετε χάρες τσάμπα, βγαίνει το μεροκάματο?

Η΄με άλλα λόγια (και σαν ακραίο παράδειγμα) εάν ένας λογιστής ασχολείται επί 5 ώρες με πελάτες που θέλουν εκτύπωση ΕΝΦΙΑ τσάμπα, θα προλάβει να εξυπηρετήσει εκείνον που πάει για μια πιο "σοβαρή" δουλειά ώστε να πληρωθεί?
Επίσης εάν ένας λογιστής ασχολείται διαρκώς με πελάτες που θέλουν εκτύπωση ΕΝΦΙΑ τσάμπα, για ποιο λόγο να κρατάει ανοιχτό το γραφείο του και να μην πίνει φράπα ανακατεύοντας με το καλαμάκι στη πλατεία ?
Έτσι και αλλιώς ούτε στη μια ούτε στη άλλα περίπτωση δεν βγάζει δεκαράκι..

Και το πιο σημαντικό, εάν μπορείς κάντο μόνος σου τσάμπα.
Εάν δεν μπορείς, δεν ξέρεις, βαριέσαι κτλ, τότε ρώτησε τον επαγγελματία που θα ασχοληθεί με τη πάρτυ σου πόσο κοστίζει, πλήρωσέ τον εάν συμφωνείς και πάνε στο καλό :wave2:

p.s. Δεν είμαι λογιστής :bawl:

sam4g
24/09/2014, 10:49
Nai, oi giatroi ayto perimenane gia na xreonoun o,ti na'nai.

...... apo tous pio bromikous kladous pou yparxoun.Leres kai alites.

Σε άλλη χώρα ζεις;;; Πώς χρεώνουν ό,τι να ναι οι γιατροί αφου έχουν σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ; Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι πληρώνονται με βάση αυτά τιμολόγιο που έχει καθορίσει το υπουργείο υγείας. Και σαφώς απ τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ιδέα ότι οι περισσότεροι ιδιώτες ιατροί έχουν να πληρώθουν τουλάχιστον ένα χρόνο και περισσότερο για εξετάσεις και συνταγές έχουν παράσχει. (εξαιρούνται μεγαλογιατροί και πανεπιστημιακοί)

Άμα δεν ξέρουμε ας μη μιλάμε για άλλους κλάδους γιατί σχηματίζεται λάθος εντύπωση.
Να ξέρεις φίλε μου ότι πολλοί γιατροί αυτή τη στιγμή παρέχουν περίθαλψη τζάμπα.

manhunter
24/09/2014, 11:04
Αν θέλει να μην τον ζαλίζουν, ας βάλει ένα χαρτί στην πόρτα που να λέει ''Εκτύπωση ΕΝΦΙΑ 10 € ''. Έτσι και θα γλυτώσει από τους άσχετους, και όποιος μπει δεν θα μπορεί να παραπονεθεί.

spyro
24/09/2014, 11:14
την εργατοώρα οι συνεργιατζίδες, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί την χρεώνουν περισσότερο. οι δε υδραυλικοί και χωρίς ακριβή επένδυση σε εξοπλισμό

tzimidis
24/09/2014, 11:20
Σε άλλη χώρα ζεις;;; Πώς χρεώνουν ό,τι να ναι οι γιατροί αφου έχουν σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ; Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι πληρώνονται με βάση αυτά τιμολόγιο που έχει καθορίσει το υπουργείο υγείας. Και σαφώς απ τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ιδέα ότι οι περισσότεροι ιδιώτες ιατροί έχουν να πληρώθουν τουλάχιστον ένα χρόνο και περισσότερο για εξετάσεις και συνταγές έχουν παράσχει. (εξαιρούνται μεγαλογιατροί και πανεπιστημιακοί)

Άμα δεν ξέρουμε ας μη μιλάμε για άλλους κλάδους γιατί σχηματίζεται λάθος εντύπωση.
Να ξέρεις φίλε μου ότι πολλοί γιατροί αυτή τη στιγμή παρέχουν περίθαλψη τζάμπα.

Y.g.

kseroume.
gnorizoume.
apo mesa.
kala.
poly kala.
ton sygkekrimeno klado.
Lera.
Sketi Lera.
mpoxa kai vroma.
Safos Oxi oloi kai oxi pantou.
Megaaaaaaaalo pososto omos.
mpoxa kai vroma.
telos.


o kathenas prostateyei ti syntexnia tou.
logiko.
oxi ithiko omos.
Athanati ellada.

KAWAMANRIDER
24/09/2014, 11:31
οι τιμες των λογιστων διαμορφωνονται απο την αγορα κατα κυριο λογο , δηαλδη για τον π@υτσο , το οικονομικο επιμελητηριο καθε χρονο ανακοινωνει τιμοκαταλογο ενδεικτικο και τελος ο τοπικος συλλογος που ειναι εγγεγραμμενος ο λογιστης ανακοινωνει τιμες για καθε εργασια και ο λογιστης ως επι το πλειστον ακολουθει τις τιμες του συλλογου για να μην εχει θεματα και με τους υπολοιπους συναδελφους ,

για το ενφια ( και αλλες εργασιες ) αναρτησαμε φαρδια πλατια την τιμη του τοπικου συλλογου στην εισοδο του γραφειου για περαστικους και κοβουμε αποδειξη σε αυτην την περιπτωση , σε πελατες δεν χρεωνουμε το εχουμε συμπεριλαβει στην συνολικη αμοιβη μαζι με τοσα αλλα που πλεον εχουμε αντικαταστησει το δημοσιο χωρις να πληρωνομαστε

το επαγγελμα του λογιστη ειναι το πλεον κακοπληρωμενο , εργαζομαι 17 χρονια και οι αμοιβες μου ειτε ως μισθωτος ειτε ως ελευθερος επαγγελματιας ειναι στον πατο , κατω απο 12 ωρες δεν εχω δουλεψει εκτος απο τις αρχες που ξεκινησα , ειμαι επιστημονας εχω επιβραβευτει απο ξενες εταιρειες για την ικανοτητα και την καταρτιση μου
και εχω επιτυχει κερδος και βιωσιμομητα για ελληνικες εταιρειες μεσα στην διεθνη αγορα χωρις να θιξω ουτε το δημοσιο ουτε τους εργαζομενους ,

δεν πληρωνομαι ουτε τα μισα για αυτα που προσφερω και εχω συνηδιτοποιησει οτι στην ελλαδα κατι εταιρειες λαμογιων λογιστων και οικονομολογων με τις καταλληλες διασυνδεσεις επιβιωνουν και κονομανε χωρις να εχουν δουλεψει μια ωρα και οσοι εχουμε χυσει ιδρωτα με δημιουργικοτητα και αυταπαρνηση να κρατησουμε ζωντανες τις ελληνικες επιχειρησεις θεωρουμαστε κλεφτες απατεωνες και ' γω δεν ξερω τι αλλο ,

το δογμα μου ειναι να παιρνει ο εργαζομενος αυτο που δικαιουται και καταφερα να διατηρω τις αποδοχες των εργαζομενων σε σταθερα επιπεδα που πλεον με τους μισθους που προωθει η κυβερνηση φανταζουν υπεραμοιβομενοι , η εταρεια για την οποια ημουν υπευθυνος αποδιδει σταθερα στο δημοσιο φορους χωρις βεβαια να καταστραφει εφοσον εξαντλει το νομιμο δικαιωμα της για οποιαδηποτε φοροαπαλλαγη , δοσεις κτλ,

με απιστευτο ξενυχτι και συνεχη εργασια , με οικονομικα μοντελα δικα μου , βοηθησα και προωθησα την εταιρεια σε εξαγωγικη δραστηριοτητα και καταφερα να προχωρησουμε σε συμφωνιες με κολοσσους του εξωτερικου στο ειδος της εταιρειας , το κερδος μου ηταν μονο στα λογια και τις υποσχεσεις , μου εμεινε μονο η προσωπικη μου ικανοποιηση για το επιπεδο στο οποιο εχω φτασει , θα τα θυμαμαι στα βαρια μου γεραματα να νιωθω οτι κατι εκανα ,

πλεον εργαζομαι μονο ως ελευθερος επαγγελματιας σχεδον καθημερινα , τουλαχιστον 14 ωρες σερι 6 μερες την εβδομαδα τουλαχιστον και η αμοιβες μου ειναι χαρτζιλικι και δεν μιλαω για μια γ@μωεκτυπωση , μιλαω για πολυ σοβαρες εργασιες οχι μονο λογιστικες αλλα που εμπλεκονται και σε αλλους τομεις γενικοτερα με την επιχειρηματικοτητα ,

μην κραζετε ολους τους ελληνες λογιστες , ειναι επιστημονες που δυστυχως αμειβονται τραγικα , αν εχετε καποια συγκεκριμενη περιπτωση να κραζετε αυτην , ελεος πια ολοι στο ιδιο τσουβαλι

sam4g
24/09/2014, 11:42
Y.g.

kseroume.
gnorizoume.
apo mesa.
kala.
poly kala.
ton sygkekrimeno klado.
Lera.
Sketi Lera.
mpoxa kai vroma.
Safos Oxi oloi kai oxi pantou.
Megaaaaaaaalo pososto omos.
mpoxa kai vroma.
telos.


o kathenas prostateyei ti syntexnia tou.
logiko.
oxi ithiko omos.
Athanati ellada.

Πρώτον δεν είναι συντεχνία μου αν αυτό υπονοείς.
Δεύτερον ρωτάω πώς γίνεται να χρεώνει ο κάθε γιατρός ό,τι θέλει αφου πληρώνεται απ τον ΕΟΠΥΥ; Ο ασθενής πληρώνει μόνο τη συμμετοχή που κι αυτή είναι καθορισμένη από τον ΕΟΠΥΥ βάση της υπογεγρμμένης σύμβασης.
Αν είχες εσύ προσωπικά περιστατικό όπου γιατρός θέλησε να σε χρεώσει επιπλέον αρκούσε μία και μόνη καταγγελία στον αντίστοιχο ιατρικό σύλλογο του συγκεκριμένου.

Ξεφύγαμε απ το θέμα όμως.

THEOD
24/09/2014, 11:51
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ΓΙΑΤΙ τρέχουν όλοι πανικόβλητοι (και πάντα τις τελευταίες ημέρες της όποιας προθεσμίας) στον λογιστή τους για κάτι τόσο απλό.
Την σήμερον ημέρα δεν υπάρχει σπίτι χωρίς μια σύνδεση στο ίντερνετ και πάντα θα υπάρχει κάποιος στα πλαίσια της οικογένειας που θα μπορέσει να το κάνει και να εξυπηρετήσει παπούδες-γιαγιάδες που λογικό είναι να μην σκαμπάζουν από τέτοια...
Αυτό το πάω στον λογιστή μου για να μου φτιάξει ακόμα και την πιο απλή δήλωση του κόσμου, ή για να μου τυπώσει το ΕΝΦΙΑ είναι κακομαθημένη χαζομάρα στις 99 από τις 100 περιπτώσεις και ο μόνος τρόπος να το κόψεις είναι να σε πονέσει λίγο. Καλά τους κάνουν λοιπόν...

spyrakos35
24/09/2014, 11:56
Η οριστικη μορφη βγηκε στις 22/09....

Οι παππουδες δεν εχουν ιντερνετ....

Πολλοι το εχουν κοψει λογω κοστους....

KAWAMANRIDER
24/09/2014, 12:04
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ΓΙΑΤΙ τρέχουν όλοι πανικόβλητοι (και πάντα τις τελευταίες ημέρες της όποιας προθεσμίας) στον λογιστή τους για κάτι τόσο απλό.
Την σήμερον ημέρα δεν υπάρχει σπίτι χωρίς μια σύνδεση στο ίντερνετ και πάντα θα υπάρχει κάποιος στα πλαίσια της οικογένειας που θα μπορέσει να το κάνει και να εξυπηρετήσει παπούδες-γιαγιάδες που λογικό είναι να μην σκαμπάζουν από τέτοια...
Αυτό το πάω στον λογιστή μου για να μου φτιάξει ακόμα και την πιο απλή δήλωση του κόσμου, ή για να μου τυπώσει το ΕΝΦΙΑ είναι κακομαθημένη χαζομάρα στις 99 από τις 100 περιπτώσεις και ο μόνος τρόπος να το κόψεις είναι να σε πονέσει λίγο. Καλά τους κάνουν λοιπόν...


οκ πλεον οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν εχουν να πληρωσουν και μπορει να περιμενουν μεχρι τελευταια στιγμη , θελουν και καμμια πληροφορια γιατι αν πανε στην εφορια πχ που ειναι υποχρεωμενοι να τους απαντησουν τους λενε στον λογιστη σου ή μπες στο ιντερνετ να δεις , τελοσπαντων αυτο ειναι το λιγοτερο,

αλλα εφοσον εχεις αναρτησει τιμη - επαναλαμβανω τσαμπα δεν μπορεις κανονικα βασει συλλογου θιγεις τους υπολοιπους - για την εκτυπωση και εκδιδεις αποδειξη ειναι υποχρεωμενος ο αλλος να πληρωσει χωρις να λεει αισχροκερδια και τετοια , μεταξυ μας , επειδη δεν ασκολουμαι με περιστασιακους πελατες , σπανια θα εμφανιστει καποιος , αν ειναι μονο για την εκτυπωση δεν παιρνω φραγκο αλλα διακριτικα ;) γιατι κανονικα δεν ειναι σωστο υπαρχουν συναδελφοι που το πληθος των αμοιβων τους προερχεται απο τετοιες εργασιες

christof40
24/09/2014, 12:09
οι τιμες των λογιστων διαμορφωνονται απο την αγορα κατα κυριο λογο , δηαλδη για τον π@υτσο , το οικονομικο επιμελητηριο καθε χρονο ανακοινωνει τιμοκαταλογο ενδεικτικο και τελος ο τοπικος συλλογος που ειναι εγγεγραμμενος ο λογιστης ανακοινωνει τιμες για καθε εργασια και ο λογιστης ως επι το πλειστον ακολουθει τις τιμες του συλλογου για να μην εχει θεματα και με τους υπολοιπους συναδελφους ,

για το ενφια ( και αλλες εργασιες ) αναρτησαμε φαρδια πλατια την τιμη του τοπικου συλλογου στην εισοδο του γραφειου για περαστικους και κοβουμε αποδειξη σε αυτην την περιπτωση , σε πελατες δεν χρεωνουμε το εχουμε συμπεριλαβει στην συνολικη αμοιβη μαζι με τοσα αλλα που πλεον εχουμε αντικαταστησει το δημοσιο χωρις να πληρωνομαστε

το επαγγελμα του λογιστη ειναι το πλεον κακοπληρωμενο , εργαζομαι 17 χρονια και οι αμοιβες μου ειτε ως μισθωτος ειτε ως ελευθερος επαγγελματιας ειναι στον πατο , κατω απο 12 ωρες δεν εχω δουλεψει εκτος απο τις αρχες που ξεκινησα , ειμαι επιστημονας εχω επιβραβευτει απο ξενες εταιρειες για την ικανοτητα και την καταρτιση μου
και εχω επιτυχει κερδος και βιωσιμομητα για ελληνικες εταιρειες μεσα στην διεθνη αγορα χωρις να θιξω ουτε το δημοσιο ουτε τους εργαζομενους ,

δεν πληρωνομαι ουτε τα μισα για αυτα που προσφερω και εχω συνηδιτοποιησει οτι στην ελλαδα κατι εταιρειες λαμογιων λογιστων και οικονομολογων με τις καταλληλες διασυνδεσεις επιβιωνουν και κονομανε χωρις να εχουν δουλεψει μια ωρα και οσοι εχουμε χυσει ιδρωτα με δημιουργικοτητα και αυταπαρνηση να κρατησουμε ζωντανες τις ελληνικες επιχειρησεις θεωρουμαστε κλεφτες απατεωνες και ' γω δεν ξερω τι αλλο ,

το δογμα μου ειναι να παιρνει ο εργαζομενος αυτο που δικαιουται και καταφερα να διατηρω τις αποδοχες των εργαζομενων σε σταθερα επιπεδα που πλεον με τους μισθους που προωθει η κυβερνηση φανταζουν υπεραμοιβομενοι , η εταρεια για την οποια ημουν υπευθυνος αποδιδει σταθερα στο δημοσιο φορους χωρις βεβαια να καταστραφει εφοσον εξαντλει το νομιμο δικαιωμα της για οποιαδηποτε φοροαπαλλαγη , δοσεις κτλ,

με απιστευτο ξενυχτι και συνεχη εργασια , με οικονομικα μοντελα δικα μου , βοηθησα και προωθησα την εταιρεια σε εξαγωγικη δραστηριοτητα και καταφερα να προχωρησουμε σε συμφωνιες με κολοσσους του εξωτερικου στο ειδος της εταιρειας , το κερδος μου ηταν μονο στα λογια και τις υποσχεσεις , μου εμεινε μονο η προσωπικη μου ικανοποιηση για το επιπεδο στο οποιο εχω φτασει , θα τα θυμαμαι στα βαρια μου γεραματα να νιωθω οτι κατι εκανα ,

πλεον εργαζομαι μονο ως ελευθερος επαγγελματιας σχεδον καθημερινα , τουλαχιστον 14 ωρες σερι 6 μερες την εβδομαδα τουλαχιστον και η αμοιβες μου ειναι χαρτζιλικι και δεν μιλαω για μια γ@μωεκτυπωση , μιλαω για πολυ σοβαρες εργασιες οχι μονο λογιστικες αλλα που εμπλεκονται και σε αλλους τομεις γενικοτερα με την επιχειρηματικοτητα ,

μην κραζετε ολους τους ελληνες λογιστες , ειναι επιστημονες που δυστυχως αμειβονται τραγικα , αν εχετε καποια συγκεκριμενη περιπτωση να κραζετε αυτην , ελεος πια ολοι στο ιδιο τσουβαλι


ναι οι επαγγελματιες (λογιστες) ειναι κακοπληρωμενοι και τραβανε ζορια.......
οι μισθωτοι,συνταξιουχοι τι ειναι καλοπληρωμενοι;η αυτοι δεν τραβανε ζορια;η αυτοι δεν δουλευουν πολυ;
οπως και να το κανουμε,οπως και να προσπαθουνε να δικαιολογηθουνε,10 ΕΥΡΩ για εκτυπωση ΕΝΦΙΑ ειναι τρελο και ληστρικο ποσο για την ελλαδα του 2014.

THEOD
24/09/2014, 12:10
@spyrakos35
Το ίδιο βλέπω να γίνεται και με τις ετήσιες φορολογικές δηλώσεις που η λήξη της προθεσμίας πληρωμής είναι γνωστή μήνες πριν... Το ίδιο και με τα τέλη κυκλοφορίας κλπ - το έχουμε στο dna μας σου λέω να τρέχουμε την τελευταία στιγμή και μετά να ωρυόμαστε για τις ουρές...(και εδω που τα λέμε είμαστε και λίγο μαζόχες μιας και με ένα web-banking το 99% αυτών το κάνεις από την πολυθρόνα σου 24/365...).
Οι παππούδες και οι γιαγιάδες έχουν γιούς-κόρες - εγγόνια και δεν είναι κάτι τρομερό να τους ζητήσουν μια εκτύπωση...Εγώ τύπωσα για το μισό σόι... Ούτε το ιντερνετ είναι θέμα...Καλώς η κακώς όπου και να είσαι ένα δίκτυο θα το βρείς... Απλά έτσι έχουν μάθει πολλοί και δεν τους αρέσει ότι φαίνεται να τους "ξεβολεύει" (άσχετα αν τελικά θα τους βόλευε καλύτερα)...

tzimidis
24/09/2014, 12:28
Πρώτον δεν είναι συντεχνία μου αν αυτό υπονοείς.
Δεύτερον ρωτάω πώς γίνεται να χρεώνει ο κάθε γιατρός ό,τι θέλει αφου πληρώνεται απ τον ΕΟΠΥΥ; Ο ασθενής πληρώνει μόνο τη συμμετοχή που κι αυτή είναι καθορισμένη από τον ΕΟΠΥΥ βάση της υπογεγρμμένης σύμβασης.
Αν είχες εσύ προσωπικά περιστατικό όπου γιατρός θέλησε να σε χρεώσει επιπλέον αρκούσε μία και μόνη καταγγελία στον αντίστοιχο ιατρικό σύλλογο του συγκεκριμένου.

Ξεφύγαμε απ το θέμα όμως.


Ksefygame ontos.

Eyxaristos kapoia mera apo konta na to analysoume. Ta paradeigmata apeira kai ateleiota.
edo den prosferetai o xoros.

on topic: ki o dikos mou (proin pia) logistis me xreose perysi 30 gia ti dilosi, 20 gia mia aitisi kai 1 eyro gia na mou typosei ta teli.
To synolo 51 euro.epsaxna na bro kerma stis tsepes.
Gypsy king or not?

notakos600
24/09/2014, 12:33
Εγώ έχω εκτυπωτή, μπαίνω στο taxis και τα τυπώνω μόνος μου, καλό ε? :lol:

Pan (dvs)
24/09/2014, 12:36
ναι οι επαγγελματιες (λογιστες) ειναι κακοπληρωμενοι και τραβανε ζορια.......
οι μισθωτοι,συνταξιουχοι τι ειναι καλοπληρωμενοι;η αυτοι δεν τραβανε ζορια;η αυτοι δεν δουλευουν πολυ;
οπως και να το κανουμε,οπως και να προσπαθουνε να δικαιολογηθουνε,10 ΕΥΡΩ για εκτυπωση ΕΝΦΙΑ ειναι τρελο και ληστρικο ποσο για την ελλαδα του 2014.

Ρε παλικαρι μου,αφου οι κακοι λογιστες χρεωνουνε κακως για τις υπηρεσιες τους παρε εναν εκτυπωτη και γραψε ΤΖΑΜΠΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΕΝΦΙΑ.Θα κανεις κοινωνικο εργο ,θα γινεις και δημοφιλης στη γειτονια σου.
Οταν ομως πας σε ενα λογιστικο γραφειο που ασχολειτε με το αντικειμενο,πρεπει να πληρωσεις.

Οπως θα πληρωσεις στο λεωφορειο ητε ανεβεις για διαδρομη 2 λεπτων ητε για 25,οπως στο γιατρο ητε εισαι πολυ, ητε λιγο,ητε και καθολου αρρωστος.κλπ,κλπ.

Η μεγαλη πλειοψηφια των λογιστων εχει απηυδήσει απο αυτους που μπαινουνε με το γνωστο "δεν θα σου φαω πολυ χρονο,να ρωτησω θελω κατι" και φευγουνε μετα απο μιση η μια ωρα.Εσεις τι θα κανατε σε αυτες τις περιπτωσεις στον επαγγελματικο σας χωρο,κοινωνικη πολιτικη?

Μην μου ξαναπειτε για τους 10-20 αισχρους επαγγελματιες.Αυτοι θα υπαρχουνε παντα σε ολους του χωρους.

Μην μπερδευουμε τα πραγματα,οι ανθρωποι κανανε κοπο και τεραστια εξοδα για να παρουνε το πτυχιο τους.Καποια στιγμη πρεπει να κανουνε αποσβεση.


Οσο για τους μισθωτους,συνταξιουχους επειδη δεν ειναι καλοπληρωμενοι αυτοι,η επειδη εγω δεν κερδιζω απο την επιχειρηση μου οσα πρεπει,τι θα κανουμε?Θα παμε στον περιπτερα,θα του πουμε το προβλημα μας και θα μας δωσει τζαμπα τα τσιγαρα?

SONone
24/09/2014, 12:41
μισό λεπτό ρε παιδιά ειναι καποιος 60χρονων και κατω που δεν εχει παρει απο το λογιστή τους κωδικούς του να μπενει μονος στο σύστημα, στο λογαριασμό του, να βλέπει τι του γίνετε? και δεν εχει παρει και των γονιών του? δλδ ο λογιστής εχει μονο τους κωδικούς σας? και δεν μας ενοχλεί αυτο? η αρνείται να τους δώσει? ειναι προσωπικό του δεδομένο? αυτο χαρακτηριζετε ως ανευθυνότητα και απο τις 2 πλευρες. εμενα ο λογιστής μου μου τα έδωσε χωρις καν να του ζητήσω.. οκ να μου πεις για την γιαγιά που δεν εχει κανέναν στον κοσμο οκ, αλα ας παει στην γειτόνισά που παει για καφέ, καμιά της δεν εχει εγγόνια εκει στην γειτονιά? αυτα ειναι αστεία.
ο λογιστής καλα κανει και ζητάει χρήματα για κατι τετιο... αλλα και τα 10 ευρό ειναι προκλητικά...

KAWAMANRIDER
24/09/2014, 12:44
ναι οι επαγγελματιες (λογιστες) ειναι κακοπληρωμενοι και τραβανε ζορια.......
οι μισθωτοι,συνταξιουχοι τι ειναι καλοπληρωμενοι;η αυτοι δεν τραβανε ζορια;η αυτοι δεν δουλευουν πολυ;
οπως και να το κανουμε,οπως και να προσπαθουνε να δικαιολογηθουνε,10 ΕΥΡΩ για εκτυπωση ΕΝΦΙΑ ειναι τρελο και ληστρικο ποσο για την ελλαδα του 2014.



απαντησα και παραπανω οτι αν μου τυχει περιπτωση μονο εκτυπωσης δεν θα παρω λεφτα - εσφαλμενα βεβαια - , η οποια προκυπτει πολυ σπανια ,

για να χρησιμοποιησεις την λεξη - ληστρικο ποσο - εφοσον σου εκδειδουν αποδειξη πρεπει να εχεις την ικανοτητα και την γνωση να κοστολογησεις επι του πραγματικου την υπηρεσια που σου παρεχεται απο επιτηδευματια επιστημονα με επαγγελματικη αδεια και στεγασμενη επαγγελματικη εδρα και να συνυπολογισεις και τον απαιτουμενο χρονο για την παρεχομενη υπηρεσια ,

εφοσον επι του πραγματικου δεν μπορεις να συνυπολογισεις τους συντελεστες αυτους , μην λες δημοσια την λεξη - ληστρικο - γιατι ποτε δεν ξερεις ;) , μπορει να βρεθεις με μυνηση για συκοφαντια ή απλα να σου πει ο αλλος ελα ρε μαγκα κατσε στην θεση μου και βγαλε το δικο μου μεροκαμματο , που αν κανω μια μ@λακια ο αλλος θα με βριζει κι ας του εχω κανει την δουλεια τσαμπα , απλα πραγματα ;)

TROOPER
24/09/2014, 12:47
ΔΟΞΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΟ!!!!

:a2:

notakos600
24/09/2014, 12:48
ΔΟΞΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΟ!!!!

:a2:

:moutza: :bawl:

toyar
24/09/2014, 12:50
προκλητικο ειναι επισης ενα κρατος το οποιο βαζει τους πολιτες να βρουν μονοι τους τα ειδοποιητηρια για να πληρωσουν τον πιο αδικο φορο που εχει επιβληθει ποτε ενω σιγουρα καποιοι απο αυτους αδυνατουν λογω ηλικιας, γνωσεων, αδυναμιας προσβασης στο internet, ελλειψη η/υ κλπ
και αυτη την αδυναμια την κανει εργαλειο για να πλουτισουν καποια λαμογια
δηλαδη αν εισαι γιαγια 80 ετων και μενεις στο σπιτι σου 50 χρονια θα πληρωσεις λογιστη για να σου βγαλει το ειδοποιητηριο για να πας στην τραπεζα στην ουρα να πληρωσεις χαρατσι

KAWAMANRIDER
24/09/2014, 12:54
Ρε παλικαρι μου,αφου οι κακοι λογιστες χρεωνουνε κακως για τις υπηρεσιες τους παρε εναν εκτυπωτη και γραψε ΤΖΑΜΠΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΕΝΦΙΑ.Θα κανεις κοινωνικο εργο ,θα γινεις και δημοφιλης στη γειτονια σου.
Οταν ομως πας σε ενα λογιστικο γραφειο που ασχολειτε με το αντικειμενο,πρεπει να πληρωσεις.

Οπως θα πληρωσεις στο λεωφορειο ητε ανεβεις για διαδρομη 2 λεπτων ητε για 25,οπως στο γιατρο ητε εισαι πολυ, ητε λιγο,ητε και καθολου αρρωστος.κλπ,κλπ.

Η μεγαλη πλειοψηφια των λογιστων εχει απηυδήσει απο αυτους που μπαινουνε με το γνωστο "δεν θα σου φαω πολυ χρονο,να ρωτησω θελω κατι" και φευγουνε μετα απο μιση η μια ωρα.Εσεις τι θα κανατε σε αυτες τις περιπτωσεις στον επαγγελματικο σας χωρο,κοινωνικη πολιτικη?

Μην μου ξαναπειτε για τους 10-20 αισχρους επαγγελματιες.Αυτοι θα υπαρχουνε παντα σε ολους του χωρους.

Μην μπερδευουμε τα πραγματα,οι ανθρωποι κανανε κοπο και τεραστια εξοδα για να παρουνε το πτυχιο τους.Καποια στιγμη πρεπει να κανουνε αποσβεση.


Οσο για τους μισθωτους,συνταξιουχους επειδη δεν ειναι καλοπληρωμενοι αυτοι,η επειδη εγω δεν κερδιζω απο την επιχειρηση μου οσα πρεπει,τι θα κανουμε?Θα παμε στον περιπτερα,θα του πουμε το προβλημα μας και θα μας δωσει τζαμπα τα τσιγαρα?


δεν βαζω μεσα τα κλασικα που εχει καθε επιχειρηση και τα ειδικα που ειναι εισφορες σε επιμελητηρια κτλ , βαλε το κοστος σεμιναριων που εισαι υποχρεωμενος να κανεις καθε χρονο και το χειροτερο απ ' ολα που ειναι αγγουρι γερο , το κοστος για την χρηση λογιστικων προγραμματων , καθε χρονο πρεπει να χωνεις ενα σκασμο λεφτα για να ανανεωνεις την αδεια χρησης και εξτρα το κοστος συντηρησης του προγραμματος , προσωπικα θα θεωρησω οτι πολυς κοσμος δεν γνωριζει και λεει οτι λεει απο αγνοια

TROOPER
24/09/2014, 12:56
:moutza: :bawl:

τι ρε?

