PDA

View Full Version : Πολυ απλα αν δεν εχεις λεφτα πεθαινεις!!!



teogtp
14/10/2014, 11:38
Ρε ειναι δυνατον;
Αν δεν εχεις ταμειο ή λεφτα τελειωσες λεμε.

324846

sniper
14/10/2014, 11:43
Ρε ειναι δυνατον;
Αν δεν εχεις ταμειο ή λεφτα τελειωσες λεμε.

324846

Reality check, OK.

Bowleno
14/10/2014, 11:45
Αυτό δεν είναι τίποτα....που να δεις πόσο κοστίζουν κάτι χημειοθεραπείες...... :(

nathair
14/10/2014, 11:48
Το Valcyte ενδείκνυται για την αγωγή εφόδου και συντήρησης της αμφιβληστροειδίτιδας από μεγαλοκυτταροϊό ...


Πηγή: www.galinos.gr

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/valcyte

Μπά, μάλλον τυφλώνεσαι ή κάτι τέτοιο...

teogtp
14/10/2014, 11:51
Το Valcyte ενδείκνυται για την αγωγή εφόδου και συντήρησης της αμφιβληστροειδίτιδας από μεγαλοκυτταροϊό ...


Πηγή: www.galinos.gr

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/valcyte

Μπά, μάλλον τυφλώνεσαι ή κάτι τέτοιο...
Μερος μονιμης αγωγης μεταμοσχευσης καρδιας.

nathair
14/10/2014, 11:53
Μερος μονιμης αγωγης μεταμοσχευσης καρδιας.

Οτι και να είναι μακριά απο μάς! Πωπω!

Hayate
14/10/2014, 12:02
Μάλλον μέρος της ανάπτυξης είναι και αυτό....για να μη τους κοστίζεις και πολύ δλδ.....μια και έξω...τελικά ώρες-ώρες σκέφτομαι αν είναι ευλογία να ζείς στην Ελλάδα ή καταδίκη....

nathair
14/10/2014, 12:11
Μάλλον μέρος της ανάπτυξης είναι και αυτό....για να μη τους κοστίζεις και πολύ δλδ.....μια και έξω...τελικά ώρες-ώρες σκέφτομαι αν είναι ευλογία να ζείς στην Ελλάδα ή καταδίκη....

Καλά, δεν είναι δα και το χειρότερο μέρος η Ελλάδα σε αυτά τα πράγματα... Στις ΗΠΑ είναι που πεθαίνεις εντελώς σαν το σκυλί αν είναι ανασφάλιστος, εδώ όλο και κάπου θα σε βάλουνε...
Και τα ακριβά φάρμακα υπάρχουνε παντού, σε όλον τον κόσμο θα βρείς (και) φάρμακα με εξωφρενικές τιμές, που αν δεν στα καλύπτει η ασφαλεια ΔΕΝ μπορείς να τα πάρεις.

7Tolis
14/10/2014, 12:16
Τα φιξακια για τα ζακιαπρε κάνουν 5 ευρώ. Το αντίδοτο κάνει περίπου 80.

Vstrommer71
14/10/2014, 12:53
Οποτε ωριμαζει φανταζομαι η συζητηση να αλλαξει ο τροπος ασφαλισης και απο το απαρχαιωμενο συστημα με τις εισφορες να παει στο συστημα που συνδεει την ασφαλιση με το αν εισαι πολιτογραφημενος στην χωρα.Πηδανε που πηδανε τον κοσμο στην φορολογια,θα πρεπει καποτε να γινει κι αυτο.Δεν ειναι τρομερο,ας δουν πως το εχουν εφαρμοσει οι αλλες χωρες.

sniper
14/10/2014, 12:54
Οποτε ωριμαζει φανταζομαι η συζητηση να αλλαξει ο τροπος ασφαλισης και απο το απαρχαιωμενο συστημα με τις εισφορες να παει στο συστημα που συνδεει την ασφαλιση με το αν εισαι πολιτογραφημενος στην χωρα.Πηδανε που πηδανε τον κοσμο στην φορολογια,θα πρεπει καποτε να γινει κι αυτο.Δεν ειναι τρομερο,ας δουν πως το εχουν εφαρμοσει οι αλλες χωρες.

