PDA

View Full Version : Ξέρει κανείς από smartphones?



georgemark
14/10/2014, 12:47
Καλησπέρα ,
κάποια επιδότηση (από cosmote) εμφανίστηκε από το πουθενά και λέω να κάνω χρήση , το λοιπόν έχουμε να ξοδέψουμε max 240€ (στα καταστήματα του δικτύου) , με τα κινητά δεν τα πάω και πολύ καλά (απέφευγα και τα smartphones-ήθελα κάτι μικρό να χωράει και σε καμία τσέπη)αλλά επειδή ξαναγυρνάμε στην εποχή του κινητού παντόφλας (αλλά πιο disaghnάτης) είδα τα παρακάτω :
Huawei Ascend G6
Samsung Galaxy Core 2
Sony Xperia M2
Nokia Lumia 635

Χρήση για internet , να έχει καλή ποιότητα οθόνης-gps .
όποιος ξέρει κατιτίς ας βοηθήσει.

GFawkes
14/10/2014, 12:49
"Ξέρει κανείς από smartphones? "

Ολο και καμποιος θα ξερει....


πας για το 4, 1, 3, 2
με την σειρα που στα εγραψα.

teogtp
14/10/2014, 13:20
Βαλε και το motorola moto g στο παιχνιδι...........

George_Sp
14/10/2014, 13:22
Αν η επιδότηση εμφανίστηκε από το πουθενά και λες να κάνεις χρήση πάει να πει οτι δε καιγόσουνα τόσο για νέα συσκευή. Επειδή στην Ελλάδα μας ληστεύουν οι εταιρίες κινητής με τις τιμές που διαθέτους τις συσκευές μέσω του δικτύου τους θα σου πρότεινα η επιδότηση να πάει στα πάγια και να αγοράσεις ξεχωριστά μια συσκευή για να βγεις πολλαπλά κερδισμένος. Σχετικά με συσκευή τώρα αυτή τη στιγμή παίζουν τα παρακάτω:

moto g 2ης γενιάς που είναι πολύ μπροστά από οποιοδήποτε άλλο έως τα 250ευρώ.

http://www.skroutz.gr/s/5427371/Motorola-Moto-G-2nd-Gen-8GB-Dual-SIM.html

Αλλιώς αν δε το βιάζεσαι κοιτάς και τα καινούρια τετραπύρηνα από γνωστές εταιρίες εξ Ανατολής.

georgemark
14/10/2014, 13:29
Το moto g δεν υπάρχει στο sites τους και δυστυχώς η επιδότηση δεν μπορεί να πάει στα πάγια.....

George_Sp
14/10/2014, 13:32
Το moto g δεν υπάρχει στο sites τους και δυστυχώς η επιδότηση δεν μπορεί να πάει στα πάγια.....

Πούλα τη σε site αγγελιών τύπου insomnia με έκπτωση 20ευρώ στον ενδιαφερόμενο και κράτα το μετρητό για άλλα :)

georgemark
14/10/2014, 13:49
Πούλα τη σε site αγγελιών τύπου insomnia με έκπτωση 20ευρώ στον ενδιαφερόμενο και κράτα το μετρητό για άλλα :)

Και αυτό δεν γίνεται .....

George_Sp
14/10/2014, 13:51
Μια χαρά γίνεται. Πας χεράκι χεράκι με τον ενδιαφερόμενο στο κατάστημα και αγοράζει τη συσκευή που γουστάρει και σου δίνει στο χέρι το μετρητό -20ευρώ από την αξία της επιδότησης. :)

GFawkes
14/10/2014, 13:53
Και αυτό δεν γίνεται .....

Αυτοί που κάνουν πως ξέρουν τα πάντα εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε

georgemark
14/10/2014, 13:54
Μια χαρά γίνεται. Πας χεράκι χεράκι με τον ενδιαφερόμενο στο κατάστημα και αγοράζει τη συσκευή που γουστάρει και σου δίνει στο χέρι το μετρητό -20ευρώ από την αξία της επιδότησης. :)

είναι επιδότηση στο όνομά μου για εταιρική συσκευή από την cosmote.

George_Sp
14/10/2014, 13:57
είναι επιδότηση στο όνομά μου για εταιρική συσκευή από την cosmote.

στο δικό σου το όνομα θα βγει η απόδειξη-εξαργύρωση της επιδότησης. το αν θα τη δώσεις στον πρώτο τυχόντα που θα είναι έξω από το κατάστημα στο πεζοδρόμιο δεν το εξετάζει η cosmote και καμία εταιρία :)

GFawkes
14/10/2014, 14:02
https://www.youtube.com/watch?v=9Y2U8pgs2CE

Sapadak
14/10/2014, 21:10
To Huawei

xristos x
14/10/2014, 21:25
Samsung απο μενα! Η κορυφαια εταιρια πλεον!

teogtp
14/10/2014, 22:01
Samsung απο μενα! Η κορυφαια εταιρια πλεον!

Μην παιρνεις και ορκο...........

MikeG
14/10/2014, 22:26
Μερικοι μη κανετε οτι τα ξερετε ολα. Η οποια αποδειξη παρεις για τη συσκευη θα ειναι στο ονομα της εταιριας. Απο οτι προτεινεις παρε το κανενα. Lg mini G2. Ειναι υπερεπιδοτουμενο αυτες τις μερες. Μην ασχοληθεις με τα αλλα που γραφεις.

George_Sp
14/10/2014, 22:43
Μερικοι μη κανετε οτι τα ξερετε ολα. Η οποια αποδειξη παρεις για τη συσκευη θα ειναι στο ονομα της εταιριας. Απο οτι προτεινεις παρε το κανενα. Lg mini G2. Ειναι υπερεπιδοτουμενο αυτες τις μερες. Μην ασχοληθεις με τα αλλα που γραφεις.

MikeG προς που πάει αυτό;

freco
15/10/2014, 12:57
Μερικοι μη κανετε οτι τα ξερετε ολα. Η οποια αποδειξη παρεις για τη συσκευη θα ειναι στο ονομα της εταιριας. Απο οτι προτεινεις παρε το κανενα. Lg mini G2. Ειναι υπερεπιδοτουμενο αυτες τις μερες. Μην ασχοληθεις με τα αλλα που γραφεις.

Σωστόοοοοος. Lg G2 mini. Πολύ καλό για τα λεφτά του.

georgemark
15/10/2014, 13:12
Η χαρτούρα υπογράφεται και σφραγίζεται από την εταιρεία , πάω σε κατάστημα την παραδίδω , δίνω την sim(εταιρικό νούμερο) ,διαλέγω κινητό, μου βάζουν την νέα sim με το ίδιο νούμερο , επιστρέφω τα χαρτιά και τις αποδείξεις στην εταιρεία ( το κινητό καθώς και η sim θα ανήκουν πλέον στη εταιρεία).
Από τις συσκευές που έχει στο site της η cosmote (έως 240€) το lg g2 είναι πολύ πιο ακριβό και η Motorola δεν υπάρχει στην λίστα.

MikeG
15/10/2014, 13:16
Από τις συσκευές που έχει στο site της η cosmote (έως 240€) το lg g2 είναι πολύ πιο ακριβό και η Motorola δεν υπάρχει στην λίστα.

Πλήρωσε το διαφορά. Αξίζει.

teogtp
15/10/2014, 13:20
Οι τιμες τους ειναι για γελια.......

devil's animal
15/10/2014, 13:55
+1 για samsung

George_Sp
15/10/2014, 16:01
Η χαρτούρα υπογράφεται και σφραγίζεται από την εταιρεία , πάω σε κατάστημα την παραδίδω , δίνω την sim(εταιρικό νούμερο) ,διαλέγω κινητό, μου βάζουν την νέα sim με το ίδιο νούμερο , επιστρέφω τα χαρτιά και τις αποδείξεις στην εταιρεία ( το κινητό καθώς και η sim θα ανήκουν πλέον στη εταιρεία).
Από τις συσκευές που έχει στο site της η cosmote (έως 240€) το lg g2 είναι πολύ πιο ακριβό και η Motorola δεν υπάρχει στην λίστα.

με αυτά τα αυστηρά δεδομένα της εταιρίας σου, ναι συμφωνώ οτι δε γίνεται κάτι με την επιδότηση. σε άλλες εταιρίες όμως έχει γίνει κανονικά οπότε και γι αυτό το ανέφερα ως σενάριο. MikeG οκ ή να ζητήσω και συγγνώμη που δεν ήξερα την πολιτική της συγκεκριμένης εταιρίας που δεν επιτρέπει κάτι που άλλες το αφήνουν ελεύθερο;

manhunter
15/10/2014, 16:13
Μερικοι μη κανετε οτι τα ξερετε ολα. Η οποια αποδειξη παρεις για τη συσκευη θα ειναι στο ονομα της εταιριας. Απο οτι προτεινεις παρε το κανενα. Lg mini G2. Ειναι υπερεπιδοτουμενο αυτες τις μερες. Μην ασχοληθεις με τα αλλα που γραφεις.

Και τι σημασία έχει, σε ποιανού το όνομα είναι η απόδειξη?
Από την στιγμή που έχεις απόδειξη, δεν έχει να κάνει ποιανού είναι.

manhunter
15/10/2014, 16:14
το lg g2 είναι πολύ πιο ακριβό .

