PDA

View Full Version : aftermarket kle 500



panosa2
10/10/2014, 14:19
Μάγκες μόλις αγόρασα ένα κλε500 του 06. Κατά την γνώμη σας εσείς οι πιο έμπειροι τι θα μου προτείνατε να βελτιώσω και γιατί. Αναρτήσεις? Φρένα? Τιμόνι? Εξάτμιση?

theolc-8
10/10/2014, 16:37
Αναρτηση περνει βελτιωση

Εξατμιση οπωσδηποτε γιατι εσυ θα πατας γκαζι και αυτο θα σφυραει τραγουδιστα Dont worry be happy απο κατσιμιχαιους :D

ολα τα αλλα μια χαρουλα ειναι. ισως λιγο πιο ψηλη ζελατινα (ενα κλικ)

DrEvil
10/10/2014, 16:51
Φρενα!
Για μενα αυτο το μηχανακι επρεπε να το πουλανε με εφ'ορου ιδιοκτησιας του συνδρομη στην Slip-Pad

theolc-8
10/10/2014, 17:05
Ελα βρε. Δεν ειναι και κανα τρελο γκαζι να θελει φρενα. Μια χαρα φρενακια εχει. Δεν ξερω απο που το συμπερενεις αυτο.

DrEvil
10/10/2014, 17:16
Απο το KLE 500 του γαμπρου μου που κυκλοφορουσα για 2 μηες και οποιο αλλο εχω παει βολτα (αλλα 2-3 στο συνολο)

theolc-8
10/10/2014, 17:25
κοιτα KTM h Ducati δεν το λες.... αλλα εγω που ειχα ενα για 2-3 χρονια με καλο σερβις ειμονυ πολυ ικανοποιημενος.

Σιγουρα ολα σχετικα ειναι. και σε τι εχεις μαθει και πως οδηγας πανω απο ολα

DrEvil
10/10/2014, 17:33
Τι μου θυμισες....

Ειχα ενα Χασκι ΣΜ610 καποτε και ειχα παει βολτα με φιλαρακι.
Καποια στιγμη αλλαξαμε μηαχανακια και στην πρωτη στοφη με το ΚΛΕ ανηλθα και 10 ποντους απο την σελα.
Χ3στηκα πανω μου προσπαθωντας να φρεναρω για την επερχομενη στροφη. λολ

nikonian
10/10/2014, 17:48
Τα φρένα του ΚΛΕ είναι στη λογική του on-off. Δεν είναι δυνατά, αλλά αν ήταν θα υπήρχε πρόβλημα στο χώμα . Στην άσφαλτο είναι ό,τι πρέπει για τις πολύ μαλακές αναρτήσεις του. Αν βρεις τρόπο να τις σκληρύνεις, τότε και μόνον τότε μπορείς να ψαχτείς για τα φρένα.
Προσωπικά είχα συνηθίσει τα κορυφαία φρένα c-abs της Hondas και μου κακοφάνηκαν τα φρένα του ΚΛΕ. Όμως με τον καιρό προσαρμόστηκε η οδήγησή μου και επανεξετάσω τα φρένα μόνο μετά τη βελτίωση του μπροστινού.
Προτείνω:
1) Φρέσκα λάδια στο πιρούνι , 10αρια ή 15αρια και αποστάτες 1-2εκ. Η όλη δουλειά κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ.
2) Τρόμπα φρένων μπροστά από transalp, dominator , Africa (το είχε δοκιμάσει ο Ν. Θεοδωράκης και το συστήνει ως τη μόνη λύση για τα φρένα)
3) Κάνε πολλά χλμ και θα συνηθίσεις πολλά . Μη βιαστείς να χώσεις λεφτά:cool:

lykourgi
10/10/2014, 18:03
Κάνε πολλά χλμ και θα συνηθίσεις πολλά . Μη βιαστείς να χώσεις λεφτά:cool:

Αυτό.

