PDA

View Full Version : Για μια ταρίφα...



low pass
28/09/2014, 10:27
Το πως μεταμορφώνονται σε formula 1 οι ταξιτζήδες όταν έχουν πελάτη είναι γνωστό.
Επίσης οτι σταματάνε σε κεντρικούς δρόμους όπως να ΄ναι όταν επιβιβάζουν - αποβιβάζουν πελάτη έιναι επίσης γνωστό.

Δε πάει πολύς καιρός όταν περιμένοντας στο φανάρι, ταρίφας πέρασε πάνω απο το πόδι μου για να βγει πρώτος στη σειρά. Με το ζόρι κράτησα τη μηχανή κ δεν σωριαστήκαμε.

Σε μια άλλη φάση, κινούμενος στη δεξιά λωρίδα βλέπω ταρίφα ο οποίος ήταν στην μεσαία να κάνει σφήνα κ να σταματάει μπροστά μου για να πάρει πελάτη. Ακόμα φρενάρω.

Να μην θίξω το θέμα της συμπεριφοράς προς τους πελάτες τους.
Γυναίκα έγκυο 7 μηνών την κατεβάζεις τρία τετράγωνα νωρίτερα για να βολέψεις κ τον δεύτερο πελάτη που έχεις μέσα;

Για μια ταρίφα λοιπόν;


Υ.Γ. Πάντα υπάρχουν οι κακοί επαγγελματίες του κλάδου και σε αυτούς αναφέρομαι. Μην τους πάρει όλους η μπάλα.

Pan (dvs)
28/09/2014, 10:38
Οπως το ειπες,παντου υπαρχουνε και κακοι επαγγελματιες.:beer:

Cpt. Haddock
28/09/2014, 10:45
Τι ζοριζεστε, αφου ειναι ολοι σταματημενοι στις αυτοσχεδιες "πιατσες" και περιμενουν με τις ώρες. Χθες η ουρα στην Ερμου ειχε φτασει ως το Θησειο και υπηρχαν και στην καθοδο ταριφες εν αναμονη καθως και στην Αθηνας.

Νεα πιατσα δημιουργηθηκε στη Σκουφα απο Ιπποκρατους ως τη Σινα.

Ρπστμ, κατσαριδες ειναι; :lol:

spyrakos35
28/09/2014, 10:50
Η δεξια λωριδα ειναι εξ ορισμου η πλεον επικινδυνη λογω των κιτρινιαριδων.....

DoctoR_k6
28/09/2014, 11:03
Αυτο που πλεον υπαρχουν πιατσες εκει που δεν υπηρχε τιποτα κ δημιουργειτε κομφουζιο??
Κ μα ειναι κ εξω απο τα ταξι να μιλανε κ να μην κανουνε κ λιγο ακρη αλλα μεσα στο δρομο??:confused:

AristidisZ
28/09/2014, 11:12
Τι ζοριζεστε, αφου ειναι ολοι σταματημενοι στις αυτοσχεδιες "πιατσες" και περιμενουν με τις ώρες. Χθες η ουρα στην Ερμου ειχε φτασει ως το Θησειο και υπηρχαν και στην καθοδο ταριφες εν αναμονη καθως και στην Αθηνας.

Νεα πιατσα δημιουργηθηκε στη Σκουφα απο Ιπποκρατους ως τη Σινα.

Ρπστμ, κατσαριδες ειναι; :lol:


δεν έχετε περάσει καλοκαίρι βράδυ από το λιμάνι του Πειραιά όταν μπαίνει πλοίο να δείτε 3πλή σειρά ταριφόπουλα...

toyar
28/09/2014, 11:59
Το πως μεταμορφώνονται σε formula 1 οι ταξιτζήδες όταν έχουν πελάτη είναι γνωστό.
Επίσης οτι σταματάνε σε κεντρικούς δρόμους όπως να ΄ναι όταν επιβιβάζουν - αποβιβάζουν πελάτη έιναι επίσης γνωστό.

Δε πάει πολύς καιρός όταν περιμένοντας στο φανάρι, ταρίφας πέρασε πάνω απο το πόδι μου για να βγει πρώτος στη σειρά. Με το ζόρι κράτησα τη μηχανή κ δεν σωριαστήκαμε.

αυτο με την εγγυο το εκανε ταριφας στη γυναικα μου :yuck:
αλλα αντι να με φωναξει που ημουν κοντα να γινει πανηγυρι κατεβηκε και τον πληρωσε κιολας:mad:


Σε μια άλλη φάση, κινούμενος στη δεξιά λωρίδα βλέπω ταρίφα ο οποίος ήταν στην μεσαία να κάνει σφήνα κ να σταματάει μπροστά μου για να πάρει πελάτη. Ακόμα φρενάρω.

Να μην θίξω το θέμα της συμπεριφοράς προς τους πελάτες τους.
Γυναίκα έγκυο 7 μηνών την κατεβάζεις τρία τετράγωνα νωρίτερα για να βολέψεις κ τον δεύτερο πελάτη που έχεις μέσα;

Για μια ταρίφα λοιπόν;


Υ.Γ. Πάντα υπάρχουν οι κακοί επαγγελματίες του κλάδου και σε αυτούς αναφέρομαι. Μην τους πάρει όλους η μπάλα.

αυτο με την εγγυο το εκανε ταριφας στη γυναικα μου :yuck:
αλλα αντι να με φωναξει που ημουν κοντα να γινει πανηγυρι κατεβηκε και τον πληρωσε κιολας:mad:

Bob_o_mastoras
28/09/2014, 12:13
Απο τα χειροτερα ειδη της πανιδας του δρομου. :mad:

taisteal
28/09/2014, 12:58
Ρουφιανοι της πολης...

Allst@rf
28/09/2014, 13:44
ο χειροτερος κλαδος επαγγελματιων μακραν...

και γω που ειμαι ταξιτζης, δε γουσταρω τους συναδελφους μου, ειμαστε 65 στο λουτρακι και μιλαω με τους 10 το πολυ...

τι να λεμε τωρα, ο πρωτος κλαδος που συνδικαλιστηκε με την Χ. Α.


ΑΗΔΙΑ!

Dant3
28/09/2014, 13:51
Οντως σε καθε κλαδο υπαρχουν και οι κακοι επαγγελματιες αλλα πιστευω οτι στο συγκεκριμενο ειναι η πλειοψηφια...
Σε φιλη μου,της κολλαγε ο ταξιτζης και της πεταξε το κινητο απο το παραθυρο.
Και αλλα ποσα περιστατικα.

mikes
28/09/2014, 14:04
καποια στιγμη χρειαστηκα ταξι από χαϊδαρι για κορυδαλλο! καπου λιγο πιο περα επιβιβαζει μια τυπισσα για πειραια!

πηγαίνοντας την ταξιαρχων μου λεει "ρε φιλαρακι να σε αφήσω εδώ να εξυπηρετήσουμε την κυρια?" (προορισμος μου καμια 300αρια μετρα πιο μεσα)
-ΟΧΙ! θα με πας μπροστα στην πορτα μου! αν η κυρια ηθελε να παει ντουγρού στον προορισμο της ας επαιρνε ελευθερο!
φυσικα τον πηγα ακριβως εκει που ηθελα! ουτε καν 10 μετρα πιο πριν στη γωνια για να στριψει να φυγει!

Jo.Da.
28/09/2014, 17:18
Δεν χρησιμοποιώ ταξί σχεδόν ποτέ για τις μετακινήσεις μου, ωστόσο όταν χρειαστεί η λύση λέγεται taxibeat (καλό πρέπει να 'ναι και το taxiplon), συμμαζεμένα, καθαρά οχήματα, με ευγενικούς και Επαγγελματίες οδηγούς στο 99% των περιπτώσεων...

7Tolis
29/09/2014, 08:24
Δεν χρησιμοποιώ ταξί σχεδόν ποτέ για τις μετακινήσεις μου, ωστόσο όταν χρειαστεί η λύση λέγεται taxibeat (καλό πρέπει να 'ναι και το taxiplon), συμμαζεμένα, καθαρά οχήματα, με ευγενικούς και Επαγγελματίες οδηγούς στο 99% των περιπτώσεων...
Πολύ σωστά.Ετσι χρησιμοποιεί η κοπέλα μου ταξί συχνά και ειναι καθαροί ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

MG-KTiNoS
29/09/2014, 08:33
Τίποτα σε πιό βαρετό παίζει?

Ποδήλατα, παπάκια κλπ????

:D

vaska
29/09/2014, 08:37
323694

Μου συνέβη 2 φορές την προηγούμενη εβδομάδα. Να αρχίσουμε ν' ανησυχούμε??

Bowleno
29/09/2014, 09:05
323694

Μου συνέβη 2 φορές την προηγούμενη εβδομάδα. Να αρχίσουμε ν' ανησυχούμε??


Νομίζω ότι ναι, πρέπει :sick::bawl:

amyroukai
29/09/2014, 09:14
The end of days is approaching rapidly.

teogtp
29/09/2014, 09:16
Επρεπε να ερθει ο Αντωνης για να μας κανει ανθρωπους...........:tooth:

o_gavros
29/09/2014, 09:33
μυστήριοι είστε μου φαίνεται.
σε ποιον άλλο κλάδο θα δεις αυτόν εδω τον μικρό θεούλη

323695


να σου εξηγεί υπό τους ήχους της Κατερινούλας της Στανίσης, πως τις προάλλες είχε πάρει κούρσα απο τον Κεραμεικό δυο καυλοράπανα και επειδής τις έκοψε για τσαχπινογαργαλιάρες, τελικά πληρώθηκε την κούρσα σε είδος;:p

GFawkes
29/09/2014, 10:47
δυο καυλοράπανα άρες,

Mεταφραση παρακαλω...

Πως μου ξεφυγε αυτο....δεν το εχει το λεξικο του Μπαμπινιωτη μεσα...;

SHOOTER045
29/09/2014, 11:31
Mεταφραση παρακαλω...

Πως μου ξεφυγε αυτο....δεν το εχει το λεξικο του Μπαμπινιωτη μεσα...;

Είσαι πιπίνι μάλλον και δεν το διδαχτηκες

o_gavros
29/09/2014, 11:59
Mεταφραση παρακαλω...

Πως μου ξεφυγε αυτο....δεν το εχει το λεξικο του Μπαμπινιωτη μεσα...;

Μα καλά,ήθελα να ξερα,σε αυτό το φορα δεν έχετε λάβει ούτε τη στοιχειώδη κλασσική παιδεία; :p

καυλοραπανο,το
Φρέσκο στο κουρμπέτι, ξεπεταρούδι. Λέξη που περιγράφει όμορφες νεαρές παρθένες που πρωτοκυκλοφορούν και ωσάν φρέσκα ραπανάκια που μας ανοίγουν την όρεξη, μας ξυπνούν άλλες ανομολόγητες ορέξεις.

GFawkes
29/09/2014, 12:07
Πες κ@λοσφυριχτρες ρε φιλε και μας ταλαιπορΑς!!!!

SHOOTER045
29/09/2014, 12:09
Αυτές είναι δοκιμασμένες
Δεν είναι ξεπεταρουδια

georgezzr600
29/09/2014, 16:15
δε πιστευω οτι ειναι μονο θεμα καλου και κακου επαγγελματια...
θεωρωότι ειναι θεμα έλλειψης παιδειας,η οποια καθρευτίζεται σε όποιο επαγγελμα ,σε οποια υπηρεσια και παει λεγοντας.
απο τη στιγμη όπου υπάρχει κανονισμος οπου λεει ότι ο ταξιτζής δεν μπορει να παιρνει διπλη και τριπλη κουρσα και μαλιστα χωρις να σε ρωτησει ενω στη πραγματικοτητα αν τυχον του πεις κατι θα σε κατεβασει με το τσαμπουκα..τι αλλο μπορουμε να πουμε...
να τον καταγγείλουμε?και ??τι θα γινει???
θα χασει την αδεια του?

tzimidis
29/09/2014, 18:36
Ego os klasikos spasarxidis kapote eixa to xrono kai rospathisa na kataggeilo 2 fores tarifa gia arnisi misthosis. 15 xronia perasane kai akoma perimeno.
tora pleon epeidi den yparxei xronos, anagkastika xrisimopoio tous palious kalous "tropous pou den me timane idiaitera" kai kano ti douleia mou.
An kai edo pou ta leme , i neoteri genia taksitzidon deixnei na einai ligo pio ekpolitismeni, elpizo na synexistei etsi mpas kai ksebromisei o klados.

Bob_o_mastoras
29/09/2014, 22:59
Ειναι πιο εκπολιτισμενοι γιατι μπηκαν και πολλοι που απλα τα δουλευουν μεροκαματο. Δεν ειναι απο τις παλιοσειρες. Και ετσι σπαει λιγο η σαπιλα.
Εγω πετυχα και ταριφα να σταματαει σε διαβαση πεζων και να παραχωρει προταιρεοτητα! :eek::eek: WTF!!! (πραγμα βεβαια που ολοι θα επρεπε να κανουμε.. αλλα λεμε τωρα! Εξω το εκανα. Αλλα το καναν ολοι. Εδω με κοιταγαν οι πεζοι σαν χανοι!)