Ο Mike σου λέει για το mini, όχι το κανονικό το G2. Τσέκαρε αν σε παίρνει όντως για το mini, και ξέχνα τα υπόλοιπα.

MikeG
15/10/2014, 16:19
Και τι σημασία έχει, σε ποιανού το όνομα είναι η απόδειξη?
Από την στιγμή που έχεις απόδειξη, δεν έχει να κάνει ποιανού είναι.


Θεωρητικά η συσκευή ανήκει στο όνομα της εταιρίας. Έτσι συμβαίνει και στις 4 εταιρίες κινητής στην Ελλάδα, όταν μιλάμε για εταιρικά συμβόλαια. Το έγραψα σε περίπτωση που το πάρει και θέλει να το πουλήσει, ότι δε θα έχει απόδειξη ο φίλος αλλά η εταιρία.

manhunter
15/10/2014, 16:23
Θεωρητικά η συσκευή ανήκει στο όνομα της εταιρίας. Έτσι συμβαίνει και στις 4 εταιρίες κινητής στην Ελλάδα, όταν μιλάμε για εταιρικά συμβόλαια. Το έγραψα σε περίπτωση που το πάρει και θέλει να το πουλήσει, ότι δε θα έχει απόδειξη ο φίλος αλλά η εταιρία.

Ζητάς αντίγραφο από την εταιρεία, και την έχεις εσύ, και καλύπτεσαι κανονικά, ασχέτως που είναι στο όνομα της εταιρείας.
Το θέμα είναι, αν η πολιτική της εταιρείας που εργάζεται, είναι να ζητάει τις συσκευές πίσω (σε εμάς δεν είναι για παράδειγμα). Αν την ζητήσουν, ναι δεν μπορεί να πουληθεί.

xristos x
15/10/2014, 19:35
Γιατί να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία. Πάρε ένα από αυτά που σου δίνουν, κοίτα τα τεχνικά χαρακτηριστικά ρωτά και την πωλήτρια και πάρε στο τέλος το σαμσουνγκακι σε λευκό και μαγεία! μην ξεχασεις να πάρεις και μια Προστατευτική θήκη σιλικόνης διάφανη, διακριτική και αποτελεσματική

teogtp
15/10/2014, 23:04
Γιατί να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία. Πάρε ένα από αυτά που σου δίνουν, κοίτα τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πωλήτριας και πάρε στο τέλος αυτη με τα μεγαλυτερα βυζια διακριτικα και αποτελεσματικα

Νομιζω ετσι ειναι καλυτερα..............
:D

SHOOTER045
15/10/2014, 23:16
Νομιζω ετσι ειναι καλυτερα..............
:D

Άσχετο- σχετικό
Πριν λίγα χρόνια πάμε παρέα σε ένα κατάστημα να αγοράσει ο ένας από μας μια συσκευή, και πωλήτρια σούπερ ντουπερ ουαου
Άρχιζει την παραμυθα για άλλη συσκευή
Και εμείς (4) κρεμόμαστε από παντού, και ενώ εξηγεί τα + και τα - μας πετάει ενα
< αλλάξαμε την κεντρική ροδέλα για μεγαλύτερη άνεση- και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι -
Μένουμε κάγκελο, κοιταζόμαστε την κοιτάμε
Ξαναρωτάω - τι αλλάξατε?
Τότε το κατάλαβε....

xristos x
15/10/2014, 23:19
Νομιζω ετσι ειναι καλυτερα..............
:D

:bawl::bawl::bawl::lol: πες το κι ετσι!! Διακριτικότητα και αποτελσματικοτητα να υπαρχει μονο!!

notakos600
16/10/2014, 07:24
Άσχετο- σχετικό
Πριν λίγα χρόνια πάμε παρέα σε ένα κατάστημα να αγοράσει ο ένας από μας μια συσκευή, και πωλήτρια σούπερ ντουπερ ουαου
Άρχιζει την παραμυθα για άλλη συσκευή
Και εμείς (4) κρεμόμαστε από παντού, και ενώ εξηγεί τα + και τα - μας πετάει ενα
< αλλάξαμε την κεντρική ροδέλα για μεγαλύτερη άνεση- και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι -
Μένουμε κάγκελο, κοιταζόμαστε την κοιτάμε
Ξαναρωτάω - τι αλλάξατε?
Τότε το κατάλαβε....

:lol::bawl::lol:

Bowleno
16/10/2014, 08:13
Ζητάς αντίγραφο από την εταιρεία, και την έχεις εσύ, και καλύπτεσαι κανονικά, ασχέτως που είναι στο όνομα της εταιρείας.
Το θέμα είναι, αν η πολιτική της εταιρείας που εργάζεται, είναι να ζητάει τις συσκευές πίσω (σε εμάς δεν είναι για παράδειγμα). Αν την ζητήσουν, ναι δεν μπορεί να πουληθεί.


Έτσι ακριβώς.... κι εγώ εταιρικό έχω, έχω αλλάξει 4-5 συσκευές οι οποίες λόγω επιδότησης συνήθως ήταν για τα μπάζα, ποτέ δεν μου ζήτησαν καμία να επιστρέψω και τώρα έχω δική μου αγορασμένη , το S4 της sammy (με εταιρικό, πάντα, νούμερο)

theofilos888
16/10/2014, 08:15
Έτσι ακριβώς.... κι εγώ εταιρικό έχω, έχω αλλάξει 4-5 συσκευές οι οποίες λόγω επιδότησης συνήθως ήταν για τα μπάζα, ποτέ δεν μου ζήτησαν καμία να επιστρέψω και τώρα έχω δική μου αγορασμένη , το S4 της sammy (με εταιρικό, πάντα, νούμερο)

Δεν υπαρχει μεγαλύτερη αποτυχία σε τηλέφωνο από αυτό που έχεις και έχω. Ας πάρει lg να δεί και κάτι διαφορετικό.

Bowleno
16/10/2014, 08:31
Δεν υπαρχει μεγαλύτερη αποτυχία σε τηλέφωνο από αυτό που έχεις και έχω. Ας πάρει lg να δεί και κάτι διαφορετικό.

Αν το έχεις stock ναι... το lag του είναι απίστευτο για κινητό με τέτοια specs εγώ όμως έχω βάλει custom (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2443086) και πάει σφαίραααααα.

Βεβαίως θα μου πεις, ο σκοπός είναι να μπορείς να απολαύσεις το κινητό χωρίς τέτοιες μοντιφιές.

Εχω δει και το LG2 & LG3 δεν μου έκαναν κλικ ρε γμτ

theofilos888
16/10/2014, 11:20
Αν το έχεις stock ναι... το lag του είναι απίστευτο για κινητό με τέτοια specs εγώ όμως έχω βάλει custom (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2443086) και πάει σφαίραααααα.

Βεβαίως θα μου πεις, ο σκοπός είναι να μπορείς να απολαύσεις το κινητό χωρίς τέτοιες μοντιφιές.

Εχω δει και το LG2 & LG3 δεν μου έκαναν κλικ ρε γμτ

Δεν ξερω απο μοντιφες στα κινητα και ουτε θα κατσω να ασχοληθω. Το πλήρωσα ο βλαξ και περίμενα να δουλεύει.

teogtp
16/10/2014, 11:36
Δεν ξερω απο μοντιφες στα κινητα και ουτε θα κατσω να ασχοληθω. Το πλήρωσα ο βλαξ και περίμενα να δουλεύει.

+ενας απο εδω............

manhunter
16/10/2014, 12:00
Tότε μην παίρνετε Samsung.
Είναι γεμάτα ανούσιες βλακείες (περισσότερες από τα υπόλοιπα), χωρίς να αξίζει και η ποιότητα κατασκευής τους.

Bowleno
16/10/2014, 12:15
Tότε μην παίρνετε Samsung.
Είναι γεμάτα ανούσιες βλακείες (περισσότερες από τα υπόλοιπα), χωρίς να αξίζει και η ποιότητα κατασκευής τους.


Η ποιότητα κατασκευής τους μια χαρά είναι, 9στον μέσο όρο του ανταγωνισμου) αυτό που τα χαντακώνει είναι το touchwiz που είναι πάνβαρο και επίσης όπως είπες, είναι γεμάτο βλακείες (με root τις ξηλώνεις μια χαρά)

manhunter
16/10/2014, 12:19
Η ποιότητα κατασκευής τους μια χαρά είναι, 9στον μέσο όρο του ανταγωνισμου) αυτό που τα χαντακώνει είναι το touchwiz που είναι πάνβαρο και επίσης όπως είπες, είναι γεμάτο βλακείες (με root τις ξηλώνεις μια χαρά)


Μου την σπάει η πλαστικούρα που φθείρεται με τον καιρό.
Συγκριτικά με HTC και SONY , σε επίπεδο eye-candy factor τα θεωρώ υποδεέστερα.
Αν χρησιμοποιούσαν αλουμίνιο και unibody κατασκευή, θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Δεν είπα ότι είναι για πέταμα, προς Θεού.

Red Rider
16/10/2014, 12:46
Πάντα έπαιρνα HTC,πρώτη φορά πήρα Sony Z..
Ήμουν πολύ επιφυλακτικός,αλλά τελικά μετά από 1 χρόνο απαιτητικής χρήσης μόνο τα καλύτερα έχω να πω.
Ποιότητα κατασκευής και ομορφιά,όχι πλαστικούρα.Σταθερό λειτουργικό χωρίς κολλήματα κλπ χαζά.Αδιάβροχο, από τα πρώτα...
Πολύ αρνητικό η μη αφαιρούμενη μπαταρία, και το αδύναμο ηχείο.
Αν αλλάξω τηλέφωνο, μάλλον θα πάρω κάποιο καλό κινέζικο η Sony πάλι.

amyroukai
16/10/2014, 12:52
Πάντα έπαιρνα HTC,πρώτη φορά πήρα Sony Z

τα "αυτάκια" που ανοιγοκλείνουν κάθε μέρα για φόρτιση, αντέχουν ακόμα;

Red Rider
16/10/2014, 14:42
τα "αυτάκια" που ανοιγοκλείνουν κάθε μέρα για φόρτιση, αντέχουν ακόμα;

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο αγόρασα dock που το φορτίζει μόλις το ακουμπήσεις.
Είμαι όμως σίγουρος πως μετά από κάποιο καιρό τα καπάκια θα έχαναν την στεγανότητα τους..
Ένα επίσης αρνητικό είναι ότι πρέπει να βγάζω την θήκη για να το φορτίσω,αλλά αυτό μοντάρεται με μια επέμβαση στο dock.

amyroukai
16/10/2014, 14:59
Πάντως το τέλειο τηλέφωνο δεν υπάρχει, δεν υπήρξε, δεν θα υπάρξει...


Εγώ από αυτά που αναφέρονται θα έπαιρνα το Μ2. Φρέσκο, αξιοπρεπέστατο, έχει πάρει android 4.4.2 και με την τελευταία αλλαγή στην πολιτική της SONY με τις αναβαθμίσεις, ίσως το πιο σίγουρο να περάσει σε android lollipop επίσημα. Έχει και CM11 αν θέλεις να το πειράξεις ;)

LogOutGoRide
16/10/2014, 20:00
Τελευταίες εκδόσεις android=nexus
Αν αυτό είναι το δεδομένο, η απόλυτη εμπειρία android και ατελείωτο πείραγμα και customization.
Μέχρι το 5 που έχω, απαιτείται ένας συμβιβασμός στην μέτρια μπαταρία, κάμερα. Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει το 6, οπότε θα πέσει και η τιμή, έστω λίγο ακόμη.
Επαγγελματικό τηλέφωνο με την έννοια, χωρίς ανάγκη για πολλά πολλά πειράγματα για αυτούς που θέλουν μια συσκευή να τα κάνει όλα, LG G2.
Τούμπανο μπαταρία. Για πλάκα 5ωρα+ SOT και υπόλοιπο μπαταρίας κοντά στο 30%.
Τηλέφωνα με πλάτη hansaplast και λοιπά S3,S4 τα προσπερνάω χαλαρά.
Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται στην Google edition έκδοση των τηλεφώνων Sammy.
Για οικονομικότερη επιλογή, Motorola G.

GsDakar
16/10/2014, 20:59
core 2 Δαγκωτο !!

amyroukai
16/10/2014, 21:07
Τελευταίες εκδόσεις android=nexus
Αν αυτό είναι το δεδομένο, η απόλυτη εμπειρία android και ατελείωτο πείραγμα και customization.
Μέχρι το 5 που έχω, απαιτείται ένας συμβιβασμός στην μέτρια μπαταρία, κάμερα. Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει το 6, οπότε θα πέσει και η τιμή, έστω λίγο ακόμη.
Επαγγελματικό τηλέφωνο με την έννοια, χωρίς ανάγκη για πολλά πολλά πειράγματα για αυτούς που θέλουν μια συσκευή να τα κάνει όλα, LG G2.
Τούμπανο μπαταρία. Για πλάκα 5ωρα+ SOT και υπόλοιπο μπαταρίας κοντά στο 30%.
Τηλέφωνα με πλάτη hansaplast και λοιπά S3,S4 τα προσπερνάω χαλαρά.
Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται στην Google edition έκδοση των τηλεφώνων Sammy.
Για οικονομικότερη επιλογή, Motorola G.Ο άνθρωπος είπε τέσσερις συσκευές μέχρι 240 ευρώ. Ποιό nexus είναι στη λίστα; Το 5άρι όπως το λες ακριβώς ΔΕΝ κάνει για επαγγελματικό γιατί με ανοιχτό 3G και λίγο σκάλισμα όσο περιμένεις σε καμμιά ουρά του δημοσίου, ψάχνεις για πρίζα το μεσημέρι... Ομοίως το G και G 2nd generation. Το 6άρι έχει ξεφύγει πολύ σε τιμή, ατυχώς. Το LG G2 είναι ωραια συκευή, όντως, ειδικά στην τιμή που παίζει πλέον. Με τις αναβαθμίσεις η LG είχε κακό ιστορικό, βελτιώθηκε;

Δες όμως σημερινά νέα, το Μ2 παίρνει και επίσημα AOSP rom και άρα fast track για αναβαθμίσεις... ;)

byron
17/10/2014, 07:35
Πάντως το τέλειο τηλέφωνο δεν υπάρχει, δεν υπήρξε, δεν θα υπάρξει...



υπάρχει. HTC One M7 και τέλος.

manhunter
17/10/2014, 09:28
υπάρχει. HTC One M7 και τέλος.

+1299 και όλα τα λοιπά...
Και το M8 και όλα της σειράς.

Αν θέλετε να επεκταθώ, be my guest.

amyroukai
17/10/2014, 10:39
επεκτάσου λίγο στο θέμα κάμερας... :P

manhunter
17/10/2014, 10:56
επεκτάσου λίγο στο θέμα κάμερας... :P

Nαι τι?
Το έχεις δει και βγάζει άθλιες?
Να σου στείλω μερικές που βγάζει?
Χωρίς ίχνος fanboyισμού, η κάμερα του είναι μια χαρά.
Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού που κράζουν, μου είναι αδιάφορη η χρήση της.

Να πω για επίσης για οθόνη,design,ποιότητα κατασκευής, διπλά ηχεία, και smoothnes?

teogtp
17/10/2014, 10:56
επεκτάσου λίγο στο θέμα κάμερας... :P

Εχει καλο photo editing.

byron
17/10/2014, 11:03
+1299 και όλα τα λοιπά...
Και το M8 και όλα της σειράς.

Αν θέλετε να επεκταθώ, be my guest.

Ναι, συμφωνώ και για το m8. Λίγο πιο μεγάλο, λίγο πιο γρήγορο, λίγο καλύτερο σε ολα εκτός της μνήμης που είναι 16 αντί για 32 gb του Μ7. Φυσικά και πιο ακριβό.
Απλά, μετά από ένα κολασμένο καλοκαίρι που έκανα διακοπές πάνω από το τηλέφωνο, με το να είμαι net, να στέλνω mail και να μιλάω ταυτόχρονα, χωρίς να κρασαρει ποτέ και πηγαινοντας σφαίρα, δεν νομίζω να αλλάξω μάρκα.

Anything έχει χαμηλή ανάλυση σε σχέση με samsung, αλλά στα τεστ έβγαζε καλύτερες φωτο λόγω φακού? Δεν ξέρω. Εγώ δεν θέλω κάτι περισσότερο πάντως.
Την παρακάτω πχ την έβγαλα ένα βράδυ στο Γκάζι, αν σου λέει τίποτα από ποιότητα.

325069

amyroukai
17/10/2014, 11:04
Nαι τι?

Εξαρτάται από τη χρήση που την θέλεις. Τα 4mp για εμένα, που θέλω να μπορώ να ζουμάρω πολύ σε φωτογραφίες κτιρίων, δωματίων κλπ, δεν προσφέρει καλή λεπτομέρεια και ως εκ τούτου το θεωρώ αστείο για ένα τηλέφωνο που στοιχίζει τόσο πολύ. Εννοείται πως αν απλά σε ενδιαφέρει να ανεβάσεις φωτό σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεν έχει καμμία σημασία.
Από την άλλη, το Ε8 και φαντάζομαι οι επόμενες γενιές OΝΕ θα έχουν την νέα 13άρα.

Για τους ίδιους λόγους, για να μην το λυπάμαι/φοβάμαι στη δουλειά δηλαδή, το επόμενο θα ήθελα να είναι IP certified για σκόνη κυρίως, για νερό δευτερευόντως.

manhunter
17/10/2014, 11:31
Εξαρτάται από τη χρήση που την θέλεις. Τα 4mp για εμένα, που θέλω να μπορώ να ζουμάρω πολύ σε φωτογραφίες κτιρίων, δωματίων κλπ, δεν προσφέρει καλή λεπτομέρεια και ως εκ τούτου το θεωρώ αστείο για ένα τηλέφωνο που στοιχίζει τόσο πολύ. Εννοείται πως αν απλά σε ενδιαφέρει να ανεβάσεις φωτό σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεν έχει καμμία σημασία.
Από την άλλη, το Ε8 και φαντάζομαι οι επόμενες γενιές OΝΕ θα έχουν την νέα 13άρα.

Για τους ίδιους λόγους, για να μην το λυπάμαι/φοβάμαι στη δουλειά δηλαδή, το επόμενο θα ήθελα να είναι IP certified για σκόνη κυρίως, για νερό δευτερευόντως.


Δεν αντιλέγω ότι για τις ανάγκες σου μπορεί να είναι λίγο, αλλά η κάμερα του (και τα MP δεν παίζουν ρόλο), είναι παραπάνω από average. Ίσως για αυτό το πλασάρει η HTC σαν UltraPixel και καλά.

manhunter
17/10/2014, 11:33
Ναι, συμφωνώ και για το m8. Λίγο πιο μεγάλο, λίγο πιο γρήγορο, λίγο καλύτερο σε ολα εκτός της μνήμης που είναι 16 αντί για 32 gb του Μ7. Φυσικά και πιο ακριβό.
Απλά, μετά από ένα κολασμένο καλοκαίρι που έκανα διακοπές πάνω από το τηλέφωνο, με το να είμαι net, να στέλνω mail και να μιλάω ταυτόχρονα, χωρίς να κρασαρει ποτέ και πηγαινοντας σφαίρα, δεν νομίζω να αλλάξω μάρκα.

Anything έχει χαμηλή ανάλυση σε σχέση με samsung, αλλά στα τεστ έβγαζε καλύτερες φωτο λόγω φακού? Δεν ξέρω. Εγώ δεν θέλω κάτι περισσότερο πάντως.
Την παρακάτω πχ την έβγαλα ένα βράδυ στο Γκάζι, αν σου λέει τίποτα από ποιότητα.

325069


Ίδια χρήση, απαιτητική και επαγγελματική, κρασάρισμα ποτέ.
Το έχω από πέρυσι τον Γενάρη, και η συμπεριφορά του είναι σαν καινούριο.

Στα + ότι πλέον οι HTC, ανεβάζει public στο store τα Service Packs, χωρίς να περιμένεις από τον εκάστωτε φορέα.
Προς το παρόν, αν αλλάξω πάλι HTC θα πάρω.
(Για σέρβις κλπ, που είναι εξίσου σημαντικό, δεν έχω άποψη)

byron
17/10/2014, 12:21
(Για σέρβις κλπ, που είναι εξίσου σημαντικό, δεν έχω άποψη)

Ούτε και εγώ, φτου κακά. Και πάλι καλά, μιας και πρέπει να μου έχει πέσει καμμιά 10αριά φορές απ΄τα χέρια.

Bowleno
17/10/2014, 12:25
Καλά το γ@μήσαμε το θέμα του παιδιού, μπήκε ο κακομοίρης να κάνει μια ερώτηση τι από τα 4 να πάρει και το πήγαμε.... :bawl::cry:

manhunter
17/10/2014, 12:25
Ούτε και εγώ, φτου κακά. Και πάλι καλά, μιας και πρέπει να μου έχει πέσει καμμιά 10αριά φορές απ΄τα χέρια.


Γενικώς, την εταιρεία που έχει το σέρβις των HTC και των LG (Δεν ξέρω αν έχει και άλλες εταιρείες) όλοι, μα όλοι την κράζουν.
Μακριά από εμάς...

georgemark
17/10/2014, 12:55
"Ξέρει κανείς από smartphones? "

Ολο και καμποιος θα ξερει....


πας για το 4, 1, 3, 2
με την σειρα που στα εγραψα.

Γιατί το 635 προτιμητέο από το Μ2 ?

p@nos
18/10/2014, 11:49
m7 ειχε θεματα συναρμογης, η καμερα 4μπ χαλι λιγο καλυτερη απο τις υπολοιπες στα χαμηλα φωτα(οχι νοκια ομως), εμενα πηγε και μια φορα για πλακετα οπως ολα τα htc μου(παραξενο :D )

γενικα τελειο τηλεφωνο δεν υπαρχει, σε ολα βρισκεις κατι να σου βρωμαει...και το μ8 θα ηταν κινηταρα αν εβγαινε εξαρχης με 13καμερα που το βγαλαν τωρα και το εκαναν και λιγο πιο μικρο...5αρι τηλεφωνο με διαστασεις 5,5...


πλεον η κινα ειναι μονοδρομος...

και κατι για την επιδοτηση δε καταλαβα...240 ειανι η επιδοτηση που σου δινουν η θες να δωσεις 240 για τηλ?

Red Rider
18/10/2014, 16:48
m7 ειχε θεματα συναρμογης, η καμερα 4μπ χαλι λιγο καλυτερη απο τις υπολοιπες στα χαμηλα φωτα(οχι νοκια ομως), εμενα πηγε και μια φορα για πλακετα οπως ολα τα htc μου(παραξενο :D )

γενικα τελειο τηλεφωνο δεν υπαρχει, σε ολα βρισκεις κατι να σου βρωμαει...και το μ8 θα ηταν κινηταρα αν εβγαινε εξαρχης με 13καμερα που το βγαλαν τωρα και το εκαναν και λιγο πιο μικρο...5αρι τηλεφωνο με διαστασεις 5,5...


πλεον η κινα ειναι μονοδρομος...

και κατι για την επιδοτηση δε καταλαβα...240 ειανι η επιδοτηση που σου δινουν η θες να δωσεις 240 για τηλ?

Και εγώ για πλακέτα με HTC..
Παρ'ολαυτά η εταιρεία Service που όλοι κράζουν εμένα με εξυπηρέτησε καλά και γρήγορα.
2 φορές μάλιστα,για htc πάντα..

p@nos
18/10/2014, 16:57
arvato, για κλοτσιες γενικα, προσπα8ουν να αποφυγουν σα το διαολο το λιβανι τη δουλεια και μπορει να σου ποουν καμια κοτσανα για να ψαρωσεις...αλλα με τα καντιλια ερχονται στη θεση τους αμεσα και γρηγορα :D

παντως πλεον, η κινα εχει μπει πολυ δυνατα στο παιχνιδι, δεν υπαρχει λογος να παρεις απο ελλαδα κατι πλεον...πλην του g2 που αυτη τη στιγμη στα 280 που εχει παει ειανι φορεβη περιπτωση

LogOutGoRide
18/10/2014, 17:21
Η arvato είναι για κλωτσιές. Θέλει μεγάλη υπομονή και δυστυχώς βρυσίδια και απειλές.
Η procordia(LG) δεν έχει καμία σχέση και οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι. Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν από ευκαιρίες. LG G2 αυτή την στιγμή στα λεφτά αυτά, είναι κορυφή. Η HTC έχει μια ελπίδα τώρα με το Nexus 9. Θα κουβαλήσει το νερό για την Google, αλλά μπορεί να τσιμπήσει κάτι από όλη τη φασαρία. Έχουν ήδη ξεκινήσει φήμες για την πώληση της.

georgemark
18/10/2014, 17:51
και κατι για την επιδοτηση δε καταλαβα...240 ειανι η επιδοτηση που σου δινουν η θες να δωσεις 240 για τηλ?

200 είναι η επιδότηση και λέω να βάλω και εγώ max 40€.

p@nos
18/10/2014, 18:36
Η arvato είναι για κλωτσιές. Θέλει μεγάλη υπομονή και δυστυχώς βρυσίδια και απειλές.
Η procordia(LG) δεν έχει καμία σχέση και οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι. Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν από ευκαιρίες. LG G2 αυτή την στιγμή στα λεφτά αυτά, είναι κορυφή. Η HTC έχει μια ελπίδα τώρα με το Nexus 9. Θα κουβαλήσει το νερό για την Google, αλλά μπορεί να τσιμπήσει κάτι από όλη τη φασαρία. Έχουν ήδη ξεκινήσει φήμες για την πώληση της.

το προβλημα με το 9 ειανι...οτι ειναι νεξους χωρις τιμη νεξους...η συσκευη βεβαια ειναι τουμπανη ποιοτικη και πανγρηγορη (και κατι ανεπισημα ακουγεται για 55,000+ στο antutu με L και 64bit), αλλα τα λεφτα για ταμπλετ ειναι πολλα...αν πεσει η τιμη βεβαια συντομα(χλωμο) θα το παρω κατευθειαν...
μιας και θιξαμε το θεμα των αντιπροσωπειων η lg εχει την πιο τιμιο/γρηγορο και σωστο σερβις αυτη τη στιμγη στην ελλαδα...βεβαια το gpad δεν εβγαλε μπλε γραμμη για να το δοκιμασω κατ ιδιαν :lol: αλλα οποιον ξερω και πηγε δεν ειχε προβλημα

@georgemark εγω προσωπικα δε θα εδινα ουτε τα 40ε για να παρω το g2mini, χωρις υπερβολη...απο σπεκς εινανι το λιγοτερο τραγικο για 2014...χωρια που η τιμη του πλεον ειναι 150ε οποτε ουτε να το πουλησεις δε θα μπορεσεις...αμα μπορεις με την επιδοτηση να βρεις motog παρτο αλλιως μη παρεις τπτ που θα χρειαστει να δωσεις λεφτα...