Μην πειράζεις το μηχανάκι μόλις το αγόρασες. Οδήγησέ το και εν καιρώ θα δεις τι χρειάζεται αλλαγή και τι όχι, σύμφωνα με τα γούστα σου.

panosa2
10/10/2014, 19:42
Παιδιά να στε καλά για τις συμβουλές σας.πρώτο μηχανάκι είναι οπότε δεν έχω καμία εμπειρία,καθόλου υψηλά στάνταρ και μαζεύω απόψεις! Σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος απο όλα είμαι αυτή τη βδομάδα ,που είναι και η πρώτη του, μόνο κ μόνο που επιτέλους το πήρα.και χρέπι να ήταν θα το έβγαζα πένα. απλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποια βελτίωση φέρει κάποια θεαματική αλλαγή σε κάποιον τομέα. ! Οδηγώντας το όπως μου είπατε σίγουρα θα βγάλω και τα συμπεράσματά μου και τις απαιτήσεις μου!

endopandou
10/10/2014, 19:49
Καλορίζικο Πάνο :beer: Όταν μετρήσεις κατανάλωση πες μας. Ρίξε και καμιά φωτό...



Τ
1) Φρέσκα λάδια στο πιρούνι , 10αρια ή 15αρια και αποστάτες 1-2εκ. Η όλη δουλειά κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ.

Σε ποιον?

SONone
11/10/2014, 23:02
μεγιες!!
1) σωστα τακακια. ΟΧΙ daytona.. τρομπα απο αφρικα το εχω ξανα ακουσει. εχω ακουσει επίσης απο Ζ750 αλλα αμα δεν δεις ολα ειναι λογια. το πίσω αστο δεν υπάρχει ελπίδα.(δεν ειναι οτι δεν φρενάρει απλα δεν υπαρχει αίσθηση σωστη. την μια θα σου κοκαλώσει την αλλη θα νομιζεις οτι δεν πατας)
2) φρεσκάρισμα οι αναρτήσεις, αν εχεις λεφτά αλλαγη και ελατηρια. αν δεν παιζουν, απλα λαδακια και συχνα να κανεις εξαέρωση στα μπροστά (εχουν βαλβιδουλες) , η πισω επισκευή και κανα wp ελατήριο αμα εχεις κανα φραγκο. αν περνεις δικαβαλο ανεβασε την προφορτηση τερμα γιατι βρίσκει η δαγκανα του πισω φρενου στην εξατμηση και την τρυπαει)
3)αν πηγαίνεις μεγαλα ταξιδια ζελατινα πιο μεγαλη.
4)καγκελα προστασια το ομορφαίνουν κιολας
5) αν δεν το πας πανω απο 50χλμ το χρονο χωματόδρομο προτίμησε πιο ασφαλτινα λαστιχα. ( τα KLE στριβουν πολυ καλα και αστους να λενε.)
6)πλαστικοποιηση το ντεπόζιτο και φιλτρο βενζινης.
7) λαμπα philips diamond vision
8) κοντες μανετες γιατι σπανε/στραβονουν με το παραμικρο οι μαμα.. απο κινεζο στο ebay με 20€ απλα να ειναι cnc aluminium και οχι χυτες.
9)grips , θα νιωσεις πολυ καλητερα
10)ΣΕΛΑ!!!!!! (αμα θες βαρα πμ και σου λεω και που να πας) με 80€ θα δεις τρελη διαφορα.
11)εξατμιση racetech ή raceguns με σιγαστήρα δεν εισαι κανας καγκουρας! :p
αμα θες κανα ρυθμιση καρμπυρατερ,βαλβίδες. αν ακούγεται πολυ και σου σπαει τα νευρα τεντωτηρα καδενας.
αυτα μου ερχονται αλλα γενικα kle ειναι μην το φοβασε. λαδια , φιλτρο και σωστη βενζινη..

και θα το εχεις το μηχανακι για παντα

(ειχα και 250 και 500)

panosa2
13/10/2014, 16:32
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γνώμες και τις συμβουλες σας! Μηπως ξέρει κανείς κάποιο καλό συνεργείο στην πάτρα για να κάνω σέρβις και τις βελτιώσεις που θέλω?