PDA

View Full Version : GPZ 550 ( Customizing)



rgvlouk
09/10/2014, 10:12
Γεια σας και καλο χειμωνα.Ενας φιλος μου χαρισε ενα gpz550 του 84 με 25000 χιλιομετρα το οποιο ειναι σε αριστη εξωτερικη και μηχανικη κατασταση .Το μονο προβλημα που ειχε ηταν ενα κομενο καλωδιο στον κεντρικο διακοπτη με αποτελεσμα να μπει στο γκαραζ το 2000.Το 2013 μεταφερθηκε στο δικο μου γκαραζ.Το 2014 αρχισε το ψαξιμο να βρεθει που ειναι το προβλημα και δεν περνει μπροστα ,εγω προσωπικα δεν σκαμπαζω και πολλα απο ηλεκτρικα αλλα ενας ξαδελφος που κατεχει το αθλημα βρηκε το προβλημα και το εργαλειο πηρε μπροστα μετα απο 14 χρονια .αυτα για την πρωτη μας γνωριμια και φυσικα προσεχως θα εχει και φωτορομαντζο

buckley
09/10/2014, 10:22
Γεια σας και καλο χειμωνα.Ενας φιλος μου χαρισε ενα gpz550 του 84 με 25000 χιλιομετρα το οποιο ειναι σε αριστη εξωτερικη και μηχανικη κατασταση .Το μονο προβλημα που ειχε ηταν ενα κομενο καλωδιο στον κεντρικο διακοπτη με αποτελεσμα να μπει στο γκαραζ το 2000.Το 2013 μεταφερθηκε στο δικο μου γκαραζ.Το 2014 αρχισε το ψαξιμο να βρεθει που ειναι το προβλημα και δεν περνει μπροστα ,εγω προσωπικα δεν σκαμπαζω και πολλα απο ηλεκτρικα αλλα ενας ξαδελφος που κατεχει το αθλημα βρηκε το προβλημα και το εργαλειο πηρε μπροστα μετα απο 14 χρονια .αυτα για την πρωτη μας γνωριμια και φυσικα προσεχως θα εχει και φωτορομαντζο

Αν είναι το unitrack με τις μαμά 4-2 και ειδικά ασημένιο (1η φωτό στο λινκ) μη κάνεις κανένα λάθος και το πειράξεις...

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_gpz550_83.htm

sapila racing
09/10/2014, 10:35
Πολύ ωραία μοτοσυκλέτα και στην εποχή της ηταν το πιο γρήγορο 550 μεχρι που βγηκε το GSX550ES/EF.
Aν είναι όπως λες σε αριστη εξωτερικη και μηχανικη κατασταση, είναι σπάνια περίπτωση.

Τι εχεις στο νού σου να κανεις? Εννοώ επειδή το βλέπω στο 'Customizing' και οχι στις 'Ανακαατσκευές/Restoring'.

skylaros
09/10/2014, 10:58
Αν το πειράξεις να ξέρεις θα σε βρω !!! :a015:

notakos600
09/10/2014, 12:13
Αν το πειράξεις να ξέρεις θα σε βρω !!! :a015:

Κι εγώ θα τον βρω τον παλιοκερατά. :lol:
Δεν αφήσανε μηχανάκι για μηχανάκι.

rgvlouk
09/10/2014, 12:41
Ειναι το κοκκινο στο λινκ ,ναι ειμαι παλιοκερατας:D:D:evil::evil:και ολα τα συναφη γιατι περνουν απο το μυαλο μου διαφορες κακες σκεψεις οπως ψαλιδη απο gsxr 1100 και μπροστηνο αναποδο τα οποια υπαρχουν μετα απο αρκετες ανακατασκευες με φιλαρακια και τις προσοπικες μου μηχανες που εχω φτιαξει :wave2::wave2:

buckley
09/10/2014, 12:46
Ειναι το κοκκινο στο λινκ ,ναι ειμαι παλιοκερατας:D:D:evil::evil:και ολα τα συναφη γιατι περνουν απο το μυαλο μου διαφορες κακες σκεψεις οπως ψαλιδη απο gsxr 1100 και μπροστηνο αναποδο τα οποια υπαρχουν μετα απο αρκετες ανακατασκευες με φιλαρακια και τις προσοπικες μου μηχανες που εχω φτιαξει :wave2::wave2:

Το χάσαμε το κορμί πατριώτες ...στείλε τουλάχιστον φωτό από το "πριν" να κλάψουμε όλοι μαζί οι κολόγεροι...

dlabrakis
09/10/2014, 14:28
κοψε και το υποπλαισιο να κανεις μονοσελο!! γινεται γαματο!

Tedvj23
09/10/2014, 15:07
Το χάσαμε το κορμί πατριώτες ...στείλε τουλάχιστον φωτό από το "πριν" να κλάψουμε όλοι μαζί οι κολόγεροι...

Ετσι ακριβως..

sapila racing
09/10/2014, 15:10
Ειναι το κοκκινο στο λινκ ,ναι ειμαι παλιοκερατας:D:D:evil::evil:και ολα τα συναφη γιατι περνουν απο το μυαλο μου διαφορες κακες σκεψεις οπως ψαλιδη απο gsxr 1100 και μπροστηνο αναποδο τα οποια υπαρχουν μετα απο αρκετες ανακατασκευες με φιλαρακια και τις προσοπικες μου μηχανες που εχω φτιαξει :wave2::wave2:

Aν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησέ μου το σκεπτικό μια τέτοιας μετατροπής.
Αν πάνε όλα καλά θα έχεις μια μοτο με αταίριαστα κομμάτια, και με πολύ μειωμένη αξία.
Ο σκελετός δεν θ ασυμβαδίζει με το USD και το ψαλίδι και θα έχει πιθανότατα χειρότερο κράτημα απ οτι τώρα.

Να μου έλεγες οτι θέλεις να ενισχύσεις τον σκελετό, το καταλαβαίνω και υπαρχουν λύσεις, αλλά ενα USD κι ενα ψαλίδι είναι μονο για να πουλάς μούρη σε άσχετους.

Φαντάζομαι οτι δεν σου αρέσει αυτη η μοτοσυκλέτα, απλά στην χάρισαν και γι αυτό και προτίθεσαι να την κανιβαλίσεις.

Takata Dome
09/10/2014, 15:39
Aν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησέ μου το σκεπτικό μια τέτοιας μετατροπής.
Αν πάνε όλα καλά θα έχεις μια μοτο με αταίριαστα κομμάτια, και με πολύ μειωμένη αξία.
Ο σκελετός δεν θ ασυμβαδίζει με το USD και το ψαλίδι και θα έχει πιθανότατα χειρότερο κράτημα απ οτι τώρα.

Να μου έλεγες οτι θέλεις να ενισχύσεις τον σκελετό, το καταλαβαίνω και υπαρχουν λύσεις, αλλά ενα USD κι ενα ψαλίδι είναι μονο για να πουλάς μούρη σε άσχετους.

Φαντάζομαι οτι δεν σου αρέσει αυτη η μοτοσυκλέτα, απλά στην χάρισαν και γι αυτό και προτίθεσαι να την κανιβαλίσεις.

Πές τα...

Όποιο USD και ψαλίδι να βάλεις,το GPZ παραμένει μηχανή της εποχής των αερόψυκτων τετρακύλινδρων,με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το πλαίσιο,τη γεωμετρία κλπ. Τζάμπα ο κόπος και τα χρήματα,και κρίμα για τη μηχανή,που σε άριστη κατάσταση δε θα τη βρείς πλέον εύκολα. Πούλα το καλύτερα και πάρε κάτι πιο σύγχρονο για πειραματισμούς.

Allst@rf
09/10/2014, 17:34
να δειτε που εχει μπει ο Λιτσας με αλλο λογαριασμό και τρολαρει ασυστολα...


:lol:

MG-KTiNoS
09/10/2014, 18:03
Αν είναι το unitrack με τις μαμά 4-2 και ειδικά ασημένιο (1η φωτό στο λινκ) μη κάνεις κανένα λάθος και το πειράξεις...

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_gpz550_83.htm

Κι εγώ με το δάσκαλο !

catmaster
09/10/2014, 22:11
Αν είναι το unitrack με τις μαμά 4-2 και ειδικά ασημένιο (1η φωτό στο λινκ) μη κάνεις κανένα λάθος και το πειράξεις...

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_gpz550_83.htm


Aν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησέ μου το σκεπτικό μια τέτοιας μετατροπής.
Αν πάνε όλα καλά θα έχεις μια μοτο με αταίριαστα κομμάτια, και με πολύ μειωμένη αξία.
Ο σκελετός δεν θ ασυμβαδίζει με το USD και το ψαλίδι και θα έχει πιθανότατα χειρότερο κράτημα απ οτι τώρα.

Να μου έλεγες οτι θέλεις να ενισχύσεις τον σκελετό, το καταλαβαίνω και υπαρχουν λύσεις, αλλά ενα USD κι ενα ψαλίδι είναι μονο για να πουλάς μούρη σε άσχετους.

Φαντάζομαι οτι δεν σου αρέσει αυτη η μοτοσυκλέτα, απλά στην χάρισαν και γι αυτό και προτίθεσαι να την κανιβαλίσεις.


οι απαντήσεις αυτές είναι όλα τα λεφτά

δεν σημαίνει ότι ενα παλιό μηχανάκι θα βελτιωθεί ΣΥΝΟΛΙΚΑ αν βελτιώσεις τα επιμέρους σημεία του

επειδή έχουμε δει και απίστευτα όμορφα μηχανάκια με πολύ μικρές παρεμβάσεις αλλά έχουμε δει και εκτρώματα με ντουβάρια usd και ψαλίδια από αδαμάντιο και το σφυρί του Θώρ μέσα

για αυτό ότι γράψανε άκουσέ το είναι κρίμα για το θεό να το σκίσεις αυτό το μηχανάκι ... φτιάξε το μοτεράκι του σωστά κάνε μια βελτίωση στις αναρτήσεις και αν χρειάζεται ενα βάψιμο όσο το δυνατόν μαμα

θα σε ταξιδεύει για εκατό χρόνια και οι άνθρωποι που γνωρίζουν πέντε πράγματα παραπάνω θα δεις ότι θα το καμαρώνουν :wave2:

thunder ace
10/10/2014, 11:09
Πολύ ωραία μοτοσυκλέτα και στην εποχή της ηταν το πιο γρήγορο 550 μεχρι που βγηκε το GSX550ES/EF.
Aν είναι όπως λες σε αριστη εξωτερικη και μηχανικη κατασταση, είναι σπάνια περίπτωση.

Τι εχεις στο νού σου να κανεις? Εννοώ επειδή το βλέπω στο 'Customizing' και οχι στις 'Ανακαατσκευές/Restoring'.
Καλημερα. Το πιο γρηγορο 550 ηταν το CBX550F(παντα μιλαω για μαμα).Μετα αρχισαν να βγαινουν τα 600αρια και αλλαξαν τα παντα(βλεπε GPZ600).Στα 550 παντως στην ευθεια το CBX:evil:ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΕΣ ΦΟΡΕΣ.

thunder ace
10/10/2014, 11:16
Αυτο που βλεπω στο link ειναι ο καρχαριας.Το unitrack ηταν το προηγουμενο μοντελο(και το αγαπημενο στην Ελλαδα).Παντως ετσι τα λεγαμε:unitrack/καρχαριας.

thunder ace
10/10/2014, 11:17
Αστο μαμα.

rgvlouk
10/10/2014, 15:10
Ολοι εχετε δικιο στο να μη αλλαξη μορφη το gpz kai εχω προβληματιστη με το πως να το φτιαξω τελικα .Αυτη τη στιγμη το εργαλειο ειναι εντελως γυμνο απο παρελκομενα δηλαδη μονο σασι και τα πραγματα σε κουτες.Θα κανω αμοβολη σε μερικα σημεια που θελει καθαρισμα απο σκουριες στο κατω μερος του σκελετου και ενα γενικο βαψιμο και θα αποφασισω για την τελικη του μορφη

sapila racing
10/10/2014, 16:14
Ολοι εχετε δικιο στο να μη αλλαξη μορφη το gpz kai εχω προβληματιστη με το πως να το φτιαξω τελικα .Αυτη τη στιγμη το εργαλειο ειναι εντελως γυμνο απο παρελκομενα δηλαδη μονο σασι και τα πραγματα σε κουτες.Θα κανω αμοβολη σε μερικα σημεια που θελει καθαρισμα απο σκουριες στο κατω μερος του σκελετου και ενα γενικο βαψιμο και θα αποφασισω για την τελικη του μορφη

Kαλύτερα τώρα. :)

SHOOTER045
11/10/2014, 10:47
Kαλύτερα τώρα. :)

το <ουφ>
απο εσενα ακουστηκε?

Shiatman
11/10/2014, 11:09
άστο μαμά φίλος αφού έχει όλα τα πράμματά του σωστά. Βρές κανά λειψό και πέτα του τα μάτια έξω :uplate:

rgvlouk
11/10/2014, 14:38
324651[ATTACH=CONFIG][ATTACH=CONFIG]324652[

rgvlouk
11/10/2014, 15:01
προσπαθω να ανεβασω και αλλες φωτογραφιες αλλα τιποτα ,ισως αργοτερα

FRAGISCOS
11/10/2014, 16:52
Οπως σου ειπαν και παραπανω,το μηχανακι σου αξιζει να μεινει μαμα.
Μια προσεγμενη ανακατασκευη και θα εχεις ενα μηχανακι all time classic!!!!!!!
Δικο σου το GPz, δικη σου και η αποφαση........................:wave2:

sapila racing
11/10/2014, 17:56
προσπαθω να ανεβασω και αλλες φωτογραφιες αλλα τιποτα ,ισως αργοτερα

Πρεπει μαλλον να τις μικρύνεις λίγο.

Δες εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129391

rgvlouk
11/10/2014, 21:23
324685324686Ακουω γνωμες

buckley
11/10/2014, 22:01
324685324686Ακουω γνωμες

Με την καμμία φίλος...

sapila racing
11/10/2014, 22:25
Ειναι τετελεσμένο λοιπόν.
Απογοήτευση.

rgvlouk
11/10/2014, 23:00
Δεκτη και σεβαστη η γνωμη σας .Ευχομαι να βρεθουμε καποια στιγμη απο κοντα για καμοια μπυρα η καφε και να τα πουμε.

catmaster
11/10/2014, 23:21
άλλες ζάντες , κλιπ ον , μπροστινό από τζίξερ , ψαλίδι από την δίπλα σκαλωσιά ... βασικά εδώ δυστυχώς έχει χάσει το νόημά του το μηχανάκι

δεν είναι cafe racer
δεν είναι streetfighter
δεν είναι παλιό κλασικό

δεν είναι καν ένα άνετο μηχανάκι (και αργό σχετικά μιας και είναι της γενιάς του 80) να μπορεί έστω να σε πάει μια χαλαρή βολτούλα

οκ γούστα είναι όλα και περι ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά ρε γαμώτο ... τες πα

nikosk2
11/10/2014, 23:33
το πουλάς ?

Bob_o_mastoras
12/10/2014, 00:17
Το κανιβαλισες ε;; Δεν αντεξες;; :lol:

Πραγματικα, χωρις να ξερω πολλα για τα παλια ή να ειμαι ρετρολαγνος ειναι κριμα και ανευ ουσιας να τους αλλαζεις τα φωτα ετσι.
Δεν κερδιζεις ουτε σε επιδοσεις, ουτε σε στυλ, ουτε σε οικονομια.
Καλυτερα να επαιρνες ενα πιο καινουργιο μοντελο και να του εβαζες ντεποζιτο και πλαστικα απο το GPZ.

Τα ανακατασκευασμενα παλια, μαμα, μηχανακια που τα φερνουν σε κατασταση βιτρινας ειναι απιστευτα ομορφα. Και η ομορφια τους εγκειται, κατ εμε, στην αυθεντικοτητα τους ως μορφη, αισθηση και αποδοση. Διοτι εκτος του να σε ταξιδευουν κυριολεκτικα στο χωρο σε ταξιδευουν και νοητα στο χρονο.
Και επιπλεον δεν τα σχεδιασαν εξαρχης για USD, Αcrapovic, ψαλιδια απο κρυπτονιτη κλπ κλπ.. Χαλας τελειως το αισθητικο συνολο ετσι. Οταν ενας σχεδιαστης φτιαχνει ενα εργο το φτιαχνει συνολικα. Αν το αλλαξουμε κατα το δοκουν, ειδικα διαφοροποιοντας το στυλ και την τεχνοτροπια σε καιρια σημεια, κατα πασα πιθανοτητα παμε για σχημα αποτελεσματα ως προς την αισθητικη, διαλυοντας το συνολο.

Περι ορεξεως βεβαια και αν σου αρεσει ετσι να το χαιρεσαι να το βολταρεις και ευχομαι απειρα και ασφαλη χιλιομετρα! :beer:

sv9cvk
12/10/2014, 01:55
324685324686Ακουω γνωμες

:rolleyes::nono::sick::sad::a06: Κριμα μεν , αλλα δικο δου ειναι!! απλα λεω την γνωμη μου γιατι εσυ ζητησες να την πουμε!!!

Shiatman
12/10/2014, 11:36
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη... :a28:

ikarosk
12/10/2014, 13:18
Εμένα για να πω την αλήθεια μ'αρέσει. Αν καταφέρεις να κάνεις το customizing που θέλεις, χωρίς να πειράξεις κάτι από το πλαίσιο, ώστε να είναι αναστρέψιμο στην αρχική κατάσταση....καν'το.
Το δοκιμάζεις και κρίνεις.
Καλή συνέχεια......:smokin:

skylaros
12/10/2014, 13:23
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5561241/ Σου έχω ένα έτοιμο !!! :p

rgvlouk
12/10/2014, 13:40
Σαφως και δεν θα πειραξω κατι απο το πλαισιο ,μονο μπροστινο και ψαλιδι ,οσο για αλλαγης γεωμετριας ......χχμμμμμμ...επιτρεψτε μου να διαφωνισω 324704324705324706

rgvlouk
12/10/2014, 13:52
Παρτο εσυ φιλαρακι γιατι τα οικονομικα μου δεν αντεχουν και πεμτο μηχανακι

rgvlouk
12/10/2014, 13:59
τ
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5561241/ Σου έχω ένα έτοιμο !!! :p

φιλαρακι παρτο εσυ αφου το ειδες πρωτος γιατι τα οικονομικα μου ειναι χαλια για να παρω και πεμτο μοτο

Zpower
12/10/2014, 15:12
καλα τελειωσε το , πρωτα με το καλο

εαν τελειωσει ποτε ..
το να πετας ετσι χυμα ενα μπροστινο και ενα ψαλιδι στον αερα , δεν το ονομαζεις μηχανακι



Επισης εαν δεν σου βγει στραβο απο ολες τις παντες ...
και μη διαχειρισιμο ..το συζηταμε

για αλλαγη γεωμετριας ??
αστο καλυτερα


και μιλαμε για 550 cc !!!!



μιας χαρας αξιοπρεπεστατο μηχανακι που θα μπορουσες με μηδενικο κοστος να το χαρεις πραγματικα με τα υπολοιπα ομοσταυλα του σε εκδηλωσεις , βολτες , της καθε αντιστοιχης λεσχης η παρεας

Εδω σε αυτην χωρα καταστρεφουμε χωρις λογο και αφορμη καθε ε(ν)νοια ωραιου
και μετα βριζουμε τους ξενους ,για την δικη μας καταντια

ν(ι)σαφι πια

notakos600
12/10/2014, 15:17
Κρίμα το μηχανάκι...

motomaniac
13/10/2014, 01:59
εγω παλι τις γουσταρω τις μετατροπες. κι αφου θα ειναι αναστρεψιμο καντο οτι γουσταρεις. απλα βαζε στην ακρη τα πραγματα του και συμορφωνε οτι θελει συμμαζεμα. βρες οτι λειπει γιατι καποια στιγμη η θα θες να το πουλησεις η απλα θα το βαρεθεις μιας και γινει ποτε αξιομαχο οπως ενα συγχρονο μηχανακι, και ισως τοτε να θελησεις να το ξανακανεις μαμα για μια βολτα. παντως θα επιμεινω κι εγω οτι κακως χαλας ενα πληρες μηχανακι και δνε το πουλας να πρεις ενα αλλο.

vaska
13/10/2014, 09:55
:eek::eek:
Τιν' τούτο???

GFawkes
13/10/2014, 10:12
Ειναι κριμα να καταστεφεις ετσι ενα παλιο μηχανακι σε καλη κατασταση.
Ειναι πλεον 30 ετων....δεν θα κερδισεις τιποτε διαλυοντας το...

και μην μου πεις οτι με το αναποδο και το ψαλιδι θα στριβει...αν θες να μαθεις να στριβεις με παλιο παρε ενα ZXR, CBR 400 που ειναι στημενα για αυτην την δουλεια....

Τι χρηση θα κανεις με ενα παλιο αεροψυκτο του 80 δλδ και δεν σε ικανοποιει....
Μια μερα θα το μετανιωσεις και θα ειναι αργα...ασε που με τα χρηματα που θα πεταξεις τωρα, θα μπορουσες να το ειχες κανει πενα να το καμαρωνεις.

Ψαξε εδω μεσα ενα GPz750turbo που το εκανε ενα παιδι ......λαχανι ανοικτο (αηδια κατα την γνωμη μου-υποκειμενικη δε)
με μουτρο απο KLE.....το εδεινε κατω του κοστους που του πηγε για κανα χρονο δεν το ηθελε κανεις....
(μαμα θα του το επαιρνα στα λεφτα που ζητουσε ΕΧΘΕΣ).....

Ξανασκεψου το και παρε κανενα CB400N να παιζεις αν θελεις....κριμα ειναι λυπησου το.

motomaniac
13/10/2014, 10:43
Ειναι κριμα να καταστεφεις ετσι ενα παλιο μηχανακι σε καλη κατασταση.
Ειναι πλεον 30 ετων....δεν θα κερδισεις τιποτε διαλυοντας το...

και μην μου πεις οτι με το αναποδο και το ψαλιδι θα στριβει...αν θες να μαθεις να στριβεις με παλιο παρε ενα ZXR, CBR 400 που ειναι στημενα για αυτην την δουλεια....

Τι χρηση θα κανεις με ενα παλιο αεροψυκτο του 80 δλδ και δεν σε ικανοποιει....
Μια μερα θα το μετανιωσεις και θα ειναι αργα...ασε που με τα χρηματα που θα πεταξεις τωρα, θα μπορουσες να το ειχες κανει πενα να το καμαρωνεις.

Ψαξε εδω μεσα ενα GPz750turbo που το εκανε ενα παιδι ......λαχανι ανοικτο (αηδια κατα την γνωμη μου-υποκειμενικη δε)
με μουτρο απο KLE.....το εδεινε κατω του κοστους που του πηγε για κανα χρονο δεν το ηθελε κανεις....
(μαμα θα του το επαιρνα στα λεφτα που ζητουσε ΕΧΘΕΣ).....

Ξανασκεψου το και παρε κανενα CB400N να παιζεις αν θελεις....κριμα ειναι λυπησου το.

το συγκεκριμενο "παιδι" το εδωσε το πρασινο τελικα. αλλα ειχε και αλλα δυο 750. το ενα μαμα εντελως και αψογο και το αλλο για ανταλακτικα. πουληθηκε και το μαμα και τωρα εχει 14αρι.

buckley
13/10/2014, 10:48
το συγκεκριμενο "παιδι" το εδωσε το πρασινο τελικα. αλλα ειχε και αλλα δυο 750. το ενα μαμα εντελως και αψογο και το αλλο για ανταλακτικα. πουληθηκε και το μαμα και τωρα εχει 14αρι.

Μπας και θες να μάθεις ποιο "παιδί" πήρε το άψογο ???
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

motomaniac
13/10/2014, 11:01
Μπας και θες να μάθεις ποιο "παιδί" πήρε το άψογο ???
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

πλακα με κανεις? εσυ? φυσικα και μπορω να μαθω.. ολο λεμε και για κατι τσιπουρα οποτε θα μαθω πολλα αλλα για πες...

rgvlouk
13/10/2014, 14:46
Παιδια εχω πρει την αποφαση να το φτιαξω ετσι απο την ημερα που το πηρα απο τον φιλο μου.Σεβομαι την γνωμη σας αλλα εχω την επιθυμια να δοκιμασω αυτο το προτζεκτ χωρις κανιβαλισμους σε σκελετο-υποπλεσιο και κοψε ραψε. Ουτε τριπανια ουτε δισκοπριονο επανω στο κορμι του .Το μπροστινο καθεται χωρις καμια παρεμβαση και το ψαλιδη το ιδιο .Ολα τα υπολοιπα μαμα kawasaki και αν δεν φρεναρει δεν παει ισια δεν κανει για βολτα χαλαρη και δεν στριβει ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΛΙΔΙ του GPZ .Kαι χρονος και διαθεση υπαρχει.Τωρα οσο αφορα τα λεγομενα ορισμενων να το δοσω και να παρω CBR η ZXR 400 για να κανω γρηγορη βολτα ΟΧΙ .Για γρηγορη βολτα εχω RGV SP με cloce ratio σαζμαν

kostakis125
13/10/2014, 18:04
Παιδια εχω πρει την αποφαση να το φτιαξω ετσι απο την ημερα που το πηρα απο τον φιλο μου.Σεβομαι την γνωμη σας αλλα εχω την επιθυμια να δοκιμασω αυτο το προτζεκτ χωρις κανιβαλισμους σε σκελετο-υποπλεσιο και κοψε ραψε. Ουτε τριπανια ουτε δισκοπριονο επανω στο κορμι του .Το μπροστινο καθεται χωρις καμια παρεμβαση και το ψαλιδη το ιδιο .Ολα τα υπολοιπα μαμα kawasaki και αν δεν φρεναρει δεν παει ισια δεν κανει για βολτα χαλαρη και δεν στριβει ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΛΙΔΙ του GPZ .Kαι χρονος και διαθεση υπαρχει.Τωρα οσο αφορα τα λεγομενα ορισμενων να το δοσω και να παρω CBR η ZXR 400 για να κανω γρηγορη βολτα ΟΧΙ .Για γρηγορη βολτα εχω RGV SP με cloce ratio σαζμαν

Δωσε πονο Γιαννη αστους αρχαιοκαπηλους καβασακικους να κραζουνε..καντο οπως σου γουσταρει εσενα.. περα απτην πλακα τωρα ποτε δεν θα στριβει και ποτε δεν θα μπορει να συναγωνιστει με κατι συγχρονο αλλα σε αυτη τη ζωη για το ματι ζουμε και εφοσον ο ιδιοκτητης θελει να το δοκιμασει εχει ολο το δικαιωμα. Να το δουμε πρωτα τελειωμενο και μετα κραζουμε οσο θελουμε

gregogti
13/10/2014, 19:58
εμενα μου αρεσει .στο κατω κατω το θελει για να κανει την βολτα του και οχι για να κανει χρνους στις πιστες .απο οτι ειπε εχει αλλα μηχανακια για αυτου του ειδους τις (βολτες).ας προχωρησει και θα δουμε το τελικο αποτελεσμα .ολοι εχουμε κανει διαφορες σκεψεις στο μυαλο μας αλλα ποτε δεν τις εχουμε πραγματοποιησει .το παιδι εχει την ευκαιρεια να κανει το κεφι του.οποτε δεν μας πεφτει λογος για κραξιμο.....keep going

dlabrakis
13/10/2014, 22:35
ρε προχωρα την μοντα κι ασε τα λογια........και βαζε και καμια φωτο να γουσταρουμε....εγω ειμαι υπερ του "κανιβαλισμου" που λενε μερικοι...καντο να γουσταρεις δικο σου ειναι!!....:beer:

Marinos-GSXR
13/10/2014, 22:38
(γνωμη μου)το να πετας πανω σε ενα Gpz550 ενα αναποδο και μια ψαλιδαρα ετσι απλα (σε μια μοτοσυκλετα που την εβλεπα εκεινη την εποχη και τρεχανε τα σαλια μου και μελοντικα ειχα την ευχαριστηση να την οδηγησω) το θεωρω ιεροσυλια.απο εκει και περα ιδιοκτητης εισαι εσυ και κανε οτι γουσταρεις!αλλα απο την στιγμη που το βγαζεις δημοσια και λες τι θελεις να της κανεις τοτε θα δεχεσαι και εσυ, ολες της γνωμες και σχολια.....ελπιζω να την ευχαριστηθεις σε οποια μορφη(νομιζεις εσυ) οτι σε φτιαχνει.....

Zpower
13/10/2014, 22:54
ΗΡΕΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ .........


δεν κραζουμε .. μην το λαμβανεις ως κραξιμο ...
ΑΛΗΘΕΙΕΣ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ αναφερουμε


εγραψε ο φιλος μεταξυ πολλων τα εξης

{{{{ Σεβομαι την γνωμη σας αλλα εχω την επιθυμια να δοκιμασω αυτο το προτζεκτ χωρις κανιβαλισμους σε σκελετο-υποπλεσιο και κοψε ραψε. Ουτε τριπανια ουτε δισκοπριονο επανω στο κορμι του . }}}}


αυτο που περιγραφεις δεν μπορει να γινει .. θα πρεπει να το κοψεις και να το ραψεις

και με πολυ μεγαλο κοστος για να γινει σωστο .. οποτε ακυρο



Για το λογο που το θελεις .δεν αξιζει , ειναι ασκοπος χρονος και ασκοπα εξοδα ..και δεν προκειται να τελειωσει σωστο
εκτος εαν πας για κατι το συγκεκριμενο ...εκει να το καταλαβω

κρατησε το μαμα να το χαρεις ... και να σε ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ και εμεις μαζι του


και βρες ενα χρεπι που εχει το υποβαθρο για καστομια ...
δεν ειμαστε (συγχ μου τον πληθυντικο ) κατα του καστομαιζ ..

το γουσταρουμε ...και θα συνεχισουμε να το εφαρμοζουμε , οσο τα χερια μας μπορουν να κρατουν κατσαβιδι ακομη
αλλα για το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι κριμα .. ρε γμτττ

φιλικα παντα και χωρις διαθεση (( παρεξηγησης ))

απο την στιγμη ομως που παρουσιαζεις το θεμα ...
σκεψου και τον αντιλογο

Λευκάδιος
14/10/2014, 00:00
Παντως αρκετα μοντελα της AC Sanctuary εχουν εκθειαστει(οχι αδικα) απο αρκετους ρετρολαγνους αυτου του φορουμ.Μπορει βεβαια τα συγκεκριμενα μοντελα να εχουν ενισχυσεις σε πλαισια και να εχουν κοστισει χιλιαδες ευρω αλλά original δεν τα λες.
Συμφωνω με οσους ειπαν περι δυνατοτητας μελλοντικης επαναφορας σε εργοστασιακη μορφη,ας κανει το κεφι του(γιατι αυτο ειναι ο σκοπος)και αν δεν του αρεσει το ξανακανει μαμα.

rgvlouk
14/10/2014, 00:05
Δεν βλεπω πουθενα κανενα κραξιμο στα λογια σας .εαν μπορεις και θες πες μου τι θα πρεπει να κοψω και να ραψω επανω στον σκελετο για να προσαρμοσω το μπροστινο και το ψαλιδη για να βγει σωστο και ποσο υπολογιζεις να κοστιση σε χρημα το εν λογω επιχειριμα???? η βοηθεια σου ειναι ευπροσδεκτη .περιμενω απαντηση

Zpower
14/10/2014, 10:31
καλημερα ....
κανεις δεν γνωριζει κοστος εκ των προτερων

εχω 3 μπροστινα που καθονται στην ακρη εδω και 10 χρονια γιατι τελικα το αποτελεσμα θα ηταν .... μια μαλακια και ολοκληρη
και μιλαμε απο ενα μονο μηχανακι ...μονο τα μπροστινα

υπολογισε το κοστος στο ελαχιστο και εντελως φιλικα 1000 ευροπουλα (για εμενα η τιμη αυτη ) τοτε στις καλες εποχες ( και απο συγκυριες χωρις κοστος μεταφορικων ) ..
σημερα το ενα μονο μπροστιναρι εχει πανω απο 600/700 και δεν το βρισκεις με τιποτε ..υπολογισε και μεταφορικα που ξεσκιζουν πια

απο αλλο μηχανακι ..που εχω ανεβασει σε θρεντ
3 σετ καρμπυλατερ Χ 800 ΕΥΡΩ (και παλι λεω λιγα ) ...φτασαμε στα 2500 ευρω


θελετε να συνεχισω ?


σχετικα με AC Sanctuary τα πλαισια ειναι τα περισσοτερα δικα τους με γεωμετριες ... υλικα ...κολλησεις ...διατομες και διαστασεις , προσγειωμενες στη νεα εποχη


Αυτα που θελεις να βαλεις επανω στο καρχαριακι η πυραυλακι κατα τους βορειους θα κανουν το σκελετο να μαστιχαρει σαν φυσαρμονικα λεωφορειου ...
και αντε και τα εβαλες επανω ..πως εισαι σιγουρος οτι εχουν μπει κεντρο ?
με το ματι ?

οκ ..το δεχομαι οτι ειναι ολα κεντρο ..με τι θα τα συνεχισεις ?

φρενα .τροχους . προβληματα αλυσιδας στον πισω τροχο , αναρτησεις κλπ κλπ ολα πρεπει να δουλεουν αψογα ...

(( εδω συμπτωματικα ταιριαξε να κανουμε την ιδια μοντα 2 ανθρωποι του φορουμ αυτην την στιγμη ακριβως με τα ιδια υλικα που λες και να τα ειχαμε πραγγελια σε διαστασεις ,,και εχουμε γ@μ@θει για να βαλουμε ενα ψαλιδι σε ενα σκελετο επανω που καθεται με κλειστα ματια )))

επιστροφη ..στο τελος θα το βγαλεις στο δρομο ..και θα ξενερωσεις


Σαν να εχεις την θεα Μονικα στο κρεβατι σου και να θες να της βαλεις μασκα ομορφιας ...

γιατι πατησε τα 60 ?


προσωπικη γνωμη ειναι αυτη ..



σορρυ πρεπει να κλεισω ..οπου θελετε βοηθεια ευχαριστως

astroman76
14/10/2014, 12:04
εμενα με αρεσει αρκει να το κρατησεις οσο αναφορα την εμφανιση του κουστουμιου μαμα ισως σε πρασινο οπως του Rainey! και να κανεις τις μετατροπες σωστα...

και μηλαμε για ενα GPz550 οχι για brough superior....

