PDA

View Full Version : μπουφαν Εντουρο



astroman76
08/10/2014, 02:55
κατι για το χειμωνα... μαρκες και απο που...οχι πανω απο 100ε, δεν με ενδιαφερει η προστασια εχω τζακετ προστασιας για απο κατω

kordix
08/10/2014, 05:08
κατι για το χειμωνα... μαρκες και απο που...οχι πανω απο 100ε, δεν με ενδιαφερει η προστασια εχω τζακετ προστασιας για απο κατω

Πάρε ενα τηλ στον Καρρερ μήπως εχει παλιότερα μοντέλα ufo, shot.

notakos600
08/10/2014, 08:07
Πήρα κάποτε από εδώ και το έχω πολλά χρόνια. Κορντούρα με αφαιρούμενες ενισχύσεις.

http://www.dermatina100.gr/dermatina/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=38&Itemid=98&lang=el

Julius
08/10/2014, 09:08
κατι για το χειμωνα... μαρκες και απο που...οχι πανω απο 100ε, δεν με ενδιαφερει η προστασια εχω τζακετ προστασιας για απο κατω

Γιαννη εάν κατάλαβα, θέλεις μια ανθεκτική στις τούμπες cordura να φοράς επάνω από τον θώρακα (ίσως και με μια έχτρα επένδυση για το κρύο)

Εγώ εδώ και 15 χρόνια φoράω αυτό….. http://www.extraproducts.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=3&products_id=423 το οποίο είναι άθραυστο πραγματικά αλλά τα 137 που έχει τώρα τα θεωρώ πολλά.

Βρήκα αυτό….. http://www.toofast.gr/showprod.php?id=931 (το οποίο λέω να το χτυπήσω για κάθε μέρα) , βγάζεις τις προστασίες και την επένδυση και είσαι κομπλέ για το βουνό

Επίσης γνωστός πολύπρωταθλητής υπέρβαρος endurας την βγάζει με ένα cordura colori που βρήκε σε προσφορά και του έχει βγει σκυλί.

lykourgi
08/10/2014, 12:27
Αφού θες κάτι φθηνό για ταλαιπωρία (εντούρο) και έχεις ήδη ζακέτα με προστατευτικά , δεν κοιτάς για κανένα μεταχειρισμένο μπουφάν;

Το link του notakos600, βέβαια, έχει κάποιες εντυπωσιακές προσφορές σε καινούργια.

kordix
08/10/2014, 13:55
Αν το θες για χρήση εντούρο πάρε ενα με αεραγωγούς, και ακόμα καλύτερα να βγαίνουν τα μανίκια.

Και γω παλιά με κορντούρα εκανα και εβραζα και στέγνωνα από τον πολύ ιδρώτα. Για ονοφάδες είναι οκ αλλά για δύσκολα μονοπάτια δεν κάνει.

Eversman
08/10/2014, 14:22
Eάν δεν σε ενδιαφέρει η πολυχρωμία και θές απλά να μπαίνεις χώμα, δές το link του Νότη. Έχω ψωνίσει από εκεί σχετικά πρόσφατα και είμαι ευχαριστημένος τα μάλα. Μεταφορικά μηδέν, αντικαταβολή, σε 2 μέρες στην πόρτα σου και τόσο φθηνό, όσο ένα μέτριας ποιότητας αδιάβροχο.
Για πιό trail, "εντουράδικο" και πολύωρο χωμάτινο, ακολούθησε την συμβουλή του Κώστα για Καρρέρ.

Lioulios
08/10/2014, 14:57
Μπορείς να δεις το μπουφάν που έχω στο Αβαταρ .. Το χω και στην υπογραφή μου ..... Δεν είναι εντούρο , αλλά κάνει . ΠΟλύ καλό !

astroman76
08/10/2014, 15:52
Μπορείς να δεις το μπουφάν που έχω στο Αβαταρ .. Το χω και στην υπογραφή μου ..... Δεν είναι εντούρο , αλλά κάνει . ΠΟλύ καλό !
eimai 173 82k alla megales plates forao sinithos L... esu?

Lioulios
08/10/2014, 15:58
Μ ειναι ...Δε σου κάνει

1.78 -75 κιλα ειμαι

Tedvj23
08/10/2014, 16:05
Πήρα κάποτε από εδώ και το έχω πολλά χρόνια. Κορντούρα με αφαιρούμενες ενισχύσεις.

http://www.dermatina100.gr/dermatina/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=38&Itemid=98&lang=el

Τι ειναι αυτα ελληνικης κατασκευης..?

notakos600
08/10/2014, 16:26
Τι ειναι αυτα ελληνικης κατασκευης..?


Να σου πω την αλήθεια, μακάρι να είναι γιατί είναι αθάνατα.

Tedvj23
08/10/2014, 18:00
Να σου πω την αλήθεια, μακάρι να είναι γιατί είναι αθάνατα.

Απο κρυο-νερο τι λενε στη πραγματικοτητα..?
Αυτα με την μειομενη τιμη αν και δεν εχουν επιλογη σε νουμερα μαλλον οτι εχει μεινει φαινονται σαν εξαιρετικη επιλογη τοτε με κατω απο 50 ευρω τοσο καλο μπουφανακι και δωρεαν μεταφορικα..

notakos600
08/10/2014, 20:50
Από κρύο δεν περνάει τίποτα, τώρα από νερό θα σε γελάσω γιατί δεν βγαίνω με βροχή.

xristosdino
09/10/2014, 00:00
Από κρύο δεν περνάει τίποτα, τώρα από νερό θα σε γελάσω γιατί δεν βγαίνω με βροχή.

ε κανε μας ενα τεστ να δουμε τι παιζει. Τα κοιταζω κ εγω αυτα κ ενδιαφερομαι.

Lioulios
09/10/2014, 00:18
Ωραία ! Νοτάκο ...Θα περιμένουμε να βρέξει ...Να βγεις σεργιάνι , να μας πεις τί γίνεται ... Ωραία φάση πάντως τα συγκεκρημένα για τα λ7 τους

Eversman
09/10/2014, 08:14
Τι ειναι αυτα ελληνικης κατασκευης..?

Αυτά που αγόρασα από δαύτους, είναι από Ισπανία. Πήρα το παρακάτω τον Ιούλιο:

http://www.dermatina100.gr/dermatina/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=802&category_id=38&option=com_virtuemart&Itemid=89&lang=el


Φορέθηκε (εννοείται χωρίς θερμική επένδυση) σε 2 ταξιδάκια τον Αύγουστο και με ζέσταινε(είπα να το δοκιμάσω και να μην βάλω το διάτρητο). Στην εκδρομή στο Καπαρέλλι, όπου μας έπιασε και η μεγάλη καταιγίδα στην επιστροφή, για 20 min μέχρι και που φόρεσα το αδιάβροχο, δεν έμπασε ούτε υποψία υγρασίας.

Στην Στενή με την θερμική φορεμένη ( με λεπτή μακρυμάνικη από μέσα), ήταν μιά χαρά. Ούτε ζεστάθηκα, ούτε κρύωσα.
Το αγόρασα σαν δεύτερο και έχω καταλήξει να το φοράω συνέχεια, αντί του Bering. Προσωπικά έμεινα τόσο ευχαριστημένος που αγόρασα και ίδιας εταιρίας παντελόνι .

Μία λεπτομέρεια ... η θερμική επένδυση του Jacket, είναι ένα θερμικό γιλέκο που δένει κλασσικά με φερμουάρ. Μανίκια με θερμική επένδυση ...nope και ίσως αυτό να είναι ένα μικρό μείον. Ίσως όμως αυτό να αφορά το δικό μου μπουφάν. Το έλυσα βέβαια ταιριάζοντας θερμική από άλλο. Στο παντελόνι η θερμική είναι όπως πρέπει και διακρίνω λίγο καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

SHOOTER045
09/10/2014, 08:29
Έχω χρησιμοποιήσει ένα απλό μπουφάν εντουρο χωρίς επενδύσεις κλπ χωρίς να είναι το απόλυτα αδιάβροχο, αφού εννοείται ότι στις εντουραδες φοράς από μέσα φανέλα η ισοθερμικο τον θώρακα μια μπλούζα εντουρο και από πάνω το μπουφάν
Για εντουροβολτες χαλαρού στυλ οκ αφήνεις τον θώρακα και με ένα καλό μπουφάν με προστασιες την βγάζεις

notakos600
09/10/2014, 11:22
Αυτά που αγόρασα από δαύτους, είναι από Ισπανία. Πήρα το παρακάτω τον Ιούλιο:

http://www.dermatina100.gr/dermatina/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=802&category_id=38&option=com_virtuemart&Itemid=89&lang=el


Φορέθηκε (εννοείται χωρίς θερμική επένδυση) σε 2 ταξιδάκια τον Αύγουστο και με ζέσταινε(είπα να το δοκιμάσω και να μην βάλω το διάτρητο). Στην εκδρομή στο Καπαρέλλι, όπου μας έπιασε και η μεγάλη καταιγίδα στην επιστροφή, για 20 min μέχρι και που φόρεσα το αδιάβροχο, δεν έμπασε ούτε υποψία υγρασίας.

Στην Στενή με την θερμική φορεμένη ( με λεπτή μακρυμάνικη από μέσα), ήταν μιά χαρά. Ούτε ζεστάθηκα, ούτε κρύωσα.
Το αγόρασα σαν δεύτερο και έχω καταλήξει να το φοράω συνέχεια, αντί του Bering. Προσωπικά έμεινα τόσο ευχαριστημένος που αγόρασα και ίδιας εταιρίας παντελόνι .

Μία λεπτομέρεια ... η θερμική επένδυση του Jacket, είναι ένα θερμικό γιλέκο που δένει κλασσικά με φερμουάρ. Μανίκια με θερμική επένδυση ...nope και ίσως αυτό να είναι ένα μικρό μείον. Ίσως όμως αυτό να αφορά το δικό μου μπουφάν. Το έλυσα βέβαια ταιριάζοντας θερμική από άλλο. Στο παντελόνι η θερμική είναι όπως πρέπει και διακρίνω λίγο καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Λίγη προσοχή μόνο στα νούμερα, αν παραγγείλετε με αντικαταβολή, τα αλλάζουν αλλά είναι κόπος να το ξαναστέλνεις πίσω.
Ευτυχώς που το δοκίμασε με βροχή ο Παναγιώτης και δεν θα περιμένω να βρέξει...:lol:

Tedvj23
09/10/2014, 11:30
Μολις ειδα οτι εχει και καταστημα πατρα μετα τον λαζαριδη με τα λαστιχα για τους πατρινους πηρα ενα τηλ αλλα μου ειπε η κιουρια οτι αλλο το site αλλο το μαγαζι οταν την ρωτησα τιμες-διαθεσιμοτητα το εψηνα να παρω ενα να το εχω για καθε μερα μην χρησιμοποιω το revit moy..

xristosdino
09/10/2014, 12:10
Μολις ειδα οτι εχει και καταστημα πατρα μετα τον λαζαριδη με τα λαστιχα για τους πατρινους πηρα ενα τηλ αλλα μου ειπε η κιουρια οτι αλλο το site αλλο το μαγαζι οταν την ρωτησα τιμες-διαθεσιμοτητα το εψηνα να παρω ενα να το εχω για καθε μερα μην χρησιμοποιω το revit moy..
Την κιουρία καλυτερα να μην τη σχολιάσω (ας πω μονο χαμηλου επιπεδου εξυπηρετηση)
Τι παει να πει ομως αλλο το μαγαζι άλλο το site; Στο site γραφει "τα καταστηματα μας".
Τεσπα, με ψηνει αυτο εδω (http://www.dermatina100.gr/dermatina/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=751&category_id=38&option=com_virtuemart&Itemid=89&lang=el)
που αφαιρουνται πολλα κοματια απο μπροστα και γινεται καλοκαιρινο, λετε να μπαζει νερο ή και κρυο με το τοσα φερμουαρ;

Eversman
09/10/2014, 14:57
Λίγη προσοχή μόνο στα νούμερα, αν παραγγείλετε με αντικαταβολή, τα αλλάζουν αλλά είναι κόπος να το ξαναστέλνεις πίσω.
Ευτυχώς που το δοκίμασε με βροχή ο Παναγιώτης και δεν θα περιμένω να βρέξει...:lol:

Πάλι καλά που βρέχει πού και πού και δοκιμάζουμε τις αδιαβροχοποιήσεις :lol:

Τα νούμερα είναι ένα θέμα, αλλά θυμάμαι ότι μετρήθηκα και μαζί με την παραγγελία τους άφησα και ένα μήνυμα με τις μετρήσεις (μέση, ύψος κλπ), οπότε και έστειλαν (διόρθωσαν) από μόνοι τους το σωστό.

Tedvj23
09/10/2014, 15:01
Εγω πηρα στο τηλ που εχει το site αυτη την φορα οχι στο καταστημα της πατρας(και καλα..)και η κοπελα που το σηκωσε ηταν το ασπρο με το μαυρο σε σχεση με την κιουρια απο την πατρα μεχρι να βγαλει μεζουρα μεσα απο το ακουστικο ηθελε για να μην γινει λαθος και να με εξυπηρετησει..Τελος παντον θα δουμε μου ειπε να μετρησω το μπουφαν που εχω στα σημεια που μου ειπε για να ματσαρει με αυτο που θελω να παρω..

Eversman
09/10/2014, 15:06
Εγω πηρα στο τηλ που εχει το site αυτη την φορα οχι στο καταστημα της πατρας(και καλα..)και η κοπελα που το σηκωσε ηταν το ασπρο με το μαυρο σε σχεση με την κιουρια απο την πατρα μεχρι να βγαλει μεζουρα μεσα απο το ακουστικο ηθελε για να μην γινει λαθος και να με εξυπηρετησει..Τελος παντον θα δουμε μου ειπε να μετρησω το μπουφαν που εχω στα σημεια που μου ειπε για να ματσαρει με αυτο που θελω να παρω..

Είναι τα κεντρικά στη Δράμα, άν δεν κάνω λάθος. Και σε μένα είχαν συμπεριφερθεί άψογα και ήταν ευγενέστατοι. Υποθέτω ότι το κατέχουν το πράμα με την μεζούρα, αφού κόβουν και ράβουν και δικά τους δέρματα εκτός των εισαγωγών. Άντε καλοφόρετο :wave2:

Ariskawasaki
14/10/2014, 20:21
Φιλαράκι εαν ειναι για χωμάτινη χρήση πρέπει να υπολογίσεις κ τον θώρακα μαζί .....
δηλαδή μεγαλύτερο νούμερο ......
αποσπώμενα μανίκια κ αεραγωγούς ........
Υπάρχουν στο Riders shop στο Κουκάκι .....Δημ...........λου ..........
Sinisalo new, παλαιά μοδέλα ........σε τιμές τρόικα........