PDA

View Full Version : Πρόβλημα με κλειδαριά



Hayate
09/10/2014, 10:53
Και όπως λέει ο τίτλος σήμερις το πρωί ενώ όλα ήταν καλά και όμορφα η κλειδαριά του τιμονιού άρχισε να κάνει τσιριμονιές,βρε καλό μου βρε χρυσό μου έκανα εκεί 3-4 κινήσεις πάνω κάτω το κλειδάκι ωσπου σε κάποια στιγμή μετα απο κανα λεπτάκι γύρισε το κλειδί.Υποθέτω πως έχει πάρει λίγο υγρασία μέσα.Και τώρα η ερώτηξις:Αξίζει να χρησιμοποιηθεί κανα λαδάκι τύπου WD40 ή θέλει κάποιον περαιτέρω έλεγχο και να φοβάμαι οτι παίζει να θέλει και καμμια αντικατάσταση;

teogtp
09/10/2014, 11:04
Απ'οτι εχω καταλαβει τα σουτζουκια απο κλειδαριες ειναι λιγο gtp.
Και στο δικο μου τα σκαλωματα τα ειχε απο καινουργιο.
WD40 (λιγο ετσι!)και εισαι κομπλε.

Hayate
09/10/2014, 11:06
Ε ενταξει λογικό μου κάνει για μηχανάκι που έχει αλλάξει 2 χέρια ήδη και εγώ είμαι το 3ο...και με ακινησία πάνω απο 1-2 χρόνια....πρέπει να έχει μαζέψει και εμένα μέσα

amyroukai
09/10/2014, 11:08
Δεν έχεις πειστεί ότι πήρες μπορντελάκιο ακόμα; Τι άλλο θα χαλάσει; Πάρε κανένα ΚαΤέΜ να συχάσεις και να γουστάρεις.

Billymuse
09/10/2014, 11:19
Wd40 και οχι άλλες βόλτες με τον Μητσουτακ :wave2:

Hayate
09/10/2014, 11:24
Δεν έχεις πειστεί ότι πήρες μπορντελάκιο ακόμα; Τι άλλο θα χαλάσει; Πάρε κανένα ΚαΤέΜ να συχάσεις και να γουστάρεις.

Βρε αει απο δώ εσύ....ναι δε θα ξεχάσω να πάρω Αρετή ΚΤΜ.....τώρα πάω να κλείσω 1 SMT τώρα με χρηματοδότηση....Άσε ρε μια χαρά είναι το μηχανάκι με τόση ακινησία ενα ανορθωτάκο έβγαλε το έρμο,σιγά η κλειδαριά τώρα πήρα λάδι και θα την λαδώσω

Tedvj23
09/10/2014, 11:32
wd40 και ας το να μουλιασει..:bawl::beer:

Bob_o_mastoras
09/10/2014, 12:48
wd40. TO φαρμακο!!!
Βαλε ομως σε ολα τα κινουμενα μερη της κλειδαριας, πανω κατω.

amyroukai
09/10/2014, 13:13
ρίξε μέσα μπόλικο, βάλε κλειδί, δούλεψέ το να πάει παντού (γύρνα το δηλαδή σε όλες τις θέσεις) και σαν κενούργηο φήλως. βάλαι κε μοτορκότε να γσληστράι, βάι βάι βάι.

o_gavros
09/10/2014, 13:31
αντι του wd40, ςγω θα σου προτείνω λίγο σπρέι σιλικόνης.
για να δουλεύουν όλα σμούδλη


και μην ακούς τις κακές τις γλώσσες να λένε ότι είναι τριμπούρδελο το μηχανάκι σου.
όποιος αγαπάει παιδεύει και τέτχια :p

Billymuse
09/10/2014, 14:17
αντι του wd40, ςγω θα σου προτείνω λίγο σπρέι σιλικόνης.
για να δουλεύουν όλα σμούδλη


και μην ακούς τις κακές τις γλώσσες να λένε ότι είναι τριμπούρδελο το μηχανάκι σου.
όποιος αγαπάει παιδεύει και τέτχια :p

Εσένα εκτός οτι σε πλήρωσε για να τον προσέχεις στις βόλτες πρέπει να σου δίνει και για
να γράφεις καλα λόγια και για το μηχανάκι του...:rolleyes:

Hayate
09/10/2014, 14:28
αντι του wd40, ςγω θα σου προτείνω λίγο σπρέι σιλικόνης.
για να δουλεύουν όλα σμούδλη


και μην ακούς τις κακές τις γλώσσες να λένε ότι είναι τριμπούρδελο το μηχανάκι σου.
όποιος αγαπάει παιδεύει και τέτχια :p

Πες τα χρυσόστομε...Να 'ταν η ζήλια ψώρα, θα ξυνόταν όλη η χώρα....χαχαχα


Εσένα εκτός οτι σε πλήρωσε για να τον προσέχεις στις βόλτες πρέπει να σου δίνει και για
να γράφεις καλα λόγια και για το μηχανάκι του...:rolleyes:

Εσύ μωρή κουφάλα θυμήσου τις επιθέσεις που μου κάνεις.....εγώ φταίω που είπα και στους άλλους να σε περιμένουμε...έπρεπε να είχαμε πάρει δρόμο...


ρίξε μέσα μπόλικο, βάλε κλειδί, δούλεψέ το να πάει παντού (γύρνα το δηλαδή σε όλες τις θέσεις) και σαν κενούργηο φήλως. βάλαι κε μοτορκότε να γσληστράι, βάι βάι βάι.

Φήλαρακει;Και πως το βάνουναι αυτούνω;με ποτιστήρι;;;;;:D


Υ.Γ. Ελαδώθη πάντως και τώρα πηγαίνει κορδέλα....νο μορ προβλέμο...

amyroukai
09/10/2014, 15:10
Φήλαρακει;Και πως το βάνουναι αυτούνω;με ποτιστήρι;;;;;:D


Υ.Γ. Ελαδώθη πάντως και τώρα πηγαίνει κορδέλα....νο μορ προβλέμο...

Δεν έχεις δει φιάλη WD40 που έχει και ένα τσουτσούνι σωληνάκι που κουμπώνει επάνω στο ακροφύσιο, ακριβώς για αυτές τις δύσκολες αποστολές;

Hayate
09/10/2014, 15:13
Βρε πλάκα κάνω....ηγοράσθη το WD40 με το "τσουτσουνάκιον" και εναπόθεσα εις την κλειδαριά......αυτό διάβαζα στο site τους κάμει τα πάντα....Λες να κάνει και για τηγάνισμα;χαχαχαχα

amyroukai
09/10/2014, 15:38
λέει ότι είναι fish oil. Για θαλασσινά θα κάνει λοιπόν. Μη με καλέσεις για φαγητό :P

Hayate
09/10/2014, 15:44
Αχαχαχαχαχα αν συνεχίσεις να μου προσβάλεις τη μηχανή θα στο ρίξω στο επόμενο ραντεβού στον Κρίκο στο φαϊ σου.. :P

toyar
09/10/2014, 17:45
ρε γιατι δε λετε στο παιδι οτι αμα ριξει σπρει στην κλειδαρια θα βρωμισει το κλειδι και θα του κανει χαλια την τσεπη;:smokin:

cityfly
09/10/2014, 17:54
εγώ πάντως απουσία WD40 είχα βολευτεί με λίγο ελαιόλαδο, προσοχή όμως στα ρούχα μετά γιατί μένει και στο κλειδί

Pan (dvs)
09/10/2014, 19:09
εγώ πάντως απουσία WD40 είχα βολευτεί με λίγο ελαιόλαδο, προσοχή όμως στα ρούχα μετά γιατί μένει και στο κλειδί

Στο ελαιολαδο κολλανε οι σκονες και γινεται λασπη.Ασε που παγωνει τον χειμωνα.Καθαρισε το πριν κολλησει.

Bob_o_mastoras
09/10/2014, 20:04
ρε γιατι δε λετε στο παιδι οτι αμα ριξει σπρει στην κλειδαρια θα βρωμισει το κλειδι και θα του κανει χαλια την τσεπη;:smokin:

Aπο μεσα ειναι η τσεπη! Δεν φαινεται! :p:p:p (βρωμιλος)

notakos600
10/10/2014, 07:43
Πάντως στο σπίτι της γυναίκας μου στο χωριό που είχαμε να πάμε κάτι μήνες και κόλλαγε η γλώσσα της πόρτας, έβαλα λίγο κρεμοσάπουνο και δεν κρατιόταν λέμε, ανοιγόκλεινε μόνη της με το που με έβλεπε να πλησιάζω. :lol:

stam2
10/10/2014, 07:51
πάντως είναι διαπιστωμένο στις κλειδαριές της σουζούκι ότι αφού εμφανιστεί η δυσκολία να γυρίσει, η λύση είναι να δίνεις μία τάση καθώς γυρνάς το κλειδί τραβώντας το προς τη μεριά του οδηγού... στο 90% βοηθάει να γυρίσει...

Hayate
10/10/2014, 19:53
πάντως είναι διαπιστωμένο στις κλειδαριές της σουζούκι ότι αφού εμφανιστεί η δυσκολία να γυρίσει, η λύση είναι να δίνεις μία τάση καθώς γυρνάς το κλειδί τραβώντας το προς τη μεριά του οδηγού... στο 90% βοηθάει να γυρίσει...

Ισχύει,το δοκίμασα και δούλεψε πρωτού βάλω WD40.Τώρα μπορώ να πώ οτι λειτουργεί πιό στρωτά το κλειδί.

aardvark
10/10/2014, 21:43
Καλή λύση επίσης είναι το σπρευ επαφών με λάδι όπως το phillips το κόκκινο.