PDA

View Full Version : Οι ασυνείδητοι δεν κάνουν διακρίσεις.....



Bowleno
15/10/2014, 03:22
τι να πει κανείς πια; (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231355678) :(

taisteal
15/10/2014, 03:59
Κριμα για το παλληκαρι...
Ασυνειδητοι γιατι;;
Τον εγκατελειψε στον τοπο δυστυχηματος;
Δεν γραφει τι συνεβη με λεπτομερειες

ggs
15/10/2014, 04:46
τι διακριση μπορει να γινει σε ενα θανατηφορο τροχαιο ? τεσπα...

αλλη μια ζωη χαμενη στην ασφαλτο... κριμα...

Pan (dvs)
15/10/2014, 07:44
τι διακριση μπορει να γινει σε ενα θανατηφορο τροχαιο ? τεσπα...

αλλη μια ζωη χαμενη στην ασφαλτο... κριμα...

Φυσικα και δεν μπορει να γινει.Καλο του δρομο.







Διαφωνω με το ασυνειδητοι.:beer:

Bowleno
15/10/2014, 08:11
Φυσικα και δεν μπορει να γινει.Καλο του δρομο.







Διαφωνω με το ασυνειδητοι.:beer:



Διαφωνείς; γιατί; είχαν σταματήσει άλλο ΙΧ για έλεγχο και την ώρα που γινόταν ο έλεγχος πέρασε ο άλλος από πάνω του.... αν δεν είναι ασυνειδησία αυτό....

amyroukai
15/10/2014, 08:25
Ασυνειδησία ή τύφλα από τον διερχόμενο που δεν πρόσεξε ότι εμπρός του έχει ανθρώπους, μηχανές, αυτοκίνητα και πήγε καρφί επάνω τους; Και μιλάμε για σημείο φαρδύ, με ορατότητα... Ο μόνος που (δείχνει) να μην φταίει είναι ο δεύτερος που ξαφνικά μπροστά του πρέπει να πετάχτηκε ο αστυνομικός, χτυπημένος από τον πρώτο οδηγό...

Bowleno
15/10/2014, 08:37
Ασυνειδησία ή τύφλα από τον διερχόμενο που δεν πρόσεξε ότι εμπρός του έχει ανθρώπους, μηχανές, αυτοκίνητα και πήγε καρφί επάνω τους; Και μιλάμε για σημείο φαρδύ, με ορατότητα... Ο μόνος που (δείχνει) να μην φταίει είναι ο δεύτερος που ξαφνικά μπροστά του πρέπει να πετάχτηκε ο αστυνομικός, χτυπημένος από τον πρώτο οδηγό...

Α, γεια σου γιαυτό το είπα, επειδή ξέρω καλά το σημείο, κοντά μένω και περνάω από εκεί και 10 φορές την ημέρα, μόνο ΗΛΙΘΙΟΣ και ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ θα μπορούσε να κάνει ότι έγινε.

Επίσης συμφωνώ μαζί σου για τον 2ο οδηγό

amyroukai
15/10/2014, 08:44
Υπάρχει και άλλη εκδοχή, καραπιωμένος... Το οποίο (φαντάζομαι πως) δεν θα φανεί ποτέ επισήμως, για να μπορεί να ζητήσει η οικογένεια ότι πάρει από την ασφάλεια του οδηγού...

George_Sp
15/10/2014, 09:20
θλίψη. δύναμη και κουράγιο στους δικούς του ανθρώπους.

GFawkes
15/10/2014, 09:39
Ο οδηγικος μεσαιωνας στην χωρα μας καλα κρατει....

χτες χτυπησε ενας φιλος...του βγηκε καθετα στην θησεως ζωο απο στενο διχως να κοψει....

μεθυσμενοι, με κινητα, με κραγιον, με μπυρες στο ταμπλο(!!!ναι..ναι εγινε και αυτο προχτες)

Ωρες ωρες σκεφτομαι να το παρατησω το γ@@##$ το μοτο....

SHOOTER045
15/10/2014, 09:39
Άλλος ένας
Κουράγιο στούς δικούς τού ανθρώπους
Και καλό παράδεισο στο παλικάρι πού έφυγε άδικα

GFawkes
15/10/2014, 10:35
Ο οδηγικος μεσαιωνας στην χωρα μας καλα κρατει....

χτες χτυπησε ενας φιλος...του βγηκε καθετα στην θησεως ζωο απο στενο διχως να κοψει....

μεθυσμενοι, με κινητα, με κραγιον, με μπυρες στο ταμπλο(!!!ναι..ναι εγινε και αυτο προχτες)

Ωρες ωρες σκεφτομαι να το παρατησω το γ@@##$ το μοτο....

Αλλο ενα τραγικοτερο σε λιγοτερο απο 12 ωρες....

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231355743


ουτε πολεμο να ειχαμε ρε π@##$ μου

Corki
15/10/2014, 10:39
Ισως ο ελεγχος να έπρεπε να γίνεται εκτος Εθνικής Οδού

Ο θύτης ισως ηταν απλα αφηρημενος .....ή απλα δεν προλαβε να αντιδράσει δεδομένου της ταχυτητας και του ελέιπους φωτισμου κτλ.

Μπορεί να ηταν απλα ατυχημα. Οχι κατι παραπάνω.

cityfly
15/10/2014, 11:23
Υπάρχει και άλλη εκδοχή, καραπιωμένος... Το οποίο (φαντάζομαι πως) δεν θα φανεί ποτέ επισήμως, για να μπορεί να ζητήσει η οικογένεια ότι πάρει από την ασφάλεια του οδηγού...

πιωμένος η μη η ασφάλεια πληρώνει, μετά βέβαια ζητά τα ρέστα από τον πιωμένο αλλά αυτό είναι πρόβλημα του πιωμένου η οικογένεια πληρώνεται κανονικά.

akis_trevor
15/10/2014, 11:33
:(...

peterTHErider
15/10/2014, 12:05
Πειτε μου αν κανω λαθος αλλα ελενγχος επιτρεπετε να γινει μονο σε παρκινγκ του δρομου η σε μεγαλες εσοχες και οχι πανω στη λεα!ακριβως για λογους ασφαλειας!το περιστατικο για σας που ξερετε που εγινε?ηταν το μπλοκο και τα σταματημενα πανω σε λεα?

emix24
15/10/2014, 13:09
Ετυχε να περναω χθες απο εκει,φευγοντας απο τον αγωνα της εθνικης Ελλαδος!
Το ειδα το παλικαρι κατω σε τραγικη κατασταση και το κρανος του πεσμενο καμια 10αρια μετρα πιο περα!

Αν και το γεγονος απο μονο του ειναι τραγικο, εχω την εντυπωση οτι εκαναν λαθος στο σημειο που ζητησαν να σταματησει το αυτοκινητο για ελεγχο, γιατι δεν εχει καποιο σημειο να προστατευεται ο πεζος.
Δεν ξερω βεβαια αν οι συναδελφοι του εκαναν σηματα στα διερχομενα αυτοκινητα να κοψουν ταχυτητα ή να πανε πιο αριστερα.

Το ειδα το παλικαρι κατω πεσμενο στην αριστερη λωριδα. Πραγματικα πολυ λυπηρο γεγονος! Κριμα.

Pan (dvs)
15/10/2014, 13:26
Διαφωνείς; γιατί; είχαν σταματήσει άλλο ΙΧ για έλεγχο και την ώρα που γινόταν ο έλεγχος πέρασε ο άλλος από πάνω του.... αν δεν είναι ασυνειδησία αυτό....

Απο τη μια ακομη δεν ξερουμε τι ακριβως εγινε.
Απο Την αλλη, κοντεψα να πατησω καποιον σε μπλοκο ,γιατι πεταχτηκε μπροστα μου νυχτα, με το ρανταρ στο χερι μεσα απο μια συσταδα θαμνων σαν κατσικι.

archi
15/10/2014, 13:37
Απο τη μια ακομη δεν ξερουμε τι ακριβως εγινε.
Απο Την αλλη, κοντεψα να πατησω καποιον σε μπλοκο ,γιατι πεταχτηκε μπροστα μου νυχτα, με το ρανταρ στο χερι μεσα απο μια συσταδα θαμνων σαν κατσικι.

και εγώ πολλές φορές τους έχω κράξει γιατί κάνουν μπλόκο στο άκυρο ενώ στα 10-20 μέτρα έχει πάρκινγκ και μιλάω για σημεία στο κέντρο της Αθήνας. Απλά με κοιτούσαν σαν εξωγήινο.

όπως και να έχει κρίμα αλλά ας κάνουν κάτι για να μην συμβεί ξανά.

Pan (dvs)
15/10/2014, 13:44
και εγώ πολλές φορές τους έχω κράξει γιατί κάνουν μπλόκο στο άκυρο ενώ στα 10-20 μέτρα έχει πάρκινγκ και μιλάω για σημεία στο κέντρο της Αθήνας. Απλά με κοιτούσαν σαν εξωγήινο.

όπως και να έχει κρίμα αλλά ας κάνουν κάτι για να μην συμβεί ξανά.

Εμενα μου πεταχτηκε ΜΕΣΑ απο νησιδα,με "εστειλε".

devil's animal
15/10/2014, 14:00
r.i.p

freco
15/10/2014, 14:19
Τρεις οι νεκροί.

...
Σύμφωνα με πληροφορίες λίγα λεπτά πριν το φριχτό δυστύχημα, ο οδηγός του Smart είχε συγκρουστεί με ταξί. Στην προσπάθειά του να απομακρυνθεί από το σημείο που έγινε η σύγκρουση ανέπτυξε πολύ μεγάλη ταχύτητα, παραβιάζοντας μάλιστα τον κόκκινο σηματοδότη.

Αμέσως μετά έχασε τον έλεγχο του οχήματος.
...

Πηγή: http://www.protothema.gr/greece/article/418424/sovaro-trohaio-stin-petrou-ralli-autokinito-epese-se-periptero/

astroman76
15/10/2014, 14:19
RIP αλλα σε δρομο ταχειας κικλοφορειας απλα δεν σταματας εκτος και αν δεν δουλεβει το οχημα σου... θα μπορουσανε να τον πανε σε καποια εξοδο η παρκινκ...


το αλλο στην Ραλλη τι εγηνε ρακοσυλεκτη μασανε? ειναι και αυτοι ενα θεμα πλεον .....

Bowleno
15/10/2014, 14:27
Απο τη μια ακομη δεν ξερουμε τι ακριβως εγινε.
Απο Την αλλη, κοντεψα να πατησω καποιον σε μπλοκο ,γιατι πεταχτηκε μπροστα μου νυχτα, με το ρανταρ στο χερι μεσα απο μια συσταδα θαμνων σαν κατσικι.

Αυτό όντως παίζει...κι εγώ που είμαι όλη μέρα με το φορτηγό στους δρόμους έχω δει μπλόκα (δεν με έχουν σταματήσει ως τώρα) σε εντελώς άκυρα σημεία..

peterTHErider
15/10/2014, 14:27
RIP αλλα σε δρομο ταχειας κικλοφορειας απλα δεν σταματας εκτος και αν δεν δουλεβει το οχημα σου... θα μπορουσανε να τον πανε σε καποια εξοδο η παρκινκ...


το αλλο στην Ραλλη τι εγηνε ρακοσυλεκτη μασανε? ειναι και αυτοι ενα θεμα πλεον .....

να μας πει ο shooter που ειναι του αντικειμενου τι οριζει ο νομος!δηλαδη σου κανουν σημα σε οδο ταχειας κυκλοφοριας με το περιπολικο πανω στη λεα και να θελουν να σταματησεις και εσυ εκει,τι εισαι υποχρεωμενος να κανεις?σταματας η οχι?ειναι νομιμο αυτο που κανουν?

astroman76
15/10/2014, 14:29
Αν και δεν με εχουν σταματησει σε μεγαλο δρομο θα τους ελεγα να παμε σε ενα παρκινκ χαχαχχχαχαχα

καλα μακελιο στην Ραλλη.. κριμα να περημενεις στην σταση για το μεροκαματο και να σκαει ο μαλακας και να σε στελνει στον αλλο κοσμο.. ΚΑΦΡΙΛΑ! Ελπιζω να του κανουν τον κωλο κρεας!

Bowleno
15/10/2014, 14:51
Ελπιζω να του κανουν τον κωλο κρεας!


Χλωμό... θα του απαγγείλουν κατηγοριά για ανθρωποκτονία εξ αμελείας, θα φάει 3 χρονάκια και ζήτημα αν εκτίσει έναν χρόνο.... μην πω ότι θα έχει ανασταλτικό χαρακτήρα.... το έχουμε δει πολλάκις το έργο (βλέπε περίπτωση Νταβιντ....) :(

SHOOTER045
15/10/2014, 15:03
Ρε παιδιά
Αν πήραν σήμα ότι το εν λόγω όχημα για τον Α - Β λόγο, κινείται επικίνδυνα.
Κατόπιν τον εντόπισαν τού εκαναν σήμα και αυτός σταμάτησε όπου τού την εδωσε?
Τι φταίνε?
Μου έχει τύχει παμπολες φορές παρόμοιο σκηνικό
Να στσματας δηλαδή καποίον εν κινήσει
Δεν μιλάω για τα σταθερά μπλόκα πού πρέπει να υπάρχει χώρος ή παρκιδα η ρεμιζα με κώνους
Μιλάμε για στάθμευση ύποπτου - επικινδυνου οχήματος εν κινήσει το ξαναλέω
Και θα παρακαλούσα αν είναι δυνατόν για τα σωστά και μη των ένστολων, σε άλλο θέμα
Όχι εδώ
Δεν ξέρουμε συνθήκες κλπ
Αλλά πάνω απ όλα χάθηκαν ζωές εκεί
Ευχαριστώ

tzimidis
15/10/2014, 15:47
Ego ksero oti geitonas mou emeine mesa 6 XRONIA gia atyxima me nekrous. Se fylaki stin Albania parakalo.
sto diko mas to poutanario, o,ti goustareis kaneis.

epeidi MPOREIS na to kaneis.

Gnorizo apo proto xeri periptosi opou o piomenos mpike me ti bmw mesa se tyropitadiko, skotose 2 nea paidia, kai den emeine oute 1 ora mesa.
kai alles periptoseis polles, ametrites

etsi gia na min exete aytapates oti yparxei periptosi na allaksei otidipote sto mpourdelo ayto eis ton aiona ton apanta.

7Tolis
15/10/2014, 15:56
Μάγκες έχετε το νου σας. Έχω πάει σε 4 σοβαρά τροχαία σήμερα. Δε ξέρω τι σκατα έχει η σημερινή μέρα αλλά κοπανιέται κόσμος. Το νου σας.

tzimidis
15/10/2014, 16:03
Μάγκες έχετε το νου σας. Έχω πάει σε 4 σοβαρά τροχαία σήμερα. Δε ξέρω τι σκατα έχει η σημερινή μέρα αλλά κοπανιέται κόσμος. Το νου σας.
Etsi.
ego simera para trixa glitosa apo arxidi taksitzi pou petaxtike sto asxeto apo ag.annis.
5 lepta meta paraligo na mas parei paramazoma malakismeni me to kinito sto ayti stin arxi tis gefyras axilleos, ospou stin plateia karaiskaki me ekleise kariolis me bmw 800.
Otidipote ligotero apo 100% sygkentrosi mporei na einai moiraio pleon. 30% prosoxi sto dromo kai 70% sta zoa pou kykloforoun.

George_Sp
15/10/2014, 16:09
Μάγκες έχετε το νου σας. Έχω πάει σε 4 σοβαρά τροχαία σήμερα. Δε ξέρω τι σκατα έχει η σημερινή μέρα αλλά κοπανιέται κόσμος. Το νου σας.

σήμερα είχε απεργία σε μετρό ηλεκτρικό τραμ, οπότε πήραν όχημα και όσοι δεν οδηγούν καθημερινά, άρα περισσότεροι οδηγοί με λιγότερη εξοικείωση του δρόμου και της οδήγησης. ίσως να τα παραλέω, ίσως και όχι. Εγώ πάντως από το πρωί έξω μόλις γύρισα. Περιστέρι-Βούλα-Φιξ-Κέντρο-Περιστέρι συνάντησα μόνο τους κλασσικούς με τα κινητά στο χέρι και τα 8άρια. Τίποτα το μη συνηθισμένο ή περίεργο λόγω ημέρας.

Bob_o_mastoras
15/10/2014, 19:23
Aπο χθες το βραδυ μεχρι σημερα το μεσημερι 4 νεκροι και ποιος ξερει ποσοι τραυματιες...
Καλα παμε...

r.i.p στους εκλιποντες και κουραγιο στις οικογενειες τους.

Ο πολεμος δυστυχως συνεχιζεται...:(

7Tolis
15/10/2014, 19:39
Aπο χθες το βραδυ μεχρι σημερα το μεσημερι 4 νεκροι και ποιος ξερει ποσοι τραυματιες...
Καλα παμε...

r.i.p στους εκλιποντες και κουραγιο στις οικογενειες τους.

Ο πολεμος δυστυχως συνεχιζεται...:(
Εχει και συνέχεια..Όχι του αγώνα. Εκλιποντων.

dimmie_72
15/10/2014, 21:53
Πόσα θύματα επι πλέον πρέπει να θρηνήσουμε προκειμένου η ΕΛ.ΑΣ και ο Κ.Ο.Κ να θεσπίσουν σωστές διαδικασίες ελέγχου σαν αντιστάθμισμα της παντελούς έλλειψης. Σε όλη την Ευρώπη και την Αμερική αλλά ακόμα και σε τριτοκοσμικές Βαλκανικές Χώρες οι Αστυνομικοί προκειμένου να σταματήσουν όχημα για έλεγχο χρησιμοποιούν ειδικές πινακίδες ή φωσφορίζοντες δείκτες για να μην βγαίνουν στο οδόστρωμα.

Εδώ βλέπουμε το κωμικοτραγικό φαινόμενο να τρέχεις στην Εθνική και ο τροχονόμος να βγαίνει στη λωρίδα σαν έτοιμος να πηδήξει στο αυτοκίνητο και να κάνει κάτι εκτάσεις-ανατάσεις για να σταματήσεις για έλεγχο. Φυσικά και τον οδηγό δεν τον δίδαξε και κανείς (αφού δεν προβλέπεται στον Κ.Ο.Κ), εάν αντιληφθεί ότι περιπολικό τον ακολουθεί με σκοπό να τον ελέγξει να σταματήσει στο αμέσως επόμενο ασφαλές σημείο και όχι επιτόπου. Εδώ αν συνεχίσει την πορεία του με σκοπό να σταματήσει στο επόμενο πάρκινγκ παίζει και καμιά καταδίωξη.

Σπάνια έχω δει πίσω από το ελεγχόμενο όχημα να σταθμεύει το περιπολικό όπως πρέπει με τους φάρους αναμμένους και κορίνες ώστε να προειδοποιεί την κυκλοφορία αλλά στην πληθώρα των περιπτώσεων είναι μπροστά από το ελεγχόμενο και δυσθεώρητο στους επερχόμενους. Το τραγικότερο όλων είναι ο τρόπος που ο αστυνομικός αφού κατέβει από το περιπολικό-αν κατέβει και δεν περιμένει τον οδηγό να πάει σαυτόν- προσεγγίζει το σταθμευμένο όχημα για έλεγχο.

Ενώ στις προηγμένες Χώρες η έστω σαυτές που την ψάχνουν τη δουλειά το να κατέβει ο οδηγός από το όχημα ενώ τον έχει σταματήσει περιπολικό αποτελεί πρόθεση επίθεσης και μπορεί να χρησιμοποιήσει και το όπλο του ή ότι αυτός κρίνει τέλος πάντων, εδώ το να παραμείνεις στο όχημα μπορεί να θεωρηθεί και προσβολή του οργάνου.

Ο κανόνας είναι να κατέβεις να μιλήσεις τετατετ σε απόσταση επαφής, να αρχίσουν οι διαπληκτισμοί, οι δικαιολογίες, ο αντίλογος, ο συμβιβασμός, κανονική συναλλαγή και στον έλεγχο δηλαδή...

SHOOTER045
15/10/2014, 22:12
Απ ότι είδα και έμαθα για το συγκεκριμένο περιστατικό, ο εν λόγω οδηγός 200μ ποίο πίσω σε διασταύρωση με στοπ ήταν ανάμεσα σε δύο οχήματα, εκεί άγνωστο γιατί,χτυπησε στο όχημά που ήταν πίσω τού, και στην συνέχεια ( άγνωστο γιατί ) προσπάθησε να διαφύγει, έπεσε πάνω σε δύο γυναίκες που περίμεναν σε στάση αστικού, συνέχισε και ποιό κάτω έπεσε πάνω στον συνάδελφο την ώρα που πάρκαρε

Το αυτό περιστατικό δεν είναι το ίδιο με το άλλο της ΔΙ. ΑΣ που έκαναν έλεγχο
Συμφωνώ με τον από πανω σε αρκετά αλλά θα παρακαλούσα και πάλι να ανοίξει άλλο θέμα και να καθαριστεί αυτό

7Tolis
15/10/2014, 22:19
Νομίζω έχεις μπλέξει 2 διαφορετικά περιστατικά.αλλο το ένα με τον συνάδελφό σου και άλλο το περιστατικό με τη στάση λεωφορείου.

tzimidis
15/10/2014, 22:21
Νομίζω έχεις μπλέξει 2 διαφορετικά περιστατικά.αλλο το ένα με τον συνάδελφό σου και άλλο το περιστατικό με τη στάση λεωφορείου.

Nomizo kai sta 2 ypirkse thyma astynomikos

SHOOTER045
15/10/2014, 22:22
Νομίζω έχεις μπλέξει 2 διαφορετικά περιστατικά.αλλο το ένα με τον συνάδελφό σου και άλλο το περιστατικό με τη στάση λεωφορείου.

Το συμπλήρωσα αργότερα για να μην μπερδευτούν και οι άλλοι
Δύο διαφορετικά περιστατικά
Και στα δύο
Δύο αστυνομικοί νεκροί
Για δές το και εσύ

7Tolis
15/10/2014, 22:23
Τι να δω..εκει τριγυρω ήμουν.Ψάχναμε ωρες για να βρουμε ασε να μην πω τι τώρα.

BLiTzER
15/10/2014, 22:30
Παιδιά, μιλάμε για ΔΙ.ΑΣ. Δεν είναι τροχονόμοι. Έκριναν ύποπτο ένα όχημα και το σταμάτησαν εν κινήσει. Έτσι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Ναι, είναι επικίνδυνο, αλλά δε γνωρίζουμε ακριβώς τις συνθήκες και το "τι προβλέπει ο νόμος" μικρή σημασία έχει.

Γι'αυτό στην Π. Ράλλη, νταξ... προτιμώ να εύχομαι σιωπηλά.

SHOOTER045
15/10/2014, 22:35
Το περιέγραψα ποιο πίσω

SHOOTER045
15/10/2014, 22:37
Τι να δω..εκει τριγυρω ήμουν.Ψάχναμε ωρες για να βρουμε ασε να μην πω τι τώρα.

Ρε τολη ένα σκηνικό με δυο μηχανές της ΔΙ. ΑΣ και ένα αυτό στην πόλη Ράλλη πάλι με αστυνομικό νεκρό μεταξύ άλλων, αυτό λέω

7Tolis
15/10/2014, 22:42
ναι ναι το χω νταξ.Εγινε και άλλο ένα στο Κερατσίνι το απογευμα που είχε ενδιαφέρον και μπερδευτηκα.Αυτο με το ασανσέρ ακουστηκε παρα έξω;Χθες έγινε συντηρηση,σημερα κόπηκαν τα σύρματα.Μεγάλη επιτυχία λέμε.

o_gavros
16/10/2014, 01:07
ο πόλεμος δεν έχει τέλος...




Αυτο με το ασανσέρ ακουστηκε παρα έξω;Χθες έγινε συντηρηση,σημερα κόπηκαν τα σύρματα.Μεγάλη επιτυχία λέμε.

και τι ακολούθησε;

amyroukai
16/10/2014, 08:28
XAXAXAXAXAXAXAXAXA mlk Τόλη θα με πεθάνεις... Η συντήρηση που κάνουν οι πΧιό πολλοί είναι απλά να κοιτάξουν λίγο το θαλαμίσκο, να καθαρίσουν (και αν) το φρέαρ από σκουπίδια, μιά ματιά στο μηχανοστάσιο, άντε λίγο γράσσο να φαίνεται ότι κάτι έγινε και έτοιμο.

Ο διαχειριστής ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να πληρώσει για σωστή συντήρηση και έλεγχο, όπως δεν πληρώνει για τον καυστήρα. Ο διαχειριστής ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να πληρώσει την υποχρεωτική πιά πιστοποίηση της εγκατάστασης, όπως ορίζεται από το νόμο με τελικό υπεύθυνο λειτουργίας την δημοτική αρχή, γενικώς όλοι έχουμε συνηθίσει στο "ότι να'ναι". Εγώ σου λέω ότι μπορεί να του είπαν, θέλετε αυτά τα ανταλλακτικά, τόσο στοιχίζουν (που από την δική μου εμπειρία δεν σπάνε τα συρματόσχοινα συνήθως) και ο διαχειριστής θα έπαθε ένα σοκ και είπε "λεφτά δεν υπάρχουν άστο έτσι", ξέρεις πόσες φορές το έχω δει αυτό σε εγκαταστάσεις; Το συμβαν μόνο εκπληξη δεν προκαλεί. Εκπληξη μου προκαλεί ότι δεν γίνεται πιο συχνά, όπως και το ότι δεν έχουν σκάσει οι λέβητες της μισής Αττικής και όχι μόνο.

7Tolis
16/10/2014, 08:42
Ναι μάλλον έτσι θα πηγαίνει, δεν έχω γνώση από αυτά. Η βαρύτητα βέβαια επέβαλε τη δική της γνώμη εχθές.

amyroukai
16/10/2014, 09:31
Ναι μάλλον έτσι θα πηγαίνει, δεν έχω γνώση από αυτά. Η βαρύτητα βέβαια επέβαλε τη δική της γνώμη εχθές.

Αυτός ο άγγλος ο νεΦτων φταίει. Τι τα 'θελε και την ανακαλυΠΣε;

alres
16/10/2014, 10:33
Όπως ειπώθηκε παραπάνω:
30% στο δρόμο 70% στα ζώα

Κάθε μέρα, κάθε ένας με δίκυκλο, παίζει το κεφάλι του.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, εκτός από τα βασικά, το μηχανάκι πλέον στο δρόμο πρέπει να κάνει ΑΙΣΘΗΤΗ την παρουσία του (ακόμα ΚΑΙ με καφρίλες, βλέπε: ξετάπωτες, φώτα φορτηγού, σινιάλο και χεστήκαμε για τον αν ενοχλούμε) και να έχει συνεχώς περιθώρια χώρου και χρόνου.

Ειλικρινά με αυτά που βλέπω, αν κάποιος δίκυκλος καθαρίσει με τα χέρια του κανένα αρχίδι στο δρόμο που του κάνει μαλακία (από αυτές τις μικρές καθημερινές μαλακιούλες που σε στέλνουν στο χώμα ή στην αναπηρία), ειλικρινά θα κάνω έρανο για τα δικαστικά του έξοδα και πάω και αυτόπτης αμά λάχει

Όλα τα τεχνοβλαμμένα, όλοι οι κάφροι, όλοι οι ψυχάκηδες, όλες οι ηλίθιες γκόμενες, οι κυράτσες με τα τζιπ, οι ταρίφες, όλα αυτά τα ζόμπι, χεστήκανε για τις ζωές μας, δεν υπάρχουμε γι αυτούς.

Όσο αυστηρή και αν γίνει η νομοθεσία, όλες αυτές οι διαδεδομένες δολοφονικές συμπεριφορές, είναι αποτέλεσμα μιας συγκεκριμένης ηθικής, ψυχοσύνθεσης, ανατροφής, πολιτιστικού προτύπου. Όσο ο μέσος όρος των παραγόντων αυτών, πηγαίνει στον πάτο, όσο αυτά τα γαμημένα μεσημεριανάδικα, τα πρότυπα της απύθμενης βλακείας, θέτουν το μέσο όρο, τόσο με το "δίκιο του" το κάθε ζόμπι θα θερίζει κόσμο και μετά μασώντας τσίχλα θα αναφωνεί: ε και τι έγινε, κάποια στιγμή θα πεθαιναν...

SHOOTER045
16/10/2014, 10:47
οταν δεν βλεπουν εμενα και τον καθε ενα σαν εμενα
που η μοτο ειναι φορτωμενη
με φωσφορουχα,ανακλαστικα φαρους κλπ
πως περιμενετε να αντιληφθουν ενα απλο μηχανακι χωρις τα παραπανω?
το τι βλεπω και τι εχω δει τοσα χρονια στους δρομους δεν περιγραφεται
ειμαστε ολοι οι διτροχοι τα ευκολα θυματα,οι ευκολοι στοχοι
δεν μας υπολογιζουν
αυτη η νοοτροπια τουμεγαλυτερου δηλαδη το κουτι,να αυθαιρετει εναντι της μηχανης
γιατι εχει ογκο και καλυψη,δεν μπορεσα να την καταλαβω
αυτοι μπορει να μιλανε στο τηλ,να κανουν οτιδηποτε
εμεις πρεπει να εχουμε το 110% της προσοχης μας οταν οδηγαμε
ωστε να ελαχιστοποιουμε τους κινδυνους
παντα με κρανος παιδια μα παντα με αυτο
ουτε βημα,ουτε μετρο χωρις κρανος,ας ελαχιστοποιησουμε τους κινδυνους οσο μπορουμε
απο μονοι μας

SHOOTER045
16/10/2014, 10:53
εδω να προσθεσω κατι
που κυκλοφορουσε καποτε σε μορφη φειγ βολαν



Φιλε αναβατη
Η ΟΜΑΔΑ ΖΗΤΑ...ΖΗΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ
Εσυ και εμεις εχουμε πολλα κοινα σημεια
Ζουμε πανω στους δυο τροχους
Λατρευουμε τις μοτοσυκλετες
Μοιραζομαστε,μαζι σου,τον ιδιο δρομο
Και αντιμετωπιζουμε τα ιδια προβληματα...
Μονο που εμεις φορουμε στολη Αστυνομικου
Και εχουμε διαφορετικο ρολο και υποχρεωσεις
Γιατι εσυ εχεις την δυνατοτητα να κανεις οτι θελεις
Ενω εμεις εχουμε δυο συγκεκριμενους στοχους
να σε βοηθησουμε και να σε προστατευσουμε!
Για να τα καταφερουμε,ομως ειναι απαραιτητο
να εχουμε την δικη σου κατανοηση και συνεργασια...
Και θελουμε να καταλαβεις οτι δεν ειμαστε αντιπαλοι...
Οτι δεν προσπαθουμε να σου στερησουμε κανενα δικαιωμα...
Αντιθετα,κανουμε οτι μπορουμε,για να εισαι παντα καλα
και να απολαμβανεις ολες τις χαρες αυτης της ζωης...
Εσυ φροντισε να σεβεσαι τους κανονες κυκλοφοριας
να σεβεσαι τη ζωη και τα δικαιωματα των αλλων πολιτων
ναμην εκθετεις τη ζωη σου σε ανοητους κινδυνους
και να μην κανεις ουτε μετρο χωρις το κρανος σου...

Bowleno
16/10/2014, 12:34
Στους 2 από πάνω, Μήτσο και arles....

Πρώτα από όλα είμαι μοτοσυκλετιστής, ναι; παμ΄ παρακάτ΄.

είμαι όμως και οδηγός φορτηγού 6 ώρες την ημέρα, παλεύω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ με τους ανόητους καγκουραίους που την έχουν δει όχι απλώς rossi αλλά κάτι παραπάνω που προσπαθούν να με περάσουν σώνει και καλά από εκεί που ούτε καρφίτσα δεν χωράει, έχουν δε, και την απαίτηση να τους δω από το απίθανο σημείο που ξετρύπωσαν.
Ένας πριν λίγες μέρες μου την έπεσε γιατί λέει, δεν τον είδα να κατεβαίνει με χίλια από... πεζοδρόμιο(!) χωρίς να κοιτάξει στον δρόμο, χωρίς τίποτα, χύμα εντελώς και να τον άφηνα να περάσει :uplate: (από καθαρή και μόνο, τύχη, δεν βρέθηκε κάτω από τις ρόδες μου)
Αλλος πάλι, προχθές στην βυθιζόμενη γέφυρα του Ψυχικού ενώ πήγαινα στην δεξιά λωρίδα κάτω από την γέφυρα προσπαθούσε να με περάσει από δεξιά ανάμεσα σε μένα και το πεζοδρομιάκι, βρήκε και η ρόδα του 2-3 φορές πεζοδρόμιο και κόντεψε να πέσει κάτω από τις πίσω ρόδες μου, έχοντας και το αριστερό του χέρι στην τσέπη!! Την ίδια στιγμή , η αριστερή λωρίδα ήταν.... άδεια!!!!!

Ας μην τα κάνουμε λοιπόν, όλα ίσωμα, ασφαλώς και ισχύουν όσα είπαν τα παιδιά πιο πάνω (είπαμε, μοτοσυκλετιστής είμαι πρώτα...) αλλά ας κοιτάμε κι εμείς την καμπούρα μας που και που, δεν βλάπτει....και να είμαστε κι εμείς σωστοί στον δρόμο και να μην ρισκάρουμε ανόητα το κεφάλι μας.

Τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε κανέναν, προς Θεού, προσωπικά, είναι γενική αναφορά όσων βλέπω κάθε μέρα.....

TROOPER
16/10/2014, 12:39
..................................:a023::a023:

Bob_o_mastoras
16/10/2014, 12:46
Ισχυει αυτο που λεει ο Bowleno. Στην Αθηνα ειδικα γινεται χαος. Χρειαζεσαι καθρεφτες κανα στρεμα ο καθενας και 3 ζευγαρια ματια για να προσεχεις. Καποιοι οδηγαν τις μοτο σαν να μην υπαρχει αυριο.

alres
16/10/2014, 13:14
Στους 2 από πάνω, Μήτσο και arles....

Πρώτα από όλα είμαι μοτοσυκλετιστής, ναι; παμ΄ παρακάτ΄.
.............

Ok, απλά ο καγκουραίος δίκυκλος με απειλεί πολύ λιγότερο από τον καγκουραίο ΙΧ, φορτηγό, λεωφορείο (ααααααααααααααλλη σκατοφάρα), ταρίφα κλπ.

Αυτή η εξίσωση μου φαίνεται εντελώς προβληματική.

Το αυτοκίνητο δεν είναι μηχανάκι και η επικίνδυνη κυκλοφορία του συνεπάγεται πολύ μεγαλύτερους κινδύνους από ότι η επικίνδυνη κυκλοφορία μιας μοτό. Είναι ζήτημα φυσικής, μην τα ξαναπούμε. Και προς διευκρίνηση: δεν είπα ότι δεν προκαλούν κινδύνους τα επικίνδυνα δίκυκλα, είπαν προκαλούν λιγότερους.

Μια νταλίκα πήρε σβάρνα 40 αυτοκίνητα, 1 σμαρτ πήρε 4-5. Μια μοτό θα είχε σκοτωθεί στο πρώτο.

Μην τα εξισώνουμε γιατί ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ακυρώνουμε τις τεράστιες διαφορές, εξισώνουμε τους εντελώς δυσανάλογους κινδύνους και φτιάχνουμε μια εικόνα παράλογα άδικη για εμάς τους δίκυκλους.

Λέγανε σε ένα φίλο πριν κάποια χρόνια σ ένα δικαστήριο "είχατε 4 μέτρα από το αυτοκίνητο που βγήκε από το στοπ, γιατί δεν προλάβατε να σταματήσετε;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!" (αυτός με αποδεδειγμένη ταχύτητα 40-45χλμ/ωρα). Αν δεν τους βάλεις πάνω να δεις πως είναι να κοκκαλώσεις μια μέση μοτό από τα 45 στα 0 δεν καταλαβαίνουν γαμώ το σπίτι μου γαμώ, δεν καταλαβαίνουν. Δεν είναι το ίδιο να στριβεί και να φρενάρει το ρημάδι το δίκυκλο με το κουτί, μη τα κάνουμε όλα ίσωμα

STOYBI
16/10/2014, 13:25
Ok, απλά ο καγκουραίος δίκυκλος με απειλεί πολύ λιγότερο από τον καγκουραίο ΙΧ, φορτηγό, λεωφορείο (ααααααααααααααλλη σκατοφάρα), ταρίφα κλπ.

Αυτή η εξίσωση μου φαίνεται εντελώς προβληματική.

Το αυτοκίνητο δεν είναι μηχανάκι και η επικίνδυνη κυκλοφορία του συνεπάγεται πολύ μεγαλύτερους κινδύνους από ότι η επικίνδυνη κυκλοφορία μιας μοτό. Είναι ζήτημα φυσικής, μην τα ξαναπούμε. Και προς διευκρίνηση: δεν είπα ότι δεν προκαλούν κινδύνους τα επικίνδυνα δίκυκλα, είπαν προκαλούν λιγότερους.

Μια νταλίκα πήρε σβάρνα 40 αυτοκίνητα, 1 σμαρτ πήρε 4-5. Μια μοτό θα είχε σκοτωθεί στο πρώτο.

Μην τα εξισώνουμε γιατί ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ακυρώνουμε τις τεράστιες διαφορές, εξισώνουμε τους εντελώς δυσανάλογους κινδύνους και φτιάχνουμε μια εικόνα παράλογα άδικη για εμάς τους δίκυκλους.

Λέγανε σε ένα φίλο πριν κάποια χρόνια σ ένα δικαστήριο "είχατε 4 μέτρα από το αυτοκίνητο που βγήκε από το στοπ, γιατί δεν προλάβατε να σταματήσετε;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!" (αυτός με αποδεδειγμένη ταχύτητα 40-45χλμ/ωρα). Αν δεν τους βάλεις πάνω να δεις πως είναι να κοκκαλώσεις μια μέση μοτό από τα 45 στα 0 δεν καταλαβαίνουν γαμώ το σπίτι μου γαμώ, δεν καταλαβαίνουν. Δεν είναι το ίδιο να στριβεί και να φρενάρει το ρημάδι το δίκυκλο με το κουτί, μη τα κάνουμε όλα ίσωμα



Μα σοβαρολογεις τωρα.... Πιστευεις οτι αμα μια μοτοσικλετα που παει απο την ΛΕΑ πεσει με 200 σε κανα δυο αυτοκινητα ( με 4-5 ατομα εξω απο αυτα) θα γλιτωσει καποιος..??

alres
16/10/2014, 13:31
Μα σοβαρολογεις τωρα.... Πιστευεις οτι αμα μια μοτοσικλετα που παει απο την ΛΕΑ πεσει με 200 σε κανα δυο αυτοκινητα ( με 4-5 ατομα εξω απο αυτα) θα γλιτωσει καποιος..??

Άμα μια μοτοσικλέτα πάει στη ΛΕΑ με 200 με 4-5 άτομα έξω από τ' αυτοκίνητα, δε θα γλιτώσει κανένας.
Κάτι άλλο;

Γιατί συνήθως σκοτώνεσαι σε κάτι δρόμους τύπου ακαδημίας, πανεπιστημίου με 50 και φοράς και κράνος. Και πας στη λωρίδα σου και δεν είσαι έξω από κανένα αμάξι στη ΛΕΑ

STOYBI
16/10/2014, 13:38
Άμα μια μοτοσικλέτα πάει στη ΛΕΑ με 200 με 4-5 άτομα έξω από τ' αυτοκίνητα, δε θα γλιτώσει κανένας.
Κάτι άλλο;

Γιατί συνήθως σκοτώνεσαι σε κάτι δρόμους τύπου ακαδημίας, πανεπιστημίου με 50 και φοράς και κράνος. Και πας στη λωρίδα σου και δεν είσαι έξω από κανένα αμάξι στη ΛΕΑ


Oποτε πως κρινεις και λες οτι και καλα ο κινδυνος αυξανετε η μειωνετε αναλογα με τον ογκο του οχηματος που οδηγαμε...???

Που το ειδες αυτο..?

Αυτη η καταπληκτικη εξισωση οτι εαν στην θεση του σμαρτ ηταν μια μοτο θα σταματαγε στον πρωτο απο που βγαινει...??

Η μαλακια που βαραει τον καθεναν φιλε δεν εχει ροδες - ογκο - αξονες ......

Ειναι μια !!!!!!!!!!!!!!

Το ποσο τυχεροι θα ειναι αυτοι που θα πεσουν στον διαβα του μαλακα μετραει και μονο αυτο....!!!

Συγκηριες υπαρχουν και μονο αυτες......

alres
16/10/2014, 13:48
Oποτε πως κρινεις και λες οτι και καλα ο κινδυνος αυξανετε η μειωνετε αναλογα με τον ογκο του οχηματος που οδηγαμε...???

Που το ειδες αυτο..?

Αυτη η καταπληκτικη εξισωση οτι εαν στην θεση του σμαρτ ηταν μια μοτο θα σταματαγε στον πρωτο απο που βγαινει...??

Η μαλακια που βαραει τον καθεναν φιλε δεν εχει ροδες - ογκο - αξονες ......

Ειναι μια !!!!!!!!!!!!!!

Το ποσο τυχεροι θα ειναι αυτοι που θα πεσουν στον διαβα του μαλακα μετραει και μονο αυτο....!!!

Συγκηριες υπαρχουν και μονο αυτες......

"Προτιμώ" (βάλε πολλά εισαγωγικά) ένα κάγκουρα με ένα μηχανάκι που ίσως μπορέσω να τον αποφύγω, παρά έναν κάγκουρα με νταλίκα που θα περάσει από πάνω μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο. Ότι η μαλακία είναι ανίκητη και η τύχη λαχείο, συμφωνούμε. Θα προτιμούσα οι επικίνδυνοι να οδηγούνε ποδήλατο και όχι μηχανοκίνητο, μήπως είναι πιο σαφές τώρα;

Έχει ξαναγίνει η κουβέντα, οκ, δεν έχει νόημα. Να μην τυχεί σε κανέναν τίποτα, μόνο αυτό

peterTHErider
16/10/2014, 13:48
σιγουρα παιζουν ρολο οι συγκηριες αλλα η κινητικη δυναμη ενος αντικειμενου ειναι μια σταθερα που επηρεαζει δραματικα την φυση ενος ατυχηματος!αν ενα suv πεσει με 200 καπου μαλλον θα κανει πολυ μεγαλυτερη ζημια απο μια μοτο!αλλα ο φιλος αλλο λεει και αλλο εξεταζει,οτι για ενα μοτοσυκλετιστη αυτος που αποτελει κυριο εχθρο ειναι ολοι οι αλλοι!φυσικα και οι μοτοσυκλετιστες,αλλα αυτοι που θα σου προξενισουν μεγαλυτερη ζημια ειναι τα αυτοκινητα!

STOYBI
16/10/2014, 13:52
"Προτιμώ" (βάλε πολλά εισαγωγικά) ένα κάγκουρα με ένα μηχανάκι που ίσως μπορέσω να τον αποφύγω, παρά έναν κάγκουρα με νταλίκα που θα περάσει από πάνω μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο. Ότι η μαλακία είναι ανίκητη και η τύχη λαχείο, συμφωνούμε. Θα προτιμούσα οι επικίνδυνοι να οδηγούνε ποδήλατο και όχι μηχανοκίνητο, μήπως είναι πιο σαφές τώρα;

Έχει ξαναγίνει η κουβέντα, οκ, δεν έχει νόημα. Να μην τυχεί σε κανέναν τίποτα, μόνο αυτό

Για καγκουρες - μηχανακια και ΛΕΑ ......


Τα εχω πει πολυ καιρο πριν..... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=76560&highlight=%CE%9B%CE%95%CE%91

Οπως εχε υποψιν ... Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καγκουρας ο μαλακας.... ;)


:wave2:

STOYBI
16/10/2014, 14:18
σιγουρα παιζουν ρολο οι συγκηριες αλλα η κινητικη δυναμη ενος αντικειμενου ειναι μια σταθερα που επηρεαζει δραματικα την φυση ενος ατυχηματος!αν ενα suv πεσει με 200 καπου μαλλον θα κανει πολυ μεγαλυτερη ζημια απο μια μοτο!αλλα ο φιλος αλλο λεει και αλλο εξεταζει,οτι για ενα μοτοσυκλετιστη αυτος που αποτελει κυριο εχθρο ειναι ολοι οι αλλοι!φυσικα και οι μοτοσυκλετιστες,αλλα αυτοι που θα σου προξενισουν μεγαλυτερη ζημια ειναι τα αυτοκινητα!


Σορρυ αλα αλιμονο ... σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να υιοθετηθει απο κανεναν αυτη η λογικη......


Ζημια σε μεγαλο ποσοστο σου κανει το ιδιο σου το μυαλο...

Στην πραξη...

Υπαρχουν απειρα περιστατικα οπου οχηματα μικρου ογκου εκαναν πολαπλασια ζημια και το αντιθετο......


Οπως υπαρχουν και μοτοσυκλετιτες που δεν σεβονται τον ιδιο τους τον εαυτο ειδικα μεσα στην πολη....

Προσπερασματα φορτηγου την ωρα που στριβει απο την κλειστη του γωνια...

Προσπερασμα στο αντιθετο ρευμα με την προσευχη να κοψει καποιο αυτοκινητο να μπουμε αναμεσα του ( ενω εχουν δει απο πριν οτι δεν υπαρχει διεξοδο διαφυγης...)

Προσπερασμα ταριφα απο την δεξια ( ενω αυτος ειναι ηδη στο δεξι ρευμα....)

Και παει λεγοντας .....

Ναι συμφωνω και με τις αντιθετες αποψεις ...


Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν υπαρχει μειωση της ευθυνης οδηγου της μοτο μονο και μονο γιατι ειναι ποιο ευαλωτος.....!!!

Bowleno
16/10/2014, 15:32
Ρε σεις... εννοούσα ότι θέτουμε μόνοι μας τον εαυτό μας σε αχρείαστους κινδύνους.... (όχι ότι δεν αποτελεί και για τους άλλους ) και όχι για την τυχόν έκταση της ζημιάς που θα προκαλέσει ένα δίκυκλο ;)

Ακριβώς όσα λέει ο stoubi στο από πάνω ποστ λέω ποιος ο λόγος να προκαλούμε την τύχη μας...;

Bob_o_mastoras
16/10/2014, 17:54
Mα ρε παιδια, εχετε παρεξηγησει το νοημα των λεγομενων των δικων μου και του Bowleno.
Το θεμα δεν ειναι τη ζημια θα προκαλεσει μια μοτο που θα εκτραπει απο την πορεια της σε σχεση με ενα λεωφορειο πχ.
Το θεμα ειναι οτι αν εγω οδηγω το λεωφοριακι μου και ξαφνικα και εντελως παρανομα μου πεταχτει ενας παπιος στο δρομο μπροστα μου δεν θα προλαβω να φρεναρω (λογικα) και κατα πασα πιθανοτητα θα τον σκοτωσω.
Ή θα πρεπει για να τον αποφυγω να εκτρεψω το δικο μου βαρυ οχημα απο την πορεια με αγνωστες συνεπειες που παλι μπορουν να ειναι μοιραιες.
Γιατι να εχω αυτο το βαρος στη συνηδηση μου και αυτη τη στεναχωρια ακομα και που δεν θα φταιω στο ελαχιστο. Ναι θα ειναι δικο του το λαθος εξ ολοκληρου αλλα δεν παυει να εχω αφαιρεσει εγω μια ζωη αθελα μου. ΓΙΑΤΙ;;; Τι του φταιω να με φορτωσει με αυτο το βαρος για την υπολοιπη ζωη μου επειδη ειναι μλκς και κανει τα οτι να 'ναι.

Το θεμα ειναι να οδηγουμε ολοι προσεκτικα και βαση ΚΟΚ και τιποτε αλλο. Ουτε καγκουριες μες την πολη, ουτε παω αερα πατερα λογω δουλειας ή συνηθειας ή βιασυνης ουτε νομιζω (προς οδηγους τετρατροχων και βαρεων οχηματων) οτι ολος ο δρομος ειναι δικος μου.
Προσεχω τι κινειται σε ακτινα 360 μοιρων και υπολογιζω τις πιθανες κινησεις ολων στο επομενο διαστημα.

Bowleno
17/10/2014, 12:29
Mα ρε παιδια, εχετε παρεξηγησει το νοημα των λεγομενων των δικων μου και του Bowleno.
Το θεμα δεν ειναι τη ζημια θα προκαλεσει μια μοτο που θα εκτραπει απο την πορεια της σε σχεση με ενα λεωφορειο πχ.
Το θεμα ειναι οτι αν εγω οδηγω το λεωφοριακι μου και ξαφνικα και εντελως παρανομα μου πεταχτει ενας παπιος στο δρομο μπροστα μου δεν θα προλαβω να φρεναρω (λογικα) και κατα πασα πιθανοτητα θα τον σκοτωσω.
Ή θα πρεπει για να τον αποφυγω να εκτρεψω το δικο μου βαρυ οχημα απο την πορεια με αγνωστες συνεπειες που παλι μπορουν να ειναι μοιραιες.
Γιατι να εχω αυτο το βαρος στη συνηδηση μου και αυτη τη στεναχωρια ακομα και που δεν θα φταιω στο ελαχιστο. Ναι θα ειναι δικο του το λαθος εξ ολοκληρου αλλα δεν παυει να εχω αφαιρεσει εγω μια ζωη αθελα μου. ΓΙΑΤΙ;;; Τι του φταιω να με φορτωσει με αυτο το βαρος για την υπολοιπη ζωη μου επειδη ειναι μλκς και κανει τα οτι να 'ναι.

Το θεμα ειναι να οδηγουμε ολοι προσεκτικα και βαση ΚΟΚ και τιποτε αλλο. Ουτε καγκουριες μες την πολη, ουτε παω αερα πατερα λογω δουλειας ή συνηθειας ή βιασυνης ουτε νομιζω (προς οδηγους τετρατροχων και βαρεων οχηματων) οτι ολος ο δρομος ειναι δικος μου.
Προσεχω τι κινειται σε ακτινα 360 μοιρων και υπολογιζω τις πιθανες κινησεις ολων στο επομενο διαστημα.




Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα! :beer: