PDA

View Full Version : Τελικά εχει λαβει κανεις προστιμο για ασφαλεια??



2wheeler
14/10/2014, 21:55
Τι παίζει τελικα με το ολο θέμα??Έχει τεθει σε εφαρμογη??

George_Sp
14/10/2014, 21:59
Κυκλοφορείς ανασφάλιστος;

MiltiadisK.D
14/10/2014, 22:04
Έχω 2 μηχανάκια εκ των οποίων κυκλοφορώ μόνο το παπί,και τα 2 έχουν ετήσιες ασφάλειές και τέλη κυκλοφορίας εννοείται πληρωμένα,θα με ενδιέφερε να μάθω όμως περί προστίμων.

tsompanis
14/10/2014, 22:46
εδώ.του πατέρα το μηχανάκι με πινακίδα χωρίς ασφάλεια στο χωριό.τώρα μάλλον βάρεσε και μπιέλα.δεν καταθέσαμε πινακίδες λόγω βαρεμάρας.
κλάιν μάιν δεν ήρθε τίποτα αλλά και κάτι αγροτικά ανασφάλιστα στην περιοχή επίσης δεν τους έχει έρθει τίποτα.
την τύφλα τους δεν γνωρίζουν οι νταβατζήδες μας,μόνο λόγια και ψάρωμα.της ποτάνας γίνεται.απορώ πάντως που νομίζετε πως έχουμε κράτος!χαχα

STOYBI
15/10/2014, 13:35
Κυκλοφορείς ανασφάλιστος;


Γιατι οταν εχεις ανασφαλιστο ενα οχημα πρπει να κυκλοφορεις απαραιτητα.....??

( Απαντηση με ερωτηση στην ερωτηση σου....)

nickald
15/10/2014, 13:41
Γιατι οταν εχεις ανασφαλιστο ενα οχημα πρπει να κυκλοφορεις απαραιτητα.....??

( Απαντηση με ερωτηση στην ερωτηση σου....)

Συμφωνα με την λογικη καποιων εδω μεσα (βασιζομαι στα λεγομενα τους στο σχετικο θεμα).

STOYBI
15/10/2014, 13:56
[QUOTE=nickald;2519223]Συμφωνα με την λογικη καποιων εδω μεσα (βασιζομαι στα λεγομενα τους στο σχετικο θεμα).[/QUOTE

Την "λογικη" αυτοι οι καποιοι θα την βρουν αργα η γρηγορα στον δρομο τους....

Παντως στο παρων θρεντ που ανοιξε ο 2wheeler δεν ειπε κατι για κυκλοφορια ( και ουτε υποχρεουται νομιζω...)

virus
15/10/2014, 15:53
εδω. ουδεποτε ηρθε προστιμο εδω κι εξι χρονια.

πινακιδες κανονικα, σημα κανονικα, δεν κυκλοφοραει καθολου. απλα βαρυεμαι να καταθεσω πινακιδες.

George_Sp
15/10/2014, 15:56
Γιατι οταν εχεις ανασφαλιστο ενα οχημα πρπει να κυκλοφορεις απαραιτητα.....??

( Απαντηση με ερωτηση στην ερωτηση σου....)

όχι, δεν είναι απαραίτητο, και δεν έχω θέμα να απαντήσω.
ικανοποιηθήκατε με την απάντηση; γιατί η ερώτησή μου ήταν απλή ερώτηση, όχι κάρφωμα και παλούκωμα.

lykourgi
15/10/2014, 15:58
Και εδώ μία από τα ίδια. Δύο χρόνια ανασφάλιστο ΙΧΕ με πινακίδες. Δεν έχει έρθει κάτι.

faraway
15/10/2014, 15:59
H ιστορία με τα πρόστιμα , έχει καταλήξει πιο γραφική και από το παραμύθι
'' Ο Πέτρος και ο λύκος '' .

made in Greece για άλλη μια φορά ,
νόμοι για να πιάνουν χώρο στα συρταρια
και να χρησιμοποιηθούν αν και εφόσον και όταν κτλ .

Μπ#@$δελο με τα όλα του !! :(

sotostzav
15/10/2014, 16:06
Δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυσει κατι τετοιο...Κατι ακουστηκε πως θα το επαναφερουν ως ζητημα προς τον Μαρτιο...Μαλλον το εχουν στην ανοιξιατικη κολλεξιον τρομοφοβιας μιας και οταν εσκασε για πρωτη φορα η ειδηση ηταν Απριλης πριν 2 χρονια.Ειδωμεν.....

xristosdino
18/01/2015, 00:52
Έχουμε καμία πρόσφατη εμπειρία με πιθανό πρόστιμο; εφαρμόζεται τελικα αυτό το μέτρο;

vaska
18/01/2015, 23:03
Παπί κάζε ρ 2χρονια ακίνητο με τέλη κανονικά πληρωμενα χωρίς ασφάλεια και χωρίς πρόστιμο

amyroukai
18/01/2015, 23:04
Θα το καταργησει ο συριζα, μη σκατε.

andreaspetr
19/01/2015, 02:21
εσεις που τα εχετε αραγμενα χρονια με πληρωμενα τελη δεν μου τα δινετε να τα κανω καμμια βολτα "συντηρησης"? :D

giannis23
19/01/2015, 07:21
σκεψου να χτυπησεις καποιον πεζο ανασφαλιστος,ακομα και απο αμελεια να ηταν..εχεις τελειωσει

Lioulios
19/01/2015, 07:48
Toν τελευταίο καιρό -πλην της προεκλογικής δηλ- , έχει ενταθεί ο έλεγχος της τροχαίας (στην περιοχή μου τουλάχιστον) .

Αν το ανασφάλιστο όχημα , μπορεί να διασταυρωθεί από κομπιούτερ και αριθμούς , τότε γιατί μου ζητήσανε ΜΟΝΟ αυτό .

- Έχω και τα τέλη , θέλετε ;
- Οχι αυτό αν δεν το εχεις παει εφορια . Ασφάλεια έχεις ;

..Ουτε διπλωμα ουτε τίποτα . Σταματημένοι καμπόσοι και ζητούσαν τα ασφαλιστήρια συμβόλαια

akis_trevor
19/01/2015, 08:12
Toν τελευταίο καιρό -πλην της προεκλογικής δηλ- , έχει ενταθεί ο έλεγχος της τροχαίας (στην περιοχή μου τουλάχιστον) .

Αν το ανασφάλιστο όχημα , μπορεί να διασταυρωθεί από κομπιούτερ και αριθμούς , τότε γιατί μου ζητήσανε ΜΟΝΟ αυτό .

- Έχω και τα τέλη , θέλετε ;
- Οχι αυτό αν δεν το εχεις παει εφορια . Ασφάλεια έχεις ;

..Ουτε διπλωμα ουτε τίποτα . Σταματημένοι καμπόσοι και ζητούσαν τα ασφαλιστήρια συμβόλαια

Αυτο μου το εχουν κανει κι εμενα με τον παπιο της δουλειας προ διετιας + .ασφαλεια,την εδωσα,οκ φυγε.

Pan (dvs)
19/01/2015, 08:13
Αυτον ειναι στοχευμενος ελεγχος.Το κανουνε κατα καιρους.Σε 20 μερες μπορει να παρουνε εντολη να κανουνε το ιδιο μονο για τα τελη.

SHOOTER045
19/01/2015, 08:23
Μάλλον επειδή έχουν γίνει τροχαία ατυχήματα, με τον έναν εκ των δύο να είναι ανασφάλιστος, και αυτό όχι παντού, κατά περιοχές που έγιναν τα ατυχήματα

notakos600
19/01/2015, 08:27
Πόσο κοστίζει μια ασφάλεια μοτό;
Πόσο θα κοστίσει οικονομικά, ψυχολογικά ο τραυματισμός ενός πεζού για παράδειγμα, σε μένα που το παίζω έξυπνος και οδηγώ ανασφάλιστος;
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Εξαιρώ, με κάποιες επιφυλάξεις, όσους τα έχουν αραγμένα, γιατί αν σου κάτσει η μία στο εκατομμύριο στην -μια φορά το χρόνο βόλτα- η στραβή;
Είμαστε μεγάλα παιδιά και οι δικαιολογίες που είχαμε στα 20 δεν μπορούν να σταθούν στα 50.
Έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα.
Όποιος έχει ''κτυπηθεί'' από την κρίση πάει με λεωφορείο/ποδήλατο/πατίνι/με τα πόδια.

endopandou
19/01/2015, 09:12
Πόσο κοστίζει μια ασφάλεια μοτό;

A και πλέον το θέμα κόστος είναι πραγματικότητα, το πρόβλημα ξεκινάει από παλιά όταν παραπάνω από τα μισά οχήματα της επαρχίας κυκλοφορούσαν ανενόχλητα ανασφάλιστα. Έγιναν διάφορα τραγικά με ατυχήματα, ήρθαν και οι πολιτικοοικονομικές συνθήκες και έδεσε το γλυκό. Τώρα πια θα πληρώσουμε όλοι την κοινωνική ασυνειδησία ''κάποιων''

SHOOTER045
19/01/2015, 09:54
A και πλέον το θέμα κόστος είναι πραγματικότητα, το πρόβλημα ξεκινάει από παλιά όταν παραπάνω από τα μισά οχήματα της επαρχίας κυκλοφορούσαν ανενόχλητα ανασφάλιστα. Έγιναν διάφορα τραγικά με ατυχήματα, ήρθαν και οι πολιτικοοικονομικές συνθήκες και έδεσε το γλυκό. Τώρα πια θα πληρώσουμε όλοι την κοινωνική ασυνειδησία ''κάποιων''

Οι ασφαλιστικές ενημερώνουν την τροχαία ηλεκτρονικά με κάθε ανανέωση συμβολαίου - ασφαλειας, αν πουν ότι θα διασταυρωσουν τα ανασφάλιστα,που θα γίνει? Ποιος θα το κάνει?πως θα το κάνει?
Δηλαδή ας πούμε σε μια περιοχή- Νομό, θα πρέπει να γνωρίζουν αυτοι που θα ασχοληθούν πόσα οχήματα υπάρχουν ( δίκυκλα, τρίκυκλα, ί.χ,φορτηγα,τρακτερ κλπ)
Να τα τσεκάρουν ένα ένα και μετά να κόψουν πρόστιμα.
Που όμως? Θα τα κόβει η τροχαία και θα τα στέλνει ταχυδρομικώς?
Θα τα διαβιβαζει στην εφορία? Αφού ούτως ή άλλως το πρόστιμο για ανασφάλιστα οχήματα πληρώνετε υπέρ δου και όχι υπέρ Δήμου.
Φαντάζει πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πραγματοποιηθεί, όντως πολλά ατυχήματα με ανασφάλιστα και αγωγές βούλιαξαν το επικουρικό ταμείο.
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε τα δικά μας οχήματα τακτοποιημένα ώστε και να γίνει η στραβή να μην μπλέξουμε

xristosdino
19/01/2015, 10:26
Επειδή βλέπω ότι η κουβέντα πάει αλλού, να ξηγηθώ, αν και θεώρησα ότι εννοείται, ότι δεν πρόκειται να τη κυκλοφορώ ανασφάλιστος, έχω και παπί για μεταφορικό και τώρα μες στο χειμώνα οι βόλτες εκτός πόλης είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Έσφιξαν οι κ...λοι όμως και έκανα την ερώτηση για να δω αν παίζει να την αφήσω έτσι χωρίς να τρέχω για κατάθεση πινακίδων. Ο τίτλος του thread δεν είναι 'να κυκλοφορήσω ανασφάλιστος;' οπότε ας μην το γυροφέρνουμε εκεί. φιλικά πάντα :-)

SHOOTER045
19/01/2015, 10:39
αφου ειμαστε στο2015 αρα εχεις πληρωσει τελη.
τωρα για την ασφαλεια εφ οσον δεν το κυκλοφορεις ΚΑΘΟΛΟΥ τι να σου πω.
Και πες οτι αρχιζουν διασταυρωσεις και σε τσακωνουν.τι γινεται?
Δεν μπορω να σου απαντησω ουτε να σε παρω στον λαιμο μου

endopandou
19/01/2015, 11:57
Ναι αυτό λέμε, έχουμε ένα 2ο 3ο 5ο δεν έχει σημασία όχημα, το οποίο δεν κυκλοφορούμε για τουλάχιστον 6 μήνες αλλά πρέπει να πληρώσουμε εκτός από τέλη και ασφάλεια. Εννοείται πως ότι κυκλοφορούμε το έχουμε ασφαλισμένο. Τι είμαστε; Επιδοτούντες Λαρισαίοι αγρότες με 8 οχήματα εκ των οποίων ασφαλισμένo είναι μόνο το Cayenne?

SHOOTER045
19/01/2015, 12:08
Τι να σου πω δεν ξέρω.
Πάντως τα τελευταία χρόνια εφαρμόζουν σε εμάς να ζητάνε, άδειες διπλώματα, ασφάλειες, κτεο κλπ.

nickald
19/01/2015, 13:58
Σε ότι κυκλοφορει στο δρομο καλα κανουν και ζητανε και να κοβουν και κωλους αμα λαχει....

Στο άλλο που εχω στην αποθηκη και δε γουστάρω να τραβιέμαι 2 φορες το χρονο στην εφορια γιατι να ζητανε ασφαλεια?

Εκει είναι το θεμα...

Θεωρει ο "νομοθέτης" ότι εφόσον το εχω θα το κυκλοφορησω....

Και σουβλα εχω αλλα εχω 5 χρονια να σουβλισω αρνι......

Φακ λοτζικ...

Lioulios
19/01/2015, 15:12
ο νομος προστατευει καθαρα τις εταιριες . πολλες αυτη τηστιγμη ειναι στο κοκκινο και υπο άλλε συνθηκες ,θα ειχαν κλισει πέρνωντας στο λαιμό τους πολύτ κόσμο +το επικουρικό ταμείο που ήδη πανάει .

Α! και με το παλιο σύστημα , ήξερα άτομα που κυκλοφόραφαν έτσι ...Και δε γαμιέται ...'Ισως αυτή είναι η μόνη λύση αφού είμαστε μοσχάρια

Bowleno
19/01/2015, 15:31
Και σουβλα εχω αλλα εχω 5 χρονια να σουβλισω αρνι......

Φακ λοτζικ...


Ε, σούβλισε......:p

toyar
19/01/2015, 17:02
η δικαιοτερη λυση θα ηταν gps σε ολα τα οχηματα και τελη-ασφαλεια με το χλμ
αλλα μετα θα πουμε για τον Μεγαλο Αδελφο λες και το κινητο δεν ειναι το ιδιο

Lioulios
19/01/2015, 17:46
Όχι φίλε μου .Το ιδανικότερο είναι να ασφαλίζεται ο οδηγός . Έτσι ότι όχημα και να κυκλοφορεί να είναι ασφαλισμένος και να προσαυξάνεται το ασφάλιστρο με κάποιου είδους κλίμακα , ανάλογα το πόσα οχήματα έχει στην κατοχή του .

...Όχι αυτό το χάλι !

nickald
19/01/2015, 17:46
Ε, σούβλισε......:p

Τωρα με τον Τσιπρα που θα γιομισει η τσεπα μου παρα....

bulmont
19/01/2015, 18:47
πολλά ατυχήματα με ανασφάλιστα και αγωγές βούλιαξαν το επικουρικό ταμείο.



Καθώς και αποζημιώσεις που πλήρωσε (κι' όχι ολόκληρες) καλύπτοντας εταιρείες που έκλεισαν τρώγοντας αρκετά φράγκα
εκμεταλλευόμενες τον πλημμελή έλεγχο του κράτους

amyroukai
19/01/2015, 18:49
Και μαϊμου ατυχηματα...

SHOOTER045
19/01/2015, 19:39
Καθώς και αποζημιώσεις που πλήρωσε (κι' όχι ολόκληρες) καλύπτοντας εταιρείες που έκλεισαν τρώγοντας αρκετά φράγκα
εκμεταλλευόμενες τον πλημμελή έλεγχο του κράτους

Παθών στην κραταια τότε < Εγνατία > 2 κουτιά και 2 μότο στο βρόντο...

virus
19/01/2015, 20:38
Σε ότι κυκλοφορει στο δρομο καλα κανουν και ζητανε και να κοβουν και κωλους αμα λαχει....

Στο άλλο που εχω στην αποθηκη και δε γουστάρω να τραβιέμαι 2 φορες το χρονο στην εφορια γιατι να ζητανε ασφαλεια?

Εκει είναι το θεμα...

..


+750 για τα αραγμενα και που δεν κυκλοφορανε.

και καλα κανουν που κοβουν προστιμο στα εν κινησει ανασφαλιστα.

motomaniac
20/01/2015, 15:02
εγω 2 χειμωνες τωρα εχω την κυρια να καθεται στο γκαραζ ανασφαλιστη. ακομα δεν με ενοχλεις κανεις. αντε να πουληθει να μην την βλεπω και μελαγχολω.

stefanos
20/01/2015, 20:21
Είναι βλακεία να πληρώνουμε τέλη για μηχανάκια που κάθονται.
Προσωρινή ακινησία και τέλος.

endopandou
20/01/2015, 20:47
Είναι βλακεία να πληρώνουμε τέλη για μηχανάκια που κάθονται.
Προσωρινή ακινησία και τέλος.
ποιο μήνα να γίνει η ακινησία εννοείς;

spyrakos35
07/08/2015, 12:28
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/to-septemvrio-h-diastaurwsh-gia-anasfalista-oxhmata.3606740.html

faraway
07/08/2015, 12:32
Ο Πέτρος και ο λύκος :rolleyes:

MG-KTiNoS
07/08/2015, 12:52
έχουνε πει στο ντρόικα ότι θα αρχίσουν να μαζευουν λεφτά από τα ανασφάλιστα....
:(

nickald
07/08/2015, 15:15
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/to-septemvrio-h-diastaurwsh-gia-anasfalista-oxhmata.3606740.html

Σαν το κλεισιμο των δρομων από τους αγροτες εχει γινει αυτή η φαρσα....

dimmie_72
07/08/2015, 16:33
δύσκολο το βλέπω... :hmm:

πάνω από χρόνο πήρε η διεργασία για να παρουσιάσει αποτέλεσμα πόσοι ΔΥ μισθοδοτούνται απ το κράτος. Και μιλάμε για στοιχεία που προφανώς ενημερώνονται κάθε μήνα. Άσε τις επί κανένα 6μηνο αντικρουόμενες ανακοινώσεις μέχρι να καταλήξουν στο σωστό (σιγά μην είναι σωστό). Φίλος εδώ έχει γράψει ότι αγόρασε απ τον ΟΔΔΥ μηχανή που πριν καμιά 6ετία είχε δηλωθεί επισήμως στην αστυνομία κλεμμένη.



Αν πας σε κάποια ασφαλιστική με τον αρ. κυκλοφορίας σου βγάζει εάν είναι ασφαλισμένο. Χωρίς να δώσεις αρ. κυκλοφορίας όμως; :bawl:



Μία λύση υπάρχει αλλά πρέπει να είσαι από κείνα τα κράτη που δεν σέβονται τον πολίτη και τον ταλαιπωρούν. :bawl:

Τραβάς 1 πρόστιμο σε όλους και να πρέπει να προσέλθουν στις εφορίες, στα ληξιαρχεία, στα Κ.Ε.Π, στις ΕΥΔΑΠ κλπ εντός 15 ημερών να αποδείξουν ότι δεν χρωστάνε....


Υ.Γ...διότι ως γνωστόν μόνο έτσι θα χώσεις τους ΔΥ να δουλέψουν. θα πρέπει να ξέρεις από διοίκηση βέβαια, γιατί αν είσαι επαγγελματίας κομματικός, μάλλον δ-ε-ν θ-α ξ-ε-ρ-ε-ι-ς. ;) Αν περιμένεις να σου φέρουν λίστες οι ΔΥ θα αρχίσουν τα περί "διασταύρωσης" και "αυτό δεν γίνεται", "να το δούμε νομικά (αλλά ο νομικός σύμβουλος ο μηνιαίως αμειβόμενος λείπει σε δικές του δουλειές)" κλπ κι άλλα λόγια ναγαπιόμαστε .


Α ΡΕ ΚΑΙ ΝΑΜΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ :rotflmao:

MikeG
08/08/2015, 09:40
δύσκολο το βλέπω... :hmm:

πάνω από χρόνο πήρε η διεργασία για να παρουσιάσει αποτέλεσμα πόσοι ΔΥ μισθοδοτούνται απ το κράτος. Και μιλάμε για στοιχεία που προφανώς ενημερώνονται κάθε μήνα. Άσε τις επί κανένα 6μηνο αντικρουόμενες ανακοινώσεις μέχρι να καταλήξουν στο σωστό (σιγά μην είναι σωστό). Φίλος εδώ έχει γράψει ότι αγόρασε απ τον ΟΔΔΥ μηχανή που πριν καμιά 6ετία είχε δηλωθεί επισήμως στην αστυνομία κλεμμένη.



Αν πας σε κάποια ασφαλιστική με τον αρ. κυκλοφορίας σου βγάζει εάν είναι ασφαλισμένο. Χωρίς να δώσεις αρ. κυκλοφορίας όμως; :bawl:



Μία λύση υπάρχει αλλά πρέπει να είσαι από κείνα τα κράτη που δεν σέβονται τον πολίτη και τον ταλαιπωρούν. :bawl:

Τραβάς 1 πρόστιμο σε όλους και να πρέπει να προσέλθουν στις εφορίες, στα ληξιαρχεία, στα Κ.Ε.Π, στις ΕΥΔΑΠ κλπ εντός 15 ημερών να αποδείξουν ότι δεν χρωστάνε....


Υ.Γ...διότι ως γνωστόν μόνο έτσι θα χώσεις τους ΔΥ να δουλέψουν. θα πρέπει να ξέρεις από διοίκηση βέβαια, γιατί αν είσαι επαγγελματίας κομματικός, μάλλον δ-ε-ν θ-α ξ-ε-ρ-ε-ι-ς. ;) Αν περιμένεις να σου φέρουν λίστες οι ΔΥ θα αρχίσουν τα περί "διασταύρωσης" και "αυτό δεν γίνεται", "να το δούμε νομικά (αλλά ο νομικός σύμβουλος ο μηνιαίως αμειβόμενος λείπει σε δικές του δουλειές)" κλπ κι άλλα λόγια ναγαπιόμαστε .


Α ΡΕ ΚΑΙ ΝΑΜΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ :rotflmao:

Θα αποζημιωσεις και τους πολιτες για τη μςρα που θα χασουν καθως επισης και για την ανικανοτητα και αξιοπιστια σου ως κρατος;

MG-KTiNoS
08/08/2015, 09:47
έχουνε πει στο ντρόικα ότι θα αρχίσουν να μαζευουν λεφτά από τα ανασφάλιστα....
:(

ΕΧΟΥΝΕ ΤΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΛΕΜΕ
ΠΡΟΣΟΧΗ

Vstrommer71
08/08/2015, 10:24
ΕΧΟΥΝΕ ΤΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΛΕΜΕ
ΠΡΟΣΟΧΗ
Αν ειναι να περιμενουμε να ταξουμε στην τροϊκα για να φτιαξουμε μια database με τα στοιχεια των ασφαλισμενων οχηματων,ζητω που καηκαμε...
Πανευκολο,περνιουνται στην εφορια και πληρωνονται απο εκει.
Εδω εχουμε συνδυασμο ανικανοτητας κρατους(που δεν φτιαχνει ενα μηχανογραφημενο της προκοπης) αλλα και πολλων συμπολιτων μας οι οποιοι διακατεχονται απο τον κλασσικο στ@ρχιδισμο που μας διακρινει και κυκλοφορουνε ανασφαλιστοι και ωραιοι.Οποτε κανεις δεν ενδιαφερεται αμοιβαια να αλλαξει το παραμυθακι αυτο...