δεν εχουμε? :confused:

KAWAMANRIDER
24/09/2014, 13:02
προκλητικο ειναι επισης ενα κρατος το οποιο βαζει τους πολιτες να βρουν μονοι τους τα ειδοποιητηρια για να πληρωσουν τον πιο αδικο φορο που εχει επιβληθει ποτε ενω σιγουρα καποιοι απο αυτους αδυνατουν λογω ηλικιας, γνωσεων, αδυναμιας προσβασης στο internet, ελλειψη η/υ κλπ
και αυτη την αδυναμια την κανει εργαλειο για να πλουτισουν καποια λαμογια
δηλαδη αν εισαι γιαγια 80 ετων και μενεις στο σπιτι σου 50 χρονια θα πληρωσεις λογιστη για να σου βγαλει το ειδοποιητηριο για να πας στην τραπεζα στην ουρα να πληρωσεις χαρατσι



θεωρεις δηλαδη οτι οι λογιστες πλουτιζουν απο τα δεκα ευρω της εκτυπωσης της γιαγιας , οι οτι οι περισσοτεροι σοβαροι επιστημονες λογιστες περνουν λεφτα απο μια ανυμπορη γιαγιακα για μια εκτυπωση , τι λετε ρε παιδια ,

καταρχας πλεον ο περισσοτερος κοσμος αυτες τις δουλειες τις κανει μονος του , τωρα αν υπαρχει καποιος πολυ μεγαλος σε ηλικια ή πολυ νεος λογιστης που δεν εχουν και πελατια και επιβιωνουν απο τετοιες εργασιες βγαζουν ενα πενιχρο μεροκαμματο δεν πλουτιζουν κιολας , κανενα λογιστικο γραφειο και κανενας λογιστης που δουλευει φουλ δεν περιμενει να κονομισει και να πλουτισει απο τα δεκα ευρω της εκτυπωσης , οι περισσοτεροι προσπαθουν να αποφυγουν τετοιες δουλειες , εδω δεν πληρωνονται χρονιες ολοκληρες , θα πλουτισουν απο τα 5 δεκαευρα :a018:

tzimidis
24/09/2014, 13:28
προκλητικο ειναι επισης ενα κρατος το οποιο βαζει τους πολιτες να βρουν μονοι τους τα ειδοποιητηρια για να πληρωσουν τον πιο αδικο φορο που εχει επιβληθει ποτε ενω σιγουρα καποιοι απο αυτους αδυνατουν λογω ηλικιας, γνωσεων, αδυναμιας προσβασης στο internet, ελλειψη η/υ κλπ
To pio sosto sxolio

toyar
24/09/2014, 14:55
δεν ειπα οτι ολοι οι λογιστες το κανουν αλλα αυτοι που το κανουν ειναι λαμογια γιατι τα παιρνουν απο ανθρωπους κατα τεκμηριο αδυναμους
επισης αν τυπωσεις 50 ενφια σε μια μερα εισπρατωντας 500 ευρω καταμαυρα με μηδαμινα εξοδα και καταναλωντας το πολυ 2 ωρες απο τον χρονο σου ειναι τεραστιο μεροκαματο
και ηθικος αυτουργος σε ολο αυτο ειναι ο νομοθετης:rolleyes:

KAWAMANRIDER
24/09/2014, 15:43
δεν ειπα οτι ολοι οι λογιστες το κανουν αλλα αυτοι που το κανουν ειναι λαμογια γιατι τα παιρνουν απο ανθρωπους κατα τεκμηριο αδυναμους
επισης αν τυπωσεις 50 ενφια σε μια μερα εισπρατωντας 500 ευρω καταμαυρα με μηδαμινα εξοδα και καταναλωντας το πολυ 2 ωρες απο τον χρονο σου ειναι τεραστιο μεροκαματο
και ηθικος αυτουργος σε ολο αυτο ειναι ο νομοθετης:rolleyes:


δεν θα σχολιασω για τον ενφια εκτενως και κανεναν φορο στο φορουμ , γιατι ειναι μοτοσυκλετιστικο και δεν γινεται εδω περαιτερω αναλυση , υπαρχουν τελοσπαντων οικονομικα μοντελα και προτασεις απο συναδελφους και οικονομολογους (και εγω εχω ετοιμη προταση)
για το ειδος , τον τροπο , τον σκοπο , την χρησιμοτητα , την αποδοτικοτητα του φορου κτλ για ενα κρατος και προσαρμοσμενο στην ελληνικη πραγματικοτητα και σε καμμια περιπτωση περα απο απλο πολιτη αλλα και ως επαγγελματια δεν με βρισκει συμφωνο και καταδικαζω παντελως τον τροπο και τον σκοπο φορολογησης στην χωρα μας αλλα οπως ειναι γνωστο μας εχουν γραμμενους στα @@ τους , εχουν σταλει και μεσου οικονομικου επιμελητηριου και συλλογων απειρα πραγματα στο υπουργειο και στην εκαστοτε κυβερνηση αλλα δεν ιδρωνει το αυτι κανενος , αυτα για τον ενφια ,

τα υπολοιπα που γραφεις νομιζω οτι ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας , δεν νομιζω οτι υπαρχει γραφειο που να τυπωνει 50 ! ενφια την μερα , επισης για τα εξοδα πως λες οτι ειναι μηδαμινα χωρις να γνωριζεις το λειτουργικο κοστος μιας επιχειρησης , εγω ας πουμε δεν μπορω να πω αν δεν γνωριζω το πραγματικο λειτουργικο κοστος της επιχειρησης και να το επιμερισω ανα εργασια και να προσδιορισω μια αμοιβη εστω με το κατελαχιστο κερδος ,

αν τελικα υπαρχει λογιστης που περιμενει μια φορα τον χρονο να ζησει απο τον ενφια και καμμια εκτυπωση με μαυρα λεφτα , προφανως ή δεν εχει επαγγελματικη αδεια - συμβαινει κι αυτο - ή απλα ειναι λαμογιο και απατεωνας και οτι και να κανει ο νομοθετης με ή χωρις κενο , αυτος θα παρανομει και θα εκμεταλευεται μεχρι να τον καταγγειλει καποιος ,

αν και δεν συμφωνω με τον ενφια , κενο στην μη εκδοση αποδειξης απο τον λογιστη δεν υπαρχει , η ευθυνη ειναι του λογιστη και οχι του κρατους , αν εισπραξει χρηματα πρεπει να εκδοσει αποδειξη , αν δεν εκδοσει αποδειξη ειναι παρανομος , το ιδιο θα εκανε αν σου εβγαζε και μια απλη φωτοτυπια ;)

toyar
24/09/2014, 18:03
εχω ενα λογιστικο γραφειο σε λειτουργια και ξαφνικα μου δινεται η ευκαιρια να πουλαω 10 ευρω 1-2 σελιδες εκτυπωμενες απο τον εκτυπωτη μου
αυτο δεν ειναι φαντασια ειναι πραγματικοτητα και αν το εκμεταλευτω ειμαι λαμογιο..........

amyroukai
24/09/2014, 18:51
εχω ενα λογιστικο γραφειο σε λειτουργια και ξαφνικα μου δινεται η ευκαιρια να πουλαω 10 ευρω 1-2 σελιδες εκτυπωμενες απο τον εκτυπωτη μου
αυτο δεν ειναι φαντασια ειναι πραγματικοτητα και αν το εκμεταλευτω ειμαι λαμογιο..........

Ρε φιλαράκι πλέον ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ οφειλή στην εφορία εκτυπώνεται έτσι. Άρα θεωρητικά όλοι μας οφείλουμε να πάρουμε υπολογιστή και εκτυπωτή. Ή να έχουμε πρόσβαση σε ένα τέτοιο.
Συν το ότι οφείλεις να ελέγχεις "μόνος σου" τις οφειλές σου γιατί και ο λογιστής σου δεν είναι δυνατόν να ελέγχει όλους του τους πελάτες. Αδικία για τους γέρους κλπ κομμάτι πληθυσμού που είναι ατεχνολόγητοι, ναι. Αλλά κανείς επαγγελματίας δεν μπορεί να σώσει τον πλανήτη μόνος του. Αδικία οι φόροι; Ε ναι. Αλλά αφού έτσι είναι και υποθέτοντας ότι δεν είμαστε όλοι Πάνοι Καμμένοι και θα πληρώσουμε τον άδικο φόρο, αυτός που καλώς ή κακώς θα εργάζεται για να τυπώσει και θα τρώει ένα 5λεπτο περιμένοντας το τάξις να ανοίξει και θα ακούει και τα γαμισιάτικα που δεν ακούει ο υπουργός όσο περιμένει να τυπώσει, καλά θα κάνει κάτι να χρεώσει για τον χρόνο του, για το ρεύμα του, για τον υπολογιστή του, το ίντερνετ, το τόνερ. Το "ανήθικο" στην όποια χρέωση είναι το μαύρο έσοδο, αν δεν κόβει απόδειξη.

toyar
24/09/2014, 19:24
πως θα σου φαινοταν αν πηγαινες στο μηχανικο σου και σου επαιρνε 5 ευρω μαυρα για να δει αν εχεις λαδια ή να πληρωνες 1 ευρω στο βενζιναδικο για να σου βαλουν αερα; και εκει λειτουργικα εξοδα και μηχανηματα υπαρχουν..........

AristidisZ
24/09/2014, 19:33
πως θα σου φαινοταν αν πηγαινες στο μηχανικο σου και σου επαιρνε 5 ευρω μαυρα για να δει αν εχεις λαδια ή να πληρωνες 1 ευρω στο βενζιναδικο για να σου βαλουν αερα; και εκει λειτουργικα εξοδα και μηχανηματα υπαρχουν..........

αν στο μηχανικό πηγαίναμε 200 άτομα να μας κοιτάξει τα λάδια τι λες ότι θα έκανε ;
παρεπιμπτόντως στο βενζινάδικο αέρα σου βάζουν μόνο αν έχεις βυζά...

toyar
24/09/2014, 19:38
τι σε κανει να πιστευεις οτι αν ειχες βυζα θα πληρωνες την εκτυπωση του ενφια;:p

AristidisZ
24/09/2014, 19:41
τι σε κανει να πιστευεις οτι αν ειχες βυζα θα πληρωνες την εκτυπωση του ενφια;:p

στο δικό μου τον λογιστή πάντως θα πλήρωνες :bawl:
btw αύριο θα πάω από το γραφείο του να σας ανεβάσω φωτογραφίες με τους τιμοκαταλόγους που έχει

ΕΝΦΙΑ - 3 ευρώ (τόσο το χρεώνει)
ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
Ε9

και ότι λαλακία μπορείτε να φανταστείτε
στην αρχή και εγώ του είπα "ρε λακαμά τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά ;"

όταν όμως μια μέρα προσπαθούσαμε να κάνουμε μια πεντάρα δουλειά και το τηλέφωνο δε σταμάταγε να χτυπάει και μπαίναν κάθε δύο λεπτά να τον ρωτήσουν, κατάλαβα πόσο δίκιο είχε...

bruno
24/09/2014, 19:50
πως θα σου φαινοταν αν πηγαινες στο μηχανικο σου και σου επαιρνε 5 ευρω μαυρα για να δει αν εχεις λαδια ή να πληρωνες 1 ευρω στο βενζιναδικο για να σου βαλουν αερα; και εκει λειτουργικα εξοδα και μηχανηματα υπαρχουν..........

Δεν το λες καλα,άλλο 1ε και κανει τουλάχιστον κατι και άλλο κουναει τα δακτυλάκια του και περνει 10ε από τους παππούδες.Επισης εχουν και άλλη δουλεια,θα κανουν τα παντα για να μειωσουν το μισθο των υπαλληλων σε κάθε επιχειρηματια,π.χ άλλη ειδικοτητα,αλλα ενσημα,άλλος μισθος.

amyroukai
24/09/2014, 19:53
πως θα σου φαινοταν αν πηγαινες στο μηχανικο σου και σου επαιρνε 5 ευρω μαυρα για να δει αν εχεις λαδια ή να πληρωνες 1 ευρω στο βενζιναδικο για να σου βαλουν αερα; και εκει λειτουργικα εξοδα και μηχανηματα υπαρχουν..........

Ο υπάλληλος του βενζινάδικου πληρώνεται για να εξυπηρετεί τους πελάτες του βενζινάδικου για βενζίνη, αέρα, λάδια, καθαριστήρες, υγρά ψυγείου και μπαταρίας και πλυστικό για τα τζάμια και ότι άλλο έχει το μαγαζί. Και είμαι σίγουρος ότι στην τιμή του λίτρου που χρεώνομαι είναι υπολογισμένα όλα αυτά τα έξοδα που λες ΚΑΙ το κέρδος του πρατηριούχου επί όλων αυτών. Στο εξωτερικό, τελευταία φορά που πήγα, αν δεν σε εξυπηρετούσε υπάλληλος είχες έκπτωση στην τιμή του λίτρου του καυσίμου.

Ο μηχανικός αν θέλει 5 ευρώ για να σκύψει να δει το τζαμάκι και υπάρχει κόσμος που τα δίνει, είναι εξίσου "θεούλης" με τον λογιστή. Πέντε ευρώ ίσως τα βγάζει όμως για να αλλάξει τα λάδια σε πέντε λεπτά, ξεβιδώνοντας απλώς μιά βίδα, ακόμα και αν τα βγάζει από την πώληση των αναλωσίμων του και δεν χρεώνει έξτρα εργατοώρα.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Και όπως ξαναγράφτηκε, ΕΣΥ δουλεύεις τσάμπα; Δεν μιλάμε για να κάνεις μιά εξαίρεση, κατά κανόνα, δουλεύεις τσάμπα;

bruno
24/09/2014, 19:54
http://www.youtube.com/watch?v=-cwc9tCK0Yg

bulmont
24/09/2014, 20:00
πως θα σου φαινοταν αν πηγαινες στο μηχανικο σου και σου επαιρνε 5 ευρω μαυρα για να δει αν εχεις λαδια ή να πληρωνες 1 ευρω στο βενζιναδικο για να σου βαλουν αερα; και εκει λειτουργικα εξοδα και μηχανηματα υπαρχουν..........





Χαχαχαχαχαχαχαχα, πρίν από χρόνια υπήρχε συνεργείο στην Πάτρα στην Ανω Πόλη
που χρέωνε τον αέρα στα λάστιχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vaska
24/09/2014, 20:02
Ρε φιλαράκι πλέον ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ οφειλή στην εφορία εκτυπώνεται έτσι. Άρα θεωρητικά όλοι μας οφείλουμε να πάρουμε υπολογιστή και εκτυπωτή. Ή να έχουμε πρόσβαση σε ένα τέτοιο.
Συν το ότι οφείλεις να ελέγχεις "μόνος σου" τις οφειλές σου γιατί και ο λογιστής σου δεν είναι δυνατόν να ελέγχει όλους του τους πελάτες. Αδικία για τους γέρους κλπ κομμάτι πληθυσμού που είναι ατεχνολόγητοι, ναι. Αλλά κανείς επαγγελματίας δεν μπορεί να σώσει τον πλανήτη μόνος του. Αδικία οι φόροι; Ε ναι. Αλλά αφού έτσι είναι και υποθέτοντας ότι δεν είμαστε όλοι Πάνοι Καμμένοι και θα πληρώσουμε τον άδικο φόρο, αυτός που καλώς ή κακώς θα εργάζεται για να τυπώσει και θα τρώει ένα 5λεπτο περιμένοντας το τάξις να ανοίξει και θα ακούει και τα γαμισιάτικα που δεν ακούει ο υπουργός όσο περιμένει να τυπώσει, καλά θα κάνει κάτι να χρεώσει για τον χρόνο του, για το ρεύμα του, για τον υπολογιστή του, το ίντερνετ, το τόνερ. Το "ανήθικο" στην όποια χρέωση είναι το μαύρο έσοδο, αν δεν κόβει απόδειξη.

Λόγια σωστά ειπωμένα. Είναι ακριβώς έτσι και καθόλου αλλιώς.

vaska
24/09/2014, 20:03
στο δικό μου τον λογιστή πάντως θα πλήρωνες :bawl:
btw αύριο θα πάω από το γραφείο του να σας ανεβάσω φωτογραφίες με τους τιμοκαταλόγους που έχει

ΕΝΦΙΑ - 3 ευρώ (τόσο το χρεώνει)
ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
Ε9

και ότι λαλακία μπορείτε να φανταστείτε
στην αρχή και εγώ του είπα "ρε λακαμά τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά ;"

όταν όμως μια μέρα προσπαθούσαμε να κάνουμε μια πεντάρα δουλειά και το τηλέφωνο δε σταμάταγε να χτυπάει και μπαίναν κάθε δύο λεπτά να τον ρωτήσουν, κατάλαβα πόσο δίκιο είχε...

Το έχω δει το ίδιο έργο με φίλη και μέλος εδώ, λογίστρια. Πάει η πρηξαρχιδίαση στεφάνι.

spyrakos35
24/09/2014, 20:05
Το έχω δει το ίδιο έργο με φίλη και μέλος εδώ, λογίστρια. Πάει η πρηξαρχιδίαση στεφάνι.

Δλδ να μη σας ρωτησουμε για καποια πληροφορια επι της ειδικοτητας σας;

:p

vaska
24/09/2014, 20:21
Δλδ να μη σας ρωτησουμε για καποια πληροφορια επι της ειδικοτητας σας;

:p

Ναι ρε εγώ είμαι λάρτζ και δεν είμαι λογιστής, θα δώσω πλεροφορία δωρεάν. Τώρα αν βρείτε την χρέωση στα κοινόχρηστα που έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Βέγγος, αυτό είναι άλλο.

mikes
24/09/2014, 20:23
Το έχω δει το ίδιο έργο με φίλη και μέλος εδώ, λογίστρια. Πάει η πρηξαρχιδίαση στεφάνι.
της εστειλα σημα με αυτο το θρεντ.. να δω θα μπει να βαλει τα πραγματα στη θεση τους??

vaska
24/09/2014, 20:27
της εστειλα σημα με αυτο το θρεντ.. να δω θα μπει να βαλει τα πραγματα στη θεση τους??

καλά ρε φίλε και ρουφιάνος είσαι και αργός χαχαχαχαχα
:bawl:

Θες να δεις να χύνεται αίμα έτσι??

DAYMAN
24/09/2014, 20:29
λυπαμαι για οσους υποστηριζουν αυτη την αλητεια της αρπαγης των 10 ευρω απο τους γεροντους (για το κρατος και ενφια δεν συζητω) και τους ευχομαι να μην βρεθουν στην θεση αυτων των γεροντων που πληρωνουν 10 ευρω για φ/α με συνταξη ογα 320 ευρω.:evil:

notakos600
24/09/2014, 20:30
καλά ρε φίλε και ρουφιάνος είσαι και αργός χαχαχαχαχα
:bawl:

Θες να δεις να χύνεται αίμα έτσι??

:lol:

vaska
24/09/2014, 20:35
λυπαμαι για οσους υποστηριζουν αυτη την αλητεια της αρπαγης των 10 ευρω απο τους γεροντους (για το κρατος και ενφια δεν συζητω) και τους ευχομαι να μην βρεθουν στην θεση αυτων των γεροντων που πληρωνουν 10 ευρω για φ/α με συνταξη ογα 320 ευρω.:evil:

Ηλία δεν υποστηρίζω καμία αλητεία και καμία αρπαγή. Υποστηρίζω απλά ότι ένας επαγγελματίας πρέπει να αμείβεται για την δουλειά που κάνει. Τώρα πόσο και από ποιούς είναι άλλο καπέλο αλλά δεν μπορεί το κράτος να απολύει κόσμο από τις ΔΟΥ και να μετακυλίει τον όγκο του έργου που παρήγαγαν στον όποιο Ελ. Επαγγελματία και να απαιτούμε αυτός να μην αμείβεται.

Για τους ατεχνολόγητους ας το κάνει δωρεάν το κράτος, οι δήμοι οι κοινότητες. Μου θυμίζει την ιστορία του κοινωνικού κράτους πριν από 20 και βάλε χρόνια που υποχρέωνε το Αστικό ΚΤΕΛ της Πάτρας να μεταφέρει δωρεάν κάμποσες κοινωνικές ομάδες συνανθρώπων μας και μία δρχ δεν έδωσε στην Ιδιωτική επιχείρηση που είχε αναλάβει το έργο αυτό. Όπως λέει κι ένας φίλος μου "πούστης με ξένο κώλο μια χαρά εύκολα γίνομαι"

amyroukai
24/09/2014, 20:37
Ηλία δεν υποστηρίζω καμία αλητεία και καμία αρπαγή. Υποστηρίζω απλά ότι ένας επαγγελματίας πρέπει να αμείβεται για την δουλειά που κάνει. Τώρα πόσο και από ποιούς είναι άλλο καπέλο αλλά δεν μπορεί το κράτος να απολύει κόσμο από τις ΔΟΥ και να μετακυλίει τον όγκο του έργου που παρήγαγαν στον όποιο Ελ. Επαγγελματία και να απαιτούμε αυτός να μην αμείβεται.

έλα ρε Μπιλ αφού είναι λαμόγιο έχων κατέχων και γρανάζι του συστήματος αρπαγής του λαϊκού πλούτου. στα διάλα που θέλει και λεφτά ο αλήτΣ.

toyar
24/09/2014, 20:38
Ο υπάλληλος του βενζινάδικου πληρώνεται για να εξυπηρετεί τους πελάτες του βενζινάδικου για βενζίνη, αέρα, λάδια, καθαριστήρες, υγρά ψυγείου και μπαταρίας και πλυστικό για τα τζάμια και ότι άλλο έχει το μαγαζί. Και είμαι σίγουρος ότι στην τιμή του λίτρου που χρεώνομαι είναι υπολογισμένα όλα αυτά τα έξοδα που λες ΚΑΙ το κέρδος του πρατηριούχου επί όλων αυτών. Στο εξωτερικό, τελευταία φορά που πήγα, αν δεν σε εξυπηρετούσε υπάλληλος είχες έκπτωση στην τιμή του λίτρου του καυσίμου.

Ο μηχανικός αν θέλει 5 ευρώ για να σκύψει να δει το τζαμάκι και υπάρχει κόσμος που τα δίνει, είναι εξίσου "θεούλης" με τον λογιστή. Πέντε ευρώ ίσως τα βγάζει όμως για να αλλάξει τα λάδια σε πέντε λεπτά, ξεβιδώνοντας απλώς μιά βίδα, ακόμα και αν τα βγάζει από την πώληση των αναλωσίμων του και δεν χρεώνει έξτρα εργατοώρα.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Και όπως ξαναγράφτηκε, ΕΣΥ δουλεύεις τσάμπα; Δεν μιλάμε για να κάνεις μιά εξαίρεση, κατά κανόνα, δουλεύεις τσάμπα;

βλεπεις τα πραματα μονοπαντα
επειδη η δηλωση μου ειναι για τον λογιστη μου 10 λεπτα δουλεια και του ακουμπαω 30 ευρω αδιαμαρτυρητα χωρις αποδειξη, θα με χαλαγε αν μου ζητουσε λεφτα για 2 κολες Α4 εκτυπωμενες
κι εγω εχω εναλλακτικη πολυς κοσμος δεν εχει
δεν εχω κατι με τον κλαδο των λογιστων
τα εχω με οποιονδηποτε αντιμετωπιζει τον αλλον σαν διερχομενο ευρω
γιατι σε καποιον επαγγελματια που μου κανει μια μικρη εξυπηρετηση τσαμπα θα δωσω οτι μου ζητησει οταν χρειαστει
σε αυτον που πρεπει παντα να μου παρει κατι για οτιδηποτε ασημαντο δεν ξαναπαταω
δεν ειναι θεμα οικονομιας ειναι θεμα εμπιστοσυνης

virus
24/09/2014, 20:40
μιας κι εγω ανοιξα το θεμα, μερικα λογια.

ναι ημουν φορτισμενος χτες, γιατι μου φανηκε παραλογο το ποσον για μια εκτυπωση ενφια.

καταρχας συγνωμη για την προσφωνηση "αλητες" επειδη σιγουρα θα υπαρχουν εδω μεσα και καποιοι λογιστες και δεν θαθελα να τους θιξω. με ολη την καλη διαθεση μου. ειναι ξεκαθαρο οτι προκειτε για τους 5-10 κακους επαγγελματιες που παντα αμαυρωνουν το οποιοδηποτε επαγγελμα.

και μια ενημερωτικη παραγραφο τωρα.

πλεον ολα τα δημοσια εσοδα εχουν ταυτοτητα συναλαγης. ενφια- εισοδημα- φπα- και οτιδηποτε αλλο εχουν το καθενα την δικη τους ταυτοτητα συναλαγης. η εκτυπωση ΔΕΝ ειναι απαραιτητη. μπορει ο καθενας να γραψει την ταυτοτητα συναλαγης σε ενα χαρτι χειρογραφα καθως και το ποσο της δοσης η του συνολου και με αυτο το χαρτι να παει οπου θελει να πληρωσει. καθως και το ειδος οφειλης μπορει να το αναφερει προφορικα. δηλαδη "θελω να πληρωσω φπα, οριστε η ταυτοτητα συναλαγης" δινει το χειρογραφο χαρτακι και ΤΕΛΟΣ. δεν υπαρχει περιπτωση να μην εξυπηρετηθει.

μια λεπτομερεια που δεν αναφερθηκε ποτες και καλο εινια να υπαρχει η ενημερωση και η απλη λυση στους μη εχοντες εκτυπωτη καθως και στις μεγαλες ηλικιες.

απολα τα παραπανω εξαιρουνται τα παραβολα οδηγησης και αλοδαπων. αυτα θελουν εκτυπωση απο εκτυπωτη.

VASOS
24/09/2014, 20:40
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΩΡΑ

Έχεις ανάγκη? Σε πηδάω.
Προσφορά και ζήτηση κλπ κλπ...


Φίλτατε κτήνε αυτή είναι η Ελληνική εκδοχή της ελεύθερης αγοράς που περιγράφεις.

mikes
24/09/2014, 20:44
καλά ρε φίλε και ρουφιάνος είσαι και αργός χαχαχαχαχα
:bawl:

Θες να δεις να χύνεται αίμα έτσι?? αργος γιατι ρε? προλαβες και την ενημερωσες πρωτος??

vaska
24/09/2014, 20:54
αργος γιατι ρε? προλαβες και την ενημερωσες πρωτος??

:a01::a01:

amyroukai
24/09/2014, 21:04
βλεπεις τα πραματα μονοπαντα
επειδη η δηλωση μου ειναι για τον λογιστη μου 10 λεπτα δουλεια και του ακουμπαω 30 ευρω αδιαμαρτυρητα χωρις αποδειξη, θα με χαλαγε αν μου ζητουσε λεφτα για 2 κολες Α4 εκτυπωμενες
κι εγω εχω εναλλακτικη πολυς κοσμος δεν εχει
δεν εχω κατι με τον κλαδο των λογιστων
τα εχω με οποιονδηποτε αντιμετωπιζει τον αλλον σαν διερχομενο ευρω
γιατι σε καποιον επαγγελματια που μου κανει μια μικρη εξυπηρετηση τσαμπα θα δωσω οτι μου ζητησει οταν χρειαστει
σε αυτον που πρεπει παντα να μου παρει κατι για οτιδηποτε ασημαντο δεν ξαναπαταω
δεν ειναι θεμα οικονομιας ειναι θεμα εμπιστοσυνης

Μάλιστα. Οπότε πληρώνεις μαύρα στον λογιστή σου για την δήλωση αδιαμαρτύρητα, για δέκα λεπτά από τον χρόνο του. Οπότε για πέντε λεπτά που θέλει για το ΕΝΦΙΑ γιατί να μην δώσεις δεκαπέντε ευρώ αδιαμαρτύρητα παρά γκρινιάζεις για τη χρέωση; Η εμπιστοσύνη που λες που κολλάει;

mikes
24/09/2014, 21:12
:a01::a01:
μολις με ειδοποιησε ότι ερχεται φουριοζα να χωσει... :smokin: :a014:

sarimarina
24/09/2014, 21:53
Εις εκ των αλητών....μόλις αφίχθη!!! Ρε παλουκαρια εσεις που τα χώνετε τοσοι ωρα στους λογιστες, αλητες, λερες κλπ....για θυμιστε μου γιατι ειμαι και μεγαλοκοπέλα και ξεχνάω....πότε ηρθαμε σπιτι σας και σας παρακαλέσαμε να ερθετε στα γραφεία μας, να μας πείτε τον πόνο και τον καημό σας, να μας τα κάνετε τσουρέκια για να σας εκτυπώσουμε τον ΕΝΦΙΑ ή οποιο άλλο εγγραφο τελοσπάντων??? Γιατι αν αυτο οντως συνέβη, τότε πολύ ορθά το σκέφτεστε μετα απο την εκτύπωση του εκκαθαριστικου να μας δώσετε ολίγον απο τους όρχεις σας και να φύγετε!! Σε καθε άλλη ομως περίπτωση, οπου ΕΣΕΙΣ αποφασίσατε να έρθετε στο γραφείο ενός επαγγελματία και να εκμεταλλευτείτε τις γνώσεις του,τον χρόνο του, την τεχνογνωσία του, τα αναλώσιμα του, τους υπολογιστες και περιφερειακά του κλπ....ΕΙΣΤΕ υποχρεωμένοι να τον πληρώσετε!!ατακες τυπου "να σου αγοράσω ενα πακέτο χαρτια Α4" , αφενος τις ακουω τελείως βερεσε, αφετερου συνηθως τις λενε τζάμπα μαγκες! δεν μου πληρωνετε το χαρτί και το μελάνι.....τον χρόνο μου πληρώνετε!! το πόσο κοστολογεί ο κάθε συνάδερφος την εργασία του οριζεται αρχικά απο το πόσο κοστολογεί τον εαυτό του, σε συνάρτηση με τον χρόνο που πρέπει να διαθέσει γι αυτο που ζητάτε κι ακομα σπουδαιότερο τι πρέπει να αφήσει άφτιαχτο ή να παραμελήσει, προκειμένου να εξυπηρετήσει εσας!! και τελοσπαντων, στην εποχή που συμπασα η ανθρωποτητα (και πρωτου πειτε καμια καφριλα περι ηλικιωμενων κλπ ...εννοειται πως δεν αναφερομαι σε αυτους) καυλαντιζετε ολη μερα στο φβ, ποσταρει την καθε μαλακιτσα που του ερχεται στον εγκεφαλο, μπαινει σε site αμφιβολου ποιότητας και ηθους, αγοραζει σωβρακοφανελες απο e shop σε καθε δυνατο μεγεθος και χρωμα.....ε ας αποκτήσει και τους κωδικους του TAXISNET και να κανει την δουλεια του!! εννοειται βεβαια οτι ξεφτυλικια τυπου...."δεν ερχομαι στο γραφειο σου για να μην σε απασχολω για κατι τοσο χαζο, μπορω να το εκτυπωσω και μονος μου" και μετα απαιτειτε 2ωρο σεμιναριο απο το τηλεφωνο για το σε ποιο site να μπειτε, ποια εφαρμογη να επιλεξετε, που να γραψετε username -password, το μονο που αποδεικνυουν ειναι ποσο καραγυφταρια ειστε εσεις.....κι οχι εμεις οπως μας κατονομασατε!!

mikes
24/09/2014, 21:57
.....
ηρθε..... :a014:

sarimarina
24/09/2014, 22:00
μιας κι εγω ανοιξα το θεμα, μερικα λογια.

ναι ημουν φορτισμενος χτες, γιατι μου φανηκε παραλογο το ποσον για μια εκτυπωση ενφια.

καταρχας συγνωμη για την προσφωνηση "αλητες" επειδη σιγουρα θα υπαρχουν εδω μεσα και καποιοι λογιστες και δεν θαθελα να τους θιξω. με ολη την καλη διαθεση μου. ειναι ξεκαθαρο οτι προκειτε για τους 5-10 κακους επαγγελματιες που παντα αμαυρωνουν το οποιοδηποτε επαγγελμα.

και μια ενημερωτικη παραγραφο τωρα.

πλεον ολα τα δημοσια εσοδα εχουν ταυτοτητα συναλαγης. ενφια- εισοδημα- φπα- και οτιδηποτε αλλο εχουν το καθενα την δικη τους ταυτοτητα συναλαγης. η εκτυπωση ΔΕΝ ειναι απαραιτητη. μπορει ο καθενας να γραψει την ταυτοτητα συναλαγης σε ενα χαρτι χειρογραφα καθως και το ποσο της δοσης η του συνολου και με αυτο το χαρτι να παει οπου θελει να πληρωσει. καθως και το ειδος οφειλης μπορει να το αναφερει προφορικα. δηλαδη "θελω να πληρωσω φπα, οριστε η ταυτοτητα συναλαγης" δινει το χειρογραφο χαρτακι και ΤΕΛΟΣ. δεν υπαρχει περιπτωση να μην εξυπηρετηθει.

μια λεπτομερεια που δεν αναφερθηκε ποτες και καλο εινια να υπαρχει η ενημερωση και η απλη λυση στους μη εχοντες εκτυπωτη καθως και στις μεγαλες ηλικιες.

απολα τα παραπανω εξαιρουνται τα παραβολα οδηγησης και αλοδαπων. αυτα θελουν εκτυπωση απο εκτυπωτη.
ρε φιλε....διορθωνεις την πρωτη βλακεια με αλλη μια βλακεια.....για να τις κανουμε 2 το αθροισμα!!
το θεμα μου ρε παληκαρι ειναι αν θα στο εκτυπωσω ή αν θα στο γραψω???
πας με τα καλα σου??
το θεμα μου ειναι ο χρονος μου!!!
αυτον πληρωνετε!!!

akis_trevor
24/09/2014, 22:03
το πρωτο χαρτι που τελικα ακυρωθηκε,το ειχε τυπωσει ο λογιστης μας και για τους 4 της οικογενειας,χωρις καποια εξτρα χρεωση.υπηρξε επισκεψη και για αλλο ιεμα παραλληλα,αλλα και μονο γιαυτο,δεν νομιζω να χρεωνε τιποτα.
παντως,αντι να ειμαστε ο ενας διπλα στον αλλον και να μην κοιταμε να βγαλουμε απο την μυγα ξυγκι...οτι φαμε,οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο ωλος μας.
παντως,ανεξαρτητα απο τα περιουσιακα στοιχεια(που μπορει απλα να τα κληρονομησες και καποια να μην τα εκμεταλευεσαι)δεν θα επρεπε να κοιτανε και το εισοδημα;παιρνω μισο μισθο και μου ηρθε φορος 3 κατοσταρικα.

sarimarina
24/09/2014, 22:04
το πρωτο χαρτι που τελικα ακυρωθηκε,το ειχε τυπωσει ο λογιστης μας και για τους 4 της οικογενειας,χωρις καποια εξτρα χρεωση.υπηρξε επισκεψη και για αλλο ιεμα παραλληλα,αλλα και μονο γιαυτο,δεν νομιζω να χρεωνε τιποτα.
παντως,αντι να ειμαστε ο ενας διπλα στον αλλον και να μην κοιταμε να βγαλουμε απο την μυγα ξυγκι...οτι φαμε,οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο ωλος μας.
παντως,ανεξαρτητα απο τα περιουσιακα στοιχεια(που μπορει απλα να τα κληρονομησες και καποια να μην τα εκμεταλευεσαι)δεν θα επρεπε να κοιτανε και το εισοδημα;παιρνω μισο μισθο και μου ηρθε φορος 3 κατοσταρικα.
εαν θες να σου ερμηνευσω τον ΕΝΦΙΑ πολυ ευχαριστως!! το θεμα ομως ανεβηκε περι του δικαίου ή μη , να πληρωθω για την δουλεια μου!! γιατι δουλεια κανω παιδια.......οχι λειτουργημα!! και δυστυχως δεν το εχω πλεον ουτε χομπυ!!

manhunter
24/09/2014, 22:07
Εις εκ των αλητών....μόλις αφίχθη!!! Ρε παλουκαρια εσεις που τα χώνετε τοσοι ωρα στους λογιστες, αλητες, λερες κλπ....για θυμιστε μου γιατι ειμαι και μεγαλοκοπέλα και ξεχνάω....πότε ηρθαμε σπιτι σας και σας παρακαλέσαμε να ερθετε στα γραφεία μας, να μας πείτε τον πόνο και τον καημό σας, να μας τα κάνετε τσουρέκια για να σας εκτυπώσουμε τον ΕΝΦΙΑ ή οποιο άλλο εγγραφο τελοσπάντων??? Γιατι αν αυτο οντως συνέβη, τότε πολύ ορθά το σκέφτεστε μετα απο την εκτύπωση του εκκαθαριστικου να μας δώσετε ολίγον απο τους όρχεις σας και να φύγετε!! Σε καθε άλλη ομως περίπτωση, οπου ΕΣΕΙΣ αποφασίσατε να έρθετε στο γραφείο ενός επαγγελματία και να εκμεταλλευτείτε τις γνώσεις του,τον χρόνο του, την τεχνογνωσία του, τα αναλώσιμα του, τους υπολογιστες και περιφερειακά του κλπ....ΕΙΣΤΕ υποχρεωμένοι να τον πληρώσετε!!ατακες τυπου "να σου αγοράσω ενα πακέτο χαρτια Α4" , αφενος τις ακουω τελείως βερεσε, αφετερου συνηθως τις λενε τζάμπα μαγκες! δεν μου πληρωνετε το χαρτί και το μελάνι.....τον χρόνο μου πληρώνετε!! το πόσο κοστολογεί ο κάθε συνάδερφος την εργασία του οριζεται αρχικά απο το πόσο κοστολογεί τον εαυτό του, σε συνάρτηση με τον χρόνο που πρέπει να διαθέσει γι αυτο που ζητάτε κι ακομα σπουδαιότερο τι πρέπει να αφήσει άφτιαχτο ή να παραμελήσει, προκειμένου να εξυπηρετήσει εσας!! και τελοσπαντων, στην εποχή που συμπασα η ανθρωποτητα (και πρωτου πειτε καμια καφριλα περι ηλικιωμενων κλπ ...εννοειται πως δεν αναφερομαι σε αυτους) καυλαντιζετε ολη μερα στο φβ, ποσταρει την καθε μαλακιτσα που του ερχεται στον εγκεφαλο, μπαινει σε site αμφιβολου ποιότητας και ηθους, αγοραζει σωβρακοφανελες απο e shop σε καθε δυνατο μεγεθος και χρωμα.....ε ας αποκτήσει και τους κωδικους του TAXISNET και να κανει την δουλεια του!! εννοειται βεβαια οτι ξεφτυλικια τυπου...."δεν ερχομαι στο γραφειο σου για να μην σε απασχολω για κατι τοσο χαζο, μπορω να το εκτυπωσω και μονος μου" και μετα απαιτειτε 2ωρο σεμιναριο απο το τηλεφωνο για το σε ποιο site να μπειτε, ποια εφαρμογη να επιλεξετε, που να γραψετε username -password, το μονο που αποδεικνυουν ειναι ποσο καραγυφταρια ειστε εσεις.....κι οχι εμεις οπως μας κατονομασατε!!

Θυμισου αυτο σου το ποστ, όταν θα γκρινιάξεις για κάτι άλλο που είσαι εσύ καταναλωτής.
Δικαίωμα σας όπως λέτε όλοι να ζητάτε και 100 ευρώ για κάτι και όντως (λέμε τώρα). Δικαίωμα μας όμως και εμάς να γκρινιάζουμε όταν μας φαίνεται ότι μας ληστεύουν.

Έλεος ρε πστ μου. Μερικοί νομίζετε οτι μιλάτε σε τίποτα βλαμμένα, με κριτικό ύφος και κορδέλες.
Ε ρε Τρούπερ που σας χρειάζεται...

virus
24/09/2014, 22:12
ρε φιλε....διορθωνεις την πρωτη βλακεια με αλλη μια βλακεια.....για να τις κανουμε 2 το αθροισμα!!
το θεμα μου ρε παληκαρι ειναι αν θα στο εκτυπωσω ή αν θα στο γραψω???
πας με τα καλα σου??
το θεμα μου ειναι ο χρονος μου!!!
αυτον πληρωνετε!!!


το θεμα ειναι οτι δεν απευθυνομαι σε λογιστη. το θεμα ειναι να μαθει ο κοσμος πως η εκτυπωση δεν ειναι απαραιτητη για να πληρωσεις. αρκει ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ την ταυτοτητα συναλαγης. ;)

mikes
24/09/2014, 22:13
Θυμισου αυτο σου το ποστ, όταν θα γκρινιάξεις για κάτι άλλο που είσαι εσύ καταναλωτής.
Δικαίωμα σας όπως λέτε όλοι να ζητάτε και 100 ευρώ για κάτι και όντως (λέμε τώρα). Δικαίωμα μας όμως και εμάς να γκρινιάζουμε όταν μας φαίνεται ότι μας ληστεύουν.

Έλεος ρε πστ μου. Μερικοί νομίζετε οτι μιλάτε σε τίποτα βλαμμένα, με κριτικό ύφος και κορδέλες.
Ε ρε Τρούπερ που σας χρειάζεται...
εσεις που νομιζετε ότι ολοι σας ληστευουν, στη δουλεια σας τι χρεωσεις εχετε?? η μηπως οι δικες σας είναι λογικοτατες (μιας και εδώ εσεις εισπρατετε), αλλα των αλλων που καλειστε να πληρωσετε είναι παραλογες??

και μη μου πει κανεις ότι δεν ισχυει κατι τετοιο, γιατι κάθε μερα τα αντιμετωπίζω στη δουλεια..

sarimarina
24/09/2014, 22:13
Θυμισου αυτο σου το ποστ, όταν θα γκρινιάξεις για κάτι άλλο που είσαι εσύ καταναλωτής.
Δικαίωμα σας όπως λέτε όλοι να ζητάτε και 100 ευρώ για κάτι και όντως (λέμε τώρα). Δικαίωμα μας όμως και εμάς να γκρινιάζουμε όταν μας φαίνεται ότι μας ληστεύουν.

Έλεος ρε πστ μου. Μερικοί νομίζετε οτι μιλάτε σε τίποτα βλαμμένα, με κριτικό ύφος και κορδέλες.
Ε ρε Τρούπερ που σας χρειάζεται...
ακριβως επειδη ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και οι ταπες που εχω φαει ειναι beyond expectation, εχω απολυτη κατανοηση στην απαιτηση καποιου να αμοιφθει!
αν κρινετε οτι το τιμημα που ζηταει ενας συναδελφος μου ειναι αδικο εχετε το δικαιωμα να του πειτε bye και να πατε σε αλλο λογιστη!!

επαναλαμβανω τα 10 ευρω δεν ειναι για την εκτυπωση!!
ειναι για τον χρονο μου ο οποιος περιλαμβανει........
-Μαρινα?
-Παρακαλω!
-Ακουσα στην τηλεοραση ...στον Παπαδακη....στον Αυτια.....για εναν καινουργιο φορο....ΑΜΦΙΑ τον λενε...ΑΝΦΑΣ τον λενε....ΕΜΦΑ τον λενε.....τι ειναι αυτο??
-Αυτο κε.Ταδε μου ειναι μπλα μπλα μπλα
-Μα αυτο το πληρωνω και μεσα απο την ΔΕΗ
-Οχι κε Ταδε μου.....τελευταια φορα τον πληρωσατε στην ΔΕΗ....πλεον θα πληρωνεται με αυτο τον τροπο
-Και το χαρτι που το βρισκω?? Δεν μου ηρθε τιποτα!!
-...................
-........................
-.....................
-..................
-......................

sarimarina
24/09/2014, 22:14
το θεμα ειναι οτι δεν απευθυνομαι σε λογιστη. το θεμα ειναι να μαθει ο κοσμος πως η εκτυπωση δεν ειναι απαραιτητη για να πληρωσεις. αρκει ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ την ταυτοτητα συναλαγης. ;)

να την βρεις και να την πληρωσεις!!

manhunter
24/09/2014, 22:16
εσεις που νομιζετε ότι ολοι σας ληστευουν, στη δουλεια σας τι χρεωσεις εχετε?? η μηπως οι δικες σας είναι λογικοτατες (μιας και εδώ εσεις εισπρατετε), αλλα των αλλων που καλειστε να πληρωσετε είναι παραλογες??

Πολλές και ακριβές. Δικαιωμά μας. Δεν είπα οτι δεν είναι ληστεία και εκ μερους μας. Δικαίωμα μας επίσης να θεωρώ ότι με κλέβουν ή όχι

aris_n
24/09/2014, 22:24
Εγώ λέω να μπεί και 090 στα τηλέφωνα των λογιστών με 1.30 ευρώ το λεπτό χρέωση για τις πληροφορίες που δίνονται τηλεφωνικά...Είναι διαφυγόντα κέρδη αυτά δεν είναι για να χάνονται έτσι! Τόσες γνώσεις και τόσος χρόνος χαμένος και να είναι τσάμπα για τον πελάτη που έχει αυτά τα προγράμματα του διαόλου που έχουν απεριόριστες αστικές κλήσεις;;; Θού Κύριε...

mikes
24/09/2014, 22:24
Πολλές και ακριβές. Δικαιωμά μας. Δεν είπα οτι δεν είναι ληστεία και εκ μερους μας. Δικαίωμα μας επίσης να θεωρώ ότι με κλέβουν ή όχι
αρα εφ'οσον κανετε το ιδιο (παραδεχομενοι μαλιστα ότι σε καποιες περιπτώσεις "ληστευετε" κι εσεις τον κοσμο) τοτε γιατι παραπονιεστε όταν σας συμβαινει??

sarimarina
24/09/2014, 22:25
Πολλές και ακριβές. Δικαιωμά μας. Δεν είπα οτι δεν είναι ληστεία και εκ μερους μας. Δικαίωμα μας επίσης να θεωρώ ότι με κλέβουν ή όχι

Κατσε ρε φιλε???
Κλοπή ειναι να σου αφαιρεσω παρα την θεληση σου χρηματα που δεν μου ανηκουν!!
Που την βλεπεις την κλοπη??

αν μου τα δινεις παρα την θεληση σου......εγω μια φορα χερι στην τσεπη σου δεν εβαλα!
το αν μου ανηκουν......το οριζω εγω και αποδεικνυεται απο το αποτελεσμα μιας εργασιας μου για λογαριασμο σου!

manhunter
24/09/2014, 22:30
αρα εφ'οσον κανετε το ιδιο (παραδεχομενοι μαλιστα ότι σε καποιες περιπτώσεις "ληστευετε" κι εσεις τον κοσμο) τοτε γιατι παραπονιεστε όταν σας συμβαινει??

Δεν κατάλαβες.
Σου λέω έχεις δίκιο. Δεν σε βγάζω τρελό και δεν δικαιολογούμαι (δεν ειμαι ελ. επαγγελματίας κουβέντα να γίνεται κάνουμε)
Συγνώμη αμα διαμαρτύρομαι για κάτι που διαφωνώ και δεν μου αρέσει.

manhunter
24/09/2014, 22:35
Κατσε ρε φιλε???
Κλοπή ειναι να σου αφαιρεσω παρα την θεληση σου χρηματα που δεν μου ανηκουν!!
Που την βλεπεις την κλοπη??

αν μου τα δινεις παρα την θεληση σου......εγω μια φορα χερι στην τσεπη σου δεν εβαλα!
το αν μου ανηκουν......το οριζω εγω και αποδεικνυεται απο το αποτελεσμα μιας εργασιας μου για λογαριασμο σου!


Οταν συνεννοείται ο κλάδος σας να παίρνει 10 ευρώ για τον ΕΝΦΙΑ (παράδειγμα λέω), με συγχωρείς είναι κλοπή. Με την ηθική έννοια του όρου και οχι με την κυριολεκτική.
Άμα (παράδειγμα πάλι) συμφωνήσουμε όλοι εμείς που πουλάμε μπανάνες, να τις πουλάμε 50€ το κιλό, κανείς δεν σε υποχρεώνει να πάρεις. Μπορείς να παραγγείλεις και απο έξω. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι 50€ για ένα κιλό μπανάνες είναι κλοπή.

Και μιλάμε για τον ΕΝΦΙΑ. Μια απλή εκτύπωση δλδ. Δεν μιλάμε να έρθω εγώ να κάνω την δήλωση μου ώρες ολόκληρες , να μου γλυτώσεις λεφτά, να μου ανοίγεις εταιρείες κλπ κλπ.Εκεί να πληρωθείς κ με το παραπάνω.

Ελπίζω να έγινα σαφής.
Over & Out.

vaska
24/09/2014, 22:37
Δεν τελειώνει μια σκατοδουλειά που έχω βάλει στο Acronis να γίνεται και δεν βλέπω και την κουβέντα να ανάβει παρ' όλες τις φιλότιμες προσπάθειες της Μαρίνας.
Νύσταξα λέμε, θα πάω για ύπνο!

mikes
24/09/2014, 22:41
Δεν κατάλαβες.
Σου λέω έχεις δίκιο. Δεν σε βγάζω τρελό και δεν δικαιολογούμαι (δεν ειμαι ελ. επαγγελματίας κουβέντα να γίνεται κάνουμε)
Συγνώμη αμα διαμαρτύρομαι για κάτι που διαφωνώ και δεν μου αρέσει. ρε συ δεν λεω ότι με βγαζεις τρελο, και φυσικα δεν απευθύνομαι προσωπικα σε σενα! απλα ετυχε εσυ να απαντησεις και κατ επεκταση το συζηταω μαζι σου!

mikes
24/09/2014, 22:41
Δεν τελειώνει μια σκατοδουλειά που έχω βάλει στο Acronis να γίνεται και δεν βλέπω και την κουβέντα να ανάβει παρ' όλες τις φιλότιμες προσπάθειες της Μαρίνας.
Νύσταξα λέμε, θα πάω για ύπνο!
τι ετσι? νηστικος?? :lol:

amyroukai
24/09/2014, 22:42
τι ετσι? νηστικος?? :lol:
μην παίζεις με τον πόνο μας ρε Μάικ φασολάκη

vaska
24/09/2014, 22:47
μην παίζεις με τον πόνο μας ρε Μάικ φασολάκη

Τσίπα δεν έχει πάνω του ο φούστης. Μιλάνε μωρέ για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου??

sarimarina
24/09/2014, 22:48
τι ετσι? νηστικος?? :lol:οταν λες.....νηστικος????

amyroukai
24/09/2014, 22:49
οταν λες.....νηστικος????
για να επανέλθουμε, εννοεί χωρίς να τα έχει "μασήσει" από κανέναν πελάτη :lol: