PDA

View Full Version : Επικίνδυνη ταλάντωση τιμονιού



aardvark
10/10/2014, 21:19
Μιας και είδα ότι ξεθάφτηκε αντίστοιχο θέμα στην ενότητα των cbf να πω και γω εδώ τον πόνο μου.
Μετά από αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού(κωνικά) στο vstrom άρχισα να έχω πολύ έντονες ταλαντώσεις στο τιμόνι.
Όταν λέμε έντονες εννοούμε πολύ έντονες.Την πρώτη φορά που το έκανε ήταν μόλις το πήρα από τον μάστορα και έφυγα για Χαλκιδική.
Ίσα που κατάφερα να σταματήσω δεξιά με το τιμόνι να ταλαντώνεται στα όρια του tank slapping.Πήγα και γύρισα με την ψυχή στο στόμα.Η ταλάντωση εμφανίζεται σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων πάνω από τα 60-70 και δημιουργείται με οποιαδήποτε αφορμή όπως πλευρικός άνεμος, διαμήκης ανωμαλίες του δρόμου κλπ όμως αντί να κουνηθει το τιμόνι και να επανέλθει στην θέση του δημιουργεί μια προοδευτικά αυξανούμενη ταλάντωση η οποία είναι εξαιρετικά δύσκολο να ελεγχθεί.Ο μάστορας με τον οποίο σημειωτέον ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα τόσα χρόνια αρχικά το απέδωσε σε ζυγοστάθμιση μπροστινού.Επειδή ήταν ώρα έτσι και αλλιώς να αλλαχθούν τα Metzeller έβαλα καινούργια τα οποία φυσικά ζυγοσταθμίστηκαν. Καμία βελτίωση. Έβγαλα την γέφυρα που φορούσα μπροστά καμία βελτίωση.Οπότε την επόμενη εβδομάδα θα το βάλουμε μέσα για λύσιμο του μπροστινού να δούμε τι σκατά φταίει.Ο μάστορας ορκίζεται πάντως ότι το πρόβλημα δεν είναι από τα ρουλεμάν.Είχε ποτέ κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

PS Τα πικρόχολα και κακόψυχα σχόλια για την οδηγική συμπεριφορά των vstrom γίνονται δεκτά μόνο αν είναι εξόχως ευφάνταστα.

DrEvil
10/10/2014, 21:23
Αν αυτο ξεκινησε καπακια μετα την αλλαγη, μαλλον ειμαι ακυρος.

Απο δικη μου εμπειρια:
*στραβη ζαντα
*μπαγκαζιερα
*αλλαγη λαδιων/ελατηριων μπροστινου

Ολα αυτα μου εχουν συμβει ειτε μεμονομενα, αλλα και ολα μαζι σε πανω απο μια μοτο.

amyroukai
10/10/2014, 21:27
Αλλάζεις κάτι. Γαμιέται το μηχανάκι. Φταίει το κάτι.
Η λογική τελειώνει εκεί... Και μετά δεν αρχίζει ο στρατός :bawl:

aardvark
10/10/2014, 21:38
Το πρόβλημα εμφανίστηκε αμέσως μετά την αλλαγή ρουλεμάν.
Η ζάντα δεν είναι στραβή την τσέκαραν στην αλλαγή ελαστικών το θέμα της μπαγαζιέρας είναι βέβαια υπαρκτό και έχει αναφερθεί από πολλά παιδιά αλλά εμένα από το 08 μέχρι τώρα δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.

iliasfyntanidis
10/10/2014, 21:53
Μάλλον τα έσφιξε πολύ.
Το παξιμάδι στον λαιμό απαιτεί ειδικό καρυδάκι το οποίο δεν το έχουν τα συνεργεία-είναι πάρα πολλά και σχετικά ακριβά.Και φυσικά ροπόκλειδο.
Το τιμόνι από στοπ σε στοπ κινείται με την ίδια ευκολία με πριν?

aardvark
10/10/2014, 22:23
Το τιμόνι δεν δείχνει να ''σκαλώνει'' πουθενά από άκρη σε άκρη.
Το συγκεκριμένο εργαλείο το έχει (έτυχε να το συζητήσουμε παλιότερα) και γενικά μέχρι τώρα μου έχει δώσει την εντύπωση αρκετά λεπτολόγου μάστορα.
Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στα νέα κωνικά ρουλεμάν? θεωρητικά δεν είναι καλύτερα από τα στρόγγυλα που φορούσε από μάνα?

endopandou
10/10/2014, 22:33
Πριν ξεκινήσετε να ξαναλύσετε για ρουλεμάν ρίξε μια ματιά στην πίσω ανάρτηση. Σφίξε την προφόρτηση τέρμα για αρχή και πήγαινε μια βόλτα να το ξαναδεις

iliasfyntanidis
10/10/2014, 22:47
Το τιμόνι δεν δείχνει να ''σκαλώνει'' πουθενά από άκρη σε άκρη.
Το συγκεκριμένο εργαλείο το έχει (έτυχε να το συζητήσουμε παλιότερα) και γενικά μέχρι τώρα μου έχει δώσει την εντύπωση αρκετά λεπτολόγου μάστορα.
Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στα νέα κωνικά ρουλεμάν? θεωρητικά δεν είναι καλύτερα από τα στρόγγυλα που φορούσε από μάνα?
Είναι πιο ανθεκτικά και λίγο πιο βαριά σε αίσθηση σε σχέση με τα ρουλεμάν μπίλιας.Το τιμόνι δεν θα σκαλώνει αλλά θα είναι πιο δύσκολο να το μετακινήσεις δεξιά-αριστερά.
Το καρυδάκι το έχει όπως λες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα έσφιξε σωστά.Λάθη γίνονται.Επειδή λες ότι όλα ξεκίνησαν μετά την αλλαγή μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ και αυτό θα κοίταζα πρώτα.
Παρόλα αυτά ρίξε μία ματιά σε τίποτα καλώδια,ντίζες αν κάτι ακολουθάει διαφορετική διαδρομή από ότι πριν.Ξεφεύγουν στους μάστορες καμιά φορά αυτά.Γενικά ρίξε μία ματιά στο μπροστινό σου σύστημα.

aardvark
10/10/2014, 22:49
Πριν ξεκινήσετε να ξαναλύσετε για ρουλεμάν ρίξε μια ματιά στην πίσω ανάρτηση. Σφίξε την προφόρτηση τέρμα για αρχή και πήγαινε μια βόλτα να το ξαναδεις
Θα το δοκιμάσω αν και ομολογώ ότι δεν μπορώ να κατανοήσω το πως μπορεί να σχετίζονται.

devil's animal
10/10/2014, 23:02
θελω να ελπιζω οτι τα φωλιασε καλα...
για τσεκαρε το...
και δεν εχει σχεση το οτι το τιμονι πηγαινει αριστερα δεξια με ευκολια...

vaska
10/10/2014, 23:16
Αλλάζεις κάτι. Γαμιέται το μηχανάκι. Φταίει το κάτι.
Η λογική τελειώνει εκεί... Και μετά δεν αρχίζει ο στρατός :bawl:

Δεν είναι πάντα έτσι Γιάννη αν και κατά μεγάλο ποσοστό ισχύει αυτό που λες, υπάρχει πάντα και το κάτι άλλο. Κι εξηγούμαι. Έχει πχ ρουλεμαν χάλια στο μηχανάκι σου και μαγκώνουν και δύσκολο τιμόνι και γενικά κάνουν ότι θέλουν αλλά έχεις και κάποιο άλλο πρόβλημα το οποίο δεν εκδηλώνεται αφού τα ρουλεμάν είναι πολύ σφιχτά κλπ κλπ. Αλλάζεις ρουλεμάν και τσούπ μπροστά σου το πρόβλημα μιας και τα ρουλεμάν τώρα δουλεύουν σωστά.



Όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση τείνω να συμφωνήσω με τον Σταύρο.


θελω να ελπιζω οτι τα φωλιασε καλα...
για τσεκαρε το...
και δεν εχει σχεση το οτι το τιμονι πηγαινει αριστερα δεξια με ευκολια...

Ας ξανα ρίξει μια ματιά ο μάστορας, μπορεί να μην κάθισαν σωστά ή να είναι λίγο μικρότερα κλπ.

Pan (dvs)
11/10/2014, 07:40
θελω να ελπιζω οτι τα φωλιασε καλα...
για τσεκαρε το...
και δεν εχει σχεση το οτι το τιμονι πηγαινει αριστερα δεξια με ευκολια...

Αυτο λεει η λογικη.

stefanos
11/10/2014, 08:18
Το κωνικό εξασφαλίζει πολύ πιο άκαμπη συναρμογή πλαισίου-πιρουνιού.
Η ταλάντωση προϋπήρχε αλλά εξαφανιζόταν στο τζόγο του παλιού ρουλεμάν, τώρα περνάει στο τιμόνι και συντονίζει όλο το πλαίσιο.
Ουσιαστικά "φταίει" το ρουλεμάν αλλά το πρόβλημα είναι αλλού.

theofilos888
11/10/2014, 08:42
Μπα και ειναι στραβα τα καλαμια; πολυ μαλακη η πισω αναρτηση; εχουν κανει σερβις οι αναρτησεις; ρουλεμαν τροχου; τσεκαρισμενα; ο λαιμος δεθηκε στα κιλα που πρέπει;

el-Gatto
11/10/2014, 08:46
Πριν ξεκινήσετε να ξαναλύσετε για ρουλεμάν ρίξε μια ματιά στην πίσω ανάρτηση. Σφίξε την προφόρτηση τέρμα για αρχή και πήγαινε μια βόλτα να το ξαναδεις
Αυτό ακριβώς.
Και καλό θα είναι ,πρίν σφίξεις την προφόρτιση για να βγείς για δοκιμή ,να ελέγξεις κ το ότι λειτουργεί σωστά η πίσω ανάρτηση.
Εννοώ να δουλεύουν οι αποσβέσεις της.
Κοινώς ,να μην έχει "κλάσει" κ δουλεύει μόνο το ελατήριο σαν σουμιές.

DrBig
11/10/2014, 09:29
Μιας και είδα ότι ξεθάφτηκε αντίστοιχο θέμα στην ενότητα των cbf να πω και γω εδώ τον πόνο μου.
Μετά από αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού(κωνικά) στο vstrom άρχισα να έχω πολύ έντονες ταλαντώσεις στο τιμόνι.
Όταν λέμε έντονες εννοούμε πολύ έντονες.Την πρώτη φορά που το έκανε ήταν μόλις το πήρα από τον μάστορα και έφυγα για Χαλκιδική.
Ίσα που κατάφερα να σταματήσω δεξιά με το τιμόνι να ταλαντώνεται στα όρια του tank slapping.Πήγα και γύρισα με την ψυχή στο στόμα.Η ταλάντωση εμφανίζεται σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων πάνω από τα 60-70 και δημιουργείται με οποιαδήποτε αφορμή όπως πλευρικός άνεμος, διαμήκης ανωμαλίες του δρόμου κλπ όμως αντί να κουνηθει το τιμόνι και να επανέλθει στην θέση του δημιουργεί μια προοδευτικά αυξανούμενη ταλάντωση η οποία είναι εξαιρετικά δύσκολο να ελεγχθεί.Ο μάστορας με τον οποίο σημειωτέον ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα τόσα χρόνια αρχικά το απέδωσε σε ζυγοστάθμιση μπροστινού.Επειδή ήταν ώρα έτσι και αλλιώς να αλλαχθούν τα Metzeller έβαλα καινούργια τα οποία φυσικά ζυγοσταθμίστηκαν. Καμία βελτίωση. Έβγαλα την γέφυρα που φορούσα μπροστά καμία βελτίωση.Οπότε την επόμενη εβδομάδα θα το βάλουμε μέσα για λύσιμο του μπροστινού να δούμε τι σκατά φταίει.Ο μάστορας ορκίζεται πάντως ότι το πρόβλημα δεν είναι από τα ρουλεμάν.Είχε ποτέ κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

PS Τα πικρόχολα και κακόψυχα σχόλια για την οδηγική συμπεριφορά των vstrom γίνονται δεκτά μόνο αν είναι εξόχως ευφάνταστα.

Εγω ειμαι κακεντρεχης και σιγουρα θα μου περνουσε απο το μυαλο το ενδεχομενο ο μαστορας να εκανε καμια τραμπα κανα αμορτισερ η μπροστινο.
Οπως και να'χει, το να πας ενα μηχανακι για ρουλεμαν τιμονιου και μετα να κουναει κατι λεει για τον μαστορα. Εκτος κι αν ειναι αυτο που λεει ο Στεφανος, το οποιο ομως μου φαινεται λιγο απιθανο.
Θα προτεινα παντως σε καθε περιπτωση να ελεγχθει αν τα ρουλεμαν ειναι σωστα φωλιασμενα και σφιγμενα.

endopandou
11/10/2014, 10:03
Αυτό ακριβώς.
Και καλό θα είναι ,πρίν σφίξεις την προφόρτιση για να βγείς για δοκιμή ,να ελέγξεις κ το ότι λειτουργεί σωστά η πίσω ανάρτηση.
Εννοώ να δουλεύουν οι αποσβέσεις της.
Κοινώς ,να μην έχει "κλάσει" κ δουλεύει μόνο το ελατήριο σαν σουμιές.

Το πιο πιθανό είναι αυτό. Τέτοιες ταλαντώσεις ξεκινάνε από πίσω. Το πρόβλημα εκτιμώ (ιντερνετικά) πως προϋπήρχε και δεν το είχε αντιληφθεί ο φίλος μας. Στους περισσότερους έχει συμβεί να μην έχουμε αντιληφθεί εξ αρχής κάποιο θέμα της μοτό και να ψαχνόμαστε μετά. Το ότι δύσκολα θα το παραδεχτούμε είναι άλλο.

Ε τώρα αν δεν έχει τοποθετήσει σωστά τα ρουλεμάν τι να πω; Σκότωμα...;

aardvark
13/10/2014, 10:44
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Η αλήθεια είναι ότι δεν πήγε το μυαλό μου οτι μπορεί αυτές οι ταλαντώσεις να ξεκινάνε από πίσω.Μόλις μπορέσω θα βγάλω την μπαγαζιέρα αν και την φοράω 6 χρόνια χωρίς πρόβλημα, θα δοκιμάσω να σφίξω και την προφόρτιση και ίσως να σκληρήνω και το μπροστινό πρίν πάω στον μάστορα την Τετάρτη.Το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι δοκιμές είναι ιδιαίτερα αγχωτικές γιατί αναγκάζομαι να σταματήσω όπως όπως όταν ξεκινάει τις ζειμπεκιές.:eek: