PDA

View Full Version : Γνωμες για κρανος



SHOOTER045
12/10/2014, 17:56
1)Ως γνωστον φοραω στην δουλεια αυτο 324718
το οποιο ειναι σαν ντενεκες ξεγανωτος,απο θεμα βαρους απο ποιοτητα κατασκευης
εχω αλλαξει ηδη 2 γιατι το πρωτο ειχαν φθαρει τοσο τα μαξιλαρακια που αν και τα εραψα,παλι σκιστηκαν,επισης η εσωτερικη σκουρη ζελατινα,μετα απο λιγο καιρο επεφτε στις κακουβες μονη της
και σαν να μην εφταναν ολα αυτα,η εξτρα αντιθαμβωτικη φευγει(ειναι ελαφρως κουμπωτη,σε ενα εσωτερικο καναλι της εξωτερικης ζελατινας
και εχω χασει 2 ,και απο το παλιο και απο αυτο που εχω τωρα
παιρνει νερο
και μπαζει κρυο,που στην δουλεια μου ειναι σημαντικο αυτο
αν και αγορασα προσθετο της airoh για τον λαιμο http://www.ebay.com/itm/STOOP-WIND-CASCO-MOTO-AIROH-MIRO-/390667888018?pt=LH_DefaultDomain_101&hash=item5af59ee592
η λυση ειναι προσωρινη
αφου δεν βλεπω να μας ξαναδινουν τα NOLAN που ειχαμε καποτε
προσανατολιζομαι στην αγορα αυτουνου 324719
το οποιο και καλες κριτικες εχει
και απο ποιοτητα φαινεται καλυτερο
εχει επιρηνιο
και μαξιλαρακι στο σαγονι που εφαρμοζει σφιχτα
τουλαχιστον να φοραω αυτοτον χειμωνα,και το τσουκαλι το καλοκαιρι



επισης αφου εδωσα το παλιο στρηταδικο στον ανηψιο μου
και τα νεα για bandit ειναι ευχαριστα
σκεφτομαι να παρω αυτο 324720
οι λογοι προφανης

7Tolis
12/10/2014, 19:20
κάνε μετάταξη σε εμάς.
324726

SHOOTER045
12/10/2014, 19:25
Τέλος η μεγάλη πόλη για μένα
Αλήθεια αυτό το σόι ποιο είναι? Τύπος

Bradipous
12/10/2014, 19:47
Για σπαστα δεν εχω γνωμη, απλα ξερω οτι κορυφαια ειναι τα σουμπερθ και το μουλτιτεκ (?) που εβαλε ο Τολης.

Για τα agv δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια. Ριξε ενα ψαξημο στο νετ, στα 200 περιπου που το δινουν εδω, θα βρεις πολυ πραμα.

Bowleno
12/10/2014, 19:50
Νάσαι καλά, Μήτσο! Ημουν έτοιμος να πάρω το Airoh! (μου έκλεψαν το HJC σε μια καφετέρια, που να τους κοπούν τα χέρια) και με όσα λες για δαύτο ξαναρχίζω να ψάχνομαι....

To caberg που έβαλες καλή περίπτωση δείχνει....:hmm:

φυσικά ανοικτός σε προτάσεις μέχρι 250-280 βια είμαι και βεβαίως ανοιγόμενο, πάντα!

SHOOTER045
12/10/2014, 19:57
Το συγκεκριμένο caberg έχει πιστοποιησεις και τεστ που δεν έχουν περάσει πολύ ποίο επώνυμα, από φλιπ απ airoh ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ....
Στα λεφτά πού διαθέτεις έχει και καλύτερα
Εγώ δεν μπορώ να δωσω τόσα

SHOOTER045
12/10/2014, 20:01
Για σπαστα δεν εχω γνωμη, απλα ξερω οτι κορυφαια ειναι τα σουμπερθ και το μουλτιτεκ (?) που εβαλε ο Τολης.

Για τα agv δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια. Ριξε ενα ψαξημο στο νετ, στα 200 περιπου που το δινουν εδω, θα βρεις πολυ πραμα.

Το agv το θέλω λόγω γραφικών
Κατάλαβες?
Εξάλλου ειχα παρόμοιο και ήμουν ευχαριστημένος

Bowleno
12/10/2014, 20:07
Το συγκεκριμένο caberg έχει πιστοποιησεις και τεστ που δεν έχουν περάσει πολύ ποίο επώνυμα, από φλιπ απ airoh ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ....
Στα λεφτά πού διαθέτεις έχει και καλύτερα
Εγώ δεν μπορώ να δωσω τόσα


Θα πεις μερικά, Μήτσο; κι εγώ δεν θέλω να δώσω τόσα, (δεν περισσεύουν κιόλας) απλώς θεώρησα ότι για κράνος της προκοπής θέλεις τουλάχιστον τόσα....

SHOOTER045
12/10/2014, 20:13
Έχω δει αρκετά
Και θεωρώ επικρατέστερο το. Caberg σε αυτά τα λ7

7Tolis
12/10/2014, 20:20
To μουλτιτεκ ειναι αλλα λάδι πολυ και τηγανίτα ντιπ.Πολλά λεφτά για το τίποτα.Βολικό πάντως το φλιπ απ κακά τα ψέματα.

SHOOTER045
12/10/2014, 20:25
Ρε συ τολη
Αυτό ξεφεύγει πολύ 350+!!!!!

7Tolis
12/10/2014, 20:43
Δεν έβαλες όριο. Αλλά και πάλι τζάμπα λεφτά θα ήταν. Θα δω τι φοράνε οι Δίας αύριο. Και αυτοί από τη τσέπη τους χωνουν για εξοπλισμό.

teogtp
12/10/2014, 20:46
Εμενα που η κεφαλα μου δεν χωραει πουθενα με βλεπω να τα σκαω για το schuberth...................

SHOOTER045
12/10/2014, 20:49
Δεν έβαλες όριο. Αλλά και πάλι τζάμπα λεφτά θα ήταν. Θα δω τι φοράνε οι Δίας αύριο. Και αυτοί από τη τσέπη τους χωνουν για εξοπλισμό.

Το χορηγησιμο είναι το airoh
Έχω δει και agv / hgc κ.α
Αλλά για το caberg διάβασα πολύ καλά σχόλια

makaros33
12/10/2014, 20:54
δες και εδω μιας και σκέφτεστε και το Caberg


http://www.moto-accessories.gr/products/flip_up

virus
12/10/2014, 21:04
παντως το hjc fs-max δοκιμασμενο απο μενα για καθημερινο επι πεντε χρονια. σκυλος μαυρος δεν καταλαβε τιποτα. και το βασικοτερο η ζελατινα του χωρις πινλοκ δεν θολωνε με την καμια, παρα μονο σε πολυ δυνατη βροχη κι επι ωρες. τωρα τελευταια δειχνει τα σημαδια πολυκαιριας. θα στο συνιστουσα με κλειστα ματια αλλα ειναι πλεον κατργημενο μοντελο. για τον αντικαταστατη του δεν ξερω αν θαναι το ιδιο.

peterTHErider
12/10/2014, 21:50
shooter το caberg το φοραει η γυναικα μου!την ρωτησα πως της φαινεται και η απαντηση της ειναι 'καλοοοο ειναι...'οτι καταλαβες καταλαβα!το μονο σπαστικο που εχω παρατηρησει ειναι σε ανοιγοκλεισιμο της σιαγωνας μετα εχει μια ηλιθια ασφαλεια αριστερα στην ακρη της ζελατινας που αυτοματα ασφαλιζει και δεν μπορεις να το ανοιξεις παλι κατευθειαν!δεν ξερω αν απενεργοποιειτε καπως γιατι δεν το εχω πολυψαξει γιατι γελαω και αφηνω την γυναικα να παιδευεται και να εκνευριζεται και εγω να γελαω...χαχαχα!!:evil::evil::evil:
παντως για τα λεφτα του ειναι αξιοπρεπεστατο!

Bob_o_mastoras
12/10/2014, 23:07
Caberg ειχα παλια (οχι σπαστο) και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Θα τα προτεινα. Πολυ στιβαρο και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης για τα λεφτα του. Δοκιμαστηκε και σε πτωση και οπως βλεπετε ζω ακομα! :tooth::tooth:
Αiroh εχω τωρα. Ομορφο μεν και με καλες κριτικες σε sharp κλπ αλλα βλεπω ηδη το εσωτερικο του να φθειρεται και το 'χω κανα μηνα και κατι! Ασε που η antiscratch (my ass) ζελατινα γρατζουνιστηκε σε συγκρουση με ευτραφη μπαμπουρα (ευτυχως στο πλαϊ). Ατιμοι Ιταλοι :cry:
Για τα AGV εχω ακουσει εδω μεσα τα ιδια για ποιοτητα κατασκευης εσωτερικη. Μουφα. Χαλαν αμεσως. Δεν ειχα ποτε οποτε δεν ξερω απο πρωτο χερι.

nickald
13/10/2014, 08:01
Το caberg είναι πολυ φτηνο σε ποιοτητα κατασκευης. Σε ενα χρονο αρχισαν να "χαλανε" τα μαξιλαρια και η ζελατινα χαλάρωσε και δυσκολα καθετε σε ανοιχτη θεση.

Μια φορα μου εφυγε απο το χερι και στο σημειο του σαγονιου εχει μια ρωγμη...... ουτε που θελω να φανταστω τι θα γινοταν σε πραγματικη κατασταση σε εκεινο το σημειο......

Γνωμη μου ειναι να δεις κατι αλλο.....

teogtp
13/10/2014, 08:27
Μαστορα.
Ls2 αγορασα.Τι θα βγει δεν ξερω.
Εχει υποδοχη για pinlock.

George_Sp
13/10/2014, 08:38
3 χρόνια σε μοτοπαρέες το πιο value for money ανθεκτικό που να αξίζει τα λεφτά του βγαίνει από τους περισσότερους το HJC FG-15. Για τα αντίστοιχα οικονομικά της AGV θα σου λεγα και γω να τα αποφύγεις.

teogtp
13/10/2014, 10:10
Μαστορα.
Ls2 αγορασα.Τι θα βγει δεν ξερω.
Εχει υποδοχη για pinlock.
Ελα και θυμηθηκα το μοντελο.
Αυτο ειναι. (http://www.fc-moto.de/LS2-FF386-Ride-Flip-Up-Helmet)

SHOOTER045
13/10/2014, 10:14
Μαστορα.
Ls2 αγορασα.Τι θα βγει δεν ξερω.
Εχει υποδοχη για pinlock.

Το ίδιο αγόρασε συναδελφος
Αν και ψιλοαγνωστη μάρκα - για μένα - φαίνεται καλούτσικο

nerofida
13/10/2014, 11:37
Το Caberg το εχω και γω. Απο το καλοκαιρι οποτε δεν μπορω να σου πω και πολλα. Απο εφαρμογη, στο δικο μου το κεφαλι, ειναι μια χαρα. Τα Airoh για παραδειγμα με εκαναν να αισθανομαι σαν τον Χανιμπαλ Λεκτερ με το φιμωτρο. Απο ποιοτητα κατασκευης μια χαρα και γενικοτερα για τα λεφτα του, οι προδιαγραφες που εχει στα χαρτια και η εμπειρια χρησης του το καθιστουν για μενα μια καλη επιλογη στα λεφτα του. Την εσωτερικη φιμε ζελατινα δε, τη θεωρω πλεον μεγαλη εφευρεση και σημειωτεον, τη χρησιμοποιω μαζι με τα γυαλια ορασεως! Επισης, αν και εχω την ταση να θολωνω τα τζαμια των αυτοκινητων σε χρονο dt, μεχρι στιγμης η ζελατινα του κρανους αντεχει μια χαρα.

Για την ασφαλεια που ανεφερε ο φιλος πιο πανω (που κραταει το κρανος ανοιχτο), ειναι οντως "ψαρωτικη" και ολιγον ενοχλητικη στην αρχη μεχρι να τη συνηθισεις, αλλα οπως ειχα διαβασει, ειναι απαραιτητη για να εχει το κρανος πιστοποιηση ασφαλειας και σε ανοιχτη θεση. Κατι που σε μερικα κρατη απαγορευεται (ανοιχτο φλιπ-απ κρανος). Βεβαια επειδη δεν θυμαμαι την πηγη, η πληροφορια ελεγχεται :Ρ

est
13/10/2014, 11:42
Τα Nolan τα έχεις βγάλει από την εξίσωση;
Πήρα πέρσι τέτοιον καιρό ένα Ν86 (χωρίς προεγκατάσταση για ενδοεπικοινωνίες) και είμαι ικανοποιημένος. Ιταλικής κατασκευής λέει με τιμή περι τα 200 ευρώ. Με καθημερινή χρήση δεν έχει παρουσιάσει σημάδια φθοράς στο εσωτερικό του και τα μαξιλαράκια παραμένουν "σφιχτά". Το αρνητικό του δικού μου ότι γίνεται συχνά κ@λος από τη μαυρίλα η κόκκινη επένδυση.

SHOOTER045
13/10/2014, 12:07
ΝΟλαν φοραγα επί σειρά ετών
Πολύ ικανοποιημένος
Δεν το βγάζω από την εξίσωση

Eversman
13/10/2014, 18:04
Δημήτρη, για κοίτα και αυτό:

http://www.moto-accessories.gr/products/flip_up/flip_up_spasto_kranos_nolan_n91_classic_white

Και εγώ είμαι fan NOLAN, εδώ και χρόνια. Το κατάστημα είναι μακριά από εσένα, αλλά καρατσεκαρισμένος.

George_M.
13/10/2014, 21:42
καλο,φθηνο,δοκιμασμενο (http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=4&CategoryName=&subcategoryID=409&SubCategoryName=&ManufactureID=202&ManufactureName=&description=&productCode=GR3000500011&content=0&specialID=)κ αμα χαλασει του χρονου παιρνεις ενα καινουργιο ξανα.
ειναι ιδια εταιρεια με την Νολαν

SHOOTER045
13/10/2014, 21:51
Το x lite - το συγκεκριμένο - αποκλείεται λόγω τού ότι είναι φουλ φεις, για την δουλειά απαραίτητα φλιπ απ
Το νολαν ξεφεύγει από το μπάτζετ μού
Λέω μέχρι 150+-

nobody
13/10/2014, 21:53
να πω κι εγω τη γνωμη μου

για ριξε μια ματια εδω...

http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=NEXX_CafeRacerBLK-HELMET


υ.γ. τωρα ειδα οτι δεν θες full face

Bob_o_mastoras
13/10/2014, 22:00
cafe racer helmet?? μετα θα ζηταει υπηρεσιακο bonneville ασπρο! :lol::lol:

George_Sp
13/10/2014, 22:03
Δημήτρη για το budget που διαθέτεις νομίζω HJC ή stock, αν μπορείς να βρεις και ξέρεις το νούμερο σου, σε μεγαλομάγαζα.

SHOOTER045
13/10/2014, 22:07
Το caderg το βρήκα 140 μέσα από το σκρουτζ, και έχει νούμερα

akis_trevor
13/10/2014, 22:09
δεν εχω φορεσει ποτε,αλλα ξερω οτι ειναι φτηνα,μιας και το μπατζετ ειναι λιγακι περιορισμενο.
κανα ΜΤ σκεφτεσαι η ουτε καν;

nobody
13/10/2014, 22:22
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=2987&cat=425

δες αυτο τοτε(εμενα παντως δεν θα με χαλαγε ΚΑΘΟΛΟΥ να βλεπω cafe racer κρανακι σε υπηρεσιακο...:tooth:

SHOOTER045
13/10/2014, 22:22
Ανάμεσα σε ΜΤ/ GABERG/ LS2 προτιμώ το gaberg
To Nolan με μια αναζήτηση Ελλάδα, το βρήκα 205 η χαμηλότερη
Αλλά δεν έχει σε λευκό
Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να το εξακριβώσω

SHOOTER045
13/10/2014, 22:26
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=2987&cat=425

δες αυτο τοτε(εμενα παντως δεν θα με χαλαγε ΚΑΘΟΛΟΥ να βλεπω cafe racer κρανακι σε υπηρεσιακο...:tooth:

Αυτο το gaberg είναι αυτό πού ποσταρα στην αρχή και ψήνομαι να πάρω
Κοίτα αν έχει καμία ψιλολεπτομερεια δεν με χαλάει αρκεί το βασικό χρώμα να είναι άσπρο

Bob_o_mastoras
13/10/2014, 22:36
Ανάμεσα σε ΜΤ/ GABERG/ LS2 προτιμώ το gaberg
To Nolan με μια αναζήτηση Ελλάδα, το βρήκα 205 η χαμηλότερη
Αλλά δεν έχει σε λευκό
Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να το εξακριβώσω

Μεταξυ αυτων των τριων Caberg με κλειστα ματια!!! Τα αλλα δυο τα ειχαμε σε ενοικιαζομενα που δουλευα παλια πριν γινουν τοσο γνωστα και ηταν απαραδεκτα σε ποιοτητα. Δεν γνωριζω αν βελτιωθηκαν καθολου απο τοτε. 8ετια+ περιπου.
Παντως τα ΜΤ εχουν καλα ratings στο sharp αλλα ως εκει.

205 το Νολαν ε;; Ε ενταξει αμα ησουν διατεθειμενος να δωσεις 150 δωσε κατι παραπανω να 'σαι σιγουρος και κοψε απο αλλου. Ε;;

SHOOTER045
13/10/2014, 22:41
Ναι αλλά μόνο σε ασημί παίζει
Γι αυτό θα πάρω τηλέφωνο
Μην πει κανείς να το βάψω

xristos x
13/10/2014, 22:42
To N100 να μαντεψω ειχες; Αν ναι θυμασαι τον μηχανισμο που ανοιγε; Δεν ανοιγε απλα γυρω απο εναν αξονα αλλα ουσιαστικα ανοιγε και εμπαινε λιγο προς τα μεσα. Το εχεις βρει αυτο σε αλλο μοντελο απο αυτα που εχεις δει; Ρωταω επειδη εγω οσα ειχα πριν απο το Νολαν εκει ειχαν προβλημα μετα απο λιγο καιρο, σου δημιουργουσαν μια ανασφαλεια μηπως κλεισει σε καμια λακουβα. Αν βρεις με μηχανισμο σαν του Νολαν και αν ειναι μεταλικο το τμημα που κουμπωνει οταν κλεινει αποψη μου το παιρνεις και μας ενημερωνεις κιολας!
Παρεπιπτοντως το Νολαν μετα απο 5ετια+ και καθημερινη χρηση ειναι σαν να το πηρα χτες, το μονο που προδιδει την ηλικια του ειναι η φθορα στο εσωτερικο του που και παλι δεν ειναι μεγαλη αν σκεφτεις τη χρηση και καποια "ατσαλα πλυσιματα που του εχω κανει...

Αν πας Θεσσαλονικη ριξε μια ματια μηπως και εχει τιποτα καλο που δεν το εχει στο σαιτ http://www.megastockbazaar.gr/categories.asp?catid=13

teogtp
13/10/2014, 22:49
To N100 να μαντεψω ειχες; Αν ναι θυμασαι τον μηχανισμο που ανοιγε; Δεν ανοιγε απλα γυρω απο εναν αξονα αλλα ουσιαστικα ανοιγε και εμπαινε λιγο προς τα μεσα. Το εχεις βρει αυτο σε αλλο μοντελο απο αυτα που εχεις δει; Ρωταω επειδη εγω οσα ειχα πριν απο το Νολαν εκει ειχαν προβλημα μετα απο λιγο καιρο, σου δημιουργουσαν μια ανασφαλεια μηπως κλεισει σε καμια λακουβα. Αν βρεις με μηχανισμο σαν του Νολαν και αν ειναι μεταλικο το τμημα που κουμπωνει οταν κλεινει αποψη μου το παιρνεις και μας ενημερωνεις κιολας!
Παρεπιπτοντως το Νολαν μετα απο 5ετια+ και καθημερινη χρηση ειναι σαν να το πηρα χτες, το μονο που προδιδει την ηλικια του ειναι η φθορα στο εσωτερικο του που και παλι δεν ειναι μεγαλη αν σκεφτεις τη χρηση και καποια "ατσαλα πλυσιματα που του εχω κανει...

Αν πας Θεσσαλονικη ριξε μια ματια μηπως και εχει τιποτα καλο που δεν το εχει στο σαιτ http://www.megastockbazaar.gr/categories.asp?catid=13

Στo AGV Numo που εχω o μηχανισμος κλειδωματος ειναι μεταλλικος.
Επισεις το ανοιγμα και το "κρατημα" του υποσιαγωνου γινεται με διπλα ελατηρια.
Απλα πατας το κουμπι και αυτο ανεβαινει μονο του.
Βεβαια εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι ...δελο σαν κρανος.Ποιοτητα μηδεν........

SHOOTER045
13/10/2014, 22:53
Ναι το Ν100 είχα
Για αρκετά χρόνια
Θα πάρω τηλέφωνο αύριο αν υπάρχει σε λευκό
Το ξέρω το μαγαζί, αλλά έτσι και αλλιώς δίπλα είμαι

xristos x
13/10/2014, 23:01
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=4205&cat=583 δες και αυτο που επεσε μπροστα μου, ειναι θυγατρικη της νολαν, η φτηνη σειρα ας πουμε. Γενικα δες μπολικα μοντελα και ευχομαι να βρεις το καλυτερο... και φυσικα ενημερωσε μας για την τελικη επιλογη σου

SHOOTER045
13/10/2014, 23:10
Το συγκεκριμένο μου ξεφυ
Ήξερα ότι x lite ήταν θυγατρική τής Nolan δεν ήξερα για τα grex
Άσχετο, αλλά νομίζω ότι οι επώνυμες μάρκες, στις φθηνές σειρές πουλάνε μόνο όνομά
Ενώ ποιο ανώνυμες εταιρείες έχουν ποιο ποιοτικά κράνη

teogtp
13/10/2014, 23:11
Ανάμεσα σε ΜΤ/ GABERG/ LS2 προτιμώ το gaberg
To Nolan με μια αναζήτηση Ελλάδα, το βρήκα 205 η χαμηλότερη
Αλλά δεν έχει σε λευκό
Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να το εξακριβώσω
Μαστορα .......................
http://www.fc-moto.de/LS2-FF386-Ride-Flip-Up-Helmet
Και να διαλυθει,με τα λεφτα που σου μενουν παιρνεις και δευτερο.....

SHOOTER045
13/10/2014, 23:22
Μου γυαλισε και αυτό το grex

George_M.
14/10/2014, 01:39
Μου γυαλισε και αυτό το grex

εμενα οχι (τοτε που το πηρα) αλλα αυτο με διεψευσε κ κρατησε 4 ετη χωρις ουδεμια φθορα!!
θα το ξαναπαρω αμμεσα για δευτερο

επιση δες κ αυτο (http://www.hondabikes.gr/givi-x.08-λευκο-p-523.html).

7Tolis
14/10/2014, 11:27
Nolan φοράνε οι περισσότεροι εδώ Δημήτρη.

Bowleno
14/10/2014, 12:12
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=4205&cat=583 δες και αυτο που επεσε μπροστα μου, ειναι θυγατρικη της νολαν, η φτηνη σειρα ας πουμε. Γενικα δες μπολικα μοντελα και ευχομαι να βρεις το καλυτερο... και φυσικα ενημερωσε μας για την τελικη επιλογη σου


Ενδιαφέρον....:hmm: είναι και κοντά στο σπίτι μου, θα περάσω να το τσεκάρω το κρανάκι μιας και είμαι ακόμα στο ψάξιμο

Eversman
14/10/2014, 12:15
Μαστορα .......................
http://www.fc-moto.de/LS2-FF386-Ride-Flip-Up-Helmet
Και να διαλυθει,με τα λεφτα που σου μενουν παιρνεις και δευτερο.....

Tεό, το έχω το συγκεκριμένο εδώ και 1,5 χρόνια για να το φοράω εντός πόλης και για δουλειές τριγύρω. Δέν είμαι ευχαριστημένος, καθώς η επένδυση είναι για τα μπάζα. Πολύ κακής ποιότητας υλικά που σε κάνουν να ιδρώνεις συνέχεια.

Το λουράκι είναι επενδυμένο με της ίδιας κακής ποιότητας ύφασμα, το οποίο είναι συνδεδεμένο απ' ευθείας με τα μαξιλαράκια στα μάγουλα. Εάν προβείς σε αφαίρεση της επένδυσης στο λουράκι, αφαιρείς αναγκαστικά και τα μάγουλα.

Το μόνο θετικό είναι το μικρό (για σπαστό κράνος) βάρος του.

Bowleno
14/10/2014, 14:38
Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristos x Προβολή μηνύματος
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.a...d=4205&cat=583 δες και αυτο που επεσε μπροστα μου, ειναι θυγατρικη της νολαν, η φτηνη σειρα ας πουμε. Γενικα δες μπολικα μοντελα και ευχομαι να βρεις το καλυτερο... και φυσικα ενημερωσε μας για την τελικη επιλογη σου



Ενδιαφέρον....:hmm: είναι και κοντά στο σπίτι μου, θα περάσω να το τσεκάρω το κρανάκι μιας και είμαι ακόμα στο ψάξιμο


Σε συνέχεια του παραπάνω...πήγα από το μαγαζί, δοκίμασα το κράνος και....το έκλεισα!

Είναι πιστή αντιγραφή (να μην πω, το ίδιο...) με το nolan N91 (εξ ου, και η ονομασία 9.1) η ποιότητά του είναι η ίδια ακριβώς με της Nolan (χωρίς την τιμή....) θα το παραλάβω αύριο σε μαύρο γραφίτη
στην τιμή web, που έχει στην σελίδα, 170 € :)

SHOOTER045
14/10/2014, 15:40
Nolan φοράνε οι περισσότεροι εδώ Δημήτρη.
Nolan λευκά τσου υπάρχει έλλειψη
Και παράδοση κατόπιν παραγγελίας από εργοστάσιο, υπάρχουν μόνο σε 's - xl xxl
Οπότε παμε για grex H gaberg
Παίζει αυτοί που είδες να βρήκαν στις αποθήκες νολαν, η να έκαναν καμία μαζική παραγγελία, βρήκα και εγώ στην αποθήκη shoei αλλά είναι 's
Περιμένω εντυπώσεις απο το grex

7Tolis
14/10/2014, 17:22
κοιτα και για marushin αν έχει με υλικό stonefibre.Αξιόλογο.

SHOOTER045
14/10/2014, 19:47
Το grex λέει ότι είναι πολυκαρβονικο
Τα υπόλοιπα θερμοπλαστικα

nobody
14/10/2014, 20:14
http://www.fc-moto.de/Marushin-M401-Flip-Up-Silver


δες το,πιστευω ειναι καλη περιπτωση

τσεκαρε απο αλλο φορουμ σχολια να παρεις μιαν ιδεα

http://www.vstromhellasforum.com/t17495-topic

paramedic
14/10/2014, 21:01
Το grex λέει ότι είναι πολυκαρβονικο
Τα υπόλοιπα θερμοπλαστικα
Επειδή συχνά γίνεται λάθος(το είχα κάνει και εγώ παλιότερα και το έμαθα έκτοτε) μιας και οι εταιρίες παίζουν με τις λέξεις το πολυκαρβονικό και το θερμοπλαστικό είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά.
http://en.wikipedia.org/wiki/Polycarbonate

SHOOTER045
14/10/2014, 21:03
δεν το ηξερα :confused:
ευχαριστω πολυ

xristos x
14/10/2014, 21:21
Για το marushin δεν εχω αποψη αλλα οπως το βλεπω απο την φωτογραφια το υποσιαγονο εξεχει πολυ πανω απο το κρανος που προφανως σημαινει οτι ανοιγει γυρω απο εναν αξονα (με καθε επιφυλαξη απ οσο μπορω να καταλαβω απο τις φωτο ετσι...) Αυτο δεν θα το συνιστουσα αφου η κοντρα απο τον αερα ειναι μεγαλυτερη (σε σχεση με ενα που ανοιγει με μηχανισμο που ανοιγει και μπαινει και ελαφρως προς τα μεσα, οπως το Ν100 ) με οτι αυτο σημαινει για τον αυχενα. Επισης αυτο σε συνδιασμο με τους κραδασμους θα προκαλεσει γρηγορα φθορα και μεγαλη πιθανοτητα ..... να παιρνει πρωτοβουλια και να κλεινει μονο του οταν βλεπει λακουβα.
Στο ανοιγομενο κρανος ειναι λιγο πιο περιπλοκα τα πραγματα οσον αφορα την επιλογη και ποσο μαλιστα αφου σκοπευεις να το φορας κυριως ανοιχτο.

SHOOTER045
14/10/2014, 22:43
και καθε μερα
με βλεπω νατο παιζω αμπεμπαμπλομ
μεταξυ gaberg-grex

xristos x
15/10/2014, 09:06
324906

324907

Σε αυτη την αποσταση εχε το νου σου...

SHOOTER045
15/10/2014, 09:36
Ούτως ή άλλως το έχω ανοιχτό εντός πολης ΜΟΝΟ
Και οι ταχύτητες είναι μικρές

Bowleno
15/10/2014, 12:40
Εγώ το τσίμπισα σήμερα, δείχνει πολύ καλό, εντυπώσεις σε 2-3 μερούλες (Όχι, δεν θα καταλάβω αν είναι θορυβώδες η όχι...:D )

324915324916324917

teogtp
15/10/2014, 12:43
Εγώ το τσίμπισα σήμερα, δείχνει πολύ καλό, εντυπώσεις σε 2-3 μερούλες (Όχι, δεν θα καταλάβω αν είναι θορυβώδες η όχι...:D )

324915324916324917

Μεγειεςςςςςςςςςςςςςςς!

Eversman
15/10/2014, 13:01
Εγώ το τσίμπισα σήμερα, δείχνει πολύ καλό, εντυπώσεις σε 2-3 μερούλες (Όχι, δεν θα καταλάβω αν είναι θορυβώδες η όχι...:D )

324915324916324917

Kαλοφόρετο και καλοτάξιδο :) Ερώτηση ... τώρα που το έχεις στα χέρια σου, η όλη ποιότητα κατασκευής (φινίρισμα,φόδρα κλπ), όντως παραθέτει σε Nolan?

makaros33
15/10/2014, 14:10
Εγώ το τσίμπισα σήμερα, δείχνει πολύ καλό, εντυπώσεις σε 2-3 μερούλες (Όχι, δεν θα καταλάβω αν είναι θορυβώδες η όχι...:D )



καλορίζικο

est
15/10/2014, 14:11
Επειδή συχνά γίνεται λάθος(το είχα κάνει και εγώ παλιότερα και το έμαθα έκτοτε) μιας και οι εταιρίες παίζουν με τις λέξεις το πολυκαρβονικό και το θερμοπλαστικό είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά.
http://en.wikipedia.org/wiki/Polycarbonate
Το είχα κοιτάξει όταν έψαχνα το δικό μου..δεν είναι ακριβώς ίδιο πράγμα, το πολυκαρμπονάτο είναι ανώτερο ποιοτικά.
Ναι ανήκει στη "συνομοταξία" των θερμοπλαστικών, σε αυτό συμφωνώ.

Σούτερ, προτείνω να το δεις από κοντά πριν το αγοράσεις. Όποιο κι αν είναι αυτό. Φοράς κράνος κάθε μέρα εδώ και πόσα χρόνια..με το που θα το δεις θα καταλάβεις αν θα φτουρήσει ή όχι.
@Bowleno. Μεγειές και αχρείαστο!!

Bowleno
15/10/2014, 14:33
Kαλοφόρετο και καλοτάξιδο :) Ερώτηση ... τώρα που το έχεις στα χέρια σου, η όλη ποιότητα κατασκευής (φινίρισμα,φόδρα κλπ), όντως παραθέτει σε Nolan?


Δεν παραπέμπει απλώς, είναι το Ν91 της Nolan με άλλο όνομα... η ίδια ποιότητα σε όλα :)

Το μόνο κακό, δεν είχε pin lock μέσα στο πακέτο και θα χρειαστεί να πάρω μόλις πιάσουν τα κρύα

SHOOTER045
15/10/2014, 15:08
Καλοφόρετο και αχρείαστο φιλαράκι





Το gaberg το δοκιμασα, το είδα το έπιασα
Το. Grex όχι
Μάλλον το Σάββατο

Bowleno
15/10/2014, 15:11
Καλοφόρετο και αχρείαστο φιλαράκι





Το gaberg το δοκιμασα, το είδα το έπιασα
Το. Grex όχι
Μάλλον το Σάββατο


Thanks, man. (και στους υπόλοιπους) με το καλό να πάρεις ότι επιλέξεις και αχρείαστα να μας είναι :beer:

herc89
17/10/2014, 20:38
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...εδώ κι έναν χρόνο φοράω καθημερινά αυτό (http://www.ebay.com/itm/CABERG-EGO-ULTRALIGHT-Intergralhelm-weis-schwarz-silber-/321548152872?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item4addc37028) είναι το Caberg Ego. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος ως τώρα, ωστόσο αν ξανα-αγόραζα θα επέλεγα σίγουρα κάτι πιο ελαφρύ (ίσως αυτό που έχει η κοπέλα μου από τη Bayard - http://www.motoraid.eu/bayard-sp-50-full-face-helmet-white) για να είναι πιο ξεκούραστο και οικονομικό!!

SHOOTER045
17/10/2014, 20:48
Αύριο πού θα είμαι Θεσσαλονίκη θα πάω να δω το grex από κοντά
Θέλω flip up για την δουλειά

Bob_o_mastoras
18/10/2014, 00:15
Εγώ το τσίμπισα σήμερα, δείχνει πολύ καλό, εντυπώσεις σε 2-3 μερούλες (Όχι, δεν θα καταλάβω αν είναι θορυβώδες η όχι...:D )

324915324916324917

Kαλοριζικο, καλοταξιδο και κυριως αχρειαστο!!!

peterTHErider
18/10/2014, 15:27
για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα ρε παιδες,επειδη και εγω ειμαι στο ψαξιμο για κρανος εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο?σχετικα ελαφρυ ειναι και καλο φαινεται!

http://www.motoraid.eu/rider/helmets/bayard-fp-30-neon-white&filter=ATTRIBU=ΑνοιγόμενοSPER=42=ΤΥΠΟΣ

SHOOTER045
18/10/2014, 15:49
Ελαφρυ ειναι
Από ποιότητα τι να σού πω, αν δεν το πιάσεις,να το δεις από κοντά.Σημερα εγώ είδα το Grex από κοντά,και σ αυτό καταλήγω



Fixed

peterTHErider
18/10/2014, 15:54
Ελαφρυ ει. αι.
Από ποιότητα τι να δοθώ, αν δεν το σεξαπίλ κονρα
Σημερα εγώ είδα το Grex από κοντά,και σ αυτό καταλήγω

αρχη εγκεφαλικου??:confused:

SHOOTER045
18/10/2014, 16:06
Το κωλοτηλ ρε
Με το γαμω πρόγραμμα, και εγώ που δεν βλέπω τι γράφω

Bob_o_mastoras
18/10/2014, 16:07
αρχη εγκεφαλικου??:confused:

Tον προλαβαινουμε δεν τον προλαβαινουμε!!! :panic::panic:
Σουτερ! Σουτεεεερ!!! Σουτεεεεεεεερ!!!!!!!! :bigcry:





















































Ξερουμε, ξερουμε.... το "γαμωτηλ".. :lol::lol::lol:


edit: Με προλαβες ρε γμτ!!! :mad::lol:

peterTHErider
18/10/2014, 16:13
το καταλαβα οτι κατι εγινε με το κινητο!χαχαχα,αλλα ειπα να ευθυμησουμε λιγακι...παντως εγω αυτο το bayard το σκεφτομαι σοβαρα γιατι 1.400 gr ειναι παρα πολυ καλα για ανοιγομενο μη carbon κρανος!και σουτερ για σενα που το φορας πολλες ωρες σιγουρα θα σου εκανε πολη μεγαλη διαφορα στον αυχενα!

xristos x
18/10/2014, 16:22
Ξαναλέω, πιο σοβαρό από το βάρος είναι η μετωπική επιφάνεια λόγω της πίεσης από τον αέρα για τον αυχένα. Στη προκειμένη περίπτωση το πόσο εξέχει το υποσιαγονο προς τα πάνω όταν είναι ανοιχτό.

SHOOTER045
18/10/2014, 16:23
Εκεί πού πήγα σήμερα δεν το είδα να το δοκίμαζα
Λες να το δω και αυτό από κοντά?






Δεν πειράζει ρε παίδες, όλα στο πρόγραμμα είναι, και η πλάκα και το πειραγμα

peterTHErider
18/10/2014, 17:46
Ξαναλέω, πιο σοβαρό από το βάρος είναι η μετωπική επιφάνεια λόγω της πίεσης από τον αέρα για τον αυχένα. Στη προκειμένη περίπτωση το πόσο εξέχει το υποσιαγονο προς τα πάνω όταν είναι ανοιχτό.

δεν διαφωνω καπου αλλα εγω προσωπικα με ανοιχτο το υποσιαγονο δεν παω πανω απο 30-40 και για πολυ μικρες αποστασεις,ακομα εχω τοσο καλη καλυψη απο τον αερα που αυτο που μενει να με επηρεαζει αρκετα ειναι το βαρος για αυτο το θετω σε προτεραιοτητα!
σουτερ αν το βρεις καντο ενα τσεκ πρωτα για σενα αλλα να μου πεις και εντυωσεις για να ξερω και εγω!

SHOOTER045
18/10/2014, 20:33
Μόνο στο λινκ πού έβαλες το βρήκα,για να είμαι ειλικρινής, δεν την ξέρω την μάρκα, κανένας πού να την ξέρει?
Άσχετο αλλά ls2 φοράει ο petrucci στα τζι πι.
Μια απ τα ίδια να προσθέσω ότι οι ταχύτητες με ανοιχτό γεισο είναι μικρές, και στο ΤΑ έχω πολύ καλή κάλυψη λόγω μεγάλου φεριγκ

peterTHErider
18/10/2014, 20:49
γενικα με ανοιχτο το κρανος δεν ειναι για πολυ,γιατι περα απο την αεροδυναμικη που ζοριζει,λογο του βαρους που παει ψηλα και μακρια απο τη βαση του αυχενα σε καθε λακουβα ασκει πολυ μεγαλυτερες δυναμεις απο οτι κλειστο!εγω σκεφτηκα να σταματησω τα σπαστα αλλα βολευουν πολυ σε στατικες καταστασεις να πεις δυο κουβεντες ανετα και να δροσιστεις!αλλα μολις ξεκινας καλο ειναι να κλεινουν!
shooter το ls2 386 το ειδες απο κοντα?το δοκιμασες?και αυτο μου γυαλισε γιατι και καλη τιμη και ελαφρυ!

SHOOTER045
18/10/2014, 21:18
το πηρε συναδελφος
για τον ιδιο λογο που ψαχνω και εγω
ωραιο φαινεται και στιβαρο
με υποσιαγωνο για το κρυο
θα φανει στην πορεια του χρονου
σαν αισθηση ειναι ποιο ελαφρυ απο το τσουκαλι-airoh

George_M.
19/10/2014, 16:46
Ελαφρυ ειναι
Από ποιότητα τι να σού πω, αν δεν το πιάσεις,να το δεις από κοντά.Σημερα εγώ είδα το Grex από κοντά,και σ αυτό καταλήγω



Fixed


http://www.car.gr/parts/view/3179189/

SHOOTER045
19/10/2014, 17:43
http://www.car.gr/parts/view/3179189/

Σε ευχαριστώ

SHOOTER045
01/10/2015, 23:19
Για να ανανεωσω το θεμα μιας και ελειπα μηνες
ψανοντας για κρανος flip up για εντος πολεως
επεσα σε αυτο 342223
ειναι της hjc ολο αερογραφια και το πηρα απο φιλο
342248