324842

324843

324844

gregogti
14/10/2014, 12:47
καλημερα ....
κανεις δεν γνωριζει κοστος εκ των προτερων

εχω 3 μπροστινα που καθονται στην ακρη εδω και 10 χρονια γιατι τελικα το αποτελεσμα θα ηταν .... μια μαλακια και ολοκληρη
και μιλαμε απο ενα μονο μηχανακι ...μονο τα μπροστινα

υπολογισε το κοστος στο ελαχιστο και εντελως φιλικα 1000 ευροπουλα (για εμενα η τιμη αυτη ) τοτε στις καλες εποχες ( και απο συγκυριες χωρις κοστος μεταφορικων ) ..
σημερα το ενα μονο μπροστιναρι εχει πανω απο 600/700 και δεν το βρισκεις με τιποτε ..υπολογισε και μεταφορικα που ξεσκιζουν πια

απο αλλο μηχανακι ..που εχω ανεβασει σε θρεντ
3 σετ καρμπυλατερ Χ 800 ΕΥΡΩ (και παλι λεω λιγα ) ...φτασαμε στα 2500 ευρω


θελετε να συνεχισω ?


σχετικα με AC Sanctuary τα πλαισια ειναι τα περισσοτερα δικα τους με γεωμετριες ... υλικα ...κολλησεις ...διατομες και διαστασεις , προσγειωμενες στη νεα εποχη


Αυτα που θελεις να βαλεις επανω στο καρχαριακι η πυραυλακι κατα τους βορειους θα κανουν το σκελετο να μαστιχαρει σαν φυσαρμονικα λεωφορειου ...
και αντε και τα εβαλες επανω ..πως εισαι σιγουρος οτι εχουν μπει κεντρο ?
με το ματι ?

οκ ..το δεχομαι οτι ειναι ολα κεντρο ..με τι θα τα συνεχισεις ?

φρενα .τροχους . προβληματα αλυσιδας στον πισω τροχο , αναρτησεις κλπ κλπ ολα πρεπει να δουλεουν αψογα ...

(( εδω συμπτωματικα ταιριαξε να κανουμε την ιδια μοντα 2 ανθρωποι του φορουμ αυτην την στιγμη ακριβως με τα ιδια υλικα που λες και να τα ειχαμε πραγγελια σε διαστασεις ,,και εχουμε γ@μ@θει για να βαλουμε ενα ψαλιδι σε ενα σκελετο επανω που καθεται με κλειστα ματια )))

επιστροφη ..στο τελος θα το βγαλεις στο δρομο ..και θα ξενερωσεις


Σαν να εχεις την θεα Μονικα στο κρεβατι σου και να θες να της βαλεις μασκα ομορφιας ...

γιατι πατησε τα 60 ?


προσωπικη γνωμη ειναι αυτη ..



σορρυ πρεπει να κλεισω ..οπου θελετε βοηθεια ευχαριστως

o ανθρωπος λεει οτι τα εχει ολα τα πραγματα και απο οτι καταλαβα τα φτιαχνει μονος του χωρις συνεργεια κτλ...οποτε δεν προκειται να του στοιχισει τιποτα παρα μονο τις δικες του ωρες που θα χαλασει ...οποτε δωσε στον λαο φωτο απο το project....

rgvlouk
14/10/2014, 13:46
ρε προχωρα την μοντα κι ασε τα λογια........και βαζε και καμια φωτο να γουσταρουμε....εγω ειμαι υπερ του "κανιβαλισμου" που λενε μερικοι...καντο να γουσταρεις δικο σου ειναι!!....:beer:

Κατι τετοια μου ανεβαζουν τη ψυχολογια:beer::beer::beer:

GFawkes
14/10/2014, 13:54
Υπεροχο
καταπληκτικο
μοναδικο
πρωτοτυπο....


Βαζε φωτο μονο.

kostakis125
14/10/2014, 21:25
http://2strokebiker.files.wordpress.com/2009/01/12-09-06063.jpg

http://thekneeslider.com/images/2011/11/kwikasfaki-7.jpg

παραθετω 2 μοντελα πολυ πιο σπανια απο το 550 που ομως εχουν κανιβαλιστει αλλα το αποτελεσμα εμενα προσωπικα μου αρεσει περισοοτερο απο τα οριτζιναλ και μπορεις να τα χαρεις και πολυ περισσοτερο αποτι με ταμπουρα και αναρτησεις παπιου!

buckley
14/10/2014, 21:32
http://2strokebiker.files.wordpress.com/2009/01/12-09-06063.jpg

http://thekneeslider.com/images/2011/11/kwikasfaki-7.jpg

παραθετω 2 μοντελα πολυ πιο σπανια απο το 550 που ομως εχουν κανιβαλιστει αλλα το αποτελεσμα εμενα προσωπικα μου αρεσει περισοοτερο απο τα οριτζιναλ και μπορεις να τα χαρεις και πολυ περισσοτερο αποτι με ταμπουρα και αναρτησεις παπιου!

Το δεύτερο δεν ανοίγει αλλά αν κρίνω από το πρώτο άστο καλύτερα...
Α και μην μπερδεύεσαι δεν μισώ τις μετατροπές μόνο την κακογουστιά.

kostakis125
14/10/2014, 21:41
και εγω ειμαι υπερ της στοκ μορφης των μηχανων αλλα επειδη τον ιδιοτητη τον γνωριζω, αν κραταγε τη συγκεκριμενη μηχανη οριτζιναλ θα την ειχε κουκουλωμενη σε μια αποθηκη. Οποτε γιατι να μην τη χαρει περισσοτερο ετσι?

Επισης για μενα το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχει να πει τιποτα. Το ξερω οτι ηταν το ονειρο πολλων αποδω μεσα οταν κυκλοφορουσε αλλα και τι μαυτο??? Δηλαδη σε 20 χρονια θα γινεται ο ιδιος διαλογος σε φορουμ γιατι καποιος παει να κανει καστομαιζινγκ σε TDM?

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 21:44
Το ξερω οτι ηταν το ονειρο πολλων αποδω μεσα οταν κυκλοφορουσε αλλα και τι μαυτο??? Δηλαδη σε 20 χρονια θα γινεται ο ιδιος διαλογος σε φορουμ γιατι καποιος παει να κανει καστομαιζινγκ σε TDM?

:confused:
Mα καλα, ποιος ειχε ονειρο να παρει TDM???
:lol::lol::lol:

kostakis125
14/10/2014, 21:47
:confused:
Mα καλα, ποιος ειχε ονειρο να παρει TDM???
:lol::lol::lol:

Οι μισοι Ελληνες σε ηλικιες 18-35

Εγω παντως κανω τη διαφορα γιατι ουτε εχω οδηγησει ουτε και θελω και αμα πετυχω κανενα του ριχνω και ενα τσαγακι με τη γριουλα μου!:lol:

buckley
14/10/2014, 21:48
και εγω ειμαι υπερ της στοκ μορφης των μηχανων αλλα επειδη τον ιδιοτητη τον γνωριζω, αν κραταγε τη συγκεκριμενη μηχανη οριτζιναλ θα την ειχε κουκουλωμενη σε μια αποθηκη. Οποτε γιατι να μην τη χαρει περισσοτερο ετσι?

