PDA

View Full Version : "Γερνάνε" οι ανορθωτές;



MISKIN
29/09/2014, 21:11
Από τότε που έβαλα το βολτόμετρο στο vstrom (κανά 6μηνο) παρατήρησα ότι η τάση στη μπαταρία δεν ανέβαινε πάνω 13.9 V (13.5 V έδειχνε + 0.4 V το "λάθος" του βολτόμετρου). Πίστευα ότι έφταιγε η μπαταρία λόγω της ταλαιπωρίας (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139513) που έχει τραβήξει. Προχθές τοποθέτησα νέα μπαταρία και το πρόβλημα παραμένει για να μη πω χειροτέρεψε αφού δεν πάει πάνω από 13.8 V. Ο έμπορος (πρέπει να είναι και ηλεκτρολόγος ο άνθρωπος) που την τοποθέτησε μου είπε ότι με 85000 χλμ που έχει το μηχανάκι (δεν είναι πολλά ρε παιδιά) είναι πιθανό να έχει "πέσει" ο ανορθωτής και να ετοιμάζεται να παραδώσει πνεύμα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

andreaspetr
30/09/2014, 00:16
μετρα με καποιο πολυμετρο για αρχη να δεις αν οντως εχεις κατω απο 14V.

MISKIN
30/09/2014, 05:33
μετρα με καποιο πολυμετρο για αρχη να δεις αν οντως εχεις κατω απο 14V.

Μα πως γνωρίζω το σφάλμα του βολτόμετρου αν δεν έχω μετρήσει με πολύμετρο απευθείας τη μπαταρία;

toyar
30/09/2014, 06:23
τα οργανακια δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη
κι αν δεν εχει γερασει ο ανορθωτης σιγουρα εχουν βρωμισει-χαλαρωσει οι φισες της πλεξουδας

Pan (dvs)
30/09/2014, 08:05
Μετρα με κανονικο πολυμετρο στους πολους και συγκρινε με την ενδειξη του εξτρα οργανου που εβαλες ,για να δεις την πραγματικη αποκλιση.

Τα οργανα που βαζουμε εξτρα δεν μας δειχνουνε τις σωστες ενδειξεις.Ασε που πολλες φορες παρεμβαλουμε και αλλα πραγματα ενδιαμεσα, αρα σιγουρα θα μας δωσουνε μικροτερες ενδειξεισ.

MISKIN
30/09/2014, 09:34
Προφανώς δεν έχω γίνει κατανοητός....
ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ και εγώ και ο έμπορος-ηλεκτρολόγος με πολύμετρο ΟΧΙ της πλάκας και πάνω από 13.8 V δεν είδαμε σε κανένα εύρος στροφών!

theofilos888
30/09/2014, 09:45
Δεν κοιτας τις φύσες που σου είπαν παραπάνω ή και τα καλώδια;

notakos600
30/09/2014, 14:55
Απώλειες από πολυκαιρισμένες φύσες, ξεραμένα καλώδια ίσως που δικαιολογούν κάποια απώλεια.
Ακόμη και το μόνιμο βολτομετράκι που χρησιμοποιείς σαν monitor τραβάει κι αυτό κάτι.
Για βγάλε το εκτός και ξαναμέτρησε.
Οι δίοδοι (ανορθωτές) δεν γερνάνε, απλά καίγονται.

bros400pgm
30/09/2014, 15:23
Aπο τον ανορθωτη, τα καλωδια πανε απευθειας στην μπαταρια? Ή κανουν κανα κυκλο μεχρι τα φωτα μπροστα?
Για να μετρηθει σωστα ο ανορθωτης, πρεπει να εχεις καλη μπαταρια. Εαν εχεις, ξεσυνδεσε την φισα του ανορθωτη και δες ποσα βολτ δινει. Εαν δεις περισσοτερα, στειλε κατευθειαν τα καλωδια στην μπαταρια, μεσω μιας 30Α ασφαλειας.

MISKIN
30/09/2014, 16:58
Δεν κοιτας τις φύσες που σου είπαν παραπάνω ή και τα καλώδια;


Απώλειες από πολυκαιρισμένες φύσες, ξεραμένα καλώδια ίσως που δικαιολογούν κάποια απώλεια.
Ακόμη και το μόνιμο βολτομετράκι που χρησιμοποιείς σαν monitor τραβάει κι αυτό κάτι.
Για βγάλε το εκτός και ξαναμέτρησε.
Οι δίοδοι (ανορθωτές) δεν γερνάνε, απλά καίγονται.

Το βολτόμετρο μετράει από το ρελέ των φώτων στο οποίο το ρεύμα έρχεται απ' ευθείας από την μπαταρία. Δε νομίζω οι απώλειες στο κύκλωμα να μειώνουν την ικανότητα του ανορθωτή. Δηλαδή αν βάλω, ας πούμε προβολάκια ή θερμαινόμενα γκριπς δε θα κάνει σωστή ανόρθωση-σταθεροποίηση ο ανορθωτής;

Aπο τον ανορθωτη, τα καλωδια πανε απευθειας στην μπαταρια? Ή κανουν κανα κυκλο μεχρι τα φωτα μπροστα?
Για να μετρηθει σωστα ο ανορθωτης, πρεπει να εχεις καλη μπαταρια. Εαν εχεις, ξεσυνδεσε την φισα του ανορθωτη και δες ποσα βολτ δινει. Εαν δεις περισσοτερα, στειλε κατευθειαν τα καλωδια στην μπαταρια, μεσω μιας 30Α ασφαλειας.

Το 1ο που γράφεις δε το ξέρω. Η μπαταρία είναι 3 ημερών. Τα υπόλοιπα που γράφεις θα πρέπει να βγάλω ντεπόζιτο για να τα δω.
Πάντως από ότι κατάλαβα ο ανορθωτής ή δουλεύει ή δεν δουλεύει. Να υπολειτουργεί αποκλείεται.

bros400pgm
30/09/2014, 18:57
Μπορει να ειναι χαλασμενη η μπαταρια, γιαυτο στο ειπα.



Πάντως από ότι κατάλαβα ο ανορθωτής ή δουλεύει ή δεν δουλεύει. Να υπολειτουργεί αποκλείεται.

Δεν ξερω τι εννοεις, ισως εχει να κανει με την προταση του notakos600, αλλα κατι δεν εχει ειπωθει σωστα. Απλοικα, ο χαλασμενος ανορθωτης μπορει να δινει 16volt ρευμα ή μπορει να δινει 10volt (τσεκαρουμε και πηνια σε αυτη την περιπτωση).
Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με σενα στο caponord. Εστειλα τα καλωδια απευθειας μπαταρια και "κερδισα" .5volt

MISKIN
30/09/2014, 19:02
Μπορει να ειναι χαλασμενη η μπαταρια, γιαυτο στο ειπα.



Δεν ξερω τι εννοεις, ισως εχει να κανει με την προταση του notakos600, αλλα κατι δεν εχει ειπωθει σωστα. Απλοικα, ο χαλασμενος ανορθωτης μπορει να δινει 16volt ρευμα ή μπορει να δινει 10volt (τσεκαρουμε και πηνια σε αυτη την περιπτωση).
Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με σενα στο caponord. Εστειλα τα καλωδια απευθειας μπαταρια και "κερδισα" .5volt

Με λίγα λόγια μπορεί να φταίνε τα πάντα, ο ανορθωτής, οι φίσες, τα καλώδια, τα πηνία... γι΄αυτό μου τη σπάνε τα ηλεκτρολογικά! :a02:

catmaster
30/09/2014, 19:38
Με λίγα λόγια μπορεί να φταίνε τα πάντα, ο ανορθωτής, οι φίσες, τα καλώδια, τα πηνία... γι΄αυτό μου τη σπάνε τα ηλεκτρολογικά! :a02:

Πρέπει να μετρήσεις σωστά τα ρεύματα (συνεχές και εναλλασσόμενο) με ένα καλό πολύμετρο με την μπαταρία γεμάτη και (για τον ανορθωτή ) όλα αναμμένα (φώτα φλας ακόμα και το βεντιλατέρ που είναι και αρκετά ενεργοβόρο )

μην αγχώνεσαι τα γράφουν τα πάντα στο μανιουαλ δε θέλει κόπο θέλει τρόπο :wave2:

toyar
30/09/2014, 20:01
Μπορει να ειναι χαλασμενη η μπαταρια, γιαυτο στο ειπα.



Δεν ξερω τι εννοεις, ισως εχει να κανει με την προταση του notakos600, αλλα κατι δεν εχει ειπωθει σωστα. Απλοικα, ο χαλασμενος ανορθωτης μπορει να δινει 16volt ρευμα ή μπορει να δινει 10volt (τσεκαρουμε και πηνια σε αυτη την περιπτωση).
Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με σενα στο caponord. Εστειλα τα καλωδια απευθειας μπαταρια και "κερδισα" .5volt

τι εννοεις απευθειας στην μπαταρια;
ποια καλωδια; των πηνιων με το εναλλασομενο;

catmaster
30/09/2014, 20:16
τι εννοεις απευθειας στην μπαταρια;
ποια καλωδια; των πηνιων με το εναλλασομενο;

άμα βάλει τα καλώδια από πηνία στην μπαταρία θα εκτοξευτεί :lol:

MISKIN
30/09/2014, 20:18
Μπορει να ειναι χαλασμενη η μπαταρια, γιαυτο στο ειπα.



Δεν ξερω τι εννοεις, ισως εχει να κανει με την προταση του notakos600, αλλα κατι δεν εχει ειπωθει σωστα. Απλοικα, ο χαλασμενος ανορθωτης μπορει να δινει 16volt ρευμα ή μπορει να δινει 10volt (τσεκαρουμε και πηνια σε αυτη την περιπτωση).
Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με σενα στο caponord. Εστειλα τα καλωδια απευθειας μπαταρια και "κερδισα" .5volt

Σύμφωνα με το manual τα καλώδια πάνε απ' ευθείας στη μπαταρία μέσω ασφάλειας.

Θα πάω "by the book"...
Θα κάνω τα παρακάτω βήματα που λέει το manual και βλέπουμε.... :sick:

323902

323903

323904

MISKIN
30/09/2014, 20:19
Ορίστε και το διάγραμμα
323905

toyar
30/09/2014, 20:30
άμα βάλει τα καλώδια από πηνία στην μπαταρία θα εκτοξευτεί :lol:

εχω μεινει με την απορια.........
αφου το συνεχες μετα τον ανορθωτη ετσι κι αλλιως στη μπαταρια παει απευθειας

iliasfyntanidis
30/09/2014, 21:16
Οι ανορθωτές δεν καίγονται μονομιάς μόνο,μπορεί η διάταξη και να υπολειτουργεί.
Κυριότερη αιτία η έλλειψη ψύξης.

notakos600
01/10/2014, 07:23
Οι ανορθωτές δεν καίγονται μονομιάς μόνο,μπορεί η διάταξη και να υπολειτουργεί.
Κυριότερη αιτία η έλλειψη ψύξης.

Κάτι βέβαια το οποίο φαίνεται όταν ζεσταθεί ο ανορθωτής και όχι από την αρχή.

MISKIN
01/10/2014, 09:57
Κάτι βέβαια το οποίο φαίνεται όταν ζεσταθεί ο ανορθωτής και όχι από την αρχή.

Σωστό. Ο ανορθωτής ζεσταίνεται αρκετά, δεν μπορείς να τον ακουμπήσεις, αλλά και κρύος όταν είναι την ίδια τάση δίνει.

OldMan
01/10/2014, 12:37
Κανονιστε να "στειλετε" καλώδια όπου βολευει...

@MISKIN: Το πρόβλημα είναι στα 100mV της διαφορας στην ένδειξη..??

MISKIN
01/10/2014, 16:16
Κανονιστε να "στειλετε" καλώδια όπου βολευει...

@MISKIN: Το πρόβλημα είναι στα 100mV της διαφορας στην ένδειξη..??

Έτσι όπως το γράφεις φαίνεται ασήμαντο. Αν σκεφτείς όμως πως πριν λίγους μήνες στις 4000 στρ/λ έδινε 14.5 V και τώρα δίνει 13.8 V με το ζόρι... Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά δε μου φαίνεται ασήμαντο.

andreaspetr
01/10/2014, 23:26
στο μανουαλ απο οτι ειδα λεει οτι πρεπει να φορτιζει απο 14-15,5Volt.
τα 13,8 ειναι εκτος προδιαγραφων οποτε κατι παιζει.
μπορεις να δοκιμασεις εναν αλλον ανορθωτη για αρχη να δεις ποσο φορτιζει?

MISKIN
02/10/2014, 05:44
στο μανουαλ απο οτι ειδα λεει οτι πρεπει να φορτιζει απο 14-15,5Volt.
τα 13,8 ειναι εκτος προδιαγραφων οποτε κατι παιζει.
μπορεις να δοκιμασεις εναν αλλον ανορθωτη για αρχη να δεις ποσο φορτιζει?

Είναι η πιο εύκολη λύση αλλά θα πρέπει να αγοράσω κάποιον μεταχειρισμένο, γιατί δε νομίζω να δεχτεί κάποιος να ξηλώσει τον ανορθωτή του. Άσε που θα πρέπει να ξηλώσω και τη φίσα του από κει που έρχεται το ρεύμα από τα πηνία γιατί η δικιά μου έχει καεί και ο ηλεκτρολόγος έβαλε μια πορσελάνινη κλέμα.

MISKIN
19/10/2014, 11:49
Χθες τσέκαρα τα πηνία σύμφωνα με το manual

325166

H ωμική αντίσταση ήταν 0.4 Ω και τα volt στις 5000 στρ/λ 70. Άρα τα πηνία είναι ΟΚ!

Τσέκαρα και τον ανορθωτή (ο οποίος από πισω φαίνεται λόγο φουσκωμένος) σύμφωνα με το παρακάτω πινακάκι

325167

Όλες οι μετρήσεις ήταν σωστές, εκτός από αυτές που έχουν αστεράκι και το manual λέει : 1.4 V και παραπάνω. Σε μένα δεν έδειχνε τίποτα, δηλαδή 0L.

bros400pgm
19/10/2014, 12:20
To manual μιλαει για εναν συγκεκριμενο τεστερ (δινει και τον κωδικο). Προφανως προκειται για εργοστασιακο μαραφετι.
Εφοσον δεν εχεις προβλημα με τα καλωδια που μπαινουν στον ανορθωτη (απο τα πηνια), μετρα την αλλη φισα (εξοδο ανορθωτη) ποσα βολτ βλεπεις σε ρελαντι και 4000rpm

MISKIN
19/10/2014, 12:38
Πολύμετρο είναι το tester της Suzuki και κάνει την ίδια δουλειά. Αυτό με τη έξοδο που λες νομίζω ότι είναι το ίδιο με το να μετράς τη τάση στη μπαταρία, αφού τα καλώδια αυτά εκεί καταλήγουν, σωστά;

bros400pgm
19/10/2014, 12:46
Αποτι καταλαβαινω το μανιουαλ, μετραει τις διοδους, αφου σου λεει να βαλεις το τεστερ στην ενδειξη diode. Μπορει να ειναι πιο σωστο τεστ ή πιο πολυπλοκο. Κανε ο,τι σου λεω και να εισαι σιγουρος δεν θα χαλασεις τιποτα.
Απο τον ανορθωτη μεχρι την μπαταρια μπορει να μεσολαβει ενα καλωδιο 10ποντων ή 2 μετρων. Αυτο δεν το ξερω, αλλα βαζεις και κατι ακομα στην εξισωση το οποιο δεν βοηθαει.
Μετρησε τον και οπως ειπαμε βεβαιωσου οτι εχεις καλη μπαταρια στο τεστερ αλλα και στην μηχανη σου.

MISKIN
19/10/2014, 12:49
Αποτι καταλαβαινω το μανιουαλ, μετραει τις διοδους, αφου σου λεει να βαλεις το τεστερ στην ενδειξη diode. Μπορει να ειναι πιο σωστο τεστ ή πιο πολυπλοκο. Κανε ο,τι σου λεω και να εισαι σιγουρος δεν θα χαλασεις τιποτα.
Απο τον ανορθωτη μεχρι την μπαταρια μπορει να μεσολαβει ενα καλωδιο 10ποντων ή 2 μετρων. Αυτο δεν το ξερω, αλλα βαζεις και κατι ακομα στην εξισωση το οποιο δεν βοηθαει.
Μετρησε τον και οπως ειπαμε βεβαιωσου οτι εχεις καλη μπαταρια στο τεστερ αλλα και στην μηχανη σου.

Μα αυτό έκανα, στην ένδειξη diode το έβαλα, πως αλλιώς θα έκανα τη μέτρηση;

325169

OldMan
20/10/2014, 13:08
Η ορθή ταση των διόδων ειναι μια χαρα αλλα ΜΗΝ βλέπω ζαράκια πάνω σε μηχανακι..!!!!!:D

MISKIN
20/10/2014, 13:49
Εννοείς τη πορσελανινη κλέμα; Ο ηλεκτρολόγος την έβαλε. Να τη βγάλω; Δε κάνει;

OldMan
20/10/2014, 14:05
Μια χαρα κανει αν δεν σπασει από τα κοπανηματα και δεν ξεβιδωθουν οι επαφες από τους κραδασμους..

toyar
20/10/2014, 14:09
ακουω πολλες περιπτωσεις που λιωνουν φισες ανορθωτων προκαλωντας μεχρι και φωτια
αν βαλουμε στην ακρη την εναλλαξιμοτητα και τη δυνατοτητα διαγνωσης δεν ειναι ασφαλεστερη συνδεση η κολληση και το θερμοσυστελλομενο;

OldMan
20/10/2014, 14:45
Εξαρταται...

Σε παλιότερα μηχανακια μου (χωμάτινα) καταργούσα τις φίσες και έκανα ακριβως αυτό χωρίς ποτε να παρουσιαστει καποιο πρόβλημα..

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, η κόλληση ειναι "αδυνατο" σημείο λογω της ακαμψίας που παρουσιαζει σε σχεση με τα αμεσως κοντινα σημεια καθαρού καλωδίου - οι κολλησεις σπανια σπαζουν από κραδασμούς (αρκει να μην ειναι "ψυχρες") αλλα καταπονουν πολύ τα γειτονικα τους συρματακια με αποτελεσμα αυτα να ειναι πολύ πιο ενδοτικα σε κοψιμο...

toyar
20/10/2014, 15:01
δε μιλαω για μηχανικη καταπονηση αλλα για λιωσιμο λογω υπερθερμανσης απο σπινθηρισμο λογω χαλαρωματος της φισας
στο yamaha που εφτιαξα πλεξουδα απο την αρχη δεν εχω πουθενα φισες
ετσι αποφευγω χαλαρωματα αλλα και απωλειες απο οξειδωσεις αλατα κλπ

MISKIN
20/10/2014, 16:31
Μια χαρα κανει αν δεν σπασει από τα κοπανηματα και δεν ξεβιδωθουν οι επαφες από τους κραδασμους..

Την έχω τυλίξει με λαστιχοταινία και στο σημείο που βρίσκεται δύσκολο να κοπανήσει.
Πάντως τι φταίει, που η φόρτιση στις 5000 στρ/λ με τα μεγάλα φώτα δε ξεπερνάει τα 13.9 V, δε το έμαθα. Τα πηνία είναι ok, ο ανορθωτής από ότι λες κι αυτός μια χαρά, καινούργια μπαταρία έχω, οπότε γιατί;

Dant3
21/10/2014, 10:32
Εφοσον δουλευει τι αγχωνεσαι...
Εαν δε χαλασει μη το σκαλιζεις,πιο πιθανο να γινει χειροτερα.

OldMan
21/10/2014, 16:05
Πάντως τι φταίει, που η φόρτιση στις 5000 στρ/λ με τα μεγάλα φώτα δε ξεπερνάει τα 13.9 V, δε το έμαθα.
Προφανως η γεννήτριά σου αρχίζει και ζορίζεται..

(ου γαρ ερχεται μονον..)

MISKIN
21/10/2014, 17:17
Εφοσον δουλευει τι αγχωνεσαι...
Εαν δε χαλασει μη το σκαλιζεις,πιο πιθανο να γινει χειροτερα.

Και τι να κάνω; Να περιμένω να καεί και να με αφήσει στο δρόμο; Μετά θα λέω "το έβαλα που το έβαλα το βολτόμετρο, είδα ότι κάτι δε πάει καλά, και το άφησα στη τύχη του; Τότε τι το 'βαλα το βολτόμετρο;"

Προφανως η γεννήτριά σου αρχίζει και ζορίζεται..

(ου γαρ ερχεται μονον..)

Εγώ ποντάρω στον ανορθωτή. Ζεματάει όταν δουλεύει και από η πίσω πλευρά ήταν λίγο φουσκωμένος και είχε αλλάξει χρώμα. Όπως αλλάζει χρώμα κάτι όταν βρέχεται. Μια σκούρα στάμπα. Τεσπα το έχω βάλει στο πρόγραμμα να τον αλλάξω.

p@nos
23/10/2014, 07:20
to 13.8 μπορει να ειναι οκ αν εχεις αναμενα φωτα κλπ κλπ...ο ανορθωτης αν τον μετρησεις εν κενω ειναι πολυ πιθανο να δειξει 0 ταση μιας και δε δουλεουν...

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις μια αμπεροτσιμπιδα και να μετρησεις το ρευμα της μπαταριας...αν η μπαταρια σου φορτιζεται με φωτα δεν εχεις να κανεις ...

OldMan
23/10/2014, 13:34
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις μια αμπεροτσιμπιδα και να μετρησεις το ρευμα της μπαταριας...
και μια και την εχει προχειρη την τσιμπίδα ας ανεβει και σε κανενα πυλώνα να δει τι γίνεται..:D

@MISKIN: Όλα τα πολύμετρα έχουν θεση (και ασφαλεια) για ενταση ρευματος μεχρι 10 Amperes... Αν η μπαταρία σου δεν ειναι πάνω από 35-40 Ah, σύνδεσε το πολύμετρο σε σειρα και μετρα άφοβα..
(αφου μετρήσεις, να πεις στον Πανούλη το ευρημα να αποφανθει εάν και πόσο φορτίζεται σωστα η μπαταρία σου..):D

p@nos
23/10/2014, 15:49
μαστορα, μια τσιμπιδα κανει κατω απο 10ε, δουλευει σα πολυμετρο και θα του μεινει και το εργαλειο κιολας...στα 10α του πολυμετρου με φωτα αναμενα θα καψει απλα την ασφαλεια...
https://www.skroutz.gr/c/1591/Polymetra.html?from=most-popular&keyphrase=%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B1

εναλλακτικα μπορει απλα να παει να αλλαζει ενα ενα οτι εχει η μοτο του πανω μεχρι να πεσει μεσα

p@nos
23/10/2014, 16:39
ααα και κατι ακομα για πες πως θα συνδεσει το αμπερομετρο για να παρει τη μετρηση :lol:

MISKIN
23/10/2014, 17:42
Αν ανάψω τα μεγάλα φώτα πλησιάζω τα 20 Α (στιγμιαία τα πιάνει). Το είχα μετρήσει με τον ηλεκτρολόγο με ένα μαραφέτι που είχε. Συνεπώς ίσως ξεπερνάει τα 10 Α με τα φώτα πορείας, το πολύμετρο δεν είναι Fluke... κινέζικο είναι, μη το κάψουμε.

Semiaz
23/10/2014, 18:37
Φίλε με τα χιλιόμετρα που έχεις αν παίζει να πας μακρινό ταξίδι σκέφτομαι ότι ούτως ή άλλως καλό θα είναι να κουβαλάς έναν ανορθωτή μαζί σου.

MISKIN
23/10/2014, 19:12
Δεν είναι τόσο τα πολλά χιλιόμετρα αλλά τα χρόνια (δέκα) που το μηχανάκι είναι στο δρόμο. Θα πάω και μια βόλτα και από τον ηλεκτρολόγο να το δει και αν μου πει και αυτός ότι μπορεί να είναι ο ανορθωτής θα ψαχτώ.

Dbnn
23/10/2014, 19:24
Ο ανορθωτής δεν γερνάει, απλά χαλάει.
Μια άλλη μέθοδος να δεις τι παίζει με το κύκλωμα φόρτισης, βάλε μπροστά τον κινητήρα και αποσύνδεσε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Η μηχανή δεν θα σβήσει γιατί παρέχει τάση η γεννήτρια και ο ανορθωτής. Αν σβήσει έχεις πρόβλημα, αν δεν σβήσει και δεις τάση πάνω απο 13.8v τότε άλλαξε μπαταρία γιατί αρχίζει και βραχυκυκλώνει. Αν πάλι δεις την ίδια τάση δες τα πηνεία του (γεννήτρια) μήπως αρχίζουν και "κουράζονται" γιατί αυτά όντως γερνάνε.....

MISKIN
23/10/2014, 19:31
Ο ανορθωτής δεν γερνάει, απλά χαλάει.
Μια άλλη μέθοδος να δεις τι παίζει με το κύκλωμα φόρτισης, βάλε μπροστά τον κινητήρα και αποσύνδεσε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Η μηχανή δεν θα σβήσει γιατί παρέχει τάση η γεννήτρια και ο ανορθωτής. Αν σβήσει έχεις πρόβλημα, αν δεν σβήσει και δεις τάση πάνω απο 13.8v τότε άλλαξε μπαταρία γιατί αρχίζει και βραχυκυκλώνει. Αν πάλι δεις την ίδια τάση δες τα πηνεία του (γεννήτρια) μήπως αρχίζουν και "κουράζονται" γιατί αυτά όντως γερνάνε.....

Κάτι μου λέει ότι δε διάβασες όλο το thread... :)

Dbnn
23/10/2014, 19:39
Κάτι μου λέει ότι δε διάβασες όλο το thread... :)

Ω ναι... Μη με παρεξηγείς.... Βιασύνη! :beer:

OldMan
24/10/2014, 16:21
μαστορα, μια τσιμπιδα κανει κατω απο 10ε, δουλευει σα πολυμετρο και θα του μεινει και το εργαλειο κιολας...
Οι αμπεροτσιμπίδες των 10€ το μονο που κανουν ειναι να κρατανε τα σώβρακα στην απλώστρα...


στα 10α του πολυμετρου με φωτα αναμενα θα καψει απλα την ασφαλεια...
Ρε Πανούλη, άμα δεν καταλαβαίνεις τι διαβαζεις αστο...

Εγω μίλησα σαφώς για το ρεύμα φόρτισης ΚΑΙ ΜΟΝΟ (το οποίο δεν μπορεί να ξεπερναει τα 6-7 Amperes ακόμη και αν η μπαταρία ειναι ξεφόρτιστη..)

Αμα εσύ γουσταρεις να μετρήσεις ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ καταναλώσεις, μαγκιά σου...

Υ.Γ.
Με την υπόδειξη για τον τρόπο σύνδεσης του αμπερόμετρου, δεν κατεστησες σαφές ποιον ακριβώς ειρωνεύεσαι - αν θέλεις διευκρίνησέ το..

p@nos
24/10/2014, 17:10
οταν θες χωρις να κανεις αλλαγες να καταληξεις σε συμπερασμα, πρεπει να μετρησεις τα παντα....φορ δε ρεκορντ, οι αμπεροτσιμπηδες των 10ε κανουν αρκετα καλη δουλεια (μετρημενα), για την ακριβεια την ιδια καλη δουλεια που κανει ενα πολυμετρο των 10ε, θα εχεις μια πολυ καλη εικονα για το τι συμβαινει δηλαδη...

το πολυμετρο που λες, οταν το συνδεσεις στη μπαταρια, και πατησεις τη μιζα...τσουφ...

εν ολιγης...με το μηχανακι να δουλευει, με τα παντα αναμενα...αν το ρευμα της μπαταριας ειναι αρνητικο, αυτη φορτιζεται...τωρα βεβαια τα 6-7 ampere που λες ειναι παρα πολλα για να φορτιστει η μπαταρια, βεβαια σε μεταβατικες φασεις μπορει να παρει τετοιες τιμες η και μεγαλυτερες...

toyar
24/10/2014, 17:28
αφου το παληκαρι διαβαζει 13,8 η μπαταρια φορτιζεται σιγουρα οποτε γιατι να μετρησει ενταση;
αλλωστε κανενα manual δεν εχει μετρηση εντασης οποτε δεν εχει με τι να συγκρινει
το προβλημα του ειναι οτι του λειπει περιπου μισο βολτ οποτε το κυκλωμα φορτισης δεν ειναι στο 100% αλλα δεν ειναι και για επεμβαση
οποιοδηποτε μηχανακι μπορει να μεινει απο φορτιση και καποιο με 85000χλμ εχει περισσοτερες πιθανοτητες
αφου εχεις βολτομετρο πανω μονιμα αν και οποτε τα φτυσει οριστικα θα το καταλαβεις αμεσως οποτε μεχρι τοτε....

καλα χλμ:D

OldMan
24/10/2014, 18:37
την ιδια καλη δουλεια που κανει ενα πολυμετρο των 10ε,
:a54:

Dbnn
24/10/2014, 18:40
:a54:

Ποπ κόρν..... σάμαλι! φυστίκι αράπικο! :lol:

p@nos
24/10/2014, 18:51
:a54:

καλα φερε τον παλμογραφο σου εσυ :lol:

MISKIN
24/10/2014, 19:21
Φεύγοντας από τη δουλειά μετά τη βροχή βάζω μπρος κανονικά και μετά από 3-4 χλμ το βολτόμετρο τρελαίνεται! Αρχίζει και σταδιακά δείχνει όλο και λιγότερη τάση. Έδειξε μέχρι και 7,8 V. Η μηχανή κανονικά, δεν έκανε κιχ. Μετά από λίγο σταθεροποιήθηκε στα συνηθισμένα επίπεδα. Να πω ότι μου μύρισε και καμμένο πλαστικό σε κάποια φάση, όπως και ότι στιγμιαία είδα στο πολύμετρο και 13.9 V, δηλαδή 14.3 V στη μπαταρία. Μπορεί λόγω της φόρας που πήρε από τα 7.8 V.... :a21:

Dbnn
24/10/2014, 22:00
Φεύγοντας από τη δουλειά μετά τη βροχή βάζω μπρος κανονικά και μετά από 3-4 χλμ το βολτόμετρο τρελαίνεται! Αρχίζει και σταδιακά δείχνει όλο και λιγότερη τάση. Έδειξε μέχρι και 7,8 V. Η μηχανή κανονικά, δεν έκανε κιχ. Μετά από λίγο σταθεροποιήθηκε στα συνηθισμένα επίπεδα. Να πω ότι μου μύρισε και καμμένο πλαστικό σε κάποια φάση, όπως και ότι στιγμιαία είδα στο πολύμετρο και 13.9 V, δηλαδή 14.3 V στη μπαταρία. Μπορεί λόγω της φόρας που πήρε από τα 7.8 V.... :a21:

χμμμμ
Δηλαδή στο βολτόμετρο έχεις 13.9 ενώ στην μπαταρία έχεις 14.3 πως γίνεται?
Συγνώμη και με όλο τον σεβασμό, νομίζω πως η μπαταρία συνδέεται μέσω ασφάλειας στο κύκλωμα της μοτοσυκλέτας (απο ότι είδα σε ενα σχηματικό) και όχι μέσω κάποιου διακόπτη που λογικά αν ήταν χαλασμένος θα μείωνε τάση, δεν θα την ανέβαζε όταν το βολτόμετρο μετράει απο την πλεξούδα.

Αυτό το έκανες?

Ο ανορθωτής δεν γερνάει, απλά χαλάει.
Μια άλλη μέθοδος να δεις τι παίζει με το κύκλωμα φόρτισης, βάλε μπροστά τον κινητήρα και αποσύνδεσε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Η μηχανή δεν θα σβήσει γιατί παρέχει τάση η γεννήτρια και ο ανορθωτής. Αν σβήσει έχεις πρόβλημα, αν δεν σβήσει και δεις τάση πάνω απο 13.8v τότε άλλαξε μπαταρία γιατί αρχίζει και βραχυκυκλώνει. Αν πάλι δεις την ίδια τάση δες τα πηνεία του (γεννήτρια) μήπως αρχίζουν και "κουράζονται" γιατί αυτά όντως γερνάνε.....

Στο ξαναλέω γιατί διάβασα όλο το thread και δεν είδα να έγινε κάποιος τέτοιος έλεγχος που κοστίζει 5 λεπτά απο την ζωή μας και δεν χρειάζεται μάστορα / ηλεκτρολόγο......
Στο ξαναλέω x2 βγάλε την μπαταρία με την μοτοσυκλέτα σε λειτουργεία και μέτρα τάση στους πόλους.... Για να μύρισες πλαστικό κάτι βρωμάει εδω πέρα και σίγουρα δεν είναι το after shave μου!

virus
25/10/2014, 09:40
αυτο το "μυρισε καμενο πλαστικο" μπας και πεταξε υγρα η μπαταρια; για δες τιποτα διαβρωσεις εκει γυρω.

MISKIN
25/10/2014, 10:41
@Dbnn Το βολτόμετρο μετράει τη τάση στα καλώδια που έρχονται απ' ευθείας από τη μπαταρία για το ρελέ των φώτων, τα οποία έχουν 30άρα ασφάλεια. Η διαφορά στη τάση είναι φυσιολογική, υπάρχουν απώλειες. Άλλο να μετράς τη τάση στη μπαταρία και άλλο στα φώτα. Όταν αποσύνδεσα τα καλώδια των πηνίων για να μετρήσω τη τάση στα πηνία, η μηχανή δούλευε κανονικά, δεν έσβησε.

@Virus Δε νομίζω αλλά θα κάνω ένα έλεγχο.

Dbnn
25/10/2014, 16:54
@Dbnn Το βολτόμετρο μετράει τη τάση στα καλώδια που έρχονται απ' ευθείας από τη μπαταρία για το ρελέ των φώτων, τα οποία έχουν 30άρα ασφάλεια. Η διαφορά στη τάση είναι φυσιολογική, υπάρχουν απώλειες. Άλλο να μετράς τη τάση στη μπαταρία και άλλο στα φώτα. Όταν αποσύνδεσα τα καλώδια των πηνίων για να μετρήσω τη τάση στα πηνία, η μηχανή δούλευε κανονικά, δεν έσβησε.

@Virus Δε νομίζω αλλά θα κάνω ένα έλεγχο.

Ωραια. Δηλαδη χωρις την μπαταρια τι ταση ειδες;

MISKIN
25/10/2014, 16:57
Ωραια. Δηλαδη χωρις την μπαταρια τι ταση ειδες;

Που; Στα πηνία; Όπως γράφω και πιο πάνω 70 V στις 5000 στρ/λ.

Dbnn
25/10/2014, 21:13
Που; Στα πηνία; Όπως γράφω και πιο πάνω 70 V στις 5000 στρ/λ.
Καλη ταση απο τα πηνια. Και στον ανορθωτη μετα τα πηνια;

motomaniac
26/10/2014, 02:37
μαλλον πας για πηνια φιλος..

dimitrisag
12/02/2015, 08:55
Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω ένα προβληματάκι... πρόσφατα άλλαξα μπαταρία μαζί με κάτι άλλα που ήθελα στη μηχανή και ο μάστορης μου ανακάλυψε ότι στο ρελαντί το βολτόμετρο του δείχνει 13,8 με 13,9 αλλά όταν μαρσάρει πέφτει στο 13,6... Μάλλον μου είπε πρόβλημα ανορθωτή. Το θέμα είναι:
Πόσο μπορεί να μου κρατίσει χωρίς να απολέσει πνεύμα τελείως (κατά μέσω όρο). Για να κάνω τα κουμάντα μου, 120 € είναι αυτά... Και από την άλλη αν μου βγει αλλού το πρόβλημα; Τα ηλεκτρικά είναι ένα βάσανο! :a4::a018:

MISKIN
12/02/2015, 09:39
Εμένα πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό! Παρόλα τα κρύα που έχει φάει. Άστο μέχρι να δεις αν θα βγάλει το χειμώνα η μπαταρία σου.

dimitrisag
12/02/2015, 10:20
Για πόσο καιρό μιλάμε έχει το πρόβλημα;

Πάντως όπως και να χει το ζήτημα είναι πως η μπαταρία απλά δεν φορτίζεται στο μέγεθος που θα φορτιζόταν αν το κύκλωμα λειτουργούσε ρολόι. Δεν είναι ότι τα επίπεδα είναι απαγορευτικά απ'ότι μου είπε και ο δόκτορ.
Το θέμα μου είναι πως με βάση κάποια προηγούμενα ποστ που διάβαζα κάποιοι ισχυρίζονται πως ο ανορθωτής ή λειτουργεί ή δεν λειτουργεί. Αν ισχύει κάτι τέτοιο φοβάμαι μην το πρόβλημα είναι αλλού... και τρέχα γύρευε!

MISKIN
12/02/2015, 10:33
Εγώ έχω τσεκάρει πηνία και είναι εντάξει. Θα πρέπει να κάνεις και συ έναν έλεγχο.
edit: Το θεματάκι με τη τάση του ανορθωτή το έχω κανά χρόνο περίπου.

OldMan
12/02/2015, 12:10
Το θέμα μου είναι πως με βάση κάποια προηγούμενα ποστ που διάβαζα κάποιοι ισχυρίζονται πως ο ανορθωτής ή λειτουργεί ή δεν λειτουργεί.
Σωστά αλλα εν μερει...

Αυτό που συνηθίζουμε να λεμε "ανορθωτή" ειναι στην ουσία Ανορθωτής και Σταθεροποιητής της τασης..
(παλιότερα ήταν 2 χωριστα μαραφετια..)

Όσον αφορά στην ανόρθωση, όντως ή δουλεύει ή οχι..

Στην σταθεροποίηση μπορεί να υπάρχει ένα "παιξιματάκι" (fluctuation Ελληνιστί..) το οποίο όμως ειναι συνήθως "προς τα πάνω"..

Όταν αυτό γίνεται "προς τα κατω" συνηθως οφείλεται στην αδυναμία της γεννήτριας να λειτουργήσει σωστα με πλήρες φορτίο..

Θα έπρεπε ο δόκτωρ να μετρήσει και τα πηνία στην συγκεκριμένη φαση για να αποφασίσει τις πταίει...

dimitrisag
12/02/2015, 15:12
Πως μπορώ να τσεκάρω εγώ τα πηνία; Ή θέλει γνώσεις ειδικού;

motomaniac
12/02/2015, 15:31
Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω ένα προβληματάκι... πρόσφατα άλλαξα μπαταρία μαζί με κάτι άλλα που ήθελα στη μηχανή και ο μάστορης μου ανακάλυψε ότι στο ρελαντί το βολτόμετρο του δείχνει 13,8 με 13,9 αλλά όταν μαρσάρει πέφτει στο 13,6... Μάλλον μου είπε πρόβλημα ανορθωτή. Το θέμα είναι:
Πόσο μπορεί να μου κρατίσει χωρίς να απολέσει πνεύμα τελείως (κατά μέσω όρο). Για να κάνω τα κουμάντα μου, 120 € είναι αυτά... Και από την άλλη αν μου βγει αλλού το πρόβλημα; Τα ηλεκτρικά είναι ένα βάσανο! :a4::a018:

μια χαρα ειναι.

dimitrisag
12/02/2015, 17:22
μια χαρα ειναι.

Ποιο απ'όλα...;

MISKIN
12/02/2015, 18:23
Πως μπορώ να τσεκάρω εγώ τα πηνία; Ή θέλει γνώσεις ειδικού;

Δεν έχεις manual; Τι μηχανάκι έχεις;

dimitrisag
12/02/2015, 18:30
honda cbf 500

MISKIN
12/02/2015, 18:56
honda cbf 500

Αν διαβάσεις όλο το thread θα δεις ότι και γω με το manual το έκανα. Δεν ήξερα από πριν. Εφόσον υπήρχε πολύμετρο γιατί να μη το κάνω μόνος; Αν έχεις το manual και πολύμετρο είναι παιχνιδάκι. Λογικά δε θα έχει διαφορά από το vstrom ο τρόπος αλλά οι τιμές ίσως.

motomaniac
12/02/2015, 23:49
Ποιο απ'όλα...;

to 13.6

dimitrisag
13/02/2015, 09:25
to 13.6

Λες...; Απλά νομίζω πως έτσι ταλαιπωρείται η μπαταρία ρε γμτ... βέβαια είναι YUASA \m/