PDA

View Full Version : Ερώτηση για 2χρονο λάδι σε θέμα ρευστότητας και τροπος καύσης.



anco
07/10/2014, 12:33
Καλησπερα,

Προσφατα εκανα αλαγη στο scooter με ενα απλο λαδακι της Bel Ray ειδικα για scooter, και ειδα οτι εχει κοψει πλεον το lag που

εκανε καμια φορα στο γκαζι, σε σχεση με το TTS της Castrol, αλλα και το Motul Scooter Power (το κιτρινο)

Ρωτησα ενα φιλο και μου ειπε μιας και εχει τρομπα λαδιου, μηπως δουλευει ποιο στεγνο σε θεμα λαδιου και τραβαει καλητερα για τον λογο αυτο.

Μπορει καποιος να μου απαντησει (χωρις να σπαμαρει-τρολαρει, τι λεει φιλε το μανουαλ και βαλε τρομπας και μονο) αν εχουν διαφορα τα

λαδια για διχρονα σε θεμα πως αρπαζει?

Απο μερικα tech-data απο την καθε εταιρια ειδα τα εξης.

π.χ στους 40 και 100 βαθμους που τα μετρανε ολα σχεδον ιδια ειναι, εκτος αν ειναι για προσμιξη για ρεζερβουαρ.


Motul Scooter Power

40C - 44.4

100C - 8.5


Belray Si-7

40C - 43.62

100C 7.98


Castrol TTS

40C - 43.2

100C - 7.6


Belray Scooter 2T (αυτο εχω τωρα)

40C 40.66


Και μια αναφορα στα Torco μιας και τα εχω δοκιμασει και τα 2

Τ2i (μερικες φορες εκανε κατι μπουκωματα τρελα σε φουλ ανοιγμα γκαζιου)

40C -54

100 - 8.1


GP7 (το εχω δουλεψει και σε τρομπα, και ειναι ιδιαιτερα ακαπνο, αλλα κοστιζει ακριβα πλεον)

40C 46.44

100C 7.98

(Για Pre-Mix λαδι ειναι το μονο που εχω δοκιμασει σε τρομπα απο το 1999, και λεει και στο site οτι κανει για τρομπα λαδιου αρκει η θερμοκρασια να ειναι πανω απο 0 βαθμους)



Παρακατω μια φωτο που ειδα απο ξενο φορουμ που μετρανε το Castrol TTS vs Belray Si-7 vs Motul 710 vs Motul 800

το 800 κοκκινο

το 710 πρασινο

το Si-7 γαλαζιο

το TTS μπλε σκουρο

324408

SHOOTER045
07/10/2014, 12:49
Τα 2τ λάδια έχουν διαφορετικη ρευστότητας αρα και καλύτερη καύση
Το μοτουλ 800 πού δουλεύω εγώ, αν και το κάνω μίξη σε μπετονι και μετά σε τεποζιτο, με το που το ρίχνω μέσα διαλύεται και σκορπάει, ενώ αλλά πέφτουν μονομιάς κάτω, και θέλουν ποίο πολύ κούνημα για να ανακατευτουν, για μοτέρ με αντλία δεν ξέρω

anco
07/10/2014, 13:58
ωραία η απάντηση σου ακόμα και στα pre-mix έχουμε λοιπόν διάφορα στην ρευστότητα και την διαλυτότητα.

Αν και στην φώτο στο ξένο φόρουμ το 800 ως pre-mix έναντι τα τρόμπας, για να δειξει την διάφορα.

Για σενα π.χ δες εδω το Maxima vs 800 ειναι το κιτρινο.

324426

Μπορει καποιος να μου πει οτι παιζει η τρομπα λαδιου να κανει διαφορετικη αναλογια το τραβηγμα της

απο λαδι σε λαδι.

Δηλαδη αν και τρομπας λαδιου να στεγνωνει η να γινεται ποιο πλουσιο το μιγμα οπως οι αναλογιες στα pre-mix λαδια.

azar41
07/10/2014, 16:18
Καλησπέρα, είχα ανάλογη εμπειρεια δουλεύοντας MOTUL 710 σε CRM 250.Συγκεκριμένα μου άδειαζε το δοχείο λαδιού στα μισά σχεδόν χιλ. σε σχέση με άλλα λάδια.Μετά απο αρκετούς πειραματισμούς κάνω μίξη στο ρεζερβουάρ και ησύχασα !

anco
07/10/2014, 23:56
Καλησπέρα, είχα ανάλογη εμπειρεια δουλεύοντας MOTUL 710 σε CRM 250.Συγκεκριμένα μου άδειαζε το δοχείο λαδιού στα μισά σχεδόν χιλ. σε σχέση με άλλα λάδια.Μετά απο αρκετούς πειραματισμούς κάνω μίξη στο ρεζερβουάρ και ησύχασα !

ειδες διαφορα δηλαδη ως προς το αρπαγμα λογο αναλογιας με την μιξη?

Η μονο καταναλωση λαδιου?

SHOOTER045
08/10/2014, 01:35
Προφανώς ήταν ποίο λεπτορευστο και το έκαιγε ποίο γρήγορα
Να στο πω μπακαλικα,κανω μίξη στο μπετονι με το λάδι Α και το μηχανάκι δεν καπνίζει, δεν λαδώνει μπουζί, τραβάει καλά κλπ
Μετά δοκιμάζω το λάδι Β και το μηχανάκι καπνίζει, λαδώνει μπουζί κλπ ποίο λάδι θα χρησιμοποιούσες εσύ?

anco
08/10/2014, 09:52
εννοείται αυτό που το κάνει και λειτουργεί καλύτερα, και ας λέει το άλλο οτι είναι διαστημολαδο απο την NASA.....

Μανολης67
08/03/2015, 20:51
Τα παχύρευστα λάδια κάνουν καλύτερη λίπανση στα δίχρονα, αλλά είναι για Pre-mix, γιατί οι αντλίες δουλεύουν καλύτερα με λεπτά, δίλημμα λοιπόν, η καταργείς την αντλία και βάζεις παχύ...η όχι, η επιλογή δική σου, και εξαρτάται από την χρήση που κάνεις με την μηχανή,