PDA

View Full Version : Καραμπόλα στην Εγνατία οδό.



MG-KTiNoS
06/10/2014, 16:35
http://www.protothema.gr/greece/article/415722/alert-dalika-spernei-ton-tromo-stin-egnatia-odo-karabola-40-autokiniton-/

:bigcry:

bulmont
06/10/2014, 18:04
Εάν κυνηγήσουν τον φορέα του δρόμου (νομίζω ''Εγνατία οδό Α.Ε.) γιατί εισέπραξε
διόδια για ασφαλή και απρόσκοπτη διέλευση και αθέτησε την υποχρέωσή της, μιάς και
ο δρόμος ήταν έστω και προσωρινά κλειστός καθώς και δεν διέθετε το απαιτούμενο
προσωπικό για να διαχειριστεί την προσωρινή ανωμαλία που προέκυψε θα 'χουμε πιστεύω
τρελά γέλια (μέσα από την τραγωδία)..................

Bradipous
06/10/2014, 18:07
Εάν κυνηγήσουν τον φορέα του δρόμου (νομίζω ''Εγνατία οδό Α.Ε.) γιατί εισέπραξε
διόδια για ασφαλή και απρόσκοπτη διέλευση και αθέτησε την υποχρέωσή της, μιάς και
ο δρόμος ήταν έστω και προσωρινά κλειστός καθώς και δεν διέθετε το απαιτούμενο
προσωπικό για να διαχειριστεί την προσωρινή ανωμαλία που προέκυψε θα 'χουμε πιστεύω
τρελά γέλια (μέσα από την τραγωδία)..................

για αυτο ποσο σιγουροι ειμαστε;

bulmont
06/10/2014, 18:14
Δεν ξέρω.......

Πάντως εάν σε ατύχημα σε δρόμο με διόδια καταφέρω και επιβιώσω
το 'χω τάμα να τους κυνηγήσω.......
Κρατάω τις αποδείξεις και ότι βρέξει ας κατεβάσει............................

stefanos
06/10/2014, 18:35
Εάν κυνηγήσουν τον φορέα του δρόμου (νομίζω ''Εγνατία οδό Α.Ε.) γιατί εισέπραξε
διόδια για ασφαλή και απρόσκοπτη διέλευση

Χλωμό το βλέπω να εισπράττει γι αυτό το λόγο.
Μάλλον για συντήρηση και απόσβεση κόστους κατασκευής.

bulmont
06/10/2014, 18:39
Για χρήση του δρόμου..............

Που δεν έγινε, από υπαιτιότητα δική τους........

7Tolis
06/10/2014, 19:29
Νομίζω υπάρχει εξαίρεση για ακραία καιρικά φαινόμενα. Επίσης με αυτή τη λογική λέμε τους οδηγους βλάκες κάτι το οποίο δεν είναι και παράξενο . Οκ έχει ομίχλη, δε βλέπω και πάω με 70 80; λυπάμαι φίλε αλλά μόνο ο δρόμος δε φταίει σε αυτή τη περίπτωση. Διάβασα ότι πήγαιναν με 25 χλμ ανά ώρα. Με 25 τέτοιο καντυ κρας σαγκα δεν γίνεται οπότε κάποιος ψεύδεται.

zephyr1
06/10/2014, 19:47
http://www.ellinofreneianet.gr/sound.php?id=7154

Πηγαινετε στο 29.00 και ακουστε δηλωση Μανωλη Κεφαλογιαννη.Μπορει σε καποια αλλη χωρα να ταν λογος για να τον δεσουνε.Ξεφτυλιζουμε το δημοσιο με σκοπο να το πουλησουμε σε ιδιωτες,υπερηφανευεται κιολας ο γ@μημενος.

o_gavros
06/10/2014, 20:17
Εάν κυνηγήσουν τον φορέα του δρόμου (νομίζω ''Εγνατία οδό Α.Ε.) γιατί εισέπραξε
διόδια για ασφαλή και απρόσκοπτη διέλευση και αθέτησε την υποχρέωσή της, μιάς και
ο δρόμος ήταν έστω και προσωρινά κλειστός καθώς και δεν διέθετε το απαιτούμενο
προσωπικό για να διαχειριστεί την προσωρινή ανωμαλία που προέκυψε θα 'χουμε πιστεύω
τρελά γέλια (μέσα από την τραγωδία)..................

Ποιος και σε ποιο σύμπαν θα έβαζε μπρος τέτοιο κυνήγι Βαγγέλη;
εδω λέμε στον εθνικό εργολάβο και συγνώμη που δεν κινηθηκαν πολύ οι ιαθγενείς και ορίστε να, πάρτε αποζημείωση μερικες ψωροεκατοντάδες εκατομμύρια γιουροζ.


http://www.ellinofreneianet.gr/sound.php?id=7154

Πηγαινετε στο 29.00 και ακουστε δηλωση Μανωλη Κεφαλογιαννη.Μπορει σε καποια αλλη χωρα να ταν λογος για να τον δεσουνε.Ξεφτυλιζουμε το δημοσιο με σκοπο να το πουλησουμε σε ιδιωτες,υπερηφανευεται κιολας ο γ@μημενος.

Πέντε χρόνια τώρα το ίδιο έργο βλέπουμε φίλε.
Ας προσέχαμε.

irinia
07/10/2014, 08:03
Ξέρεις τί είναι νά πάς βόλτα τό Σαββατοκύριακο καί νά βγαίνει ό χάρος παγανιά..??
Καί πού ..??
Στόν άσφαλέστερο δρόμο τής χώρας..!!
Καί πώς...??
Πολλά τά έρωτηματικά καί άναπάντητα δυστυχώς όπως πάντα στήν Μπανανία...!!!
Γράφοντας σεβόμενος τούς άνθρώπους πού έφυγαν καί γιά νά μήν ξανασυμβεί
θέλω νά θέσω καυτά έρωτήματα άφού παρακολούθησα 2 μέρες τώρα όλους τούς φορείς
πού τούς ΑΦΟΡΑ τό θέμα νά δηλώνουν ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΠΕΥΘΥΝΟΙ..!!
Μέχρι στιγμής είδα τόν όδηγό νά δηλώνει ότι χάλασαν τά φρένα πρίν 22χλμ. καί τούς
είδικούς νά λένε ότι έπεσε στα σταματημένα αύτοκίνητα μέ περίπου 130 χλμ. ταχύτητα..!!
Καί τό σασμάν χάλασε..??
Δέν κατέβασε έπί 22 χλμ. ταχύτητες νά προσπαθήσει πλησιάζοντας τό στηθαίο μέ τήν τριβή
νά κόψει κάπως..??
Τί περίμενε νά πιάσει 130 καί νά καρφωθεί στό πρώτο έμπόδιο..??
Έπίσης τούς ύπεύθυνους γιά τήν συντήρηση τής Έγνατίας νά δηλώνουν ότι δέν έχουν εύθύνη
καί ότι άπλά βοήθησαν μέ 2 άνθρώπους καί δύο αύτοκίνητα .
Ό ένας μέ τή σημαιούλα ΛΕΝΕ ότι ήταν 300 μέτρα άπό τό τέλος τής ούράς καί ό δεύτερος 600.
ΟΡΙΟ ΕΓΝΑΤΙΑΣ 130.ποιός πάει μέ τόσα..??
Η ΤΡΟΧΑΙΑ....??
Τί ρόλο παίζει άραγε όταν κλείνει ένας δρόμος Κυριακάτικα..??
ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ...??
Μέ κανένα λέηζερ στά χωριά μέ όριο 50..??
Κανένας δέν είδε έστω ένα περιπολικό λένε...!!
Οί 5 νεκροί,οί 40 τραυματίες καί οί κατεστραμμένες περιουσίες πού ίσως είχαν φτιαχτεί μέ πολύ κόπο
ΖΗΤΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...!!
Πολύ άμφιβάλλω όμως,πάλι κανένας φουκαράς θά τήν πληρώσει...
Τίς γνώμες σας παρακαλώ.



υγ, Άν κάπου άνοιξε τό θέμα άς μαζευτεί.

notakos600
07/10/2014, 08:18
Ο Ρουμάνος οδηγός της νταλίκας λέει μαλ@κίες.
Πάλι δεν θα φταίει κανείς.
R.I.P. σε όλους αυτούς τους αθώους ανθρώπους που πήγαν σαν το σκυλί στ' αμπέλι.

vaska
07/10/2014, 08:30
Έχεις πολλά δίκια φίλε, η τροχαία είναι εκεί για να επιβάλει πρόστιμα (κρύβονται σε καμία στροφή που δεν έχει ορατότητα και καταγράφουν υπερβολική ταχύτητα 70 χλμ όταν το όριο είναι 50 το οποίο μεταφράζεται ως χρήμα στον κρατικό κορβανά), οι εργολάβοι είναι εκεί για να ανοίγουν θέσεις εργασίας κατά το πρότυπο της Ανάπτυξης, οι 5 φουκαράδες "έφυγαν" και οι άλλοι 20-30 θα ταλαιπωρηθούν στις Υποδομές Υγείας που έχουμε στο Ελλαδιστάν.

Και μετά πάρε εσύ όλες τις προφυλάξεις (μπουφάν κράνος και τα συναφή) ντύσε και το παιδί σου να πάτε μια βόλτα να ξεσκάσετε και αν' αυτού να συναντήσετε το σιδερένιο κτήνος με τα 130 χλμ και τα σπασμένα φρένα.

Αυτά και άλλα πολλά σκέφτομαι συνέχεια και δεν τολμάω να πάω μα την μικρή μου στα Άγραφα που τόσο της αρέσουν, με την μηχανή. Έχει που με παρακαλάει 1 χρόνο τώρα και σκεπτόμενος την καρμανιόλα Αντιρίου - Αγρινίου, της λέω μονίμως όχι.

