PDA

View Full Version : Πρόβλημα με XR250



xtasi
09/10/2014, 00:08
Γειά χαρά. Σε ένα Honda XR250 '96 το πρόβλημα είναι το εξής:
Εκεί που όλα ήταν μια χαρά, ξαφνικά στις ψηλές στροφές έκανε κάτι σαν ατροφίες. Αρχικά, δεν ήταν πολύ έντονο, οπότε έκανα απλά ένα καθάρισμα το καρμπυρατέρ. Για να μην πολυλογώ, επίσης καθάρισα και φίλτρο αέρος, ρύθμισα βαλβίδες, άλλαξα μπουζί, άλλαξα σωληνάκια και φίλτρο βενζίνης. Σε κάθε περίπτωση δεν υπήρχε καμία διαφορά, παραμόνο χειροτέρευε όσο περνούσε ο καιρός. Όλα τα παραπάνω τα έχω τσεκάρει εις διπλούν και φαίνονται μια χαρά. Ο πολλαπλασιαστής είναι σχετικά καινούργιος, έχει πολύ λίγα χιλιόμετρα - αν λέει κάτι αυτό. Στο ρελαντί η μηχανή φαίνεται να δουλεύει άψογα, αλλά από κάποιες στροφές και μετά το πρόβλημα δεν εξαρτάται από τις στροφές, αν θα είναι πχ 3000 ή 6000 και το πρόβλημα παρουσιάζεται τυχαία σε σχέση με αυτές. Επίσης, όσο παραπάνω ζορίζεται η μηχανή, πχ σε ανηφόρες, εντείνεται κατά πολύ το πρόβλημα και αρχίζει σε χαμηλότερες στροφές. Κάποια ιδέα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας

SHOOTER045
09/10/2014, 08:08
Είχα xr250 - λευκό- όπως το περιγράφεις κάτι σε ατροφια μού κάνει η απο κάπου παίρνει αέρα.το κολάρο το τσέκαρες για καμιά σχισμή?

motomaniac
09/10/2014, 08:31
Ο πολλαπλασιαστής είναι σχετικά καινούργιος, έχει πολύ λίγα χιλιόμετρα - αν λέει κάτι αυτό. Στο ρελαντί η μηχανή φαίνεται να δουλεύει άψογα, αλλά από κάποιες στροφές και μετά το πρόβλημα δεν εξαρτάται από τις στροφές, αν θα είναι πχ 3000 ή 6000 και το πρόβλημα παρουσιάζεται τυχαία σε σχέση με αυτές. Επίσης, όσο παραπάνω ζορίζεται η μηχανή, πχ σε ανηφόρες, εντείνεται κατά πολύ το πρόβλημα και αρχίζει σε χαμηλότερες στροφές. Κάποια ιδέα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας
απο κινα ο πολλαπλασιαστης? αλλαξε βαλε εναν αλλο μιας κι ειναι το τελευταιο που αλλαξες.

Χρηστος FZR
09/10/2014, 09:00
μπορει να παιρνει αερα απο το κολαρο της εισαγωγης στο καρμπυρατερ η να εχει κανει καμμια μικρη τρυπα η μεμβρανη της υποπιεσης. η μεμβανη θελει καλο τσεκαρισμα, ακομα και το παραμικρο σημαδακι πανω της μπορει να ειναι αυτο που δημιουργει το προβλημα.
καινουρια ειναι ακριβη, μτχ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, οποτε παρε μια καταλληλη κολα και κολα τη.
(δοκιμασμενο σε χτ 600 φιλου που δουλευει χωρις προβλημα 1 χρονο τωρα).

xtasi
09/10/2014, 10:55
ευχαριστώ για τις απαντήσεις! το κολάρο είναι μια χαρά, όπως και η μεμβράνη που τσέκαρα μόλις τώρα. να προσθέσω πως καθώς μου κάνει αυτές τις ατροφίες και παίζω ταυτόχρονα με το τσοκ δεν πάει να βελτιωθεί καθόλου. μιας και το μυαλό μου πάει σε κάτι ηλεκτρολογικό και ο συγκεκριμένος πολλαπλασιαστής είναι φτηνός θα δοκιμάσω να αλλάξω έναν και βλέπουμε. αν υπάρχει καμιά ακόμα ιδέα εντωμεταξύ ευπρόσδεκτη

notakos600
09/10/2014, 11:07
ευχαριστώ για τις απαντήσεις! το κολάρο είναι μια χαρά, όπως και η μεμβράνη που τσέκαρα μόλις τώρα. να προσθέσω πως καθώς μου κάνει αυτές τις ατροφίες και παίζω ταυτόχρονα με το τσοκ δεν πάει να βελτιωθεί καθόλου. μιας και το μυαλό μου πάει σε κάτι ηλεκτρολογικό και ο συγκεκριμένος πολλαπλασιαστής είναι φτηνός θα δοκιμάσω να αλλάξω έναν και βλέπουμε. αν υπάρχει καμιά ακόμα ιδέα εντωμεταξύ ευπρόσδεκτη

Τσέκαρε αν δουλεύει η γείωση της ηλεκτρονικής.