PDA

View Full Version : Honda CBF 600S 06 θέματα



Ieronymous
18/10/2014, 19:45
Καλησπερα

Νεος κατοχος μτχ CBF 600 (τωρα αν ειναι S δεν θυμαμαι ειναι παντως με ABS και καρμπυρατερ).
Η αγορα εγινε με ανταλλαγη του cbf 250 που χα (απιστευτο μηχανακι δεν καταλαβαινει τιποτα) απο γνωστο καταστημα που καποτε επαιρνες μηχανη και σε εντυνε ολοκληρο κα ιτωρα σε γδυνει. Αν και χρονια αναβατης με διαφορα μηχανακια την απτησα με αυτη ντην αγορα μιας κα ικατι πρεπει να ψιλλιαζεσαι οταν ακους μοντελο 06 κα ι28 χιλαιδες χλ μονο!!!!
Τελικα η ανταλλαγη εγινε εδωσα και το ακτιτις παραπανω (εχει εγγυηση μηχανικα μονο 1 μηνα !!!!) Μ ε το που το καβαλησα κα ιμπορεσα να κανω αρκετα μεγαλυτερτη βολτα απο οτι στο test drive των 800 μετρων (επειδη δεν ειχε ασφαλεια δηθεν καλα ΔΟΚ δεν ειχε...anyway) ακουγα διαφορους θορυβους και τ οτιμονι να κανει κρακ κρακ ακομα και σε μικρη επιταχυνση. Επισηςενιωθα και αυτο παραμενει ακομα μικρους γουργουρισμους κατω απο τα ποδωτηρια και σε λιγες ειτε πλολλες στροφες με σταθερο τογκαζι (καλα στις υψηλες στροφες κανει μασαζ σε ολο το κορμι απο τις δονησεις) Να μην σας τα πολυλογω μεσω ονοματος του προηγουμενου χρηστη απο το ΚΤΕΟ κα ιψαξιματος απο 11888 και fb βρηκα ολους τους χρηστες με το ιδιο ονομα κα ιβουαλα τον βρηκα και προθυμο να μου πει τι εχει - ειχε το μηχανακι. Για αρχδη 70.800 χλμ και οχι 28 , ωρα γαι αλλαγη σε ρουλεμαν τιμονιου και αλυσιδογραναζων + λαδια φιλτρο λαδιου υγρα φρενων σχεδον αυτα αν θυμαμαι καλα.


Το παω σε δικο μου μαστορα μου επιβαιβεωνει τις υποψιες μου παω πισω και με επιμονη τον καταφερνω μου αλλαζει ρουλεμαν κα ιαλυσιδα γραναζια αλλα ΟΧΙ πισω τακακι που δεν ειχε καν (επισης ειχε αλλη δισκοπλακα και οχι μαμα) γιατι λεει ανεβηκε το κοστος (απο κατι που πρεπε ινα το χε ηδη ετοιμο). Anyway του λεω να τα φταιξε ιολα ακομα και μπουκαλες σε καλιμπρα που θελαν λιγο κα ιερχεται ο λογαριασμος 300αρου.

Περνανε λιγες μερες και καθε φορα που βαζα μπρος πατουσα προοδευτικα φρενο κα ιαφου σταματουσα ενα περιεργ ογουργουρισμα σαν να μιλαει ανθρωπος με βραχνη φωνη λογο βρασιματος. Του το παω μου λεει μαλλον τεντωτηρας. Παραλληλα πετυχαινω κα ιενα Post εδω με το ιδιο θεμ α και μαλσιτα στα ιδια χλμ και σας ρωταω. Υπαρχε ιαλλος λογος που θα μπορουσε να προκαλει αυτους τους τριγμους οχ ιαπαραιτητα μεταλικους κατω απο τα ποδια και στα 2 κα ιη μηχανη να μην μπορεις να την ευχαριστηθει κανεις σε καμια!!!!! ταχυτητα?

