PDA

View Full Version : Προβλημα στο xt660r απο σβησιματα



ChrisDarwin
26/09/2014, 17:40
Για σας ειναι η πρωτη φορα που μπαινω να γραψω σε ενα forum. Μετακομισα και απο Ελλαδα στο Darwin της Αυστραλιας εδω και 4 χρονια. Προσφατα αγορασα ενα xt660r 2007 modelo απο οτι καταλαβα απο την αδεια του με ημερομινια αγορας καινουριο 5/9/2008 και ειχε μονο 2965 klm. οταν το πηρα εψαχνα συνεργειο για να του κανω σερβις αλαγη βενζινας στο ντεποζιτο και τα γνωστα. Εντομεταξη ο προηγουμενος ιδιοκτητης του ειχε κανει σερβις ενα χρονο πριν και δεν το ειχε δουλεψει καθολου. Εγω αργωντας να το κανω αρχισε κατι μπουκωματα και σβησιματα το πηγα τελικα στην αντιπροσωπια της yamaxa που ήξερα οτι εναι ακριβοί και δεν φημιζονται για την αξιοπιστία τους, όντος τελικα μου λενε οτι πρεπει να αλαξουν την αντλια βενζινης 811$ το O-RING 20$ και το INECTOR ASSY 123$ και ενα MC TANK SEALING KIT 115$ και με τον κοπο τους θα πηγεναι 2.500$!!!! Φυσικα τους ειπα να το ξεχασουν την πηρα απο εκει δεν ξερω αν εκανα καλα και δεν εχω και πολυ ιδεα απο μηχανικα . Η μηχανη παντος μετα το γεμισμα με καινουρια βενζινη σταματισε τα μπουκοματα μου εσβησε μονο μια φορα με 80klm και ποτε δεν εχει σβηση στο ρελαντη ή σε χαμηλες στροφες οπως εχω διαβασει εδω και αναβη παντα ευκολα. Αν μπορη καποιος να μου προτεινει κατι θα του ειμαι ευγνωμον.

Corki
26/09/2014, 17:50
Τα XT660 R/X στην αρχη ειχαν προβλημα με το TPS. Νομιζω οτι με το περασμα των χρονων τα νεοτερα μοντελα ειχαν ολο και λιγοτερο προβλημα καθως η μαμα YAMAHA αλλαξε διαφορα πραγματα μεταξυ αυτων και τον "εγκεφαλο".

Το προβλημα νομιζω οτι ποτε δεν εξαληφθηκε εντελως, ομως υπαρχουν καποια επιπλεον πραγματα που μπορεις να κανεις.

Περισσοτερες λυσεις πιστευω θα βρεις εδω: http://www.xt660.com/site/

lykourgi
26/09/2014, 21:20
Όπως σου είπε και Corki, κυρίως τα πρώτα ΧΤ (μοντ. 2004-05) είχαν πρόβλημα στο TPS, το οποίο άλλαζε η yamaha δωρεάν (ανάκληση). Το σύμπτωμα ήταν σβησίματα στο ρελαντί και σε αλλαγές ταχυτήτων εν κινήσει. Για μπουκώματα δεν έχω ακούσει, εκτός και εννοείς τον δισταγμό στο σταθερό γκάζι, ο οποίος μάλλον δεν εξαλείφεται εντελώς.
Αφού όμως το μηχανάκι έστρωσε μην το πειράζεις. Οδήγησέ το λίγο καιρό και παρακολούθησέ το. Το μόνο που θα σου πρότεινα να κοιτάξεις άμεσα είναι το ρελαντί σου, μήπως είναι χαμηλά.

vaggeliskiki
26/09/2014, 22:16
Εγω οταν πρωτοβγηκε το 660 το 2004 το πηρα κ απο τοτε μεχρι να το πουλησω δεν ειδα ασπρη μερα!Τωρα εχει λιγο καιρο που πηρα το παλιο 600 κ παρολο που ειναι το προηγουμενο μοντελο ειναι πολυ πιο αξιοπιστο!Ομως κ εγω εχω ακουσει απο πολλους πως τα επομενα μοντελα τα βελτιωσανε αρκετα στα 660,το δικο σου προβλημα ισως ειναι απο το οτι καθοταν τοσο καιρο,καλα ειναι να το δουλεψεις με μια καλη βενζινη με προθετα καθαριστικα πχ v power κ πιστευω οτι θα στρωσει