:bawl:

GFawkes
14/10/2014, 13:08
Όλη μας η ζωή είναι μια μοναχική πορεία προς το θάνατο. Άσε που στο δρόμο μπορεί να πεθάνεις.

Eversman
14/10/2014, 13:28
Όλη μας η ζωή είναι μια μοναχική πορεία προς το θάνατο. Άσε που στο δρόμο μπορεί να πεθάνεις.
Το αυτό. Αν κάποιος αποδεχτεί την οποιαδήποτε πιθανότητα θανάτου του (ακόμη και πρόωρου), δεν θα έπρεπε να ξενίζει το αρχικό πόστ.

sniper
14/10/2014, 13:33
Όλη μας η ζωή είναι μια μοναχική πορεία προς το θάνατο. Άσε που στο δρόμο μπορεί να πεθάνεις.


Το αυτό. Αν κάποιος αποδεχτεί την οποιαδήποτε πιθανότητα θανάτου του (ακόμη και πρόωρου), δεν θα έπρεπε να ξενίζει το αρχικό πόστ.
Νομίζω ότι ξεφυγατε απο την ουσία του θρεντ.

Η ματαιότητα της ύπαρξής μας δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να μην μπορούμε να ζήσουμε με αξιοπρέπεια, και με την απαραίτητη φαρμακευτική αγωγή.

Το πόσο κοστίζει, αν πρέπει ή όχι να έχουν πρόσβαση σ' αυτή είναι αποτέλεσμα του συστήματος που ο καθένας ζει. Αμερικανοί πάνε στην Κούβα για να κάνουν απο τα δόντια τους μέχρι σοβαρές επεμβάσεις...

Εδω στην Ελλάδα, όντως, αν δεν έχεις μία τη γ@μησες γιατί ούτε να πεθάνεις δεν μπορείς. Τα περι δωρεάν φαρμάκων κλπ ουτοπικων στη χώρα του "όλοι χρωστάμε" δεν παίζουν.

Πριν λιγους μήνες που νοσηλευτικα σε στρατιωτικό νοσοκομείο, τα (τρύπια) σεντόνια ήταν απο US Medical Corp, και θέλουμε και φτηνά φάρμακα; Τσκ τσκ...

Vstrommer71
14/10/2014, 13:43
Iσως ειμαι λιγο ρομαντικος,αλλα καποιος το σφυριξε μια φορα και ηταν απο το κυβερνητικο συνονθυλευμα.Αν το δουμε λιγο πιο ψυχραιμα,θα ειναι πιο αποτελεσματικο και λιγοτερο κοστοβορο απο το υπαρχον συστημα.Και πρεπει καποτε λιγο λιγο σε αυτη την ρημαδα την ακρη των Βαλκανιων,καποια πραγματα να αρχισουν να αλλαζουν.Μεγαλη,αλλα ενδιαφερουσα συζητηση.Γι αυτο εβαλα το θεματακι

MG-KTiNoS
14/10/2014, 13:56
Δεν έχετε ιδέα.......



































































































































πόσα λεφτά έκλεψαν από το σύστημα υγείας....

324859

GFawkes
14/10/2014, 14:04
Ρε χτινε

η φωτο που εβαλες με μπερδεψε....

να τους κρεμασεις θελεις ή να τους πηΔ@##εις΄;(δες σαπουνι..)
:confused:

Eversman
14/10/2014, 14:08
Δέν διαφωνούμε σε κάτι Νίκο. Είναι δυστυχώς όλα τα παραπάνω μαζί.

Πρίν από μερικούς μήνες και λόγω σέλας, υπέστη κύστη κόκυγος. Το Ταμείο δεν με κάλυπτε, αφού έχω χρέη και δεν μπορώ να θεωρήσω βιβλιάριο και ιδιωτικά ούτε να το σκέφτεσαι.
Ευτυχώς έχω αδερφικό φίλο medic έν ενεργεία και με άνοιξε, με καθάρισε και με έραψε, με τοπική αναισθησία . Με μπούκωσε και με κάτι αντιβιωτικά (χορηγία USMC) και έστρωσα. Οπότε τί να λέμε για φθηνά φάρμακα/νοσήλεια και αξιοπρέπεια ...

Hayate
14/10/2014, 14:14
Δεν έχετε ιδέα.......



πόσα λεφτά έκλεψαν από το σύστημα υγείας....

324859


Χτίνε δυστυχώς τουλάχιστον επι προσωπικού έχω ιδέα τι όργια έχουν γίνει...επειδή τυγχάνει να δουλεύουν και οι 2 μου γονείς σε δημόσια νοσοκομεία και τα ξαδέρφια μου ιατροί....το θέμα είναι οτι το παρουσιάζουν πάλι και αυτό σαν μια κάθαρση για τα 5-10 μ3$@#$^πανα Διευθυντάδες κλινικών που τρώγανε με τη σέσουλα απο τα φακελάκια...Τουλάχιστον για επίπεδο περίθαλψης ομιλώ.Τώρα για τα φάρμακα...άλλου παπά ευαγγέλιο εκει περα.....

OldMan
14/10/2014, 15:05
Μεγαλη,αλλα ενδιαφερουσα συζητηση.
Η οποία δεν θα έπρεπε και να άπτετο της διαμόρφωσης της τελικής τιμής των φαρμακων, Little John..??;)


Υ.Γ.
(την αμόλυσα και φεύγω,...)

gregogti
14/10/2014, 15:08
Δέν διαφωνούμε σε κάτι Νίκο. Είναι δυστυχώς όλα τα παραπάνω μαζί.

Πρίν από μερικούς μήνες και λόγω σέλας, υπέστη κύστη κόκυγος. Το Ταμείο δεν με κάλυπτε, αφού έχω χρέη και δεν μπορώ να θεωρήσω βιβλιάριο και ιδιωτικά ούτε να το σκέφτεσαι.
Ευτυχώς έχω αδερφικό φίλο medic έν ενεργεία και με άνοιξε, με καθάρισε και με έραψε, με τοπική αναισθησία . Με μπούκωσε και με κάτι αντιβιωτικά (χορηγία USMC) και έστρωσα. Οπότε τί να λέμε για φθηνά φάρμακα/νοσήλεια και αξιοπρέπεια ...

βγαζεις καποιο κωδικο voucher στα κεπ οτι εισαι ανασφαλιστος και μπαινεις στο νοσοκομειο .ομοιος και για εξετασης και για φαρμακα........

Vstrommer71
14/10/2014, 15:18
Η οποία δεν θα έπρεπε και να άπτετο της διαμόρφωσης της τελικής τιμής των φαρμακων, Little John..??;)


Υ.Γ.
(την αμόλυσα και φεύγω,...)
Σαφως και οχι,αλλα απο την αλλη καθε αφορμη να ανοιξει μια κουβεντα για αυτο το θεμα που ειναι κομβικο πιστευω,ειναι ευπροσδεκτη

ΥΓ Για τις τιμες των αποσταγματων στεμφυλων και λοιπων συναφων παρασκευασματων ΔΕΝ ανοιγουμε κουβεντα,οσες και να αμολησεις:D

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 15:21
Ενα απο τα προβληματα ειναι οτι αφηνουν τις φαρμακευτικες να αισχροκερδουν (οχι που δεν θα τις αφηναν..).
Το κοστος παραγωγης του συγκεκριμενου φαρμακου μπορει να ειναι 5 εως 10 ευρω το κουτι και πληρωνουμε κερατιατικα πατεντες και λοιπες μαλακιες.
Αμα βεβαια πας στον ceo της εκαστοτε φαρμακευτικης και του κολλησεις την κανη απο ενα Καλασνικοφ στο κεφαλι να δεις για ποτε θα αλλαξει γνωμη αρδην! :a016:
Εχουν κανει την υγεια των ανθρωπων εμποριο οι απαραδεκτοι!

Τεσπα... ετσι θα 'ναι οσο τα ανεχομαστε!

OldMan
14/10/2014, 15:36
Εχουν κανει την υγεια των ανθρωπων εμποριο οι απαραδεκτοι!
Ααα να μου χαθούνε οι παλιοχαρακτήρες.....


Υ.Γ.
Μλκ όσο περναει ο καιρός γινεσαι και πιο gay...
(θα φτασεις τον Πακετανιο σε λιγο..)

