PDA

View Full Version : honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)



Σελίδες : [1] 2 3 4

kostaskk
10/10/2014, 21:24
αγοράστηκε σήμερα για 4 κατοστάρικα

στοχος να μετακινούμαι οικονομικά στην πόλη και να γλιτώσω την μετακίνηση με λεωφορείο

δευτερος στοχος να καταφερω να κανω ενα ταξίδι με αυτο
ποιο ταξιδι? αρτα-θεσσαλονικη και πισω συνολο 650 χιλιομετρα οπως βλεπω στο google earth
αν το αγαπήσω θα γινει φτηνο-ανακατασκευη (βασικα να το βαψω θελω)

για καποιους ισως αυτο δεν ειναι ταξιδι αλλα 'βολτα' αλλα εδω μιλαμε για ενα αεροψυκτο παπακι 20+ χρονων που δεν ειναι στην καλητερη κατασταση που θα μπορουσε να ειναι.


στην πρωτη κιολας βολτα και ζορισμα με άφησε απο ντιζα γκαζιου
αλλαχτικε μαζι με το 'κοκκαλο' που ηθελε αλλαγη και γυαλοχαρταριστικε το μερος που πατάει το 'κοκκαλο'
αργοτερα μπηκε το 'τζαμι' στο ενα πισω φλας που ελειπε για να μην βραχυκυκλωσει η εκτεθειμένη λαμπα σε καμια βροχή
και βγηκαν μερικα πραγματα που δεν χρειαζονται για την ωρα
τα οποια ειναι
324608
324609
324610
φυσικα θα ξαναμπουνε οταν ερθει η ωρα για το μεγαλο ταξίδι (λογο του οτι δεν εχω εδω τα εργαλεια μου ολες οι εργασιες έγιναν σε συνεργεια)
μεσα στο καλαθακι εχω σκεφτει να βαλω μπουκαλια ή μπετονι με βενζινη ωστε να εχω μεγαλη αυτονομία
ενω στην σχαρα ή θα μπει μπαγκαζιερα ή θα δεθει καπος εκει μια μικρη βαλιτσα.

η διαδρομη ειναι καπος ενα θεμα
δεν θελω να περασω απο διοδια για ελαχιστοποιηση του κοστους
απο την αλλη θεωρητικά ενα παπι 90cc δεν μπορει να μπει σε εθνικη οδο οπου τα ορια ταχυτητας ειναι 130km.h
απο την αλλη παράνομα δε φοραω μοτερ 110cc (βεβαια οι μπατσοι δεν καθονται να κοιταξουν μοτερ και νουμερα)
σε τα υπολοιπα θα ειμαι νομιμος

πρεπει να ετοιμαστει το παπι καθος αν με αφήσει θα ειμαι μονος στην μεση του πουθενά
(μενω λεσβο,σπουδαζω αρτα)

για αρχη ψαχνω να βρω το κιτ 'αφρου' σε περιπτωση που πάθεις λάστιχο ή κατι παρομοιο κιτ επιδιόρθωσης
μετα ειπα να παρω καμια λαμπα σε περιπτωση που καει καποια (πηρα)
και καποιες ασφαλειες αν καει καμια (ενας μάστορας μου ειπε να μην παρω και απλα αν καει κατι να το ξανασυνδεσω με κατι (αλουμινοχαρτο) και οτι δεν παιζει να μεινω απο τετειο λογο.

αλλο ενα πραγμα που προσπαθησα να κανω ειναι να το 'μακρινω' αλλα φοραει ειδη το μεγαλητερο δυνατο εμπος γραναζι
το πισω ειναι ακριβο οποτε αυτη η ιδεα απορρίπτεται
η τελικη του τωρα ειναι στα 80+km/h ενω δειχνει οτι μπορει να πηγαινει αξιόπιστα αν εχεις 40-50km/h
βεβαια μοιαζει αρκετα κοντο ή μαλλον εχει καποιες τασεις που το κανουν να δειχνει κοντο
καταναλωση ακομα δεν ξερω ειμαι στο μέτρημα (πιθανον κοντα στο 2 λιτρα/100 και ισως λιγοτερο σε ανοικτο δρομο)

kostaskk
10/10/2014, 21:47
αφου τελειωσαν οι εργασιες φούσκωσα τα λαστιχα
ρυθμισα το ρελαντι λιγο ποιο χαμηλα για οικονομια
και πηγα για δοκιμη τελικης

εβγαλε πανω απο 80. ισως και 90 (στα 50km/h συμφωνα με τους ηλεκτρονικους μετρητές ταχυτητας στον δρομο δεν εχανε το κοντερ μου ουτε ενα χιλιομετρο)
οταν κλείνεις το γκαζι με πολλα κανει μια 'έκρηξη' σημάδι φτωχου μιγματος αν δεν κανω λαθος
βεβαια αυτο μονο αν απο τερμα γκαζι με τεταρτη κλείσει τερμα το γκαζι για ωρα.
ισως να παιρνει και αερα απο καπου

κοιτώντας την βελόνα του καρμπ του οταν το λυσαμε για ντιζα γκαζιου εδειχνε να ειναι ρυθμισμενο πλουσιο
εκτος και αν κανω λαθος γιατι δεν ειχα ωρα να το κοιταξω καλύτερα

οποτε εκει ισως θελει ρύθμιση πριν φύγω. σε ταχυτητες 50-70 km/h δεν δειχνει να εχει καποιο θεμα

γενικη κατάσταση:

πλαισιο= καλο δεν δειχνει να εχει κατι στραβομενο,καλα σκουριασμενο,σπασμενο,ραγισμενο
λάστιχα= σχετικα καινουρια και καλής μαρκας
αναρτισεις πισω=σχεδον καινουριες
οι εμπρος ειναι οι μαμα και δειχνουν λιγο σκληρες οταν περνας απο λακουβες
καινουρια μπαταρια και σελα (πολύ καλη)
τα ηλεκτρικα δουλευουν σωστα ολα (εκτος το λαμπακι τις νεκρας που δεν κανει σωστη επαφη παντα)
εμφανιση πλαστικα= θελει δουλεια και βαψημο. αλλα αυτα θα γινουν αν γινουν πολυ αργοτερα
εχουμε και καινουρια ντιζα γκαζιου και 'κοκκαλο'
το καρμπ δειχνει να δουλευει σωστα χωρις διαρροες και υπερχειλίσεις και το μοτερ ειναι απλα πολυ καλο
δεν δειχνει να καιει λαδια, δεν κανει θορύβους, εχει νεα λαδια, και το κυριοτερο παει καλητερα απο ενα αλλο ιδιο που το δοκιμασα
σημερα εφαγε πολυ σκίσιμο και βαπτίστηκε, το σασμαν ειναι τυπου 'μυλος' που βολευει μεσα στην πολη αλλα και σε ανοικτο δρομο οταν συναντάς μεγαλες κατηφορες και θες να ξεκουρασεις-κρυωσεις το μοτερ

η εξάτμιση ειναι ολη σχεδον σκουριασμενη

οποτε do it or not?

ροδες= δεν λειπουν ακτινες,δεν υπαρχουν στραβώματα στην ζαντα, καλη ποιοτητα κυλισης,τα ρουλεμαν ειναι καλα
φρενα= το πισω ισα που κοκαλωνει την ροδα, το εμπρος ειναι ανασηκονει το μηχανακι οταν το πατας και ειναι εκει για γυμναστικη του δεξιου καρμπου και μονο

kostaskk
10/10/2014, 21:49
τελος φοτο με το πως κατελιξε στο τελος τις μερας και μετα απο ενα προχειρο πρωτο καθαρισμα και την αφαιρεση καλαθιου ποδιας καθρεπτη
324612
324613
324615

kostaskk
10/10/2014, 21:50
324617
324618
324619

kostaskk
10/10/2014, 21:52
324620
324621
324622

kostaskk
10/10/2014, 21:53
324623
324624
324625

kostaskk
10/10/2014, 22:02
324626
το ιδιο μοτερ (δηλαδη lifan110 αμιζο)
το ειχα και παλαιοτερα για 1 χρονο+ χωρις προβληματα και ενας φιλος μου για 5+ χρονια χωρις προβληματα
τα μέγιστα συνεχόμενα χιλιομετρα που του ειχα κανει ηταν καπου στα 100χιλιομετρα χωρις σταση

τωρα θα περασει μια βδομαδα δοκιμασιων για να δω αν αντεχει γενικα το παπι

οπως λεει ο τιτλος το συγκεκριμενο παπι ειναι τελειο για εκμάθηση σουζας
ακομα και εγω που δεν το εχω καταφερα σε 1 μερα να κανω μεγαλες σουζες ενω με αλλα παπια δεν

σε σχεση με αλλα παπια με το ιδιο μοτερ δεν εχει καμια σχεση, σηκώνετε λαμπαδα με την σκέψη

και ειδικα με την δεύτερα που δεν θελει ιδιαίτερο κοπο
σε αυτο συμβαλουν πιστεύω το μικρο γενικο βαρος, το σχετικα 'ψηλο' κεντρο βαρους, και ισως το μικρο σε μήκος ψαλίδι

παντος σημερα σκίστηκε στην σουζα απο 3 ατομα για ωρα και για ωρα..... :-p και ολοι τρομαξαν απο το ποσο ευκολα σηκώνετε

kostaskk
10/10/2014, 22:36
επισης ο χωρος αναμεσα στα ποδια θα μπορουσε να αξιοποιηθεί κάπως
θα δειξει

για την ωρα μενει να ρυθμιστει το καρμπ στα ψηλα και να μακρινει η μετάδοση (αν υπαρξουν λευτα για γραναζι)
τα χιλιομετρα στην φοτο πανω ειναι αμεσος μετα το φουλ γεμισμα, οποτε οταν αδειασει θα ξερω τι αυτονομια εχει με ενα ντεπόζιτο

ξεχασα να πω οτι αλυσιδα και γραναζια ειναι σε καλη κατασταση

andreaspetr
11/10/2014, 02:44
Καλοταξιδο να ειναι καταρχην.
δευτερον με μηχανακι που εχω στην κατοχη μου ελαχιστες μερες δεν θα εμπιστευομουν να κανω τοσο μεγαλη αποσταση.
οσο για το γραναζι πισω δεν ειναι και τοσο ακριβο,ενα μετριας ποιοτητας εχει κατω απο 10€.

kostaskk
12/10/2014, 18:38
324722

σημερα ασχολήθηκα λιγο με το μιγμα, το εκανα λιγο ποιο φτωχο για οικονομια
η βελόνα πλεον ειναι στην μεσαια θεση
(τα γραναζια παπιου δεν ηξερα οτι εχουν κατω απο 10 ευρω, αν ισχύει) νομιζα ειχαν 20-30)

SHOOTER045
12/10/2014, 19:05
Έχω το ίδιο μηχανάκι με το ίδιο μοτέρ
Δεν ξέρω για το ταξίδι που λες εσύ, αλλά εγώ έκανα Αριδαία - Θεσσαλονίκη - Αριδαία 200 χλμ non stop και δεν έκανε κιχ
Αυτό θα σού έλεγα για την βελόνα, στην μεσαία σκάλα
Καλές βόλτες

Tedvj23
12/10/2014, 19:43
ΚΑλοριζικο στην πενα ειναι..Δωστου να καταλαβει!!:beer:

notakos600
12/10/2014, 19:45
Σφίξε λίγο την αλυσίδα γιατί με το μάτι την κόβω λίγο λάσκα και λίπανέ την.
Βάλε οπωσδήποτε ένα φιλτράκι βενζίνης αν δεν έχει, αν έχει άλλαξέ το και είσαι έτοιμος.
Το μοτέρ μην το φοβάσαι, κινέζικο μεν αλλά πολύ αξιόπιστο (το συγκεκριμένο), αυτό φοράω κι εγώ στο C 50.
Αν θυμάμαι καλά, πάνε χρόνια που το έχω φτιάξει, το δικό μου από γρανάζια πρέπει να φοράει 16-36.
Όταν βρεις χρόνο πάρε λίγο πετρέλαιο και ένα σύρμα για κατσαρόλες και τρίψε την μπροστινή ζάντα να γυαλίσει όπως η πίσω.
Πήρες καλό και αξιόπιστο μηχανάκι (πλαίσιο, περιφερειακά και κινητήρας).
Καλά χιλιόμετρα και προσοχή στους δρόμους.

andreaspetr
13/10/2014, 02:36
Οι τιμες βλεπω ξεκινανε απο πολυ χαμηλα
http://www.stelpet.gr/gr/el/products/granazi-glx-35d
http://mototrade.gr/store/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%89/%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%89-honda-c50-35%CE%B4.html
το λινκ ειναι ενδεικτικο και δεν πρεοκειται για διαφημιση.
να σιγουρευτεις πριν αγορασεις ομως αν εχεις αλυσιδα με βημα 420 ή 428.
επειδη την βλεπω αρκετα χαλαρη την αλυσιδα ισως με μικροτερο γραναζι να χρειαστει να αφαιρεσεις εναν κρικο γιατι δεν θα τεντωνει.

kostaskk
14/10/2014, 12:43
the judgement day

σημερα το μονο που θυμάμαι ειναι να καβαλάω το παπι και να μην λεει να αδειάσει απο βενζίνη
Μ.Ο ταχυτητας τα 43km/h (πραγματικα) πηγαινα και στα 50 που και που (ειναι και κοντο ειπαμε)

ξεκινησα κατα τις 2+ το απογευμα και εφτασα σπιτι βραδυ
το παπι απο αποψη αξιοπιστίας φαινετε οκ
το μοτερ δεν εδειξε να ζεσταινετε παραπανω απο το φυσιολογικο παρα τα συνεχομενα χωρις σταση χιλιομετρα και το φτωχοτερο μιγμα (ισως μπορει να φτωχινει λιγο ακομα)

ας δουμε κατανάλωση
εδω με γεματο ντεποζιτο
324847
324848
και εδω μολις έμεινα

αρα με ενα ντεποζιτο εβγαλε 213 χιλιομετρα
τα οποια μου φαινονται υπεραρκετά δεδομενου οτι οταν το μακρύνω λογικα θα αυξηθεί η αυτονομία


απο οτι φαινετε το ταξιδάκι στην θεσσαλονικη θα ειναι φτηνη υποθεση απο αποψη βενζίνης
βεβαια δεν ξερω ακομα τι χωριτικοτητα εχει το ντεποζιτο και πως αυτη μεταφραζεται σε ευρο :-p
κατι μου λεει πως εχει λιγο ποιο μεγαλο ντεποζιτο απο τα αλλα παπια

επισης το πηγα σε πατατεταμενες ανοιφορες,το εβαλα σε χωματοδρομους και το εδωσα βολτα σε εναν φιλο μου ο οποιος το ξεσκισε στην σουζα και τις γκαζιες
οποτε αν αντεξε ολα αυτα σημερα νομιζω οτι μπορει να κανει αλλα 100 χιλιομετρα παραπανω. δηλαδη 330+ σε μια μερα

και μερικες φοτο απο τοπια

kostaskk
14/10/2014, 12:45
324849
324850
324851
επισης ξερει κανενας πως μετραμε τα λαδια σε τετειο μοτερ?
κρυο μοτερ ή ζεστο?
την ταπα την βιδωνουμε μεχρι μεσα ή απλα την βαζουμε μεχρι να ακουμπήσει στο σπειρωμα και μετραμε?


με λιγο ψαξιμο στο νετ διαβασα οτι εχει 4 λιτρα χωριτικοτητα.
αν ισχύει αυτο τοτε εκαψα λιγότερο απο 2λιτρα στα 100

και κατι αλλο που ειχα ξεχάσει.
ο δεικτης βενζίνης δουλευε και σημερα ηθελα να τσεκαρω την λειτουργεια του
κατεβαινε σιγα σιγα και σταδιακα ομως οταν εφτασε στην ενδειξη 'αδειο' ειδα οτι ειχα μισο ντεποζιτο ακριβος ακομα
(αυτο επιβεβαιώθηκε και αργότερα οταν ειδα το συνολο χιλιομετρων)

οποτε καποια πατεντα θα εχει γινει εκει
Modify message

notakos600
14/10/2014, 14:12
επισης ξερει κανενας πως μετραμε τα λαδια σε τετειο μοτερ?
κρυο μοτερ ή ζεστο? Με ζεστό μοτέρ
την ταπα την βιδωνουμε μεχρι μεσα ή απλα την βαζουμε μεχρι να ακουμπήσει στο σπειρωμα και μετραμε? Την ακουμπάμε απλά και δεν τη βιδώνουμε.


με λιγο ψαξιμο στο νετ διαβασα οτι εχει 4 λιτρα χωριτικοτητα.
αν ισχύει αυτο τοτε εκαψα λιγότερο απο 2λιτρα στα 100

και κατι αλλο που ειχα ξεχάσει.
ο δεικτης βενζίνης δουλευε και σημερα ηθελα να τσεκαρω την λειτουργεια του
κατεβαινε σιγα σιγα και σταδιακα ομως οταν εφτασε στην ενδειξη 'αδειο' ειδα οτι ειχα μισο ντεποζιτο ακριβος ακομα. Καλύτερα να έχει βενζίνη το τεπόζιτο και να είναι απαισιόδοξος ο δείκτης, παρά να είναι αισιόδοξος ο δείκτης και να μείνεις στις ερημιές
(αυτο επιβεβαιώθηκε και αργότερα οταν ειδα το συνολο χιλιομετρων)

οποτε καποια πατεντα θα εχει γινει εκει καμία πατέντα δεν έχει γίνει μάλλον.
Modify message

Καλά χιλιόμετρα.

SHOOTER045
14/10/2014, 15:48
Ότι είπε ο μάστορας από πάνω

kostaskk
14/10/2014, 18:46
324885
χωρις βιδωμα ταπας

324886
με βιδωμα ταπας

(με κρυο μοτερ) θα ξαναμετρισω με ζεστο,
μαλλον εχει λιγο λαδι ε?

zygos30
14/10/2014, 19:07
Εγω,φιλε ,το δικο μου το μετρουσα με βιδωμα της ταπας και παντα κρυο.Αρα πιστευω οτι εισαι ''στη μεση'' απο λαδι.

SHOOTER045
14/10/2014, 19:54
Όπως και να έχει θέλει συμπλήρωμα

kostakis125
14/10/2014, 20:31
ποιος σας ειπε οτι η ταπα πρεπει να ειναι ξεβιδωμενη? στο αυτοκινητο τον μετρητη δεν τον βαζετε τερμα μεσα? στο μηχανακι γτι να ειναι στον αερα?

steliosp.
14/10/2014, 20:59
ποιος σας ειπε οτι η ταπα πρεπει να ειναι ξεβιδωμενη? στο αυτοκινητο τον μετρητη δεν τον βαζετε τερμα μεσα? στο μηχανακι γτι να ειναι στον αερα?

Επειδή έτσι μετριέται στο συγκεκριμένο μοτέρ.

papg
14/10/2014, 21:11
H τάπα πρέπει να είναι ξεβιδωμένη.

SHOOTER045
14/10/2014, 21:14
και εγω αυτο ξερω
αποτο 89 πουτο εχω

virus
14/10/2014, 21:15
μανουαλι


324888

SHOOTER045
14/10/2014, 21:18
ποιο διαφωτιστικο απο αυτο
δεν νομιζω να υπαρξει

zygos30
14/10/2014, 21:38
'''Γηράσκω αεί διδασκόμενος'''...αρα πολλοι το καναμε λαθος στο παρελθον!!!!!!

kostaskk
14/10/2014, 21:50
βέβαια το manual λεει για μοτερ honda ενω εγω εχω lifan
αλλα ετσι πρεπει να ειναι ο σωστός τρόπος

αρα παω αμεσα για αλλαγή λαδιων ή συμπλήρωμα

SHOOTER045
14/10/2014, 22:40
'''Γηράσκω αεί διδασκόμενος'''...αρα πολλοι το καναμε λαθος στο παρελθον!!!!!!

δεν νομιζω να επαθε τιποτα ετσι????
και το μοτερ το lifan ετσι το κοιταω
και παντα ειχα το λαδι μεχρι εκει που τελειωνει η διαγραμιση στον δεικτη

zygos30
14/10/2014, 23:48
Τιποτα απολυτως δεν επαθε........εγω επαθα που το πουλησα!!!!! Αντε να το ξαναβρεις τωρα :)

kostakis125
15/10/2014, 00:09
λαθος μου τοτε αλλα πρωτη φορα το βλεπω κ εγω

delakilas
15/10/2014, 16:40
Εγω νομιζω το μανιουαλ αναφερεται σε 6V που θελαν ξεβιδωμενη την ταπα , στα επομενα μοντελα νομιζω την βιδωναμε .

kostaskk
15/10/2014, 17:12
τελος πάντων συμπλήρωσα λαδι για να είμαστε σίγουροι
εγινε ακομα ενα καλο καθάρισμα και δειχνει λιγο καλύτερα.
η εμπρος ζαντα γυαλισε οπως η πισω

kostaskk
16/10/2014, 19:34
325001
325002
325003

το καινουριο γραναζι μπήκε
ειναι -3 δοντια. η αλυσίδα κοντινε και λαδώθηκε
ρυθμιστικε ο τζογος στην ντιζα γκαζιού
τα ρουλεμαν στις ροδες φαίνονται καλα
στις σιαγόνες του ταμπουρου κατι ειχε φαγωθεί και στο μελλον θα θελει άλλαγμα ολο το σύστημα γιατι δεν θα μπορουνε να ανοίξουν μεχρι τερμα οι σιαγόνες
το πισω φρενο πλεον λειτουργεί καλύτερα απο πριν

η πισω ζαντα εγινε χαλια και θελει καθαρισμα απο τα λαδια

το μηχανακι πλεον ειναι ετσι οπως το ηθελα
στα 40km/h που ειναι η μεση ταχυτητα κινησης στην πολη μου για μενα το μοτερ σχεδον υπολειτουργει, παει πολυ άνετα με τα 40
ή νεα ταχυτητα ταξιδιου ειναι τα 50km/h που εκει δείχνει να πηγαινει χωρις να ζοριζεται πανω στην ροπη του και χωρις πολλες στροφες.
λογικα θα μειωθουν και οι θερμοκρασιες του μοτερ καθος τωρα με τις ιδιες rpm εχει+10 χιλιομετρα, δηλαδη περισσότερη ροη αερα

το τεστ τελικης δεν εδειξε καποια διαφορα σε σχεση με πριν
μαλλον το φτωχοτερο μιγμα επηρέασε αρνητικα την δυναμη που βγαζει στα τερμα ψηλα και δεν εδωσε κατι η αλλαγη του γραναζιου (δλδ κρεμαει)
σημερα πηγε μεχρι 75km/h (το κοντερ μου δειχνει ποιο λιγα απο τα πραγματικα χιλιομετρα)
οι σουζες ερχονται σχεδον με την ιδια ευκολια (μειωθηκε λιγο η ευκολια με την δευτερη ταχύτητα)
επισης ισως παρω καποια πραγματακια απο τον shooter045
αυταααα

kostaskk
21/10/2014, 00:11
325332
325327
325328

τα απροβληματιστα χιλιόμετρα συνεχίζονται
σημερα ξαναεβαλα την ποδια γιατι θα έρθουν βροχες οπου να ναι και δεν θελω να βρέχω τα παπουτσια αλλα και την χοάνη στο καρμπ
επισης νομίζω οτι ετσι ειναι και ποιο ωραιο

το εμπρος ταμπουρο ειχε χαλαρό το παξιμαδι για αυτο δεν ειχα καλο εμπρος φρενο. (έπιανε στο τελος τις διαδρομης τις μανετας)
πλεον το έσφιξα και τα πράγματα ειναι καπος καλύτερα (παντος πιανει απο την αρχη τις μανετας τωρα)

με οχι προσεχτική χρηση και μεσα σε πόλη ή καταναλωση δειχνει οτι θα ειναι μεγαλητερη αυτη τη φορα
υπολογιζω οτι η αυτονομία αυτου του ντεποζιτου θα μειωθει κατα περιπου 30 χιλιομετρα αλλα το τερμα γκαζι ειναι κατι καθημερινό
αλλα και ετσι η καταναλωση θα βγει κατι λιγο ποιο πανω απο 2 λιτρα στα 100 που ειναι ελάχιστη

μετρώντας την τελικη μου ειδα οτι στα 'πολλα' το κοντερ μου δειχνει εως και 5 χιλιομετρα ποιο λιγα απο την πραγματικη τελικη την οποια υπολογιζω στα 80km/h τα οποια παει και με 2 ατομα (το κοντερ βεβαια αρχιζει να σταματαει καπου στα 75km/h)
ειναι το πρωτο παπι που ολοι οι δειχτες του κλεβουν πρωτα τα κατω :-p

τα φλας στο δουλεμα τους κανουν ενα 'ηχο' (ο οποιος δεν υπαρχει σε αλλα παπια)
το εμπρος φως δεν ειναι καλο αλλα τι να περιμενεις απο ενα παπι?
το στοπ στο πισω φανάρι δουλευει αλλα μονο για το πισω φρενο

πηγα να ξαναβαλω τον καθρέφτη σημερα αλλα οχι απο την δεξια μερια οπως ηταν παλια
ηθελα να τον βαλω απο την αριστερη μερια
το σπείρωμα ομως ηταν χαλασμενο και ο καθρεφτης δεν εσφιγγε
καμια λυση σε αυτο?

δοκιμασα να τον βιδωσω 'λοξα' και σφήνωσε αλλα υπηρχε μεγαλο κενο και ξαναλασκαρε μετα απο ωρα
δοκιμασα και να καλυψω το κενο με χαρτι αλλα δεν δουλεψε

SHOOTER045
21/10/2014, 00:39
Τα φλας κάνουν τικ τικ η ένα βζζζ στο αναμα? Το εχω δει σε Τ50/80 βομβητής για να μην το ξεχνάς αναμενο
Φανάρι βάλε με δύο λάμπες ( τέτοιο έβαλα και εγώ, μεγάλη διαφορά )10/15 ευρό
Στο πίσω φανάρι τσέκαρε την λάμπα μήπως είναι καμμένη η μήπως δεν κάνει καλή επαφή, αν δεν είναι απ αυτά δεν στέλνει ρεύμα
Τα υπόλοιπα στα έστειλα με πμ

kostaskk
21/10/2014, 01:44
Τα φλας κάνουν τικ τικ η ένα βζζζ στο αναμα? Το εχω δει σε Τ50/80 βομβητής για να μην το ξεχνάς αναμενο
Φανάρι βάλε με δύο λάμπες ( τέτοιο έβαλα και εγώ, μεγάλη διαφορά )10/15 ευρό
Στο πίσω φανάρι τσέκαρε την λάμπα μήπως είναι καμμένη η μήπως δεν κάνει καλή επαφή, αν δεν είναι απ αυτά δεν στέλνει ρεύμα
Τα υπόλοιπα στα έστειλα με πμ
τικ τικ κανει, αυτο που λες θα ειναι
το εμπρος φαναρι δεν με ενοχλεί και τοσο ετσι κ αλλιως δεν πολυ κυκλοφορώ νυχτα
το πισω φαναρι δεν εχει καμενη λαμπα γιατι αναβει σταθερά οταν ανοιγω τα φωτα και αναβει και ποιο δυνατα οταν παταω το πισω φρενο
δηλαδη αναβει το stop, αν πατισω το εμπρός φρενο δεν αναβει το στοπ που θεωριτικα θα επρεπε να το κανει

ChrisD
21/10/2014, 12:21
Κοίτα το διακοπτάκι στην μανέτα μήπως δεν ειναι συνδεδεμένα τα καλώδια. Λογικά εκεί ειναι το πρόβλημα σου

SHOOTER045
21/10/2014, 12:31
Και το σπειρωμα καθάρισμα με φιλιερα
Αν όχι κάπου έχω το παλιό μου
Μόλις ετοιμάσω το δέμα θα σού πω
Πλαστικά δεν παίζουν, είναι άλλο χρώμα

kostaskk
21/10/2014, 14:39
το κενο ανάμεσα σε σπείρωμα και καθρέφτη ειναι πολυ μεγαλο, δεν νομιζω να φτιάχνει ετσι
τα καλώδια στην μανετα θα τα κοιταξω, πολυ πιθανο να τα εχουν βγαλει επίσης ειδα τα λαδια και ειναι στο max.
οταν κανω 500 χιλιομετρα θα ξανακοιταξω για να δω αν καιει λαδια (δεν νομίζω)

SHOOTER045
21/10/2014, 15:05
Οι μαμα καθρέφτες είχαν και ένα παξιμάδι αν θυμάμαι καλά στο σπειρωμα τους

notakos600
21/10/2014, 15:57
Οι μαμα καθρέφτες είχαν και ένα παξιμάδι αν θυμάμαι καλά στο σπειρωμα τους

Δούλευε σαν κόντρα παξιμάδι.
Αν έχει χαλάσει το σπείρωμα του τιμονιού, που είναι το πιθανότερο, πήγαινε με τον καθρέφτη σε ένα μαγαζί με βίδες να αγοράσεις ένα σετ βιδολόγους για να κάνεις καινούργιες βόλτες στο σπείρωμα του τιμονιού μπας και το σώσεις. Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ, εκτός ίσως από Hellicoil.

kostaskk
21/10/2014, 16:05
οπως τα λες, το σπείρωμα του τιμονιου εχει χαλασει και εχει ανοιξει η τρυπά αρκετά
αφου πιασει στο σπείρωμα αυτο ο καθρεφτης και σφιξει τοτε με το κοντρα παψιμαδι του καθρευτη το σφίγγεις τελεια για να μην κουνιέται και στην θεση που θες

μαλλον helicoil ή αντικατασταση ολου του κομματιού, ισως και καμια κολληση ή κολλα (εποξική κτλ)

notakos600
21/10/2014, 16:09
οπως τα λες, το σπείρωμα του τιμονιου εχει χαλασει και εχει ανοιξει η τρυπά αρκετά
αφου πιασει στο σπείρωμα αυτο ο καθρεφτης και σφιξει τοτε με το κοντρα παψιμαδι του καθρευτη το σφίγγεις τελεια για να μην κουνιέται και στην θεση που θες

μαλλον helicoil ή αντικατασταση ολου του κομματιού, ισως και καμια κολληση ή κολλα (εποξική κτλ)

Όλο το τιμόνι είναι κομπλέ, οπότε πας για άλλο.
Εποξική δύο συστατικών τέλεια λύση, μετά από 10 χρόνια ακόμη εκεί θα είναι.
Όταν σε κάποια πτώση (μακρυά και αλάργα) σπάσει ο καθρέφτης, πως θα τον αλλάξεις;

kostaskk
21/10/2014, 16:36
Όλο το τιμόνι είναι κομπλέ, οπότε πας για άλλο.
Εποξική δύο συστατικών τέλεια λύση, μετά από 10 χρόνια ακόμη εκεί θα είναι.
Όταν σε κάποια πτώση (μακρυά και αλάργα) σπάσει ο καθρέφτης, πως θα τον αλλάξεις;

ο καθρεφτης ειναι πανω στο 'σιδερο' που εχει και τους διακοπτες κτλ, ολο αυτο βγαινει νομίζω οπως σε ολα τα παπια και μηχανες. δλδ δεν θελει ολοκληρο τιμονι (δεν ξερω και σιγουρα)

βασικα παω να βγαλω φοτο να ανεβασω εδω

kostaskk
21/10/2014, 16:45
325364
καθρεφτης σπείρωμα, κοντρα= οκ

325365
εδω η τρύπα με το πρόβλημα

325366
το ολο πραγμα ειναι διαιρούμενο αρα αλλαζει, μαλιστα γινεται να φτιάξει αγοραζοντας μονο το πανω κομματι και οχι ολοκληρο

notakos600
21/10/2014, 16:54
Ώπα Κώστα, έχεις δίκιο φίλε, το πέρασα για το εξάβολτο που τα έχει στη πλάκα του τιμονιού.
Πάρε δύο χειριστήρια τιμονιού ιμιτασιόν και καθάρισες.

SHOOTER045
21/10/2014, 17:14
Έχω είπαμε τι σκας?
Λίγο υπομονή δεν έχεις?

kostaskk
21/10/2014, 17:19
Έχω είπαμε τι σκας?
Λίγο υπομονή δεν έχεις?

που το ειπαμε :-p? απλα δειχνω το προβλημα να γινει κατανοητό

SHOOTER045
21/10/2014, 17:24
που το ειπαμε :-p? απλα δειχνω το προβλημα να γινει κατανοητό

Καλά το λέμε τώρα
Βαση έχω

andreaspetr
22/10/2014, 01:19
ο διακοπτης ο αριστερος αλλαζει ευκολα απλα θα σε παιδεψει λιγο με τα καλωδια να τα περασεις ομορφα πισω απο το φαναρι.
σε μερικα οι καθρευτες βιδωνουν αναποδα,μηπως ειναι και αυτο αναποδο και γιαυτο χαλασε το σπειρωμα?
το φαναρι αν εχει θαμπωσει ο καθρευτης παρε ενα ιμιτασιον με μια καλη λαμπα.αν ειναι καλο βαλε μια καλη λαμπα σε αυτο,αν ειναι παλια θα εχει μαυρισει αυτη.
για το φως που δεν αναβει με το εμπρος φρενο δες αν ειναι συνδεμενο αυτο η αν λειπει ολοκληρο.
325386
βγαινει ευκολα αν ξεβιδωσεις την μανετα και το σπρωξεις προς τα εξω.

kostaskk
26/10/2014, 00:58
το καλωδιο για το στοπ στην μανετα ειναι πανω αλλα ακομα δεν ανοιξα για να δω αν ειναι συνδεδεμενο

σημερα εγινε η πρωτη μεγαλη βολτα στα 'εκτος'
πηγαμε αρτα-λευκαδα με ταχυτητες περι τα 60 km/h πραγματικα σε σχεδον ολη τη διαδρομη ή οποια πρεπει να ειναι καπου στα 80-100 χιλιομετρα
μερικες φορες και παραπανω απο 60km/h, δεν μπορω να πω πως πηγαινε ανετα
εδειχνε να εχει πολλες rpm και ανησύχησα λιγο για το μιγμα μου στα ψηλα

τελικα με εβγαλε με μονη δυσλειτουργεια οτι αν εβαζα νεκρα στις κατηφόρες και άφηνα τελείως το γκαζι για ωρα το μοτερ εσβηνε
πραγμα που δεν μου το ειχε ξαναεμφανισει μεσα στην πολη

ισως ο κρυος καιρος ή η παρατεταμενη πορεια με υψηλες rpm να επηρεάζουν καπος το μιγμα-μοτερ-ρελαντι

τωρα μενει και η επιστροφή

kostaskk
27/10/2014, 20:27
επιστροφη σημερα, ολα καλα

πρέπει να εκαψα λιγότερο απο 4 ευρω σύνολο
η επιστροφη ηταν και αυτη με 60km/h σταθερα
το μοτερ δεν εσβηνε οταν εβαζα νεκρα και εκλεινα για ωρα το γκαζι

kostaskk
30/10/2014, 16:53
big update χτες ξοδεψα αρκετες ωρες μαστορευοντας το παπι

η αφορμή ηταν το κρύσταλλο του φαναριού που ξεκόλλησε απο την σιλικόνη που το κραταει με το φαναρι(ανακλαστηρα) και επαιζε μεσα εξω οταν περνουσα απο λακουβες


καταρχην μετα απο 200 χιλιομετρα με υψηλες rpm συνεχόμενα και μεγαλες θερμοκρασιες το πρωτο πραγμα ηταν να τσεκαρω τα λαδια
η σταθμη ηταν ιδια ακριβος απο τοτε που ειχα γεμισει και στο max (ισως ελάχιστα παραπανω)
βεβαια θα περιμενω να γινουν περισσότερα χιλιομετρα για να σιγουρευτω οτι δεν καιει καθολου λαδια καθος το γεγονος οτι οταν το πηρα ειχε 300ml ποιο λιγο λαδι απο οτι πρεπει ηταν λιγο περιεργο, πλησιάζουν και τα πρωτα 1000 χιλιομετρα στα χερια μου και οπου να ναι πρεπει να ερθει η πρωτη αλλαγη λαδιων

το φαναρι επισκευαστικε και πλεον ειναι σταθερο,
εγιναν και αρκετες δοκιμες μεχρι να ρυθμισω το ύψος τις δεσμης εκει που επρεπε

ακομα βρήκα τον λογο που δεν ειχα καλο φως εμπρος
325970
την αλλαξα με μια καινουρια που ειχα παρει και το φως βελτιώθηκε πολυ
βεβαια με ανησυχεί το γεγονος μην ηταν επίτηδες μαυρισμενη για να μην λιώσει το φαναρι

325972
στη συνεχεια εψαλα λιγο το θεμα του στοπ του εμπρος φρενου, οπως βλεπετε τα καλωδια ειναι πανω
τα 2 καλωδια του ειναι χωματος μαυρο σκετο και πρασινο με ασπρη ριγα
ακολουθοντας τα καλωδια στην περιοχη πισω απο το φαναρι ειδα οτι το πρασινο-ασπρη ριγα ενωνόταν με ενα αλλο ιδιου χρωματος οποτε δεν το πειραξα
το μαυρο ομως ηταν χωρις ενωση ελεύθερο εκει μεσα
οσο και να εψαξα εκει τριγύρω δεν ειδα καλωδιο μαυρου χρωματος με ελευθερη επαφη για να τα ενωσω.

το μονο ελευθερο καλωδιο ηταν ενα με χρωμα πρασινο-ασπρη ριγα. οποτε ενωσα το μαυρο με αυτο. δοκιμη και το στοπ δεν δουλεψε.
το μαύρο χρωμα αν δεν κανω λαθος στα honda ειναι η παροχή ρευματος (12 βολτ)
οποτε αυτο που μαλλον πρεπει να γινει ειναι να συνδεσω το μαυρο καλωδιο με ενα αλλο μαυρο
325973

kostaskk
30/10/2014, 17:20
στη συνέχεια βγήκε η ποδιά
αφορμη τα γκαζια

χτες εγινε το πρωτο 'καλο' τσαγιασμα σε ενα αλλο παπι (κινεζικο μαλλον)
ενας αρκετα μεγαλος περιεργος κυριουλης μαλλον μπερδεύτηκε απο την μαμα εξατμιση μου.
το πρωτο φαναρι ηταν διερευνητικό και εκει καταλαβα οτι θελει άνοιγμα
στο δευτερο φυγαμε τερμα ημουν απο την αρχη μπροστα, απλα τον ακουγα πισω μου να στροφαρει τερμα
αρκετα μετα πριν μια στροφη εκοψα με περασε ξυστα και ειδα εναν 40αρι με καγκουρογυαλι και μαλλον βαμενο μαλι να κοντευει να ξυσει γονατο με το παπι σε δρόμο με χαλια ασφαλτο
ορια το πηγαινε το κινεζικο παπι

αργοτερα σε ενα ανοιγμα με εναν φιλο μου που παλια τον ειχα, πηγαίναμε το ιδιο μεχρι τεταρτη αλλα μετα άρχισε να φευγει και έχασα.
οι αλλαγες που ειχα κανει απο τότε ηταν γραναζι και μιγμα

οποτε αρχισα να κανω δοκιμές με την ρυθμιζομενη βελόνα στο καρμπ μήπως και αυξηθεί λιγο η τελικη μου
πηγαινοντας την μια θεση πανω (δλδ η βελωνα ποιο κατω να μειωνει την παροχή) το μοτερ αλλαξε αρκετα συμπεριφορα

ο ηχος εγινε ποιο ψόφιος και μειώθηκε η ροπη αλλα και οι επιδώσεις καθος δεν ελεγε να ξεπερασει τα 70km/h στο κοντερ (δλδ 75+ πραγματικα)
ειναι καλη λυση για ακραια οικονομια αλλα πιστευω οτι σε αυτο το σημειο πρεπει να φερεσε με προσοχη στο μοτερ
το φτωχο μιγμα ανεβαζει την θερμοκρασια στο μοτερ ειδικα σε ασχετη κακη χρηση.
οποτε θεωρο οτι μπορεις να κυκλοφορεις ετσι χωρις προβλημα αλλα με αλλη χρηση

οχι τερμα γκαζι, οχι υπερφόρτωση του μοτερ πχ με τεταρτη και 30km/h να ανοιγεις τερμα γκαζι,οχι δικαβαλα
σβήσιμο στα φαναρια, οπου εχει κατηφορα νεκρα και ρελαντι για να κρυώνει το μοτερ, οχι πατατεταμενη χρηση με ανοικτό γκαζι
και φυσικα ελενχος τις θερμοκρασιας του μοτερ

αλλα ειναι πολλα και η πιθανοτητα ζημιας δεν λειπει


οποτε ρυθμισα το μιγμα ποιο πλουσιο. η βελόνα μια θεση ποιο κατω απο την μεσαια
ο ηχος αλλαξε πολυ, εγινε μπασος και ηταν σαν να αλλαξα εξατμιση
η ροπη αυξήθηκε και εμοιαζε ποιο ζωντανο, η τελικη ηταν 75+ στο κοντερ, εδειχνε οτι δεν τραβαει ζορι αν πηγαινες σταθερα με πολλα χιλιομετρα
στα πολλα ομως εβλεπα σαν να αργει ελαχιστα να στροφαρει ή να ανεβάσει τελική

οποτε γυρισα στην αρχικη ρυθμιση στην μεσαία θεση
εχει καλύτερο στροφαρισμα και ιδια τελικη με πριν, νομιζω καλητερη επιτάχυνση
βεβαια το ιδιο μοτερ εχω την υποψια οτι μπορει να δωσει αλλα 10 χιλιομετρα τελικης

το οτι αυτα λειπουν απο εμενα ισως οφείλονται στο ζιγκλερ, εξατμιση,γραναζομα ή στα ηλεκτρικα
παντος και ετσι παει πολυ καλα και εχει δυνατη επιτάχυνση
το μοτερ εχει παρα πολύ καλη συμπιεση

kostaskk
30/10/2014, 17:25
325975
στη συνέχεια ειδα οτι ελειπε μια βιδα απο το δεξι φλας, βρήκα μια και την εβαλα (φαινετε ασπρη λογο του φλας)
μετα πηγα στο αριστερο φλας, καμια φορα κολλούσε και δεν λειτουργουσε παρα μονο με χτύπημα.
το ανοιξα και εφτιαξα την επαφη, πλεον κανενα προβλημα

επισης εφτιαξα την θεση του και πλεον 'συγκρατει' το πλαστικο και 'δενει' μια ρωγμη εκει
παλια στην ρωγμή το ενα κοματι εμπεινε κατω απο το αλλο
325976
325977

kostaskk
30/10/2014, 17:30
325978
325979
μετα ανοίχτηκαν τα χειριστήρια με τους διακόπτες
και αλλαξα λιγο την θεση τους αφήνοντας ενα μικρο κενο
325980
στο δεσιμο ή γραβατα- μπροστινο πλαστικο εβρισκε στην ποδια ή στο τιμόνι οποτε την ξαναεβαλα καλητερα ποιο κατω και δεν βρισκει πλεον
επισης με ταλαιπορισε η ντιζα γκαζιου οπου εφαγα πολυ ωρα αλλα τελικα την ρυθμισα τελεια

kostaskk
30/10/2014, 17:33
325981
325982
325983
αυτα τα κομματια δεν ειναι σε καλη κατασταση και θα αλλαχτουν λογικα καποτε
ποιο πολυ η εμπρος βαση της σελας με νοιαζει που εχει σκουρια
αλλα και η πισω βαση θα 'δειχνει' καλητερα αν βαφτει ή μπει καινουρια
ετσι κ αλλιως και τα 2 δεν νομιζω να εχουν πανω απο 20 ευρω

kostaskk
30/10/2014, 17:46
μετα ηρθε η ωρα τις πατέντας
ειχα μια κομενη ντιζα στο σπιτι απο παλαιοτερο αλλο παπι

325984
περασμα στο τσοκ και 'δεματικο' απο αυτα που βαζουν στα καλωδια για να μην βγαινει απο την θεση της
το μεγαλο παιδεμα ηταν να περασει απο εκει που πρεπει και εφαγα πολυ ωρα
τελικα καταφερα να μην επηρεάζεται απο το τιμονι καθόλου, περασε και απο καλο σημείο
μια βαση στο σκελετο δημιουργει 'γωνια' στην πορεια τις ντιζας και ετσι μπορει να τραβιξει πράγματα
325985
325986
λουρακι απο τσαντα και δεσιμο με την ντιζα,
εβαλα το λουρι για να εχει 'προσφιση' πανω στο σιδερο και να μην μετακεινειτε πανω κατω (βεβαια θελει καλύτερη στήριξη) αλλα και ετσι δεν εχει προβλημα μετακίνησης

και καπος ετσι εχουμε και τσοκ στα χειριστηρια, βεβαια 2-3 φορες το εχω χρησιμοποιησει καθος το παπι παιρνει εύκολα μπρος με κρυο καιρο
ομως το τσοκ βοηθαει νομίζω στο να μην 'σβινει' το κρυο μοτερ

βεβαια αν τραβιζεις την ντιζα το τσοκ μενει στην πανω θεση και θελει επεμβαση του χεριου για να κλεισει αλλα πιστευω οτι με ενα ελατήριο μπορω να φτιαξω καποιο είδος επιστροφής

bruno
30/10/2014, 21:56
Mπινια λεμε το τσοκ!Χαχα ωραιος!

andreaspetr
31/10/2014, 02:18
καλη πατεντα με το τσοκ.
για το διακοπτη του φρενου μπροστα αν ψαξεις καλα και δεν εχει ελευθερο μαυρο βαλτο μαζι με καποιο αλλο μαυρο να δεις αν δουλευει καταρχην.
για βαση σελας πισω μην βαλεις την απλη του cub ειναι σαν τσιγκος.ψαξε για την καλη απο το 90αρι η GLΧ που εχει χοντρο μεταλλο να μην στραβωνει.

αυτη ειναι η απλη.φαινεται οτι ειναι απλη λαμαρινα.
325999

και αυτη ειναι η καλη,χοντρο στιβαρο μεταλλο και παιρνει και χερουλακι για να βολευει οταν βαζεις διπλο σταντ(φαινονται οι τρυπες για τις βιδες.)
μεταχειρισμενη πηρα πριν κανα μηνα με ενα δεκαρικο.
326000

kostaskk
06/11/2014, 17:26
τελικα σε μερικα ανοιγματα με τον φιλο μου που εχει το ιδιο μοτερ τον περαζα τελικες και για αρκετη απόσταση. η τελικη ξεπερασε τα 75 κοντερ.

δεν ξερω τι παιζει και πως με ειχε 'περασει' εκεινο το βραδυ.
ισως κακη βενζινη ή καποιο μπούκωμα

και ενα βιντεο με το πως ανοιγει μεχρι τα 70km/h με κοντερ που κλεβει προς τα κατω (μετα ειχε στροφη)
https://www.youtube.com/watch?v=Div6pPy5Obo&list=UUzXB4I8YypTFBFSbQz_Um9A&index=1

kostaskk
09/11/2014, 12:09
326648
μετα απο αρκετα χιλιομετρα ξανατσεκαρα τα λαδια και δεν εχει καψει τιποτα
επισης τσεκαρα και τον αριθμο πλαισιου που ειχα αμελήσει να δω πριν την αγορα και ολα καλα (το πηρα απο την πολη που μενω)

παμε μια γενική καταμέτρηση και ενας ελενχος καταστασης
καταρχην φοραει λαστιχα μαρκας michelin m45 τα οποια ειναι σε καλη κατασταση
326649
326650

kostaskk
09/11/2014, 12:13
326651
326652
συχνο φαινόμενο στα καρκουροπαπια να εχουν φαγωμενα παξιμαδια στην εξατμιση απο τα πολλα βαλε-βγαλε ή και να λειπει το ενα απο τα 2 stud
εδω δεν φαινετε κατι κακο
326653
καλες και παρον και οι βιδες απο τα πατακια

kostaskk
09/11/2014, 12:16
326654
βιδα λαδιου χωρις διαρροες
326655 λερομενα ολα απο την αλυσίδα
326656 γενικη ζαντας-ακτινων

kostaskk
09/11/2014, 12:18
326657 κατω μερος εξατμισης
326658 λαστιχα
326659 πισω στοπ (ρυθμισμενο εδω και καιρο)

kostaskk
09/11/2014, 12:20
326660 αριστερη μερια
326661 στεκες-σταντ
326662 γενικη εμπρος ροδας

kostaskk
09/11/2014, 12:22
326663
326664 άξονας εμπρος τροχου
326665 japan

kostaskk
09/11/2014, 12:25
326667 κενα δεξια και αριστερα ιδια (ισως σε περιπτωση τρακαρισματος να εχουν διαφορα)
326668 μοτερ-καρμπ
326669

kostaskk
09/11/2014, 12:26
326670 απο κατω
326671
326672

kostaskk
09/11/2014, 12:28
326673 ρυθμισμενο τελεια, πρωτη μανιβελια παντα με τα κρυα
326674
326675

kostaskk
09/11/2014, 12:30
326676 ολα τα ελατυρια επιστροφης πανω
326677 αναρτισεις πισω δουλευουν παρα πολυ καλα
326678

kostaskk
09/11/2014, 12:32
326680
326681
326682 αλυσιδα σε μερτρια κατασταση, γραναζια καινουρια

kostaskk
09/11/2014, 12:34
326683 κατασταση σε βιδες-ρυθμιστες
326684
326685 δουλευει πολυ καλα αλλα στο μελλον θα χρειαστει σιαγόνες

kostaskk
09/11/2014, 12:36
326686 βαση εξατμισης
326687 βαση μοτερ
326688

kostaskk
09/11/2014, 12:38
326689
326690 κατω απο την σελα
326691 βιδες

kostaskk
09/11/2014, 12:40
326692
326693
326694ενωση φαναρι πλαστικο

kostaskk
09/11/2014, 12:41
326695
326696 κατι βιδες ακομα
326697

kostaskk
09/11/2014, 12:42
326698
326699
326700
γενικες

kostaskk
09/11/2014, 12:44
326701
326702 παξιμαδι βασης μοτερ
326703

kostaskk
09/11/2014, 12:55
326704
326705
326706

kostaskk
09/11/2014, 12:58
326707 πισω φτερακι με μασωνικο συμβολο ον
326708
326709 βιδες πινακιδας για να μην φυγει πουθενα

kostaskk
09/11/2014, 13:03
326710

οποτε θελουμε:
1 ταπα στον εμπρος τροχο (σαμπρελα)
1 βιδα που λειπει απο ντεποζιτο
1 καινουρια βαση σελας ή μεταχειρισμενη χωρις σκουρια
να μπει ο καθρευτης αριστερα
κανα καβασι να εχω στην ακρη μην τυχει να πρεπει να μεταφερω κατι μεγαλο
και λαδια σε 1000 χιλιομετρα

προαιρετικα καινουριο πισω αριστερο φλας γιατι ειναι λιγο σπασμενο και ειναι με ταινια
ισως και καμια εξατμιση σε καλητερη κατασταση
και τελικος σκοπος κόλλημα σε μερικα πλαστικα και γενικο βάψιμο αν μεινει μαζι μας για αρκετο καιρο

SHOOTER045
09/11/2014, 13:26
Αύριο στέλνω δέμα

kostaskk
09/11/2014, 15:13
Αύριο στέλνω δέμα

οκεε ευχαριστω.. σε 2-3 μερες θα ερθει

andreaspetr
10/11/2014, 04:36
Φαινεται να ειναι σε πολυ κατασταση γενικα.
αν εχεις ορεξη βγαζεις ποδια και πας σε ενα πλυντηριο να στο πλυνει ολο με πιεστικο και απο κατω με ζεστο νερο να φυγουν λαδια κλπ για να βλεπεις τυχον νεες διαρροες.
θεμα με σκουριες ειχαν κατω απο το πισω φτερο αυτα.

notakos600
10/11/2014, 07:12
Αγόρασε ένα wd40 και ψέκασε ότι μεταλλικό έχει το μηχανάκι. Με το μάτι φαίνεται πολύ οξειδωμένο.
Στο γράφω γιατί είναι λειτουργικό σε όλα του και είναι κρίμα.

zami
10/11/2014, 16:40
Σε τετοια κατασταση μονο τα Ελληνικα νησια τα φερνουν τα μηχανακια..υπουλη κατασταση..

SHOOTER045
10/11/2014, 16:55
οκεε ευχαριστω.. σε 2-3 μερες θα ερθει

Έγραψες για πίσω αριστερά φλας, αλλά δεν διευκρινησες τι ακριβώς, εστειλα και κρύσταλλο φλας

gsman
10/11/2014, 19:08
Καλο ειναι το μηχανακι παντως

kostaskk
10/11/2014, 21:27
η οποιες σκουριές ειναι επιφανειακές και ειναι λογικες για μηχανακι κοντα 30 χρόνων των 400 ευρω που μπορει να ειχε ολων των ειδων τις χρησεις και τους χρηστες ολα αυτα τα χρονια

οι βιδες στους άξονες,αναρτήσεις και φρενα,μοτερ εχουν βγει προσφατα οποτε δεν υπαρχει κολημενη βιδα εκει που θα δημιουργήσει προβλημα χρησης ή δυσκολια στο μελλον
στην πινακιδα ισως να εχουν κολλήσει οι βιδες αλλα γιατι να χρειαστει να βγαλω καποτε πινακιδα?

τιποτα δεν κινδυνεύει να κοπει-τρυπήσει-χαλασει λογο σκουριας
(ισως μονο η βαση τις σελας μπροστα αν φαει μεγαλο ζορι με κούνημα τις σελας δεξια αριστερα ενω ειναι ανοιγμένη )
οι φοτο ειναι απο κινητο και μερικες με φλας και η κατασταση φαινετε χειρότερη στον φακο απο οτι ειναι πραγματικά,
το μηχανάκι ειναι άπλυτο για καιρο (+οτι το χρησιμοποιησα σε βροχες κτλ)

ενα τιπ για τα νησια.
αν δειτε φθαρμενο μηχανακι και οξειδωμένο φταιει ο ιδιοκτητης,η χρηση και ο χωρος αποθήκευσης-σταθμευσης.

νησια και τετεια δεν παιζουν κανενα ρολο.
ειτε το χεις στο νησι ειτε στον πειραια κοντα στην θαλασσα ειναι το ιδιο πραγμα

το μονο κακο που μπορει να δημιουργηθεί απο 'νησι' ειναι να το χεις αφήσει-αποθηκευσει κοντα στην θαλασσα (0-100 μετρα) και οταν εχει αερα τα σταγονίδια απο το κυμα να μεταφερονται και να προκαλουν οξείδωση αν αφήσεις το παπι ακούνητο και απλητο για καιρο εκει.

η χρηση στο νησι δεν αλλαξει κατι
το ιδιο αλατι εχουν οι παραλιακοι δρομοι του νησιου με τους αντιστοίχους του πειραια ή τις θεσσαλονικης
και η ιδια απώλεια αλατιου υπαρχει στο νησι 100 μετρα μακρια απο την θαλασσα με τα Τρίκαλα

το μπανιο με το wd40 φαινετε καλη ιδεα, θα παω να παρω ενα


επισης σημερα γεμισα βενζινη και θυμήθηκα να παρατηρήσω τα λιτρα
εβαλα 5 ευρω=3+ λιτρα. και απο οτι ειδα το ντεποζιτο μου ειναι κατα 90% χωριτικοτητας 4 λιτρων (και αρα η καταναλωση των 2λ/100 ισχύει)

μετα ειπα να κανω ενα άνοιγμα με τεταρτη
φόρτωσε μεχρι τα 75 ως συνήθως αλλα ειπα να επιμείνω λιγο ακομα
ανεβασε σιγα σιγα και πηγε μεχρι τα 80km/h κοντερ (καπου στα 90 πραγματικα) με ορθιο αναβατη και σε δρομο χωρις κλιση
οποτε πιστευω οτι ειναι οκ απο τελικες (και ισως μπορει να παει και +10 χιλιομετρα σε δρομο με κλίση και ψαρακι)

shooter το κρυσταλο το εχω αλλαξει οποτε μην το βαλεις στο δεμα
το κυριος σωμα εχει ενα σπασιμο και αυτο χρειαζομαι (δηλαδη μια μικρη τρυπα εχει οχι ρωγμές που ισως αφήσει υγρασια να περασει μεσα στο φλας)
επισης αν εχεις καμια γλυστρα αλυσιδας ριξτην μεσα γιατι ειδα οτι η δικια μου δεν εχει πολυ ψωμι

kostaskk
14/11/2014, 14:25
σημερα καναμε ακομα ενα ανοιγμα με τον φιλο που με ειχε περασει τελικές (φοραει ιδιο μοτερ σε dayang παπι)

πηγαιναμε μαζι μεχρι την δευτερα και στην τριτη αρχισα να κανω διαφορα και να τον προσπερνώ
στο τελος ειχα 4 μηχανακια διαφορα, την οποια δεν μπορουσε με τιποτα να μειωσει
το αστειο ειναι οτι απο την προηγούμενη φορα που ειχαμε ανοιξει δεν εχουμε αλλαξει κατι στα μηχανακια

η μεγιστη τελικη που εχω δει ποτε αυξήθηκε κατα 5 χιλιομετρα

δηλαδη ειδα 85 km/h κοντερ (σε ευθεια)

περιεργα πραγματα, κατι μου λεει οτι οσο περναει ο καιρος παει και καλητερα το παπι μου :-p
ή το παπι του φιλου μου εχει παρει την κατω βολτα

επισης βρέθηκε ενα πλαστικο τελαρο να μπει πανω γιατι σε λιγο καιρο ερχονται ζαντες για το nsr project και πρεπει να τις μεταφερω καπος

kostaskk
23/01/2015, 18:57
τελικα αποφασισα να μην γινει 'ανακατασκευη' ή βαψιμο γιατι σε λιγο καιρο το παπι ισως πουληθεί-ανταλλαχτεί με καποιο διχρονο ή ανταλακτικα δίχρονου

εξαλου καταλαβα οτι δεν συμφέρει να ριχνεις λευτα σε παπια.
και αν ριξεις δεν προκειτε να τα παρεις πισω στην πώληση του παπιου..
ολοι κοιταζουν να αγορασουν με 300-600 ευρω
οποτε ειναι πεταμενα λευτα αν σκοπεύεις να το δώσεις

αν το δει αυτο κανενας mod ας μεταφερει το θεμα αλλου καθος δεν θα γινει ανακατασκευη

πλεον το κοντερ δειχνει 42.500 χιλιομετρα
προβλήματα μηδέν
απο την αλλαγη του πισω γραναζιου δεν εχω ξαναπατήσει σε μάστορα.
ουτε ο αερας στα λάστιχα δεν λεει να φύγει και δεν εχει χρειαστεί να βάλω ακομα :-p
ακομα και η πατεντα με την ντιζα στο τσοκ καλα κρατεί

η σταθμη του λαδιου δεν εχει κατεβει ουτε χιλιοστό.
φυσικα νομιζω ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιων.
θα βαλω φτηνα ημισυνθετικα μαλλον

αραγε σε αυτα τα μοτερ στα ποσα χιλιομετρα πρεπει να αρχισω να ανησυχώ οτι θα χρειαστει ρυθμισμα βαλβιδων?
ο φιλος μου με το ιδιο μοτερ δεν εχει ρυθμισει ποτε στα 5+χρόνια

η κατανάλωση σε χρηση μεσα σε πολη δείχνει μεγαλύτερη απο αυτο που ειχα μετρήσει σε ανοικτους δρόμους
αλλα και ετσι δεν μου καιει πανω απο 3-4 ευρω την εβδομαδα
(7μερες) δηλαδη 15 ευρω τον μηνα :)

dimzan
24/01/2015, 02:31
ρυθμιση βαλβιδων ανα 5000-6000χλμ περιπου

αυτο που μετρατε την καταναλωση σε ευρω ανα εβδομαδα δε λεει τιποτα. Αλλος κανει 300χλμ τη βδομαδα και αλλος 50χλμ. Το σωστο ειναι σε λιτρα ανα 100 χιλιομετρο για να υπαρχει κοινη μοναδα μετρησης. Εγω ας πουμε την προηγουμενη βδομαδα εκαψα 5€ με ενα διλιτρο αμαξι, βγαζει νοημα αν ειναι οικονομικο ή οχι?



τελος, να πω οτι σκεφτεσαι πολυ ορθα για τα χρηματα που παιρνεις πισω σε πιθανη πωληση. Βεβαια υπαρχει και ενα οριο στο ποσο χρημα γινεται να ΜΗΝ ριξεις στο μηχανακι, κι αυτο για λογους συντηρησης-ασφαλειας και καλης λειτουργιας. Εφοσον το μηχανακι ειναι ασφαλες και εχει φρενα λαστιχα αναρτησεις και τα λοιπα περιφερειακα του ειναι σε καλη κατασταση τοτε δεν εχει και τεραστια σημασια αν γυαλιζουν ολα.

kostaskk
24/01/2015, 14:07
ναι δικιο εχεις. στην πρωτη μετριση εκτος πολης ειχα δει καπου στα 2λιτρα στα 100
μεσα σε πόλη καιει παραπανω αλλα δεν εχω μετρήσει

kostaskk
14/02/2015, 23:46
μετα απο αρκετα χιλιομετρα ακόμα παρουσιασε την πρώτη δεισλειτουργεια.

το πισω φρενο οταν το πατήσεις δυνατα σαν να κολλαει και μενει για λιγο πατημένο πριν επαναφερει
μαλλον ειναι φθαρμένη σιαγόνα, μου ειχε πει ο μηχανικος οτι θα χρειαζοταν άλλαγμα οταν ειχαμε βγαλει τον τροχο για την αλλαγη γραναζιου...

απο οτι ειδα ολο το ταμπουρο εχει δεν εχει 20 ευρω.. οποτε προγραμματιζεται να γινει και αυτο

andreaspetr
15/02/2015, 03:45
σιαγωνες τελειωμενες δειχνει αυτο,αλλαξε τες,φτηνες ειναι.

kostaskk
09/03/2015, 17:20
εφτασε τα 43.000 χιλιομετρα οποτε συνεργειο.

το πισω φρενο φτιάχτηκε και τωρα δουλευει πολυ καλα.
μπηκε καινουριο υλικο τριβης στο ταμπουρο και κατι λαστιχακια στον τροχο. σινεμπλοκ τα λενε νομιζω στο προγραμμα ειναι και η αλλαγη σιαγόνας για να ειναι 100% οπως πρεπει. παντος τωρα φρεναρει δυνατα και δεν 'κολαει' το φρενο

μπήκε ενα κοντρα παξιμάδι ασφαλειας στο εμπρος φρενο γιατι μετα απο πολλα δυνατα φρεναρισματα χαλαρωνε το παξιμαδι στο ταμπουρο και ξεσφιγγε-χαλάρωνε το φρενο

αλλάχτηκαν και τα λαδια..
ειπα να μου βαλει υμισυνθετικα με 12 ευρω.. εβαλε ενα 10-50 νομίζω. ηταν σε ασπρο κυλινδρικό μπουκαλι
στην πρωτη βολτα αρχισε πατιναρισμα στα ψηλα κατι που πριν δεν υπηρχε

φταίει το λαδι? μου ρυθμισε λιγο τον συμπλεκτη αλλα δεν ειδα καμια τραγικη διάφορα
θα περιμενω 2-3 μερες μπας και φτιάξει

μηπος εβαλε πολυ λεπτο λαδι και πατινάρει?

η εξήγηση που μου έδωσε ηταν οτι τα παλια λαδια ηταν παλια και νερομενα και για αυτο δεν πατιναρε πριν
(παλια ειχα βαλει λαδια 10W40 με 7 ευρω)
βασικα τα ειχα 'συμπληρωσει' και δεν ειχα παρατηρισει πατιναρισμα οταν τα εβαλα.

τωρα αν δωσω αποτομη γκαζια ή με 3ή 4ή ανοιξω στα ψηλα αποτομα το γκαζι τερμα πατινάρει
επισης στις μικρες ταχυτητες νιωθω ποιο 'λιγο' το νευρο του σε σχεση με πριν και λειτουργεια του ειναι ποιο αθόρυβη.
η σταθμη ειναι στο max και λιγο ποιο πανω

steliosp.
09/03/2015, 19:03
Μήπως σου έβαλε λάδι αυτοκινήτου?