Φωνάζει κι εκείνος ο παλιο Ιαβέρης, μαζεύει κόσμο όπου μπορεί μπας και ξυπνήσει ο κοιμώμενος γίγαντας που λέγεται Ελληνικό κράτος, αλλά μάταια.

Όταν είναι για καμία φωτογραφία και κανένα παράθυρο στα βοθροκάναλα μπας και τσιμπήσουν +0,5% στις δημοσκοπήσεις όλοι τρέχουν, όταν είναι ν' απολογηθούν πάλι τρέχουν, για να κρυφτούν όμως.
Αλλά δικαίως και μας αξίζουν, όταν επιτρέπουμε να μας κυβερνούν Αδωνις, Κυριάκος κλπ, και να μας κλέβουν μαλακόφατσες όπως ο Μιχαλάκης με τις πλαστές πινακίδες και τα αδήλωτα οχήματα κλπ κλπ κλπ

peterTHErider
07/10/2014, 08:43
Καλα η αποδοση ευθυνων σε αυτη τη χωρα ειναι ανεκδοτο απο μονο του...
Εγω να κανω μια ερωτηση ρε παιδια γιατι ειμαι ασχετος λιγο...επι 22 χιλιομετρα χωρις καθολου γκαζι δεν σταματαει μονη της η νταλικα?οκ ειχε πολλες κατηφορες αλλα ουτε μια ανηφορα?σοβαρα ρωταω αν στεκει αυτο που λεει ο οδηγος!και αντε να πω πως λεει αληθεια,οταν βλεπει τα σταματημενα αυτοκινητο μπροστα του δεν αντιδρα καθολου?δηλαδη λεει θα πεσω πανω τους και ολα καλα?ποιος λογικος ανθρωπος που εχει επιγνωση της καταστασης δεν θα εριχνε με δυναμη το φορτηγο δεξια στις μπαριερες με σκοπο να κοψει εστω τη φορα του?και παλι δεν ξερω αν λεω κατι παραλογο αλλα το να συνεχισει και να πεσει στα αμαξια με ολη του την ορμη μου φαινεται καθαρα εγκληματικη αμελεια και τιποτα αλλο...

spyrakos35
07/10/2014, 08:44
Τα φορτηγα δε χανουν τα φρενα τους ετσι ευκολα....

Εχουν πολλες δικλειδες ασφαλειας....

Επισης δεν σταματανε με κατεβασματα.....

irinia
07/10/2014, 08:54
Έχεις πολλά δίκια φίλε, η τροχαία είναι εκεί για να επιβάλει πρόστιμα (κρύβονται σε καμία στροφή που δεν έχει ορατότητα και καταγράφουν υπερβολική ταχύτητα 70 χλμ όταν το όριο είναι 50 το οποίο μεταφράζεται ως χρήμα στον κρατικό κορβανά), οι εργολάβοι είναι εκεί για να ανοίγουν θέσεις εργασίας κατά το πρότυπο της Ανάπτυξης, οι 5 φουκαράδες "έφυγαν" και οι άλλοι 20-30 θα ταλαιπωρηθούν στις Υποδομές Υγείας που έχουμε στο Ελλαδιστάν.

Και μετά πάρε εσύ όλες τις προφυλάξεις (μπουφάν κράνος και τα συναφή) ντύσε και το παιδί σου να πάτε μια βόλτα να ξεσκάσετε και αν' αυτού να συναντήσετε το σιδερένιο κτήνος με τα 130 χλμ και τα σπασμένα φρένα.

Αυτά και άλλα πολλά σκέφτομαι συνέχεια και δεν τολμάω να πάω μα την μικρή μου στα Άγραφα που τόσο της αρέσουν, με την μηχανή. Έχει που με παρακαλάει 1 χρόνο τώρα και σκεπτόμενος την καρμανιόλα Αντιρίου - Αγρινίου, της λέω μονίμως όχι.

Φωνάζει κι εκείνος ο παλιο Ιαβέρης, μαζεύει κόσμο όπου μπορεί μπας και ξυπνήσει ο κοιμώμενος γίγαντας που λέγεται Ελληνικό κράτος, αλλά μάταια.

Όταν είναι για καμία φωτογραφία και κανένα παράθυρο στα βοθροκάναλα μπας και τσιμπήσουν +0,5% στις δημοσκοπήσεις όλοι τρέχουν, όταν είναι ν' απολογηθούν πάλι τρέχουν, για να κρυφτούν όμως.
Αλλά δικαίως και μας αξίζουν, όταν επιτρέπουμε να μας κυβερνούν Αδωνις, Κυριάκος κλπ, και να μας κλέβουν μαλακόφατσες όπως ο Μιχαλάκης με τις πλαστές πινακίδες και τα αδήλωτα οχήματα κλπ κλπ κλπ









ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ...............




Καί ποιοί πήγαν στήν Εύρωβουλή,θά σηκωθεί ή τρίχα ΚΑΓΚΕΛΟ..!!
Άρα γιατί παραπονούμαστε..??
Τέτοιος λαός πού είμαστε ,άνάλογοι ήγέτες μάς άρμόζουν.
Τό μόνο ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΟ ή έλλειψη παιδείας πού τόσα μαεστρικά καί έντεχνα
τήν έπιτυγχάνουν όλοι αύτοί πού σκίζουν τά ίμάτια τους γιά τό ΚΑΛΟ ΜΑΣ...!!!
Κάποιος έσκιζε τό καλτσόν του ότι τά σχολεία θά άρχιζαν χωρίς καμμία έλλειψη
καθηγητών ,δασκάλων κ.λ.π....
Άκόμα ψάχνονται γιά τίς μεταγραφές τών φοιτητών.
ΚΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ...........ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΜΑΖΑ...!!
Σημαίνει χαμηλές άξίες,μπούτια καί βυζιά,σημαίνει πρόβατα έλεγχόμενα.
Ό χειρότερος έχθρός όλων τών πολιτικών συστημάτων είναι............
Ο ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...!!
Καί γιά νά μάθεις νά σκέφτεσαι ΕΛΕΥΘΕΡΑ ,πρέπει νά τόν δουλέψεις τόν έγκέφαλο.


https://www.youtube.com/watch?v=kAGkuPaatdc

sam4g
07/10/2014, 08:56
Έω να συμπληρώσω ότι ένας σοβαρός οδηγός τέτοιου οχήματος που ξέρει ότι για κάποιο λόγο δεν έχει φρένα (ας δεχτώ ότι λέει αλήθεια) και πάει με υπερβολική ταχύτητα, βλέποντας ότι υπάρχει τυφλή στροφή μπροστά του, δεν είναι εύλογο ότι πατάει τις κόρνες να προειδοποιήσει; Άσχετα αν θα είναι ένα ή 35 αυτοκίνητα ή και κανένα να μην ήταν όφειλε να προειδοποιήσει εφόσον δεν έβλεπε τι γίνεται πέρα από τη στροφή.

GFawkes
07/10/2014, 08:57
Δεν εσπασε κανενα φρενο

το πιο πιθανο ειναι ο τυπακος κοιμηθηκε και εσκασε αφρεναριστος πανω στα σταματημενα....

για καποιους δεν υπηρχε ελπιδα καμια....

Εαν δουλευαν σωστα οι ελεγχοι, θα επρεπε να τον ειχα σταματησει και να τον ειχαν βαλει για υπνο....


εχει τυχει σε οδηγο να ειναι 43 ωρες αυπνος πανω στο τιμονι διοτι η "εταιρια" τον πιεζει και εχει "αλλους 10 να περιμενουν".....

Τα σχολια περριτευουν....

SHOOTER045
07/10/2014, 09:24
Όσες φορές έχω συναντήσει έργα κατά μήκος τής Εγνατίας, η σήμανση ήταν εκεί πού πρέπει, οι υπάλληλοι επισης
Έχω δει από εταιρείες σαν την εν λόγω, να τσιμπανε δύο κακομοίρηδες από ένα καφενείο, να τούς φοράνε από ένα γιλέκο, να τούς δίνουν και ένα γιλέκο και όλα καλά.
Η τροχαία δεν ξέρω ακριβώς τι κανουν σε αυτές τις περιπτώσεις,εχω δει σε παρόμοιες καταστάσεις να συμμετέχουν
Τώρα τι έγινε εκεί δεν ξέρω.
Να μην ενημερώθηκαν?
Και αν ναι δεν τους είδαν?
Δεν τούς είπε- είδε κανείς τι γίνεται εκεί ώστε να πάνε να δουν τι συμβαίνει?
Και ας υποθέσουμε ότι υπήρχε περιπολικό η η ανάδοχος εταιρεία τού έργου είχε σήμανση ποίο πισω- 200,300,500 μ θα προλαμβαναν το κακό αν το φορτηγό πήγαινε με όσα

irinia
07/10/2014, 09:25
TO ZHTOYMENO ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ..............







Τό άν σταματάει μιά νταλίκα ,πού ναί άν παίξεις μέ τό κιβώτιο δέν θά πέσεις μέ 130
στό σταματημένο κονβόι άλλά μέ πολύ λιγότερα, ΑΛΛΑ
ΣΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ...!!
Έγνατία όδός πού τήν πληρώνουμε άδρά.
Έλληνική άστυνομία ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ..?? what is this..??
ΔΕΗ πού άντί γιά 10 λεπτά είχε κλείσει τό δρόμο γιά πάνω άπό μισή ώρα Κυριακή μέρα..!!
Έπρεπε νά γίνει έκτροπή κυκλοφορίας έφόσον τό πράμμα δέν ήταν έστω μόνο γιά 10 λεπτά..??
Οί ζωές έφυγαν καί δέ γυρίζουν πίσω.
Τόσο άδικα...........Κυριακή πρωί

THEOD
07/10/2014, 09:27
Δεν είμαι νταλικιέρης και δεν ξέρω από αυτά αλλά μου φαίνεται απίστευτο να προσπαθούσε επί 22 χιλιόμετρα !!! να σταματήσει το όχημα που δεν είχε φρένα και να μην μπορούσε κάπως να γίνει...Τι στο διάολο το αεικίνητο είχε εφεύρει ο Ρουμάνος ? Πολύ πιο πιθανό να τον είχε ψιλοπάρει ο ύπνος και ούτε να κατάλαβε τι έγινε...

Από την άλλη, η σήμανση για τα ακινητοποιημένα μάλλον ήταν υποτυπώδης και σε έναν κλειστό αυτοκινητόδρομο που λογικά δεν περιμένεις να βρεις εμπόδια μπροστά σου είναι πολύ σημαντικό να υπάρχουν πολλαπλές και έντονες προειδοποιήσεις γιατί εύκολα ξεχνιέσαι και πας με τον "αυτόματο πιλότο". Απ' ότι ακούγεται οι εργολάβοι και οι υπεύθυνοι του δρόμου είχαν πετάξει 1-2 πακιστανούς με γιλεκάκια 200-300 μέτρα πριν και θεώρησαν ότι αυτό είναι αρκετό...

Ένα τέτοιο ατύχημα σχεδόν πάντα για να συμβεί χρειάζεται έναν συνδυασμό αρκετών παραγόντων που να πάνε στραβά - κάποιους από αυτούς μπορείς και πρέπει να τους προβλέψεις και κάποιοι είναι εντελώς έξω από κάθε λογική και τελείως "θέλημα Θεού"...
Δυστυχώς στην συγκεκριμένη περίπτωση όλα πήγαν κατά διαόλου... Κρίμα στους ανθρώπους... :(

irinia
07/10/2014, 09:31
Όσες φορές έχω συναντήσει έργα κατά μήκος τής Εγνατίας, η σήμανση ήταν εκεί πού πρέπει, οι υπάλληλοι επισης
Έχω δει από εταιρείες σαν την εν λόγω, να τσιμπανε δύο κακομοίρηδες από ένα καφενείο, να τούς φοράνε από ένα γιλέκο, να τούς δίνουν και ένα γιλέκο και όλα καλά.
Η τροχαία δεν ξέρω ακριβώς τι κανουν σε αυτές τις περιπτώσεις,εχω δει σε παρόμοιες καταστάσεις να συμμετέχουν
Τώρα τι έγινε εκεί δεν ξέρω.
Να μην ενημερώθηκαν?
Και αν ναι δεν τους είδαν?
Δεν τούς είπε- είδε κανείς τι γίνεται εκεί ώστε να πάνε να δουν τι συμβαίνει?
Και ας υποθέσουμε ότι υπήρχε περιπολικό η η ανάδοχος εταιρεία τού έργου είχε σήμανση ποίο πισω- 200,300,500 μ θα προλαμβαναν το κακό αν το φορτηγό πήγαινε με όσα







Η ΤΡΟΧΑΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΔΗΛΩΣΗ............






Τού ύπευθύνου τής Έγνατίας όδού ήταν ένήμερη καί μάλιστα δήλωσε καί
έδειξε έγγραφο πού άφορούσε τό θέμα γιά τήν μεταφορά κάποιου καλωδίου
τής ΔΕΗ....!!!

sniper
07/10/2014, 09:36
Κατ' αρχάς τα συλληπητήριά μας στις οικογένειες των νεκρών και περαστικά στους τραυματίες....

Τώρα, το τι έγινε πως και γιατί μάλλον ποτέ δεν θα το μάθουμε.

Αν θα μπορουσε να αποφευχθεί, μάλλον χλωμό. Ακούμε/διαβάζουμε αρκετά συχνά για καραμπολες με 20-30 και παραπάνω αυτοκίνητα και σε άλλες χώρες (Γερμανια, Αγγλία, Γαλλία, ΗΒ, ΗΠΑ κλπ) που υπάρχουν αυτοκινητόδρομοι ταχείας κυλοφορείας.

Και τι να σου κάνει και ο αναδοχος του εργου, η τροχαία, το κρατος, ο γιαραμπής αν η νταλίκα για τον οποιοδήποτε λογο πήγαινε αφρεναριστη με 130; Να την χτυπήσει άρμα μάχης και να την πετάξει εκτός δρόμου;

faraway
07/10/2014, 09:39
Ζαβλακομενος ηταν και επεσε με οσα ειχε πανω στα σταματημενα .
Πιθανον και απο τη νυστα του δεν καταλαβε ποτε οτι τα οχηματα ηταν σταματημενα μεχρι να ξυπνησει απιτομα απο το πρωτο μπαμ .

Τεραστιες οι ευθυνες ολων των εμπλεκομενων ,
Ιστοριες για κομενα φρενα κτλ , σε οποιον οδηγο φορτηγου της πειτε θα σας πει οτι λεει πιπες .

Κριμα για το κοσμο που εφυγε αδικα για αλλη μια φορα σε αυτη τη χωρα .

Οσο για αποδοση ευθυνων , σε 20 μερες θα εχουν ολα ξεχαστει μεχρι το επομενο ....

nickald
07/10/2014, 10:04
Δεν ειναι 22χλμ ευθεια ή κατηφορα εκει....

Αν οπως λεει δεν ειχε φρενα απο τα διοδια και μετα, θα ειχε καρφωθει καπου πιο πριν ή θα ειχε την ευκαιρια να το σταματησει σε μια απο τις ανηφορες που εχει (ναι απο Πολυμυλο προς Βεροια έχει και ανηφορικα κομματια). Κοιμηθηκε και επεσε πανω στα αυτοκινητα αφρεναριστος (οπως λενε και οσοι την γλυτωσαν, δεν ακουστηκε φρεναρισμα πριν το μπαμ)

Τωρα για ευθυνες και τα ρεστα, εγω ξερω οτι σε οδο ταχειας κυκλοφοριας δεν κοβεις ποτε την κινηση σε ολα τα ρευματα.... και αν δεν γινεται αλλιως και πρεπει να κοψεις τοτε δινεις με σημανση, κορινες και τροχαια κινηση στο αντιθετο ρευμα για οσο χρειαζεται.

Με 2 τυπους με σημαιακια δεν κανεις διακοπη σε οδο ταχειας κυκλοφοριας....

daz
07/10/2014, 10:35
Μια πόλη τον χρόνο χάνεται στην άσφαλτο αλλά πρέπει να γίνει πολύνεκρο για να συγκινηθούμε.

Συλλυπητήρια στις οικογένειες των χαμένων.

tsompanis
07/10/2014, 10:45
τα συλλυπητήρια μου στις οικογένειες των νεκρών και περαστικά στους τραυματίες....

απο εκεί και πέρα μην το ψάχνετε και πολύ αν δεν γνωρίζετε
έχω διαβάσει τα πιο κουφά χθες και σήμερα εδώ και αλλού...ο άλλος έλεγε γιατί δεν δούλεψε ο οδηγός χειρόφρενο....
λες και παίζει μηχανικό με ντίζα όπως ένα κουρσάκι.ο ρουμάνος κουβαλούσε 19 τόνους.
να σταματήσει μπορεί να μην έπαιζε αλλά μπορούσε να κορνάρει όπως είπε κάποιος παραπάνω,να το ρίξει στην μπάρα...να κάνει κάτι αλλά το πιο πιθανό τον πήρε ο υπνος
τώρα θα τον δασκαλέψει και ο δικηγόρος και @ρχίδια ,πάνε οι άνθρωποι.


Με αφορμή αυτό θα ήθελα να πώ πόσες νεκροφόρες κυκλοφορούν κυρίως στην εγνατία.
Αστυνόμευση δεν υπάρχει τουλάχιστον μέχρι Βέροια που κάνω συχνά την διαδρομή.
ένα περιπολικό έχουν μόνο που πίνει καπουτσίνο στο βενζινάδικο των γρεβενών στην έξοδο.
απο την κρυσταλοπηγή περνούν καθημερινά δεκάδες αλβανικές νταλίκες που τις κάνουν φύλο και φτερό μήπως κουβαλάνε ναρκωτικά,τους βάζουν σκύλους γάτες και πιγκουίνους και κανένας μαλέας δεν κοιτά που είναι έτοιμη η αναγόμωση στο λάστιχο να πετάξει,τον προφυλακτήρα που είναι δεμένος με σύρματα και ένα σωρό μαλακίες οι χωριάτες.
απο την ηγουμενίτσα τα ίδια σκατά.
τα επικαθημενα απο ιταλία έρχονται μόνα τους χωρίς τράκτορες (ντεμέκ λόγω ναύλων).και έρχονται απο την απο εδώ πλευρά απο βουλγαρία ρουμανία χρέπια εντελώς να τα παραλάβουν!
έτσι βλέπω πολύ συχνά το φαινόμενο καινούργιο συρόμενο να το τραβάει χρέπι.
ενώ απο την ιταλία πλευρά το τραβάει φορτηγό επιπέδου euro5 και βάλε.
κανείς δεν νοιάζετε.ένα περιπολικό γαμώ την πουτάνα μου στα διόδια της Τύριας θα μπορούσε να κόψει κώλους....τίποτα
είναι όλοι για τον π@υτσο .....ε αει σιχτίρ!

SHOOTER045
07/10/2014, 10:58
Δυστυχώς έχεις ένα δίκιο κυρίως για τα φορτηγά, τα έβλεπα τα προηγούμενα χρόνια προ εγνατιας που περνούσαν από Πέλλα για Φλώρινα κρυσταλλοπηγη
Αυτό με τούς παλιούς τρακτορες το έχω δει Σαλονίκη
Όπως μετά το συμβάν στα Τέμπη, με το χύμα φορτίο, έτσι και τώρα θα κοπούν κώλοι
Αλλά το κακό ήδη έγινε,εχουμε την τάση να μην προλαμβάνουμε σε πολλές εκδηλώσεις τής ζωής.
Στην οδική ασφάλεια θα προτωτυπησουμε?

TROOPER
07/10/2014, 11:43
αρχισαμε τη συνομοσιολογια εν μεσω επιρριψης ευθυνων που εχουν γινει μπαλακι μεταξυ των ανευθυνουπευθυνων και ολα αυτα στην πλατη νεκρων και τραυματιων, ψαχνοντας ενα θυμα να φορτωσουμε τις ευθυνες. ωραιοι!

Bob_o_mastoras
07/10/2014, 11:46
Οπως τα λεει ο Τσομπανης.
Ειμαστε ΓΤΠ δυστυχως και τωρα, κατοπιν εορτης, που χαθηκε ποσος κοσμος, τι να το κανω και αμα τιμωρηθουν;;; Λες και δεν θα επαναληφθει το ιδιο σε καποια φαση.
Σκοπος ειναι να τα προλαμβανεις αυτα τα πραγματα.
Παλιομ@λακες καφροι, τους εχω σιχαθει πλεον σ'αυτη τη χωρα. :yuck:

stam2
07/10/2014, 11:57
Τα φορτηγα δε χανουν τα φρενα τους ετσι ευκολα....

Εχουν πολλες δικλειδες ασφαλειας....

Επισης δεν σταματανε με κατεβασματα.....

Υπάρχει και το κλαπέτο.... (μηχανόφρενο) για μέχρι κάποιας ηλικίας οχήματα...

Bradipous
07/10/2014, 12:27
Υπάρχει και το κλαπέτο.... (μηχανόφρενο) για μέχρι κάποιας ηλικίας οχήματα...

που αν μη τι αλλο σε 22 χλμ θα ειχε σταματησει και αμαξοστοιχια.

catmaster
07/10/2014, 12:39
Υπάρχει και το κλαπέτο.... (μηχανόφρενο) για μέχρι κάποιας ηλικίας οχήματα...


που αν μη τι αλλο σε 22 χλμ θα ειχε σταματησει και αμαξοστοιχια.

Δε σταματάει με κλαπέτο τέτοιο όχημα με τόσο φορτίο που να το πατάς μέχρι να πάρεις την κεφαλή στο χέρι

Αν πήγαινε όπως λέει με τόσα χλμ χωρίς φρένα σίγουρα κάπου θα είχε σταματήσει η τουμπάρει πριν γίνει το ατύχημα

Αυτά όμως τα οχήματα δεν σταματάνε μόνο με φρένα είχε εκατό συστήματα επάνω - μπορούσε να ρίξει το retarder από τα διόδια και να ενημερώσει με τον ασύρματο ότι δεν έχει φρένα να το τρίψει στο στηθαίο η να το κόψει δεξιά και ας τουμπάρει στη χωράφα


Για σκεφτείτε και κάτι ακόμα

Το τροχαίο συνέβη την Κυριακή 05.10.2014 στις 10 και κάτι ναι ;;

Το φορτηγό είχε φτάσει με πλοίο στην Ηγουμενίτσα από την Ιταλία.

Το ατύχημα συνέβη 20 χλμ μετά τα διόδια Πολυμύλου, δηλαδή σε απόσταση περίπου 240-250 χιλιομέτρων από την Ηγουμενίτσα.

Το πλοίο που έφτασε εκείνη την ημέρα από την Ιταλία στην Ηγουμενίτσα ήταν το Superfast XII της ΑΝΕΚ και έδεσε κατά τις οκτώ το πρωί

Άρα σε 2 ώρες και 15 λεπτά και με 20 τόνους φορτίο διένυσε 240 χλμ μέχρι το σημείο του ατυχήματος.



μάλιστα

Δεν πιάνω όλες τις παραμέτρους και όπως έχω ξαναγράψει η βασική συνταγή για τέτοιου είδους ατυχήματα είναι να έχεις

ενα μπουρδέλο κράτος με ελλιπέστατη σήμανση και ανθρώπους που ούτε νοιάζονται για το τι γίνεται παραδίπλα αλλά θα σε δείρουν κιόλας αν πας να μιλήσεις
μια ελλιπέστατη αστυνόμευση
ελλιπέστατους περιοδικούς ελέγχους ειδικά στα ξένα οχήματα


Κρίμα πολύ κρίμα για τους ανθρώπους που έφυγαν άδικα

Bradipous
07/10/2014, 12:43
Περιφεριακος Θεσσαλονικης πριν ενα πριπου χρονο, απο την εξοδο πριν τα διαβατα (στο λιντλ) μεχρι το τιταν κλειστες οι 2 απο τις 3 λωριδες για να περασουν νεα ασφαλτο.

Προσπερναω το γεγονος οτι σε αυτη τη 1 λωριδα επρεπε να κινηθουν νταλικες, φοτηγα, αγροτικα, αυτοκινητα μεχρι και τρακτερ με βαμβακια ετυχε να συναντησω. Ερχομαι στο σημερα οπου σε αυτες τις δυο λωριδες, με την καινουρια ασφαλτοστρωση, εχουν δημιουργηθει κυματα κατα μηκος του δρομου. Αυτο ισχυει και για τα δυο ρευματα κυκλοφοριας. Ενος, βαρια εναμιση ετους ασφαλτος και εχει τετοιες φθορες, στην 5ετια φανταζομαι θα μπορουν να τη διανυσουν μονο suv και τζιπ και στη 10ετια θα εχουμε μια ωραιοτατη πιστα μοτοκρος. Καθε τοσο ολο και καποιο σημειο θα εχουν κλειστο για εργα και μαλιστα καθημερινες οπου μια νταλικα στην ανηφορα που πηγαινει με 50 αρκει για να δημιουργησει συγχηση.

Πιο πιθανο ειναι να μην ξανακανουν πολεμο οι αμερικλανοι παρα να γινει κατι σωστο σε αυτη τη χωρα.

vaska
07/10/2014, 12:49
Τα φορτηγα δε χανουν τα φρενα τους ετσι ευκολα....

Εχουν πολλες δικλειδες ασφαλειας....

Επισης δεν σταματανε με κατεβασματα.....

Μια χαρά κόβει με κατεβάσματα και με την χρήση κλαπέτου που είναι ανεξάρτητο από τα φρένα. Επίσης ακόμα και χωρίς αέρα να μείνει, τα φρένα κλειδώνουν στο "φρεναρισμένο" και όχι στο "αφρενάριστο" και πολλά άλλα.

Όταν επί 22 χλμ γνωρίζεις ότι δεν πιάνουν καλά τα φρένα σου και σκοτώνεις κόσμο είσαι απλά γτπκ και κανένα ελαφρυντικό δεν έχεις μα ούτε και καμία δικαιολογία.
Είσαι στυγνός δολοφόνος, τέλος.
Μα 22 χλμ ρε φίλε. Έκανα δρομολόγια Πάτρα Τρίπολη Μεγαλόπολη Σπάρτη χειμώνα καλοκαίρι με καύσωνα, με χιόνι, με πάγο, με 20 τόνους φορτίο, να κατεβαίνεις τον Ταΰγετο τις φουρκέτες ή την Μεγαλόπολη με πολύ παλιότερο όχημα από αυτό του αλήτη και πρόβλημα δεν είχα ποτέ.
Εξ' άλλου η συντήρηση του οχήματος είναι ευθύνη του οδηγού και όχι του αποθηκάριου πχ.

vaska
07/10/2014, 12:56
τα συλλυπητήρια μου στις οικογένειες των νεκρών και περαστικά στους τραυματίες....

απο εκεί και πέρα μην το ψάχνετε και πολύ αν δεν γνωρίζετε
έχω διαβάσει τα πιο κουφά χθες και σήμερα εδώ και αλλού...ο άλλος έλεγε γιατί δεν δούλεψε ο οδηγός χειρόφρενο....
λες και παίζει μηχανικό με ντίζα όπως ένα κουρσάκι.ο ρουμάνος κουβαλούσε 19 τόνους.
να σταματήσει μπορεί να μην έπαιζε αλλά μπορούσε να κορνάρει όπως είπε κάποιος παραπάνω,να το ρίξει στην μπάρα...να κάνει κάτι αλλά το πιο πιθανό τον πήρε ο υπνος
τώρα θα τον δασκαλέψει και ο δικηγόρος και @ρχίδια ,πάνε οι άνθρωποι.


Με αφορμή αυτό θα ήθελα να πώ πόσες νεκροφόρες κυκλοφορούν κυρίως στην εγνατία.
Αστυνόμευση δεν υπάρχει τουλάχιστον μέχρι Βέροια που κάνω συχνά την διαδρομή.
ένα περιπολικό έχουν μόνο που πίνει καπουτσίνο στο βενζινάδικο των γρεβενών στην έξοδο.
απο την κρυσταλοπηγή περνούν καθημερινά δεκάδες αλβανικές νταλίκες που τις κάνουν φύλο και φτερό μήπως κουβαλάνε ναρκωτικά,τους βάζουν σκύλους γάτες και πιγκουίνους και κανένας μαλέας δεν κοιτά που είναι έτοιμη η αναγόμωση στο λάστιχο να πετάξει,τον προφυλακτήρα που είναι δεμένος με σύρματα και ένα σωρό μαλακίες οι χωριάτες.
απο την ηγουμενίτσα τα ίδια σκατά.
τα επικαθημενα απο ιταλία έρχονται μόνα τους χωρίς τράκτορες (ντεμέκ λόγω ναύλων).και έρχονται απο την απο εδώ πλευρά απο βουλγαρία ρουμανία χρέπια εντελώς να τα παραλάβουν!
έτσι βλέπω πολύ συχνά το φαινόμενο καινούργιο συρόμενο να το τραβάει χρέπι.
ενώ απο την ιταλία πλευρά το τραβάει φορτηγό επιπέδου euro5 και βάλε.
κανείς δεν νοιάζετε.ένα περιπολικό γαμώ την πουτάνα μου στα διόδια της Τύριας θα μπορούσε να κόψει κώλους....τίποτα
είναι όλοι για τον π@υτσο .....ε αει σιχτίρ!

+1200

Bradipous
07/10/2014, 12:58
Δε σταματάει με κλαπέτο τέτοιο όχημα με τόσο φορτίο που να το πατάς μέχρι να πάρεις την κεφαλή στο χέρι

Αν πήγαινε όπως λέει με τόσα χλμ χωρίς φρένα σίγουρα κάπου θα είχε σταματήσει η τουμπάρει πριν γίνει το ατύχημα

Αυτά όμως τα οχήματα δεν σταματάνε μόνο με φρένα είχε εκατό συστήματα επάνω - μπορούσε να ρίξει το retarder από τα διόδια και να ενημερώσει με τον ασύρματο ότι δεν έχει φρένα να το τρίψει στο στηθαίο η να το κόψει δεξιά και ας τουμπάρει στη χωράφα

Ειδικος στις νταλικες δεν ειμαι αλλα μου φαινεται παραλογο να μην μπορουσε να σταματησει 20 τονους φορτιο, ας ηταν και σε κατηφορα, οταν εχουν τη δυνατοτητα να κουβαλησουν το διπλασιο βαρος. Δηλαδη με κλαπετο, κατεβασιες και λιγα φρενα δεν μπορει να σταματησει αυτο το πραγμα;

Για σκεφτείτε και κάτι ακόμα

Το τροχαίο συνέβη την Κυριακή 05.10.2014 στις 10 και κάτι ναι ;;

Το φορτηγό είχε φτάσει με πλοίο στην Ηγουμενίτσα από την Ιταλία.

Το ατύχημα συνέβη 20 χλμ μετά τα διόδια Πολυμύλου, δηλαδή σε απόσταση περίπου 240-250 χιλιομέτρων από την Ηγουμενίτσα.

Το πλοίο που έφτασε εκείνη την ημέρα από την Ιταλία στην Ηγουμενίτσα ήταν το Superfast XII της ΑΝΕΚ και έδεσε κατά τις οκτώ το πρωί

Άρα σε 2 ώρες και 15 λεπτά και με 20 τόνους φορτίο διένυσε 240 χλμ μέχρι το σημείο του ατυχήματος.

Αυτα που τοσο ευκολα μας παρεθεσες ελπιζω να ειναι στη διακρητικη ευχερεια τον αρμοδιων να τα ερευνησουν.

μάλιστα

Δεν πιάνω όλες τις παραμέτρους και όπως έχω ξαναγράψει η βασική συνταγή για τέτοιου είδους ατυχήματα είναι να έχεις

ενα μπουρδέλο κράτος με ελλιπέστατη σήμανση και ανθρώπους που ούτε νοιάζονται για το τι γίνεται παραδίπλα αλλά θα σε δείρουν κιόλας αν πας να μιλήσεις
μια ελλιπέστατη αστυνόμευση
ελλιπέστατους περιοδικούς ελέγχους ειδικά στα ξένα οχήματα


Κρίμα πολύ κρίμα για τους ανθρώπους που έφυγαν άδικα

Τωρα αν κοιμοταν, αν χαζευε, αν εβλεπε το κινητο του ή αν επαιζε το πουλι του δεν μπορουμε να το ξερουμε.

Θα μπορουσε τουλαχιστον να το ειχε αμολησει στα χωραφια αφου εχουν μεριμνησει οι αρμοδιοι να μην υπαρχουν αμμοπαγιδες σε τετοια σημεια, για τετοιες περιπτωσεις.

vaska
07/10/2014, 13:08
Για να μην μπαίνουμε σε τεχνικές λεπτομέρειες μιας και υπάρχουν και άνθρωποι που δεν γνωρίζουν τι είναι τα κλαπέτα και τα ρετάρντερ, να πω ότι δεν του ζητήθηκε να ακινητοποιήσει το όχημα σε 500 μέτρα αλλά σίγουρα με τους μηχανισμούς επιβράδυνσης που έχει το όχημα είτε αυτό είναι κλαπέτο είτε είναι ρετάντερ είτε το ίδιο το σαζμάν και ο κινητήρας, σαφώς θα μπορούσε να είχε μειώσει κατά πολύ την ταχύτητά του στα 22 χλμ απόστασης που είχε στην διάθεσή του. Μη σας πω ότι θα μπορούσε να είχε ρίξει 1η και αργό που σημαίνει ταχύτητα (με το πόδι σηκωμένο από το γκάζι) μαξ 2 χλμ/ω.

Άλλο λοιπόν να πέφτεις πάνω σε σταματημένα με 130 και άλλο με 2. Όπως και να το κάνουμε έχει διαφορά.

spyro
07/10/2014, 13:38
Κρίμα

Με το που το άκουσα με φαντάστηκα έξω από το αυτοκίνητο να καπνίζω περιμένοντας και μέσα τα παιδιά δεμένα στα καθησματάκια για να μην κρυώσουν

μ@μησετα

spyrakos35
07/10/2014, 13:42
Μια χαρά κόβει με κατεβάσματα και με την χρήση κλαπέτου που είναι ανεξάρτητο από τα φρένα. Επίσης ακόμα και χωρίς αέρα να μείνει, τα φρένα κλειδώνουν στο "φρεναρισμένο" και όχι στο "αφρενάριστο" και πολλά άλλα.
.

Εγω ειπα “φρεναρει" (σταματαει) εσυ “κοβει”.....

Αλλο το ενα αλλο το αλλο....

:beer:

Pan (dvs)
07/10/2014, 13:53
Kαι το κλαπετο κοβει για να σου δωσει την ευκαιρια να κατεβασεις ταχυτητες,και τα φρενα δεν γινεται να γινανε κουτσουρα απο τη μια στιγμη στην αλλη,και ευκαιριες ειχε (ας ηταν κατηφορα)να γονατισει το φορτηγο και,και,και....
Αν ειχε προβλημα με τα φρενα,το φορτηγο πολυ πριν θα ειχε αναπτυξει μεγαλη ταχυτητα και θα ειχε προ πολλου ντελαπαρει.
Στη χειροτερη των περιπτωσεων ,εαν ειχε καταλαβει τι γινεται μπροστα του, θα ειχε πατησει τον τενορο απο κατω.

Το φορτηγο ητανε μια χαρα ο οδηγος δεν καταλαβε τιποτε.Θες τον πηρε ο υπνος,θες εψαχνε καμμια καλη ροκια στο ραδιοφωνο,θες εξυνε τα ....ιδια του.

Περαστικα για τους υπολοιπους και ελπιζω να γινει παθημα το μαθημα.

alres
07/10/2014, 14:34
Ο οδηγός θα πει τα δικά του. Όχι τίμιο, αλλά αναμενόμενο. Είτε κοιμήθηκε, είτε παρούσιασε πρόβλημα, το μοναδικό αποτέλεσμα είναι ότι ένα όχημα που δε σταματάει εύκολα και κινείται σε οδό ταχείας, είναι κάτι σαν κινητή βόμβα.

Αλλά

Είναι δυνατόν να κόβεις ΕΝΤΕΛΩΣ την κυκλοφορία σε ένα τέτοιο δρόμο;
Είναι δυνατόν να το κάνεις, ακριβώς επειδή είναι ταχείας, χωρίς να το έχεις πήξει στο σήμα, τις κορίνες, τα φώτα, τις σημαίες και κάθε μαλακία που υπάρχει σε αυτόν τον υπερτεχνολογικά ανεπτυγμένο κόσμο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πριν την αναμενόμενη ουρά των σταματημένων; Είναι δυνατόν να μην έχεις φωτεινά μέσα που να υποδεικνύουν υποχρεωτική μείωση ταχύτητας; Είναι δυνατόν να μην έχεις ανθρώπους με ασυρμάτους (έστω έναν) για να προλάβεις να κάνεις κάτι;

Το δημόσιο έχει ανακαλύψει τρόπους για να μειώνονται οι δημόσιες δαπάνες με όποιο τρόπο μπορεί. Και αυτό δεν είναι καθόλου υπερβολή. Αν μας ήθελε γερούς, θα είχε κάνει πολλά, πάρα πολλά.

Επίσης είναι γνωστό, ότι οι καλές μεταφορικές εταιρείες, όπως κάθε καλή εταιρεία, έχει ως σκοπό τη μείωση του κόστους και την αύξηση του κέρδους. Όπερ σημαίνει, στα τέτοια τους αν παρουνε οι κοιμισμένοι οδηγοί ανθρώπους στο λαιμό τους, το εμπόρευμα να ναι καλά και να φτάνει γρήγορα.

nikos_abel
07/10/2014, 14:55
Κρίμα

Με το που το άκουσα με φαντάστηκα έξω από το αυτοκίνητο να καπνίζω περιμένοντας και μέσα τα παιδιά δεμένα στα καθησματάκια για να μην κρυώσουν

μ@μησετα


Μόνο αυτό, μόνο αυτό. Ανατριχίλα.....

balakia
07/10/2014, 15:13
Δεν τα διάβασα όλα.
Το retarder η intarder(το ίδιο είναι) δεν πιάνουν κάτω απο τα 45 χλμ και δεν το σταματανε σε καμια περίπτωση,είναι βοηθειτικα φρένα στο κεντρικό για να μην ζεστανεις τα φρένα σου στην κατηφορα(αυτουνου δεν πρέπει να δούλευε και έτσι τα άναψε ο χαιβανος.
Το μηχανοφρενο ( που έχω εγω) είναι και αυτό βοηθειτικο αλλά σχεδόν μισής απόδοσης τον πρηγουμενων.
Υπάρχει και εξεραιτικη πλεον σπάνια περίπτωση να μην εχειτιποτα απο τα 2 λογο ειδικης παραγγελιας του οχηματος.
Όλη του την φορά την πήρε πριν τα 2 τελευταια τουνελ ,ειδικα μετα απο αυτά είναι όλη η ζορική και τρελή κατηφορα δηλαδή στα 4-5 χλμ πριν την εξοδο της Βέροιας.
Εκεί που αν κατάλαβα καλά είχαν τους σημαιοφόρους ουτε με 30 άγκυρες δεν Σταμάτας φορτωμένος με 39 τόνους μικτο.

vaska
07/10/2014, 15:37
Εγω ειπα “φρεναρει" (σταματαει) εσυ “κοβει”.....

Αλλο το ενα αλλο το αλλο....

:beer:

Φρενάρει ρε Σπύρο,φρενάρει, καλά το λέω. Δεν ακινητοποιεί, αλλά φρενάρει. Πάντως μικρή σημασία έχουν αυτά μπροστά στο γεγονός. Αν είχαν ανάψει τα φρένα του που λέει κι ο φίλος από πάνω και το πήρε και χαμπάρι αργά, μόνο με τα κανονικά φρένα θα μπορούσε να σταματήσει.
Βέβαια κάπου διάβασα ότι ήξερε ότι είχε πρόβλημα στα φρένα πολύ νωρίτερα. Δεν ξέρω το σημείο, δεν γνωρίζω το δρόμο αλλά τελικά όλα συνετέλεσαν για να ξεκληριστούν οικογένειες.

toyar
07/10/2014, 15:49
αν εχεις προβλημα στα φρενα επι 22χλμ δεν προλαβαινεις να ειδοποιησεις την αστυνομια δινοντας και τη θεση σου;
καπου διαβασα οτι υπηρχε και συνοδηγος..........

KAWAMANRIDER
07/10/2014, 16:12
συλλυπητηρια στις οικογενειες και καλο κουραγιο σε αυτους που εμειναν πισω , στους ανθρωπους που τραυματιστηκαν και καταστραφηκε και η περιουσια τους ,

καθε μερα τοσοι ανθρωποι χανουν την ζωη τους και τωρα ψαχνουν να βρουν "υπευθυνο" αναμεσα στους ανευθυνους εγκληματιες που κυβερνανε και διοικουν , τοσα χρονια ρε μ@υνοπανα ανευθυνοι δολοφονοι διοικουντες ποσοι ανθρωποι εχουν χασει την ζωη τους και σας αποκαλουν και "υπευθυνους" , υπευθυνοι ειναι μονο για τους τους χιλιαδες θανατους στην ασφαλτο

virus
07/10/2014, 16:34
συληπητηρια στους ανθρωπους που χαθηκαν :(


+750 σε βασκα και τσομπανη

την σημερον ΔΕΝ υπαρχει η δικαιολογια "σπασμενα φρενα" αιντε πια με αυτην την καραμελα

pektis
07/10/2014, 18:44
Δεν δικαιολογειται σε δρομο ταχειας κυκλοφοριας να κλεινεις ΟΛΑ τα ρευματα κυκλοφοριας και μαλιστα Κυριακη(ημερα με περισσοτερη κινηση)........................
Τωρα για τον οδηγο, πολυ πιθανων να τον πηρε ο υπνος... δεν υπαρχει η δικαιολογια ''δεν ειχα φρενα''
Οπως ειπαν και οι παραπανω, στα 22 χλμ. αποσταση θα ειχε σταματησει και με μηχανικα φρενα(κλαπετο)...
Συλληπητηρια στις οικογενειες...τιποτα αλλο...:(

stefanos
07/10/2014, 20:12
Να προσέχουμε εκεί έξω γιατί δεν ξέρουμε απο που θα μας έρθει.
Να προσέχουμε μην πάρουμε στο λαιμό μας κανα άνθρωπο για το ψωρομεροκάματο ή το κέφι μας, δεν αξίζει.
Συλλυπητήρια στις οικογένειες.

irinia
07/10/2014, 21:41
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ...........ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ









Γιά όποιον έχει άμφιβολίες.....



http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eggrafo-fwtia_gia_thn_egnatia_o_ast_dieythynths_eixe_dwsei_adeia_ergasiwn_mono_gia_10.3069003.html

stefanos
07/10/2014, 22:23
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ...........ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

Γιά όποιον έχει άμφιβολίες.....



http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eggrafo-fwtia_gia_thn_egnatia_o_ast_dieythynths_eixe_dwsei_adeia_ergasiwn_mono_gia_10.3069003.html

Δηλαδή η ουσία είναι στην παράβαση του ΚΟΚ και στα 59 € πρόστιμο?:confused:

irinia
07/10/2014, 23:13
Δηλαδή η ουσία είναι στην παράβαση του ΚΟΚ και στα 59 € πρόστιμο?:confused:








ΕΝΤΑΞΕΙ...............ΤΟ ΣΚΙΣΑΜΕ ΤΩΡΑ







Διαβάζεις...??
Ή γράφεις έτσι ξεκάρφωτα..??
5 φορές τό έγραψα,'εκτός άν κάνεις τό χαζό.
Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΦΥΓΑΝ 5 ΖΩΕΣ,
ΕΧΟΥΜΕ 40 ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΒΑΡΙΑ,
ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΠΕΥΘΥΝΟΙ
ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.
ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ..........ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΗΤΑΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ
ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΠΡΩΙ.....!!!


Έσύ άπό τό ρεπορτάζ τού 247 αύτό τό συμπέρασμα έβγαλες..??
ότι ένδιαφέρονται γιά τόν ΚΟΚ καί τά 59 εύρώ...??




Τί νά πώ ρέ κούκλε......ώρες ,ώρες μέ τρομάζετε.

Bob_o_mastoras
07/10/2014, 23:59
Παντως ο υπευθυνος του εργου που συμφωνα με το ρεπορταζ που ποσταρε ο Τερενς, οφειλε να τοποθετησει τις προειδοποιητικες πινακιδες κλπ (και οχι δυο μπαρμπαδια με γιλεκα και σημαιουλες), αφεθηκε ελευθερος χωρις περιοριστικους ορους. Μπραβο στη δικαιοσυνη. Αν ηταν κανας φουκαρας που εκλεψε ενα καρβελι ψωμι βεβαια θα ηταν στο μπουτρουμι τωρα.
Αλλα το παιδι μας αυτο και η εταιρια του, γιατι;;; Επειδη ειναι συνυπευθυνοι για το θανατο 4 ανθρωπων και τον τραυματισμο 40 (δεν υπολογιζω καν τις υλικες ζημιες);;; Κλαϊν μαϊν, ψιλοπραγματα...
Αντε ρε στο διαολο με αυτη την κωλοχωρα πια! Δεν παν να γ@μηθουν ολοι! Τους εχω ειλικρινα σιχαθει ως τα βαθη της ψυχης μου! Ενας βαλτος εμετου και κοπριας ειναι!!! Αϊ σιχτιρ!!!

Σε ενα τοπο με εστω και λιγο φιλοτιμο (που φευ!! παινευομαστε και οτι ειναι ελληνικη λεξη και εννοια) θα ειχε παραιτηθει ο μισος κλαδος των συγκοινωνιων.
Αι στα διαλα καφροι!!!!

stefanos
08/10/2014, 02:43
Έσύ άπό τό ρεπορτάζ τού 247 αύτό τό συμπέρασμα έβγαλες..??
ότι ένδιαφέρονται γιά τόν ΚΟΚ καί τά 59 εύρώ...??




Τί νά πώ ρέ κούκλε......ώρες ,ώρες μέ τρομάζετε.

Τρομακτική είναι η ευκολία που ο κάθε ένας καταδικάζει και αθωώνει ενώ είναι άσχετος.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Ο κάθε ένας υπάλληλος από τις εταιρίες που εμπλέκονται και από την τροχαία έχει συγκεκριμένο κομματάκι ευθύνης.
Και η δικαιοσύνη θα βρεί ποιοι ΑΚΡΙΒΩΣ φταίνε και ΠΟΣΟ ευθύνη αναλογεί στον καθένα.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΗ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

stefanos
08/10/2014, 02:55
Παντως ο υπευθυνος του εργου που συμφωνα με το ρεπορταζ που ποσταρε ο Τερενς, οφειλε να τοποθετησει τις προειδοποιητικες πινακιδες κλπ (και οχι δυο μπαρμπαδια με γιλεκα και σημαιουλες), αφεθηκε ελευθερος χωρις περιοριστικους ορους. Μπραβο στη δικαιοσυνη. Αν ηταν κανας φουκαρας που εκλεψε ενα καρβελι ψωμι βεβαια θα ηταν στο μπουτρουμι τωρα.
Αλλα το παιδι μας αυτο και η εταιρια του, γιατι;;; Επειδη ειναι συνυπευθυνοι για το θανατο 4 ανθρωπων και τον τραυματισμο 40 (δεν υπολογιζω καν τις υλικες ζημιες);;; Κλαϊν μαϊν, ψιλοπραγματα...
Αντε ρε στο διαολο με αυτη την κωλοχωρα πια! Δεν παν να γ@μηθουν ολοι! Τους εχω ειλικρινα σιχαθει ως τα βαθη της ψυχης μου! Ενας βαλτος εμετου και κοπριας ειναι!!! Αϊ σιχτιρ!!!

Σε ενα τοπο με εστω και λιγο φιλοτιμο (που φευ!! παινευομαστε και οτι ειναι ελληνικη λεξη και εννοια) θα ειχε παραιτηθει ο μισος κλαδος των συγκοινωνιων.
Αι στα διαλα καφροι!!!!


ΑΝΑΔΟΧΟΣ είναι ένα πράγμα ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ είναι ένα ΑΛΛΟ πράγμα.

irinia
08/10/2014, 07:59
Τρομακτική είναι η ευκολία που ο κάθε ένας καταδικάζει και αθωώνει ενώ είναι άσχετος.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Ο κάθε ένας υπάλληλος από τις εταιρίες που εμπλέκονται και από την τροχαία έχει συγκεκριμένο κομματάκι ευθύνης.
Και η δικαιοσύνη θα βρεί ποιοι ΑΚΡΙΒΩΣ φταίνε και ΠΟΣΟ ευθύνη αναλογεί στον καθένα.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΗ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.







ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.................ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ





Τόν δρόμο αύτόν τόν κάνω πολύ συχνά,πολλές φορές τό χρόνο.
Τό άλλο Σάββατο ξαναπάω.
Κάθε φορά πού ύπήρχε όποιοδήποτε έργο,οί προειδοποιήσεις μέ κορίνες
πινακίδες ήλεκτρονικές σημάνσεις κ.λ.π... ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ καί άρκετά χλμ.
πρίν βρώ τό έμπόδιο ,τά έργα κ.λ.π.
Έδώ όχι άπλά στενεύουμε τόν δρόμο ΑΛΛΑ τόν κλείνουμε έντελώς Κυριακή πρωί..!!
Πές μου έσύ ποιά θά έπρεπε νά είναι τά μέτρα..??
Καί άπό ποιούς θά έπρεπε νά είχαν ληφθεί..??
Ποιοί έπρεπε νά πάνε σπίτι τους ΧΘΕΣ ..??
ΔΕΝ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.
Καί ή δουλειά μου γιά 35 χρόνια ήταν νά έκπαιδεύω τούς άνθρώπους,πώς νά μήν τούς όδηγεί
καί νά μήν τούς καπελλώνει ΚΑΝΕΝΑΣ...!!!

Καλημέρα μας.....




υγ. Είμαι γεμάτος όργή γιά τίς ψυχές πού έφυγαν.........ΤΟΣΟ ΑΔΙΚΑ

Pan (dvs)
08/10/2014, 08:04
Στους αυτοκινητοδρομους μονο για πολυ-πολυ σοβαρο λογο κλεινουνε ολα τα ρευματα πχ ατυχημα.Στις περιπτωσεις που αυτο γινεται προγραμματισμενα υποχρεωτικα κανεις εκτροπη της κυκλοφοριας στους παραδρομους.

Υποχρεωτικα ΟΛΟΙ οι αυτοκινητοδρομοι εχουνε παραδρομους.

MG-KTiNoS
08/10/2014, 08:15
O οποίος Ρουμάνος μετά την κααμπόλα πήρε τα χαρτιά του από το αμάξι και την έκανε χωράφια.
Αυτό λέει πολλά για μένα για το τι άνθρωπος είναι και πόσο στα @@ του είναι όλα !

amyroukai
08/10/2014, 08:18
O οποίος Ρουμάνος μετά την κααμπόλα πήρε τα χαρτιά του από το αμάξι και την έκανε χωράφια.
Αυτό λέει πολλά για μένα για το τι άνθρωπος είναι και πόσο στα @@ του είναι όλα !
μην ξεχνάς και τον νεοεμφανισθέντα συνοδηγό, που έκανε το ίδιο.

Pan (dvs)
08/10/2014, 08:22
O οποίος Ρουμάνος μετά την κααμπόλα πήρε τα χαρτιά του από το αμάξι και την έκανε χωράφια.
Αυτό λέει πολλά για μένα για το τι άνθρωπος είναι και πόσο στα @@ του είναι όλα !

Μαρτυρες ειπανε οτι ητανε συνεχεια διπλα τους.Απλα δεν γνωριζανε οτι ητανε ο οδηγος.

notakos600
08/10/2014, 08:28
Τέλη Αυγούστου γυρνώντας από τις διακοπές κάπου στους Αγίους Θεοδώρους σταματημένοι όλοι λόγω ατυχήματος και πάω να ανοίξω την πόρτα να βγω από το αμάξι.
Ευτυχώς που μου έκοψε και δεν την άνοιξα με τη μία, μοτοσυκλέτα με όσα πέρασε ξυστά από τα σταματημένα αυτοκίνητα χωρίς να λογαριάζει τίποτα.
Είμαστε όλοι για τον πέο ανεξαιρέτως σε αυτή τη χώρα...

georgezzr600
08/10/2014, 08:55
θυματα ειρήνης σε μια μαχη του οδοστρώματος..
γιατι στην Ελλαδα του σήμερα οι πολιτες προσπαθουν να επιβιωσουν σε κυκεωνα ηλιθιότητας ενω οι προυχοντες του τοπου σχιζουν τα υματια τους ισχυριζομενοι οτι εσωσαν την Ελλαδα.
με τοσους νομους οπου τηρουνται μονο σε αδυναμους..
τι με νοιαζει αν ο αδηγος κοιμηθηκε...τι με νοιαζει αν ειχαν δυο ανθρωπους για να σταματησουν τα αυτοκινητα..
με νοιαζει που εφυγαν συνανθρωποι μου ,τραυματιστηκαν,σοβαρα,ελαφρα γιατι η λογικη εταιριων που λεει οδηγα 90 ωρες γιατι ετσι γουσταρω επιτασσει εναν εργαζομενο να το κανει.
γιατι η τροχαια όπου λεει οτι περασε το φορτηγο απο δυο μπλοκα δεν εκανε τιποτα.
γιατι ειμαστε ενα αλλαλουμ που οχι μονο δεν γινομαστε καλυτεροι, αλλα μεσα στο χαος της κρισης αποκτηνονώμαστε γιατι τα προσωπικα προβληματα του καθε ενα μας ειναι μεγαλυτερα απο μιση ωρα στο δελτιο ειδησεων.
το σεβασμο μου στους ανθρωπους που εφυγαν απο διπλα μας.

cityfly
08/10/2014, 18:03
Βέβαια κάπου διάβασα ότι ήξερε ότι είχε πρόβλημα στα φρένα πολύ νωρίτερα. Δεν ξέρω το σημείο, δεν γνωρίζω το δρόμο αλλά τελικά όλα συνετέλεσαν για να ξεκληριστούν οικογένειες.

τώρα βέβαια δεν έχουμε και πλήρη στοιχεία, κάτι μαθαίνουμε από εδώ μετά κάτι από εκεί κλπ και μπορεί τελικά να υπάρχουν συνυπαιτιότητες, αλλά αν είχε όντως πρόβλημα με τα φρένα 23 χιλιόμετρα θα έπρεπε να είναι σε απόλυτη εγρήγορση και να προσπαθεί να βρει λύση, να προσπαθεί στην πρώτη ευκαιρία να το σταματήσει, σε αυτά τα 22 χιλιόμετρα δεν είχε μια ανηφόρα να αφήσει τελείως το γκάζι να κατεβάσει όσο μπορεί, τι διάολο, αν το βάρος του στην κατηφόρα τον τραβάει στην ανηφόρα δεν τον κόβει; εδώ με το βίτο χωρίς ιδιαίτερο φορτίο και στις ανηφόρες για πότε πέφτει από 130 στα 90 ούτε που το καταλαβαίνεις, προχθές πέτυχα νταλίκα μπροστά μου σε δρόμο με μία λωρίδα και στο ίσιωμα χτύπαγε 80αρια χαλαρά αλλά την ανηφόρα λίγο πιο πριν την έβγαλε με το ζόρι 30 -35.

mikes
08/10/2014, 20:32
ως τεχνικος οχηματων (μηχανικος ημουν ασχετα που τωρα κανω τον λαστιχα) και με προυπηρεσια σε συνεργειο φορτηγων αυτο που εχω να πω ειναι οτι αυτο με τα φρενα ειναι η μεγαλυτερη μπαρουφα που εχω ακουσει οσον αφορα το ατυχημα..
22 χλμ πριν το σημειο υπηρχαν διοδια! εκει δλδ πως σταματησες ρε φιλε?? και στην εγνατια, εναν αυτοκινητοδρομο με δυο-τρεις λωριδες ανα ρευμα συν ΛΕΑ που στο διαολο χρειαστηκε να χρησιμοποιησεις τα φρενα σου τοσο πολυ ωστε να υπερθερμανθουν και να μη προλαβουν σε τοσο μεγαλη αποσταση να κρυοσουν, η τι σκατα αλλο προβλημα ειχαν και δεν πιαναν? ως γνωστο τα φρενα στα φορτηγα δουλευουν αντιθετα απ'οτι στα ιχ! απωλεια αερα απο το συστημα σημαινει οτι το οχημα αυτοματως φρεναρει, οχι οτιτα φρενα δεν πιανουν! συν της αλλης τα 44αρια scania απ'οσο ξερω ειχαν στανταρ ριταρντερ, οποτε αν καπου χρειαζεται να επιβραδυνεις σε αυτοκινητοδρομο χρησιμοποιεις αυτο! αλλα για να εχεις την πολυτελεια να πας με 130 (ας πουμε γιατι και αυτο λιγο το πιστευω) σημαινει οτι ο δρομος ηταν αδειος και δεν χρειαζονταν να φρεναρεις πουθενα! αλλα για κατσε, 130?? δεν επρεπε να ειχες κοφτη στα 85 κανονικα?
αυτα οσον αφορα την ευθυνη του οδηγου!

οσο για τον εργολαβο, ποσο παπαρας παιζει να εισαι ρε φιλε που κλεινεις δρομο ταχειας κυκλοφοριας με ελλειπεστατη σημανση και μαλιστα αμεσως μετα απο στροφη?

Bob_o_mastoras
08/10/2014, 20:41
Αστα ρε Μικε, μην τα ψαχνεις. Ειναι απλα αλλος ενας λογος για να ντρεπομαστε για τη χωρα που ζουμε.
Τιμες Ελβετιας, μισθοι Κινας, κρατος και υποδομες Αφρικης, δημοκρατικοι θεσμοι Ιραν, οδηγικη ασφαλεια και παιδεια Ινδιας κλπ κλπ κλπ...

nihristo
08/10/2014, 21:03
μάγκες, μέσα σε όλους που δεν νοιάζονται να μην είμαστε και εμείς. Κάθε μέρα κάνουμε χιλιόμετρα, εκτεθειμένοι. Έχω βρει τον εαυτό μου πολλές φορές να ενημερώνω τροχαία για παραβάσεις (ναι ναι είμαι ρουφιάνος) και άλλες πόσες να λέω, έλα μωρέ εγώ θα βάλω μυαλό σε όλους τους μαλάκες; Μία φορά που είπα δεν ενημερώνω κανένα, ο τύπος που πήγαινε χωρίς αύριο με ένα golf, πέρασε αντίθετο ρεύμα προκαλώντας μετωπική με σοβαρούς τραυματισμούς, αν δεν είχε και νεκρό...Από τότε όποτε βλέπω χοντρές μαλακίες, πάντα "ρουφιάνος"...

stefanos
08/10/2014, 21:17
Η ΔΕΗ στη μελέτη του έργου δεν προέβλεπε μέτρα ασφάλειας?
Ο εργολάβος δεν είχε επιβλέποντα από την ΔΕΗ να ελέγχει τα μέτρα ασφαλείας και την συμβαση?
Η Εγνατία δεν ενέκρινε τα μέτρα ασφαλείας πρίν επιτρέψει τις εργασίες και στείλει έγγραφο στην τροχαία?
Η τροχαία δεν ενέκρινε τα μέτρα ασφαλείας πρίν τα στείλει στα κεντρικά για να βγεί η απόφαση?
Εφόσον λοιπόν βγήκε απόφαση τα παραπάνω με τον ένα η τον άλλο τρόπο γίναν.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι σκατά μέτρα ασφαλείας ήταν αυτά ,
που θα μπορούσαν να τα απλώσουν και να τα μαζέψουν μέσα σε 10 λεπτά που ήταν η άδεια,
και στα 2 ρεύματα κυκλοφορίας σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας.

irinia
09/10/2014, 07:52
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Posoi-akoma-prepei-na-skotwthoyn-sthn-Egnatia-ke-Ypoyrge_120834.asp




ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ Ή ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΟ






Ρίχνοντας τίς εύθύνες όπως πάντα στόν πιό άσήμαντο καί άδύναμο...!!
Άλλοίμονο άν ό μοναδικός ύπαίτιος ήταν ό όδηγός..!!
Σάς γράφω άπό τήν άρχή.....ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ,ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ..!!

KAWAMANRIDER
09/10/2014, 09:35
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Posoi-akoma-prepei-na-skotwthoyn-sthn-Egnatia-ke-Ypoyrge_120834.asp




ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ Ή ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΟ






Ρίχνοντας τίς εύθύνες όπως πάντα στόν πιό άσήμαντο καί άδύναμο...!!
Άλλοίμονο άν ό μοναδικός ύπαίτιος ήταν ό όδηγός..!!
Σάς γράφω άπό τήν άρχή.....ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ,ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ..!!



τωρα μ@λακιες λεμε , και στο συγκεκριμενο να μην εφταιγαν και να ηταν ολα τελεια απο πλευρας πολιτειας , υπαρχουν τοσοι ταφοι με νεκρους , παραλυτους , κατεστραμενες οικογενειες και περιουσιες απο τροχαια που και δυο χιλιομετρα παλουκι να ειχαμε δεν φτανει για να παλουκοσουμε τους παλιοπ@υστες των εκαστοτε κυβερνησεων που ευθυνονται ,

αυτο που με τρελενει περισσοτερο ειναι οτι οι γ@μημενοι των υπουργειων εβγαλαν λεφτα και πλουτισαν , λεφτα που επρεπε να εχουν πληρωσει την ασφαλεια και την ακεραιοτητα των πολιτων στους δρομους

KAWAMANRIDER
09/10/2014, 11:54
http://www.youtube.com/watch?v=aKZWSWP3UKU



:eyepop::eyepop::eyepop:

δεν υπαρχει αυτο που ζουμε :a018::a018:

η χαρα του εντουρα , μπαινω με αλμα λεμε :eyepop:


ε και μετα λεμε για ευθυνες και π@παριες , εδω αν σκοτωθει καποιος τι πιπες θα βρουνε οι "υπευθυνοι" να πουνε παλι :(

Bob_o_mastoras
09/10/2014, 12:40
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Posoi-akoma-prepei-na-skotwthoyn-sthn-Egnatia-ke-Ypoyrge_120834.asp




ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ Ή ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΟ






Ρίχνοντας τίς εύθύνες όπως πάντα στόν πιό άσήμαντο καί άδύναμο...!!
Άλλοίμονο άν ό μοναδικός ύπαίτιος ήταν ό όδηγός..!!
Σάς γράφω άπό τήν άρχή.....ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ,ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ..!!

Ο οδηγος ειναι σαφως συνυπευθυνος για αυτο που εγινε. Δεν εφταιγε μονο αυτος αλλα εχει και αυτος μεγαλο μεριδιο ευθυνης.
Ετρεχε πανω απο το επιτρεπομενο οριο, δεν ειχε την προσοχη του στραμενη στο δρομο και αν μια στο εκατομυριο ισχυει ο ισχυρισμος του οτι του χαλασαν τα φρενα (και τα δυο κυκλωματα; ) 22χλμ πριν, μπορουσε ανετοτατα να ακινητοποιησει το οχημα πολυ πριν φτασει στο συμβαν. Δηλαδη τι περιμενε;;; Να μπει Θεσσαλονικη;;;

Οσο για της ευθυνες των εργολαβων και της τροχαιας αυτες ειναι βαρυτατες. Κατ'εμε επρεπε να παραιτηθουν οι:
υπουργος μεταφορων, διευθυντης τροχαιας (νομου Ημαθειας ) τουλαχιστον. Διωξη στην εταιρια που ανελαβε το εργο στην Εγνατια, διωξη του εργολαβου, διωξη των υπευθυνων της τροχαιας, διωξη της εταιριας που ειχε το φορτηγο, διωξη στον οδηγο του φορτηγου. Ολοι για ανθρωποκτονια απο αμελεια κατα συρροη, βαριες σωματικες βλαβες κατα συρροη, φθορα ξενης περιουσιας κατα συρροη, παρακωλυση συγκοινωνιων. (καποιοι, οπως πχ οι εταιριες, με ενδεχομενο δολο).

Και βουρ για τη στενη μπας και βαλουν μυαλο οι επομενοι.

Bob_o_mastoras
09/10/2014, 12:43
http://www.youtube.com/watch?v=aKZWSWP3UKU



:eyepop::eyepop::eyepop:

δεν υπαρχει αυτο που ζουμε :a018::a018:

η χαρα του εντουρα , μπαινω με αλμα λεμε :eyepop:


ε και μετα λεμε για ευθυνες και π@παριες , εδω αν σκοτωθει καποιος τι πιπες θα βρουνε οι "υπευθυνοι" να πουνε παλι :(

Ετσι εχασα τον προφυλακτηρα απο το Χοντα πριν καμια 3ετια. :cry:

tsompanis
12/10/2014, 17:59
Και τι εγινε μια εβδομαδα μετα????@ρχιδια εγιναν....
ερχομενος σημερα απο μετσοβο....
τουρκικη νταλικα με εντελως στραβωμενη κοφα και ο μουσαμας της να θυμιζει διαφημιση της wella!
Εκανα τον σταυρο μου για να προσπερασω φοβουμενος μην ξεκολησει εκεινη την στιγμη και μου ερθει στο παρμπριζ γ@μω το φελεκι μου....

Λιγο πριν την εξοδο ιωαννινων αλλος ενας τρακτορας με συρομενο ο οποιος ενω ηταν και καινουργιος volvo f 16 08-09 μοντ.ηταν εντελως χρεπι και πρεπει να ειχε στο κοντερ του κανα εκατομμυριο χλμ πηγαινε παραγωνα.δηλαδη ενω πηγαινε στην ευθεια το σασι κοιταζε τα ζαγοροχωρια

τι να πεις με την μ@λακια που μας βαραει...

SHOOTER045
12/10/2014, 18:08
ειδα αρκετα ρεπορταζ αυτες τις μερες στην τβ
so what-θα πει κανεις
εδειχναν ολοι αυτο που λες
μαιμου εταιρειες με εδρα-βουλγαρο-σκοπια-ρουμανια
που ερχονται τα επικαθημενα καινουργια,τα αφηνουν στα λιμανια
και κοτσαρουν χρεπια ελληνικων συμφεροντων απο τις παραπανω χωρες
προσφατα ψαχναμε στο car τριαξονο για φιλο και βρηκαμε αγγελια
οπου στην τιμη του φορτηγου περιλαμβανοταν ΚΑΙ η εταιρεια στην βουλγαρια
ΚΑΙ ασφαλεια εκει ΚΑΙ κτεο(@@ιδια)απο εκει
θα σφιξουν λιγο οι κωλοι οπως πρωειπα,οπως εγινε μετα το πολυνεκρο στα τεμπη
και σε λιγο καιρο ολα καλα....

low pass
14/02/2016, 21:46
Όλα καλά...

http://www.karfitsa.gr/2016/02/14/apofylakistike-o-odigos-tis-ntalikas/

Billymuse
14/02/2016, 21:51
Όλα καλά...

http://www.karfitsa.gr/2016/02/14/apofylakistike-o-odigos-tis-ntalikas/

Δεν μπορώ να βρω σύννεφα για να πέσω απο δαύτα.

leo1964
15/02/2016, 05:49
Όλα καλά...

http://www.karfitsa.gr/2016/02/14/apofylakistike-o-odigos-tis-ntalikas/

'Οσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει το λεπτό...προσοχή μαμώ το φελέκι μου.....από αμέλεια σου λέει μετά!!!!