Αυτα τα ολιγα συγνωμη αν το τραβηξα λιγο το θεμα αλλα ειπα να γινω οσο ππιο διευκρινιστικος γινοταν

ΥΓ1 Αν καποιος δεν καταλαβε για ποια γνωστη αλυσιδα μιλαω κα ιθελει να μαθει ας μου στειλει πμ αν και ειναι γνωστη για τα μαγαζια της Μεσογειων / Θησεως / Μιχαλακοπουλου και καπου αλλου. Απο μαγαζι με κυρος μετατραπηκε σε χωρο ανταλλαγης μηχανων χωρις να ενδιαφερεται για την κατασταση αυτων παρα μονο για το μετεπειτα κερδος.

ΥΓ2 Αν καποιος με εμπειρια στην μηχανη αυτη μπορει να συναντηθουμε να μου πει και μια γνωμη ειναι ευπροσδεκτος.

Ευχαριστω

Pan (dvs)
18/10/2014, 19:57
Χωρις πλακα,εγω θα πηγαινα μια βολτα απο τον εισαγγελεα.







Καλο κουραγιο.

theofilos888
18/10/2014, 20:00
Κριμα ρε φιλαρακι! Εχω το ιδιο μηχανακι του 04 χωρις abs και δεν εχω κανενα προβλημα. Κριμα.

taisteal
18/10/2014, 20:02
Πηγαινε το σε εναν καλο μηχανικο που εμπιστευεσαι,κοιταξτε το εξονυχιστικα,φτιαξε οτι πρεπει για να ειναι σωστο,
πληρωσε ενα τσουχτερο ποσο υποθετω,και καλες βολτες.

catmaster
18/10/2014, 21:04
Καλησπερα

Νεος κατοχος μτχ CBF 600 (τωρα αν ειναι S δεν θυμαμαι ειναι παντως με ABS και καρμπυρατερ).
Η αγορα εγινε με ανταλλαγη του cbf 250 που χα (απιστευτο μηχανακι δεν καταλαβαινει τιποτα) απο γνωστο καταστημα που καποτε επαιρνες μηχανη και σε εντυνε ολοκληρο κα ιτωρα σε γδυνει. Αν και χρονια αναβατης με διαφορα μηχανακια την απτησα με αυτη ντην αγορα μιας κα ικατι πρεπει να ψιλλιαζεσαι οταν ακους μοντελο 06 κα ι28 χιλαιδες χλ μονο!!!!
Τελικα η ανταλλαγη εγινε εδωσα και το ακτιτις παραπανω (εχει εγγυηση μηχανικα μονο 1 μηνα !!!!) Μ ε το που το καβαλησα κα ιμπορεσα να κανω αρκετα μεγαλυτερτη βολτα απο οτι στο test drive των 800 μετρων (επειδη δεν ειχε ασφαλεια δηθεν καλα ΔΟΚ δεν ειχε...anyway) ακουγα διαφορους θορυβους και τ οτιμονι να κανει κρακ κρακ ακομα και σε μικρη επιταχυνση. Επισηςενιωθα και αυτο παραμενει ακομα μικρους γουργουρισμους κατω απο τα ποδωτηρια και σε λιγες ειτε πλολλες στροφες με σταθερο τογκαζι (καλα στις υψηλες στροφες κανει μασαζ σε ολο το κορμι απο τις δονησεις) Να μην σας τα πολυλογω μεσω ονοματος του προηγουμενου χρηστη απο το ΚΤΕΟ κα ιψαξιματος απο 11888 και fb βρηκα ολους τους χρηστες με το ιδιο ονομα κα ιβουαλα τον βρηκα και προθυμο να μου πει τι εχει - ειχε το μηχανακι. Για αρχδη 70.800 χλμ και οχι 28 , ωρα γαι αλλαγη σε ρουλεμαν τιμονιου και αλυσιδογραναζων + λαδια φιλτρο λαδιου υγρα φρενων σχεδον αυτα αν θυμαμαι καλα.


Το παω σε δικο μου μαστορα μου επιβαιβεωνει τις υποψιες μου παω πισω και με επιμονη τον καταφερνω μου αλλαζει ρουλεμαν κα ιαλυσιδα γραναζια αλλα ΟΧΙ πισω τακακι που δεν ειχε καν (επισης ειχε αλλη δισκοπλακα και οχι μαμα) γιατι λεει ανεβηκε το κοστος (απο κατι που πρεπε ινα το χε ηδη ετοιμο). Anyway του λεω να τα φταιξε ιολα ακομα και μπουκαλες σε καλιμπρα που θελαν λιγο κα ιερχεται ο λογαριασμος 300αρου.

Περνανε λιγες μερες και καθε φορα που βαζα μπρος πατουσα προοδευτικα φρενο κα ιαφου σταματουσα ενα περιεργ ογουργουρισμα σαν να μιλαει ανθρωπος με βραχνη φωνη λογο βρασιματος. Του το παω μου λεει μαλλον τεντωτηρας. Παραλληλα πετυχαινω κα ιενα Post εδω με το ιδιο θεμ α και μαλσιτα στα ιδια χλμ και σας ρωταω. Υπαρχε ιαλλος λογος που θα μπορουσε να προκαλει αυτους τους τριγμους οχ ιαπαραιτητα μεταλικους κατω απο τα ποδια και στα 2 κα ιη μηχανη να μην μπορεις να την ευχαριστηθει κανεις σε καμια!!!!! ταχυτητα?

Αυτα τα ολιγα συγνωμη αν το τραβηξα λιγο το θεμα αλλα ειπα να γινω οσο ππιο διευκρινιστικος γινοταν

ΥΓ1 Αν καποιος δεν καταλαβε για ποια γνωστη αλυσιδα μιλαω κα ιθελει να μαθει ας μου στειλει πμ αν και ειναι γνωστη για τα μαγαζια της Μεσογειων / Θησεως / Μιχαλακοπουλου και καπου αλλου. Απο μαγαζι με κυρος μετατραπηκε σε χωρο ανταλλαγης μηχανων χωρις να ενδιαφερεται για την κατασταση αυτων παρα μονο για το μετεπειτα κερδος.

ΥΓ2 Αν καποιος με εμπειρια στην μηχανη αυτη μπορει να συναντηθουμε να μου πει και μια γνωμη ειναι ευπροσδεκτος.

Ευχαριστω

Αυτά τα μαγαζιά εδώ και χρόνια κοροϊδεύουν τον κόσμο δεν είναι πρόσφατο φαινόμενο οπότε αυτά τα περί κύρους είναι κουραφέξαλα - λαμόγια είναι τελεία και παύλα

αν θες τη γνώμη μου μπορείς να ζητήσεις αντιστροφή πώλησης και να απαιτήσεις τα χρηματά σου στο ακέραιο

αρκεί να μπορείς (προφανώς με μάρτυρα τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ο οποίος θα δεχθεί να σε βοηθήσει) να αποδείξεις ότι έχουν αλλαχτεί τα χιλιόμετρα και υπάρχει ΔΟΛΟΣ και εξαπάτηση αφού εσένα δεν σε ενημέρωσε κανείς για τα πραγματικά χλμ της μοτοσυκλέτας . και πολλά άλλα μπορείς να απαιτήσεις αλλά αν δεν θες να το τραβήξεις μακριά το θέμα , ζήτα τα χρήματά σου και φύγε

αν θέλεις και μια γνώμη για τη μηχανή σου και είσαι Αθήνα πέρνα να ρίξω μια ματιά να σου πω πέντε πράγματα . Υπό κανονικές συνθήκες είναι πολύ αξιόπιστα μηχανάκια τα Cbf ... τώρα αν στο δικό σου δεν έχει γίνει σωστή συντήρηση (κάτι διάβασα και για καλύμπρα στα μπροστινά - απαράδεκτο )



γενική συμβουλή για όλους : πάντα μα πάντα το όχημα (μηχανάκι η αυτοκίνητο) πρέπει να ελέγχεται από μηχανικό εμπιστοσύνης σας αν είναι μεταχειρισμένο .... και αν σας λένε ότι δεν γίνεται να πάει αλλού γιατί πχ είναι ανασφάλιστο , πληρώστε κάτι σε μηχανικό να πάει ο ίδιος να το ελέγξει .. αν και στο μηχανικό αρνηθούν την δοκιμή φεύγετε επιτόπου ...

toyar
18/10/2014, 21:56
εγω παντως το συγκεκριμενο μαγαζι δεν θυμαμαι ποτε να ειχε κυρος:(

