PDA

View Full Version : Ξέρει κανείς από Φορτηγα;



Anastassios
07/10/2014, 12:31
Καλησπέρα παιδιά,

Λοιπόν αν δω ξανά στην ζωή μου γραφιάκι εταιρίας, το γνωστό cubicle, θα κόψω τις φλέβες μου... Επειδή λοιπόν η καριέρα μου εξελίσσεται λαμπρά (Χα, Χα!), ψάχνω για κάτι εντελώς καινούργιο. Πράγμα όχι εύκολο στην Ελλάδα, ειδικά άμα είσαι 40ης, καλή ώρα.

Σκέφτομαι λοιπόν, να πάρω δίπλωμα νταλίκας Γ & Ε. Με σκοπό να μπορώ να οδηγώ στην Ευρώπη. Αυτός είναι ο σκοπός. Το κακό είναι πως δεν ξέρω τίποτα για όλα αυτά, εδώ στην Ελλάδα. Στην Αγγλία που το έψαξα λίγο είναι πολύ πιο εύκολα φαίνεται τα πράγματα. Θέλεις 2-3 χιλιάδες για να πάρεις το δίπλωμα και μετά κατ' ευθείαν δουλειά, με πολύ καλά λεφτά. Δυστυχώς όμως η οικογένεια είναι εδώ, οπότε θέλω να εξαντλήσω τις εδώ δυνατότητες.

Από ότι καταλαβαίνω στην Ελλάδα το φορτηγό είναι "κλειστό" επάγγελμα... Στην πράξη αυτό όμως τι σημαίνει;

Ξέρει κανείς λίγο περισσότερα πάνω στο θέμα; μπορεί κανείς να μου δώσει λίγο περισσότερες πληροφορίες σχετικά;

GFawkes
07/10/2014, 12:41
Μεινε στο cubicle, και να λες και δοξα το θεο/αλλαχ/βουδα/τορ/ΕΤ που εχεις δουλεια....


ατελειωτες ωρες, λιγα λεφτα, πολυ ταλαιπορια.....

soter3gm
07/10/2014, 13:05
Μεινε στο cubicle, και να λες και δοξα το θεο/αλλαχ/βουδα/τορ/ΕΤ που εχεις δουλεια....


ατελειωτες ωρες, λιγα λεφτα, πολυ ταλαιπορια.....
Και όχι μόνο δε σε βλέπει η οικογένεια σχεδόν καθόλου και τα αμάξια για ένα νέο είναι ριμάδια
Καλά σου λέει κάτσε στα αυγά σου μη χάσεις και αυτό που έχεις

theofilos888
07/10/2014, 13:33
Ψαχτο απο αγγλια κ μην ασχολείσαι με την ελλαδα.

toyar
07/10/2014, 14:23
γνωστος μου επαγγελματιας παλιοτερα χωμενος βαθια στο επαγγελμα με τις σημερινες συνθηκες το παρατησε και δουλευει διπλο ντελιβερι με παπι:(

Bob_o_mastoras
07/10/2014, 14:46
Τουλαχιστον, αν ασχοληθεις, βγαλε διπλωμα και ΠΕΙ απο Ελλαδα διοτι στην Αγγλια θα σου πιασουν τον ποπο. Και αν πας για να δουλεψεις εκει το πολυ πολυ να θελει μεταφραση ή αλλαγη σε Αγγλικο πληρωνωντας μονο καποιο παραβολο.

panos_zip
07/10/2014, 15:29
Δεν γνωρίζω τι δουλειά κάνεις, ούτε μισθό/συνθήκες κλπ κλπ για να σου πω αν αξίζει ή όχι.
Πάντως παλιότερα είχε χρειαστεί να μεταφέρω τη μηχανή από βόρρεια ελλάδα στην αθήνα με νταλίκα και με κατέβασε και μένα ως συνοδηγό.
Ο οδηγός/υπάλληλος της εταιρίας μου μίλησε για μισθό περι τα 1500, νόμιμα και στην καλύτερη περίπτωση να λείπει κάθε δεύτερο βράδυ από το σπίτι του. Το περισσότερο γύρω στις 8 μέρες. Σχετικά καλά φορτηγά, μικρη οικογενειακή εταιρία και πολύ δύσκολο να βρεις θέση εκεί. ΔΕΝ είναι παντού έτσι όμως. Και φυσικά καλύτερα αν τελικά το κάνεις να ψαχτείς έξω.

Bowleno
07/10/2014, 15:34
γνωστος μου επαγγελματιας παλιοτερα χωμενος βαθια στο επαγγελμα με τις σημερινες συνθηκες το παρατησε και δουλευει διπλο ντελιβερι με παπι:(


+όσα θες, κάνω διανομή κάθε μέρα στα πρακτορεία μεταφορών για επαρχία και όσους έχω ρωτήσει που οδηγούν τα 40τονα ψάχνονται να την κάνουν για άλλο επάγγελμα.... μόνο κάποιοι περίεργοι, μαγκούφηδες που δεν έχουν κανέναν πίσω αγαπούν αυτή τη δουλειά...τρελά ωράρια, ατελείωτα χιλιόμετρα και ο κίνδυνος για την όποια στραβή ΠΑΝΤΑ να παραμονεύει... (υπνηλία λόγω ωρών στο τιμόνι, στιγμιαία απροσεξία, κ.λ.π) κάτσε εκεί που είσαι.....
εγώ οδηγώ 3,5τονο και θεωρώ εαυτόν υπερτυχερό που είμαι (ακόμα...) αυστηρώς 9-5.....

christof40
07/10/2014, 15:36
Δεν γνωρίζω τι δουλειά κάνεις, ούτε μισθό/συνθήκες κλπ κλπ για να σου πω αν αξίζει ή όχι.
Πάντως παλιότερα είχε χρειαστεί να μεταφέρω τη μηχανή από βόρρεια ελλάδα στην αθήνα με νταλίκα και με κατέβασε και μένα ως συνοδηγό.
Ο οδηγός/υπάλληλος της εταιρίας μου μίλησε για μισθό περι τα 1500, νόμιμα και στην καλύτερη περίπτωση να λείπει κάθε δεύτερο βράδυ από το σπίτι του. Το περισσότερο γύρω στις 8 μέρες. Σχετικά καλά φορτηγά, μικρη οικογενειακή εταιρία και πολύ δύσκολο να βρεις θέση εκεί. ΔΕΝ είναι παντού έτσι όμως. Και φυσικά καλύτερα αν τελικά το κάνεις να ψαχτείς έξω.

παλια ναι,τωρα τετοιος μισθος δεν παιζει ουτε για νταλικα που κανει δρομολογια εξωτερικου.
αστα, πικρα το επαγγελμα τα τελευταια χρονια στην ελλαδα.
το κανω 25 χρονια και εχω απογοητευτει ετσι οπως εχει καταντησει στην ελλαδα.
καλυτερα να πουλας κουλουρια στην ομονοια φιλε,παρα να μπλεξεις με το τιμονι..

balakia
07/10/2014, 15:43
Καθόλου κλειστό κύκλωμα και παπαριες,απλα δεν εχει δουλεια πολύ.
Κοντά στο χιλιάρικο πιάνουν αθηνα θεσσαλονικη με 10 δρομολόγια το μήνα
Απο 650 έως 750 το δρομολόγιο στο εξωτερικο και κανεις 2 το μήνα.
Αν δεν εχεις εμπειρία απο τέτοια οχήματα δύσκολα θα βρεις
Σαν δεύτερος οδηγός παίρνεις γύρω στα 300-400 το πολύ στης διεθνείς μεταφορές.
Όλα αυτά με έδρα Ελλάδα.
Να ξέρεις πάντως οτι αν δεν εχεις εμπειρία απο τέτοια οχήματα θα τα βρεις μπαστούνια χωρίς βοήθεια( βλ.το προχθεσινο), δεν έχουν καμια σχέση με οτι ξέρει ο κόσμος στην οδήγηση.
Δεν είναι επιστημη,είναι δύσκολο και άγνωστο.

toyar
07/10/2014, 15:48
ο γνωστος μου μου ελεγε οτι η πτωση της οικοδομης παρεσυρε και τα φορτηγα (μπετα σιδερα κλπ) και οτι τα σημερινα αμαξια ειναι πολυ πιο ευπαθη και ακριβα σε συντηρηση και επισκευες οποτε καθε ζημια σε παει πολυ πισω

Bowleno
07/10/2014, 16:05
ο γνωστος μου μου ελεγε οτι η πτωση της οικοδομης παρεσυρε και τα φορτηγα (μπετα σιδερα κλπ) και οτι τα σημερινα αμαξια ειναι πολυ πιο ευπαθη και ακριβα σε συντηρηση και επισκευες οποτε καθε ζημια σε παει πολυ πισω

πιο ευπαθή, ναι (Στην SCANIA-ISUZU είμαι...) λόγω των πολλών ηλεκτρονικών συστημάτων που έχουν πλέον (ελέω και του euro 6...) πολύ ασφαλέστερα, όμως, πολύ μικρότερη κατανάλωση, άνετα κ.λ.π. ότι ακριβώς συμβαίνει και με τα επιβατικά, δες πως ήταν πριν 20-30 χρόνια και πως είναι σήμερα....

toyar
07/10/2014, 16:20
εννοειται οτι εχουν ανεβει επιπεδο σε ανεση ευχρηστια καταναλωση κλπ αλλα λενε οτι ειναι φτιαγμενα πια ετσι ωστε να βγαζουν βλαβες προγραμματισμενα σε αντιθεση με τα παλιοτερα
και μια τρομπα νερου πχ σε ενα τετοιο οχημα μπορει με τα εργατικα να παει πολυ ψηλα + τα χαμενα μεροκαματα

arisrodolivos
07/10/2014, 22:08
αν θες να καταραστεις καποιον ειναι η καταληλη δουλεια γι ελλαδα τουλαχιστον.τιποτα αλλο:nono::nono:

Bowleno
07/10/2014, 22:15
εννοειται οτι εχουν ανεβει επιπεδο σε ανεση ευχρηστια καταναλωση κλπ αλλα λενε οτι ειναι φτιαγμενα πια ετσι ωστε να βγαζουν βλαβες προγραμματισμενα σε αντιθεση με τα παλιοτερα
και μια τρομπα νερου πχ σε ενα τετοιο οχημα μπορει με τα εργατικα να παει πολυ ψηλα + τα χαμενα μεροκαματα


Βλάβες προγραμματισμένα; όχι, με τίποτα.... το γνωρίζω ΠΟΛΥ καλά αυτό.... αν ήταν έτσι δεν θα προλαβαίναμε να φέρνουμε και να δίνουμε ανταλλακτικά...
όλα είναι θέμα σωστής συντήρησης από συνεργεία που το ΚΑΤΕΧΟΥΝ το όχημα :)

tsompanis
08/10/2014, 00:08
εννοειται οτι εχουν ανεβει επιπεδο σε ανεση ευχρηστια καταναλωση κλπ αλλα λενε οτι ειναι φτιαγμενα πια ετσι ωστε να βγαζουν βλαβες προγραμματισμενα σε αντιθεση με τα παλιοτερα
και μια τρομπα νερου πχ σε ενα τετοιο οχημα μπορει με τα εργατικα να παει πολυ ψηλα + τα χαμενα μεροκαματα

προγραμματισμενα δεν υπαρχουν....
ελεγ-χωμενη αξιοπιστια ομως υπαρχει;)

panos_zip
08/10/2014, 00:09
παλια ναι,τωρα τετοιος μισθος δεν παιζει ουτε για νταλικα που κανει δρομολογια εξωτερικου.
αστα, πικρα το επαγγελμα τα τελευταια χρονια στην ελλαδα.
το κανω 25 χρονια και εχω απογοητευτει ετσι οπως εχει καταντησει στην ελλαδα.
καλυτερα να πουλας κουλουρια στην ομονοια φιλε,παρα να μπλεξεις με το τιμονι..

Σωστά :beer:

Δυστυχώς έτσι είναι πλεόν.

notakos600
08/10/2014, 08:15
Έχεις ξαναοδηγήσει ρυμουλκούμενο;
Μέρα με τη νύχτα με οτιδήποτε κυκλοφορεί, στο στρίψιμο, στην όπισθεν (στρίβω το τιμόνι δεξιά για να πάει η ρυμούλκα αριστερά), έχεις μπει-βγει σε πλοίο με ρυμουλκούμενο;
Μην τα ισωπεδώνουμε όλα, οι άνθρωποι αυτοί για μένα έχουν πολλά κιλά @@.
Σε συζητήσεις που κάνω κι εγώ συχνά με φορτηγατζήδες έχουν πολλά παράπονα.
Ο πιο κοντινός μου σταμάτησε και έπιασε οδηγός σε σχολικό, αγανάκτησα μου λέει.

christof40
08/10/2014, 08:38
Έχεις ξαναοδηγήσει ρυμουλκούμενο;
Μέρα με τη νύχτα με οτιδήποτε κυκλοφορεί, στο στρίψιμο, στην όπισθεν (στρίβω το τιμόνι δεξιά για να πάει η ρυμούλκα αριστερά), έχεις μπει-βγει σε πλοίο με ρυμουλκούμενο;
Μην τα ισωπεδώνουμε όλα, οι άνθρωποι αυτοί για μένα έχουν πολλά κιλά @@.
Σε συζητήσεις που κάνω κι εγώ συχνά με φορτηγατζήδες έχουν πολλά παράπονα.
Ο πιο κοντινός μου σταμάτησε και έπιασε οδηγός σε σχολικό, αγανάκτησα μου λέει.

οδηγος σε σχολικο" 550 ευρω το μηνα για το 8ωαρο,αστα να πανε λεμε

notakos600
08/10/2014, 08:40
οδηγος σε σχολικο" 550 ευρω το μηνα για το 8ωαρο,αστα να πανε λεμε

Κι όμως ο άνθρωπος ξαναβρήκε το χαμόγελό του, έστω και υπό αυτές τις συνθήκες, άβυσσος η ψυχή...

christof40
08/10/2014, 09:05
Κι όμως ο άνθρωπος ξαναβρήκε το χαμόγελό του, έστω και υπό αυτές τις συνθήκες, άβυσσος η ψυχή...

τον καταλαβαινω απολυτα,εχω γυρισει ολητην ευρωπη με νταλικα,παλιοδουλεια αλλα καποτε εβγαζες πολλα λεφτα.
τωρα οχι μονο δεν πληρωνεσαι αλλα δεν βρισκεις και δουλεια.
ανεργος απο τον μαρτιο και οι μονες δουλειες με μισθο που μπορεις να επιβιωσεις,τις βρισκω στο εξωτερικο.
ομως να μεταναστευσω στην ηλικια μου και να αφησω πισω οικογενεια-υποχρεωσεις ειναι πολυ δυσκολο.
εχω βρει δουλεια στην αγγλια και γαλλια με αποδοχες απο 2000-3000,ενω τους ντοπιους τους πληρωνουν κοντα στα 5000.