PDA

View Full Version : 2 μοτο



spiraleon
08/10/2014, 22:23
Καλησπερα σε ολους θελω να ρωτησω τι γινετα αν εχει 2 μηχανες στο ονομα σου με την εφορια? :confused:

teogtp
08/10/2014, 22:24
Καλησπερα σε ολους θελω να ρωτησω τι γινετα αν εχει 2 μηχανες στο ονομα σου με την εφορια? :confused:

Απλα εχεις 2 τελη κυκλοφοριας.......................
Τιποτα αλλο.

akis_trevor
08/10/2014, 22:26
ετσι κι αλλιως μας την βαζουνε οσο και οποτε θελουν.
εγω χρονια τωρα εχω ενα παπι και μια μεγαλη μοτο και δεν εχω θεμα.και δεν εχω κανα τρελο εισοδημα.

spiraleon
08/10/2014, 22:41
επειδη ειναι και τα 2 600cc

Lioulios
09/10/2014, 00:31
Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει και 2 και 3 και 4 παιδιά ...Δηλαδή μοτο (μεγάλες) και τις έχουν σαν παιδιά ... Μόνο τέλη και ασφάλειες θες ... Για την ώρα . Αργότερα ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τί μπορεί να γίνει .

Τα χρόνια των παχιών αγελάδων ήξερα πολλούς τέτοιους ... Τώρα λιγόστεψαν , αλλά υπάρχουν πολλοί που κατέχουν μεγάλο αριθμό μοτό χωρίς κάποιο εφοριακό θέμα

nathair
09/10/2014, 06:20
Καλησπερα σε ολους θελω να ρωτησω τι γινετα αν εχει 2 μηχανες στο ονομα σου με την εφορια? :confused:

Αν έχεις, τίποτα.

Αν αγοράσεις, ενδέχεται να έχεις θέμα με τεκμήρια με κόστος αγοράς. Πού τα βρήκες τα 15 χιλιάρικα για το χαγιαμπούσα και τα 17 για το R1 = 32 σύνολο, εε, εεεεεε; Αν το πάρουν χαμπάρι βέβαια...

mikes
09/10/2014, 06:53
Αν έχεις, τίποτα.

Αν αγοράσεις, ενδέχεται να έχεις θέμα με τεκμήρια με κόστος αγοράς. Πού τα βρήκες τα 15 χιλιάρικα για το χαγιαμπούσα και τα 17 για το R1 = 32 σύνολο, εε, εεεεεε; Αν το πάρουν χαμπάρι βέβαια... ρε μη το μπερδευετε το παλικαρι! που τα ειδατε τα τεκμηρια στις μοτο? εδω ουτε καν δηλωνονται στη φορολογικη δηλωση..

κοιτα φιλε, με την εφορια δεν εχεις θεμα, η μηχανη δεν αποτελει τεκμηριο, και συνεπως δεν δηλωνεται στη φορολογικη δηλωση! δηλωνεια μονο την αγορα της σαν εξοδο, πραγμα που πρεπει να δικαιολογησεις το ποθεν εσχες αν αυτο υπερβαινει καποιο ποσο (αυτα ξερει να στα πει καλυτερα καποιος λογιστης), κατα τα αλλα μπορεις να εχεις οσες μηχανες θελεις στο γκαραζ σου! μονο τελη και ασφαλειες πληρωνεις

nathair
09/10/2014, 09:16
ρε μη το μπερδευετε το παλικαρι! που τα ειδατε τα τεκμηρια στις μοτο? εδω ουτε καν δηλωνονται στη φορολογικη δηλωση..

κοιτα φιλε, με την εφορια δεν εχεις θεμα, η μηχανη δεν αποτελει τεκμηριο, και συνεπως δεν δηλωνεται στη φορολογικη δηλωση! δηλωνεια μονο την αγορα της σαν εξοδο, πραγμα που πρεπει να δικαιολογησεις το ποθεν εσχες αν αυτο υπερβαινει καποιο ποσο (αυτα ξερει να στα πει καλυτερα καποιος λογιστης), κατα τα αλλα μπορεις να εχεις οσες μηχανες θελεις στο γκαραζ σου! μονο τελη και ασφαλειες πληρωνεις

Κάτι τέτοια λέτε, και θα βρεθεί μετά κανένας κακομοίρης να κλαίει. Τι το κάνουνε το πόθεν έσχες δηλαδή; Το δημοσιεύουνε στη βουλή μαζί με των βουλευτών; ΤΕΚΜΗΡΙΟ είναι, αν τα εισοδήματά σου δε καλύπτουνε, ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ. Αν π.χ. τα 5 τελευταία χρόνια μου δηλώνεις εισόδημα 5 χιλιάρικα, τα βασικά προς το ζειν δηλαδή, και δε μπορείς να δικαιολογήσεις αποταμίευση και ανάλωση εισοδήματος προηγουμένων ετών ή άλλη πηγή, και μου αγοράσεις μηχανάκι 20 χιλιάρικα, τι νομίζεις πως κάνει ο έφορας με τη διαφορά;



324507

byron
09/10/2014, 09:44
Κάτι τέτοια λέτε, και θα βρεθεί μετά κανένας κακομοίρης να κλαίει. Τι το κάνουνε το πόθεν έσχες δηλαδή; Το δημοσιεύουνε στη βουλή μαζί με των βουλευτών; ΤΕΚΜΗΡΙΟ είναι, αν τα εισοδήματά σου δε καλύπτουνε, ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ. Αν π.χ. τα 5 τελευταία χρόνια μου δηλώνεις εισόδημα 5 χιλιάρικα, τα βασικά προς το ζειν δηλαδή, και δε μπορείς να δικαιολογήσεις αποταμίευση και ανάλωση εισοδήματος προηγουμένων ετών ή άλλη πηγή, και μου αγοράσεις μηχανάκι 20 χιλιάρικα, τι νομίζεις πως κάνει ο έφορας με τη διαφορά;



324507

Μιλάς για τεκμήριο αγοράς και μόνο. Αν είναι μεταχειρισμένο ή κληρονομιά ή οτινάναι δεν έχεις κανένα θέμα. Ούτε καν στη δήλωση πλέον δεν δηλώνονται οι μοτό.

Μια χαρά τα λέει ο mikes

nathair
09/10/2014, 09:54
Μιλάς για τεκμήριο αγοράς και μόνο. Αν είναι μεταχειρισμένο ή κληρονομιά ή οτινάναι δεν έχεις κανένα θέμα. Ούτε καν στη δήλωση πλέον δεν δηλώνονται οι μοτό.

Μια χαρά τα λέει ο mikes

Συγνώμη, αλλα τι έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα;

byron
09/10/2014, 10:04
Συγνώμη, αλλα τι έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα;

Συγνώμη, που διαφωνείς με τον mikes και του είπες "Κάτι τέτοια λέτε, και θα βρεθεί μετά κανένας κακομοίρης να κλαίει."?

nathair
09/10/2014, 10:19
Στο ότι διαφωνεί με την απάντησή μου αρχικά (προφανώς δε τη διάβασε σωστά;) και δε δίνει τη πρέπουσα σημασία στο ρίσκο να βρεθεί ο αγοράζων με τεκμαρτό εισόδημα...

"μη το μπερδευετε το παλικαρι! που τα ειδατε τα τεκμηρια στις μοτο" (άρα κοιμάμαι ήσυχος)

"πραγμα που πρεπει να δικαιολογησεις το ποθεν εσχες αν αυτο υπερβαινει καποιο ποσο (αυτα ξερει να στα πει καλυτερα καποιος λογιστης)" (ε μωρέ δε θα είναι τίποτα).

Η ταπεινή μου άποψη είναι οτι ο Μικές μπερδεύει τα πράγματα.

byron
09/10/2014, 10:29
Ας ρωτησει κανένα λογιστή :tooth:

Τεσπα, απλά είναι τα πράγματα. Οι μοτό αποτελούν τεκμήριο αγοράς όπως είπες και στο παράδειγμα παραπάνω, δεν αποτελούν όμως και δεν υπολογίζονται ως τεκμήρια διαβίωσης όπως τα αυτοκίνητα, σπίτια, σκάφη κλπ.

Ε, αν κάποιος είναι τόσο ηλίθιος να έχει χαμηλό φορολογητέο εισόδημα και θέλει να πάρει 1 ή 2 καινούργιες μοτό...δεν θα λυπηθώ κιόλας αν τον σκίσουν. :wave2:

notakos600
09/10/2014, 11:12
Ε, αν κάποιος είναι τόσο ηλίθιος να έχει χαμηλό φορολογητέο εισόδημα και θέλει να πάρει 1 ή 2 καινούργιες μοτό...δεν θα λυπηθώ κιόλας αν τον σκίσουν. :wave2:

Πές τα ή μάλλον γράψτα. :beer:

peterTHErider
09/10/2014, 12:17
την αγορα μεταχ. ομως δεν την δηλωνεις ουτε σαν αγορα!σωστα?

nathair
09/10/2014, 13:05
Κανονικά, τη δηλώνεις. Κανονικά λέω. Αν διαβάσεις τον κωδικό 719-720 που επισύναψα πάνω, είναι προφανές πως δεν αφορά μονο καινούργιες αλλα και μεταχειρισμένες μοτό/ΙΧ.

Τώρα, αν δε τη δηλώσεις, δε ξέρω απο που θα τη βρούνε. Μάλλον ΔΕ θα τη βρούνε.

Στην Ελλάδα μέχρι πριν δυό χρόνια, κουκουρούκου ποσά να έβαζες ως μισθό και παρακράτηση και ουτε αυτό καν καταλαβαίνανε ή διασταυρώνανε. Τώρα αλλάζουνε ραγδαία αυτά τα πράγματα... Ηδη και το προφανές παράδειγμα είναι η μισθοδοσία πάλι, δε βάζεις μόνος τα ποσά, τα φέρνουνε από τα στοιχεία που στέλνει η εταιρεία που δουλεύεις. Σε 10 χρόνια θα διασταυρώνουνε τα πάντα. Στη μεταβίβαση, δε δηλώνεις ΑΦΜ στο Υπουργείο/Κεπ; (Δε ξέρω, ρωτάω)

Pan (dvs)
09/10/2014, 14:27
την αγορα μεταχ. ομως δεν την δηλωνεις ουτε σαν αγορα!σωστα?

Δηλωνεις και την αγορα και την πωληση,με υπευθυνες δηλωσεις πωλητη και αγοραστη.

devil's animal
09/10/2014, 16:46
στο μεταχειρισμενο μπορεις σε συννενοηση με τον αλλον (ειτε αγοραζεις, ειτε πουλας) να βαλετε ιδιο ποσο (πλασματικο) και ουτε γατα ουτε ζημια...
π.χ. αγοραζεις busa με 8 χιλιαρικα και δηλωνετε και οι 2 οτι ο ενας εδωσε 400€ και ο αλλος ελαβε 400€...
και ουτε μπορει να σου πει κανενας εφορας οτι αφου στο car π.χ. εχει 8000 μεση τιμη το συγκεκριμενο μοντελο, γιατι εσυ πουλησες (ή αγορασες αντιστοιχα) με 400...
-"τοσο ηθελα, τοσο πουλησα/αγορασα"...

nathair
09/10/2014, 21:05
στο μεταχειρισμενο μπορεις σε συννενοηση με τον αλλον (ειτε αγοραζεις, ειτε πουλας) να βαλετε ιδιο ποσο (πλασματικο) και ουτε γατα ουτε ζημια...
π.χ. αγοραζεις busa με 8 χιλιαρικα και δηλωνετε και οι 2 οτι ο ενας εδωσε 400€ και ο αλλος ελαβε 400€...

Εκτός βέβαια και αν ο άλλος θέλει να αγοράσει καινούργιο οπότε τα 8 χιλιάρικα τα χρειάζεται για να καλύψει το τεκμήριο της αγοράς...

peterTHErider
09/10/2014, 22:06
παιδια εγω οταν αγορασα την δικη μου 12.000 μεταχ. με πηρε ο αλλος τηλ να του κανω υπευθυνη δηλωση που λετε για την δηλωση!του ειπα δεν του δινω τιποτα γιατι τη μηχανη δεν τη δηλωνεις!αν θελει να του δωσω για ολο το ποσο να μου πληρωςει την εφορια που θα μου προκυψει!εννοειται πως δεν με ξανα πηρε τηλεφωνο!απο οσο ξερω,και στις καινουργιες το ιδιο ισχυει!οι αντιπροσωπειες δεν δηλωνουν σε ποιον την πουλησαν για να εχει υποχρεωση να τη δηλωσει ο αγοραστης!ΑΝ την βαλεις στην φορολογικη σου δηλωση την αγορα της καινουργιας θα πληρωσεις ποθεν εσχες,αλλα κανεις δεν σε υποχρωνει να την βαλεις!σαν να λες πηγα πηρα καλτσες 10000 και πηρα τις αποδειξεις και τις δηλωσα σαν εξοδο μου!
οπως λετε παραπανω αν δεν την δηλωσεις δεν θα την δουνε πουθενα,καινουργια και μεταχειρισμενη...

devil's animal
09/10/2014, 23:01
Εκτός βέβαια και αν ο άλλος θέλει να αγοράσει καινούργιο οπότε τα 8 χιλιάρικα τα χρειάζεται για να καλύψει το τεκμήριο της αγοράς...


ναι, ενταξει...και ο αγοραστης παιζει να θελει να ξεπλυνει χρημα...
τι μας νοιαζει εμας αμα οι 2 συμφωνησουν στο ποσο?

devil's animal
09/10/2014, 23:05
παιδια εγω οταν αγορασα την δικη μου 12.000 μεταχ. με πηρε ο αλλος τηλ να του κανω υπευθυνη δηλωση που λετε για την δηλωση!του ειπα δεν του δινω τιποτα γιατι τη μηχανη δεν τη δηλωνεις!αν θελει να του δωσω για ολο το ποσο να μου πληρωςει την εφορια που θα μου προκυψει!εννοειται πως δεν με ξανα πηρε τηλεφωνο!

ξερεις βεβαια οτι αν αυτος δηλωσει κανονικα την πωληση που εκανε, εσυ θα τρεχεις να αποδειξεις που βρηκες τα 12 χιλιαρικα...

peterTHErider
09/10/2014, 23:08
και γιατι να λεει αληθεια αυτος?τα χρηματα δεν φανηκαν σε καταθεσεις!σε μετρητα στο χερι του τα εδωσα...μου την χαρισε θα πω εγω...ασε που για να τα δηλωσει πρεπει να εχει υπευθυνη δηλωση μου οτι πραγματικα εδωσα το ποσο που λεει...δεν δηλωνει ο καθενας οτι γουσταρει!κανονικα αυτος θα εβαζε στην δηλωση του δικη μου υπευθυνη δηλωση και εγω στην δικη μου δικη του με το ιδιο ποσο...

devil's animal
09/10/2014, 23:16
και γιατι να λεει αληθεια αυτος?

αυτο να το πεις στον εφορα, οταν θα σ'εχει στο γραφειο του για να του εξηγησεις πως και με τι ποσο μεταβιβαστηκε η μηχανη απο τον Χ σε 'σενα...:lol:
αν αυτος δειξει και ενα αποδεικτικο τραπεζας την ιδια μερα που εγινε η μεταβιβαση με καταθεση 12.000€, αρχισε να κανεις τον γατο στα κεραμιδια...:bawl:

peterTHErider
09/10/2014, 23:20
σου λεω εγω του τα εδωσα τα λεφτα στο χερι και οχι μεσω τραπεζας!τωρα σου ξαναλεω γιατι δεν το καταλαβες,οταν λεμε ο πωλητης να δηλωσει την πωληση δεν παει και λεει εγω πουλησα την μηχανη μου τοσο και τελος!ΑΛΛΑ του δινω ΕΓΩ μια υπευθυνη δηλωση οτι ναι,εγω ο ταδε με αφμ ταδε αγορασα απο τον ταδε την μηχανη ταδε για το ταδε ποσο!ΑΥΤΗ την υπευθυνη δηλωση βαζει ως αποδεικτικο πωλησης!ΜΟΝΟ αυτο!

peterTHErider
09/10/2014, 23:26
και απο τοτε εχουν περασει 3 χρονια...μαλλον δεν μπορουσε να κανει τιποτα γιατι ο τυπος ηταν μεγαααααλο λαμογιο και αν μπορουσε σιγουρα θα εκανε...:wave2:

nathair
10/10/2014, 07:49
ναι, ενταξει...και ο αγοραστης παιζει να θελει να ξεπλυνει χρημα...
τι μας νοιαζει εμας αμα οι 2 συμφωνησουν στο ποσο?

Οχι δε μας νοιάζει, φυσικά, αλλά νομίζω το επόμενο μήνυμα, του peterbmwrider, είναι ακριβώς η περίπτωση που λέω :p

peterTHErider
10/10/2014, 11:02
Οχι δε μας νοιάζει, φυσικά, αλλά νομίζω το επόμενο μήνυμα, του peterbmwrider, είναι ακριβώς η περίπτωση που λέω :p

Σε εχασα ρε αδερφε μου...