Ieronymous
18/10/2014, 23:38
Αυτά τα μαγαζιά εδώ και χρόνια κοροϊδεύουν τον κόσμο δεν είναι πρόσφατο φαινόμενο οπότε αυτά τα περί κύρους είναι κουραφέξαλα - λαμόγια είναι τελεία και παύλα

αν θες τη γνώμη μου μπορείς να ζητήσεις αντιστροφή πώλησης και να απαιτήσεις τα χρηματά σου στο ακέραιο

αρκεί να μπορείς (προφανώς με μάρτυρα τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ο οποίος θα δεχθεί να σε βοηθήσει) να αποδείξεις ότι έχουν αλλαχτεί τα χιλιόμετρα και υπάρχει ΔΟΛΟΣ και εξαπάτηση αφού εσένα δεν σε ενημέρωσε κανείς για τα πραγματικά χλμ της μοτοσυκλέτας . και πολλά άλλα μπορείς να απαιτήσεις αλλά αν δεν θες να το τραβήξεις μακριά το θέμα , ζήτα τα χρήματά σου και φύγε

αν θέλεις και μια γνώμη για τη μηχανή σου και είσαι Αθήνα πέρνα να ρίξω μια ματιά να σου πω πέντε πράγματα . Υπό κανονικές συνθήκες είναι πολύ αξιόπιστα μηχανάκια τα Cbf ... τώρα αν στο δικό σου δεν έχει γίνει σωστή συντήρηση (κάτι διάβασα και για καλύμπρα στα μπροστινά - απαράδεκτο )



γενική συμβουλή για όλους : πάντα μα πάντα το όχημα (μηχανάκι η αυτοκίνητο) πρέπει να ελέγχεται από μηχανικό εμπιστοσύνης σας αν είναι μεταχειρισμένο .... και αν σας λένε ότι δεν γίνεται να πάει αλλού γιατί πχ είναι ανασφάλιστο , πληρώστε κάτι σε μηχανικό να πάει ο ίδιος να το ελέγξει .. αν και στο μηχανικό αρνηθούν την δοκιμή φεύγετε επιτόπου ...


Να τον κυνηγησω δυσκολο τωρα γιατι ηδη του το εχω παει για αν ααλλξει αλυσιδα του πα για τα χλμ οτι το εμαθα κα ιαπλα εσκυψε το κεφαλι κα ιειναι σαν να το αποδεχτηκα την στιγμη που τη ναφησα να την φτιαξει κα ιτην ξαναπηρα. Θα παω ομως ξανα γιατι ειναι μεσα στην εγγυηση της μηχανικης λειοτυργιας η καδενα και ο τεντωτηρας και μετα απο αυτο αν μου δωσει τα ανταλλακτικα ουτε καν να μου τα βαλει δεν θελω δεν χρεαιζεται καν να τον ξαναδω η να πατησω στο μαγαζι του. Δεν μου ειναι καθολου δυσκολου να του το παιξω ιστορια και τσαμπουκα σχεδον να τον απειλησω να το παρει πισω αλλα θα το κανα αν θεωρουσα οτι ημουν απειρος και με ξεγελασε. Αν το παω δικαστικος το μον που θα καταφερω θα ναι να χασω 1-2 χροναι στο περιμενε για τη νεκδικαση της υποθεσης και ναι μπορει να παρω κα ιπαραπανω απο οτι εδωσαζ για την μηχανη αλλα ουτε αυτο με ενδιαφερει. Συνπως απλα θελω να την διορθωσω γιατι σανβ μηχανη μου αρεσει.

vaska
19/10/2014, 08:33
Κάτι δεν κατάλαβα ή γέρασα και το χάνω.

Σου αρέσει σαν μηχανή και είσαι πρόθυμος να φας την κοροϊδία στα μούτρα να βάλεις και το χέρι βαθιά στην τσέπη για να επισκευάσεις κάτι το οποίο σου πούλησαν και κατάφωρα σε κορόϊδεψαν. Καλά τα λέω??
Αν τα λέω καλά, με συγχωρείς αλλά εσύ και όλοι όσοι σκέφτονται και πράττουν όπως εσύ, δίνετε χώρο σε αυτού του είδους τα μαγαζιά και μην κάνετε κανένα παράπονο. Υπάρχουν γιατί υπάρχετε και σας κοροϊδεύουν γιατί το ανέχεστε.

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου και αφού είχα εξασφαλίσει με νομικά αποδεκτό τρόπο τα λεγόμενα του προηγούμενου ιδιοκτήτη, θα του έβαζα το μηχανακι που μου πούλησε στον πάτο του φίλε.

Απλά όμορφα κι ωραία. Και μηχανάκια σαν και αυτο που γουστάρεις, άπειρα. Δεν είναι δα και κανένα σπάνιο. Βρες κάποιο που η εμφανισή του ν' ανταποκρίνεται στην ηλικία του, πλήρωσε κι έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σου και βουρ.

Ήμαρτον πια με τα κελεπούρια 7ετίας μα λίγα χλμ και φυλασσόμενα σε γκαράζ, που τα είχανε παππούδες και δεν τα έσκιζαν.

toyar
19/10/2014, 10:08
το δικο μου μηχανακι ειναι του 07 και εχει 24000 αυτο δε σημαινει οτι λεω ψεματα
ουτε ομως αν λεω αληθεια αποκλειεται σε αυτα τα χλμ να το εχω κανει ρημαδι
αρκει να το αφησω με τα ιδια λαδια καμμια 15αρια χιλιαδες και να το πηγαινω ολη μερα τσιτα
η αγορα του μεταχειρισμενου ειναι διαχρονικα δυσκολη και σημερα περναμε και δυσκολη εποχη οικονομικα
γι αυτο ποτε αγορα σε αγνωστο μηχανακι χωρις τη γνωμη και τον ελεγχο απο εμπειρο και εμπιστο μαστορα κι ας τον πληρωσουμε και δυο καφασια μπυρες
οσο για το μαγαζι δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μπορει εκει μεσα να υπαρχει σωστο μηχανακι προς πωληση:(

Pan (dvs)
19/10/2014, 10:19
Κάτι δεν κατάλαβα ή γέρασα και το χάνω.
...............
Ήμαρτον πια με τα κελεπούρια 7ετίας μα λίγα χλμ και φυλασσόμενα σε γκαράζ, που τα είχανε παππούδες και δεν τα έσκιζαν.

Καλα καταλαβες και αυτοι που κοροιδευουνε τον κοσμο ακομη καλυτερα.
Στηριζονται στην ανοχη μας και κανουνε περιουσιες στην πλατη μας.

spyrakos35
19/10/2014, 10:21
Εγω θα το πω αλλιως ...

ΣΗΜΕΡΑ που καθε ευρω μετραει, πρεπει να δειχνουμε ΜΗΔΕΝΙΚΗ ανοχη

sam4g
19/10/2014, 10:29
Συμφωνώ απόλυτα με αυτα που σου λένε οι παραπάνω... Επίσης δεν εχει μονο ένα μήνα εγγύηση... Ειναι υποχρεωμένος απο το νόμο για 6 μήνες να σου παρέχει εγγύηση καλής λειτουργίας. Είτε ειναι έμπορος είτε ιδιώτης...

catmaster
19/10/2014, 10:51
Συμφωνώ απόλυτα με αυτα που σου λένε οι παραπάνω... Επίσης δεν εχει μονο ένα μήνα εγγύηση... Ειναι υποχρεωμένος απο το νόμο για 6 μήνες να σου παρέχει εγγύηση καλής λειτουργίας. Είτε ειναι έμπορος είτε ιδιώτης...

ποιος νόμος γράφει περί εγγύησης σε περίπτωση πώλησης από ιδιώτη ;;

Pan (dvs)
19/10/2014, 10:56
ποιος νόμος γράφει περί εγγύησης σε περίπτωση πώλησης από ιδιώτη ;;


Kαπου νομιζω οτι το εχω διαβασει και αυτο.
Πρεπει ομως να αποδειξεις οτι ενω γνωριζε το προβλημα δεν σε ενημερωσε.Ισως υπογραφοντας ενα προχειρο συμφωνητικο κατα την αγοραπωλησια.Δυστυχως δεν ειμαι απολυτα σιγουρος,αλλα θα προσπαθησω να το βρω.

sam4g
19/10/2014, 10:57
Δεν ξέρω να σου πω άρθρο και παράγραφο αλλα ένα τηλ στην προστασία καταναλωτή θα σε κατατοπίσει... Οποιαδήποτε σου πουλάει κατι σου παρέχει και εγγύηση καλής λειτουργίας. Εκτός βέβαια αν υπάρχει ενημέρωση για την οχι καλή κατασταση και υπάρχει συμφωνία του αγοραστή...