Επισης για μενα το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχει να πει τιποτα. Το ξερω οτι ηταν το ονειρο πολλων αποδω μεσα οταν κυκλοφορουσε αλλα και τι μαυτο??? Δηλαδη σε 20 χρονια θα γινεται ο ιδιος διαλογος σε φορουμ γιατι καποιος παει να κανει καστομαιζινγκ σε TDM?

Για υδρόψυκτο Suzuki δες εδώ να μαθαίνεις.
324887

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gt750%20vallelunga.htm

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 21:53
Οι μισοι Ελληνες σε ηλικιες 18-35

Εγω παντως κανω τη διαφορα γιατι ουτε εχω οδηγησει ουτε και θελω και αμα πετυχω κανενα του ριχνω και ενα τσαγακι με τη γριουλα μου!:lol:

Οδηγα το. Ειναι ωραιο για ταξιδια η αληθεια ειναι. Ενα με βελτιωμενες αναρτησεις θα το επαιρνα να κανω ενα πανευρωπαϊκο ταξιδακι. :)

kostakis125
14/10/2014, 22:02
Για υδρόψυκτο Suzuki δες εδώ να μαθαίνεις.
324887

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gt750%20vallelunga.htm

Απλα φοβερο κατασκευασμα αλλα που μπορεις να το πας τη σημερον ημερα?

kostakis125
14/10/2014, 22:04
Οδηγα το. Ειναι ωραιο για ταξιδια η αληθεια ειναι. Ενα με βελτιωμενες αναρτησεις θα το επαιρνα να κανω ενα πανευρωπαϊκο ταξιδακι. :)

Αν βρω διαθεσιμο για βολτα ισως αλλα οχι και να το αγορασω..ειπαμε..

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 22:19
Απλα φοβερο κατασκευασμα αλλα που μπορεις να το πας τη σημερον ημερα?

Eδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142794&highlight=grab+the+flag :a01:

teogtp
14/10/2014, 23:12
Οδηγα το. Ειναι ωραιο για ταξιδια η αληθεια ειναι. Ενα με βελτιωμενες αναρτησεις και τριβαλιτσο για τα βοτανα θα το επαιρνα να κανω ενα πανευρωπαϊκο ταξιδακι. :)

Το σωστο..........:D

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 23:41
Το σωστο..........:D

:lol::lol::lol:

Kαι ολοσωμη dainese Panoramix με αντιστοιχο κρανος!

astroman76
15/10/2014, 00:40
http://2strokebiker.files.wordpress.com/2009/01/12-09-06063.jpg

http://thekneeslider.com/images/2011/11/kwikasfaki-7.jpg

παραθετω 2 μοντελα πολυ πιο σπανια απο το 550 που ομως εχουν κανιβαλιστει αλλα το αποτελεσμα εμενα προσωπικα μου αρεσει περισοοτερο απο τα οριτζιναλ και μπορεις να τα χαρεις και πολυ περισσοτερο αποτι με ταμπουρα και αναρτησεις παπιου!

το πρωτο τρωγωτανε μεχρι που εβαλε την ουρα απο κ5... ελεος.. το μηχανακι σχεδιαστικε το 70

kostaskk
15/10/2014, 01:04
αυτο δεν ηταν που αν και υδροψυχτο ειχε πολυ λιγοτερα αλογα απο το αεροψυκτο kawasaki? και φυσικα παραπανω βαρος :-p

kostakis125
15/10/2014, 01:07
αυτο ειχε πιο τουριστικο χαρακτηρα και αποτι εχω διαβασει ηταν πολυ πιο ανθεκτικο και ασπαστο απο πολλα 4τ τουριστικα της εποχης

buckley
15/10/2014, 09:10
αυτο ειχε πιο τουριστικο χαρακτηρα και αποτι εχω διαβασει ηταν πολυ πιο ανθεκτικο και ασπαστο απο πολλα 4τ τουριστικα της εποχης

Είχε ένα "λουλούδι" στην Άρτα πριν κάτι μήνες...
Δες και διαχρονικά "γούστα"
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129444

Και μιας και μιλάμε για επεμβάσεις σε αερόψυκτο 550 ,πλην των καλαμιών που εξέχουν το υπόλοιπο δε με χαλάει ...
324905
(Ρέθυμνο) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5597420/

theofilos888
15/10/2014, 09:50
Είχε ένα "λουλούδι" στην Άρτα πριν κάτι μήνες...
Δες και διαχρονικά "γούστα"
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129444

Εσύ ο απο πάνω ...... ΜΗΝ ξαναβάλεις τέτοιες παραπομπές!!!! Καήκαμε πρωί πρωί!!!!!!!!

GFawkes
15/10/2014, 10:26
Buckley

Το GSX που εβαλες ειναι "μαμα" ολα τα περιφεριακα, ψαλιδια, τροχοι....

μονο που το εχει βαψει και εβαλε πιο μπαλουν λαστιχα...

Καμια σχεση με την 16αρα λευκη τριμπρατση που εβαλε ο φιλος στο Gp...

sapila racing
15/10/2014, 10:29
Είχε ένα "λουλούδι" στην Άρτα πριν κάτι μήνες...
Δες και διαχρονικά "γούστα"
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129444

Και μιας και μιλάμε για επεμβάσεις σε αερόψυκτο 550 ,πλην των καλαμιών που εξέχουν το υπόλοιπο δε με χαλάει ...
324905.

(Ρέθυμνο) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5597420/

Ναι να το κοιτας μόνο όμως ε?

Οποιος το καβαλήσει αυτό ή είναι ήρωας ή μ@@@ας.
Αρχικά ήταν GSX550 ES/EF το οποίο μηχανάκι ήταν οριακό σε συμπεριφορά λόγω 16ρη τροχού.
Το εχω καβαλήσει κι εχω φαει και γερη τούμπα με τετοιο το 1985.
Με το πηρούνι να εχει περασει το μισο σχεδον μεσα απο τις πλάκες, δεν είναι απλά επικίνδυνο αλλά κατι άλλο....
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια, και οποιος γουσταρει να τσακίζεται και στην ευθεία αν παει με πανω απο 100 χλμ ωρα προκειμένου να εχει ενα μηχανακι με ιδιαίτερο look μεγεια του με χαρά του.
Ομως αυτός που θα το πάρει (αν το παρει κανείς βεβαια ετσι οπως είναι) το πιθανότερο είναι να είναι καποιος άσχετος που έχει πλήρη άγνοια του τι αγόρασε, ακριβώς όπως ο φίλος εδω που ήθελε αρχικά να αλλάξει τιμόνι... :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142648

:D

buckley
15/10/2014, 10:39
Ναι να το κοιτας μόνο όμως ε?

