PDA

View Full Version : Ο Προμηθέας,τα πατατάκια και το χαμένο μοτέρ bultaco...



lspiros
24/09/2014, 10:09
Τρίτη 09:45 (Αθήνα)
-έλα ρε καλημέρα
-καλημέρα
-θέλω να μου φτιάξεις κάτι ξύλα,για μια σέλα που φτιάχνω,να την φέρεις ακριβώς πρόσωπο,α δεν σου πα και το καλύτερο,τη θέλω μέχρι το μεσημέρι.
-καλά,φέρε τη βάση από δω και κάτι θα κάνουμε...

Τρίτη 07:45 (Λονδίνο)
Μόλις είχε κλείσει μια εξαιρετική δουλειά με μια ναυτιλιακη εταιρεία και τα κέρδη ήταν απαγορευτικά ακόμα και να τα ονειρευτεί κανείς,μισό εκατομμύριο ευρώ.Αγόρασε ένα κουτάκι pringles και κάθισε σ ένα παγκάκι να ευχαριστηθεί τη στιγμή.
Δίπλα του κάθισε ενας ρακένδυτος τύπος με εμφανή τα σημάδια ανθρώπου που κοιμάτε στους δρόμους.Ένοιωθε καλά σήμερα τίποτα δεν θα του χάλαγε τη διάθεση. σκέφτηκε μάλιστα να προσφέρει πατατάκια στον άστεγο.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τρίτη 20:50 (Αθήνα)
Κλίση στο κινητό,αναπάντητη.
Ο δρόμος είχε απολειστεί από περιπολικά και μηχανές της ομάδας διας,άφησα τη μηχανή σ ένα χωράφι και προχώρησα με τα πόδια,στους πρώτους αστυνομικούς που μου έκλεισαν τον δρόμο είπα ψέματα ότι ήμουν συγγενής.Οι φλόγες κατάπιναν το κτίριο ενώ δυνατές εκρήξεις ακούγονταν απο το εσωτερικό.Καμιά ελπίδα να διασωθεί το οτιδήποτε.Καμιά;Όχι ακριβώς, θα πρέπει να διασωθεί η ελπίδα και το κουράγιο.Το πως,δεν το ξέρω και ευτυχώς αντιστάθηκα στην ανάγκη να τους πω τα συνηθισμένα για την περιστάση.
-ρε δεν έχω ούτε κατσαβίδι να δουλέψω,μονολόγησε κοιτώντας τις φλόγες.
Έστυβα το μυαλό μου να σκεφτώ να του πω κάτι που θα τον ανακούφιζε ,μάταιο,είχα φτάσει ήδη στη μηχανή και έβαζα μπροστά...

Τρίτη 18:50 (Λονδίνο)
Τα διαδικαστικά και οι υπογραφές είχαν τελειώσει,ανακουφισμένος είχε στο νου του μόνο να πάει για ύπνο,είχε ταξίδι αύριο.Περνώντας από το ίδιο παγκάκι είδε τον άστεγο να κάθεται ακόμα εκεί χαμογελαστός.Δεν κρατήθηκε και πλησιάζοντας ρώτησε.
-χαρούμενο σε βλέπω.
-δυο χρόνια κοιμάμαι σε παγκάκι,σήμερα βρήκα κρεβάτι σε άσυλο,θα κάνω και μπάνιο το βράδυ.
Απομακρύνθηκε γρήγορα,πέταξε τα πατατάκια σ ένα κάδο και πήρε τη γυναίκα του τηλέφωνο,ζήτησε να μιλήσει στα παιδιά και τους έταξε ότι θα καθόταν πολλές μέρες μαζί τους χωρίς να μιλάει στο κινητό.

Τρίτη 23:00 (σπίτι)
Ενοχές.Η μυρωδια του καμένου στα ρούχα του θύμισε στιγμιαία ταβέρνα.Η καταστροφή του άλλου δυο χιλιόμετρα μακρύτερα,θύμιζε φαγητό.Δυο χιλιόμετρα απο το σπίτι δυο εκατοστά απο την καρδιά και όμως το μυαλό έρμαιο σε ερεθίσματα καθημερινά.
323445
Η υπομονή τους είχε αρχίσει να εξαντλείτε.Ένα μήνα τηλέφωνα και συνεννοήσεις για ένα χαμένο δέμα μεταφορικής.Ήταν καθαρά ευθύνη των μεταφορέων και παρ όλα αυτά δεν έδειχναν σημάδια να το διορθώσουν σύντομα.Με τα πολλά δέησαν και το παρέδωσαν.

-πες μου ποια εταιρία ήταν η μεταφορική του μαλάκα να τον κάνω ρόμπα.

-κάτσε στο δικό σου παγκάκι και χαμογέλα σήμερα.Μέχρι χθες δεν είχαμε τίποτα.Σήμερα έχουμε μοτέρ,πηρούνι τα πάντα.Φάε πατατάκια μαζί μου και μην δίνεις σημασία...
-γι αυτό σ αγαπώ ρε μπάμια,πάρε πατατάκι.
- μη τα ζουλάς τα έχεις σπάσει όλα...