PDA

View Full Version : Πρόβλημα με φώτα xenon σε aprilia sx 50 !



ale3is
28/09/2014, 14:59
Γεια σας έχω στην κατοχή μου ένα aprilia sx 50 και του έβαλα φώτα xenon ισχύος 35 watt το πρόβλημα είναι ότι μου εξαντλούν την μπαταρία . Προσπάθησα να το λύσω βάζοντας πυκνοτάκια το πρόβλημα δεν λύθηκε όμως και πάλι με αφήνει απο φώτα στον δρόμο με αποτέλεσμα σήμερα να πάρω την απόφαση να βάλω πάλι τα μανίσια φώτα .Και πήρα αυτήν την απόφαση γιατί το μηχανάκι το έχω για καθημερινή χρήση και δεν θελω να έχω το άγχος του πότε θα μαφήσει απο φως !! Επίσης αυτο που θέλω να επισημάνω είναι οτι τα μανισια φωτα μου είναι αθλία για αυτο και προσπαθώ να βρώ κάποιον τρόπο να κάνω τα xenon να δουλέψουν ! Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να μου πει πως μπορώ να λύσω το προβλημά μου θα του ημουν πολυ ευγνώμων ! Ξέχασα να επισημάνω οτι τα xenon δουλευαν μονο για μιση ωρα και τελείωνε η μπαταρία (η μπαταρια μου ειναι 3 αμπερωρια ) ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

ΥΓ ( αν έχω καταχωρήσει το θέμα μου σε λάθος κατηγορία θα παρακαλούσα τον διαχειριστή να μου το καταχωρήσει στην σωστή κατηγορία ! )

yiannis172
28/09/2014, 15:14
Το προβλημα κατα 99% ειναι στα πηνια σου,γιατι ναι μεν τα xenon και οτιδηποτε τραβαει ρευμα (φλας,κορνα κτλ) σου εξαντλουν τη μπαταρια αλλα τα πηνια αντισταθμιζουν τις απωλειες αυτες κατα τη λειτουργια του μοτερ.Το θεμα σου λοιπον ειναι στο κυκλωμα φορτισης,ψαξου εκει.

ale3is
28/09/2014, 15:17
Τα πηνία μου είναι καινούρια ουτε 5 μήνες δεν δούλεψαν απο τότε που τα πήρα !

ale3is
28/09/2014, 15:18
δεν ξέρω και τι να ψάξω και πως στα πηνια!

kostaskk
28/09/2014, 15:30
βαλε τα μαμα.. ρυθμισε τα σωστα.. τσεκαρε την μασκα να καθεται στο σωστο σημειο( την κρατανε κατι λάστιχα)

για να βαλεις ξενον δεν βαζεις απλα την λαμπα, θελει ξεχωριστή ηλεκτρικη εγκατάσταση και ειναι δυσκολο 'θεμα'

teogtp
28/09/2014, 15:33
Ευτυχως οι προσευχες πολλων, εισακουστηκαν........................

ale3is
28/09/2014, 22:16
ειχα ηδη τραβηξει ξεχωριστες εγκαταστασεις . απλα δεν τους φτανει το ρευμα!