Οποιος το καβαλήσει αυτό ή είναι ήρωας ή μ@@@ας.
Αρχικά ήταν GSX550 ES/EF το οποίο μηχανάκι ήταν οριακό σε συμπεριφορά λόγω 16ρη τροχού.
Το εχω καβαλήσει κι εχω φαει και γερη τούμπα με τετοιο το 1985.
Με το πηρούνι να εχει περασει το μισο σχεδον μεσα απο τις πλάκες, δεν είναι απλά επικίνδυνο αλλά κατι άλλο....
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια, και οποιος γουσταρει να τσακίζεται και στην ευθεία αν παει με πανω απο 100 χλμ ωρα προκειμένου να εχει ενα μηχανακι με ιδιαίτερο look μεγεια του με χαρά του.
Ομως αυτός που θα το πάρει (αν το παρει κανείς βεβαια ετσι οπως είναι) το πιθανότερο είναι να είναι καποιος άσχετος που έχει πλήρη άγνοια του τι αγόρασε, ακριβώς όπως ο φίλος εδω που ήθελε αρχικά να αλλάξει τιμόνι... :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142648

:D

Ρε μπαγάσα είλικρινά ήμουν σίγουρος ότι θα δήλωνες απερίφραστα την απέχθεια σου και ήθελα να βάλω ΥΓ " μακάρι να μη μας πάρει χαμπάρι ο ψηλός ".
Βλέπω πάντως ρεύμα προς τα "καφεδάκια" και μάλλον οι συμβουλές σας προς ναυτιλομένους να είναι απαραίτητες...
Θα ήθελα από περιέργεια πάντως να το οδηγήσω να δω τι "δείχνει" .

GFawkes
15/10/2014, 10:45
Μεγαλο ενδιαφερον θα εχει και το φρεναρισμα του...

ειδικα οταν ακουμπαει το σωληνακι στην διχως αποστατη ή φτερο ροδα, χυνοντας τα υγρα φρενων στο λαστιχο....

Ετσι....Ζησε την ζωη στο ΜΑΞ!!!!(δεν θα κρατησει πολυ αλλα αφου αυτο θελει το παλικαρι)

astroman76
15/10/2014, 15:34
to GSX απλα δεν εχει αναρτησεις επρος στον βομο της Χιπστερομοδας προτημω ενα μηχανακι με πηρουνια απο RGV και 17ρες με λαστιχα και φρενα παρα στηλακι αλητικο και οταν πας να στρηψεις να μην εχεις φρενα και αναρτηση... για να μην μηλησω για κατι λαστιχα που πανε και βαζουν πλεον (firestones)

rgvlouk
17/10/2014, 14:38
Αρχισανε τα οργανα παιδες .Η αρχηκη μου σκεψη ειναι και τελικη αποφαση για το ολο προτζεκτ.Πισω θα μπει ψαλιδι απο gsxr 1100 με 17αρα ζαντα και το οποιο υπαρχει κομπλε .Μετα απο μετρισεις εγιναν και οι αναλογες εργασιες στο325073 ψαλιδι και λιγο τροχισμα στον κινητηρα και το ψαλιδι για να μην ερχονται σε επαφη μεταξη τους[ATTACH=CONFIG]325073325074

rgvlouk
17/10/2014, 14:39
325076[/ATTACH]325077

GFawkes
17/10/2014, 14:48
Παει το αναστρεψιμο λοιπον...

notakos600
17/10/2014, 15:25
Και μιας και μιλάμε για επεμβάσεις σε αερόψυκτο 550 ,πλην των καλαμιών που εξέχουν το υπόλοιπο δε με χαλάει ...
(Ρέθυμνο) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5597420/

Χαλάω το τόπικ του παιδιού, αλλά μια κουβέντα μόνο.
Θα μπορούσε απλά να κόψει τα ελατήρια 8-10cm και να βάλει μεγαλύτερους αποστάτες, τουλάχιστον θα είχε τα πιρούνια πρόσωπο στην επάνω πλάκα.

Bowleno
17/10/2014, 17:13
Κρίμα το μηχανάκι, :( ήταν από τους νεανικούς μου έρωτες :(:(

Bob_o_mastoras
17/10/2014, 18:05
325092

:plaf::a027: :eek::uplate::eyepop::a7::panic::faint:
:bigcry::bigcry::bigcry::cry::cry::cry:

Τωρα αυτο πως αναστρεφεται;; Με σιδηροστοκο;;;;; :rolleyes:

Τεσπα! Φτιαχ'το τουλαχιστον ωραιο και ψαρωτικο αφου το κανιβαλισες ηδη!!!

slzr
14/11/2014, 03:51
Τον φάγατε τον άνθρωπο.... Τέρμα τα updates.... :)

GFawkes
14/11/2014, 08:52
Δεν πειραζει...

τωρα μαλλον θα εχει κοψει σκελετο και θα εχει βαλει ρεζερβουαρ απο βιραγκο....

notakos600
14/11/2014, 12:09
Δεν πειραζει...

τωρα μαλλον θα εχει κοψει σκελετο και θα εχει βαλει ρεζερβουαρ απο βιραγκο....


Γμστα δλδ. :cry:

NICKAWASAKI
23/11/2014, 00:15
gsx550e ανακατασκευη στα εργωστασιακα της χρωματα 327417

proco
11/12/2014, 18:00
ειχα και εγω gpz 550 84 μοντελο.

Πανω σε αυτο εμαθα να οδηγω οταν ημουν 15 χρονων.

Ηταν σε αριστη κατασταση, 1ο χερι( του πατερα μου) ναυτικος οποτε και τα χιλιομετρα μετα βιας 20000.

Αποτελεσμα, του εβγαλα τα ματια

1) Καρμπυρατερ απο 750 gpz .
2) Ηλεκτρονικη επισης απο 400 me αποτελεσμα να μην εχει κοφτες.. αν θυμαμαι καλα την 3η την εβαζα 12200!
3) Εξατμιση 4-1 sprint dymatize και εκανε καταστροφες.

Γενικα το ευχαριστηθηκα μια 5ετια το μηχανακι αυτο.. εχω και ενα μικρο βιντεο αν το βρω θα το ανεβασω.

Στο κοντερ μ εχει γραψει εως 230 χιλιομετρα σπασμενο

Ωραιες αναμνησεις μ εφερες..καλη συνεχεια με την μετατροπη σου.

Πλεον βρισκεται σε ενα υπογειο γκαραζ παρατημενο σε επαρχια..και δουλευει κανονικα..λιγο βαρανε τα μεταλλα μεσα ιε καδενα κτλ αλλα ειναι αθανατο

rgvlouk
08/01/2016, 22:33
350091350092[ATTACH=CONFIG]350090

rgvlouk
08/01/2016, 22:35
350093

pegasakos
08/01/2016, 22:44
Αντε Γιαννη παμε δυνατα :beer:

rgvlouk
26/07/2016, 17:24
363196363197

astroman76
26/07/2016, 23:32
καλο γηνεται κρατησε τα μαμα πλαστικα μην βαλεις τιποτα ουρες απο ζ750 κτλ


363201

sapila racing
27/07/2016, 10:50
363196

Ωραίο! :beer:

vforever
22/08/2016, 15:09
Πολυ καλυτερα αυτα που εβαλες τωρα,ταιριαζουν οπτικα περισσοτερο.καλη συνεχεια φιλε.


Εχω ενα ιδιο και δεν θα αλλαζα τιποτα επανω του.:beer: