PDA

View Full Version : στραβοί δίσκοι;



Konstantinos
09/10/2014, 19:22
Πέρασα πρόσφατα από ΚΤΕΟ τη μοτοσυκλέτα.
Ο ελεγκτής μου είπε ότι στο φρενάρισμα οι δίσκοι εμπρός-πίσω κάνουν "οβάλ".
Δεν κατάλαβα τι εννοούσε οπότε μου εξήγησε ότι παρουσιάζουν ταλάντωση (άνω του 20%) που μάλλον οφείλεται σε στραβούς δίσκους.
Για να είμαι ειλικρινής, εγώ δεν έχω παρατηρήσει ταλάντωση.
Εφόσον όμως υπάρχει, πιθανότατα απαιτείται αλλαγή δίσκων (δύο εμπρός, ένας πίσω).
Είναι κάτι που παρατηρείται συχνά;
Τι κόστος να αναμένω περίπου;

Pan (dvs)
09/10/2014, 19:32
Στραβους εχω ακουσει,οβαλ πρωτη φορα.Τωρα το κοστος αναλογο με τη μηχανη.


Ψαξε https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1CHMO_elGR530GR530&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%CE%94%CE%99%CE%A3%CE%9A%CE%9F%CE%99+%CE%A6%CE%A1%CE%95%CE%9D%CE%A9%CE%9D+%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE% 9F+%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%95%CF%82

amyroukai
09/10/2014, 20:09
Μα υπάρχει περίπτωση να έχεις τρεις δισκόπλακες τόσο στραβές και να μην το νιώθεις;

iliasfyntanidis
09/10/2014, 20:32
Τα ΚΤΕΟ μετράνε ότι θέλουν.Ιδίως σε αμορτισέρ αυτοκινήτων.Εάν δεν έχεις θέμα με την επιβράδυνση-κλωτσιά-από την μανέτα μην κάνεις τίποτα.
Στην τελική πήγαινε σε ένα συνεργείο να το δει ένας επαγγελματίας να σου πει και αυτός την γνώμη του.

bruno
09/10/2014, 20:35
Τα ΚΤΕΟ μετράνε ότι θέλουν.Ιδίως σε αμορτισέρ αυτοκινήτων.Εάν δεν έχεις θέμα με την επιβράδυνση-κλωτσιά-από την μανέτα μην κάνεις τίποτα.
Στην τελική πήγαινε σε ένα συνεργείο να το δει ένας επαγγελματίας να σου πει και αυτός την γνώμη του.

Aκριβως αυτό ;)

Konstantinos
10/10/2014, 11:46
Τα ΚΤΕΟ μετράνε ότι θέλουν. Εάν δεν έχεις θέμα με την επιβράδυνση-κλωτσιά-από την μανέτα μην κάνεις τίποτα. Στην τελική πήγαινε σε ένα συνεργείο να το δει ένας επαγγελματίας να σου πει και αυτός την γνώμη του.
Πήγα σε συνεργείο (χωρίς τη μηχανή) και είπα όσα μου είπαν στο ΚΤΕΟ.
Η απάντηση: Φίλε, μην τη φέρεις καν να τη δω, η μηχανή σου δεν έχει τίποτα. Τα ΚΤΕΟ μετράνε ό,τι θέλουν.
Μετά απ' αυτό, το ξεχνάω...

askianos
20/02/2015, 23:13
και εμενα μου το ειπαν για το πισω φρενο..στην χρηση ουτε που νιωθω το παραμικρο. την υποψια την ειχα ααπο πολύ πιο παλια γτ όταν επιανε σκονη από χωματοδρομο ακουγοταν απειροελάχιστα ένας περιοδικος ηχος όταν πηγαινα σημειοτων.
βεβαια το παλικαρι που σου ειπε για οβαλ....:lol: αυτος δ ξεχωρηζει το δισκοφρενο από το ταμπουρο!!!:bawl: για να μην πω για βουτσα με την βουρτσα!!:smokin:
τα ταμπουρα μονο όταν φαγώνονται γινονται οβαλ!!

DAYMAN
21/02/2015, 09:53
Τα ΚΤΕΟ μετράνε ότι θέλουν.Ιδίως σε αμορτισέρ αυτοκινήτων.Εάν δεν έχεις θέμα με την επιβράδυνση-κλωτσιά-από την μανέτα μην κάνεις τίποτα.
Στην τελική πήγαινε σε ένα συνεργείο να το δει ένας επαγγελματίας να σου πει και αυτός την γνώμη του.

σωστα τπτ δεν εχειη μηχανη αν δεν νοιωθεις τρεμουλο στο φρεναρισμα.Εμενα δυο φορες για οβαλ μου ειπαν τους ειπα οτι δεν ξερετε τι σας γινεται και εφυγα.

mankam
21/02/2015, 10:00
διάβασε εδώ μπορεί να το βρεις ενδιαφέρον: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127183