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 15:52
Τι ειναι ο Πακετανιος;; Ο πακιστανος καπετανιος;;;

Panoskl
14/10/2014, 16:03
Ενα απο τα προβληματα ειναι οτι αφηνουν τις φαρμακευτικες να αισχροκερδουν (οχι που δεν θα τις αφηναν..).
Το κοστος παραγωγης του συγκεκριμενου φαρμακου μπορει να ειναι 5 εως 10 ευρω το κουτι και πληρωνουμε κερατιατικα πατεντες και λοιπες μαλακιες.
Αμα βεβαια πας στον ceo της εκαστοτε φαρμακευτικης και του κολλησεις την κανη απο ενα Καλασνικοφ στο κεφαλι να δεις για ποτε θα αλλαξει γνωμη αρδην! :a016:
Εχουν κανει την υγεια των ανθρωπων εμποριο οι απαραδεκτοι!

Τεσπα... ετσι θα 'ναι οσο τα ανεχομαστε!

Το κόστος έρευνας και ανάπτυξης που το πας;

Εκτός αν νομίζεις ότι το φάρμακο αυτό δημιουργήθηκε, αναπτύχθηκε, δοκιμάστηκε κοκ μέσα σε μία μέρα και κυκλοφόρησε την επόμενη.

Οι επιστήμονες που κάθισαν να το δημιουργήσουν τί έτρωγαν όλο το διάστημα (μπορεί και καμιά 20ετία) που χρειάστηκε για να βγει;

Αν θέλουμε βέβαια μπορούμε να καταργήσουμε την ακριβή αυτή διαδικασία και ο θεός βοηθός.

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 16:10
Οκ οποτε μου λες οτι μια χημικη ουσια σε ποσοτητες mg κοστιζει στην κατασκευη της οσο ενα αυτοκινητο πχ. Και αυτο εχει R&D μπολικο.
Προφανως συνυπολογιζω το κοστος ερευνας. Δηλαδη αλλα φαρμακα που κοστιζουν 3 ευρω πχ δεν χρειαστηκαν ερευνα για να γινουν να υποθεσω;;;
Τωρα δηλαδη τι θες;; Να μου δικαιολογησεις τις φαρμακευτικες και το οτι ζηταν πατεντες για να τσεπωνουν χοντρα απο την αναγκη των αρρωστων ανθρωπων;;;
Συνελθε!!!! Και ελπιζω να ΜΗΝ σου τυχει περιπτωση σε σενα ή σε δικους σου για να διαπιστωσεις απο πρωτο χερι ποσο δικαιο ειναι.

Εντιτ: Χωρις το κοστος ερευνας η αξια τους θα ηταν μηδαμινη. Κατω του 1 cent. Μιλαμε για mg ουσιων και ενα εργοστασιο παραγει τονους!

sniper
14/10/2014, 16:15
Θα παρακαλέσω να ηρεμήσουμε.

Γίναμε και ειδικοί στο κόστος παραγωγής των φαρμάκων;

Panoskl
14/10/2014, 16:17
Οκ οποτε μου λες οτι μια χημικη ουσια σε ποσοτητες mg κοστιζει στην κατασκευη της οσο ενα αυτοκινητο πχ. Και αυτο εχει R&D μπολικο.
Προφανως συνυπολογιζω το κοστος ερευνας. Δηλαδη αλλα φαρμακα που κοστιζουν 3 ευρω πχ δεν χρειαστηκαν ερευνα για να γινουν να υποθεσω;;;
Τωρα δηλαδη τι θες;; Να μου δικαιολογησεις τις φαρμακευτικες και το οτι ζηταν πατεντες για να τσεπωνουν χοντρα απο την αναγκη των αρρωστων ανθρωπων;;;
Συνελθε!!!! Και ελπιζω να ΜΗΝ σου τυχει περιπτωση σε σενα ή σε δικους σου για να διαπιστωσεις απο πρωτο χερι ποσο δικαιο ειναι.

Εντιτ: Χωρις το κοστος ερευνας η αξια τους θα ηταν μηδαμινη. Κατω του 1 cent. Μιλαμε για mg ουσιων και ενα εργοστασιο παραγει τονους!

Επειδή είμαι μεγαλομέτοχος σε κάμποσες φαρμακοβιομηχανίες όπως καταλαβαίνεις προωθώ τα συμφέροντά τους για να βγαίνει το μεροκάματο.

Προφανώς και το αυτοκίνητο έχει R&D και για το λόγο αυτό να είσαι σίγουρος ότι το κόστος αγοράς του αυτοκινήτου σου ΔΕΝ ισούται σε καμία περίπτωση με το κόστος κατασκευής του.

Έτσι είναι στον πραγματικό κόσμο.

sniper
14/10/2014, 16:18
Επειδή είμαι μεγαλομέτοχος σε κάμποσες φαρμακοβιομηχανίες όπως καταλαβαίνεις προωθώ τα συμφέροντά τους για να βγαίνει το μεροκάματο.

Προφανώς και το αυτοκίνητο έχει R&D και για το λόγο αυτό να είσαι σίγουρος ότι το κόστος αγοράς του αυτοκινήτου σου ΔΕΝ ισούται σε καμία περίπτωση με το κόστος κατασκευής του.

Έτσι είναι στον πραγματικό κόσμο.

Φυσικά, γιατιχωρίς το κόστος ανάπτυξης δεν θα έκανε ουτε 1€. :bawl:

Ό,τι να 'ναι...

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 16:23
Θα παρω ενα ΦΘΗΝΟ ηρεμιστικο και θα ρθω στα ισια μου! :lol::lol:
Δεν εγινα ειδικος ρε Σναϊπερ αλλα η λογικη το λεει. Μολις φυγουν οι πατεντες απο τα εκαστοτε φαρμακα η αξια τους πεφτει κατακορυφα.

Και πως να δικαιολογησουμε ακομα το οτι πχ διαφοροι φαρμακευτικοι κολλοσοι κινουνταν νομικα εναντιων γεννοσημων αντιρετροϊκων φαρμακων που κατασκευαζονταν φθηνα στην Αφρικη απο διαφορα κρατη για να καταπολεμησουν το aids πχ. Απο την καλη τους την καρδια το κανανε να φανταστω;;;
Ασε τις δωροδοκιες γιατρων για να προωθουν εκαστοτε σκευασματα κλπ κλπ, η λιστα ειναι μεγαλη!

Οι ανθρωποι αυτοι ειναι υπερκαφροι και εγκληματιες χειριστου ειδους. Εκμεταλευονται τον πονο και την αναγκη των ανθρωπων για να βγαλουν δισεκατομυρια.
Αποψη μου. Καθενας εχει το δικαιωμα να διαφωνει.

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 16:26
Πανο δεν στραβωσα μαζι σου ρε απλα το πηρα λιγο πατριωτικα. :a10:
Νο προμπλεμ! καταλαβαινω τι λες.

Panoskl
14/10/2014, 16:28
Θα παρακαλέσω να ηρεμήσουμε.

Γίναμε και ειδικοί στο κόστος παραγωγής των φαρμάκων;

Μπα... Αντίστοιχα πράγματα ισχύουν π.χ. στο software. Γιατί η Microsoft πουλάει άραγε την άδεια χρήσης (ακόμα και χωρίς το DVD) καμιά 200άρα και;

Αφού το DVD κάνει 10 λεπτά...

Από που θα πληρωθούν οι στρατιές προγραμματιστών που δουλεύουν τώρα στα Windows 10 άραγε; Εκτός αν δεν θέλουμε Windows 10 ούτε κάποιο νέο πιο αποτελεσματικό φάρμακο.

Μπορούμε επίσης να αφήσουμε τους επιστήμονες να δουλεύουν στα πανεπιστήμια εκτός εταιρειών. Ωπ! Πάλι κάτι πρέπει να τρώνε!

Αν θες να πεις κάτι για τις φαρμακευτικές εταιρείες πρέπει να δεις πότε αποσβένουν το κόστος τους για την ανάπτυξη. Μετά λήγει η πατέντα και μπορώ να φτιάξω το ίδιο φάρμακο (γενόσημα) κι εγώ (λέμε τώρα)

Τα υπέρογκα κέρδη και η εκμετάλλευση είναι ένα θέμα αλλά και η υπερβολική απλοποίηση των πάντων είναι ένα άλλο.

