PDA

View Full Version : Γλύστρα αλυσίδας κίνησης



Dbnn
26/09/2014, 16:59
Χαιρετώ σας.
Η γλύστρα στην αλυσίδα κίνησης έχει φάει τα ψωμιά της, κόπηκε πρίν καιρό, δεν μπορούσα να οδηγήσω απο τότε λόγο τεχνικού προβλήματος στο δεξί πόδι και δεν κυκλοφορούσα αλλά σήμερα είπα να παω μια βόλτα εδώ κοντά....

Επειδή όμως την βρήσκω ακριβά (70+) και δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα τώρα θέλω να ρωτήσω, τι μπορώ να βάλω εκεί για να κάνω την δουλειά μου ώστε να πάρω μια γλύστρα μαμά?

Δοκίμασα ιμάντα με βενζινόκολλα κλπ αλλά τον ξεφτίζει...
Σε κάποιο πόστ είχα διαβάσει για ιμάντα κίνησης με βενζινόκολλα και κράτησε μια 7ετία αλλά δεν θυμάμαι ούτε το θέμα ούτε το πόστ.
Αυτή τη στιγμή υπάρχει το κάτω κομμάτι της γλύστρας και λείπει το απο πάνω....

virus
26/09/2014, 17:01
ψαξε τα ποστ του camen ειχε ανεβασει παρομοι θεμα με γλυστρα και τεφλον η κατι παρομοιο :)

Dbnn
26/09/2014, 17:16
Βρήκα ενα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137508

Απο ότι αναφέρουν τα παιδιά το τεφλόν 2mm κρατάει... Το μόνο που με ανησυχεί είναι πως πρέπει να τρυπήσω το ψαλίδι απο πάνω (θελω να το αποφύγω....) αλλά θα βρώ τρόπο να φτιάξω "Π" ώστε να βιδώσει στην μαμά βίδα....
Τεφλόν όμως γνωρίζει κάποιος που θα βρώ?

Υ.γ. αμα σωθούμε με το τεφλόν γιατί να σκάσω την 70άρα τσάμπα και να την ξαναφάει?

Pan (dvs)
26/09/2014, 17:28
Τεφλον σε ολα τα μηχανουργεια η εκει που πουλανε εργαλεια.

Τρυπα στο ψαλιδι?Γιατι?

Dbnn
26/09/2014, 17:36
Αν προσέξεις την 1η φωτό φαίνεται καθαρά, στην 2η φωτό το ίδιο.... Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ήδη τρυπημένο το ψαλίδι των παιδιών απο το εργοστάσιο σε αυτά τα σημεία.

Έχει εναν εδω στην Λ.Φυλής που πουλάει εργαλεία και βιομηχανικά είδη, θα παω μια βόλτα.

323548

323549

askianos
22/10/2014, 20:24
καλο το τεφλον αντεχει..αλλα όταν η αλυσιδα κοπανάει πανω του κανει πολύ θορυβο.εγω σε ένα διχρονο του εβαλα ιμαντα από αυτόκινητο με 2 περτσινια...τις πουλανε οι ατιμοι τοσο ακριβες οσο ένα πιστονι!!:eek: