PDA

View Full Version : Συνεργεια που να κατεχουν XT660Z....



κουλός
13/10/2014, 09:07
Καλημέρα......έχω κάποια μικροπροβληματα με την καμήλα μου τα οποία τα ανακάλυψα κατά λάθος και ψάχνω κάποιο συνεργείο σοβαρό εντός Αθηνας για να τα επιλύσω..... σημειώστε ότι πήγαινα μόνο σε συνεργείο αντιπροσωπειας ,αλλά......


:a26::a26::a26::a26::a26:

Αμφίσημος
13/10/2014, 09:58
Καλημέρα φίλος. Και γω απο επίσημο έφυγα γιατί δεν μου άρεσε το κλίμα. Περί ορέξεως.
Η καμήλα μας όμως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και τόσο δύσκολο να επισκευαστεί / συντηρηθεί. Το λένε τα πρώτα 2 γράμματα. ΧΤ.
Τι θέματα έχεις;

κουλός
13/10/2014, 11:13
Καλημέρα φίλος. Και γω απο επίσημο έφυγα γιατί δεν μου άρεσε το κλίμα. Περί ορέξεως.
Η καμήλα μας όμως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και τόσο δύσκολο να επισκευαστεί / συντηρηθεί. Το λένε τα πρώτα 2 γράμματα. ΧΤ.
Τι θέματα έχεις;


1.το μηχανάκι νομίζω οτι ειναι λυμένο(η κεντρική βίδα που κρατάει τα πάντα γυρνάει με το χέρι , το μοχλικο είναι ξεβιδωτο,οι αναρτήσεις δεν τις έχουν κοιτάξει ποτέ μα πότε)
2.θορυβος πισω μεταλλικος οταν πεφτει σε λακουβες
3.μαλλον ακουσμα αλυσιδας στις χαμηλες στροφες
....ελπιζω οχι αλλα

:D

amyroukai
13/10/2014, 12:17
1.το μηχανάκι νομίζω οτι ειναι λυμένο(η κεντρική βίδα που κρατάει τα πάντα γυρνάει με το χέρι , το μοχλικο είναι ξεβιδωτο,οι αναρτήσεις δεν τις έχουν κοιτάξει ποτέ μα πότε)
2.θορυβος πισω μεταλλικος οταν πεφτει σε λακουβες
3.μαλλον ακουσμα αλυσιδας στις χαμηλες στροφες
....ελπιζω οχι αλλα

:D

Υπάρχει ΜΙΑ βίδα που κρατάει όλο το μηχανάκι; Και γιατί δεν την σφίγγεις; Το μοχλικό ξεβίδωτο και... κυκλοφορείς ακόμα; Το ότι δεν έχουν κοιτάξει τις αναρτήσεις είναι άλλο ζήτημα, δεν ξέρω αν κάποιος αναλαμβάνει να τις "κοιτάξει" πέραν του αν χάνουν λάδι ή όχι, γιατί για να στις κάνει σέρβις πρέπει να το ζητήσεις, δεν είναι εννοούμενο γιατί δεν είναι φτηνό.

Αυτό που λες μπορεί να είναι το κεντρικό σταντ ή η αλυσίδα αν την έχεις τόσο λάσκα όσο λες στο #3... Πράγματα που μόνος σου τα φκιανς σε 5-10 λεπτά ;)

κουλός
13/10/2014, 12:28
δεν χρειαζεται ροπωμετρο???αιντε ετσι και την εσφιξα???

κανα συνεργειο σοβαρο??

amyroukai
13/10/2014, 13:46
Ροπόκλειδο έχω αν είσαι Αθήνα, manual έχεις να δεις σε πόση δύναμη πρέπει να σφίξει;

Για συνεργείο δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα γιατί τα πάντα (σχεδόν) τα κάνω σπίτι και ο μάστορας που το πάω έχει γίνει χαρλεάς και ασχολείται με το πατ-πατ-πατ πλέον...

toyar
13/10/2014, 14:06
ποια ειναι αυτη η κεντρικη βιδα που κραταει τα παντα;:confused:

κουλός
13/10/2014, 14:56
θα παω σε λιγο σε ενα συνεργειο(λενε καλος) και θα σας ενημερωσω...

STF
13/10/2014, 16:28
1.το μηχανάκι νομίζω οτι ειναι λυμένο(η κεντρική βίδα που κρατάει τα πάντα γυρνάει με το χέρι , το μοχλικο είναι ξεβιδωτο,οι αναρτήσεις δεν τις έχουν κοιτάξει ποτέ μα πότε)
2.θορυβος πισω μεταλλικος οταν πεφτει σε λακουβες
3.μαλλον ακουσμα αλυσιδας στις χαμηλες στροφες
....ελπιζω οχι αλλα

:D

Φίλε μου ουσιαστικά δε μας έχεις πει τίποτα. Φαίνεται πως οι μηχανολογικές γνώσεις σου είναι λίγες (αυτό είναι ανθρώπινο). Ζητάς να σου συστήσουμε ένα καλό συνεργείο, κατηγορείς συνεργείο και μάλιστα επίσημο χωρίς να εξηγείς τους λόγους και μάλιστα για μία μηχανή που ακόμη και ο βοηθός του βοηθού (αυτός που δίνει τα κατσαβίδια και τα κλειδιά στο μάστορα) μπορεί να σου λύσει πολλά προβλήματα.

Η γνώμη μου είναι πως τα επίσημα συνεργεία μοτό είναι σαφώς καλύτερα των αντιστοίχων αυτοκινήτων, ως προς τη νοοτροπία τουλάχιστον. Γενικά η μοτοσυκλέτα είναι "άλλος" κόσμος.

Η διατύπωση: "το μηχανάκι νομίζω οτι ειναι λυμένο (η κεντρική βίδα που κρατάει τα πάντα γυρνάει με το χέρι , το μοχλικο είναι ξεβιδωτο,οι αναρτήσεις δεν τις έχουν κοιτάξει ποτέ μα πότε)" δε μας έδωσε να καταλάβουμε τίποτε.... για τη μηχανή.΄

Οπότε έχω να σου προτείνω τα εξής:

1. Μαρτύρησε μας άμεσα πια είναι η κεντρική βίδα που κρατάει τα πάντα.
2. Κάνε την υπέρβαση και σφίξε το μοχλικό και χωρίς "ροπόμετρο" -αν και δεν έχω καταλάβει που- μπας και γλυτώσεις κανένα τσάκισμα μέχρι να βρεις το καλό συνεργείο.
3. Ζητά να κοιτάζουν την ανάρτηση σου όταν πηγαίνεις για σέρβις, όπως είπε και άλλος φίλος αυτό είναι ένα τμήμα που εσύ αναλαμβάνεις την ευθύνη μιας αντικατάστασης, σέρβις η συγκεκριμένη δε σηκώνει, έχει μια διάρκεια ζωής και μετά απλά "τελειώνει". 270€ η μαμίσια από 450€ οποιαδήποτε άλλη σοβαρή aftermarket (Hyperpro, Ohlins κ.τ.λ.).
4. Για το "μαλλον ακουσμα αλυσιδας στις χαμηλες στροφες" κατέβαζε μία ταχύτητα κάτω.

Μη το εκλάβεις ως επιθετικό το σχόλιο μου αλλά ζητάς βοήθεια με απολύτως γενικές και αόριστες περιγραφές.

κουλός
13/10/2014, 21:38
324801
Αυτή την βίδα εννοούσα ....την έσφιξα και εξαφανίστηκαν οι οποίοι τριγμοί υπήρχαν δεν ακούγεται ο μεταλλικός θόρυβος πίσω και άλλαξε συμπεριφορά η μηχανή.....αύριο θα κάνουμε σφίξιμο σε όλες τις βίδες..για τις αναρτήσεις είχατε δίκιο.... Αλλα το να πηγαίνω για service 20000km σε αντιπροσωπεία πριν ενα μήνα να δίνω 240 ευρώ και να φεύγω με Λυμένο μηχανάκι για τα ταξίδι???πως το βλέπετε δλδ????
Τέλος πάντων σας ευχαριστω για τα γκάζια......

STF
13/10/2014, 22:08
Αυτή την βίδα εννοούσα ....την έσφιξα και εξαφανίστηκαν οι οποίοι τριγμοί υπήρχαν δεν ακούγεται ο μεταλλικός θόρυβος πίσω και άλλαξε συμπεριφορά η μηχανή.....αύριο θα κάνουμε σφίξιμο σε όλες τις βίδες..για τις αναρτήσεις είχατε δίκιο.... Αλλα το να πηγαίνω για service 20000km σε αντιπροσωπεία πριν ενα μήνα να δίνω 240 ευρώ και να φεύγω με Λυμένο μηχανάκι για τα ταξίδι???πως το βλέπετε δλδ????
Τέλος πάντων σας ευχαριστω για τα γκάζια......

Εννοείτε πως σε αυτή τη περίπτωση έχεις δίκιο!
Καλό όμως πάντα είναι όταν ζητάμε βοήθεια να μη βαριόμαστε να γράψουμε περισσότερες πληροφορίες απευθυνόμενοι στους ανθρώπους από τους οποίους ζητάμε βοήθεια!
Είμαι σίγουρος πως θα σου άρεσε πολύ να διαβάσεις ένα σεντόνι με πληροφορίες οι οποίες θα σε βοηθούσαν αν.... αν είχες δώσει εσύ περισσότερες πληροφορίες!

Έπειτα θεωρώ άσχημο να κατηγορούμε αόριστα, εδώ διαβάζουν εκατοντάδες άτομα και τις επόμενες μέρες θα βρεθούν διάφοροι που θα παροτρύνουν να αποφεύγονται τα συνεργεία της Yamaha γιατί βρέθηκε ένας κάποιος που δεν έκανε σωστά τη δουλειά του. Εμείς όμως δε ξέρουμε τις συνθήκες που πήγες στο σέρβις και μπλα-μπλα-μπλα.... βασικά ξέρουμε πως τα συνεργεία της αντιπροσωπείας είναι χάλια επειδή απλά το έγραψες. Πιστεύεις ότι είναι σωστή διατύπωση;

Εγώ την εποχή που δεν υπήρχε χρόνος πήγαινα τη μηχανή μου για τυπικό σέρβις στη Yamaha Μεσογείων (συγκεκριμένα) και δεν είχα ποτέ παράπονο σε κανένα τομέα, τεχνικά και οικονομικά. Τώρα όσο πιάνουν τα χέρια μου κάνω μόνος μου.

Τέλος πάντων, σόρυ αν σε κακοκάρδισα αλλά θεωρώ τα forum σημαντική πηγή πληροφόρησης και όταν γράφουμε θα μου άρεσε να γράφουμε με το σκεπτικό πως η περίπτωση μας πρέπει να διατυπώνεται με τέτοιο τρόπο ώστε να βοηθάει και κάποιον άλλο συνάδελφο με παρόμοια προβλήματα και όχι με τρόπο που να λύνεται απλά και γρήγορα το δικό μας πρόβλημα.

Με άλλα λόγια... θέλουμε λεπτομέρειες για να βοηθάμε και να βοηθιόμαστε!

SHOOTER045
13/10/2014, 22:35
Αν δεν κάνω λάθος σε αυτήν την βίδα εδράζεται το ψαλίδι σού, ελπίζω από τζογους κλπ να μην έγινε ζημιά σε μοχλικο αλυσιδογραναζα

amyroukai
14/10/2014, 07:34
Όπως τα εξηγησες δίκιο έχεις και πολύ κακός επαγγελματίας ο παλιός που πηγαινες.

notakos600
14/10/2014, 07:44
Αν δεν ασχοληθείς λίγο ο ίδιος με το μηχανάκι σου μην περιμένεις από κανέναν να κάτσει να ελέγξει μια-μια όλες τις βίδες του.

κουλός
14/10/2014, 09:21
Ευτηχως τιποτα....ολα μια χαρα....
Notakos 600.....εχεις δικιο φιλος

amyroukai
14/10/2014, 09:25
Αν δεν ασχοληθείς λίγο ο ίδιος με το μηχανάκι σου μην περιμένεις από κανέναν να κάτσει να ελέγξει μια-μια όλες τις βίδες του.

Εννοείται αυτό, αλλά λάσκα η βίδα του ψαλιδιού/βάσης κινητήρα, τόσο που γυρνάει με το χέρι και δεν το κατάλαβε κανείς; Δεν μιλάμε για κανένα κωλοβιδάκι χωμένο στα πλαστικά στο πουθενά!

κουλός
14/10/2014, 17:16
Εννοείται αυτό, αλλά λάσκα η βίδα του ψαλιδιού/βάσης κινητήρα, τόσο που γυρνάει με το χέρι και δεν το κατάλαβε κανείς; Δεν μιλάμε για κανένα κωλοβιδάκι χωμένο στα πλαστικά στο πουθενά!
ουτε καν το κοιταξα...μετα τα σφιξιματα αλλο μηχανακι...ειχα απογοητευτει τελειως λογω οτι χτυπουσε η πισω αναρτηση ,δεν εστριβε καλα(γιαυτο κατηγορουσα για αναρτησεις)και πολλους κραδασμους.....τωρα ειμαι ολο βολτες....λες και ειναι καινουργιο!!!!!
αχχχ ξαναερωτευτηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wlae:

lykourgi
14/10/2014, 17:36
Δεν κάνεις ένα έλεγχο μόνος σου και σε άλλες σημαντικές βίδες;

Πχ σε καβαλέτα τιμονιού, τιμονόπλακες, τροχούς κλπ.

κουλός
14/10/2014, 18:49
Τα εκανα ολα...μερσι