Panoskl
14/10/2014, 16:29
Πανο δεν στραβωσα μαζι σου ρε απλα το πηρα λιγο πατριωτικα. :a10:
Νο προμπλεμ! καταλαβαινω τι λες.

:beer:

Eversman
14/10/2014, 16:29
βγαζεις καποιο κωδικο voucher στα κεπ οτι εισαι ανασφαλιστος και μπαινεις στο νοσοκομειο .ομοιος και για εξετασης και για φαρμακα........

Νομίζω ότι αυτό ισχύει για κάποιον ο οποίος δεν είναι υπόχρεος σε κάποιο ταμείο(δεν χρωστάει δηλαδή) και δεν συνεχίζει την δραστηριότητα (έχει κλείσει βιβλία). Ευχαριστώ, όπως και να 'χει!
Εάν ο mod ,νομίζει ότι είναι off topic, παρακαλώ να διαγραφεί για να μην χαλάει το νήμα.

OldMan
14/10/2014, 16:33
Εάν ο mod ,νομίζει ότι είναι off topic, παρακαλώ να διαγραφεί για να μην χαλάει το νήμα.
:rolleyes::rolleyes:

(από το κακό στο χειρότερο πάμε σήμερα..)

sniper
14/10/2014, 16:36
:rolleyes::rolleyes:

(από το κακό στο χειρότερο πάμε σήμερα..)

Χάλια πελάτες σήμερα....

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 16:38
Ειμαστε ευγενεις ανθρωποι!!! Πως να το κανουμε;;; :p

MG-KTiNoS
14/10/2014, 17:04
Το κόστος έρευνας και ανάπτυξης που το πας;

Εκτός αν νομίζεις ότι το φάρμακο αυτό δημιουργήθηκε, αναπτύχθηκε, δοκιμάστηκε κοκ μέσα σε μία μέρα και κυκλοφόρησε την επόμενη.

Οι επιστήμονες που κάθισαν να το δημιουργήσουν τί έτρωγαν όλο το διάστημα (μπορεί και καμιά 20ετία) που χρειάστηκε για να βγει;

Αν θέλουμε βέβαια μπορούμε να καταργήσουμε την ακριβή αυτή διαδικασία και ο θεός βοηθός.

Σόρι με το μπαρδόν !
:lol:

Αλλά αυτούς τους πληρωνεις εσύ κι εγώ !!!





Από που θα πληρωθούν οι στρατιές προγραμματιστών που δουλεύουν τώρα στα Windows 10 άραγε; Εκτός αν δεν θέλουμε Windows 10 ούτε κάποιο νέο πιο αποτελεσματικό φάρμακο.

Μπορούμε επίσης να αφήσουμε τους επιστήμονες να δουλεύουν στα πανεπιστήμια εκτός εταιρειών. Ωπ! Πάλι κάτι πρέπει να τρώνε!

Αν θες να πεις κάτι για τις φαρμακευτικές εταιρείες πρέπει να δεις πότε αποσβένουν το κόστος τους για την ανάπτυξη. Μετά λήγει η πατέντα και μπορώ να φτιάξω το ίδιο φάρμακο (γενόσημα) κι εγώ (λέμε τώρα)

Τα υπέρογκα κέρδη και η εκμετάλλευση είναι ένα θέμα αλλά και η υπερβολική απλοποίηση των πάντων είναι ένα άλλο.

Δεν θέλω ρε συ να πώ τίποτα...
Δεν θέλω γιατί αυτές τις μέρες είναι ο γιός μου Ελλάδα και δεν θέλω να πάθω κρίση νευρων
και να σπάω οθόνες γαμωσταρίζοντας

θα σου πω όμως ότι ένα φεγγάρι μακρινό δούλεψα σε μια τέτοια εταιρία και μπορώ να σου υπογράψω
ότι τέτοια ΑΡΧΙΔΙΑ δεν θα βρεις ούτε στη βουλή των Ελλήνων.

Δεν θέλω να πω άλλα...
Όποιος έχει πατέρα μάνα ή είναι ο ίδιος ασθενής
ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΛΕΩ

7Tolis
14/10/2014, 17:11
εγω περιμένω κάποιον υπέρμαχο των βοτάνων να μιλήσει πρώτα πάντως.Ομοιοπαθητική κιέτς.

amyroukai
14/10/2014, 18:00
εγω περιμένω κάποιον υπέρμαχο των βοτάνων να μιλήσει πρώτα πάντως.Ομοιοπαθητική κιέτς.

been there, done that. waste of time... κιέτς.

7Tolis
14/10/2014, 18:02
been there, done that. waste of time... κιέτς.

Δεν πιάνεις εσυ.Υπέρμαχο είπαμε.

amyroukai
14/10/2014, 18:04
μπάι δε γουέι ούτε τα βοτάνια μαντζούνια κλπ της homoπαθητικής είναι φτηνά.

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 18:29
Δεν πιάνεις εσυ.Υπέρμαχο είπαμε.

Γκουχου γκουχου.. εεχμμμμ :rolleyes::a13:
:lol::lol::lol:

Εγω που πινω πολλα αφεψηματα απο βοτανα δεν το κανω για φαρμακο παντως. Αν αρρωστησω με κατι σοβαρο (χτυπα ξυλο) φαρμακα θα παρω προφανως αφου παω σε γιατρο και οχι σε κανα χιπη μαγο της φυλης.
Αλλα στο προλαμβανειν και στο θεραπευειν ελαφριων περιπτωσεων κανουν σιγουρα δουλεια, διαπιστωμενο πολλακις και τουλαχιστον δεν κανουν κακο στην υγεια οσο και να πιεεις οπως ο καφες πχ.

7Tolis
14/10/2014, 18:34
Γκουχου γκουχου.. εεχμμμμ :rolleyes::a13:
:lol::lol::lol:

Εγω που πινω πολλα αφεψηματα απο βοτανα δεν το κανω για φαρμακο παντως. Αν αρρωστησω με κατι σοβαρο (χτυπα ξυλο) φαρμακα θα παρω προφανως αφου παω σε γιατρο και οχι σε κανα χιπη μαγο της φυλης.
Αλλα στο προλαμβανειν και στο θεραπευειν ελαφριων περιπτωσεων κανουν σιγουρα δουλεια, διαπιστωμενο πολλακις και τουλαχιστον δεν κανουν κακο στην υγεια οσο και να πιεεις οπως ο καφες πχ.

http://www.youtube.com/watch?v=GP9k1pn9Mo0
yama yama yama yama yaaaama :D

Bob_o_mastoras
14/10/2014, 18:42
http://www.youtube.com/watch?v=GP9k1pn9Mo0
yama yama yama yama yaaaama :D

:bawl::bawl::bawl:
Επικη σκηνη!!!

GFawkes
16/10/2014, 08:20
Ρε

γιατι χαλατε τα συκωτια σας με τα κολοφαρμακα....


εδω η λυση

100% φυσικη

http://www.youtube.com/watch?v=90QXxOfs8GE

foogr01
16/10/2014, 13:25
Ρε

γιατι χαλατε τα συκωτια σας με τα κολοφαρμακα....


εδω η λυση

100% φυσικη

http://www.youtube.com/watch?v=90QXxOfs8GE

Αυτά είναι. Για κάτι τέτοιο θα ξανάρχιζα το κάπνισμα ! :a15:

GFawkes
16/10/2014, 13:50
:beer: :bawl:

Bob_o_mastoras
16/10/2014, 18:19
Ρε

γιατι χαλατε τα συκωτια σας με τα κολοφαρμακα....


εδω η λυση

100% φυσικη

http://www.youtube.com/watch?v=90QXxOfs8GE

Καλα.. αν νομιζετε οτι τα μπαφια που κυκλοφορουν κανουν καλο στη υγεια αναθεωρηστε αρδην!! (ειδικα τωρα που εχει γινει μοδα ανα τον κοσμο τα medical κλπ ξυστ'τα @@ σου.
Τα βιολογικης καλιεργειας προ υβριδιων εποχης καναν καλο σε ορισμενες νευρολογικες παθησεις και αυτοανοσα (επιληψια, σκλυρηνση κατα πλακας κλπ) καθως επισης ειχαν σπασμολυτικες ιδιοτητες και αναλγητικες. Χρησιμοποιουνταν αλλωστε απο την αρχαιοτητα.
Παντως εξ απ' ανεκαθεν δημιουργουσαν προβλημα εκφυλισμου κυτταρων του εγγεφαλου σε πολλους τομεις και ηταν υπευθυνα για ψυχωσιακες καταστασεις και ψυχολογικες παθησεις. Και ειδικα τα νεα υβριδια που ειναι πανισχυρα σε δραστικες ουσιες.
Και βεβαια δεν συζηταω καν για αυτα που ερχονται απο τη γειτονα χωρα. Οτι χειροτερο.
Ακομα και 'σεις που θελετε να κανετε χρηση για τον α ή β λογο καλο ειναι να το αποφευγετε διοτι εφοσον ειναι παρανομο δεν μπορει να ελεγχθει σε καμια περιπτωση η ποιοτητα του και το τι περιεχει εφοσον δεν υποκεινται σε κανεναν ελεγχο.

Αποψη μου παντως, οτι το καλυτερο ειναι να εχουμε καθαρο κεφαλι και να μην πινουμε καμια ψυχοτροπο ουσια, ουτε αλκοολ (επισης επικινδυνο για την υγεια).
Να βρισκουμε χαρες στη ζωη και οχι σε ουσιες.
Αλλωστε για εμας πχ ειναι πολυ ευκολο να ζωγραφισουμε ενα χαμογελο στο προσωπο μας και να φτιαξουμε τη διαθεση μας φουλ κανωντας μια ωραια βολτα με το μηχανακι μας. ;)

7Tolis
16/10/2014, 18:47
έχεις ένα ευρώ να πάρω μια τυρόπιτα;

Μικe777
16/10/2014, 18:50
Καλα.. αν νομιζετε οτι τα μπαφια που κυκλοφορουν κανουν καλο στη υγεια αναθεωρηστε αρδην!! (ειδικα τωρα που εχει γινει μοδα ανα τον κοσμο τα medical κλπ ξυστ'τα @@ σου.
Τα βιολογικης καλιεργειας προ υβριδιων εποχης καναν καλο σε ορισμενες νευρολογικες παθησεις και αυτοανοσα (επιληψια, σκλυρηνση κατα πλακας κλπ) καθως επισης ειχαν σπασμολυτικες ιδιοτητες και αναλγητικες. Χρησιμοποιουνταν αλλωστε απο την αρχαιοτητα.
Παντως εξ απ' ανεκαθεν δημιουργουσαν προβλημα εκφυλισμου κυτταρων του εγγεφαλου σε πολλους τομεις και ηταν υπευθυνα για ψυχωσιακες καταστασεις και ψυχολογικες παθησεις. Και ειδικα τα νεα υβριδια που ειναι πανισχυρα σε δραστικες ουσιες.
Και βεβαια δεν συζηταω καν για αυτα που ερχονται απο τη γειτονα χωρα. Οτι χειροτερο.
Ακομα και 'σεις που θελετε να κανετε χρηση για τον α ή β λογο καλο ειναι να το αποφευγετε διοτι εφοσον ειναι παρανομο δεν μπορει να ελεγχθει σε καμια περιπτωση η ποιοτητα του και το τι περιεχει εφοσον δεν υποκεινται σε κανεναν ελεγχο.

Αποψη μου παντως, οτι το καλυτερο ειναι να εχουμε καθαρο κεφαλι και να μην πινουμε καμια ψυχοτροπο ουσια, ουτε αλκοολ (επισης επικινδυνο για την υγεια).
Να βρισκουμε χαρες στη ζωη και οχι σε ουσιες.
Αλλωστε για εμας πχ ειναι πολυ ευκολο να ζωγραφισουμε ενα χαμογελο στο προσωπο μας και να φτιαξουμε τη διαθεση μας φουλ κανωντας μια ωραια βολτα με το μηχανακι μας. ;)
Legalize..it..:rotflmao:
http://youtu.be/QnurT1Ikcbk
πλακα κανω...:D
ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα..ομως..
οπως λεει κι ο τιτλος..
Πολυ απλα αν δεν εχεις λεφτα..πεθαινεις..:a3: