PDA

View Full Version : Ιταλία-Ελλάδα Σημειώσατε 1



AntonisZx
20/10/2014, 23:36
Καλησπέρα από την όμορφη Ιταλία! Παρότι αρκετό καιρό στο φόρουμ.. είναι μόλις η δεύτερη φορά που γράφω... στο θέμα μας λοιπόν!
Εδώ και σχεδόν ένα μήνα έχω έρθει λοιπόν στην Ιταλία για σπουδές...Διάφορες παρατήρησα αρκετές από την πρώτη στιγμή που πάτησα το πόδι μου εδώ σε σχέση με την Ελλάδα (πόσο μάλλον με την Ρόδο που εμένα) όχι μόνο στην καθημερινότητα των ανθρώπων αλλά και στην συμπεριφορά τους στην οδήγηση...Εννοώντας: στην Ρόδο έτσι και έκανες την προσπάθεια να περάσεις απέναντι σε πολυσύχναστο δρόμο !!που έχει διάβαση!! Εκτός από το ότι παίζεις την ζωή σου κορόνα γράμματα μην σε πατήσουμε θα εισεπραττες την κλασική λέξη του Έλληνα οδηγού "που πας ρε μ@@κα" ... αντίθετα εδώ πέρα στην Ιταλία.. βρίσκεσαι στην άκρη του δρόμου και κάνεις πως πας να περάσεις απέναντι, ο οδηγός του αμαξιού θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να σταματήσει..εάν σου παραβιάσει την προτερεότητα κιόλας.. Μπορεί να σου λέει συγνώμη μέχρι αύριο.. και πάντα σε όλες τις περιπτώσεις ο πεζός αλλά και ο ποδηλάτης έχουν πάντα προτερεότητα!!
Κάτι άλλο που παρατήρησα εδώ πέρα είναι ότι δεν έχω πετύχει ακόμα οδηγό μηχανακιου/μηχανής που να οδηγάει χωρίς κράνος η στολή.. σε αντίθεση με την Ρόδο που τα πιτσιρίκια απαιτούν μηχανάκι από 13-14 χρονών και οδηγούν πάντα χωρίς κράνος μην τυχών και χαλάσει το μαλλί...
Αυτά είχα να πω παιδιά.. συγνώμη αν κούρασα κάποιους με το μεγάλο ποστ αλλά forgive me!! 2η φορά είναι που γράφω σε φόρουμ :)

7Tolis
20/10/2014, 23:39
Ετσι είναι όντως.Μια φορα που βρεθηκα στη Ρώμη,μου έκανε εντύπωση αυτο με τις διαβάσεις των πεζών.

AntonisZx
20/10/2014, 23:50
Και δεν είναι μόνο οι διαβάσεις.. είναι γενικά η όλη παιδεία τους..πχ. έχει στοπ; θα σταματήσει τελείως,θα ελέγξει και θα φύγει,ακόμα και αν δεν έρχεται άλλο όχημα ... όχι θα έχει στοπ ...θα ελέγξει από μακρυά και αν δεν έρχεται κανένας θα περάσει... ή αν έρχεται κάποιος θα προσπαθήσει να σταματήσει τελευταία στιγμή..

Bob_o_mastoras
21/10/2014, 00:09
Kαι σκεψου Αντωνη οτι η Ιταλια ειναι απο τα μερη που οδηγουν ψιλοχαλια και επικινδυνα σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη. Περιμενε και θα δεις καφριλες και εκει αν κινεισαι στο δρομο.
Αμα πας πιο βορεια ή πιο δυτικα δεν θα πιστευεις στα ματια σου.

Καλα να περασεις στα ξενα! :beer:

SHOOTER045
21/10/2014, 00:21
Kαι σκεψου Αντωνη οτι η Ιταλια ειναι απο τα μερη που οδηγουν ψιλοχαλια και επικινδυνα σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη. Περιμενε και θα δεις καφριλες και εκει αν κινεισαι στο δρομο.
Αμα πας πιο βορεια ή πιο δυτικα δεν θα πιστευεις στα ματια σου.

Καλα να περασεις στα ξενα! :beer:

Δεν ξέρει από Αμοργό
Πες του πως περνάτε απέναντι με ταβλες από τις στέγες η με σχοινιά απ τα μπαλκόνια

Hell_Rider
21/10/2014, 00:21
Ετσι είναι όντως.Μια φορα που βρεθηκα στη Ρώμη,μου έκανε εντύπωση αυτο με τις διαβάσεις των πεζών.

ετσι ειναι και στα Τρικαλα..στις διαβασεις σταματανε ολοι !!!!

Bob_o_mastoras
21/10/2014, 00:44
Δεν ξέρει από Αμοργό
Πες του πως περνάτε απέναντι με ταβλες από τις στέγες η με σχοινιά απ τα μπαλκόνια

Πες τα! Δες εδω τι περναμε για να περασουμε ενα δρομο!!
https://www.youtube.com/watch?v=VXhjrXPIqDM
:lol::lol:
Καλο ε;;;

SHOOTER045
21/10/2014, 00:51
Καλά το ψιλιαστικα ότι το παρκούρ ανακαλύφθηκε στην αρχαία Αμοργό....

Bob_o_mastoras
21/10/2014, 00:53
:lol::lol:
Αρχαιο εθιμο γνωστο ως παρκουριον! Μετα το πηραν οι Γαλλοι και το παιζουν εξυπνοι!!!

McGyver
21/10/2014, 06:28
Καλά, οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή ή Βαλκανική χώρα και να βάλεις αντί της Ιταλίας το ίδιο είναι...

Μέχρι και στο Βουκουρέστι, όταν περπατούσα, το "κοιτάω μήπως έρχεται αυτοκίνητο για να διασχίσω το δρόμο" δεν υπήρχε στο μυαλό μου.
Πάλι καλά που δε μου έγινε συνήθειο και περπατάω ακόμα...

Στη Βαρσοβία, τα παιδιά έρχονταν στο γραφείο λες και πήγαιναν σε track day και άλλαζαν στα αποδυτήρια των γραφείων.

vardis
21/10/2014, 07:37
Εδώ στα Χανιά να δείτε τι γίνεται στις διαβάσεις. Τόχουν τα νησιά φαίνεται. Εχει πλάκα όταν είμαι με το παπί και παραχωρώ προτεραιότητα σε κανένα πεζό, με κοιτάει σαν νάχω πρόβλημα. Πάντως κι εμένα μου έκανε εντύπωση στο Μπρασόφ στη Ρουμανία που είναι μια υπέροχη πόλη, στο ιστορικό κέντρο που έχει κάτι δρομάρες απίστευτες με πλάτος 20+ μέτρα στις διαβάσεις κάποιοι πεζοί μας τα έχωναν, και στην αρχή δεν καταλάβαινα γιατί, βλέπετε είχα άλλη γνώμη για τη Ρουμανία επειδή είναι Βαλκάνια κι έτσι. Μετά κατάλαβα πόσο πίσω είμαστε σ' αυτό το θέμα τουλάχιστον.

Eversman
21/10/2014, 07:41
ετσι ειναι και στα Τρικαλα..στις διαβασεις σταματανε ολοι !!!!

Για να μην λέμε μόνο τα άσχημα ... όντως στα Τρίκαλα, η παραχώρηση προτεραιότητας σε διάβαση πεζών, είναι ολοκληρωτικά σεβαστή. Το είδα και δεν το πίστευα. Εύγε Τρικαλινοί :beer:

soter3gm
21/10/2014, 08:03
Καλά μιλάμε για τα αυτονόητα και φυσικά στο εξωτερικό οι πεζοί έχουν προτεραιότητα μόνο εδώ στη τριτοκοσμική χώρα είναι στο έλεος του Θεού όπως και τόσα άλλα πράγματα πού είναι στη τύχη από το που πάει το καράβι μέχρι το αν θα ζήσει η αν θα πεθάνει ένας άνθρωπος με την αδιαφορία των γιατρών
Αυτό το μπου.... Λέγετε Ελλάδα φίλε μου και διστηχος αν δεν το καταλάβουμε πως εμείς την κάναμε έτσι καί πρέπει να την φτιάξουμε πάλι από την αρχή προβλεπω να την κάνουνε οι περισοτεροι σαν και εσένα μόνιμα εκεί έξω

Pan (dvs)
21/10/2014, 08:05
Για να μην λέμε μόνο τα άσχημα ... όντως στα Τρίκαλα, η παραχώρηση προτεραιότητας σε διάβαση πεζών, είναι ολοκληρωτικά σεβαστή. Το είδα και δεν το πίστευα. Εύγε Τρικαλινοί :beer:

Το ειδα προσφατα και δεν το πιστευα.
Ενα μπραβο στους Τρικαλινους ,που κανουν το αυτονοητο.

endopandou
21/10/2014, 08:15
Διαβάσεις-προτεραιότητες πεζών στην Ελλάδα :giggle:

Διαμελίστηκε άνθρωπος μπροστά στα μάτια μου σε διάβαση (με διαγράμμιση πεζών, χωρίς φανάρι) στην Ποσειδώνος από αυτοκίνητο που κινούταν με 100-120+ (σας θυμίζει κάτι?) και ο οδηγός κατέβηκε επιμένοντας πως δεν έφταιγε γιατί δεν έπρεπε να περάσει ο πεζός δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Στο δικαστήριο βέβαια προσγειώθηκε...
Όχι πείτε, είμαστε απαίδευτοι or what?

Τις προάλλες ζήσαμε με κάποιους ακόμα απο εδώ μέσα εμπειρία ζωής σε άλλο ιντερνετικό καφενείο που δεν θα κουραστώ να τη λέω.
Κάποιος έγραψε πόσο ωραίο είναι αφού έχεις πιει τα ποτάκια σου το βράδυ να βγάζεις βόλτα τη μηχανή και να την ξεζουμίζεις. Ζαλισμένος... Στην μεγαλούπολη...
Οι περισσότεροι υπερασπιζόντουσαν με σθένος την ελευθερία του ως άτομο και ως μοτοσικλετιστή και προπηλάκισαν σχολιαστή που ''τόλμησε'' να κατηγορήσει την κίνηση.
(είναι προφανές δε, πως επιθυμούσαν να δικαιολογήσουν ανάλογες συμπεριφορές των ιδίων και όχι του τάδε που το έγραψε)
σημ. Αυτά γράφτηκαν από ευφυείς ανθρώπους

Ποια Ευρώπη και ποια Βαλκάνια παίδες; Μόνο γεωγραφικά ανήκουμε εκεί. Ψωρόμαγκες στα λόγια είμαστε, οι πράξεις είναι για τους άλλους, τα κορόιδα.
Φιλελεύθεροι για την πάρτη μας, πουριτανοί για τους άλλους.
We live our myth in Greece :rolleyes:

Pan (dvs)
21/10/2014, 08:26
............

Κάποιος έγραψε πόσο ωραίο είναι αφού έχεις πιει τα ποτάκια σου το βράδυ να βγάζεις βόλτα τη μηχανή και να την ξεζουμίζεις. Ζαλισμένος... Στην μεγαλούπολη...
Οι περισσότεροι υπερασπιζόντουσαν με σθένος την ελευθερία του ως άτομο και ως μοτοσικλετιστή και προπηλάκισαν σχολιαστή που ''τόλμησε'' να κατηγορήσει την κίνηση.
(είναι προφανές δε, πως επιθυμούσαν να δικαιολογήσουν ανάλογες συμπεριφορές των ιδίων και όχι του τάδε που το έγραψε)
σημ. Αυτά γράφτηκαν από ευφυείς ανθρώπους

:

Και ποιος ειπε οτι ,ο δολοφονος απο προθεση,ειναι ευφυης?

endopandou
21/10/2014, 08:34
Και ποιος ειπε οτι ,ο δολοφονος απο προθεση,ειναι ευφυης?
Στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ευφυή άτομα. Ίσως με αδυναμία να διαχειριστούν τη συγκεκριμένη πράξη τους... αλλά σε γενικές γραμμές ευφυή έως ευφυέστατα.

TROOPER
21/10/2014, 10:33
καλα χαλαρωστε λιγακι...

ναι τις διαβασεις τις σεβονται. ναι κρανος φορανε (αλλο που στα σκουτερ ειναι κατι τζετ του κωλου), αλλα σε γενικες γραμμες μια χαρα καγκουρες ειναι και οι ιταλοι ;)

giannis21
21/10/2014, 11:28
άμα κατέβεις καμιά βολτίτσα προς Νάπολη..μην δια νοηθείς να περάσεις καμιά διάβαση χωρίς να κοιτάξεις πρώτα..;)

Ζεύκας
21/10/2014, 11:30
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για Ευρώπη αλλά εμένα σαν πεζό γραμμένο με είχαν.

Και εξηγούμαι:
-Όταν ο δρόμος που ήθελα να διασχίσω είχε σχετικά πολύ κίνηση, δεν υπήρχε περίπτωση να σταματήσει κανείς.
-Όταν ο δρόμος είχε μέτρια σχεδόν κανείς.
-Με λίγη κίνηση αρκετοί σταματούσαν.

cosgili
21/10/2014, 11:40
άμα κατέβεις καμιά βολτίτσα προς Νάπολη..μην δια νοηθείς να περάσεις καμιά διάβαση χωρίς να κοιτάξεις πρώτα..;)

To επιβεβαιώνω μιας και το 10 έκανα οδοιπορικό Καλαβρία-Απουλία-Σικελία και δεν τολμάς να περάσεις δρόμο ούτε για αστείο. Αυτομάτως έχει ανοίξει παράθυρο, και έχεις φάει ιταλικό καντήλι:bawl:

endopandou
21/10/2014, 14:11
Στη Νάπολη δεν είναι που κορνάρουν στον πρώτο να φύγει με κόκκινο φανάρι αν δεν έρχεται κανείς απ την άλλη?
Είναι μια ελπίδα δε λέω, ένας στόχος. Έχουμε ένα σκαλί ακόμα να κατέβουμε ως έθνος :tooth:

McGyver
21/10/2014, 14:18
άμα κατέβεις καμιά βολτίτσα προς Νάπολη..μην δια νοηθείς να περάσεις καμιά διάβαση χωρίς να κοιτάξεις πρώτα..;)


To επιβεβαιώνω μιας και το 10 έκανα οδοιπορικό Καλαβρία-Απουλία-Σικελία και δεν τολμάς να περάσεις δρόμο ούτε για αστείο. Αυτομάτως έχει ανοίξει παράθυρο, και έχεις φάει ιταλικό καντήλι:bawl:

Magna Graecia (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1)

Τυχαίο;
Δε νομίζω...

peterTHErider
21/10/2014, 14:23
απλα να προσθεσω πως δεν ειναι μονο θεμα παιδειας και καλης συμπεριφορας το να παραχωρεις προτεραιοτητα στους πεζους στις διαβασεις αλλα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ απο το νομο!σαν την απο δεξια προτεραιοτητα!
πολυ θα ηθελα καποια στιγμη να δω κλησεις και για αυτο το λογο!

SHOOTER045
21/10/2014, 15:20
Συνηθίζω να δίνω προτεραιότητα σε διαβάσεις
Και το έχω πληρώσει δυο φορές ( με ΙΧ ) μια Μοτο μια με αυτο .
Την μια με έριξε κάτω κουτακιας πού χάζευε και μού είπε ότι αφού δεν έχει στοπ γιατι σταματησα
Την δεύτερη ντελιβερας σταμάτησε στον προφυλακτήρα μου, λέγοντας λίγο πολύ τα ίδια
Σιχαίνομαι ομως τούς αγ@μητους μαλάκες, που σε μια διάβαση με χαζογκομενες σταματάνε από χιλιόμετρα, και στην επόμενη παρακάτω στον παππού με την γιαγιά και στην μαμά με το καροτσάκι, σφυρίζουν αδιάφορα

stynikop
22/10/2014, 09:43
Δυστυχως, καπως ετσι ειναι...

KAWAMANRIDER
22/10/2014, 10:41
δεχομαι οτι στις χωρες τους μπορει η νομοθεσια να ειναι αυστηρη , να τους εχουνε μαντρομενους και ισως καποιοι να σεβονται πραγματικα τους υπολοιπους στον δρομο ,

αλλα απ'οτι εχω δει οι τουριστες καλοκαιρι σε νησια τοσα χρονια , οχι δεν υπολογιζουν τους αλλους αλλα ειναι ακρως επικινδυνοι πρωτιστως για τον εαυτο τους , το εχω ξαναγραψει , ξεπερνουν και τον μεγαλυτερο ελληνα αρχικαγκουρα , δεν μιλαμε για καγκουριες στον δρομο αλλα για πραγματικη παρανοια , ακομα και σε σημεια που ως επι το πλειστον οι ελληνες τουριστες και ντοπιοι οδηγοι προσεχουν , οι ξενοι τουριστες περνανε διχως αυριο :mad:

την "παιδεια" τους μαλλον την ξεχνανε καπου στον δρομο πριν ερθουν εδω για τις διακοπες τους και προφανως με βουρδουλα ειναι σωστοι στις χωρες τους

SHOOTER045
22/10/2014, 10:44
Ότι λέει ο καβαμαν από πάνω

tsompanis
22/10/2014, 10:50
Να προσθεσω για την ιταλια,οτι η βορεια δεν εχει ουδεμια σχεση με την νοτια.η μια ειναι ευρωπη και η αλλη αφρικη.στην ναπολη που αναφερθηκε,δεν υπαρχει σχεδον ουτε ενα αυτοκινητο που να μην εχει γρατζουνιες βαθουλοματα κ.λ.π χαχαχα
να βρεθεις στη ναπολη χωρις gps και να ψαχνεις με την μηχανη για το ξενοδοχειο ειναι απο μονο του μια οδυσσεια!
Στην βορεια ιταλια ομως ιδιως κοντα στα συνορα νομιζεις πως εισαι αυστρια

Pan (dvs)
22/10/2014, 13:54
Χρονια τωρα...


σταματαω για να δωσω προτεραιοτητα σε δυο πιτσιρικα.Την ιδια στιγμη νταυραντιμενος καγκουρας παει να με προσπερασει με χιλια.Περασε αναμεσα απο τα δυο παιδια.Ακομη το θυμαμαι και τρελαινομαι.Κοντεψε να τα κανει κομματια και ουτε σταματησε το κ@λοπαιδο.

Απο τοτε,καθε φορα που δινω προτεραιοτητα ,σιγουρευομαι πρωτα οτι με καταλαβε και αυτος που ακολουθει.

akis_trevor
22/10/2014, 14:02
Απο τοτε,καθε φορα που δινω προτεραιοτητα ,σιγουρευομαι πρωτα οτι με καταλαβε και αυτος που ακολουθει.

+1 στον πανο...πριν αφησουμε καποιον να περασει κλπ κλπ,τσεκαρουμε καθρεφτη,μπορει ο αλλος απο πισω να ερχεται με δαγκωμενη ταυτοτητα.
κατα τα αλλα,οταν δεν φορανε κρανη,οταν προσπαθουν με το ετσι θελω να χωθουν,οταν γραφουν στα @@ τους τους γυρω τους κλπ,προτεραιοτητα δεν δινω,ακομα κι αν ειναι το πιο σωστο/ευκολο..

AntonisZx
22/10/2014, 14:14
Όντως εγώ βρίσκομαι στην βόρεια Ιταλία (φερραρα μεριά ) και όλοι όσοι οδηγούν εδώ έχουν πραγματικά "τα μυαλά τους στο κεφάλι τους "... οσο για τους καγκουρες έχω συναντήσει πολλους αλλά όχι με την έννοια ότι οδηγάνε επικίνδυνα.. Απλά έχουν μια εξάτμιση πάνω στο μηχανάκι τους που ακούγεται 5 τετράγωνα μακρυά :D .. πάντως ότι μηχανάκι και να οδηγάνε οι πιτσιρικάδες αλλά και οι μεγάλοι άνθρωποι πάντα θα φοράνε κράνος και μπουφάν μηχανής..

KAWAMANRIDER
22/10/2014, 14:45
Όντως εγώ βρίσκομαι στην βόρεια Ιταλία (φερραρα μεριά ) και όλοι όσοι οδηγούν εδώ έχουν πραγματικά "τα μυαλά τους στο κεφάλι τους "... οσο για τους καγκουρες έχω συναντήσει πολλους αλλά όχι με την έννοια ότι οδηγάνε επικίνδυνα.. Απλά έχουν μια εξάτμιση πάνω στο μηχανάκι τους που ακούγεται 5 τετράγωνα μακρυά :D .. πάντως ότι μηχανάκι και να οδηγάνε οι πιτσιρικάδες αλλά και οι μεγάλοι άνθρωποι πάντα θα φοράνε κράνος και μπουφάν μηχανής..

προφανως γιατι το σκισιμο παει συννεφο αμα κανουν παραβαση ,

εδω ομως στην ελλαδα που ειναι χυμα στο χυμα εντελως το αλλο ακρο βεβαια , ξεδινουν με την ψυχουλα τους οταν ερχονται για διακοπες και δεν εννοω μονο πιτσιρικαδες νοτιοιταλους , απ'ολα τα "πολιτισμενα" μερη του πλανητη ξαφνικα χανουν "παιδεια" και κοινωνικη ευθυνη , ενταξει παντα υπαρχουν εξαιρεσεις , λες και μπαινει καποιος αλλος μεσα τους και αλλαζουν προσωπικοτητα ,

σημασια εχει οτι σωστο εχεις μεσα σου να το κουβαλας οπου και να βρισκεσαι και ειδικα οταν μιλαμε για την πιθανοτητα να βλαψεις τον εαυτο σου ή καποιον αλλο στον δρομο , για να μην παρεξηγηθω δεν δικαιολογω την αθλιοτητα της συμπεριφορας των οδηγων στην χωρα μας , αλλα για εναν λογο που μονο η ψυχιατρικη μπορει να εξηγησει , η μ@λακια και η ηλιθιοτητα των οδηγων ειναι διεθνης

TROOPER
22/10/2014, 15:05
προφανως γιατι το σκισιμο παει συννεφο αμα κανουν παραβαση...

μπααα. μαλλον γιατι αν κανουν παραβαση θα ειναι αυτοι που διαφερουν απο το υπολοιπο κοινωνικο συνολο. ερχομενοι εδω λοιπον προσαρμοζονται αμεσα στα δικα μας προτυπα. ε ναι...οταν στην χωρα τους δεν εχουν καν διπλωμα και εδω ερχονται και τους νοικιαζουν οι δικοι μας απο σκουτερ μεχρι γουρουνες και βλεπουνε τον πετσακα να πηγαινει χωρις αυριο με την ρακι στο ενα χερι και το γκλοκ στο αλλο (οδηγει το παιδι που εχει αγκαλια του)...ε ναι...προφανως θα γραψουν τα παντα στα @@ τους και θα συμπεριφερθουν σαν ζωα στον δρομο ;)

KAWAMANRIDER
22/10/2014, 15:31
μπααα. μαλλον γιατι αν κανουν παραβαση θα ειναι αυτοι που διαφερουν απο το υπολοιπο κοινωνικο συνολο. ερχομενοι εδω λοιπον προσαρμοζονται αμεσα στα δικα μας προτυπα. ε ναι...οταν στην χωρα τους δεν εχουν καν διπλωμα και εδω ερχονται και τους νοικιαζουν οι δικοι μας απο σκουτερ μεχρι γουρουνες και βλεπουνε τον πετσακα να πηγαινει χωρις αυριο με την ρακι στο ενα χερι και το γκλοκ στο αλλο (οδηγει το παιδι που εχει αγκαλια του)...ε ναι...προφανως θα γραψουν τα παντα στα @@ τους και θα συμπεριφερθουν σαν ζωα στον δρομο ;)

δεν διαφωνω μαζι σου για τον ημεδαπο καφρο που περιγραφεις , συμφωνω απολυτως , αλλα ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι ερχονται με αυτοσκοπο να κανουν οτι κανουν , να "ξεφυγουν" και να αποκτηνωθουν , ξερω πολλους ελληνες και βαζω και τον εαυτο μου μεσα που σε διακοπες "γουστα" βγαινουν αλλα δεν παιρνει χαμπαρι κανεις και δεν ενοχλειται κανενας ,

δεν τρωνε πολιτισμικο σοκ απο την αναποδη και ταυτιζονται οι τουριστες , δεν εχω δει πχ ελληνιδα να καβαλαει σκουτερ γυμνη και να ουρλιαζει και αλλα τοσα που αμα τα γραψω θα επιβαρυνω κατα πολυ την τενοντιτιδα μου , μιλαω για συμπεριφορες που δεν εχω δει απο ελληνες οδηγους , πραγματα που αγγιζουν τα ορια της παραφροσυνης

akis_trevor
22/10/2014, 15:56
ερχονται καθε χρονο .000.000 τουριστες στην ελλαδα και ιδιαιτερα στα νησια.
στην πατριδα τους,μαθαινεται τι παιζει εδω.."ρε φιλε αστα,τα καναμε ποτ@ν@ στην ελλαδα.πιωμα,μουνι@,τρελες.να παμε του χρονου παλι μαζι να τα γ@μησουμε ολα".
παντως εγω 2-3 φορες που εχω παει στην ζακυνθο και εχω περασει απο λαγανα οπου γινεται του αιδιου,δεν ειδα κανεναν να τους "ενοχλει" ωστε να ηρεμησουν...

McGyver
22/10/2014, 16:08
Αυτό που οι ξένοι έρχονται στην Ελλάδα διακοπές για να νιώσουν ζώα κι εμείς πάμε στα ξένα για να νιώσουμε άνθρωποι, το έχει μελετήσει κανένας επιστήμονας;

endopandou
22/10/2014, 16:34
Αυτό που οι ξένοι έρχονται στην Ελλάδα διακοπές για να νιώσουν ζώα κι εμείς πάμε στα ξένα για να νιώσουμε άνθρωποι, το έχει μελετήσει κανένας επιστήμονας;:tooth:

KAWAMANRIDER
22/10/2014, 16:55
Αυτό που οι ξένοι έρχονται στην Ελλάδα διακοπές για να νιώσουν ζώα κι εμείς πάμε στα ξένα για να νιώσουμε άνθρωποι, το έχει μελετήσει κανένας επιστήμονας;

δεν ξερω αν εχει μελετηθει απο επιστημονα , αλλα αν καποιος ειναι λιγο διακριτικος μπορει να μαθει απο τους ιδιους την απαντηση ;)

tzimidis
22/10/2014, 17:05
Come with me gia na ti breis,
An glentisoume together,
i anamnisi ap'ti greece,
tha sou meinei gia forever........

tzimidis
22/10/2014, 17:10
Min trellaineste. Kai stin ibiza kai sti mallorca ta idia kanoun

Xlitos
22/10/2014, 19:09
Πάντως για το ότι ΠΟΛΛΟΙ Ιταλοί είναι τιμόνια ισχυει..

Καλοκαίρι...Πρέβεζα προς Βόνιτσα...είμαι συνοδηγος σε renault clio Sport 200 άλογα και καλό οδηγό...κα ισταματαει στο φαναρι ψιλοπαλιό vw touran πετρελαιο ιταλός...μαρσαρει για πλακα ο ξάδερφος γελάμε και φευγουμε σφαιρα...μετα απο λιγο μας φτανει στα διοδια του Ακτιου και απο κει ξεκιναει το απίστευτο,πηγαινε ιστις στροφές τον κώλο του λες δεν είνα ιδυνατον να πηγαινει έτσι με το ''φορτηγο''..με τιο ζορι είμασταν απο πισω...βεβαια έκανε και μαλακιες,περναγε αμαξια στις εισοδους των στροφων λες κα ιτον κυνηγούσαν μπάτσοι, πολύ κάγκουρας...αλλα όντως ξέρουν να οδηγουν τέρμα απο βέσπες μέχρι φορτηγα...ακόμα το θυμάται ο ξάδερφος το τσαϊ αχαχα

τώρα όσον αφορα τα άλλα είναι θέμα πλούτου/υποδομών(εχετε δει κανενα φτωχό Κρατος να έχει πολιτισμο σε τετοια θέματα?Ή κάποιο πλούσιο να μην έχει?) και αστυνόμευσης..Η νοτια ιταλια που όντως έχει Ελληνικές ρίζες δε φταιει αυτο που είναι αναρχία,είναι ότι ο πλούτος ''επενδύθηκε'' στην Β.ιταλια και γράψαν την αγροτιά του νότου στα παλιά τους...Ελλαδα τα λεφτά φτάνανε μόνο για να περνανε καλά οι λίγοι γνωστοί...στις Γερμανιες Ολλανδιες τρώνε τον άμπακα οι λίγοι και μένει και πολύ πράμα για κοινωνικές υποδομές,παιδεία,οργάνωση κτλ...εδώ δεν έχουν τα παιδιά σχολεία κι εμείς μιλάμε γιατί δεν υπάρχει παιδεία να σταματανε στις διαβασεις τ αμάξια..

κάτι μου λεει ότι κάποια στιμγη θα πέσει πείνα στη Β.Ευρωπη...αν προλάβουμε να ζήσουμε κάτι τέτοιο θα δείτε για το πότε οι Γερμανοι θα γίνουν κάτι μεθυστακες οδηγοί που θα κουτουλάνε σα συγκρουόμενα όπως κάνουν οι Ρώσοι...

SHOOTER045
22/10/2014, 19:42
Έχεις δει Έλληνες κάγκουρες με saxoralla να γυρνάνε από ειδική του Acropolis,και να κατεβαίνουν τον Μπράλο μαλιοκουβαρα για να εντυπωσιάσουν carlos sainz και s loeb ,
Και να τούς κάνουν νοήματα οι παγκόσμιοι να κόψουν????
Ποιος Ιταλός μού λες μετά...

macedonas
22/10/2014, 21:34
Μην πατε μακριά .
Δίπλα μας στη Γευγελή ,κατσίβελους τους ανεβάζουμε γύφτους τους κατεβάζουμε και η οδηγική παιδεία τους είναι αιώνες μπροστά απο τη δική μας.
Όλα τα αυτοκίνητα δίνουν προτεραιότητα στους πεζούς ,τα παρτέρια στους δρόμους πάντα φρεσκοκουρεμένα και φυτεμένα λουλούδια και ο κόσμος κυκλοφορεί με τα ποδήλατα μικροί , μεγάλοι ,πολύ ποδήλατο ρε παιδί μου !!

SHOOTER045
22/10/2014, 22:14
Θα σταμάτησαν οι θεσσαλονικεις να στέλνουν βυτιοφόρα μάλλον

7Tolis
22/10/2014, 23:23
Έχεις δει Έλληνες κάγκουρες με saxoralla να γυρνάνε από ειδική του Acropolis,και να κατεβαίνουν τον Μπράλο μαλιοκουβαρα για να εντυπωσιάσουν carlos sainz και s loeb ,
Και να τούς κάνουν νοήματα οι παγκόσμιοι να κόψουν????
Ποιος Ιταλός μού λες μετά...

γκουχ γκουχ....