ChrisDarwin
27/09/2014, 01:03
Ευχαριστω ολους. Τα μπουκωματα που λεω μαλον ηταν απο σκουρια ή σκουπιδια στο ντεποζιτο που ηταν σχεδον γεματο αλλα πανω πανω ειχε πιασει σκουρια. Τωρα με την καινουρια και αυξημενων οκτανιων δεν τα κανει. Τωρα σας ρωταω την γνωμη σας για ενα ελληνα μηχανικο που βρηκα αν ειναι δησκολο να μου καθαρισει το νεποζιτο και το καρμπυλατερ. Αν το κανει θα χαλασουν οι ρυθμισεις? Το ρελαντι πραγματι ακουγεται χαμηλο. Αν δεν ξερει αυτος ο μηχανικος (μου φενεται της παλιας σχολης) θα μπορεσω εγω να τα αλαξω συμφωνα με περιγραφες που εχω διαβασει σε αλλα post ή ειναι πολυ δησκολο?

lykourgi
27/09/2014, 07:38
Εφόσον τα μπουκώματα σταμάτησαν, καλύτερα μην το πειράζεις.

Αν επιμείνεις να τα λύσεις, το μεν ρεζερβουάρ αφαιρείται εύκολα, αλλά η τρόμπα βενζίνης βρίσκεται μέσα σε αυτό και η αφαίρεσή της είναι λίγο δύσκολη και ενέχει κίνδυνο ζημιάς. Αν τα τελικά τα αφαιρέσεις βάλτε φακό και δείτε μέσα πόση σκουριά έχει. Αν είναι λίγη θα καθαρίσει, αν είναι πολύ σκουριασμένο ίσως χρειαστεί πλαστικοποίηση ή καλύτερα και αντικατάσταση με κάποιο μτχ (αν βρίσκεις φθηνά εκεί).

Τώρα για τον ψεκασμό, σκέψου το πολύ πριν προχωρήσεις σε λύσιμο. Ειδικά τώρα που, όπως λες, το μηχανάκι έστρωσε και δουλεύει καλά.

toyar
27/09/2014, 07:46
αν η βενζινη εμεινε στο τεποζιτο 1 χρονο ειναι λογικο να εχει αφησει καταλοιπα στο φιλτρο και στο μπεκ
παρε ενα μπουκαλακι καλο καθαριστικο μπεκ και στα επομενα γεμισματα συμπληρωνε με αυτο στην αναλογια που πρεπει

lykourgi
27/09/2014, 07:49
παρε ενα μπουκαλακι καλο καθαριστικο μπεκ και στα επομενα γεμισματα συμπληρωνε με αυτο στην αναλογια που πρεπει

Αυτό είναι η καλύτερη λύση, δεν χρειάζονται λυσίματα και περιπέτειες για την ώρα.

Corki
27/09/2014, 08:30
Ευχαριστω ολους. Τα μπουκωματα που λεω μαλλον ηταν απο σκουρια ή σκουπιδια στο ντεποζιτο που ηταν σχεδον γεματο αλλα πανω πανω ειχε πιασει σκουρια. Τωρα με την καινουρια και αυξημενων οκτανιων δεν τα κανει. Τωρα σας ρωταω την γνωμη σας για ενα ελληνα μηχανικο που βρηκα αν ειναι δυσκολο να μου καθαρισει το νεποζιτο και το καρμπυλατερ. Αν το κανει θα χαλασουν οι ρυθμισεις? Το ρελαντι πραγματι ακουγεται χαμηλο. Αν δεν ξερει αυτος ο μηχανικος (μου φενεται της παλιας σχολης) θα μπορεσω εγω να τα αλαξω συμφωνα με περιγραφες που εχω διαβασει σε αλλα post ή ειναι πολυ δησκολο?

Το ντεποζιτο σιγουρα θα εχει ακαθαρσιες και σκουπιδια τα οποια καθισαν κατω μετα απο τοσο καιρο ακινησια! Αλλα νομιζω οτι ειναι πλαστικο οποτε δεν σκουριαζει. Επιφυλασομαι βεβαια γιατι δεν το εχω πιασει στα χερια μου.

Καρμπυρατερ δεν εχεις.........το μηχανακι εχει ηλεκτρονικο ψεκασμο.

Στο www.xt660.com (http://www.xt660.com) υπάρχει ελληνικο section για να σε συμβουλέψουν αλλα και αυστραλιανό, οι οποιοι μπορει να σου προτεινουν λυσεις και επαγγελματιες στην περιοχη σου! Υπαρχει και ο "Kev" ο οποιος εχει φτιαξει μερικα πολθ ενδιαφεροντα νηματα σχετικα με τα σβησιματα (surging) των ΧΤ660. Εκει μεσα επισης υπαρχουν πολλα νηματα που περιλαμβανουν δοκιμασμενες λυσεις. Ξεκινα διαβασμα και μην ανησυχεις, θα εισαι μια χαρα.

lykourgi
27/09/2014, 08:42
Το ντεποζιτο σιγουρα θα εχει ακαθαρσιες και σκουπιδια τα οποια καθισαν κατω μετα απο τοσο καιρο ακινησια! Αλλα νομιζω οτι ειναι πλαστικο οποτε δεν σκουριαζει. Επιφυλασομαι βεβαια γιατι δεν το εχω πιασει στα χερια μου.

Καρμπυρατερ δεν εχεις.........το μηχανακι εχει ηλεκτρονικο ψεκασμο.

Στο www.xt660.com (http://www.xt660.com) υπάρχει ελληνικο section για να σε συμβουλέψουν αλλα και αυστραλιανό, οι οποιοι μπορει να σου προτεινουν λυσεις και επαγγελματιες στην περιοχη σου! Υπαρχει και ο "Kev" ο οποιος εχει φτιαξει μερικα πολθ ενδιαφεροντα νηματα σχετικα με τα σβησιματα (surging) των ΧΤ660. Εκει μεσα επισης υπαρχουν πολλα νηματα που περιλαμβανουν δοκιμασμενες λυσεις. Ξεκινα διαβασμα και μην ανησυχεις, θα εισαι μια χαρα.

Πολύ σωστός, μόνο μία διόρθωση. Το τεπόζιτο του ΧΤ είναι μεταλλικό. :a013:

daz
27/09/2014, 12:01
To πρώτο που πρέπει να κάνεις και μάλιστα μόνος σου είναι ανεβάσεις το ρελαντί. Ρύθμισέ το με τον κινητήρα ζεστό στις 1450 με 1500 περίπου γυρίζοντας αυτή τη βίδα δεξιόστροφα.

323576

Αν το τεπόζιτο έχει σκουριές θέλει καθάρισμα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να γίνει, ειδικά αν κατεβάσεις το σερβις μανουαλ, αλλά αν δεν έχεις χώρο, εργαλεία, γνώσεις καλύτερα να το κάνεις σε κάποιον μάστορα. (και σίγουρα όχι στην αντιπροσωπία)
Αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος σου εδώ είμαστε.

Αν χρειαστείς αντλία θα σου κοστίσει 140 ευρώ (με πρόχειρο search).
http://www.car.gr/parts/view/5364996/

Μετά βλέπεις αν θα χρειαστεί καθάρισμα στα μπεκ κτλ. (Δεν νομίζω να χρειαστεί)

Το 970 τα ανταλλακτικά
και 1530 ευρώ τα εργατικά έχει πολύ πλάκα.

daz
27/09/2014, 12:03
Σοβαρά τώρα σου είπαν 1500 εργατικά για να σου αλλάξουν αντλία βενζίνης?

Bob_o_mastoras
27/09/2014, 12:34
downunder τιμες!! Πιο δηλητηριωδεις και απο τις μαυρες χηρες της Αυστραλιας.
Πες τον, ρε μαστορα, με τοσα παιρνω αλλο ενα! Πλακα με κανεις;;;; :confused: :a52:

Corki
27/09/2014, 12:43
Πολύ σωστός, μόνο μία διόρθωση. Το τεπόζιτο του ΧΤ είναι μεταλλικό. :a013:

Ελα ρε μεταλικο ειναι!!!!......Ξερεις σε ποσους εχω πει οτι ειναι πλαστικο? Ρομπα εγινα! :cry::plaf:

ChrisDarwin
28/09/2014, 11:05
Σοβαρά τώρα σου είπαν 1500 εργατικά για να σου αλλάξουν αντλία βενζίνης?

Για σου φιλε μου το ποσο ειναι σε αυστραλεζικα δολαρια ειναι γυρο 1200 ευρω και παλι βεβαια δεν ειναι λιγα

ChrisDarwin
28/09/2014, 11:41
Παιδιά σασ ευχαριστω ξανα για το ενδιαφερον σας ξερετε εδω στην ξενιτια δεν ειναι και τοσο ευκολα ειμαστε συγκρητικα με την Ελλαδα λιγο καλητερα αλλα μασ λειπουν παρα πολλα απο την πατριδα και ειδικα εδω το Darwin ειναι σιγουρα η ακριβοτερη πολυ στον κοσμο.Τελικα την πηγα σε αυτον των ελληνα μηχανικο βασικα για το ντεποζιτο μου ειπε οτι θα καθαριζε και τα μπεκ του ειπα καλητερα οχι και μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα πολυ σιγουρια και του λεω ενταξη. Οταν τελειωσε και πηγα να την παρω βαλαμε βενζινα και ετρεξε λιγο κατω απο το
''καρμπυλατερ" μολις την αναψαμε. Μου το εκανε και σημερα το πρωι μονο στο πρωτο αναμα και για λιγα δευτερολεπτα. Η μηχανη αρχισε ξανα εντονα μπουκοματα και σβησιματα περισοτερο απο πριν ελεγα πως θα ειναι απο τον καθαρισμο και ή και αερα που μπορη να πηρε. Το πηγα στον μηχανικο και μου ειπαι να το τρεξω να ξεμπουκωση καθως και με στην πολη πηγενομαι πραγματι σιγα λογο limit την πηγα λοιπον να τα δοσω λιγο παραπανω και δεν περναγε τα 90 με τιποτα γονατιζε και εκανε να σβησει χωρις και να σβηνει. Γυρναω στο μηχανικο που εντομεταξη ειχα πληρώση 180 ευρω και του λεω καντην βολτα εσυ, του την αφησα και εφυγα. επισεισ καταλαβα οτι δεν ειχε ιδεα για οποιαδιποτε ρυθμηση ηλεκτρονικα απο το καντραν.

vaggeliskiki
28/09/2014, 22:43
Να ξερεις πως το 660 που εχεις το ρελαντι του ρυθμιζεται αν χρειαστει να το πειραζεις απο το κατραν ηλεκτρονικα γιατι πολυ απλα το μηχανακι ειναι με ψεκασμο!Καλα θα ηταν αν εχει χαμηλο ρελαντι να το ανεβαζες λιγο μηπως κ ειναι απο αυτο,αν δεν ειναι απο αυτο τοτε λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα πολυ πιθανον να ειναι απο τον αισθητηρα γκαζιου (tps) k να θελει αλλαγη,εγω το 2005 το πηγα δυο φορες στον αντιπρωσωπο την πρωτη μου αλλαξε το tps κ την δευτερη μου αλλαξε την ηλεκτρονικη πλακετα,ολα αυτα ευτυχως ηταν μεσα στην εγγυηση,ομως το μηχανακι μου δεν σταματησε να μου σβηνει να μου κανει μπουκωματα κ να ρεταρει στις υψηλες στροφες του κινητηρα!

notakos600
29/09/2014, 08:21
Να ξερεις πως το 660 που εχεις το ρελαντι του ρυθμιζεται αν χρειαστει να το πειραζεις απο το κατραν ηλεκτρονικα γιατι πολυ απλα το μηχανακι ειναι με ψεκασμο!Καλα θα ηταν αν εχει χαμηλο ρελαντι να το ανεβαζες λιγο μηπως κ ειναι απο αυτο,αν δεν ειναι απο αυτο τοτε λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα πολυ πιθανον να ειναι απο τον αισθητηρα γκαζιου (tps) k να θελει αλλαγη,εγω το 2005 το πηγα δυο φορες στον αντιπρωσωπο την πρωτη μου αλλαξε το tps κ την δευτερη μου αλλαξε την ηλεκτρονικη πλακετα,ολα αυτα ευτυχως ηταν μεσα στην εγγυηση,ομως το μηχανακι μου δεν σταματησε να μου σβηνει να μου κανει μπουκωματα κ να ρεταρει στις υψηλες στροφες του κινητηρα!

Μήπως έφταιγε κάτι άλλο Βαγγέλη;
Μου κάνει κάπως να μην ήρθε ποτέ στα ίσια του το μηχανάκι.

lykourgi
29/09/2014, 08:36
Παιδιά σασ ευχαριστω ξανα για το ενδιαφερον σας ξερετε εδω στην ξενιτια δεν ειναι και τοσο ευκολα ειμαστε συγκρητικα με την Ελλαδα λιγο καλητερα αλλα μασ λειπουν παρα πολλα απο την πατριδα και ειδικα εδω το Darwin ειναι σιγουρα η ακριβοτερη πολυ στον κοσμο.Τελικα την πηγα σε αυτον των ελληνα μηχανικο βασικα για το ντεποζιτο μου ειπε οτι θα καθαριζε και τα μπεκ του ειπα καλητερα οχι και μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα πολυ σιγουρια και του λεω ενταξη. Οταν τελειωσε και πηγα να την παρω βαλαμε βενζινα και ετρεξε λιγο κατω απο το
''καρμπυλατερ" μολις την αναψαμε. Μου το εκανε και σημερα το πρωι μονο στο πρωτο αναμα και για λιγα δευτερολεπτα. Η μηχανη αρχισε ξανα εντονα μπουκοματα και σβησιματα περισοτερο απο πριν ελεγα πως θα ειναι απο τον καθαρισμο και ή και αερα που μπορη να πηρε. Το πηγα στον μηχανικο και μου ειπαι να το τρεξω να ξεμπουκωση καθως και με στην πολη πηγενομαι πραγματι σιγα λογο limit την πηγα λοιπον να τα δοσω λιγο παραπανω και δεν περναγε τα 90 με τιποτα γονατιζε και εκανε να σβησει χωρις και να σβηνει. Γυρναω στο μηχανικο που εντομεταξη ειχα πληρώση 180 ευρω και του λεω καντην βολτα εσυ, του την αφησα και εφυγα. επισεισ καταλαβα οτι δεν ειχε ιδεα για οποιαδιποτε ρυθμηση ηλεκτρονικα απο το καντραν.

Κοίτα, εφόσον έχει πληρωθεί είναι υποχρεωμένος να σου επαναφέρει τη μοτοσυκλέτα τουλάχιστον στην προηγούμενη κατάστασή της.
Ομως, σύμφωνα με αυτά που γράφεις (διαρροή βενζίνης και επιδείνωση του μπουκώματος - ρεταρίσματος) είναι μάλλον επικίνδυνο να τον αφήσεις να ασχοληθεί κι άλλο με τη μηχανή. Ισως πρέπει να βρεις κάποιον πιο ειδικευμένο μηχανικό. Αλλωστε το ΧΤ δεν είναι καμμιά πολύπλοκη μηχανή, σχεδόν όλοι γνωρίζουν να το φτιάξουν. Τουλάχιστον εδώ, εκεί δεν ξέρω τι επιλογές έχεις.

ChrisDarwin
29/09/2014, 09:57
Σε ευχαριστω!!!!

ChrisDarwin
29/09/2014, 10:11
Ναι εχεις δικιο. Βρηκα καποιων αλλο θα την παω αυριο, θα σας γραψω οταν εχω νεα. Ο προηγουμενος μου ειπε να ριξει μια ματια χωρις αλλα χρηματα. Θα παω να την παρω σε κανα δυοωρο.

lykourgi
29/09/2014, 10:23
Από κάποιο τοπικό φόρουμ μοτοσυκλετιστών δεν μπορούν να σου συστήσουν κανένα μηχανικό με καλύτερες "περγαμηνές" ή καλύτερη γνώση του μοντέλου;

ChrisDarwin
29/09/2014, 14:32
Πηρα την μηχανη και ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι σιγουροσ οτι το προβλημα ειναι ηλεκτρικο και οταν ειναι κρυα δουλευη ενταξη .μου ειπε οτι μηλησε με την Yamaxa στην Ελλαδα και οτι μπορει να του δωσουν οδηγιες απο εκει να την φτιαξει και τωρα που θα εφευγα να την γκαζωσω οσο μπορω για να δω πως δουλευει. Ετσι και εκανα και οντος μεχρη να κανω 7 χιλιομετρα δεν εκανε το παραμικρο μετα αρχισε να σβηνη εκανα ενα χιλιομετρο και για πρωτη φορα μεχρη τωρα δεν αναβε ευκολα και οταν αναβε δεν προχωρουσε καθολου εσβηνε μολις αφηνα το σημπλεκτη με πρωτη. Οπως καταλαβατε επρεπε λοιπον να την αφησω να κρυωση για να δουλεψει ξανα. Εχεται καμια ιδεα αν ειναι οντος απο τα ηλεκτρικα με αυτα τα συμπτωματα? Αν ναι καμια λυσει?

notakos600
29/09/2014, 14:40
Πηρα την μηχανη και ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι σιγουροσ οτι το προβλημα ειναι ηλεκτρικο και οταν ειναι κρυα δουλευη ενταξη .μου ειπε οτι μηλησε με την Yamaxa στην Ελλαδα και οτι μπορει να του δωσουν οδηγιες απο εκει να την φτιαξει και τωρα που θα εφευγα να την γκαζωσω οσο μπορω για να δω πως δουλευει. Ετσι και εκανα και οντος μεχρη να κανω 7 χιλιομετρα δεν εκανε το παραμικρο μετα αρχισε να σβηνη εκανα ενα χιλιομετρο και για πρωτη φορα μεχρη τωρα δεν αναβε ευκολα και οταν αναβε δεν προχωρουσε καθολου εσβηνε μολις αφηνα το σημπλεκτη με πρωτη. Οπως καταλαβατε επρεπε λοιπον να την αφησω να κρυωση για να δουλεψει ξανα. Εχεται καμια ιδεα αν ειναι οντος απο τα ηλεκτρικα με αυτα τα συμπτωματα? Αν ναι καμια λυσει?

Τρία πράγματα είναι τα πλέον ύποπτα πια:

1) Αισθητήρας οξυγόνου
2) Πηνία
3) Αντλία βενζίνης

Κατά τη γνώμη μου είναι αυτά που ανταποκρίνονται περισσότερο στα συμπτώματα που αναφέρεις.

lykourgi
29/09/2014, 15:48
Τρία πράγματα είναι τα πλέον ύποπτα πια:

1) Αισθητήρας οξυγόνου
2) Πηνία
3) Αντλία βενζίνης

Κατά τη γνώμη μου είναι αυτά που ανταποκρίνονται περισσότερο στα συμπτώματα που αναφέρεις.

Αν φταίει κάτι από αυτά που αναφέρει ο νοτακος παραπάνω, νομίζω θα το δείξει σαν βλάβη και το διαγνωστικό. Αρκεί να δει τη μηχανή ειδικευμένος μηχανικός για να μπορεί να διαβάσει τους κωδικούς βλαβών.

Πάντως, εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι η λειτουργεία της μηχανής είχε στρώσει και ξαναχάλασε μετά την επίσκεψη στον μηχανικό, ο οποίος πείραξε μόνο την τροφοδοσία. Αν ήταν κάτι ηλεκτρικό πως εμφανίστηκε τώρα;

notakos600
29/09/2014, 15:51
Αν φταίει κάτι από αυτά που αναφέρει ο νοτακος παραπάνω, νομίζω θα το δείξει σαν βλάβη και το διαγνωστικό. Αρκεί να δει τη μηχανή ειδικευμένος μηχανικός για να μπορεί να διαβάσει τους κωδικούς βλαβών.

