PDA

View Full Version : ΑΚΟΥΣΩΝ ΑΚΟΥΣΩΝ



toyota
21/10/2005, 13:03
Καλημέρα παίδες.Καταρχήν δε ξέρω αν είναι εδώ το σωστό μέρος για το post.Αν όχι,να με συγχωρέσετε και να μετακινειθεί πάραυτα.
Λοιπόν,χ8ες το βράδυ κατά τις 03:15,ένας μεθυσμένος (και εννοούμε τελείως τύφλα,τον βάζαμε να κάτσει σε καρέκλα και έπεφτε κάτω) έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου του και έπεσε σε ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο και σταμάτησε λίγο πιο κάτω.Αυτό έγινε στη Π. Ράλλη,λίγο πριν το εργοστάσιο Παπαδοπούλου (έχει ανοίξει και ένα αστυνομκό τμήμα εκεί τώρα).Ο φρουρός πετάχτηκε αμέσως στο δρόμο και έβγαλε έξω τον οδηγό.Μετά φώναξε και το παιδί που είχε παρκάρει εκεί το αυτοκίνητό του.Καλέσαμε τροχαία,ήρθε,πήρε τα στοιχεία του μεθυσμένου (τον βάλανε στο ανακριτικό και τον έπαιρνε ο ύπνος) και μετά γυρνάει και μας λέει (εμένα και του παιδιού με το αυτοκίνητο):
"Θέλετε να του κάνουμε αλκοτέστ;Αν βγει ΘΕΤΙΚΟ να ξέρετε οτι η ασφαλιστική του ΔΕ ΘΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗ ΖΗΜΙΑ ".Το παιδί με το αυτοκίνητο (του είχε κάνει τουλάχιστον 3000 ευρώ ζημιά) λέει:
"Ρε παιδιά,δεν έχω τα χρήματα για να φτιάξω το αυτοκίνητο,τι πρέπει να κάνω;"Και ο μπάτσος του λέει οτι αν ζητήσει αλκοτεστ΄και βγει θετικό,τα χρήματα θα τα πάρει μετά απο 2-3 χρόνια απ'το επικουρικό.
Του λέω εγώ του μπάτσου: "Και αν σκότωνε κανέναν πεζό ή έπαιρνε σβάρνα κανέναν μοτοσυκλετιστή,τί θα γινόταν;" Και μου λέει οτι τότε θα γινόταν αυταπάγγελτη μήνυση,και θα τον μαζέυανε.
Φυσικά το παιδί μην έχοντας τα χρήματα για την επισκευή,πήρε απλά τα στοιχεία του μεθυσμένου και την αναφορά της τροχαίας που έλεγε οτι ο οδηγός έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου του και έπεσε σε σταθμευμένο όχημα.
Ρε παιδιά,μόλις το άκουσα αυτό έγινα τούρκος και άρχισα να φωνάζω για τις μαλακίες που γίνονται και ο μπάτσος μου λέει οτι αυτά είναι παιχνίδια των ασφαλιστικών εταιρειών.Δηλαδή με λίγα λόγια,ΠΙΕΙΤΕ ΟΣΟ ΘΕΛΕΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΚΟΤΩΣΕΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗ ΓΛΙΤΩΝΕΤΕ.
Απλά για την ιστορία,ο μεθυσμένος ήθελε να φύγει με το αυτοκίνητό του όταν τέλειωσαν όλα,αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ οι μπάτσοι τον έβαλαν στο ανακριτικό και τον πήγαν αυτοί στο σπίτι του.

Παιδιά πολύ προσοχή,κανείς πλέον δε σκέφτεται την ανθρώπινη ζωή,όλα γίνονται για τα φράγκα.
Σόρρυ για το μεγάλο post,αλλά έβγαλα μια αγανάκτηση.

Boxer
21/10/2005, 13:21
Στην συγκεκριμενη περιπτωση οι μπατσοι επραξαν με βαση το συμφερον του θυματος και του εδωσαν επιλογη.
Αναλογα με ειχαν ρωτησει και εμενα εαν ηθελα να δηλωσω τραυματισμο σε ενα ατυχημα οπου εφταιγα.Εαν τον δηλωνα θα πηγαινα κατηγορος του εαυτου μου.
Ειναι οι τρυπες του συστηματος.

Δυστυχως οι ασφαλιστικες καλυπτουν την ατυχια και οχι τη μαλακια που δερνει τον καθενα μας.

dukeandthecity
21/10/2005, 13:22
χωρίς να ξέρω τον νόμο και τι ισχύει αντιπαραθέτω περιστατικό φίλου.

Κουτί κινείται κόντρα σε μονόδρομο και συγκρούεται (ελαφρά) με τον φίλο μου με το cb. O δικός μου καλεί την τροχαία και είναι οριακά πάνω από το όριο στο αλκοτέστ. Η ασφαλιστική του (και οι μπάτσοι) τον θεωρεί υπεύθυνο για το τρακάρισμα και το καλύτερο είναι να έρθει σε συμβιβασμό με τον άλλο για να πληρώσει το 75 % της ζημιάς.

Ισχύει άρα οτι αν οδηγας τουρνα δεν σε καλυπτει η ασφαλιστική (οπως και αν οδηγάς υπο την επήρεια οποιοδηποτε ναρκωτικού). Αλλα απο τον νόμο θεωρίσε υπέυθυνος οτι και αν γίνει.

adam_tsouk
21/10/2005, 13:27
Ρε οι ασφαλιστικές είναι και ΓΑΜΩ τις αλητείες...
Τι να λέμε τώρα; Δίνεις ένα σκασμό λεφτά και ΑΝ θα πάρεις κανά φράγκο!
:mad: :mad: :mad: :mad:

Gandalf dr685sm
21/10/2005, 13:30
Δυστυχώς έτσι είναι...

Αυτό γίνεται για να καλύπτονται οι ασφαλιστικές και να μην τρέχουν εκείνες για να εισπράξουν...

Γιατί αν για παράδειγμα , πλήρωναν εκείνες θα έπρεπε να κάνουν δικαστήριο στον πελάτη τους , για να αποπληρωθούν για την "ζημιά" που έπαθαν.
Και καλά αν έχει... αν δεν έχει όμως , πάνε για πληστιριασμό κτλ... που παίρνει ποοοοοολύ χρόνο...

Δυστυχώς αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο και οχι μόνο στην Ελλάδα.

Gandalf

makis206
21/10/2005, 14:34
Έτσι ακριβώς έχει το πράγμα. Δουλεύω σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και την συγκεκριμένη περίπτωση τη συναντώ αρκετά συχνά.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς; ) οι ασφαλιστικές έτσι δουλεύουν.

Απο την μεριά του θύτη προσωπικά πιστεύω πως έχουν δίκιο. "Κύριε ήσουν μεθυσμένος; Βρές τον τρόπο να πληρώσεις τη μαλακία που έκανες".

Απ΄τη μεριά του θύματος όμως τον αφήνουν εντελώς ξεκρέμαστο και ακάλυπτο. Κι εκεί, άν δέν υπάρχουν λεφτά απο καμμία πλευρά (θύματος και θύτη) αναμβάνει το Επικουρικό με μια τεράστια καθυστέρηση πληρωμής...

Τα περισσότερα πάντως θύματα τέτοιων τροχαίων ζητούν να μή γίνει αναφορά ότι ο θύτης ήταν τάπα στο μεθύσι. Λογικό αφού θέλουν να κατασκευστεί το αυτοκίνητό τους όσο το δυνατόν ταχύτερα και χωρίς πολλά πολλά τρεχάματα. Με τη λύση της ασφαλιστικής δηλαδή...

Cpt. Haddock
21/10/2005, 14:50
Θα έχετε ίσως διαβάσει τις καλύψεις της ασφάλειάς σας (μηχανής ή αυτοκινήτου). Μιλάει ξεκάθαρα για ΑΣΤΙΚΗ ευθύνη έναντι τρίτων.

Η οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ είναι ποινικό αδίκημα...

:mad:

Άποψή μου (που δεν ξέρω αν θα εφαρμόσω αν μου τύχει αλλά λέμε): Αλκοτέστ και μήνυση.

Αν ήταν και στην κατάσταση που λές ο οδηγός, τότε η υπόθεση είχε αυτόφορο, κατάσχεση κλπ.

Μακριά απο εμάς στην τελική δυστυχώς...

:(

crazykiller
26/10/2005, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα έχετε ίσως διαβάσει τις καλύψεις της ασφάλειάς σας (μηχανής ή αυτοκινήτου). Μιλάει ξεκάθαρα για ΑΣΤΙΚΗ ευθύνη έναντι τρίτων.

Η οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ είναι ποινικό αδίκημα...

:mad:

Άποψή μου (που δεν ξέρω αν θα εφαρμόσω αν μου τύχει αλλά λέμε): Αλκοτέστ και μήνυση.

Αν ήταν και στην κατάσταση που λές ο οδηγός, τότε η υπόθεση είχε αυτόφορο, κατάσχεση κλπ.

Μακριά απο εμάς στην τελική δυστυχώς...

:(

Αν είναι μικρή η ζημιά και με παίρνει να την φτιάξω, εννοείται ΑΛΚΟΤΕΣΤ ΚΑΙ ΜΥΝΗΣΗ και ότι άλλο προβλέπεται....
Και μόνο το ότι μπορεί να γλυτώσεις κάποιον άνθρωπο από άλλον έναν επικίνδυνο-ανεύθυνο δολοφόνο φτάνει.

gtsiros
26/10/2005, 03:15
Τον πήγανε και στο σπίτι του, ε;

Και άμα ξανάβγαινε έξω;

Ρε δεν πάμε καλά...

αρχίζω να πιστεύω ότι ο κόσμος όπως τον έχουμε κάνει είναι πράγματι ένα μάτσο βιόλες.

cityfly
26/10/2005, 10:40
έχω την αίσθηση ότι το σύστημα σου επιτρέπει να αποζημειωθείς ακόμα κι αν ο άλλος είναι τύφλα το θέμα είναι ότι αργείς να τα πάρεις γιατί θα καταλήξεις δικαστικά

το σωστό είναι να σε αποζημειώσει η ασφάλεια του μεθυσμένου και μετά η ασφάλεια ας κηνυγήσει το μεθυσμένο μόνη της,


τώρα το ανάποδα σε μονόδρομο κανονικά φταίει 100% ο ανάποδα και έχει υπάρξει περίπτωση ανάλογη που δικαιώθηκε ο οριακά μεθυσμένος, αλλά στα δικαστήρια κάμποσα χρόνια μετά

γενικά στις περιπτώσεις που κι εσύ παραβαίνεις κάποιον κανόνα αλλά βασικά φταίει ο άλλος πρέπει να αποδίξεις ότι ακόμα κι αν ήσουνα 100% νόμιμος δεν θα μπορούσες να αποφύγεις το ατύχημα, αυτό όπως καταλαβαίνετε είναι σχετικό όπως αποφασίζεις ανά περίπτωση.
Αν πχ βγεις από δρόμο κανονικά και σε χτυπήσει κάποιος από στοπ μπορούν να παίζουν πολλές περιπτώσεις

πχ με όριο 50

αν βγεις μέχρι 50 φταίει ο άλλος 100%
να βγεις με ξέρω γω 65 μπορείς πιθανώς να αποδίξεις ότι δεν αλλάζει κάτι
αλλά αν βγεις με 100 πιθανότατα να ισχυριστεί ο άλλος ότι δεν πρόλαβε να σε δει και να χει και δίκιο και να δικαιωθεί δικαστικά

γενικά θέλει πολύ προσοχή (και συχνά τύχη) για να αποφεύγεις τέτειες καταστάσεις

FestoNero
26/10/2005, 14:47
Ρε παιδια τι λετε τωρα; Δεν ειναι δυνατον να μην το καλυψει η ασφαλιστικη! απλα, οταν πληρωσει το θυμα, θα στραφει εναντια στο θυτη. Αλλιως γιατι να ασφαλιζομαστε; για να μας καλυπτει η ασφαλεια μονο οταν ειμαστε νομιμοι; ποτε γινεται αυτο;
Παντα μεγαλυτερη ταχυτητα απ'τη νομιμη, καποιοι δε φορανε ζωνη/κρανος, δυνατη μουσικη, λαστιχα σε κακη κατασταση, αγχος (μη γελατε, το λεει στο βιβλιο: μην οδηγατε σε στιγμη στρες) κλπ..

Cpt. Haddock
26/10/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Ρε παιδια τι λετε τωρα; Δεν ειναι δυνατον να μην το καλυψει η ασφαλιστικη! απλα, οταν πληρωσει το θυμα, θα στραφει εναντια στο θυτη. Αλλιως γιατι να ασφαλιζομαστε; για να μας καλυπτει η ασφαλεια μονο οταν ειμαστε νομιμοι; ποτε γινεται αυτο;
Παντα μεγαλυτερη ταχυτητα απ'τη νομιμη, καποιοι δε φορανε ζωνη/κρανος, δυνατη μουσικη, λαστιχα σε κακη κατασταση, αγχος (μη γελατε, το λεει στο βιβλιο: μην οδηγατε σε στιγμη στρες) κλπ..

Διάβασε λίγο τι λέω παραπάνω.

Άλλο η αστική ευθύνη και άλλο η ποινική. Δες το ασφαλιστήριο, μιλάει για καλύψη αστικής ευθύνης. Δυστυχώς

Alx 84
27/10/2005, 00:01
Τι λένε ωρέ;;;;;;; ποτό και οδήγηση; Έπρεπε να του χώνανε προστημάρα, κράτηση διπλώματος και τα συναφή!!! Και σαφώς να πλήρωνε και τη ζημιά(έστω η ασφαλιστική του). δεν πάμε καλά. Ετσι θα πάμε μπροστά. Αντε ας πιόυμε κι εμείς, αφού δε θα μας κάνουν τιποτα!!!

Στην πυρά!!!!!!!!!!!!!!!

AFTER
27/10/2005, 00:10
Καποιος να μετρησει ποσες φορες το εχω γραψει:

ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΛΟΠΟΔΥΤΕΣ