PDA

View Full Version : ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ



maui
21/10/2005, 14:11
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΑΣ. ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ. ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Ο ΚΟΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΗ ΑΞΙΑΣ 8000 ΕΥΡΟ
ΘΑ ΤΟΥ ΕΒΓΑΖΑ ΕΓΩ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ.ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ. ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΜΠΗΚΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ. ΤΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΦΕΝΟΜΑΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ Η ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΟΜΩΣ Η ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ. Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΗΓΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΩΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΑΛΛΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΞΙΑΣ.
ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΘΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ;;
ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΩΛΗΤΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΝ ΘΕΛΩ. ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΚΟ ΕΧΕΙ Η ΦΑΒΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ; ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Cpt. Haddock
21/10/2005, 14:42
:confused: :confused:

Πολύ μπερδεμένα τα πράγματα αδερφέ.

1. Πώς βγήκε το δάνειο στο όνομά σου και πως η άδεια αλλού; Δε γράφει "Παρακράτηση Κυριότητας" πάνω;

2. Μέσω ποιας Τράπεζας;

3. Γιατί ο φίλος σου άλλαξε αριθμό κυκλοφορίας

4. Γιατί έσπευσε (ή σπεύδει αν κατάλαβα καλά) να την πουλήσει ;

Δε λέω οτι βρωμάει κάτι, στην τελική εσύ τον ξέρεις, αλλά....


:wave2: :beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
21/10/2005, 14:50
sorry φίλε μου , αλλα μόνο σε αδερφό το κάνεις αυτό και πάλι μετά δυσκολίας...

tespa τώρα έγινε...

Το άσχημο είναι αν δεν υπάρχει παρακράτηση κυριότητας...

Εκεί δεν μπορείς να κάνεις πολλά.

Το δάνειο που έβγαλες ήταν μετρητά στο χέρι και μετά έκανε αγορά , ή κατευθείαν τα χρήματα στο μαγαζί κτλ...;;;

Αν έγινε το δεύτερο , δεν μπορεί να βγήκε ΝΟΜΙΜΑ η άδεια στο όνομα του φίλου σου και το δάνειο στο δικό σου επουδενί....

Άλλαξε τον αριθμό κυκλοφορίας;... Με ποιά αιτιολογία ακριβώς;;;.. Πρέπει να περάσει απο ΚΤΕΟ και ειδικό έλεγχο υπουργείου για αυτό...

Κάτι οχι μυρίζει... αλλά βρωμάει και ζέχνει...


Βέβαια απο την άλλη το οτι είναι ο πατέρας του εγγυητής είναι κάτι, μιας και σε άρνηση ή αδυναμία δική σου να αποπληρώσεις το δάνειο , την πατάει ο εγγυητής που πληρώνει εκείνος... αλλά και πάλι..κάτι δεν μου πάει καλά...ψάξτο με τρόπο θα έλεγα.

Gandalf

maui
22/10/2005, 00:56
ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ EUROBANK.ΒΓΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ Η ΑΔΕΙΑ. ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕ ΔΙΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΜΠΕΝΕ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΛΕΒΑΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΩΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΑΓΓΥΗΤΗΣ ΕΓΩ ΘΑ ΜΠΩ BLACK LIST

maui
22/10/2005, 01:08
ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕ ΔΙΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ. ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΒΓΗΚΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΥΠΙΣΩ ΤΙ ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΟΥΜΠΑΡΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ Η ΑΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙ; ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ (ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ;;;

maui
22/10/2005, 01:21
Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ http://www.yme.gov.gr/viewpage.php?section=338 ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ. ΑΝ ΠΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΔΙΚΙΓΟΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ Η ΜΠΟΡΑ ΛΕΩ http://www.yme.gov.gr/viewpage.php?section=334&PHPSESSID=7b111167149e4f36c721e9894e087a7e

tifoefs
22/10/2005, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από maui
Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ http://www.yme.gov.gr/viewpage.php?section=338 ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ. ΑΝ ΠΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΔΙΚΙΓΟΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ Η ΜΠΟΡΑ ΛΕΩ http://www.yme.gov.gr/viewpage.php?section=334&PHPSESSID=7b111167149e4f36c721e9894e087a7e

Βαλε δικηγορο και κοιτα να βρεις ακρη γρηγορα....

Αλλοιως σε βλεπω να μη μπορεις να παρεις ουτε τηλεοραση !!

:smokin:

cityfly
25/10/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


1. Πώς βγήκε το δάνειο στο όνομά σου και πως η άδεια αλλού; Δε γράφει "Παρακράτηση Κυριότητας" πάνω;




μια άσχετη απορία


τι σημαίνει όταν γράφει παρακράτηση κυριότητας;

Cpt. Haddock
25/10/2005, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μια άσχετη απορία


τι σημαίνει όταν γράφει παρακράτηση κυριότητας;

Όταν αγοράζεις κάτι με δάνειο απο τράπεζα, το αντικείμενο που αγοράζεις νομικά ανήκει στη τράπεζα (σαν εξασφάλιση), έως ότου εξοφληθεί το δάνειο. Αυτό ισχύει για οχήματα, σπίτια, αλλά και καράβια (στα ναυτιλιακά δάνεια), εξ' ου και οι πλειστηριασμοί σπιτιών που ακούς κατα καιρούς... είναι απο δάνεια που δεν μπορούσαν να αποπληρωθούν.

Γι' αυτό και η άδεια κυκλοφορίας, γράφει οτι η κυριότητα του οχήματος έχει παρακρατηθεί από την τράπεζα, δεν ανήκει στον αναγραφόμενο ιδιοκτήτη/κάτοχο. Όταν αποπληρώσεις το δάνειο, παίρνεις μια βεβαίωση από την τράπεζα και πας στο υπουργείο για να κάνεις άρση της παρακράτησης.

Τώρα πως στο συγκεκριμένο φίλο μας, ενώ πήρε δάνειο δεν το γράφει η άδεια, δεν ξέρω, ίσως να ξέχασαν να το δηλώσουν από το μαγαζί. Αλλά, κάτι δεν πάει καλά γενικώς.

:wave2:

akaposto
25/10/2005, 21:26
καλή φάση,δεν έχεις αποπληρώσει τις δώσεις τις παλιάς μηχανής (δηλ. την έχεις δεν την έχεις 3 χρόνια) και βάζεις δόσεις για άλλη.
τι να πεις ....
maui προφανώς μιλάω στον κολλητό σου.