SHOOTER045
19/10/2014, 11:45
javascript:;Kαπου νομιζω οτι το εχω διαβασει και αυτο.
Πρεπει ομως να αποδειξεις οτι ενω γνωριζε το προβλημα δεν σε ενημερωσε.Ισως υπογραφοντας ενα προχειρο συμφωνητικο κατα την αγοραπωλησια.Δυστυχως δεν ειμαι απολυτα σιγουρος,αλλα θα προσπαθησω να το βρω.
Αν το βρεις πες το και σε εμένα
Με ενδιαφέρει για τον δικό μού με το τρανσαλπ

catmaster
19/10/2014, 12:07
Αν το βρεις πες το και σε εμένα
Με ενδιαφέρει για τον δικό μού με το τρανσαλπ

Για αυτό μιλάω ρε παιδιά μην γράφουμε αν δεν το ξέρουμε 100%... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εγγύηση για πώληση από ιδιώτη σε ιδιώτη από όσο γνωρίζω ...

και είναι άλλο να αποδείξω ότι υπάρχει ΔΟΛΟΣ και πατήσω εκεί πάνω για ακύρωση αγοράς και άλλο να υπογράφω κάτι που δεν στέκει ούτε λογικά αλλά ούτε και νομικά

δηλαδή για παράδειγμα έχω εγώ ενα παπί που είναι καθαρό , το πουλάω σε ένα τύπο και αυτός του βγάζει τα μάτια και μετά από ένα μήνα γυρνάει και απαιτεί διάφορα ...

πάμε καλά δηλαδή ;;

το γράφω και το ξαναγράφω μήπως το καταλάβουμε : ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΛΟΣ είτε μαγαζί είναι είτε ιδιώτης και κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη με εναν έλεγχο από μηχανικό και κάπως ησυχάζουμε

xarisiero
25/10/2014, 01:58
Αν κατάλαβα, που μάλλον κατάλαβα δηλ. για ποια γνωστή αλυσίδα μιλάμε....Προσωπική εμπειρία, Βάζω αγγελία το παλιό V-strom και πάνω στο δίωρο χτυπάει το τηλ. απο το συγκεκριμένο μαγαζί. Γεια σου μου λέει φερε το μηχανάκι από εδώ με τα χαρτιά του να το πάρω αμέσως. Αιφνιδιάστηκα αλλά πήγα. Το παίρνει λοιπόν ο τύπος βόλτα ένα τετράγωνο γυρνάει και μου λέει το παίρνω με ένα σκόντο 300Ε......Το μηχανάκι μοντέλο 2007 με 57.000 όμορφα, φυσιολογικά και ντόμπρα χλμ....Μα του λέω δυο ώρες αγγελία και κόψιμο 300Ε δεν παίζει...Και μου αρχίζει το παραμυθάκι.....ξέρεις λίγο ακούγεται εδώ λίγο θέλει αυτό(αρχ@@@) και το θεϊκό έχεις και πολλά χλμ λέει......Εμείς θα το φτιάξουμε 25.000χλμ και θα φύγει γιατί ο Ελληνας είναι μλκς και δεν παίρνει κάτι πάνω από 30.000 χλμ....Πήρα το μηχανάκι κ εξαφανίστηκα ,,τελικά πουλήθηκε 3 μέρες μετά κανονικά κ εύκολα στα λεφτά του χωρίς κανένα πρόβλημα......

Υ.γ. Μήπως τελικά την αγορά και την ζήτηση την φτιάχνουμε μονοί μας??(χωρίς εννοείται να θέλω να δικαιολογήσω κανένα λεχριτοκοπριτη) .....:wave2: