PDA

View Full Version : Τις γνώμες σας παρακαλώ



Cpt. Haddock
21/10/2005, 18:22
Το παρακάτω είναι mail που σκοπεύω να στείλω στη Δήμαρχο Αθηνών.

Θα ήθελα τις γνώμες σας, ευχαριστώ

quote
Αξιότιμη κυρία Δήμαρχε,

Αφορμή για αυτή την επικοινωνία δυστυχώς είναι η φιλοφρόνηση εκ μέρους της Δημοτικής Αστυνομίας Αθηνών με ένα απόκομα χρώματος...ροζ που βρήκα διπλωμένο και σφηνωμένο στο τιμόνι της μοτοσυκλέτας μου στις 19/10/2005 στο Θησείο (Ερμού έναντι Ασωμάτων).

Απαραίτητη διευκρίνηση: Δεν ζητώ "σβήσιμο" της κλήσης. Θα την πληρώσω κανονικά όπως πρέπει, διότι dura lex, sed lex.

Απλά νομίζω οτι πρέπει να αναθεωρήσετε λίγο τον τρόπο με τον οποίο ενεργεί η Δημοτική Αστυνομία (θέλω να πιστεύω οτι τα συγκεκριμένα όργανα ενήργησαν βάσει εντολών και όχι βάσει πανικού "να πιάσουμε τους στόχους του έτους", όπως έχουμε δει να γίνεται σε ανάλογες περιπτώσεις της τροχαίας).

Εάν πρόκειται ως δημότες, να χρηματοδοτούμε την ύπαρξη Δημοτικής Αστυνομίας η οποία, ενώ το παράνομο και διπλό (ή τριπλό) παρκάρισμα αυτοκινήτων ευδοκιμεί στην Αθήνα, να κόβει κλήσεις σε σταθμευμένες στην άκρη του πεζοδρόμου (εκτός του πλακόστρωτου, πάνω σε χώμα που άγνωστο τί εξυπηρετεί - πάντως όχι βλάστηση) μηχανές, μάλλον κακώς την έχουμε.
Μια ματιά σε εργάσιμες ώρες στις οδούς 3ης Σεπτεμβρίου, Αριστοτέλους, Μιχαλακοπούλου, Υμηττού, ακόμα και στην οδό Αθηνάς, δίπλα σας, θα σας πείσει για του λόγου το αληθές. Αποτέλεσμα: Εικόνα χάους, εκνευρισμού και, φυσικά, αυξημένο κυκλοφοριακό μια και η ρολη των οχημάτων περιορίζεται.

Ο λόγος ύπαρξης της Δημοτικής Αστυνομίας θα έπρεπε να είναι αποτρεπτικός και όχι εισπρακτικός. Ένας και μόνο αστυνομικός στη έισοδο του πεζοδρόμου (απ' όπου έχουν αφαιρεθεί οι πυλώνες για να χωράνε αυτοκίνητα φυσικά...) θα έκανε αυτή τη δουλειά, αντί να περιμένει μέσα στο υπηρεσιακό του αυτοκίνητο να μαζευτούν αρκετά "θύματα". Έτσι, όταν θα μας έκοβε κλήση θα λέγαμε "παρανόμησα" και όχι "ήμουν άτυχος".

Εδώ να επισημάνω ότι ο συγκεκριμένος χώρος ενδείκνυται για στάθμευση μοτοσυκλετών μια και είναι σε φαρδύ πεζόδρομο και, όπως προείπα, στην άκρη, εκτός του πλακοστρωμένου τμήματος. Η Δημοτική Αστυνομία τις πιο πολλές φορές αδιαφορεί, όπως αδιαφορεί και όταν τους πεζοδρόμους της συνοικίας Ψυρρή διασχίζουν αυτοκίνητα ανάμεσα στους πεζούς...

Φαντάζομαι οτι γνωρίζετε πως στον ίδιο χώρο που απαγορεύεται η στάθμευση μοτοσυκλετών (είναι σίγουρο, μήπως απαγορεύεται μόνο η διέλευση; ) , τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ νομού Αττικής έρχονται και παρκάρουν, κάνουν τους ελιγμούς τους, δίπλα σε πεζούς και καθήμενους.... Μου φαίνεται μάλλον απίθανο να ενοχλούν λιγότερο.

Εν τέλει: Υπάρχει κάποιο κίνητρο να μην χρησιμποιούμε ΙΧ αυτοκίνητα στο κέντρο της Αθήνας; Άνετα (και φθηνότερα όπως αποδεικνύεται...) θα μπορούσα να πάω με αυτοκίνητο και να παρκάρω σε χώρο στάθμευσης, άσχετα αν πηγαίνοντας και φεύγοντας θα επιβαρύνω το κυκλοφοριακό πρόβλημα της πόλης μας.

Κυρία Δήμαρχε. Μην διώκετε τις μοτοσυκλέτες. Έχουν που έχουν κάκιστη αντιμετώπιση στο δρόμο απο τους άλλους οδηγούς κι ας συμβάλλουν με τον καλύτερο τρόπο στη μείωση του κυκλοφοριακού. Ας μην έχουν την ίδια αντιμετώπιση και απο την πόλη μας. Ειδικά αν παρκάρουν σε πολύ σωστό σημείο.

