PDA

View Full Version : Αχ αυτά τα ktm (ktm 950 adv..πρόβλημα από το πουθενά..ως συνήθως)



erotisakias
11/10/2014, 17:15
Η μοτοσυκλέτα ήταν παρκαρισμένη κάνα μήνα και ήταν από πλύσιμο καθαρή και ωραία..Σήμερα μετά από τις πρώτες βροχές σκέφτηκα πως μια βόλτα στα βουνά θα ήταν εξαιρετική.. Τη βάζω μπροστά (παίρνει αμέσως με τσοκ) και την αφήνω να ζεσταθεί μέχρι βεντιλατέρ για να δω λάδια κλπ. Μετά ΤΟΝ ΈΛΕΓΧΟ ξεκινώ και επόμενη στάση ήταν 6 χιλιόμετρα να βρω τους άλλους. Στάση 10' και ξεκίνημα.. 7-8 λεπτά αργότερα ενώ οδηγούσα άσφαλτο 4500-5000 στροφές η μηχανή σβήνει..όχι "μένω από βενζίνη" αλλά μια και έξω σαν kill switch. ρε καλή μου ρε χρυσή μου..τίποτα.. Η μίζα κανονικά να δίνει, ρεύμα φαινόταν μια χαρά, φώτα,φλας όλα καλά αλλά μπροστά τίποτα..μετά από κανά 10λεπτο δίνω μιζιά και παίρνει κανονικά με τον κινητήρα να ακούγεται ρολόι..ξεκινώ για επιστροφή και σε 3-4 λεπτά τα ίδια..ξανά περιμένω κανά 10λεπτο (πιο νωρίς δεν έπαιρνε με τίποτα) και πάλι ξεκινώ και πάλι σε 3-4 λεπτά τα ίδια..κοκ. Φαίνεται να είναι ηλεκτρικό. Αν ήταν όμως πολλαπλασιαστής ή μπουζί δεν θα έχανα μόνο τον ένα κύλινδρο? Ηλεκτρονική δεν ξέρω τι συμπτώματα δίνει..καμιά ιδέα..; Ευχαριστώ

Allst@rf
11/10/2014, 17:34
Καποιιο καλωδιο εχει τσακισει πιθανα μπροστα στο μουτρο και ισως βραχυκυκλωνει και κοβει ρευματα και λοιπα...

Γνωστο προβλημα εχει αναφερθει πολλακις.

erotisakias
11/10/2014, 17:51
Καποιιο καλωδιο εχει τσακισει πιθανα μπροστα στο μουτρο και ισως βραχυκυκλωνει και κοβει ρευματα και λοιπα...

Γνωστο προβλημα εχει αναφερθει πολλακις.

και πρέπει να περιμένω να κρυώσει? λίγο κουφό φαίνεται

lykourgi
11/10/2014, 17:54
Τρόμπα βενζίνης, κοίταξες;

iliasfyntanidis
11/10/2014, 18:37
Από αυτά που λες το κόβω για αισθητήρα κοινώς μάτι εκκεντροφόρου είτε στροφάλου.
Αλλά θα πας συνεργείο και θα μας πεις...
Εύχομαι να είναι απλά μία φύσα λιιιιγο ξεκούμπωτη.

πυξιδας990
11/10/2014, 18:43
Τρόμπα βενζίνης, κοίταξες;

αυτο

martinacos
11/10/2014, 18:58
Bαλτην μπρος και στο ρελαντί κούνα αριστερά-δεξιά το τιμόνι σιγά σιγά,αν σβήνει σε κάποιο συγκεκριμενο σημείο πάει να πεί οτι έχεις πρόβλημα με τα καλώδια κάτω από την κλειδαριά.Φυσιολογική ζημιά,ούτε 5 ευρώ ...

George_Sp
11/10/2014, 19:02
αισθητήρας πλαινού stand?

erotisakias
11/10/2014, 19:05
Τρόμπα βενζίνης, κοίταξες;

στη τρόμπα κάνει σαν να μένει από βενζίνη..και δεν ξαναπαίρνει σε 10 λεπτά πάει με 140 χωρίς πρόβλημα και ξαφνικά μαχαίρι σβήσιμο..

MiltiadisK.D
11/10/2014, 21:27
Ναί κάπως έτσι,κατα 90% αντλία βενζίνης(εκει πονάνε άλλωστε τα 950/990 γενικά με όλες τις αντλίες έχουν θέμα)θα έλεγα.Όταν σου ξανασβήσει άστη λίγο να κρυώσει,χτύπα την μαλακά(κάτω απο την ποδιά βρίσκετε).Αν ναί βάλε face it.

erotisakias
12/10/2014, 00:17
Ναί κάπως έτσι,κατα 90% αντλία βενζίνης(εκει πονάνε άλλωστε τα 950/990 γενικά με όλες τις αντλίες έχουν θέμα)θα έλεγα.Όταν σου ξανασβήσει άστη λίγο να κρυώσει,χτύπα την μαλακά(κάτω απο την ποδιά βρίσκετε).Αν ναί βάλε face it.

ναι φίλε μου αλλά εμένα δεν κάνει έτσι..ενώ πηγαίνω κανονικά σβήνει σαν να κλείνω τον διακόπτη.. ακαριαία..και μετά από 10 λεπτά παίρνει αμέσως και πάει σφαίρα...μέχρι που ξανασβήνει ακαριαία όμως. Επίσης έχω αλλάξει προληπτικά τα πλατινάκια της τρόμπας πριν από 6000 χιλιόμετρα..Επίσης όταν σβύσει και προσπαθήσω να τη βάλω αμέσως μπροστά όλα γυρίζουν κανονικά. Μίζα,φώτα,φλας,κόρνα όλα φαίνονται εντάξει..μόνο τα μπουζί να μην παίρνουν ρεύμα..

rethemnianos
12/10/2014, 13:25
Αν ειναι η αντλια τοτε δεν φταίει οτι ζεσταίνεται αλλα οτι αδειαζουν τα καρμπυρατερ και ειναι μια κ εξω σαν kill switch. Κ μετα με τη βαρυτητα ξαναγεμιζουν κ παλι τα ιδια.Μετρησε το ρευμα στην αντλία κ δες το ρελε.Το επαθε γνωστος σε 2 μερων μηχανη

notakos600
12/10/2014, 14:29
Το επαθε γνωστος σε 2 μερων μηχανη

Σε κομμάτια την αγόρασε;:a01:

stoned28
12/10/2014, 20:24
Κατά 90 τις 100 είναι αυτό: 60039034100 Pulse Generator KTM LC8, πολλοί το λένε και pickup, δεν είναι κάτι σοβαρό ούτε ακριβό. H άλλη περίπτωση είναι τρόμπα βενζίνης, αλλά επειδή στο κάνει όταν ζεσταθεί νομίζω ότι είναι το pickup

Ktm.Prestige
13/10/2014, 10:14
Και η τρόμπα βενζίνης οταν ζεσταθεί την πατάει.
Και ναι , kill switch νοιώθεις οταν κόβει τροφοδοσία.
Εμένα έτσι το έκανε , περίμενα λίγο να κρυώσει , ενα μικρό χτυπηματάκι κάτω απο την ποδιά (εαν εχεις και 10ρακι μαζί σου να ανοίξεις την ποδιά να την κουνήσεις λίγο , ακόμα καλύτερα)
και τσαφ , κατευθείαν μετα.

Προσωπική μου άποψη είναι η τρόμπα βενζίνης. Φίλτρο βενζίνης εχεις βάλει φίλος , εαν οχι να του βάλεις.


Και κάτι άλλο , μέσα στο φόρουμ γράφουνε για τα γνωστά προβλήματα των 950 (αντλίες βενζίνης-τρόμπα συμπλέκτη κα) εαν τα τσεκάρεις αυτά το μηχάνημα θα είναι οκ!!

gefr
16/10/2014, 00:38
Αρχικά δουλεύει και μόλις ζεσταίνεται σβήνει; Το pickup μοιάζει να ταιριάζει. Δεν το είχα συναντήσει ποτέ, ώσπου ένας φίλος μου το έπαθε τελευταία. Η αντλία βενζίνας δε νομίζω να επηρρεάζεται από τη στάση ώστε να επανέρχεται. Τα καρμπυρατέρ δεν γεμίζουν με τη βαρήτητα. Δεν θα χρειαζόταν αντλία αν ήταν έτσι.
Τα καλώδια στο λαιμό και στην κλειδαριά κόβονται καμμιά φορά αλλά εμφανίζεται όταν γυρίζουμε το τιμόνι.
Ψηφίζω pickup.
Γειά χαρά

rethemnianos
16/10/2014, 12:44
Gefr ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κανεις λαθος αλλα αν καποιος γνωριζει ας πει.Η αντλια χρειαζεται κυριως για τα πολλα γκαζια και οταν η σταθμη βρισκεται κατω απο το υψος των καρμπυρατερ.Το εχουν κανει στο εξωτερικο που τους αφησε και γεμιζουν καθε 70 χιλιομετρα και κινουνται.Οπως επισης και σε αντικλεπτικα που κοβουν το καυσιμο σου λενε αρκει να ειναι το καύσιμο πιο χαμηλα απο το υψος των καρμπυρατερ.Τελοσπαντων ας απαντησει καποιος γνωστης.

erotisakias
16/10/2014, 19:15
Αρχικά δουλεύει και μόλις ζεσταίνεται σβήνει; Το pickup μοιάζει να ταιριάζει. Δεν το είχα συναντήσει ποτέ, ώσπου ένας φίλος μου το έπαθε τελευταία. Η αντλία βενζίνας δε νομίζω να επηρρεάζεται από τη στάση ώστε να επανέρχεται. Τα καρμπυρατέρ δεν γεμίζουν με τη βαρήτητα. Δεν θα χρειαζόταν αντλία αν ήταν έτσι.
Τα καλώδια στο λαιμό και στην κλειδαριά κόβονται καμμιά φορά αλλά εμφανίζεται όταν γυρίζουμε το τιμόνι.
Ψηφίζω pickup.
Γειά χαρά

Δεν είναι τρόμπα.. έχω μείνει από τρόμπα (με άλλη μοτοσυκλέτα) και η μοτοσυκλέτα όταν μένει από τρόμπα δεν σβήνει ακαριαία..κάνει μερικά τινάγματα-σβυσίματα,σκασίματα κλπ και μετά μένει στο τόπο..όταν μένεις από τρόμπα είναι σαν να μένεις από βενζίνη..Άλλωστε όπως πρωτοείπα στην τρόμπα έχω αλλάξει προληπτικά τα πλατινάκια πριν από 6000 χιλιόμετρα..άρα..

μπήκα στο repair manual και βρήκα αυτό στη σελίδα 102 (7-7)

Checking the pulse generator
– Disconnect the connectors AL and AT and apply the measuring tips of
the peak voltage adapter to the connector AT 2 (yellow/blue and
yellow/white cable colors).
– Actuate the tip switch and run the starter engine for a few seconds.
Digital multimeter reading: 4.0 volts +/- 0.5 volts
NOTE: make sure the battery is fully charged.
– If the measured value deviates from the set point value, measure the
resistance of the pulse generator:
190 - 300 ... at 20°C
NOTE: if the resistance figure is correct but the signal voltage deviates,
check the distance between the pulse generator and the pulse generator
wheel (see page 6-9)

μέτρησα την αντίσταση με πολύμετρο και ήταν 295. έκανα μια βόλτα κάνα 10αλεπτο μέχρι να σβήσει ξαναμέτρησα και ήταν..μηδέν. Το ανταλλακτικό είναι όντως το 60039034100 το οποίο και κάνει καμιά 70αριά με τα μεταφορικά. Για να αλλάξει βγαίνει το δεξί καπάκι. Άρα πάνε λάδια-υγρά ψυγείου. Έχουμε λοιπόν 70+60 (4 λίτρα να υπάρχει και καβάτζα) + 10 η φλάντζα ένα 140αρι για μια ΜΑΛΑΚΙΑ..Το χειρότερο είναι πως με κάτι τέτοια με χαλάει η μοτοσυκλέτα ως προς την αξιοπιστία της...Αυτά..Αύριο που θα το πάω μάστορα να επιβεβαιώσω και θα τα ξαναπούμε..θα δοκιμάσω να το αλλάξω μόνος μου. Δεν φαίνεται να έχει κάποια δυσκολία.

πυξιδας990
16/10/2014, 19:56
Πολυ σπανιο το pick up.ποσα χλμ εχει το μοτορι?

MiltiadisK.D
16/10/2014, 21:19
Πάσο μάγκες,δεν είχα ξανακούσει για pick up:confused:.
Μην ξενερώνεις βγάζουν τέτοιες μ@λ@κιούλες οι ΚΤΜες:beer:

erotisakias
16/10/2014, 21:25
Πολυ σπανιο το pick up.ποσα χλμ εχει το μοτορι?

50500 και δεν είναι τόσο σπάνιο..Τίποτα στα ktm δεν είναι σπάνιο..:)

stoned28
17/10/2014, 16:44
Έχουμε λοιπόν 70+60 (4 λίτρα να υπάρχει και καβάτζα) + 10 η φλάντζα ένα 140αρι για μια ΜΑΛΑΚΙΑ...

Γιατί να αλλάξεις λάδια και ψυκτικό αν δεν είναι η ώρα τους; βάλε τα ίδια, και μην ξενερώνεις είναι συνηθισμένη βλάβη γενικότερα, όχι μόνο στα ΚΤΜ. Σε άλλες μάρκες κοστίζει σχεδόν το διπλάσιο.

gefr
18/10/2014, 11:36
Η αντλια χρειαζεται κυριως για τα πολλα γκαζια και οταν η σταθμη βρισκεται κατω απο το υψος των καρμπυρατερ.Το εχουν κανει στο εξωτερικο που τους αφησε και γεμιζουν καθε 70 χιλιομετρα και κινουνται.Οπως επισης και σε αντικλεπτικα που κοβουν το καυσιμο σου λενε αρκει να ειναι το καύσιμο πιο χαμηλα απο το υψος των καρμπυρατερ.

Για να δουλέψει αυτό, πρέπει να παρακάμψεις την αντλία καυσίμου... και σε πάει κάποια χιλιόμετρα. Η αντλία έχει κάποιες αντεπίστροφες βαλβίδες που δεν ανοίγουν και πολύ εύκολα, σε εμένα π.χ. δεν δούλεψε.

rethemnianos
18/10/2014, 12:04
Ισως εχεις δικιο εμενα δεν μου εχει τυχει (ακόμη:) ).Πάντως στο παρακατω αρθρο λεει οτι συνεχιζει να τροφοδοτεί ([url]http://hackaday.io/project/2843-motorcycle-theft-prevention-system)...Τελοσπαντων καλο ειναι να αναφερονται ολα ωστε αν εχει τυχει σε καποιον να ενημερωνει τους υπολοιπους.

erotisakias
18/10/2014, 13:17
τέλος καλό όλα καλά..Ακολούθησα τη συμβουλή του stoned28 και έσωσα λάδια-υγρά με πολύ προσοχή και απλά μετά συμπλήρωσα. Τελικά ήταν το pickup με τιμή 70€ με μεταφορικά + 10 η φλάτζα. Αλλά πολύ μανίκι ρε παιδί μου.. Βγάλε κάγκελα,πλαστικά,ντεπόζιτο,λάδια,υγρά ψυγείου, καπάκι δεξί (θέλει ξεβίδωμα και το καπάκι της αντλίας διότι υπάρχει μια εσωτερική βίδα που πιάνει το μεγάλο καπάκι) αλλαγή της μαλακιούλας και ξαναδέστα όλα.

325133

325134

τώρα για το άλλο θέμα της αντλίας που ως δια μαγείας άνοιξε, :) η γνώμη μου είναι πως χωρίς αντλία και μόνο με φυσική ροή λόγου του νόμου των συγκοινωνούντων δοχείων 325135,
νομίζω πως αν παρακάμψεις την αντλία που δεν λειτουργεί και δεν αφήνει ανεμπόδιστη τη ροή, τότε για πολύ λίγο ίσως κινηθείς. Διότι καθώς πέφτει η στάθμη στα ρεζερβουάρ η ρόη στα καρμπιρατέρ θα μειώνεται..και ακόμα και αν η στάθμη ήταν πάνω από αυτά δεν θα έφτανε το καύσιμο που έρχεται, για την σωστή τους πλήρωση. Και στα KTM η στάθμη στα ρεζερβουάρ κατεβαίνει πολυυυυυύ γρήγορα..ακόμα και αν πας αργά..:lol:

r1 the one
18/10/2014, 17:23
JAPAN RULES

stoned28
18/10/2014, 17:47
Ισχύει πως αν παρακάμψεις την αντλία και έχεις γεμάτο ντεπόζιτο θα κινηθείς. Στο δικό μου έτσι ανακάλυψα ότι είχε χαλάσει η αντλία και όχι κάτι άλλο. Επίσης για την ιστορία να πω πως και σε περίπτωση χαλασμένης αντλίας βενζίνης, η διακοπή μπορεί να είναι άμεση και όχι απαραίτητα διακεκομμένη όπως περιγράφετε στα από πάνω σχόλια. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν :beer:


AUSTRIA RULES :smokin:

indianos950
20/10/2014, 17:20
Αυτο το pick up τι κανει ακριβώς ;

notakos600
20/10/2014, 17:47
Αυτο το pick up τι κανει ακριβώς ;

Παίρνει σήμα από το βολάν για την χρονική στιγμή του σπινθήρα.