PDA

View Full Version : Προσθετο λιπανσης Motorkote



Bob_o_mastoras
27/09/2014, 17:14
Σημερα αλλαξα λαδια στο μηχανακι.
Στη σακουλα που ειχα το λαδι που 'χα παρει οταν ημουν Αθηνα απο το Λαμπριανιδη ειχε ενα διαφημιστικο για ενα λιπαντικο Motorkote το οποιο το εβαζες σε μικρη ποσοτητα αναμεμιγμενο με το κανονικο σου λαδι μεσα στο μοτερ και ελεγε οτι δημιουργει ενα προστατευτικο λιπαντικο φιλμ γυρω απο ολα τα μεταλικα μερη το οποιο δε φευγει, μειωνει τις τριβες στο ελαχιστο, αυξανει την ιπποδυναμη του κινητηρα, προστατευει φουλ ολα τα μεταλα μεσα κλπ κλπ. Με λιγα λογια ο Τσακ Νορις των λιπαντικων.
Ξερουμε κατι;;; Ισχυει;;; Αξιζει κανεις να το βαλει;;;
Αυτα!
thanx

MG-KTiNoS
27/09/2014, 17:25
Τώρα αν δε με απατά το πολύπλοκο μυαλό μου
ο Λαμπριανίδης είχε το σλικ 50 και όχι το μοτορκοτέ.
Αν μιλάμε για το πρώτο τότε διάβασε πολύ καλά το πως πρέπει να το βάλεις γιατί μπορεί να κάνεις το μοτέρ πουτάνα.
Αν μιλάμε για το 2ο, το Κοτέ δεν έχω ιδέα.
Το σλικ50 λέει πάντως !
(κυρίως σε παλιά μοτέρ)

Bob_o_mastoras
27/09/2014, 17:30
Για Motorkote ελεγε το φυλλαδιο. Δεν εχω παρει. Απλα ρωταω διοτι αν αξιζει θα το δοκιμασω και στο αμαξι και στο μηχανακι.

SHOOTER045
27/09/2014, 18:03
Στο rallye έβαζα
Αντιτριβικο είναι με τεφλον κλπ
Όπως είπε ο κτήνος σε παλιά η γαργαλημενα μοτέρ κυρίως

Desperado
27/09/2014, 18:19
Και ερωτώ.....αν είναι τόσο σουπερ ντούπερ και γουαου το συγκεκριμένο αλλά και ολα τα παρεμφερή μαγικά ζουμιά που μας πλασάρουν γιατί δεν το προσθετουν οι oil companies στα λαδάκια τους? Εκει που παίζονται εκατομμύρια ντολαρς λέω ντε.....
Η γνώμη μου είναι ότι θα πετάξεις τα λεφτά σου φίλε μου....

iliasfyntanidis
27/09/2014, 18:25
Παλιότερα σε ένα τεύχος του 0-300 αν θυμάμαι καλά είχε ξεσπάσει μία διαμάχη μεταξύ της εταιρείας και ενός αντιπροσώπου-μηχανικού.Δεν θυμάμαι αριθμό τεύχους αλλά είχαν ακουστεί βαριές κατηγορίες.
Όπως και να έχει,ότι και να κάνει,τόσα χρόνια με ένα καλό επώνυμο λιπαντικό καλυμμένοι είμαστε όλοι μας.Γιατί να το ρισκάρεις?

Eversman
27/09/2014, 18:57
Συνήθως το βάζουμε σε ταλαιπωρημένους κινητήρες, ήτε με πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη (άνω των 120.000 χλμ), ήτε σε αυτούς που τσιμπάνε λαδάκι και γενικώς σε αυτούς που οι ανοχές δεν είναι αυτές που ήταν.
Σε αυτούς τους κινητήρες, όντως δημιουργεί ένα λεπτό "φιλμ" στα μέταλλα(και κάποια από αυτά δημιουργούν ένα είδος κρούστας στα τσιμουχάκια) και "καλύπτει" λίγο την φθορά τους. Μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα ωστόσο το υλικό γίνεται διαλυτό στο λάδι. Έχει τύχει περίπτωση κινητήρας( 210.000 χλμ), να μην βγάζει Κ.Ε.Κ. και τοποθετώντας το συγκεκριμένο ( 2 μπουκαλάκια) να έρχεται στο όριο.
Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά τα 250 ml, αρκούν για ποσότητα 4 lt λαδιού. Για λιγότερα κάνε μέθοδο των τριών. Να σου κάνει κακό στον κινητήρα δεν παίζει, εκτός και αν αλλάζεις λάδια κάθε 20.000 χλμ!

ΔΕΝ ισχύουν τα παραπάνω για τα ενισχυτικά καυσίμων, με την χρήση των οποίων είμαι επιφυλακτικός και αντίθετος σαν τεχνίτης, αλλά αυτό ανήκει σε άλλο topic.

teogtp
27/09/2014, 19:03
Σημερα αλλαξα λαδια στο μηχανακι.
Στη σακουλα που ειχα το λαδι που 'χα παρει οταν ημουν Αθηνα απο το Λαμπριανιδη ειχε ενα διαφημιστικο για ενα λιπαντικο Motorkote το οποιο το εβαζες σε μικρη ποσοτητα αναμεμιγμενο με το κανονικο σου λαδι μεσα στο μοτερ και ελεγε οτι δημιουργει ενα προστατευτικο λιπαντικο φιλμ γυρω απο ολα τα μεταλικα μερη το οποιο δε φευγει, μειωνει τις τριβες στο ελαχιστο, αυξανει την ιπποδυναμη του κινητηρα, προστατευει φουλ ολα τα μεταλα μεσα κλπ κλπ. Με λιγα λογια ο Τσακ Νορις των λιπαντικων.
Ξερουμε κατι;;; Ισχυει;;; Αξιζει κανεις να το βαλει;;;
Αυτα!
thanx
Ρε τι μου θυμησες!:bawl:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132121&highlight=polytron

SHOOTER045
27/09/2014, 19:06
Ρε τι μου θυμησες!:bawl:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132121&highlight=polytron
Σωστοςςςς

MISKIN
27/09/2014, 20:45
Από όσο ξέρω κάποιος έβγαζε (εισήγαγε) εδώ το motorcote δίχως την άδεια της μαμά εταιρείας στην Αμερική. Ο επίσημος αντιπρόσωπος εδώ έκανε αγωγή, τη κέρδισε και ο χαμένος άλλαξε την ονομασία σε Super Dynamic. Κάπως έτσι έχει η ιστορία. Για μένα είναι πεταμένα λεφτά όποιο και να πάρεις.

VASOS
27/09/2014, 20:59
Μην βάζετε μαλακίες στα μεκανάκια λέμε.

Bob_o_mastoras
27/09/2014, 21:09
Ρε τι μου θυμησες!:bawl:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132121&highlight=polytron

:hmm::hmm:
Kατατοπιστικοτατο και αυτο και το λινκ που δινει μεσα στο θρεντ για ενα αλλο ειδικα για το Μοτορκοτε.
Μαλλον ειναι motorCOCK και οχι motorkote. Και δεν ειχα σκεφτει και το θεμα του πατιναρισματος!
Αμα εχω καμια φρεζα του πεταματου θα το δοκιμασω παντως.

Thanx!!

nikos_XT600
27/09/2014, 21:27
Καλησπερα κ απο μενα.
Εχω χρησιμοποιησει το μοτορκοτ σε μοτερ κ σε αυτοματο σαζμαν.
Το σαζμαν χαλασε κ στο μοτερ αρχισε να βαραει ο μεταβλητος συγχρωνισμος.
Αυτα σε αμαξι κ σε ποσοτητες οπως ελεγαν οι οδηγιες..
Δεν ξερω αν ειμαι γκαντεμης αλλα δεν προκειται να ξαναβαλω τετοιο πραμα πουθενα

iliasfyntanidis
27/09/2014, 21:29
Εγώ θα το δοκιμάσω στην τουαλέτα του σπιτιού μου,εάν κολλήσει τίποτα.Και μετά θα στείλω το δείγμα για ανάλυση.
Κουρ@δ@ ίσον στέλεχος βαλβίδας και τρύπα ίσον έδρα.Κάπως έτσι...

panik
27/09/2014, 21:33
To MOTORKOTE δεν το εχω δοκιμασει.
Ειχα βαλει το αντιστοιχο της GUNK στο αυτοκινητο και στην Virago. Σχεδον εξαφανιστηκαν κατι περιεργοι ηχοι. Στο αυτοκινητο μειωθηκε η καταναλωση λαδιου.
Σκεφτομαι στη επομενη αλλαγη λαδιων να δοκιμασω το MOTORKOTE.

devil's animal
27/09/2014, 21:53
ειναι μονο για μοτερ ταλαιπωρημενα με προβληματα, τα οποια δεν λυνει (φυσικα)...απλα τα καλυπτει μεχρι να το πουλησεις ή να του κανεις ρεκτιφιε...

αν θελετε να ξεφορτωθειτε καμια λαδιερα που ακουγεται σαν τρακτερ, δοκιμαστε πολυ λεπτο πριονιδι (πουδρα) αφου εχει προηγηθει φρεσκο λαδακι...θα καλυφθουν ολες οι ανοχες....θα εξαλειφθουν ολοι οι θορυβοι...το μοτερ θα δουλευει βελουδινα...























μεχρι να κολλησει...:lol:

teogtp
27/09/2014, 22:59
Μιλαμε εχεις να μαζεψεις πολλες καταρες με αυτην την συμβουλη.......:D
Πηδα τωρα που προλαβαινεις.....:D

andreaspetr
28/09/2014, 02:25
αυτο ειναι το γνησιο http://motorkote.com/
http://www.trade-wind.gr/chemical/maintenance/motorkote.html

και αυτο εδω ειναι μια απλη Ελληνικη αντιγραφη
http://www.superdynamic.gr/index.php

ειχα βαλει πριν μερικα χρονια το γνησιο στο αυτοκινητο μου σε κινητηρα και σαζμαν.
ο κινητηρας εγινε καπως πιο αθορυβος και το σαζμαν εγινε πιο "μαλακο".
αν μου περισσεψει κανα ευρω θα ξαναβαλω.

devil's animal
28/09/2014, 10:37
Μιλαμε εχεις να μαζεψεις πολλες καταρες με αυτην την συμβουλη.......:D
Πηδα τωρα που προλαβαινεις.....:D


γιατι ρε?
η γνωση ειναι δυναμη...:p

catmaster
28/09/2014, 11:29
γιατι ρε?
η γνωση ειναι δυναμη...:p

ειδικά άμα έχεις κανα ερείπιο τελειωμένο και θες να το ζμπρώξεις σε κανα άσχετο το πλακώνεις και στις ναφθαλίνες αμα λάχει

και το χάρβαλο μεταμορφώνεται σε crossplane λέμε ...

(αφήστε τα βελτιωτικά και τις παπαριές που πουλάνε στους άσχετους δεν κάνουν για τα μηχανάκια )

devil's animal
28/09/2014, 12:46
ειδικά άμα έχεις κανα ερείπιο τελειωμένο και θες να το ζμπρώξεις σε κανα άσχετο το πλακώνεις και στις ναφθαλίνες αμα λάχει

και το χάρβαλο μεταμορφώνεται σε crossplane λέμε ...

(αφήστε τα βελτιωτικά και τις παπαριές που πουλάνε στους άσχετους δεν κάνουν για τα μηχανάκια )


σωστος!:a013:

αλλα να λεμε και το "αντιδοτο" για τετοια μηχανακια...
επειδη κανενας δεν ειναι μεσα στο μοτερ, :a16:...

πριν παρετε το οποιοδηποτε μεταχειρισμενο...εκτος απο τον ελεγχο σε δικο σας μαστορα που θα κανετε και αφου εχετε αποφασισει για την αγορα της το τελευταιο τεστ θα ειναι ενα ξεμπουκωμα-ξεκαπνισμα απο εσας...

το βγαζετε μαζι με τον ιδιοκτητη μια εθνικη οδο και κοφτιαζετε ολες τις ταχυτητες..(ενταξει αμα ειναι κανα ss ή κανενα busa παραλειψτε την 6η...)...
οτι ειναι να "βγαλει", θα το βγαλει εκει...;)

johngeo
28/09/2014, 12:58
Ρε παιδιά τι άλλο κουλό κ κουφό μαζί θα διαβάσουμε απο άσχετους κ ημιμαθείς.....Το motorkote ειναι αντιτριβικο χωρις τεφλον και κανει για καινούριους. κινητήρες κ οχι για χαρβαλα .Δημιουργεί ενα ας πούμε φιλμ το οποιο μειώνει τις φθορές των μετάλλων μπορεί να μειώσει τον ήχο πιο γλυκειά λειτουργία κ την κατανάλωση καυσίμου.Επίσης ψαξτε u tube να δείτε τεστ .Εγω το χρησιμοποιώ πάντα κ είμαι ικανοποιημένος..

toyar
28/09/2014, 13:09
και γιατι φιλε μου αν ειναι για καινουριους δεν το βαζει μεσα ο κατασκευαστης απο το εργοστασιο και να γινει τσαμπα μαγκας;
μηπως ειναι κοροιδο;

VASOS
28/09/2014, 13:18
Ρε παιδιά τι άλλο κουλό κ κουφό μαζί θα διαβάσουμε απο άσχετους κ ημιμαθείς...

Σχετικέ και ολομαθή δώσε μας τα φώτα σου :rolleyes:

bros400pgm
28/09/2014, 13:52
και γιατι φιλε μου αν ειναι για καινουριους δεν το βαζει μεσα ο κατασκευαστης απο το εργοστασιο και να γινει τσαμπα μαγκας;
μηπως ειναι κοροιδο;


ΕΑΝ θεωρησουμε οτι κανει δουλεια, δεν το βαζει, για να πουλαει ανταλλακτικα.

Bowleno
28/09/2014, 14:18
ΕΑΝ θεωρησουμε οτι κανει δουλεια, δεν το βαζει, για να πουλαει ανταλλακτικα.


Έτσι ακριβώς.......κλέφτες θα γίνουμε; :p

johngeo
28/09/2014, 14:34
Θα το ξαναπώ καντε μια ερευνα στο νετ και θα δείτε τι κανει το προϊόν.Τώρα οσο αναφορά τους κατασκευαστές αυτοί σου βάζουν βίδες στην μοτο σιδερένιες που μετα απο 2 μήνες αρχίζουν να βγάζουν σκουριά αντι για γαλβανισμενες η ανοξείδωτες δηλ.κοιτάνε την οικονομία ακόμη κ στο λεπτο του ευρώ λέτε να έβαζαν αντιτριβικα γιατί να μην χαλάνε να το κλείσουν το μαγαζάκι τι λέτε? Εαν οι εταιρείες που πουλούσαν αφτερ μαρκετ ειδικά προϊόντα βελτιωτικά πρόσθετα ήταν παραμύθι θα είχαν κλείσει κ μιλάμε για μεγάλα μπραντς οχι παράγκες.

bros400pgm
28/09/2014, 14:40
Εαν οι εταιρείες που πουλούσαν αφτερ μαρκετ ειδικά προϊόντα βελτιωτικά πρόσθετα ήταν παραμύθι θα είχαν κλείσει κ μιλάμε για μεγάλα μπραντς οχι παράγκες.

Ετσι ακριβως.Αυτες και αυτες με τα βιονικα βραχιολια ισσοροπιας που τα φορας στην πιστα και εχεις τον απεφτο για auto pilot.

devil's animal
28/09/2014, 14:46
Ετσι ακριβως.Αυτες και αυτες με τα βιονικα βραχιολια ισσοροπιας που τα φορας στην πιστα και εχεις τον απεφτο για auto pilot.


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....
:bawl::bawl::bawl:

SHOOTER045
28/09/2014, 14:47
Ετσι ακριβως.Αυτες και αυτες με τα βιονικα βραχιολια ισσοροπιας που τα φορας στην πιστα και εχεις τον απεφτο για auto pilot.

Έτσι ακριβώς την πάτησα και εγώ
Δεν περίμενα λίγα χρόνια να βάλω την έξυπνη σιτα

devil's animal
28/09/2014, 14:50
Ρε παιδιά τι άλλο κουλό κ κουφό μαζί θα διαβάσουμε απο άσχετους κ ημιμαθείς.....Το motorkote ειναι αντιτριβικο χωρις τεφλον και κανει για καινούριους. κινητήρες κ οχι για χαρβαλα .Δημιουργεί ενα ας πούμε φιλμ το οποιο μειώνει τις φθορές των μετάλλων μπορεί να μειώσει τον ήχο πιο γλυκειά λειτουργία κ την κατανάλωση καυσίμου.Επίσης ψαξτε u tube να δείτε τεστ .Εγω το χρησιμοποιώ πάντα κ είμαι ικανοποιημένος..

323651

p.s. θυμισε το μας αυτο, οταν βαλεις αγγελια το μοτοσακο σου...:beer:

Bob_o_mastoras
28/09/2014, 14:59
Θα το ξαναπώ καντε μια ερευνα στο νετ και θα δείτε τι κανει το προϊόν.Τώρα οσο αναφορά τους κατασκευαστές αυτοί σου βάζουν βίδες στην μοτο σιδερένιες που μετα απο 2 μήνες αρχίζουν να βγάζουν σκουριά αντι για γαλβανισμενες η ανοξείδωτες δηλ.κοιτάνε την οικονομία ακόμη κ στο λεπτο του ευρώ λέτε να έβαζαν αντιτριβικα γιατί να μην χαλάνε να το κλείσουν το μαγαζάκι τι λέτε? Εαν οι εταιρείες που πουλούσαν αφτερ μαρκετ ειδικά προϊόντα βελτιωτικά πρόσθετα ήταν παραμύθι θα είχαν κλείσει κ μιλάμε για μεγάλα μπραντς οχι παράγκες.

Κοιτα, το θεμα με το ιντερνετ ειναι οτι βλεποντας ενα βιντεο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα. Ποιος μου λεει οτι δεν ειναι φτιαχτο;;
Στο οτι οι εταιριες φτιαχνουν προϊοντα με ημερομηνια ληξεως με βρισκεις απολυτα συμφωνο και ειναι προφανες πιστευω σε ολους μας και το γεγονος και οι λογοι του.
Αυτο που με προβληματιζει με αυτα τα προϊοντα ειναι γιατι δεν βγαινουν απο τις μεγαλες βιομηχανιες πετροχημικων που εχουν μεγαλυτερη οικονομικη επιφανεια για να αναπτυξουν νεα προϊοντα και τεχνολογιες και γιατι εφοσον ισχυριζονται οτι κανουν θαυματα δεν χρησιμοποιουνται ευρεως.

Εχω ενα Mazda 323 του '83 το οποιο περιεργως λειτουργει αψογα ακομα, θελει μονο ενα ρουλεμαν στο τροχο και ενα ψιλοσυμαζεμα γενικα. Το 'χω με παραδωμενες πινακιδες βεβαια. Μπορει να το δοκιμασω εκει αν μου περισευει ενα 20αρικο οταν θα ξαναγορασω λαδια και τα σχετικα να δω τη φαση.

teogtp
28/09/2014, 15:27
Κοιτα, το θεμα με το ιντερνετ ειναι οτι βλεποντας ενα βιντεο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα. Ποιος μου λεει οτι δεν ειναι φτιαχτο;;
Στο οτι οι εταιριες φτιαχνουν προϊοντα με ημερομηνια ληξεως με βρισκεις απολυτα συμφωνο και ειναι προφανες πιστευω σε ολους μας και το γεγονος και οι λογοι του.
Αυτο που με προβληματιζει με αυτα τα προϊοντα ειναι γιατι δεν βγαινουν απο τις μεγαλες βιομηχανιες πετροχημικων που εχουν μεγαλυτερη οικονομικη επιφανεια για να αναπτυξουν νεα προϊοντα και τεχνολογιες και γιατι εφοσον ισχυριζονται οτι κανουν θαυματα δεν χρησιμοποιουνται ευρεως.

Εχω ενα Mazda 323 του '83 το οποιο περιεργως λειτουργει αψογα ακομα, θελει μονο ενα ρουλεμαν στο τροχο και ενα ψιλοσυμαζεμα γενικα. Το 'χω με παραδωμενες πινακιδες βεβαια. Μπορει να το δοκιμασω εκει αν μου περισευει ενα 20αρικο οταν θα ξαναγορασω λαδια και τα σχετικα να δω τη φαση.

Σε τρωει το χερι σου να δωσεις λεφτα για κατι που λειτουργει αψογα;:confused:
Δωστα σε κανα ανηψακι σου να βγαλει την γκομενιτσα του βολτα............

toyar
28/09/2014, 15:31
ΕΑΝ θεωρησουμε οτι κανει δουλεια, δεν το βαζει, για να πουλαει ανταλλακτικα.

τι ανταλλακτικα να πουλησει ρε παιδια;
κυλινδροπιστονα μετα απο 200000χλμ;:lol:
εδω το τοιχωμα του κυλινδρου εχει ειδικη επεξεργασια για συγκεκριμενη τραχυτητα ωστε να κραταει το φιλμ του λαδιου και θα παω να ριξω αντιτριβικο;
αντε και πες οτι 1 στα 10 απο αυτα τα προιοντα κανει καποια δουλεια, ειναι δυνατον να πας να το ριξεις σε καινουριο μοτερ;

teogtp
28/09/2014, 15:36
τι ανταλλακτικα να πουλησει ρε παιδια;
κυλινδροπιστονα μετα απο 200000χλμ;:lol:
εδω το τοιχωμα του κυλινδρου εχει ειδικη επεξεργασια για συγκεκριμενη τραχυτητα ωστε να κραταει το φιλμ του λαδιου και θα παω να ριξω αντιτριβικο;
αντε και πες οτι 1 στα 10 απο αυτα τα προιοντα κανει καποια δουλεια, ειναι δυνατον να πας να το ριξεις σε καινουριο μοτερ;

Τολμας να αντικρουεις τα θαυματουργα ματζουνια με απλες λογικες σκεψεις;
Βλαχακο .............:p

Bob_o_mastoras
28/09/2014, 15:42
τι ανταλλακτικα να πουλησει ρε παιδια;
κυλινδροπιστονα μετα απο 200000χλμ;:lol:
εδω το τοιχωμα του κυλινδρου εχει ειδικη επεξεργασια για συγκεκριμενη τραχυτητα ωστε να κραταει το φιλμ του λαδιου και θα παω να ριξω αντιτριβικο;
αντε και πες οτι 1 στα 10 απο αυτα τα προιοντα κανει καποια δουλεια, ειναι δυνατον να πας να το ριξεις σε καινουριο μοτερ;

Kαι αυτο πολυ σημαντικο. Καποιες τριβες πρεπει να υπαρχουν. Η "εξισωση" του τι γινεται μεσα στο μοτερ ειναι πολυ περιπλοκη με πολλες μεταβλητες.
Teo δεν εχω που αλλου να το ριξω! :look: :lol: Εχει και με 6.5 Ευρω. Ουτε μια μπυρα δεν θα πιουν τα ανηψια με τοσο, ασε που δεν εχω κιολας! :lol:

johngeo
28/09/2014, 16:05
Δηλ.εχει νικασιλ η κεραμικη επίστρωση το μοτερ δεν ειναι μονο το κυλινδροπιστονο,εχει κ αλλα εξαρτηματα τεσπα η διαφορά που φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού είναι οταν λυθούν 2 μοτέρ που το ενα εχει το α μαντζουνι κ το αλλο τιποτα ειναι σαν τη μερα με την νύχτα τοτε πείστηκα κ εγω κ το χρησιμοποιώ πριν απο αυτο ήμουνα κ εγω πολυ επιφυλακτικος .Μαγνητακια κολοκυθάκια βραχιολακια δεν εχω βαλει ποτε και οτιδήποτε βελτιωνω στο καρ η μοτο το ψάχνω εξονυχιστικά..

VASOS
28/09/2014, 16:18
Κιβώτια μοτό + αντιτριβικά πρόσθετα = L.F.E :D

gsman
28/09/2014, 17:26
Σε μενα σε παπι, στην ποσοτητα που εγραφε το μπουκαλι, το αποτελεσμα ηταν να πατιναρει το παπι τρελά---βεβαια το κιβωτιο βουτυρο...

Σε μηχανακι βεβαια δεν το ξαναβαζω, μεσα στον κινητηρα παντα...

Οχι δεν το πεταξα...Το εκανα μιξη με λαδι κινητηρα για λιπανση αλυσιδας, τελειο...!!!

teogtp
28/09/2014, 17:38
Kαι αυτο πολυ σημαντικο. Καποιες τριβες πρεπει να υπαρχουν. Η "εξισωση" του τι γινεται μεσα στο μοτερ ειναι πολυ περιπλοκη με πολλες μεταβλητες.
Teo δεν εχω που αλλου να το ριξω! :look: :lol: Εχει και με 6.5 Ευρω. Ουτε μια μπυρα δεν θα πιουν τα ανηψια με τοσο, ασε που δεν εχω κιολας! :lol:
Καλα.Σου στελνω αριθμο λογαριασμου μου να μου στειλεις το 20ευρω.....εχω εγω ανηψια......

iliasfyntanidis
28/09/2014, 17:56
Έβαλα στο αναπηρικό καροτσάκι της γιαγιάς μου....για να μην της πιάνονται τα χέρια από τις τριβές.Ίσα ίσα με ένα παλιό πινέλο που ζωγράφιζε...
Tο απόγευμα την πήγα μία βόλτα στον Λυκαβυττό να ξεσκάσει.......ακόμα την ψάχνουμε.Άφησε 2 μεγαλοπρεπέστατες ροδιές κάτω,καπνοί,πανικός.....τύφλα να έχει η Μαύρη.

Σήμερα έφαγα 2 2πιτα με λουκάνικο,έξτρα πιπέρι.....έριξα 20ml στο καζανάκι.Λαμπίκο.Τέρμα πια τα διπλά και τριπλά τραβήγματα...

Και το καλύτερο..έβαλα και στο πουλί μου.Πήγα........








































για κατούρημα και δεν μπορούσα να το πιάσω....

taisteal
28/09/2014, 18:19
:lol::lol:

gsman
28/09/2014, 18:26
φιλε εισαι ωραιος, εχεις γερή ''πενα''.:bawl:

teogtp
28/09/2014, 18:31
Έβαλα στο αναπηρικό καροτσάκι της γιαγιάς μου....για να μην της πιάνονται τα χέρια από τις τριβές.Ίσα ίσα με ένα παλιό πινέλο που ζωγράφιζε...
Tο απόγευμα την πήγα μία βόλτα στον Λυκαβυττό να ξεσκάσει.......ακόμα την ψάχνουμε.Άφησε 2 μεγαλοπρεπέστατες ροδιές κάτω,καπνοί,πανικός.....τύφλα να έχει η Μαύρη.

Σήμερα έφαγα 2 2πιτα με λουκάνικο,έξτρα πιπέρι.....έριξα 20ml στο καζανάκι.Λαμπίκο.Τέρμα πια τα διπλά και τριπλά τραβήγματα...

Και το καλύτερο..έβαλα και στο πουλί μου.Πήγα........








































για κατούρημα και δεν μπορούσα να το πιάσω....

:lol:

devil's animal
28/09/2014, 19:49
Σήμερα έφαγα 2 2πιτα με λουκάνικο,έξτρα πιπέρι.....έριξα 20ml στο καζανάκι.Λαμπίκο.Τέρμα πια τα διπλά και τριπλά τραβήγματα...



αν οντως λυθηκε αυτο το προβλημα...προσκυνω...
:a23::a23::a23:


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
:bawl::bawl::bawl:

nickald
28/09/2014, 20:00
θυμαμαι την προηγουμενη φορα που ανοιξε αυτο το θεμα ειχε μπει και ο εισαγωγεας (του μπυραλ) και μας εξηγησε επιστημονικα την χρηση του ματζουνιου....

Αυτη τη φορα τιποτα....... :(

teogtp
28/09/2014, 20:07
θυμαμαι την προηγουμενη φορα που ανοιξε αυτο το θεμα ειχε μπει και ο εισαγωγεας (του μπυραλ) και μας εξηγησε επιστημονικα την χρηση του ματζουνιου....

Αυτη τη φορα τιποτα....... :(
Στο αλλο το ματζουνι το πολυτρον.

johngeo
28/09/2014, 20:40
Μα πως καταφέρνετε πάντα κάποιοι να κάνετε την συζήτηση για το πέος δεν μπορώ να καταλάβω η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια μπραβο σας παιδιά συγχαρητήρια για το επίπεδο -101 παντα τέτοια........

Bowleno
28/09/2014, 21:08
Μα πως καταφέρνετε πάντα κάποιοι να κάνετε την συζήτηση για το πέος δεν μπορώ να καταλάβω η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια μπραβο σας παιδιά συγχαρητήρια για το επίπεδο -101 παντα τέτοια........


Είμαστε ηλίθιοι, τι να κάνουμε; αν δεν σΕ αρέσει, το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία! :lol:

iliasfyntanidis
28/09/2014, 21:15
Μα πως καταφέρνετε πάντα κάποιοι να κάνετε την συζήτηση για το πέος δεν μπορώ να καταλάβω η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια μπραβο σας παιδιά συγχαρητήρια για το επίπεδο -101 παντα τέτοια........
Eπειδή βλέπω το πήρες σοβαρά το θέμα,ενώ εγώ όχι....είδα και τα ντοκουμέντα στο youtube με έναν τύπο με ποδιά που είναι σαν τον Λευτέρη τον σουβλατζή,να τρίβει ένα ρουλεμάν με ένα βάρος πάνω του και έβγαλε κορυφαία λιπαντικά καλά μόνο για εντριβές..

1)Όταν δω μία δυναμομέτρηση για το πριν και το μετά...
2)Όταν δω μία μέτρηση συμπίεσης κινητήρα πριν και μετά...
3)Όταν δω ρεπρίζ και χρόνους με το πριν και το μετά...
4)Και όταν δω σοβαρό εργαστηριακό εξοπλισμό και όχι τον χοντρό με τα βαράκια ψαροντουφεκά όπως βλέπω στο youtube για το Motorkote
και τα δω μπροστά μου και όχι από την άλλη πλευρά του πλαντήτη,ούτε με ατάκες του τύπου ''τα έβαλε κάποιος και είδε θεαματική διαφορά σε 1000XLV''
τότε ίσως να το πάρω στα σοβαρά.

Καμία σχέση οι τριβές που αναπαρηστά το βίντεο με τις τριβές ενός κινητήρα και φυσικά διαφορετικές οι απαιτήσεις.

SHOOTER045
28/09/2014, 21:18
Μα πως καταφέρνετε πάντα κάποιοι να κάνετε την συζήτηση για το πέος δεν μπορώ να καταλάβω η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια μπραβο σας παιδιά συγχαρητήρια για το επίπεδο -101 παντα τέτοια........

ισως γιατι καποιοι εδω μεσα εχουν δει περισοτερα
θυμαμαι και εγω αυτον το αντιπροσωπο του παρεμφερους μαγικου ζωμου
anyway αυτα τα πειραματα τους δενμε πειθουν,μονο ανειχα 2 ιδια μοτερ και στο ενα εβαζα και στο αλλο οχι τοτε και μονο θα εβγαζα ασφαλη συμπερασματα
μπορει να εβαζα μοτορ κοτε-το γνησιο-στο 106 RALLYE που ειχα γιατι ετσι μου ειχαν πει
οχι οτι ειχε κανενα θεμα,αλλα ηταν<φτιαγμενο>γι αυτο
το χιουμορ καποιων μπορει να φαινεται περιεργο για καποιους,αλλα η το δεχεσαι η οχι
σιγα τα ωα,το πρωτο θεμα ειναι που παρεκτραπηκε και μπηκε χιουμοριστικος τονος

Bob_o_mastoras
28/09/2014, 21:25
Μα πως καταφέρνετε πάντα κάποιοι να κάνετε την συζήτηση για το πέος δεν μπορώ να καταλάβω η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια μπραβο σας παιδιά συγχαρητήρια για το επίπεδο -101 παντα τέτοια........

Αμα χασουμε και το χιουμορ μας γμστ μετα! Και κουβεντα σωστη γινεται και επιχειρηματα λεγονται και ωραιες ατακες πεφτουν και ριχνουμε γελιο. Απ'ολα εχει ο μπαχτσες!
Εγω γελασα πολυ παντως. Κυριως με τη σουπερ αντιτριβικη γιαγια! :lol:

teogtp
28/09/2014, 21:27
Μα πως καταφέρνετε πάντα κάποιοι να κάνετε την συζήτηση για το πέος δεν μπορώ να καταλάβω η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια μπραβο σας παιδιά συγχαρητήρια για το επίπεδο -101 παντα τέτοια........

Δειξε μου σε παρακαλω μια εργαστηριακη μελετη που να αποδεικνυει οτι το καθε Motorpoutse της αγορας εχει πραγματοποιει αυτο που υποσχεται.
Να εχω κατι να διαβαζω τις κρυες νυκτες του χειμωνα.

toyar
28/09/2014, 21:37
ενα βιντεο που ειδα στο youtube μου θυμισε εντονα telemarketing:bawl:

Bob_o_mastoras
28/09/2014, 22:02
Παντως με τα bel-ray thumper 15w50 εμεινα πολυ ευχαριστημενος σημερα που εκανα μια εκτενη βολτα καμια 15αρια χιλιομετρα.
Το κιβωτιο εγινε ακομα πιο γλυκο. Τις ταχυτητες πλεον σχεδον δεν τις νιωθεις οταν κουμπωνουν. Κλακ βελουδινο και μπηκε.
Και ανεβηκε και η ευστροφια του μοτερ αισθητα για μια απλη αλλαγη λαδιων. Το 2,5 r/min στο 4,5 r/min γινεται εν ριπη οφθαλμου (τι σας λεω εσας τους 4κυλινδρους ε;; :lol:) και νεκρα βρισκω αμεσως. Πολυ καλο λαδι φαινεται.
Επλυνα και με ενα λιτρο repsol που ειχα παρει δωρο μαζι με το μηχανακι οτι ειχε απομεινει απο τα παλια λαδια μεσα, αφου ετσι και αλλιως δεν θα το χρησιμοποιουσα (εχω παρει την οικογενειακη συσκευασια bel-ray) και δεν θα τα εμπλεκα ουτως ή αλλως.
Πρωτη φορα τα δοκιμαζω μιας και ημουν castrolακιας κυριως αλλα προς στιγμην εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Θα δειξει και στο μελλον.

nassosxlvbros
28/09/2014, 22:07
Ο κατασκευαστής του κάθε κινητήρα έχει υπολογίσει μια ωφέλιμη περίοδο ζωής....Το να προσπαθούμε με "μαγικά" ζουμιά να κάνουμε νέο το γερασμένο μας μοτέρ είναι ανούσιο...
Η μόνη περίπτωση να έβαζα τέτοιο πράμα (και πάλι το σκέφτομαι...) θα ήταν ΜΟΝΟ με γραπτή εγγύηση του πωλητή/αντιπροσώπου κλπ ότι σε περίπτωση ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ φθοράς από τη μέρα εφαρμογής του ζουμιού θα μου πλήρωνε μέχρι σέντ την αποκατάσταση-επισκευή του κινητήρα/σασμάν κλπ που θα χάλαγε ή δεν θα βρισκόταν τουλάχιστον στην ίδια κατάσταση πριν το ζουμί....άρα δε θα το έβαζα ποτέ γιατί κανείς δε θα δεχόταν τέτοια ευθύνη....!:)

MG-KTiNoS
28/09/2014, 22:28
Εγώ είχα βάλει το σλικ 50 του Λαμπριανίδη στο ΧΤ 600.
Έλεγε να το ρίξεις μέσα και ν αφήσεις το μοτέρ να δουλέψει για 20 λεπτά.
Σε κάποια φάση κάνει ένα "γκλουκ" όπως κάνει το μίξερ όταν σπάει μια μάζα και στέλνει το ρελαντί στις 2500....
Δεν μπορεί λέω κάτι δεν πάει καλά...
Ρυθμίζω το ρελαντί πάω μια βόλτα και καταλαβαίνω πως το σαζμάν είναι πιο μαλακό.
Έλεγε ότι κρατάει 80000 αυτό αλλά δεν νομίζω πως κράτησε τόσο σιγά σιγά σαν να ξεθύμανε.
Η κεντρική ιδέα ήταν ν αντέξει πιο πολύ το μοτέρ στο 36ωρο.
Τελικά το ΧΤάκι έκανε 2.
Νομίζω πάντως ότι το ζουμί κάτι ωφέλησε, πριν και μετά δηλαδή είχε διαφορά.
Στο ΤΔΜ δεν έβαλα ποτέ γιατί δούλευε μια χαρά οπότε δε βρήκα λόγο.
Τα ίδια μου είπε και ένα φίλος με ΝΙΒΑ και κορόλα.
Αυτά για το σλικ50 το οποίο είναι ΑΛΛΟ για αμαξια και ΑΛΛΟ για μηχανάκια.
Ένα ς φίλος όμως που έχει σχέση με τα ντραγκστερ μου είπε πως το καλό τσιτσιμούσι είναι ένα "άλλο" που ξεχνάω πως το λένε...

agamoi-thytai
28/09/2014, 22:46
Τι μου θυμίσατε απόψε.
Αρκετά χρόνια πριν (ίσως και 15 χρόνια) εγώ με ένα Yugo και ένας φίλος με ένα Ascona κάναμε δοκιμή στα ερείπια μας το περίφημο τότε X1R (Da Vinci το έλεγαν νομίζω).
Θυμάμαι θετικά σχόλια του φίλου και θυμάμαι πολύ καλά τι έκανε στο δικό μου.
Απο 120χλμ/ω που έπιανε max το ρημάδι, έφτανε τα 140. Εκείνη την εποχή 20 χλμ ήταν μεγάλη διαφορά.
Ελαττώθηκε ο θόρυβος του κινητήρα.

Αργότερα όταν πούλησαν το yugo και πήρα όχημα με ψεκασμό όλοι έλεγαν πως δεν πρέπει να βάζουμε τέτοια πρόσθετα σε αυτοκίνητα νέας τεχνολογίας και παράτησα το θέμα εντελώς.

Τώρα, στο V-Strom που έχω δεν παίζει να δοκιμάσω κάτι αν δεν έχει ήδη δοκιμαστεί σε V-Strom και να το ξέρω ο ίδιος.
Δεν περισσεύουν φράγκα για πειράματα.

Λευκάδιος
29/09/2014, 00:40
Παντως με τα bel-ray thumper 15w50 εμεινα πολυ ευχαριστημενος σημερα ...
Πρωτη φορα τα δοκιμαζω μιας και ημουν castrolακιας κυριως αλλα προς στιγμην εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Θα δειξει και στο μελλον.
Όταν φτασεις τα 2000χλμ θα ηθελα ενα review για το συγκεκριμενο λαδι :wave2:

GFawkes
29/09/2014, 11:06
Μοτορκοτ

Απο δοκιμη σε μοτο 6ετιας

αισθητη βελτιωση σε κιβωτιο και κραδασμους μοτερ.
Αυξυμενη ευστροφια, λιγο λιγοτερη καταναλωση.

Προβληματισμο ειχα για το προιον αλλα τελικα εκανε αυτο που υποσχεθηκε....

Bob_o_mastoras
29/09/2014, 11:10
Όταν φτασεις τα 2000χλμ θα ηθελα ενα review για το συγκεκριμενο λαδι :wave2:

Εγινε! Αν και θα ψιλοαργησω να τα φτασω. Κανα 2μηνο+.. :)

johngeo
29/09/2014, 12:03
Ετσι ετσι 2-0

teogtp
29/09/2014, 12:20
Κατι αρκετα ενδιαφερον..........................
http://www.buysynthetic.com/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=89&Itemid=215

alex14
29/09/2014, 12:24
Ειμαι της γνωμης να μην βαζουμε προσθετα εαν δεν υπαρχει λογος.
Εχω βαλει σε σασμαν αυτοκινητου γιατι "γρατζουναγε" και ειχε πολυ καλα αποτελεσματα.

Pan (dvs)
29/09/2014, 14:59
Ρε παιδια αν ητανε κατι τοσο καλο για τον κινητηρα,δεν θα ειχανε συμφερον να το βαζουνε απο την αρχη τα εργοστασια?

Εχω ακουσει κατα καιρους καλα λογια για τετοια προιοντα,αλλα και παλι δεν.........

Bowleno
29/09/2014, 15:07
Ρε παιδια αν ητανε κατι τοσο καλο για τον κινητηρα,δεν θα ειχανε συμφερον να το βαζουνε απο την αρχη τα εργοστασια?

Εχω ακουσει κατα καιρους καλα λογια για τετοια προιοντα,αλλα και παλι δεν.........


Είπαμε....κλέφτες θα γίνουμε;

johngeo
29/09/2014, 16:26
Ενδιαφερουσες οι πληροφοριες που βρηκες teogtp ωραίος...

VASOS
29/09/2014, 18:11
Ωραίο το άρθρο της amsoil και σίγουρα γραμένο από ειδικούς που μπερδεύουν τη χλωρίνη (chlorine) με τα χλωρίδια (chlorides) ή αλλιώς τη π@ύτσα με τη β@ύρτσα και γράφουν για αναλύσεις και άλλα επιστημονικά....:a31:

Pan (dvs)
29/09/2014, 19:28
Είπαμε....κλέφτες θα γίνουμε;

Τοσοι που γινανε και αυτοι...........που να βγαλεις μεροκαματο.

Panoskl
29/09/2014, 20:20
Ωραίο το άρθρο της amsoil και σίγουρα γραμένο από ειδικούς που μπερδεύουν τη χλωρίνη (chlorine) με τα χλωρίδια (chlorides) ή αλλιώς τη π@ύτσα με τη β@ύρτσα και γράφουν για αναλύσεις και άλλα επιστημονικά....:a31:

"... που ΔΕΝ μπερδεύουν..." μάλλον ήθελες να πεις.

Βέβαια chlorine είναι το χλώριο.

VASOS
01/10/2014, 17:30
"... που ΔΕΝ μπερδεύουν..." μάλλον ήθελες να πεις.

Βέβαια chlorine είναι το χλώριο.

Έχεις δίκιο, δικό μου το λάθος. Διαβρωτικά όμως είναι τα χλωριόντα (chlorides) και όχι το ατομικό χλώριο (chlorine).
Σύμφωνα με την Amsoil τα πρόσθετα υποτίθεται πως είναι χλωριωμένοι υδρογονάνθρακες, οι οποίοι -παρουσία νερού- υδρολύονται σε υδροχλωρικό οξύ και άλλα οργανικά οξέα. Οκ μέχρι εδώ.
Αλλά η Amsoil ανέλυσε μια σειρά προϊόντων του εμπορίου (ανταγωνιστικά ισως?) και βρήκε επίπεδα χλωρίου από 5,5% έως 30,4% που εγώ τα βρίσκω απολύτως εξωφρενικά.
Το δε περί ου ο λόγος motorkote ούτε για φτύσιμο (20,7% και 27,2% περιεκτικότητα σε χλώριο).

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα άρθρα της Amsoil αλλά ούτε και τα πρόσθετα τύπου motorkote.

vagel
07/11/2014, 07:26
Καλησπερα κ απο μενα.
Εχω χρησιμοποιησει το μοτορκοτ σε μοτερ κ σε αυτοματο σαζμαν.
Το σαζμαν χαλασε κ στο μοτερ αρχισε να βαραει ο μεταβλητος συγχρωνισμος.
Αυτα σε αμαξι κ σε ποσοτητες οπως ελεγαν οι οδηγιες..

Δεν ξερω αν ειμαι γκαντεμης αλλα δεν προκειται να ξαναβαλω τετοιο πραμα πουθενα

μην υπερβαλουμε!!!!! το βαζω εδω και χρονια σε ολα τα οχηματα μου χωρις προβληματα

McGyver
07/11/2014, 07:32
μην υπερβαλουμε!!!!! το βαζω εδω και χρονια σε ολα τα οχηματα μου χωρις προβληματα

:a014:

:evil:

tzimidis
07/11/2014, 07:51
Pantos sta germanika i leksi KOT simainei SKATA.

opote to motorKOTe psyxologika kai mono to apofeygo......

nicksior
07/11/2014, 13:47
Pantos sta germanika i leksi KOT simainei SKATA.

opote to motorKOTe psyxologika kai mono to apofeygo......


Σωστός!!

Είναι σαν να προμοτάρεις Σάλτσα με όνομα " Κωλο-Σως της ρόδου"

:bawl:

OldMan
07/11/2014, 14:07
Μη ρε φουστηδες, Παρασκευιάτικα...!!!:nono:

teogtp
07/11/2014, 14:12
Μη ρε φουστηδες, Παρασκευιάτικα...!!!:nono:

Ποια η αποψη σου επι του θέματος μαστορα;

OldMan
07/11/2014, 14:20
Ποια η αποψη σου επι του θέματος μαστορα;
Δεν μου επιτρέπει η καταγωγή μου να εκφραστώ..

buckley
07/11/2014, 14:46
Ποια η αποψη σου επι του θέματος μαστορα;

Μάλλον κόντεψε να πνιγεί ...

Bob_o_mastoras
07/11/2014, 14:52
Pantos sta germanika i leksi KOT simainei SKATA.

opote to motorKOTe psyxologika kai mono to apofeygo......

:a55::hmm:
Μας δινει ενα hint η εταιρεια λοιπον! Τιμιο!
:lol::lol:

SHOOTER045
07/11/2014, 16:07
Δεν είναι κακό απαραίτητα.
Συστήνετε σε κακούς εραστές πού δεν φέρνουν την σύντροφό τούς, στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας

teogtp
07/11/2014, 16:21
Δεν είναι κακό απαραίτητα.
Συστήνετε σε κακούς εραστές πού δεν φέρνουν την σύντροφό τούς, στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας

Ουτε για τον π@υτσο .........
Καλυτερα να πάρω υγραντηρα.
:tooth:

taisteal
07/11/2014, 16:22
Ερμα γηρατειααααα



:lol:

nicksior
07/11/2014, 16:26
Δεν είναι κακό απαραίτητα.
Συστήνετε σε κακούς εραστές πού δεν φέρνουν την σύντροφό τούς, στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας

Σιγά μη ξοδέψουμε και σε λιπαντικά..

Υπάρχει και "προφορική" μέθοδος ...

Που σε απαλάσει και απο μεγάλο μέρος της "διαδικασίας"

Με επιφύλαξη βέβαια , δεν ξέρω αν πιάνει σε κινητήρες :lol:

amyroukai
07/11/2014, 23:27
Οι πόντιοι δεν κανουν τέτοια σιχαμενα ρε. Άκου προφορικά. :lol:

SHOOTER045
08/11/2014, 07:52
Οι πόντιοι δεν κανουν τέτοια σιχαμενα ρε. Άκου προφορικά. :lol:

Ετσιιιι

MikeG
08/11/2014, 14:01
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101359&highlight=Motorkote

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=102548&highlight=Motorkote

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=19391&highlight=Motorkote

amyroukai
08/11/2014, 20:23
Το τελευταίο είναι στη ζώνη ρε Μάικ.

Επίσης... Το ειδασε γνωστό λαδεμπορα σήμερα. 25 ευρώ η φιάλη ρε; Γουατ δε φακ...

Bob_o_mastoras
08/11/2014, 23:56
Το τελευταίο είναι στη ζώνη ρε Μάικ.



Στη ζωνη του λυκοφωτος;;; :hypnotize: Ααααοοοουυυυυ