Σας ευχαριστώ
unquote

hetfield
21/10/2005, 19:36
Αποτέλεσμα: Εικόνα χάους, εκνευρισμού και, φυσικά, αυξημένο κυκλοφοριακό μια και η ρολη των οχημάτων περιορίζεται.

τo ρολη = ? μηπως εννοεις ροή

κοιτα φιλε μου καλα τα λες αλλα πιστευω οτι θα πρεπει να ελατωσεις λιγο το ειρωνικο στοιχειο . δεν παυει να ειναι δημαρχος
και μην ξεχνας , δεν κανει αυτη διακρισεις σε ποιους κοβονται οι κλησεις, η τροχαια κανει. ασφαλως και η Δημαρχος θελει να λειτουργουν σωστα τα "οργανα" αλλα οσο και να το θελει τα ελληνικα στρουμφακια θα λενε "δεν βαριεσε?"

αλλα αν καποιος κανει την αρχη τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα ακολουθησουν και αλλοι!!!

συνεχησε

+1000 :a013: :a013: :a013:

startengine
21/10/2005, 20:51
+1000000

Να το κάνεις, μη μείνεις στην ιδέα όπως οι περισσότεροι από εμάς. Το ύφος της επιστολής είναι τέτοιο που σίγουρα θα φέρει τη γλώσσα στο μάγουλο κάποιων.

:a18:

devil's animal
24/10/2005, 12:37
+10000000000000 KEEP GOING!!:beer: :beer: :beer:

adam_tsouk
24/10/2005, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Ο λόγος ύπαρξης της Δημοτικής Αστυνομίας θα έπρεπε να είναι αποτρεπτικός και όχι εισπρακτικός. Ένας και μόνο αστυνομικός στη έισοδο του πεζοδρόμου (απ' όπου έχουν αφαιρεθεί οι πυλώνες για να χωράνε αυτοκίνητα φυσικά...) θα έκανε αυτή τη δουλειά, αντί να περιμένει μέσα στο υπηρεσιακό του αυτοκίνητο να μαζευτούν αρκετά "θύματα". Έτσι, όταν θα μας έκοβε κλήση θα λέγαμε "παρανόμησα" και όχι "ήμουν άτυχος".




ΜΠΟΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!

Πλάκα έχεις!


Άκου εκεί.... μη εισπρακτικός!


Ρε, όλοι να αρπάξουν θέλουν


Πάντως είναι ένα ωραίο κείμενο που.... θα παραμείνει ένα ωραίο κείμενο.

Προσωπική άποψη, στείλ' το (αν δεν το έχεις κάνει). Αλλά μην περιμένεις τπτ.


:wave2:

Cpt. Haddock
24/10/2005, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ΜΠΟΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!

Προσωπική άποψη, στείλ' το (αν δεν το έχεις κάνει). Αλλά μην περιμένεις τπτ.


:wave2:

Καλά, εννοείται πως δεν περιμένω τίποτε... άλλωστε όλοι ξέρουμε οτι η Μπακογιάννη θα εγκαταλείψει σύντομα το δήμο, οπότε...

:a13:

Δε βαριέσαι...

:wave2:

nimbus
24/10/2005, 18:48
:a20: :a18: :a18:

Multi-Duc
24/10/2005, 18:54
kai liga les me tous xlimitzoures :smokin:

lampros_fazer
28/10/2005, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εδώ να επισημάνω ότι ο συγκεκριμένος χώρος ενδείκνυται για στάθμευση μοτοσυκλετών μια και είναι σε φαρδύ πεζόδρομο και, όπως προείπα, στην άκρη, εκτός του πλακοστρωμένου τμήματος.

Εγώ θα έλεγα να κόψεις αυτό.Χτυπάει άσχημα να λες οτι η άκρη του πεζοδρομου ενδείκνυται για παρκάρισμα.


Το καλύτερο είναι αυτό

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κυρία Δήμαρχε. Μην διώκετε τις μοτοσυκλέτες. Έχουν που έχουν κάκιστη αντιμετώπιση στο δρόμο απο τους άλλους οδηγούς κι ας συμβάλλουν με τον καλύτερο τρόπο στη μείωση του κυκλοφοριακού. Ας μην έχουν την ίδια αντιμετώπιση και απο την πόλη μας. Ειδικά αν παρκάρουν σε πολύ σωστό σημείο. ;)

Στειλτο.Αλλο αν το γραψει στα @@@@ του οποιος το διαβασει.Δε νομιζω πάντως να φτάσει μέχρι τη Μπακογιάννη.Θα "κοπεί" νωρίτερα.

manos426f
28/10/2005, 12:02
ΣΤΕΙΛΤΟ ΣΤΕΙΛΤΟ !!!!!!!!

hetfield
29/10/2005, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer



+100000000000 :a20: