PDA

View Full Version : Aprilia RS50



AntonisMAK
20/10/2014, 22:12
Χαίρεται, μιας και σε ένα μήνα θα έχω δίπλωμα για 50cc, αυτήν την στιγμή έχω ένα kymco super 9 αλλά σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο μάλλον, το Aprilia RS50, πιστεύω πως για αρχή είναι αρκετά καλό, έχω όμως ακούσει και άσχημα πράγματα για την aprilia, όποιος έχεις ας μου πει τις εντυπώσεις του, ή να μου προτείνεται κάποιο άλλο 50cc αλλά όχι scooter και παπί...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

7Tolis
21/10/2014, 00:45
Τι εχεις ακουσει για την aprilia δηλαδη;

kostakis125
21/10/2014, 01:00
ολα τα διχρονα στριτακια πλεον φορανε το ιδιο μοτερ minarelli και ειναι καλα σχολεια για να μαθεις αλλα θα παιδευεσαι οταν βαζεις δικαβαλο

SHOOTER045
21/10/2014, 01:22
DT 50

motomaniac
21/10/2014, 02:33
ολα τα διχρονα στριτακια πλεον φορανε το ιδιο μοτερ minarelli και ειναι καλα σχολεια για να μαθεις αλλα θα παιδευεσαι οταν βαζεις δικαβαλο

οχι ολα τελικα. τα απριλια μετα το 2008 φορανε ενα derbi μοτερ που ειναι αντιγραφη του aprilia am6. και αυτα βεβαια καλα ειναι. εμεις εχουμε δυο με κομμενο στροφαλο. σαν πρασσο. αλλα και παλι θα το προτεινα. αν ειναι ομως πριν το 2007-8 μοντελο ακομα καλυτερα. εχει και μεγαλυτερη πληθωρα ανταλακτικων και βελτιωσεων.


DT 50

σιγα τον ταφο ρε.. αμα ειναι για τετοιο παλιο ας προτεινες crm 50 που ειναι κλασεις ανωτερο.. και μια στατιστικη που εκανα τελευταια.

πιρουνια διαμετροι
dt50 27mm
crm 50 31mm (ή 33 ξεχναω κιολας)
aprilia sx 50 sm 41mm κι αντε γεια.. οσο το παλιο cbr μου εχει το σκασμενο.. οσο το TTR250 Shooter Μητσο! καλα το dt εντελως παρωχημενο και σε κινητηρα και φρενα..

kostaskk
21/10/2014, 03:59
dt= μαλλον το ποιο αξιόπιστο, το παιρνεις αν εχεις σκοπο να το κρατισεις 10+ χρονια σε ολα τα αλλα ειναι υποδεέστερο (βέβαια το βρίσκεις και στην ποιο χαμηλή τιμη ή οποια μπορει να ειναι και 300 ευρω) για εναν αγρότη που θελει να πηγαινει να δει τα προβατα και να μην ασχοληθει με κατι εκτος απο βενζίνη και λαδι ειναι καλη λυση, για εναν νεο δεν ξερω. (γνωστος μου το ειχε παρει για 150 ευρω και το ξέσκιζε για χρονια χωρις βλαβη

aprilia rs δεν πάει χωμα,δεν ανεβαινει πεζοδρόμια-σκαλοπατια-δεν κανει αλματα, δεν κανει σουζες, δεν ξεκινάει εύκολα και δεν εχει μανιβελα. επισης ολίγον ζημιάρικο
[δυσλειτουγριες με μιζα και οργανα,η πισω αναρτηση ισως γινει σώβρακο μετα απο 2-3 χρονια,διαφορες παπαριτσες του στιλ αν ειναι λιγο στραβομενο το σταντ δεν παιρνει μπρος λογο υπερχείλισης στο καρμπ)
δεν στρίβει ουτε φρεναρει καλύτερα απο ενα motard,ουτε και ελεγχεται οσο ευκολα ενα motard στην πολη(βλεπε τιμόνια,κοψιμο,κεντρο βαρους,μηκος,θεση αναβατη) αν πεσει κατω αυτοματος κανεις ζημια πολλών ευρω (κατι πλαστικακια η aprilia τα χει 200 ευρα+ θα παθεις πλακα αν δεις τιμες) και το συνολο τις πτώσης μπορει ανετα να περασει τα 500, το rs εχει μεγαλη τελικη ταχυτητα για 50αρι (αν του εχεις εξάτμιση και γραναζι περι τα 105km/h) και ειναι απο τα ποιο ομορφα

aprilia sx το εχω 6 χρόνια (2008 μοντελο). για εμενα το καλύτερο απο ολα. τα κανει ολα καλα με τις λιγοτερο δυνατες ζημιες, και ισως το καλητερο στα γκαζια [εκτος τελικές που νικάει το rs]
εχω περασει crypton x, το χω βαλει παντου εχω κανει τα παντα και εχει περασει τα πάνδεινα, ακομα και χωρις συντηριση και χρηση στα ορια για πολυ καιρο αυτο με 'πηγαινε'
αρκετα οικονομικό με πολυ καλες αναρτήσεις και πολυ δυνατο εμπρος φρενο, σχετικα καλη ποιοτητα υλικων παντου
(εκτος απο κεντα δισκοπλακων που σκουριαζουν,το 2007 μοντελο ξεθοριαζει σχετικα ευκολα τα πλαστικα του)
οπως και να εχει μετα τα 5+ χρονια αρχίζουν να βγαινουν βλαβουλες και καπου εκει θελει ενα γενικο μαζεμα
απο βλαβες μπορει να σου χαλασει τα Πηνεια (130 ή 160 ευρω) ή να κοψει τις κατω βασεις μοτερ αν το υπερκυβισεις (τις κολλάς)
εχουν αναφερθει δυσλειτουργειες στο ψηφιακο οργανο (που ειναι και ακριβέστατο) και ενος φιλου μου βάρεσε μπιέλα
κατα τα αλλα αντε καμια μικροβλαβη να βγαλει οχι τιποτα ακριβό
το 08 φαινετε ποιο αξιόπιστο, ενας φιλος μου ολιγον ασχετος που το έπλυνε 2-3 φορες στα 5 χρονια και δεν αλλαξε κατι αλλο απο οσο θυμαμαι και το παρατουσε εξω του αντεξε αρκετα χρόνια, τελικα πηρε νερα το μοτερ λογο διαρροης απο το ψηγειο και σκουριασαν ολα μεσα

derbi εχει εκδόσεις που καινουρια ξεκινουσαν απο 1800 και εφταναν μεχρι 3400 ευρω για εμενα λιγο υποδεέστερα απο τα aprilia, αλλα πανω κατω στα ιδια.
ενα παλιο που ηξερα ή πισω αναρτιση εγινε σώβρακο και δεν πηγαινε οπως επρεπε ενω τα πλαστικα ειχαν ξεθοριασει
ενα των 3400 ευρω που ηξερα αγορασμενο καινουριο εσβηνε στα καλα καθουμενα μονο του χωρις λογο, ποτε δεν βρέθηκε η αιτια
ενα drd που ηξερα πηγαινε καλα (οχι οσο το δικο μου) αλλα εσπασε, τριξιμο στην πισω αναρτηση η οποια πηρε την κατω βολτα σιγα σιγα, μεγαλη καταναλωση μετρια ποιοτητα πλαστικων, μετριες ζημιες

cpi,paugeot,rieju τα χειρότερα τις κατηγορίας με πολλες πολλες ζημιες και με τα λιγοτερα γκαζια (τιμη καινουριου 1800 αν θυμαμαι καλα)
ολη μερα συνεργειο, μπορει να βγαλει βλαβη παντου, τα πλαστικα πολυμεριζονται και ξεθωριάζουν γρηγορα, το μοτερ ειναι παλιας σχεδιασης και σε συνδιασμο με αυτη την εξατμιση δεν παει βημα (cdi) ζητιμα να δεις ποτε πανω απο 60km/h
χαλια ηλεκτρικα,μοτερ,πλαισια,τροχοι και γενικα τα παντα

στα περισσοτερα motard αν πεσεις κατω απλα θα γδαρθει λιγο το πατακι και η ακρη του τιμονιου (ισως και η μπουκαλα), τα πλαστικα οχι,στα aprilia τουλαχιστον
επισης το aprilia sx 2007 μοντελο μπορει να τρυπισει ψυγειο λογο του βεντιλατερ που ενδεχεται να ακουμπαει στο ψυγειο

325335
325336
325337
το δικο μου μετα απο 6 χρονια, 5+ πτωσεις και πανω απο 60.000 χιλιομετρα (δεν ξερω ποσα ακριβος το κοντερ μου πλεον γραφει καπου στις 98.000 χιλιομετρα)

notakos600
21/10/2014, 08:53
Αχ, παλιές αγάπες τα δίχρονα πενηντάρια.
Εγώ το 1988 είχα αγοράσει μεταχείρω, 60.000 δραχμές το BETA 50 MX, απίθανο μηχανάκι στα δικά μου μάτια τότε.
Τελικά όταν μετά από πολλά-πολλά χρόνια αγοράζεις μηχανή τα πενηνταράκια πάντα σου φέρνουν στο μυαλό όμορφες και γλυκές αναμνήσεις.

325338

SHOOTER045
21/10/2014, 13:16
οχι ολα τελικα. τα απριλια μετα το 2008 φορανε ενα derbi μοτερ που ειναι αντιγραφη του aprilia am6. και αυτα βεβαια καλα ειναι. εμεις εχουμε δυο με κομμενο στροφαλο. σαν πρασσο. αλλα και παλι θα το προτεινα. αν ειναι ομως πριν το 2007-8 μοντελο ακομα καλυτερα. εχει και μεγαλυτερη πληθωρα ανταλακτικων και βελτιωσεων.



σιγα τον ταφο ρε.. αμα ειναι για τετοιο παλιο ας προτεινες crm 50 που ειναι κλασεις ανωτερο.. και μια στατιστικη που εκανα τελευταια.

πιρουνια διαμετροι
dt50 27mm
crm 50 31mm (ή 33 ξεχναω κιολας)
aprilia sx 50 sm 41mm κι αντε γεια.. οσο το παλιο cbr μου εχει το σκασμενο.. οσο το TTR250 Shooter Μητσο! καλα το dt εντελως παρωχημενο και σε κινητηρα και φρενα..

Αφού δεν πρότεινες tdr 50 πρέπει να έχεις πυρετό

AntonisMAK
21/10/2014, 15:10
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,
7Tolis, έχω ακούσει ότι η aprilia δεν είναι αξιόπιστη και βγάζει συνέχεια προβλήματα
kostaskk, το RS φίλε με τρελαίνει σαν ομορφιά, το μηχανάκι το θέλω για να κάνω την "δουλεία" μου, να το "ανοίγω" λιγάκι, θέλω να έχει και τελική γιατί πολλές φορές θα διανύω περί τα 30 χλμ και θέλω τουλάχιστον να πηγαίνω άνετα με 90,αλλά μέχρι εκεί, δεν το θέλω για να πηγαίνω ούτε στο Βουνό, ούτε να κάνω άλματα, ούτε σούζες, ούτε να το βαράω κόφτες κλπ :) , το σκέφτομαι πάρα πολύ για το RS γιατί μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ, βέβαια λόγο οικονομικών θέλω να το πάρω μεταχειρισμένο αλλά φοβάμαι γιατί όταν έχει περάσει από έναν 16χρονο, που θα το βαρούσε κόφτες κλπ θα θέλει να βάλω κι αλλά χρήματα για να το φτιάξω, βλέπω όμως ότι ακόμα και μεταχειρισμένα τα RS είναι γύρω στα 1500 ευρώ, από αυτά που μου προτείνεται μου άρεσε λιγάκι το Aprilia sx, αλλά εγώ κολλημένος στο RS, για το Derbi gpr 50, τι έχετε να πείτε; και πως το συγκρίνεται με το RS;

GFawkes
21/10/2014, 15:17
Aprilia Δαγκωτο

ειναι φοβερο μηχανακι και ας ειναι μονο 50 cc

ειναι πραγματικη μοτοσυκλετα....!!!

χτυπα το!

AntonisMAK
21/10/2014, 15:28
GFawkes, έχεις το RS? αν ναι, πες μου κάποια πράγματα σχετικά με αυτό

Πάντως στο car.gr τα RS που έχει δεν τα βλέπω και το καλόσυντηρημένα ενώ έχω βρει 2-3 derbi gpr 50 που φαίνονται πολύ καλά και με λίγα χιλιόμετρα!!!

GFawkes
21/10/2014, 15:33
To τελευταιο μου 50αρι το αγορασα το 1983..... :rolleyes:

Αλλα το RS ειναι εξαιρετικο μηχανακι.
Και το derbi gpr 50 επισης...πολυ καλο και θα το καβαλουσα ανετα
(αυτο δεν ξερω αν θα χαιροταν με τα 100 κιλα μου!!!!)

kostaskk
21/10/2014, 15:54
αφου σου αρεσει χτυπα το με υπομονη ισως βρεις καποιο κοντα στα 1000 ευρω.
πχ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5620944/

βεβεια τι 'δουλεια' θελεις να κανεις με αυτο δεν καταλαβα.
ακομα η διαφορα τελικης αναμεσα σε aprilia sx 50 και rs 50 δεν ξεπερναει τα 5 χιλιομετρα.

επισης στα 90km/h δεν θα πηγαινεις ανετα,το μοτερ θα δουλευει σχεδον τερμα άλλωστε για 50αρι μιλάμε

παντος τα 30 χιλιομετρα συνεχομενα τα εχουν ανετα πιστευω (υδρόψυκτα)
ειχα κανει μεχρι και 160 χιλιομετρα χωρις σταση

AntonisMAK
21/10/2014, 16:15
Πριν αγοράσω, θα το ψάξω παρά πολυ...
Ειμαι ανάμεσα στο derbi gtp και στο rs...
Το μηχανάκι, το θελω για να κινούμαι μέσα στην πόλη και που και που και σε κανενα χωριό εδώ διπλα(10-20χλμ)
Ξερεται ποσο καίει; Δεν βρίσκω κατι στο Ίντερνετ που να το λεει, για το rs125 το δίχρονο ξερω οτι καίει 6lt/100χλμ

SHOOTER045
21/10/2014, 16:24
Άμα μπορέις και έχεις δίπλωμα για 125 θα προτείνω πάλι DT125 εκείνο το σκούρο μπλέ κάτι 200αρια της εποχής τα είχε για πρωινό
Η tzr 125











btw η κα@λα πληρώνεται

AntonisMAK
21/10/2014, 17:36
Θα βγάλω δίπλωμα για 50cc, για 125 δεν μπορώ λογο ηλικίας, δεν παίρνω 125cc για να έχω ήσυχη την συνείδηση μου σχετικά με τον νομο..

motomaniac
22/10/2014, 15:56
Αφού δεν πρότεινες tdr 50 πρέπει να έχεις πυρετό

καιπου θα το βρει ρε? ασε που τα ζητανε για χρυσαφι.. ειπαμε καλο αλλα... αλλιως θα προτεινα και τζμ 50.. :p


Aprilia Δαγκωτο

ειναι φοβερο μηχανακι και ας ειναι μονο 50 cc

ειναι πραγματικη μοτοσυκλετα....!!!

χτυπα το!

ετσι!!!


Άμα μπορέις και έχεις δίπλωμα για 125 θα προτείνω πάλι DT125 εκείνο το σκούρο μπλέ κάτι 200αρια της εποχής τα είχε για πρωινό
Η tzr 125











btw η κα@λα πληρώνεται
ποια 200αρια μωρε? ουτε για πλακα... tzr ναι.. εχει απο αρκετες εως πολλες διαφορες με τα δτ αναλογως την χρονολογια. και τα πουλανε αρκετα φτηνα..

SHOOTER045
22/10/2014, 20:22
Ένα τετοιο ενός φίλου είχε ξεπαρταλιασει, κάτι ΚΜΧ/ kdx200

motomaniac
22/10/2014, 23:45
Ένα τετοιο ενός φίλου είχε ξεπαρταλιασει, κάτι ΚΜΧ/ kdx200

για ΚΑΝΕΝΑΝ λογο Μητσο. εχουμε DT125 στην οικογενεια. κι ειδικα σε σχεση με το kdx παιζει και το dt200 να κραταει κυαλι.. εκτος κι αμα το φιλαρακι σας ειχε μυστικα.. ;)

SHOOTER045
22/10/2014, 23:58
ηταν σκουρο μπλε
με κιτρινα γραμματα
δισκο εμπρος/ταμπουρο πισω
ειχε ερθει απο βελγιο
αυτα
θυμαμαι οτι το οδηγησα και πηγαινε ασυνηθιστα δυνατα για 125

motomaniac
23/10/2014, 02:30
ηταν σκουρο μπλε
με κιτρινα γραμματα
δισκο εμπρος/ταμπουρο πισω
ειχε ερθει απο βελγιο
αυτα
θυμαμαι οτι το οδηγησα και πηγαινε ασυνηθιστα δυνατα για 125

καλα το σκισαμε παλι το νημα του παιδιου αλλα τα βελγικα κιολας ηταν κομμενα νομιζω σε επιδοσεις.