PDA

View Full Version : Δυσκoλία αλλαγής ταχύτητας ???!!



noe897
15/10/2014, 22:55
Καλησπέρα,
Σαν κάτοχος παλαιάς μοτοσυκλέτας (Kawasaki ZXR400 '96) αντιμετωπίζω τις ιδιοτροπίες και παραξενιές της αλλά παρόλα αυτά μου αρέσει και δεν την αλλάζω. Θέλω τη γνώμη και εμπειρία σας στο εξής θέμα,

Όταν η μηχανή είναι σε στάση, είτε ο κινητήρας λειτουργεί είτε όχι, είναι δύσκολο να ανεβάσεις ή να κατεβάσεις ταχύτητα. Για παράδειγμα όταν σταματάω στο φανάρι και η μηχανή έχει τρίτη μέσα, για να κατεβάσω νεκρά ή πρώτη πρέπει είτε να παίξω λίγο με τον συμπλέκτη (διαδοχικά τον πατινάρω στιγμιαία μέχρι να μπει η ταχύτητα και τον ξαναπατάω), είτε να σπρώξω τη μοτό να τσουλήσει μερικά εκατοστά για να μπει η ταχύτητα.

Καμιά ηδέα τι μπορεί να φταίει ?? μήπως φταίει ο συγχρονισμός των καρμπ (δεν είναι τέλεια συγχρονισμένα στο ρελαντί αλλά ούτε και χάλια)? μήπως το λάδι (πριν είχα bel-ray ημισυνθετικά, τώρα έχω τα alpine)? μήπως ρουλεμάν στο κιβώτιο? ή στη καμπάνα? μήπως η τελική μετάδοση γρανάζια -αλυσίδα (τάση αλυσίδας, χαλάρωση)? τι άλλο ?? Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να ψάχνω, help plz!

SHOOTER045
15/10/2014, 23:03
Αν με τα προηγούμενα λάδια δεν στο έκανε
Πέτα αυτά και βάλε εκείνα
Αν δεν είναι αυτό κάτι παίζει μέσα στην καμπάνα.το μηχανάκι πατιναρει καθόλου?

teogtp
15/10/2014, 23:12
Ειχα το ιδιο μηχανακι και μπορω να σου πω οτι η δυσκολια που αναφερεις υπηρχε και στο δικο μου.
Εδω να τονισω οτι δεν εχω δει κανενα μηχανακι που να κατεβαζει ταχυτητες "απροβληματιστα" οταν ειναι ακινητο.

noe897
15/10/2014, 23:13
το έκανε και με τα προηγούμενα λάδια, το μηχανάκι δεν πατιναρει καθόλου και δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος από τη καμπάνα

edit: προς τον φίλο τέο, το φαινόμενο έχει γίνει πολύ έντονο σε σχέση με παλιά, ώς έναν βαθμό είναι δικαιολογημένο και το κάνουν όλες οι μηχανές αλλά εδώ το πρόβλημα είναι πολύ έντονο.

noe897
16/10/2014, 22:58
καμιά νέα ηδέα ρε παιδιά ????? σπάω το κεφάλι μου να βρω πώς θα το βελτιώσω,

SHOOTER045
16/10/2014, 23:02
μηπως να το ανοιγες μονος-αν γνωριζεις-αλλιως συνεργειο

GiannisBlessed
17/10/2014, 01:52
φυσιολογικο ειναι φιλε μου.
τα κιβωτια που εχουν τα περισοτερα μοτο ετσι δουλευουν.
οταν ο δευτερευων αξονας κιβωτιου ειναι ακινητος(γιατι εισαι στο φαναρι πχ) τοτε δεν μπορει να τυχει να ευθυγραμιζονται ολες οι σχεσεις και να κουμπωνουν.

toyar
17/10/2014, 05:33
μαζεψε τζογο απο την ντιζα του συμπλεκτη
ρυθμισε σωστα αλυσιδα
και μη σταματας με τριτη