PDA

View Full Version : Μαστόρια και προκαταβολή



7Tolis
06/10/2014, 14:13
Μαστόρια φίλε μου.Γενικά ότι έχει να κάνει με χειρονακτική εργασία.Ψυκτικός,ηλεκτρολόγος,γραφίστας,ηλεκτρονικός ,φανοποιός κτλ κτλ you name it.Πας και κάνεις παραγγελία τραπέζι 3 μέτρα επι 1 μέτρο ,του δίνεις και σχέδιο ,τα βρίσκετε στη τιμή,ζητάει προκαταβολή(λογικό) και την παίρνει.eta 1 μήνα.3 μήνες πέρασαν και είναι στο about ξερω γω.Αποτέλεσμα;Σκοτάδια.Γιατί ρε παιδιά έτσι;
Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα βεβαίως αλλα γιατί τόση παραμύθα;

McGyver
06/10/2014, 14:15
Μαστόρια ... γραφίστας ... κτλ κτλ

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

sniper
06/10/2014, 14:15
Προφανώς έκανες μ@λακία, ποτέ δεν εξοφλούμε προκαταβολικώς κάτι αν δεν το παραλάβουμε και είμαστε ικανοποιημένοι.

Θα μάθεις.

sniper
06/10/2014, 14:15
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

Ζουν ανάμεσά μας... Πες στη μαστόρισα ένα γεια... :bawl:

TROOPER
06/10/2014, 14:16
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

κι εγω μαστρο-ευη σκεφτηκα να την φωναξω την επομενη φορα και γελαγα μονος μου :lol::lol:

7Tolis
06/10/2014, 14:18
μπα,στη προκαταβολή μόνο το οποίο και θεωρώ λογικό.Προεξόφληση ποτέ.Εσυ ο παραπάνω που γελάς,σκοτάδια,μάστορας είναι και αυτός εφόσον αναλαμβάνει να δημιουργήσει κάτι φρομ σκρατς που λέν και στο χωριό μ ασούμε.

TROOPER
06/10/2014, 14:20
μπα,στη προκαταβολή μόνο το οποίο και θεωρώ λογικό.Προεξόφληση ποτέ.Εσυ ο παραπάνω που γελάς,σκοτάδια,μάστορας είναι και αυτός εφόσον αναλαμβάνει να δημιουργήσει κάτι φρομ σκρατς που λέν και στο χωριό μ ασούμε.

και ο κωλος της κατσικας μαστορας ειναι! :rotflmao::rotflmao:

sniper
06/10/2014, 14:20
μπα,στη προκαταβολή μόνο το οποίο και θεωρώ λογικό.Προεξόφληση ποτέ.Εσυ ο παραπάνω που γελάς,σκοτάδια,μάστορας είναι και αυτός εφόσον αναλαμβάνει να δημιουργήσει κάτι φρομ σκρατς που λέν και στο χωριό μ ασούμε.

Α, οκ λάθος κατάλαβα, mea culpa.

7Tolis
06/10/2014, 14:21
και ο κωλος της κατσικας μαστορας ειναι! :rotflmao::rotflmao:

Αυτός ειναι Ο Μάστορας ,Thy Master.

teogtp
06/10/2014, 14:23
Αν εννοεις προκαταβολη μερος του ποσου ΟΚ λογικο ακουγεται.
Αν προκατεβαλες ολο το ποσο τοτε .........
"Συγχαρητηρια εχεις AIDS....... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142881)"

7Tolis
06/10/2014, 14:26
Αν εννοεις προκαταβολη μερος του ποσου ΟΚ λογικο ακουγεται.
Αν προκατεβαλες ολο το ποσο τοτε .........
"Συγχαρητηρια εχεις AIDS....... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142881)"

Μέρος του ποσού μιλάμε πάντα.Καπάρο,μπροστάντζα.Το γιοφύρι της Άρτας ρε φίλε;Έλεος δηλαδή.Το θέμα είναι γιατί;

teogtp
06/10/2014, 14:30
Γιατι μπορει!
Μετα ο ιδιος ο "μαστορας" ειναι αυτος που παραπονιεται οτι δεν εχει δουλεια,οτι εχει χαλασει η"πιατσα" και τα γνωστα......

GFawkes
06/10/2014, 14:30
"Συγχαρητηρια εχεις AIDS....... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142881)"

ti mlks!!!!
:bawl:

Pan (dvs)
06/10/2014, 14:31
Προφανώς έκανες μ@λακία, ποτέ δεν εξοφλούμε προκαταβολικώς κάτι αν δεν το παραλάβουμε και είμαστε ικανοποιημένοι.

Θα μάθεις.

Να προσθεσω οτι καλο ειναι ,στην αποδειξη της προκαταβολης,ο μαστορας να αναγραφει και ημερομηνια παραδοσης.

7Tolis
06/10/2014, 14:34
Να προσθεσω οτι καλο ειναι ,στην αποδειξη της προκαταβολης,ο μαστορας να αναγραφει και ημερομηνια παραδοσης.
Α να γεία σου.Πως το κάνεις αυτό;Ρήτρα;Γιατί ο λόγος πλέον δεν είναι συμβόλαιο.

sniper
06/10/2014, 14:37
Α να γεία σου.Πως το κάνεις αυτό;Ρήτρα;Γιατί ο λόγος πλέον δεν είναι συμβόλαιο.

At gun point αλλά είναι παράνομο.

teogtp
06/10/2014, 14:38
Δεν σου διασφαλιζει τιποτα,εκτος αν συνταχθει ιδιωτικο συμφωνητικο υπογεγραμμενο και απο τους δυο.
Τοτε το στελνεις στον δικηγορο σου και αρχιζουνε τα οργανα....

taisteal
06/10/2014, 14:39
At gun point αλλά είναι παράνομο.




:lol::lol:

7Tolis
06/10/2014, 14:42
At gun point αλλά είναι παράνομο.
μόνο αν σε πάρουν χαμπάρι.


Δεν σου διασφαλιζει τιποτα,εκτος αν συνταχθει ιδιωτικο συμφωνητικο υπογεγραμμενο και απο τους δυο.
Τοτε το στελνεις στον δικηγορο σου και αρχιζουνε τα οργανα....
Βαρύ αυτό αλλά ποτέ δεν θα ήθελα να μπλέξω με δικηγόρους,δεν είμαι και καμιά πολυεθνική.απλα το γιατί με ενδιαφέρει ή αλλιώς γιατι εισαί ΜΑΛΑΑΑΑΑΚΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣ;;;;; ( ο μάστορας)


:lol::lol:

Πατρίδα πάμε Νικολίτσι;

pipe_smoker
06/10/2014, 14:43
Με το μάστορα όλο και κάποια άκρη θα βγάλεις. Με το καλό, με το άσχημο, θα βγάλεις.

Η μαλακία να παρακαλάς να μη γίνει με κανά επώνυμο κι ακριβό μαγαζί, που για να βγάλεις άκρη θα πρέπει να τραβιέσαι στα δικαστήρια για ένα έπιπλο.

pipe_smoker
06/10/2014, 14:45
Βαρύ αυτό αλλά ποτέ δεν θα ήθελα να μπλέξω με δικηγόρους,δεν είμαι και καμιά πολυεθνική.απλα το γιατί με ενδιαφέρει ή αλλιώς γιατι εισαί ΜΑΛΑΑΑΑΑΚΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣ;;;;; ( ο μάστορας)


Α αυτή είναι η απορία σου?
Σα να λέμε, γιατί γυρίζει η γη, γιατί ένα κι ένα κάνουν δύο, γιατί μπαμπά κλπ?

Πες μου άμα είναι για να το κλειδώσω από τώρα:smokin:

TROOPER
06/10/2014, 14:46
Α αυτή είναι η απορία σου?
Σα να λέμε, γιατί γυρίζει η γη, γιατί ένα κι ένα κάνουν δύο, γιατί μπαμπά κλπ?

Πες μου άμα είναι για να το κλειδώσω από τώρα:smokin:

μαγεεεε!!!!!!!!! :lol:

7Tolis
06/10/2014, 14:50
Α αυτή είναι η απορία σου?
Σα να λέμε, γιατί γυρίζει η γη, γιατί ένα κι ένα κάνουν δύο, γιατί μπαμπά κλπ?

Πες μου άμα είναι για να το κλειδώσω από τώρα:smokin:

Λουκέτο.Θα κάνω γιόγκα να βρω άκρη.

teogtp
06/10/2014, 14:51
Βαρύ αυτό αλλά ποτέ δεν θα ήθελα να μπλέξω με δικηγόρους,δεν είμαι και καμιά πολυεθνική.απλα το γιατί με ενδιαφέρει ή αλλιώς γιατι εισαί ΜΑΛΑΑΑΑΑΚΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣ;;;;; ( ο μάστορας)




Κοιτα......
Μπορεις να του κανεις ενα δωρακι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142852) για να τον καλοπιασεις.

7Tolis
06/10/2014, 14:56
Κοιτα......
Μπορεις να του κανεις ενα δωρακι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142852) για να τον καλοπιασεις.

ανδεν το έχει ήδη,ευχαρίστως. :D

foogr01
06/10/2014, 14:56
Κοιτα......
Μπορεις να του κανεις ενα δωρακι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142852) για να τον καλοπιασεις.

φαντάζομαι τη φάτσα του όταν ανοίξει το δώρο....... κλαίω :bawl: :bawl: :bawl:

evvou
06/10/2014, 19:30
κι εγω μαστρο-ευη σκεφτηκα να την φωναξω την επομενη φορα και γελαγα μονος μου :lol::lol:

Θα φροντισω να σκασω με το ειδικο μαστρο-παντελονι...κωλοχωριστρα και κατσαδιβοαπαυτοτετοια να σου φτιαξω τη μακετα να μην τριζει :lol:

Cpt. Haddock
06/10/2014, 19:57
Σκεφτομαι να κλειδωσω το θρεντ και να ξαναποσταρω μετα απο 5 χρονια...

Να δουμε αν εχει τελειωσει και το τραπεζι.

AristidisZ
07/10/2014, 09:09
Με το μάστορα όλο και κάποια άκρη θα βγάλεις. Με το καλό, με το άσχημο, θα βγάλεις.

Η μαλακία να παρακαλάς να μη γίνει με κανά επώνυμο κι ακριβό μαγαζί, που για να βγάλεις άκρη θα πρέπει να τραβιέσαι στα δικαστήρια για ένα έπιπλο.
Ακόμα τραβιεσαι με αυτή την ιστορία?
Ψυχολογικά εν όψει :p :p

TROOPER
07/10/2014, 11:29
Θα φροντισω να σκασω με το ειδικο μαστρο-παντελονι...κωλοχωριστρα και κατσαδιβοαπαυτοτετοια να σου φτιαξω τη μακετα να μην τριζει :lol:

αλλα πραματα τριζουνε μαστορα...! :lol::lol:

TROOPER
07/10/2014, 11:29
Σκεφτομαι να κλειδωσω το θρεντ και να ξαναποσταρω μετα απο 5 χρονια...

Να δουμε αν εχει τελειωσει και το τραπεζι.

η λεξη κλειδι να υποθεσω ειναι το ''σκεφτομαι'' ετσι? :lol:

7Tolis
07/10/2014, 22:23
Σκεφτομαι να κλειδωσω το θρεντ και να ξαναποσταρω μετα απο 5 χρονια...

Να δουμε αν εχει τελειωσει και το τραπεζι.

Μάστορα;;Εσύ;

Cpt. Haddock
08/10/2014, 08:22
η λεξη κλειδι να υποθεσω ειναι το ''σκεφτομαι'' ετσι? :lol:

Ανόητε... :smokin:

TROOPER
11/10/2014, 00:40
Ανόητε... :smokin:

μην μου το παιζεις εμενα καμποσος γιατι εχω ενα συμβολαιο στο ονομα σου μπομπο. :evil:

Cpt. Haddock
11/10/2014, 07:33
μην μου το παιζεις εμενα καμποσος γιατι εχω ενα συμβολαιο στο ονομα σου μπομπο. :evil:

Ε, πανε το στο γνωστο σημειο να το παραλάβουμε, εχουμε και μπαρκο σε λιγες μέρες :D

TROOPER
11/10/2014, 15:55
Ε, πανε το στο γνωστο σημειο να το παραλάβουμε, εχουμε και μπαρκο σε λιγες μέρες :D

αποψε το βραδυ θα ειναι εκει. προκαταβολη εδωσες ρε μλκ? (για να μειμαστε και on topic!)

:wave2:

Dbnn
11/10/2014, 16:51
Εγω που βγαζω το ψωμακι μου επισκευαζοντας λαπτοπ, υπολογιστες και πολυεστερικα, δεν εργαζομαι σε εταιρια και εχω φαει στον ποπο μου ενα φεσι ταξεως τετραψηφιου αριθμου ευρωπουλακιων επειδη δεν ζητουσα προκαταβολη τουλαχιστον για τα υλικα. Ο πελατης δεν ερχοταν ποτε και τα πολυεστερικα κυριως πηγαν στον καδο. Για πεστε μου να ζηταω η οχι προκαταβολη; για μενα καλα κανουν και ζητανε. Οχι προεξοφληση αλλα για τα υλικα τουλαχιστον χρειαζεται.

7Tolis
11/10/2014, 18:00
Για τα υλικά πιστευω είναι δίκαιο.Θα καταφέρεις όμως να είσαι εντός ημερομηνίας παράδοσης;

George_Sp
11/10/2014, 18:16
Εγω που βγαζω το ψωμακι μου επισκευαζοντας λαπτοπ, υπολογιστες και πολυεστερικα, δεν εργαζομαι σε εταιρια και εχω φαει στον ποπο μου ενα φεσι ταξεως τετραψηφιου αριθμου ευρωπουλακιων επειδη δεν ζητουσα προκαταβολη τουλαχιστον για τα υλικα. Ο πελατης δεν ερχοταν ποτε και τα πολυεστερικα κυριως πηγαν στον καδο. Για πεστε μου να ζηταω η οχι προκαταβολη; για μενα καλα κανουν και ζητανε. Οχι προεξοφληση αλλα για τα υλικα τουλαχιστον χρειαζεται.

Δεν είσαι και δεν είμαι μεγαλομάγαζο να στοκάρουμε ανταλλακτικά. Χωρίς προκαταβολή όλης της αξίας των ανταλλακτικών εγώ δεν αρχίζω καμία δουλειά. Αν στη πορεία στραβώσει το πράγμα και δεν έχει να με ξοφλήσει πολύ απλά δε παραλαμβάνει laptop. Και αν δεν εξοφλήσει εντος εύλογου χρονικού διαστήματος -ανάλογα του ποσού και της συνεννόησης που έχει γίνει- το laptop φεύγει σε αγγελίες και του παραδίδω μόνο το δίσκο για τα δεδομένα του, και του επιστρέφω όποια διαφορά -αν υπάρχει-.
2 χρονιές με φέσωσαν 2000ευρώ περίπου και έμεινα να κοιτάζω 2 dection με παρατημένα laptop κάτι μήνες. Έφυγαν όλα αγγελίες και παρότι με μειωμένη αξία λόγω πολυκαιρισμού σαν μοντέλα τουλάχιστον έβγαλα τα σπασμένα. Όσοι δυσαρεστήθηκαν απλά τους έκοψα.

Dbnn
11/10/2014, 18:23
Για τα υλικά πιστευω είναι δίκαιο.Θα καταφέρεις όμως να είσαι εντός ημερομηνίας παράδοσης;

Ναι γιατι ξερω ποσο χρονο θελει πχ ενα door panel. Η ενα φορματ η ενας σκληρος δισκος. Ξερω ποσο χρονο θα φαει να ψαξω τι εχει ενα λαπτοπ. Αντι για πχ 2 μερες θα σου πω 3 για το τυχον απροοπτο. Θελω να πω οτι αν ανακατευεσαι με κατι συνεχεια ξερεις ποσο χρονο θελεις ειτε να επισκευασεις ειτε να φτιαξεις απο το μηδεν. Ολα τα αλλα σημαινουν βαριεμαι.

Dbnn
11/10/2014, 18:32
Δεν είσαι και δεν είμαι μεγαλομάγαζο να στοκάρουμε ανταλλακτικά. Χωρίς προκαταβολή όλης της αξίας των ανταλλακτικών εγώ δεν αρχίζω καμία δουλειά. Αν στη πορεία στραβώσει το πράγμα και δεν έχει να με ξοφλήσει πολύ απλά δε παραλαμβάνει laptop. Και αν δεν εξοφλήσει εντος εύλογου χρονικού διαστήματος -ανάλογα του ποσού και της συνεννόησης που έχει γίνει- το laptop φεύγει σε αγγελίες και του παραδίδω μόνο το δίσκο για τα δεδομένα του, και του επιστρέφω όποια διαφορά -αν υπάρχει-.
2 χρονιές με φέσωσαν 2000ευρώ περίπου και έμεινα να κοιτάζω 2 dection με παρατημένα laptop κάτι μήνες. Έφυγαν όλα αγγελίες και παρότι με μειωμένη αξία λόγω πολυκαιρισμού σαν μοντέλα τουλάχιστον έβγαλα τα σπασμένα. Όσοι δυσαρεστήθηκαν απλά τους έκοψα.

Εγω δεν ειμαι καν μαγαζι...... βαλε τι ζημια παθαινω να φαω φεσι..... να πληρωνω λιανικη ανταλλακτικο και το μηχανημα να μενει απληρωτω γιατι δεν εχει ο πελατης και θα στα δωσω φιλε..... αλυσιδα παει..... και τα χω σταματησει ολα να σου πω την αληθεια και κοιταω κανα ντελιβερυ, σιγουρο μεροκαματο!

George_Sp
11/10/2014, 18:42
Εγω δεν ειμαι καν μαγαζι...... βαλε τι ζημια παθαινω να φαω φεσι..... να πληρωνω λιανικη ανταλλακτικο και το μηχανημα να μενει απληρωτω γιατι δεν εχει ο πελατης και θα στα δωσω φιλε..... αλυσιδα παει..... και τα χω σταματησει ολα να σου πω την αληθεια και κοιταω κανα ντελιβερυ, σιγουρο μεροκαματο!

αν το κάνεις για να βγαίνει έξτρα χαρτζηλίκι όπως έκανα πριν 10 χρόνια, τότε να δίνεις και στον άλλο να καταλάβει οτι δεν είναι η δουλειά σου αλλά οτι κάνεις εξυπηρέτηση και να μην έχει απαιτήσεις όταν γίνεται μια δουλειά στο φλου και μεταξύ οικείων/φίλων/γνωστών για να βολευτεί μια κατάσταση οικονομικότερα.
Αν του δημιουργούνται απαιτήσεις τότε φταις για το επίπεδο που το έφτασες και δε μπορείς να ξεχωρίσεις το αν το χόμπι/δευτερεύουσα ενασχόληση με το να είσαι ο τεχνικός στους φίλους και γνωστούς, έχει γίνει και αγγαρεία που πρέπει να πληρωθεί στην ώρα της. Άλλο το ευκαιριακό 2 φορμάτ τη βδομάδα και άλλο το κανονικό τεχνιλίκι.
Όπως θα εκπαιδεύσεις τον κύκλο που σου δίνει το χαρτζηλίκι, έτσι θα σου φερθούν. Εγώ πλέον ακόμα και σε φίλους η δουλειά δουλειά και η εξυπηρέτηση εξυπηρέτηση. Σίγουρα με φιλικότερες τιμές αλλά όχι να πληρώνω και από την τσέπη μου. Μόνο τα λάθη θα βάλω από τη τσέπη μου γιατί κανένας επαγγελματίας δε κάνει λάθη και δε σταματά να μαθαίνει και να εξελίσσεται.

Cpt. Haddock
11/10/2014, 20:16
αποψε το βραδυ θα ειναι εκει. προκαταβολη εδωσες ρε μλκ? (για να μειμαστε και on topic!)

:wave2:

Οχι ο μλκς α εδωσα ολα μπροστά :sick:

TROOPER
15/10/2014, 16:49
Οχι ο μλκς α εδωσα ολα μπροστά :sick:

κι εγω ο μαλακας γιατι σου εφερα το συμβολαιο αντι να σε απειλω? :lol:

Cpt. Haddock
16/10/2014, 08:53
κι εγω ο μαλακας :lol:

Απάντησες :p

TROOPER
16/10/2014, 12:35
Απάντησες :p

μιλας εκ του ασφαλους μωρη αντουανετα! :moutza: