PDA

View Full Version : Ανάδρομος - ρεζερβουάρ ΤΑ



Σελίδες : [1] 2

VANDA
16/10/2014, 10:41
324969

Έπεσεεεε. :( Κακό παρκάρισμα σε ανωμαλία, τρία βήματα έκανα και ζμπαμ. Έπεσε πάνω σε ένα σίδερο με το ρεζερβουάρ.
Δεν θέλετε να δείτε κάτω από το bagster. Βούλιαξε. Πόσο πιθανό είναι να μη θέλει βάψιμο μετά από φούσκωμα; Από το βούλιαγμα δεν βλέπω να έχει πειραχτεί το χρώμα.
Για καινούριο ντεπόζιτο δεν το συζητάω. Μου λένε όμως μερικοί ότι δεν αξίζει να πάει για φούσκωμα/βάψιμο και να ψάξω για μεταχειρισμένο. Έχετε καμιά ιδέα πόσο μπορεί να πάει το φτιάξιμο; Για πόσο θα το αποχωριστώ (δεν έχω άλλο όχημα);

McGyver
16/10/2014, 10:46
324969

Έπεσεεεε. :( Κακό παρκάρισμα σε ανωμαλία, τρία βήματα έκανα και ζμπαμ. Έπεσε πάνω σε ένα σίδερο με το ρεζερβουάρ.
Δεν θέλετε να δείτε κάτω από το bagster. Βούλιαξε. Πόσο πιθανό είναι να μη θέλει βάψιμο μετά από φούσκωμα; Από το βούλιαγμα δεν βλέπω να έχει πειραχτεί το χρώμα.
Για καινούριο ντεπόζιτο δεν το συζητάω. Μου λένε όμως μερικοί ότι δεν αξίζει να πάει για φούσκωμα/βάψιμο και να ψάξω για μεταχειρισμένο. Έχετε καμιά ιδέα πόσο μπορεί να πάει το φτιάξιμο; Για πόσο θα το αποχωριστώ (δεν έχω άλλο όχημα);

Αν είναι απλό βούλιαγμα και δεν έχει τσακίσει το τεπόζιτο πήγαινε σε ένα απ' αυτά που κάνουν τοπικές βαφές σε αυτοκίνητα (π.χ. Chips Away). Αυτό που κάνουν είναι να κολλάνε στο κέντρο της λακούβας ένα ματζαφλάρι και το τραβάνε για να επανέλθει.
Εμένα έτσι μου είχαν μαζέψει αρκετά μια λακούβα στο τεπόζιτο του Varaderακίου.

VANDA
16/10/2014, 10:50
Αν είναι απλό βούλιαγμα και δεν έχει τσακίσει το τεπόζιτο πήγαινε σε ένα απ' αυτά που κάνουν τοπικές βαφές σε αυτοκίνητα (π.χ. Chips Away). Αυτό που κάνουν είναι να κολλάνε στο κέντρο της λακούβας ένα ματζαφλάρι και το τραβάνε για να επανέλθει.
Εμένα έτσι μου είχαν μαζέψει αρκετά μια λακούβα στο τεπόζιτο του Varaderακίου.

Αυτό ακούγεται πολύ καλό, έχω ένα chips away εδώ κοντά. Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό χωρίς το bagster, να μου πείτε.

McGyver
16/10/2014, 10:53
έχω ένα chips away εδώ κοντά

Αυτό θα σου έγραφα τώρα, αλλά με πρόλαβες...

McGyver
16/10/2014, 11:03
Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό χωρίς το bagster, να μου πείτε.

Και δε μΕ λες ρε 'σύ καρντάσ' γιατί δεν το φωτοσοπάρεις να τελειώνεις;

:tooth:

sapila racing
16/10/2014, 11:09
Αν το εχεις συνεχώς με bagster και το χρώμα δεν εχει φύγει ούτε εχει τσακισιε να έχει θεμα διαρροής κλπ, μπορείς να το αφήσεις ετσι και να προσπαθήσεις να μην το σκέφτεσαι.
Μετα απο λιγο καιρό δεν θα σε πειράζει αν δεν το βλέπεις.

VANDA
16/10/2014, 11:12
Δεν το βλέπω για.. chips away, ε; :(

324970

sapila racing
16/10/2014, 11:20
Δεν το βλέπω για.. chips away, ε; :(



Οχι ρε συ!!! :eek:
Εχει παρει πανω σε νευρο, δεν νομίζω οτι ερχεται με αυτη την μέθοδο...

McGyver
16/10/2014, 11:20
Δεν το βλέπω για.. chips away, ε; :(

Χλωμό, αλλά δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις...

Sapadak
16/10/2014, 11:25
ωχχ

Δε παιζει να ερχεται έτσι πιστευω και εγώ!
Αλλα δε το βλέπω να πέταξε χρώμα, οποτε παιζει να μη σκουριασει τοπικά.
Άστο έτσι και συνέφερε μόνο το πλαστικό καλυμμα αν ειναι

VANDA
16/10/2014, 11:31
Πήγα και ρώτησα. Με ρωτάνε αν έχει εσωτερικό ντεπόζιτο λίγο πιο μέσα ή αν είναι αυτό που βλέπουμε. Στην πρώτη περίπτωση φτιάχνεται, στη δεύτερη δεν παίζει γιατί μπορεί να σκάσει. Μόνο με φούσκωμα.

sniper
16/10/2014, 11:46
Πήγα και ρώτησα. Με ρωτάνε αν έχει εσωτερικό ντεπόζιτο λίγο πιο μέσα ή αν είναι αυτό που βλέπουμε. Στην πρώτη περίπτωση φτιάχνεται, στη δεύτερη δεν παίζει γιατί μπορεί να σκάσει. Μόνο με φούσκωμα.

Eνα ντεποζιτο έχεις. Ωραία σφαλιάρα εφαγε πανω στα νεύρα.... :uplate:

VANDA
16/10/2014, 12:06
Το chips away, αν του πάω το ντεπόζιτο, θέλει 150 ευρώ για να το φέρει και 3 μέρες.

Bladerunner
16/10/2014, 12:16
Ψάξε για μεταχειρισμένο σ΄αυτά τα χρήματα. Όταν χρειάστηκα για το δικό μου, βρήκα από Γερμανία σχεδόν τζάμπα. Σε άριστη κατάσταση και δεν είχε αφαιρέσει και τη τρόμπα βενζίνης!
Υπομονή θέλει μόνο και ψάξιμο σε τακτική βάση.

VANDA
16/10/2014, 12:20
Ψάξε για μεταχειρισμένο σ΄αυτά τα χρήματα. Όταν χρειάστηκα για το δικό μου, βρήκα από Γερμανία σχεδόν τζάμπα. Σε άριστη κατάσταση και δεν είχε αφαιρέσει και τη τρόμπα βενζίνης!
Υπομονή θέλει μόνο και ψάξιμο σε τακτική βάση.

Ebay εννοείς ή μαγαζιά;

Bladerunner
16/10/2014, 12:26
Ebay εννοείς ή μαγαζιά;

Ebay. Δε χάνεις όμως τίποτα να κοιτάξεις και στο car.gr

sapila racing
16/10/2014, 12:32
Ebay εννοείς ή μαγαζιά;


Στο ebay εχει πολλά, απλά ισως να περιμένεις λίγο για το σωστό χρώμα χωρίς σημάδια στην σωστή τιμή.
Σίγουρα κατω απο 100 παντως μαζί με τα μεταφορικά.

sniper
16/10/2014, 12:42
H φωτό πήγε/πάει σε καλλιτέχνη που φτιάχνει αγγέλους....

VANDA
16/10/2014, 13:11
Τουλάχιστον το πλαστικό μπορώ να το συνεφέρω μόνη μου να μην το βλέπω έτσι; Καμιά καλή αλοιφή;
Έσπασε και ο καθρέφτης.. 32.90 καινούργιος εδώ, έλεος. Ebay ebay ebay..

sniper
16/10/2014, 13:22
Τουλάχιστον το πλαστικό μπορώ να το συνεφέρω μόνη μου να μην το βλέπω έτσι; Καμιά καλή αλοιφή;
Έσπασε και ο καθρέφτης.. 32.90 καινούργιος εδώ, έλεος. Ebay ebay ebay..

Σμπρινης, πλυσιμο και συμβουλες....

sniper
16/10/2014, 14:08
200-250 φουσκωμα/βαψιμο.

350 + φπα καινουργιο

sapila racing
16/10/2014, 14:14
200-250 φουσκωμα/βαψιμο.

350 + φπα καινουργιο

Δεν εννοούσα να το αγοράσει καινούριο βέβαια. Να ενα χωρίς σημάδια/γρατζουνιές/χτυπήματα, αλλά με λάθος χρώμα.

http://www.ebay.co.uk/itm/RESERVOIR-DORIGINE-DE-HONDA-650-TRANSALP-fuel-tank-/221530494032?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item33943f1450

Sapadak
16/10/2014, 14:42
Εχει πράμα μπολικο στο car

http://www.car.gr/parts/photos/5612680/
http://www.car.gr/parts/view/4931999/
http://www.car.gr/parts/view/2048805/
http://www.car.gr/parts/view/3282378/
http://www.car.gr/parts/view/3021010/
http://www.car.gr/parts/view/3013406/
http://www.car.gr/parts/view/3265856/


Ξεκινα τηλέφωνα

sniper
16/10/2014, 14:50
Εχει πράμα μπολικο στο car

http://www.car.gr/parts/view/3265856/


Ξεκινα τηλέφωνα

Aυτό είναι φτιαγμένο και βαμένο πάντως

VANDA
16/10/2014, 14:53
Εχει πράμα μπολικο στο car

http://www.car.gr/parts/photos/5612680/
http://www.car.gr/parts/view/4931999/
http://www.car.gr/parts/view/2048805/
http://www.car.gr/parts/view/3282378/
http://www.car.gr/parts/view/3021010/
http://www.car.gr/parts/view/3013406/
http://www.car.gr/parts/view/3265856/


Ξεκινα τηλέφωνα

Εννοείς 'πάρε τους δρόμους και τράβα δες τα';:look:

virus
16/10/2014, 15:05
ναι. παρε διευθυνσεις απο το ιντερνετ για μαγαζια με μεταχειρω ανταλακτικα μηχανων και σβαρνα τους δρομους. καλο θαναι να εχεις μετρητα και να ζητας το ιδιο χρωμα με το δικο σου. οταν καποιος δεν εχει παντα θα ρωτας " μηπως ξερεις που θα βρω;" η "εχει κανενας συναδεφος σου;"

υπομονη κι επιμονη και θα βρεις :beer:

amyroukai
16/10/2014, 15:08
Πάντως ρε Βάντα, ένα μανικιούρ και μιά αποτρίχωση την θέλεις ρε μανίτσΟ. Παλιά που μας καλόπιανες με το καζανάκι είχες και νυχάκι και λεπτεπίλεπτο χεράκι, αφέθηκες ρε παιδί μου και έγινες σαν γορίλας, γιατί έτσι; Σουλουπώσου...

Και περαστικά και καλό ψάξιμο.

TROOPER
16/10/2014, 15:10
εγω φοβαμαι οτι αν το φερεις θα θες και βαψιμο.

+1 στο ebay.

Billymuse
16/10/2014, 15:20
Το ενδεχόμενο να το κρατήσεις οπως ειναι το ντεπόζιτο αφου δν έχει διαρροές και ουτε πέταξε χρώμα
για να έχεις προβληματα στο μέλλον και να πάρεις ενα καινούργιο tank cover το σκεύτηκες? Η και πάλι
με το tank cover θα φαίνεται η ζημια? Οταν είχα πέσει και έκανε και εμενα το ντεπόζιτο μια πιο νορμαλ και μιρκότερη
γούβα ναι μεν ήταν στο νεύρο αλλα επειδή καθόταν καλα το cover πανω δε φαίνεται οτι έχει χτυπηθεί..Α! και ειναι και λειτουργικό
και δν έχω πρόβλημα εδω και εναμιση χρόνο με διαρροες και τα σχετικά..

devil's animal
16/10/2014, 15:25
ανταλλακταδικα στο car.gr...
και με παζαρι οταν πας απο κοντα θα το παρεις ακομα φτηνοτερα απ'οτι λεει η αγγελια...

μπορει να πετυχεις την ευκαιρια που να το ειχε στην ναφθαλινη μεσα σε κουβερτα σε υπογειο με 55% υγρασια και 17οC, μπορει να πετυχεις και το τσακισμενο που το εχουν στοκαρει οπως οπως, το εχουν περασει μ'ενα μαυρο σπρεϊ και ετοιμο...

δεν νομιζω να σου κοστισει πανω απο 100€ και θα εχεις και spare το τσακισμενο...

Bowleno
16/10/2014, 15:26
200-250 φουσκωμα/βαψιμο.

350 + φπα καινουργιο


350 + φπα καινούργιο; μόνο; :uplate: και χόνδα κιόλας;; :uplate:

Δεν θέλετε να ξέρετε πόσο πάει του Πήγασου καινούργιο....και άβαφο κιόλας :cry::cry:
Είναι και πλαστικό, άμα φάει τέτοιο χτύπημα είναι και το τέλος.....

sniper
16/10/2014, 16:02
350 + φπα καινούργιο; μόνο; :uplate: και χόνδα κιόλας;; :uplate:

....

Είναι στοκ που έχει μείνει και κάθεται... Ευκαιρία αν θες καινουργιο.

Sapadak
16/10/2014, 18:11
Εννοείς 'πάρε τους δρόμους και τράβα δες τα';:look:

Οχι μωρέ χτύπα 2 τηλεφωνάκια πρώτα, και δες σε καταστήματα στη πρωτεύουσα.
ΑΝ δε βρεις εκειπέρα, τότε εδώ ειναι το φόρουμ να σε βοηθήσει και με την επαρχεία :)

amyroukai
16/10/2014, 18:46
εγώ πάντως ψηφίζω νέο bagster (ή και ούτε καν) και μηδέν έξοδα... Και το fazer έτσι χτυπημένο είναι, από εκείνη την αποφράδα ημέρα προ τριετίας. Άντε και έχασες και 200ml χωρητικότητα, δεν έγινε τίποτα :)

bruno
16/10/2014, 19:33
Θελω να ακουσω τιμη,από αυτόν στην Θηβων,παιζει να θελει περισσοτερα από καινουργιο.Οι περισσοτεροι δεν κατεβαζουν τιμη.Μην βιαστείς,θα το βρεις,ετσι και αλλιως δεν φαινεται.

spyrakos35
16/10/2014, 20:03
εγώ πάντως ψηφίζω νέο bagster (ή και ούτε καν) και μηδέν έξοδα... Και το fazer έτσι χτυπημένο είναι, από εκείνη την αποφράδα ημέρα προ τριετίας. Άντε και έχασες και 200ml χωρητικότητα, δεν έγινε τίποτα :)

+1300

εκτός και αν έχει ριζώσει η ζημιά στον εγκεφαλο....

amyroukai
16/10/2014, 21:35
out of sight, out of mind. Το δικό μου το θυμάμαι μόνο όταν βγάζω το τεπόζιτο για να αλλάξω μπουζί/φίλτρα κλπ και το ξεχνάω μόλις ξαναμπεί επάνω.

Cpt. Haddock
16/10/2014, 23:04
Τι να πω κι εγω δηλαδή που ούτε καν μπαγκστερ ειχα :lol:

VANDA
17/10/2014, 09:37
Δεν θέλω να το αφήσω έτσι.. Και το βλέπω και το χέρι μου πάει εκεί σε κάθε φανάρι. Το μπάγκστερ δεν κάθεται καλά, έχει κενό το ντεπόζιτο από το πλαστικό.. και μου 'χει κάτσει στραβά η φάση.
Το ψάχνω πάντως.. δεν βιάζομαι.

Για πείτε κάτι άλλο. Από τότε που μπήκε η WP πίσω το μηχανάκι έχει χαμηλώσει κάπως και το σταντ του πέφτει λίγο ψηλό, το αφήνει πιο όρθιο από ό,τι πριν. Τι μπορώ να κάνω; Να το πάω κάπου να το κόψουν;

sapila racing
17/10/2014, 09:42
Για πείτε κάτι άλλο. Από τότε που μπήκε η WP πίσω το μηχανάκι έχει χαμηλώσει κάπως και το σταντ του πέφτει λίγο ψηλό, το αφήνει πιο όρθιο από ό,τι πριν. Τι μπορώ να κάνω; Να το πάω κάπου να το κόψουν;

Γι αυτό λοιπόν έγινε..
ΟΚ κόβεται και ξανακολλιέται το σταντ, αλλά το θέμα είναι γιατί χαμήλωσε το μηχανάκι?
Ηθελες να χαμηλώσει, ή προέκυψε? Θεωρητικά με το καταλληλο WP θα ήταν στο ίδιο ύψος ακριβώς όπως και με το μαμα.

VANDA
17/10/2014, 09:50
Γι αυτό λοιπόν έγινε..
ΟΚ κόβεται και ξανακολλιέται το σταντ, αλλά το θέμα είναι γιατί χαμήλωσε το μηχανάκι?
Ηθελες να χαμηλώσει, ή προέκυψε? Θεωρητικά με το καταλληλο WP θα ήταν στο ίδιο ύψος ακριβώς όπως και με το μαμα.

Προέκυψε, Άρη.. αλλά δεν με χάλασε κιόλας αφού πατάω ακόμα καλύτερα, οπότε δεν το έψαξα παραπάνω. 325055

McGyver
17/10/2014, 09:58
Κεντρικό stand έχεις;
Αν ναι, το χρησιμοποιείς;
Αν όχι, γιατί δεν έχεις;

VANDA
17/10/2014, 10:01
Κεντρικό stand έχεις;
Αν ναι, το χρησιμοποιείς;
Αν όχι, γιατί δεν έχεις;

Όχι, γιατί δεν έχω βάλει.

sapila racing
17/10/2014, 10:20
Προέκυψε, Άρη.. αλλά δεν με χάλασε κιόλας αφού πατάω ακόμα καλύτερα, οπότε δεν το έψαξα παραπάνω. 325055

ΟΚ, αλλά γι αυτό έπεσε το μηχανακι.
Οπότε θέλεις πατεντα στο σταντ, αλλιώς πιθανότατα θα ξαναπέσει εκτός κι αν παρκάρεις παντα με τρόπο.!

VANDA
17/10/2014, 10:27
ΟΚ, αλλά γι αυτό έπεσε το μηχανακι.
Οπότε θέλεις πατεντα στο σταντ, αλλιώς πιθανότατα θα ξαναπέσει εκτός κι αν παρκάρεις παντα με τρόπο.!

Ναι, αυτό σκεφτόμουν. Στο ίσιο δεν έχει θέμα, πλαγιάζει αρκετά.. αλλά λίγο ανάποδο να είναι το έδαφος, παραμονεύει τούμπα. Ειδικά στο σημείο που έπεσε, για να κάτσει καλά θα πρεπε να κάνω πέντε-έξι μανούβρες και να το γυρίσω ανάποδα στο ρεύμα. Είναι και κατηφόρα.

STOYBI
17/10/2014, 10:50
Ναι, αυτό σκεφτόμουν. Στο ίσιο δεν έχει θέμα, πλαγιάζει αρκετά.. αλλά λίγο ανάποδο να είναι το έδαφος, παραμονεύει τούμπα. Ειδικά στο σημείο που έπεσε, για να κάτσει καλά θα πρεπε να κάνω πέντε-έξι μανούβρες και να το γυρίσω ανάποδα στο ρεύμα. Είναι και κατηφόρα.

Εαν πλαγιαζει αρκετα στο ισιωμα .......

Αρα δεν εχεις προβλημα στον σταντ......

Αλλα στο sag......

Nα πας εκει που εβαλες το wp να σου ρυθμισουν το sag ωστε το μηχανακι να μην παιζει καρσιλαμα με το βαρος του με την παραμικρη αρνητικη κλιση ( στην απεναντι πλευρα απο εκει που παταει το σταντ.....)


Το διπλο σταντ ξεχνα το......

sniper
17/10/2014, 10:55
Το συγκεκριμενο μηχανάκι είναι κούτσουρο, το κουβαλήσαμε όταν του εφυγε η ταπα των λαδιών στην ετήσια

STOYBI
17/10/2014, 10:59
Το συγκεκριμενο μηχανάκι είναι κούτσουρο, το κουβαλήσαμε όταν του εφυγε η ταπα των λαδιών στην ετήσια

Ας ειναι......

Με νοιαζει οταν το σηκωνεις απο το σταντ ποσο βυθιζετε μονο του η ....

Οταν εναι σταθμευμενο στο ισιιωμα και το σπρωξεις απο το γκριπ ( εσυ οχι πανω στην μηχανη ) τι κενο εχει μεχρι να λειτουργησει η αναρτηση .....;)

sniper
17/10/2014, 11:05
Δεν βυθίζεται, δεν σηκώνεται. Άγαλμα. Αν κάτσεις πάνω κάτι κάνει αλλά επειδή μάλλον έχω 2-3 κιλά παραπάνω απο τον Βαντα μαλλον όταν καθεται αυτος πανω δεν κατεβαίνει καθόλου.

VANDA
17/10/2014, 11:28
Με μπερδέψατε λίγο.
Αυτά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418&p=185894&viewfull=1#post185894) πρέπει να δω; :look:

sniper
17/10/2014, 11:36
Με μπερδέψατε λίγο.
Αυτά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418&p=185894&viewfull=1#post185894) πρέπει να δω; :look:

Ναι, το στατικό sag αρχικά γι αυτό που λέει ο STOΥBIς

STOYBI
17/10/2014, 11:38
Με μπερδέψατε λίγο.
Αυτά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418&p=185894&viewfull=1#post185894) πρέπει να δω; :look:


Στην συγκεκριμενη περιπτωση για το στατικο sag.........

Το μηχανακι σου οταν το σηκωνεις απο το σταντ... ΠΡΟΤΟΥ ανεβεις πανω βυθιζετε λιγο απο μονο του..???

( Nα βυθιζετε λιγο ρωταω οχι να κωλοκαθετε .....)

Εαν ναι.... Αυτα τα 2-3-4 cm ειναι που κανουν την ζημια στην συγκεκριμενη περιπτωση.....

VANDA
17/10/2014, 11:48
Το μηχανακι σου οταν το σηκωνεις απο το σταντ... ΠΡΟΤΟΥ ανεβεις πανω βυθιζετε λιγο απο μονο του..???


Ξέρω γω.. Πάντα ανεβαίνω πριν το σηκώσω. Θα πάω να δω.

Julius
17/10/2014, 11:55
Ξέρω γω.. Πάντα ανεβαίνω πριν το σηκώσω. Θα πάω να δω.

ρε φίλεεεεεεεε χα χα χα αχχα


Θα συμφωνήσω (ξέρω στα @@ σας) με τον Stubi τον καθιστό βούδα. Ακουσε τον, εχει ταλαιπωρήσει πολλά αμορτισέρ και ξέρει!!!!


:a10:

VANDA
17/10/2014, 12:02
ρε φίλεεεεεεεε χα χα χα αχχα


Καλώς τ' αφεντικό.. :rolleyes::lol:

Λοιπόν, MONO TOY δεν το βλέπω να κάθεται καθόλου όταν το σηκώνω από το σταντ. Με μένα πάνω κάθεται 2-3-4cm.

sniper
17/10/2014, 12:04
Πάω στοίχημα ότι θα γυρίσει και θα πεί ότι όταν το σηκώνει απο το stand, το μηχανάκι αντι να βουλιάζει, σηκώνεται και θα σκιστουν διάφορα πτυχία... :look:

Edit : Eγινε γρηγορος..

Julius
17/10/2014, 12:19
Καλώς τ' αφεντικό.. :rolleyes::lol:

Λοιπόν, MONO TOY δεν το βλέπω να κάθεται καθόλου όταν το σηκώνω από το σταντ. Με μένα πάνω κάθεται 2-3-4cm.

:sick:

Άστο όπως είναι με το κάλυμμα που δεν το βλέπεις και ρύθμισε το sag ρε μαν.

Είναι εύκολή και απλή διαδικασία

zannisvel
17/10/2014, 12:19
Εχω ενα φιλο που εχει φαναρτζιδικο για αυτοκινητα και αντικες στην Ελευσινα, αν θελεις μπορω να τον ρωτησω το κοστος για επισκευη και να του δειξω τις φωτογραφιες που αναρτησες.

VANDA
17/10/2014, 12:52
Είναι εύκολή και απλή διαδικασία

:confused:


Εχω ενα φιλο που εχει φαναρτζιδικο για αυτοκινητα και αντικες στην Ελευσινα, αν θελεις μπορω να τον ρωτησω το κοστος για επισκευη και να του δειξω τις φωτογραφιες που αναρτησες.

Φυσικά, αν δεν σου κάνει κόπο, μαζεύω προσφορές.. Ευχαριστώ. :)

STOYBI
17/10/2014, 13:05
:confused:



Αφου ο τυπος ειναι.......Tρια πουλακια καθονταν αστον..... :lol:


Εαν λοιπον δεν εχεις προβλημα με το sag η δεν σου εχουν κοντυνει εστω και ελαχιστα το μηχανακι οταν αλαξες ελατηριο ......

Δεν εχω κατι αλλο να πω.....

Εμενα το τενερε μου ενω γερνει στο σταντ αρκετα ( για ισιωμα μιλαμε παντα ) αρκει ενα ελαφρο σπρωξιμο στο γκριπ με το δαχτυλο για να πεσει απο την αλλη μερια....

Απεφυγε το διπλο παντως ειναι μαρτυριο καθε λιγο και λιγακι να ανεβοκατεβαζεις αυτα τα κιλα....


:wave2:

sniper
17/10/2014, 13:16
...

Απεφυγε το διπλο παντως ειναι μαρτυριο καθε λιγο και λιγακι να ανεβοκατεβαζεις αυτα τα κιλα....


:wave2:

πες μου οτι αστειευεσαι.... πιο μαρτυριο; ενας μοχλός ειναι...

VANDA
17/10/2014, 13:17
:wave2:

Κάτσε ρε φίλε, πού πας; :lol:
Δηλαδή επειδή το μηχανάκι δεν κάθεται μόνο του όταν το σηκώνω από το σταντ καταλήγουμε ότι ΔΕΝ έχω πρόβλημα με το sag?
Το ότι 'ΕΧΕΙ κοντύνει με την αλλαγή' τι το κάνουμε;
Τέλος πάντων για αναρτησά είμαι ή για σιδεροκολλήσεις;

sniper
17/10/2014, 13:19
Μια χαρα είναι το μοτοσακό σου. Μια αλοιφή θες για το ντεπόζιτο και να μάθεις να το παρκάρεις σωστά. (Τώρα αν θες να κοντύνεις λιγο το σταντ, οκ)

McGyver
17/10/2014, 13:23
Απεφυγε το διπλο παντως ειναι μαρτυριο καθε λιγο και λιγακι να ανεβοκατεβαζεις αυτα τα κιλα....


πες μου οτι αστειευεσαι.... πιο μαρτυριο; ενας μοχλός ειναι...

+109 στο Νίκο.

Το διπλό stand στο TA είνα παιχνίδι.
Στο 700άρι ακόμα και στο περίπτερο (που λέει ο λόγος) στο διπλό το έστηνα.

STOYBI
17/10/2014, 13:28
πες μου οτι αστειευεσαι.... πιο μαρτυριο; ενας μοχλός ειναι...

Στα ον οφφ μηχανακια λογο υψους και πιασιματος το θεωρω κουραστικο για σταντ καθε λιγο και λιγακι....

Στο τενερε τουλαχιστον θελει πολυ δυναμη στο ποδι ενω συγχρονως εχει πολυ αχαρο πιασιμο λογο υψουςγια να σηκωθει το μηχανακι..... ( οχι οτι το cappo που ειχα πηγαινε πισω αλλα κυριως λογο κιλων..)

STOYBI
17/10/2014, 13:32
Κάτσε ρε φίλε, πού πας; :lol:
Δηλαδή επειδή το μηχανάκι δεν κάθεται μόνο του όταν το σηκώνω από το σταντ καταλήγουμε ότι ΔΕΝ έχω πρόβλημα με το sag?
Το ότι 'ΕΧΕΙ κοντύνει με την αλλαγή' τι το κάνουμε;
Τέλος πάντων για αναρτησά είμαι ή για σιδεροκολλήσεις;


test πιστευω μια επισκεψη εκει που εβαλες το ελατηριο να παρεις και απο εκει μια γνωμη.....

Δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση στο να πεφτει το μηχανακι σε μια "φυσιολογικη" αρνητικη κλιση απο μονο του.....

Julius
17/10/2014, 13:35
Στα ον οφφ μηχανακια λογο υψους και πιασιματος το θεωρω κουραστικο για σταντ καθε λιγο και λιγακι....

Στο τενερε τουλαχιστον θελει πολυ δυναμη στο ποδι ενω συγχρονως εχει πολυ αχαρο πιασιμο λογο υψουςγια να σηκωθει το μηχανακι..... ( οχι οτι το cappo που ειχα πηγαινε πισω αλλα κυριως λογο κιλων..)


λόγο κιλών λέει ο καστανάς, εγώ πάντως σε θυμάμαι και με το capo...... 200 κιλά ήσουν και τότε ρε :bawl:


Van, μήν κάνεις τίποτα. άστο καλυμμένο και θα το ξεχάσεις μετά απο λίγο. εάν δέν κάθετε καλά το bagster και σακουλιάζει στο σημείο…… βαλε απο κάτω μερικές εφημερίδες και είσαι κομπλέ.

sniper
17/10/2014, 13:39
325075

Julius
17/10/2014, 13:41
325075

Οοοο! Να και η καλλιτεχνική πινελιά λέμε!!!!!
Το μόνο που μένει είναι να μπεί και ο Αντώνης να μας γράψει ένα ποίημα.

STOYBI
17/10/2014, 14:34
λόγο κιλών λέει ο καστανάς, εγώ πάντως σε θυμάμαι και με το capo...... 200 κιλά ήσουν και τότε ρε :bawl:


Van, μήν κάνεις τίποτα. άστο καλυμμένο και θα το ξεχάσεις μετά απο λίγο. εάν δέν κάθετε καλά το bagster και σακουλιάζει στο σημείο…… βαλε απο κάτω μερικές εφημερίδες και είσαι κομπλέ.







Πως να μην με θυμασαι ρε ..... Το μονος σου λαθος και μπερδεμα..... Τοσα ημουν μικτο φορτιο ....... Με το GAS μαζι...!!!! :p

Ναι να το αφησει ετσι ..... Μιλησε ο ανετος ο κιος 7 σελιδες ποστ για ενα βουλιαγματακι στο ντεποζιτο της ανακατασκευης ......:lol:

Van... Να στο δωσει να στο βαψει ο τσουλιος..... Θα εχει πλακα οταν θα βγαζει τις χαρτοταινιες απο το ντεποζιτο.....!!!:lol::lol::lol:

Mlk στο εχω ξαναπει....... Κανει κακο να φτιαχνεις μηχανακια και να τρεχεις με τα ποδια.......:bawl:

filipp0s
17/10/2014, 15:18
Μια χαρα είναι το μοτοσακό σου. Μια αλοιφή θες για το ντεπόζιτο και να μάθεις να το παρκάρεις σωστά. (Τώρα αν θες να κοντύνεις λιγο το σταντ, οκ)

+1100 Κι εγω εχω 2 βαθουλωματα (το ενα εφταιγα, το αλλο οχι) και τωρα δεν με νοιαζει καν (καλα εμενα ειναι και ****δελο και ποτε δεν με ενοιαζε αλλα λεμε τωρα) :lol: :wave2:

VANDA
11/11/2014, 12:07
Το ντεπόζιτο ήρθε στα ίσια του, μένει το βάψιμο. Και η έκπληξη της ημέρας. Φουσκώνοντας, το μαύρο ντεπόζιτο του μαύρου τρανσάλπ μοντέλο 2006 που αγόρασα καινούριο το 2007 πέταξε το χρώμα του και αποκαλύφθηκε ότι από κάτω.. είναι μπλε!

sniper
11/11/2014, 12:13
Το ντεπόζιτο ήρθε στα ίσια του, μένει το βάψιμο. Και η έκπληξη της ημέρας. Φουσκώνοντας, το μαύρο ντεπόζιτο του μαύρου τρανσάλπ μοντέλο 2006 που αγόρασα καινούριο το 2007 πέταξε το χρώμα του και αποκαλύφθηκε ότι από κάτω.. είναι μπλε!

γκουχμκαποιαμαλακιαεχειπαιξειεδωγκουχμ

Edit : HRC blue?

lykourgi
11/11/2014, 12:37
Μήπως το μπλε είναι κάποιο αστάρι;

Αν θέλεις, πες μας και πως φούσκωσε το ρεζερβουάρ.

VANDA
11/11/2014, 12:51
Μήπως το μπλε είναι κάποιο αστάρι;

Αν θέλεις, πες μας και πως φούσκωσε το ρεζερβουάρ.

Μεταλλικά είναι τα αστάρια; :confused: Ο βαφέας πιθανολογεί ότι έφαγε κανα ζόρι στη μεταφορά στον Σαρακάκη και βρήκαν ένα μπλε πρόχειρο, το έβαψαν και του το φόρεσαν.
Τη διαδικασία για το φούσκωμα δεν την ξέρω, δεν ήμουν παρούσα.

sapila racing
11/11/2014, 12:54
Μεταλλικά είναι τα αστάρια; :confused: Ο βαφέας πιθανολογεί ότι έφαγε κανα ζόρι στη μεταφορά στον Σαρακάκη και βρήκαν ένα μπλε πρόχειρο, το έβαψαν και του το φόρεσαν.
Τη διαδικασία για το φούσκωμα δεν την ξέρω, δεν ήμουν παρούσα.

Θυμάμαι οτι εχω ξανακούσει τέτοιο σεναριο στον Σαρακάκη.

sniper
11/11/2014, 12:55
Μεταλλικά είναι τα αστάρια; :confused: Ο βαφέας πιθανολογεί ότι έφαγε κανα ζόρι στη μεταφορά στον Σαρακάκη και βρήκαν ένα μπλε πρόχειρο, το έβαψαν και του το φόρεσαν.
Τη διαδικασία για το φούσκωμα δεν την ξέρω, δεν ήμουν παρούσα.

Aν είχα έναν καλό δικηγόρο θα έκανα πάρτυ....

zannisvel
11/11/2014, 13:15
@Vanda ξεχασα εντελως να ρωτησω το φιλο μου για κοστος. Sorry!!!

lykourgi
11/11/2014, 13:18
Μεταλλικά είναι τα αστάρια; :confused: Ο βαφέας πιθανολογεί ότι έφαγε κανα ζόρι στη μεταφορά στον Σαρακάκη και βρήκαν ένα μπλε πρόχειρο, το έβαψαν και του το φόρεσαν.
Τη διαδικασία για το φούσκωμα δεν την ξέρω, δεν ήμουν παρούσα.

Αρα είδες κανονικό χρώμα.


Θυμάμαι οτι εχω ξανακούσει τέτοιο σεναριο στον Σαρακάκη.

Και εγώ έχω ξανακούσει αντίστοιχα "κόλπα", αλλά σε καινούργια αυτοκίνητα. Και μάλιστα τις επισκευές τις έκαναν και εκτός αντιπροσωπείας.

Απλά ήλπιζα το ΤΑ της VANDA να μην είναι τέτοια περίπτωση.

SHOOTER045
11/11/2014, 14:09
Αρα είδες κανονικό χρώμα.



Και εγώ έχω ξανακούσει αντίστοιχα "κόλπα", αλλά σε καινούργια αυτοκίνητα. Και μάλιστα τις επισκευές τις έκαναν και εκτός αντιπροσωπείας.

Απλά ήλπιζα το ΤΑ της VANDA να μην είναι τέτοια περίπτωση.

Παραγγέλνω το δεύτερο μου rallye με a/c κλπ κλπ
Θα έκανε τότε 3-5 μήνες
Στην εβδομάδα επάνω με παίρνουν τηλέφωνο από την αντιπροσωπεία, - έχουμε ένα ίδιο χρώμα, χωρίς a/c ,ακυρωμενη παραγγελία είπαν.
- κράτα το έρχομαι
Πήγα το πήρα, και μετά από 4-5 μηνες όπως το έπλενα, διαπίστωσα ότι το εμπρός αριστερό φτερό ήταν διαφορετικό χρώμα ποίο ανοιχτό, το πήγα σε φίλο λαμαρινα και όντως ήταν αλλαγμένο και ξαναβαμενο, τούς πήρα τηλ και μου είπαν ότι έτσι ήρθε, ότι το χτύπησε ο μεταφορέας - νταλικέρης - και κάτι τέτοια, άκρη δεν εβγαλα.
btw και το δικό μου ΤΑ από κάτω είναι μπλε, και δεν είναι ασταρι....

McGyver
11/11/2014, 14:35
btw και το δικό μου ΤΑ από κάτω είναι μπλε, και δεν είναι ασταρι....

Λογικό, δεν υπήρχαν 700άρια Transalp με λευκό τεπόζιτο όταν τα πήρατε...

catmaster
11/11/2014, 16:53
Μεταλλικά είναι τα αστάρια; :confused: Ο βαφέας πιθανολογεί ότι έφαγε κανα ζόρι στη μεταφορά στον Σαρακάκη και βρήκαν ένα μπλε πρόχειρο, το έβαψαν και του το φόρεσαν.
Τη διαδικασία για το φούσκωμα δεν την ξέρω, δεν ήμουν παρούσα.

συνήθως με ηλεκτροπόντα και τράβηγμα γίνεται η επισκευή
η αγορά του τρανσαλπ όταν έγινε το παρέλαβες απο τα κεντρικά, η από εξουσιοδοτημένο του υποδικτυου ;;

spyrakos35
11/11/2014, 17:42
Mail στη honda europe και japan με φωτο και κοινοποιηση στον σαρακακη και στον συνηγορο του καταναλωτη..... Με φωτο εννοειται.....

catmaster
11/11/2014, 17:55
Aν είχα έναν καλό δικηγόρο θα έκανα πάρτυ....


Mail στη honda europe και japan με φωτο και κοινοποιηση στον σαρακακη και στον συνηγορο του καταναλωτη..... Με φωτο εννοειται.....

καλά εντάξει ... μη φάτε ψήνει σούπα ο εισαγωγέας (πόσα χρόνια πριν το πήρε ο βάντας το μηχανάκι είπαμε ;; )

toyar
11/11/2014, 18:29
οταν παραλαμβανεις υπογραφεις οτι ολα ειναι οκ και τελος
μετα απο 7 χρονια το τεποζιτο μπορει να εχει πιο πολλα χερια χρωμα κι απο αντιτορπιλικο
εχουν πουληθει αυτοκινητα γρατζουνισμενα, χτυπημενα ακομα και πλυμμηρισμενα..............

spyrakos35
11/11/2014, 19:47
καλά εντάξει ... μη φάτε ψήνει σούπα ο εισαγωγέας (πόσα χρόνια πριν το πήρε ο βάντας το μηχανάκι είπαμε ;; )

να γιατί gs....

:owned:

sniper
11/11/2014, 19:54
καλά εντάξει ... μη φάτε ψήνει σούπα ο εισαγωγέας (πόσα χρόνια πριν το πήρε ο βάντας το μηχανάκι είπαμε ;; )

Και τι σημασία έχει; Μα τι λέτε; Αγοράζεις κούτα κάτι και γισα τον χ-ψ λόγο σου αλλάζουν κάτι. Αν δεν στο πούνε είναι φάουλ! Ας είναι και καλυτερο αυτό που έβαλαν επάνω.
Παιρνεις μια ωραία ένορκη κατάθεση απο αυτόν που σου έφτιαξε το ντεπόζιτο ότι το χρώμα από κάτω ήταν άλλο από αυτό που γράφει η άδεια (μην ξεχνάμε ότι το χρώμα στο ντεπόζιτο δηλώνει και το χρώμα στην άδεια) και κάνεις ένα εξώδικο κι αν δεν έχεις ανταπόκριση, τότε συνεχίζεις με μήνυση.

Ας έχουν περάσει και 200 χρόνια.

spyrakos35
11/11/2014, 19:58
Και τι σημασία έχει; Μα τι λέτε; Αγοράζεις κούτα κάτι και γισα τον χ-ψ λόγο σου αλλάζουν κάτι. Αν δεν στο πούνε είναι φάουλ! Ας είναι και καλυτερο αυτό που έβαλαν επάνω.
Παιρνεις μια ωραία ένορκη κατάθεση απο αυτόν που σου έφτιαξε το ντεπόζιτο ότι το χρώμα από κάτω ήταν άλλο από αυτό που γράφει η άδεια (μην ξεχνάμε ότι το χρώμα στο ντεπόζιτο δηλώνει και το χρώμα στην άδεια) και κάνεις ένα εξώδικο κι αν δεν έχεις ανταπόκριση, τότε συνεχίζεις με μήνυση.

Ας έχουν περάσει και 200 χρόνια.

απορείς ακόμα γιατί τρώμε φάπα και λέμε και ευχαριστώ?

taisteal
11/11/2014, 19:59
Και πως θα αποδειξεις οτι δεν το εβαψες εσυ;;

spyrakos35
11/11/2014, 20:04
Και πως θα αποδειξεις οτι δεν το εβαψες εσυ;;

κοίτα να δεις....

αν η χονΔα είναι σοβαρή εταιρεία (που δεν είναι), θα ζητήσει το ρεζερβουάρ για να το ελεγξει..... φίλος με μπεμβέ, σε μηχανική βλάβη στο σασμάν, του το αλλάξανε και το ζήτησε η μπεμβέ στη γερμανία για έλεγχο....

τζι ές δεν έχεις? τι αγχώνεσαι, σώθηκες λέμε....

bruno
11/11/2014, 20:14
κοίτα να δεις....

αν η χονΔα είναι σοβαρή εταιρεία (που δεν είναι), θα ζητήσει το ρεζερβουάρ για να το ελεγξει..... φίλος με μπεμβέ, σε μηχανική βλάβη στο σασμάν, του το αλλάξανε και το ζήτησε η μπεμβέ στη γερμανία για έλεγχο....

τζι ές δεν έχεις? τι αγχώνεσαι, σώθηκες λέμε....
Βέβαιος..και οσο καιρο θα του κανουν ελενγχο (στην Honda ντε)θα δωσουν και μηχανακι εξυπηρετηση πελατων!:lol:

spyrakos35
11/11/2014, 20:52
Βέβαιος..και οσο καιρο θα του κανουν ελενγχο (στην Honda ντε)θα δωσουν και μηχανακι εξυπηρετηση πελατων!:lol:

όταν η φάπα πέφτει από ψηλά, είναι εκπληκτικό το πώς αλλάζουν κάποιες συμπεριφορές... ;)

αλλά πρέπει πρώτα να το δοκιμάσεις, ναι?

sniper
11/11/2014, 21:25
Και πως θα αποδειξεις οτι δεν το εβαψες εσυ;;

Ότι τι; Ότι το αγόρασες μπλε και το έβαψες μαύρο ή ότι σου πούλησε κάποιος επίσημος διανομέας της Η ένα μηχανάκι ΜΑΥΡΟ με μπλε ντεπόζιτο και το έβαψες εσύ μαυρο;

Αντιλαμβάνεστε τι ρωτάτε ή πίνετε;

taisteal
11/11/2014, 21:32
Η αληθεια ειναι οτι δεν πινω γενικα..
Οταν δουλευα σε αντ/πεια αυτοκινητων,πολλα αυτοκινητα ερχονταν χτυπημενα και τα φτιαχναμε εμεις και τα παραδιδαμε..
Οταν ο ιδιοκτητης την επαιρνε γραμμη τη βρωμοδουλεια,οσο και να το ετρεχε στο τελος δεν δικαιωνοταν.
Αυτο εννοω.

catmaster
11/11/2014, 22:10
Ότι τι; Ότι το αγόρασες μπλε και το έβαψες μαύρο ή ότι σου πούλησε κάποιος επίσημος διανομέας της Η ένα μηχανάκι ΜΑΥΡΟ με μπλε ντεπόζιτο και το έβαψες εσύ μαυρο;

Αντιλαμβάνεστε τι ρωτάτε ή πίνετε;

εμείς τι πίνουμε ;;

τι λες ρε παλικάρι μ ;;

για να την ενδιαφέρει την εταιρία πρέπει να αποδείξεις ότι υπάρχει δόλος από πλευράς της

και η απάντηση στη συγκεκριμένη φάση είναι :
" πήρες το μηχανάκι κομπλέ μαύρο κύριε βάντα , το στούκαρες μόνος σου (φτου φτου) και βρήκες ενα μεταχειρισμένο βαμμένο και επισκευασμένο ρεζερβουάρ που απο κάτω ήταν μπλέ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΓΑΤΟΝΙ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΥΡΙΑ HONDA ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΑΥΡΟ "

με απλά λόγια @@ θα πάρεις :wave2:

bruno
11/11/2014, 22:27
όταν η φάπα πέφτει από ψηλά, είναι εκπληκτικό το πώς αλλάζουν κάποιες συμπεριφορές... ;)

αλλά πρέπει πρώτα να το δοκιμάσεις, ναι?

Μιλαμε για την συγκεκριμενη περιπτωση,όχι γενικα.;)

virus
11/11/2014, 22:36
και λεω γω τωρα.....


αν μπορουσε ο βαντας να παει με τον αριθμο πλαισιου στο υπ συγκοινωνιων η τελωνειο και να ρωτησει για τα τελη ταξινομησης με τι χρωμα εισηχθηκε στην ελλαδα το συγκεκριμενο μηχανακι.

bruno
11/11/2014, 22:48
Bαση του αριθμου πλαισιου,βρισκει τι χρωμα είναι.

daz
11/11/2014, 23:01
Αν θέλεις να το φέρεις πάλι στο σωστό ύψος αντί να κόψεις το σταντ άλλαξε αυτά.

326865

Μετά θα μπορείς να ρυθμίσεις σωστά και το sag.

Καλά ξεμπερδέματα με το ρεζερβουάρ.

daz
11/11/2014, 23:03
Άραγε όλα τα χοντα έχουν το σωστό χρώμα κάτω απ' αυτό που γράφει η άδεια? :D