Πάντως, εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι η λειτουργεία της μηχανής είχε στρώσει και ξαναχάλασε μετά την επίσκεψη στον μηχανικό, ο οποίος πείραξε μόνο την τροφοδοσία. Αν ήταν κάτι ηλεκτρικό πως εμφανίστηκε τώρα;

Η τροφοδοσία στα ψεκαστά έχει άμεση σχέση και με τα ηλεκτρικά.
Η αλλαγή μάστορα θεωρείται πλέον δεδομένη.

Bob_o_mastoras
29/09/2014, 15:53
Το 660 επρεπε να φαει ενα ban απο την αγορα με τις χαζοβλαβες του που εχουν ταλαιπωρησει οποιον μιλαει ελληνικα και αντιθετως εχει γινει σουπα! :mad:

notakos600
29/09/2014, 15:54
Το 660 επρεπε να φαει ενα ban απο την αγορα με τις χαζοβλαβες του που εχουν ταλαιπωρησει οποιον μιλαει ελληνικα και αντιθετως εχει γινει σουπα! :mad:

Αν πρέπει να φάει ban το 660, τότε τα κατέμια τι έπρεπε να φάνε;

vaggeliskiki
29/09/2014, 16:11
Φιλε νοτακο γενικα πιστευω πως τα περισσοτερα απο αυτο τα μηχανακια ειχαν κ εχουν προβληματα,προχθες μιλουσα με εναν φιλο που εχει 660 κ μου ελεγε πως καποιες φορες το ξεχναει χωρις βενζινη κ του σβηνει, οταν το ξαναγεμιζει με βενζινη κ παει να βαλει μπροστα παντα του καει το μπουζι(καπου βραχυκυκλωνει)!Εγω την τελευταια φορα που ειχα επισκευτει την αντιπρωσωπεια μου αλλαξε ηλεκτρονικη πλακετα ομως δεν ειχε αποτελεσμα το μηχανακι συνεχισε να μου σβηνει εν κινηση κ να μου ρεταρει στις υψηλες στροφες,αγανακτισα κ το εδωσα οσο οσο γιατι πλεον ειχα αγανακτισει το 2007 πηρα το vstrom 650 κ ησυχασα!Δυστυχως δεν μπορεσαν να συνεχισουν την παραδωση στο θεμα της αξιοπιστιας (χτ 600):):beer:

Bob_o_mastoras
29/09/2014, 22:16
Αν πρέπει να φάει ban το 660, τότε τα κατέμια τι έπρεπε να φάνε;

Σπαμαρω τωρα αλλα τεσπα, ας με συγχωρεσουν! :look::look:
Τα ΚΤΜ ομως σε αντιθεση με το 660 δεν πλασαριστηκαν για αξιοπιστα, καθημερινα μηχανακια για ολες τις χρησεις. Και ουτε εκμεταλευτηκαν το ονομα του προκατοχου τους που ηταν πραγματι αλεξισφαιρος για να πουλησουν (φυκια για μεταξωτες κορδελες :lol:). Και εχουν και αλλες χαρες τα ΚΤΜ. Το ΧΤ αν χασει την αξιοπιστια του και τη χρηστικοτητα του τι θα του απομεινει;;
Και δεν ακουσα ΚΤΜ να σβηνει πανω σε στροφη ή σε διασταυρωση!! :mad: (Ακουσα βεβαια ολες τις αλλες πιθανοτητες βλαβων! :lol:)

Τεσπα, καλο σαν μηχανακι το 660 αρκει να μην ειχε αυτες τις μ@λακιες απο τα ιταλικα του γονιδια και καποιο εξτρα αχρηστο βαρος οπως οι διπλες εξατμισεις κλπ. Θα ηταν μια χαρα.

ChrisDarwin
30/09/2014, 09:48
Τρία πράγματα είναι τα πλέον ύποπτα πια:

1) Αισθητήρας οξυγόνου
2) Πηνία
3) Αντλία βενζίνης

Κατά τη γνώμη μου είναι αυτά που ανταποκρίνονται περισσότερο στα συμπτώματα που αναφέρεις.
Για σου notakos600 μπορη να ειναι κατι απο αυτα. Την πηγα σε αλλο μηχανικο περιμενουμε τωρα καλο καθαριστικο για το ντεποζιτο που δεν καθαριστικε καλα θα στειλει και τα μπεκ για ειδικο καθαρισμο και θα κοιταξει και τα ηλεκτρικα. θα δουμε ελπιζω να την φτιαξει.

daz
01/10/2014, 19:34
Αν πρέπει να φάει ban το 660, τότε τα κατέμια τι έπρεπε να φάνε;

Άσε τα κτμ. Το 660 έπρεπε να έχει φάει μπαν απ' την αγορά την ίδια στιγμή που κύλισε τις ρόδες του.

notakos600
01/10/2014, 21:24
Άσε τα κτμ. Το 660 έπρεπε να έχει φάει μπαν απ' την αγορά την ίδια στιγμή που κύλισε τις ρόδες του.

Ο τελευταίος άνθρωπος που περίμενα ότι θα μιλούσε ενάντια στο 660 ήσουν εσύ..

daz
01/10/2014, 22:33
Ο τελευταίος άνθρωπος που περίμενα ότι θα μιλούσε ενάντια στο 660 ήσουν εσύ..

Γιατί? Το θάβω συχνά πυκνά. :lol:

Και το R κι το Χ και Z. :lol:

Τις μαλακίες που έχουν κάνει τις λέω. Δεν μπορώ!

Εντάξει στο χτ δεν περιμέναμε τίποτα ιδιαίτερο, η δουλειά του ήταν και θέλησαν να είναι πάλι, ένα οικονομικό αξιόπιστο μηχανάκι χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο και εξεζητημένο. Οπότε θα κάνω γαργάρα τους λίγους ίππους, το σιδερένιο πιρούνι στο R, τις αναρτήσεις κτλ.
Αλλά.. ειναι δυνατόν να φτιάχνεις ένα μηχανάκι από λευκό χαρτί και να το κάνεις έτσι? Τις δυο τεράστιες και θεόβαρες εξατμίσεις τις έβαλε εκεί το R&D της yamaha ή προσέλαβαν μαρκετίστα της coca cola για να το σχεδιάσει έτσι? 20 κιλά που δεν εξυπηρετούν απολύτως τίποτα, μόνο το μαρκετιν και την αγορά αφτερ μαρκετ. Εντάξει δεν θα ασχοληθείς ιδιαίτερα με το βάρος σε ένα budget μηχανάκι αλλά είναι δυνατόν να το βαραίνεις έτσι χωρίς λόγο?
Το 600 μετά από τόσα χρόνια δείχνει πιο καινούριο από ένα 660 R η Χ μετά από 2 μήνες, πλαστικά είναι αυτά? Μα ούτε αυτή την αδιάφορη αισθητική (υποκειμενικό, δεν λέω) να μη μπορεί να κρατήσει?
Εντάξει αδιάφορο, βαρύ, αδύναμο είναι δυνατόν να έχω και το tps για 3 με 4 χρόνια να με ταλαιπωρεί?
Και το ωραίο είναι ότι το έχουν κρατήσει ακόμα ίδιο. Δεν έχουν αλλάξει τίποτα εκτός απ' το τπσ που από το 08 (4χρόνια μετά) σταμάτησε να βήχει.

Για το χτζ τα έχω πει πολλές φορές. Καλό χρυσό αλλά μπορούσαν πολύ καλύτερα με το ίδιο κόστος, αρκεί να ενδιαφέρονταν λίγο για το προιόν τους και όχι μόνο για τις πωλήσεις. Ειδικά απ' τη στιγμή που χρησιμοποίησαν το όνομα τενερε.
Βαρύ, μικρή απόσταση απ' το έδαφος για το ύψος της σέλας, αναρτήσεις, είναι τα σημαντικότερα σημεία. Την ιπποδύναμη την κάνω γαργάρα όπως επίσης και διάφορες άλλες λεπτομέρειες (και μη) που έγιναν εμφανέστατα λόγο κόστους.

Bob_o_mastoras
01/10/2014, 23:42
Πολυ σωστα τα ειπες Daz. :a10: