PDA

View Full Version : Daytona Sprinter 50 ή 125



BadBoy17
04/10/2014, 21:12
Γεια σας παιδιά είμαι 16 χρονών και έβγαλα δίπλωμα για 50αρι άλλα έχω κάποια προβλήματα. Μου αρέσει πολύ το daytona Sprinter αλλά έχω ακούσει πολλά για αυτό, δηλαδή ότι εμφανίζονται μετά από καιρό προβλήματα στο παπί και με προβλημάτισε αυτό. Θέλω να με βοηθήσετε σε αυτό το θέμα με δικέ σας εμπειρίες. Επίσης ασχέτως ότι είμαι 16 και δεν μπορώ να πάρω παπί πάνω από 50cc θέλω περισσότερο να πάρω 125cc γιατί μου είπαν 50αρι και δικάβαλο ΔΕΝ ειδικά σε ανηφόρες οπότε θέλω να μου πείτε, για τα χρήματα δεν υπάρχει πρόβλημα, το μόνο πρόβλημα είναι τα δυο παραπάνω θέματα βέβαια θα διαθέσω χρήματα και για καλό κράνος μην ανησυχείτε για αυτό, και τι μετατροπές μπορώ να κάνω. Ευχαριστώ πολύ και ανυπομονώ για να λύσετε τα προβλήματα μου.

George_Sp
04/10/2014, 21:20
Αφού είσαι 16 θα καβαλήσεις 50άρι γιατί ο νόμος αυτό σου επιτρέπει. Στο θέμα αξιοπιστίας μια χαρά είναι το sprinter για τα λεφτά που βγαίνει στην αγορά.Τιμιότατο.
Προχώρα με το 50άρι και στις ανηφόρες το γκομενάκι θα σε κρατά περισσότερη ώρα αγκαλίτσα, δε σε χαλάει νομίζω. :)

BadBoy17
04/10/2014, 21:29
χαχαχα όχι δεν με χαλάει :) αλλά έχω ακούσει ότι τρίζουν τα πλαστικά ισχύει ;

George_Sp
04/10/2014, 22:00
Τα πλαστικά τρίζουν μόνο στο σημείο ένωσης της ποδιάς. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με υδραυλικά είδη και ζήτα μισό μέτρο κομμάτι αρμαφλέξ (είναι το μαύρο που ντύνουν τους σωλήνες στα κλιματιστικά)
Κόψε το με ένα ψαλίδι και σφήνωσέ το στα σημεία ένωσης κοντά στα στηρίγματα με της βίδες ωστέ να κάνει σωστή επαφή χωρίς κενά το ένα πλαστικό με το άλλο. Τρίξιμο τέλος :)

Αν αργότερα τρίξει και κάπου αλλού πάλι κόβοντας μικρά κομμάτια αρμαφλέξ και περνώντας τα εσωτερικά στις ενώσεις είσαι μια χαρά. Τα περισσότερα μηχανάκια-μηχανές τρίζουν.

BadBoy17
04/10/2014, 23:42
Επίσης θέλω να αλλάξω εξάτμιση στο παπί λέω να βάλω protect αλλά καλή είναι και η motosport, θέλω να ακούγομαι λίγο αλλά θα χρησιμοποιώ και σιγαστήρα κάποιες φορές ιδιαίτερα στη πόλη εσύ τι λες ?

George_Sp
05/10/2014, 00:15
τσάμπα τα λεφτά. 50άρι είναι και δεν θα δείς τίποτα, ίσως και να χάσεις κιόλας και άσε να λένε οι συνομήλικοί σου παραμύθια οτι θα τραβάει καλύτερα και θα δεις +10 τελική. Επίσης επειδή θα είναι το πρώτο σου μη του ρίξεις λεφτά για βελτίωση. Κράτα τα αργότερα όλα όσα σιγά σιγά θα έδινες για εξατμίσεις, ζάντες, led φλασάκια και νίκελ βίδες για να πάρεις καμιά καλύτερη μηχανή.

Μόνα λεφτά που θα έριχνα στο sprinter είναι 15ευρώ μια καλή λαμπα philips extremevision Η4, και ένα ζευγάρι λαστιχάκια με 50-60ευρώ τύπου gazelle ή metzeler ME22.
Τα αρχικά λάστιχα που φοράει είναι μάπα.
Άντε καλές βόλτες και ρίξε μας και καμιά φωτογραφία με τον πάπιο σου και το κρανάκι σου να γράψουμε τα καλορίζικα :)

George_Sp
05/10/2014, 16:34
Επειδή δε καταλαβαίνεις από λόγια και μου στέλνεις σε προσωπικό μήνυμα αυτό

Δεν ξέρω τι να κάνω :D
Γεια σου!! Αποφάσισα κάτι, να πάρω για λίγο καιρό το παπί του ξαδέρφου μου (glx) αλλά δεν έχει χαρτιά. Πως μπορώ να του κάνω χαρτιά; Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θέλω να το γράψω 50αρι ενώ είναι 125cc πως μπορώ να το κάνω γιατί δεν ξέρω και πολλά! Συγνώμη και ευχαριστώ για τον χρόνο σου απλός έχω μερικές ερωτήσεις!! Ναι το ξέρω θα είμαι παράνομος γιαυτό το θέλω, προτιμώ να μην πάρω 50αρι γιατί δεν ξέρω τι θα το κάνω μετά.

να σε ενημερώσω οτι αν βγεις με παπί στο δρόμο που δεν έχει χαρτιά ή δεν είναι στα κυβικά που ορίζει το δίπλωμά σου, και τύχει να εμπλακείς σε ατύχημα, δε θα σε καλύψει καμιά ασφαλιστική για τις ζημιές, θα φας μήνυση και δικαστήρια από αυτόν που χτύπησες και είτε θα πληρώνεις μια ζωή, είτε θα δεις και λίγο από κάγκελα φυλακής αν πάρεις και κανέναν στο λαιμό σου.
αξίζει να κινδυνέψεις να κλείσεις το σπίτι σου και να καταδικάσεις τους δικούς σου ανθρώπους ή μήπως είναι καλύτερο να κάνεις λίγο υπομονή με ένα νόμιμο 50άρι sprinter;

Και αν δε σε πείθουν ούτε αυτά, καλή τύχη στη ζωή σου, θα τη χρειαστείς.

BadBoy17
05/10/2014, 16:46
Αντί για sprinter προτείνεις κάτι καλύτερο ;

George_Sp
05/10/2014, 16:56
Αντί για sprinter προτείνεις κάτι καλύτερο ;

Πάρε το 50άρι sprinter που είναι τιμιότατο για τα λεφτά του (κράτα οικονομίες για μετά) και όταν μεγαλώσεις και πάρεις μεγαλύτερο δίπλωμα το ξανασυζητάμε για την επόμενη μηχανή :)

SHOOTER045
05/10/2014, 17:00
Βρες ένα c50 σε λογική τιμή
Μην ρίχνεις φράγκα πέρα απ τα βασικά που σού είπε ο Γιώργος
Μάθε να οδηγάς και να πηγαίνεις
Και αργότερα πούλα το για μεγαλύτερο

BadBoy17
05/10/2014, 17:12
Ναι όντος παιδιά σωστά τα λέτε! Τίποτα άλλο που πρέπει να ξέρω;

SHOOTER045
05/10/2014, 17:24
Κρανακι
Μπουφανακι
Διπλωματακι
Ασφάλεια
Και τα μυαλά στο κεφαλάκι

Bradipous
05/10/2014, 17:27
Βρες ένα c50


Οσο εχω βαρεθει να διαβαζω αυτη την φραση και να σιχαινομαι αυτο το μεκανακι, τοσο δεν εχω ουσιαστικα επιχειρηματα να αντιπροτεινω κατι αλλο ή τουλαχιστον να αποτρεψω καποιον απο αυτη την επιλογη. ;)

Bradipous
05/10/2014, 17:29
Και τα μυαλά στο κεφαλάκι

το πανω βεβαιως βεβαιως :D

SHOOTER045
05/10/2014, 17:34
Οσο εχω βαρεθει να διαβαζω αυτη την φραση και να σιχαινομαι αυτο το μεκανακι, τοσο δεν εχω ουσιαστικα επιχειρηματα να αντιπροτεινω κατι αλλο ή τουλαχιστον να αποτρεψω καποιον απο αυτη την επιλογη. ;)

Ένα 50 Daytona παίζει στο 1000αρικο καινούριο
Μεταχειρο δεν ξέρω
Αλλά αγοραζωντας το μεταχειρισμένο ίσως έχει θέματα που δεν λύνονται εύκολα και με λίγα λ7
Στην μεταπωληση επίσης θα χάσει πολλά
Με ένα c50 σε καλή κατάσταση θα κάνει την δουλειά του και δεν θα χάσει σε μεταπωληση

BadBoy17
05/10/2014, 17:34
Ναι εντάξει τα ουσιώδεις τα ξέρω, αλλά τίποτα μετατροπές που μπορώ να κάνω;

Bradipous
05/10/2014, 17:39
Ένα 50 Daytona παίζει στο 1000αρικο καινούριο
Μεταχειρο δεν ξέρω
Αλλά αγοραζωντας το μεταχειρισμένο ίσως έχει θέματα που δεν λύνονται εύκολα και με λίγα λ7
Στην μεταπωληση επίσης θα χάσει πολλά
Με ένα c50 σε καλή κατάσταση θα κάνει την δουλειά του και δεν θα χάσει σε μεταπωληση

Και ουτε θα εχει προβληματα με το c50. Εκει καταληγει καθε φορα ο συλλογισμος μου, μιας και τα 50αριακια εχουν σβησει ουσιαστικα...


Ναι εντάξει τα ουσιώδεις τα ξέρω, αλλά τίποτα μετατροπές που μπορώ να κάνω;

Τι ειδους μετατροπες ρε μαστορα;

SHOOTER045
05/10/2014, 17:40
Ναι εντάξει τα ουσιώδεις τα ξέρω, αλλά τίποτα μετατροπές που μπορώ να κάνω;

Πως
Ξεκινάς με λάιτ τουρμπο
Περνάς στο νίτρο
Εξαπιστονα εμπρός με USD
Μακρυψαλιδο από μπουσα
Γουαιτ Πάουερ πίσω
Ριζομα γκριπ μανετες κλπ
Αερογραφιες για +5 χλμ τελικής
Και μπόλικο νικελ
Πολύ νικελ
Παρα πολύ νικελ
Στην εξάτμιση έξω μέσα παντού ακόμα και τα καλώδια από τις ντιζες νικελ θα γίνουν

BadBoy17
05/10/2014, 17:48
Σχετικά με τον Γιώργο μου είπε ότι αν βάλω μια εξάτμιση protect υπάρχει περίπτωση να χάσω απόδοση ισχύει; Δεν αμφισβητώ τον Γιώργο απλός θέλω περισσότερες γνώμες.

chester24
08/10/2014, 23:34
Σχετικά με τον Γιώργο μου είπε ότι αν βάλω μια εξάτμιση protect υπάρχει περίπτωση να χάσω απόδοση ισχύει; Δεν αμφισβητώ τον Γιώργο απλός θέλω περισσότερες γνώμες.

Οτι και να του βαλεις παπακι θα ειναι. Βεβαια και εμεις στην ηλικια σου ετσι σκεφτομασταν. Τι να βαλω να ειναι ωραιο, να πηγαινει πιο καλα κλπ κλπ.

Μετα απο χρονια θα καταλαβεις, πως ολα τα λεφτα που εριξες στο παπακι, θ μπορουσες να τα ειχες κρατησει και μαζι με τις υπολοιπες οικονομιες σου, να ειχες παρει ενα ωραιο και καυλερο μοτοσυκλετακι να τσιμπανε τα γκομενακια και να ζηλευουν οι υπολοιποι καγκουρες με τα παπακια.

chester24
08/10/2014, 23:50
http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/supersport/yzf-r125.aspx

http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/mt/mt-125.aspx

http://www.ktm.com/gr/supersport/rc-125/highlights.html

http://www.ktm.com/gr/naked-bike/125-duke-eu/highlights.html#.VDWiyq2_y2c

Και πολλα πολλα αλλα....

Bradipous
09/10/2014, 00:03
http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/supersport/yzf-r125.aspx

http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/mt/mt-125.aspx

http://www.ktm.com/gr/supersport/rc-125/highlights.html

http://www.ktm.com/gr/naked-bike/125-duke-eu/highlights.html#.VDWiyq2_y2c

Και πολλα πολλα αλλα....

Και αυτα ομως δεν ειναι χασημο χρηματων;

Αν υποθεσουμε πως ενας νεος το περνει για εντρυ στον χωρο της μοτοσυκλετας, σημαινει οτι θα το κρατησει 2 χρονια, εως οτου δηλαδη αναβαθμισει το διπλωμα του.
Δινει δηλαδη ουτε λιγο ουτε πολυ 4000€ και οταν ειναι να το πουλησει εχει χασει τα 1500 με 2000, οταν με ενα χιλιαρικο βρισκει ενα αξιολογο μεταχειρισμενο παπι (ή ακομη και καινουριο με λιγα περισσοτερα). Παρολο που ειναι πανεμορφα και ειναι μηχανες και οχι παπιες, θεωρω οτι μονο μεταχειρισμενα αξιζουν τετοια μοτοσυκλετακια.

chester24
09/10/2014, 08:27
Και αυτα ομως δεν ειναι χασημο χρηματων;

Αν υποθεσουμε πως ενας νεος το περνει για εντρυ στον χωρο της μοτοσυκλετας, σημαινει οτι θα το κρατησει 2 χρονια, εως οτου δηλαδη αναβαθμισει το διπλωμα του.
Δινει δηλαδη ουτε λιγο ουτε πολυ 4000€ και οταν ειναι να το πουλησει εχει χασει τα 1500 με 2000, οταν με ενα χιλιαρικο βρισκει ενα αξιολογο μεταχειρισμενο παπι (ή ακομη και καινουριο με λιγα περισσοτερα). Παρολο που ειναι πανεμορφα και ειναι μηχανες και οχι παπιες, θεωρω οτι μονο μεταχειρισμενα αξιζουν τετοια μοτοσυκλετακια.


Σορρυ ξεχασα να το ανεφερω... Για μεταχειρω μιλουσα και εγω... Αυτα ηταν απλα καποια παραδειγματα.. Ενυγουει, ας μην σπαμαρουμε αλλο το θεμα.

BadBoy17
12/10/2014, 20:04
Τι γνώμη έχετε για το modenas dinamik;

Bradipous
12/10/2014, 20:16
Τι γνώμη έχετε για το modenas dinamik;

Για τι το θες;

BadBoy17
12/10/2014, 20:33
Για τι το θες; Τι γιατί το θέλω;

Bradipous
12/10/2014, 20:39
Τι γιατί το θέλω;

Φανταζομαι για βοτλες στην πολη.

Ειπες εισαι 16, εχεις διπλωμα για 50 κ. εκ. οποτε να παρεις 50αρι.

Ουτε σε 2 χρονια με το διπλωμα των 125 κ.εκ. θα μπορεις να το οδηγησεις, θα περιμενεις 4 χρονια για να εισαι νομιμος;