PDA

View Full Version : απορια σχετικα με πολλαπλασιαστη διχρονου σε υπερκυβισμενο astrea η glx..



Σπυρος
21/10/2014, 23:28
Παιδια καλησπερα..:cool: Ενας φιλος μου εχει φτιαξει ενα honda astrea..Φοραει 55mm πιστονι,μεγαλυτερο καρμπυρατερ,εχει κανει ανοιγμα και ροικη στην astrea κεφαλη (εισαγωγη και εξαγωγη) με faito turbo εκκεντροφορο..Τα ρευματα,(πολλαπλασιαστης,ηλεκτρονικη,ανορθωτης,πηνια, βολαν) ειναι τα γνησια astrea..Σαν επομενο βημα θελουμε να βαλουμε πολλαπλασιαστη για αρχη απο διχρονο και αργοτερα καποια καλη ηλεκτρονικη..Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης..:rolleyes: Να παρουμε καποιον πολλαπλασιαστη γνησιο απο τα παρακατω μοντελα...?? (rgv 250,nrs 250,aprilia rs 250,honda rs 125,nsr 125) Η καποιον ημιτασιον nsr 250 που απ οτι εχω δει εχουν γυρω στα 25 ευρω..??Οι γνησιοι,σιγουρα ειναι δυναμικοι...Οι ημιτασιον ομως,παροτι ημιτασιον μηπως ειναι πιο καλοι απ του astrea..??Εχει κανει κανενας καμια δοκιμη..??Οποιος ξερει ας βοηθησει παιδια...Να διευκρινησω οτι o κυλινδρος εχει αγγλικο χιτωνιο και το πιστονι ειναι wossner...:winka: Να τρυπησει το πιστονι μαλλον δυσκολο..Να βαρεσει μπιελα..μπορει!!! :p

kostaskk
21/10/2014, 23:54
κριμα πάντως να βαλετε ενα σπανιο ανταλακτικο απο honda rs σε παπι. αμαρτία

τον ποιο δυνατό σπινθήρα νομίζω τον βγαζει του rgv

Σπυρος
22/10/2014, 12:04
Γιατι κριμα και αμαρτια φιλε μου....?? :p

ariss8936
22/10/2014, 23:20
Γειά σου φίλε μου.καλα όλα αυτά αλλά καλύτερα να δώσεις έμφαση κάπου αλλού και μην περιμένεις πολλά από έναν απλό πολλαπλάσιαστη και αυτό στο λέω γιατί θα κοστίσει ακριβά ένας γνήσιος από πχ Nsr 250 και διάφορα δεν θα δεις.αν πάλι σου έχει κάτσει στο μυαλό πήγαινε αγόρασε έναν ωραιότατο της faito και δώσε τα λεφτά σου σε κάποια καλή ηλεκτρονική. Αυτα

Σπυρος
24/10/2014, 12:31
Φιλε μου Αρη,σιγουρα πρωτα θα πρεπει να μπει ηλεκτρονικη και μετα πολλαπλασιαστης..Συμφωνω.. :smokin: Μια ηλεκτρονικη daytona thunderbolt η kitaco,παει γυρω στα 100 ευρω..Ενας πολλαπλασιαστης γνησιος αλλα μεταχειρισμενος ομως,ειναι καπου στα 50 ευρω..Βασικα αυτο που δεν ξερω ειναι αν οι ιμιτασιον,οι τυπου nsr50,nsr125 κ.λπ,ειναι καλυτεροι απ τους γνησιους..Εφοσον ειναι για διχρονα δηλ,η λογικη λεει οτι θα ειναι πιο δυνατοι..Ειναι ομως........?? :look:

OldMan
24/10/2014, 15:57
Οι γνησιοι,σιγουρα ειναι δυναμικοι...
Μην το συζηταμε τοτε καθόλου...


Εφοσον ειναι για διχρονα δηλ,η λογικη λεει οτι θα ειναι πιο δυνατοι..Ειναι ομως........?? :look:
Ελα μου ντε...



Υ.Γ.
Καποιος καλός άνθρωπος ας μου εξηγήσει τα μεγεθη "δύναμη" και "δυναμικότητα" με όρους ηλεκτροτεχνίας..

vaska
24/10/2014, 20:43
Μην το συζηταμε τοτε καθόλου...


Ελα μου ντε...



Υ.Γ.
Καποιος καλός άνθρωπος ας μου εξηγήσει τα μεγεθη "δύναμη" και "δυναμικότητα" με όρους ηλεκτροτεχνίας..

Αν μπορέσεις να μεταλαμπαδεύσεις τις γνώσεις μάστορα θα είμαστε ευγνώμονες !

SHOOTER045
24/10/2014, 21:17
Αν μπορέσεις να μεταλαμπαδεύσεις τις γνώσεις μάστορα θα είμαστε ευγνώμονες !

ρωτα τον dalton με το cbr
πολλαπλασιαστες-ανορθωτες-φτιαγμενα μηχανακια
τα εχει για πρωινο

Dbnn
24/10/2014, 23:52
ρωτα τον dalton με το cbr
πολλαπλασιαστες-ανορθωτες-φτιαγμενα μηχανακια
τα εχει για πρωινο

Θα παιχτεί μπινιά φιλαράκι............

Σπυρος
26/10/2014, 14:55
Τι ειπες τωρα! :p Λοιπον..Οποιος καταφερει να μεταλαμπαδευσει την ερμηνια των μεγεθων "δυναμη" και "δυναμικοτητα" με όρους ηλεκτροτεχνίας,θα τον παραδεχτω..!! :beer: Ευκαιριακα βρε παιδια,μηπως ξερει καποιος τις τιμες ωμικης αντιστασης,που δινει το manual του astrea,για την μετρηση του πρωτευοντος και του δευτερευοντος πηνειου του πολλαπλασιαστη..?Σκεφτηκα πως,αν ξερω αυτες τις δυο τιμες,μπορω να παω σε μαγαζι που πουλανε ανταλλακτκα και να κανω επιτοπου μετρησεις για να δω τις διαφορες..:look:

notakos600
26/10/2014, 15:48
Τι ειπες τωρα! :p Λοιπον..Οποιος καταφερει να μεταλαμπαδευσει την ερμηνια των μεγεθων "δυναμη" και "δυναμικοτητα" με όρους ηλεκτροτεχνίας,θα τον παραδεχτω..!! :beer: Ευκαιριακα βρε παιδια,μηπως ξερει καποιος τις τιμες ωμικης αντιστασης,που δινει το manual του astrea,για την μετρηση του πρωτευοντος και του δευτερευοντος πηνειου του πολλαπλασιαστη..?Σκεφτηκα πως,αν ξερω αυτες τις δυο τιμες,μπορω να παω σε μαγαζι που πουλανε ανταλλακτκα και να κανω επιτοπου μετρησεις για να δω τις διαφορες..:look:

Δεν περιμένεις μέχρι το βράδυ της Ανάστασης, να μας φωνάξεις όλους και να κάνεις τις δοκιμές σου;

Σπυρος
26/10/2014, 17:20
Δεν περιμένεις μέχρι το βράδυ της Ανάστασης, να μας φωνάξεις όλους και να κάνεις τις δοκιμές σου;

Μηπως εννοεις πως για να με βοηθησετε στο προβλημα μου,πρεπει να σας καλεσω την Ανασταση για μασες...?? :a33: Κανενα θεμα! :cool: Μεχρι τοτε θα εχω κανει πολλες και διαφορες δοκιμες..(μπουζοκεφτεδακια, μπουζοπιτακια, τυροπολλαπλασιαστες, τυροκαλωδιοπιτακια, και αλλα τετοια.... :bawl:) Απο κει και περα ο καθενας θα φαει υπ'ευθυνη του!! :beer:

SHOOTER045
26/10/2014, 17:24
Για πιπες δεν διάβασα και ανησυχώ

notakos600
26/10/2014, 19:49
Μηπως εννοεις πως για να με βοηθησετε στο προβλημα μου,πρεπει να σας καλεσω την Ανασταση για μασες...?? :a33: Κανενα θεμα! :cool: Μεχρι τοτε θα εχω κανει πολλες και διαφορες δοκιμες..(μπουζοκεφτεδακια, μπουζοπιτακια, τυροπολλαπλασιαστες, τυροκαλωδιοπιτακια, και αλλα τετοια.... :bawl:) Απο κει και περα ο καθενας θα φαει υπ'ευθυνη του!! :beer:

Εννοώ πως θα γίνεις ήχος και φως (εκτός από τα βεγγαλικά) αν συνεχίσεις με αυτά τα μυαλά...

OldMan
27/10/2014, 11:54
μηπως ξερει καποιος τις τιμες ωμικης αντιστασης,που δινει το manual του astrea,για την μετρηση του πρωτευοντος και του δευτερευοντος πηνειου του πολλαπλασιαστη..?Σκεφτηκα πως,αν ξερω αυτες τις δυο τιμες,μπορω να παω σε μαγαζι που πουλανε ανταλλακτκα και να κανω επιτοπου μετρησεις για να δω τις διαφορες..:look:
Οι τιμες των τυλιγματων βοηθάνε μονο στον ελεγχο για πιθανή βλάβη (κάψιμο, βραχυκύκλωμα, ανοιχτό κυκλωμα κ.λ.π.)

Χρειαζεται να ξερεις τον λογο πολλαπλασιασμού n2/n1 για να βγαλεις μια ακρη για το αν ταιριαζουν ή όχι και επίσης τον αριθμό σπειρών του δευτερεύοντος ώστε από το μηκος και την αντίσταση να υπολογίσεις διαμετρο σύρματος, αρα και μέγιστο δυνατό ρεύμα ...

(ξερεις τα περί επαγωγικών ρευματων, εντασεων πεδίου και το γνωστό FBI με σημα το κωλοδάχτυλο, υποθέτω..);)

Σπυρος
27/10/2014, 14:16
Φιλε μου notakos600 γιατι το λες αυτο..??Εναν πολλαπλασιαστη απο διχρονο θα βαλουμε σε ενα μετρια φτιαγμενο παπι..Το κυριο προβλημα σε αυτο θα ηταν το πιστονι,αλλα ειμαστε οκ..Απ αυτο τουλαχιστον..Το βρισκεις υπερβολικο..?? :look: OldMan μου τα μπερδευεις καπως τα πραγματα..Ο πολλαπλασιαστης στην ουσια ειναι ενας μετασχηματιστης που αυξανει την ταση..Το n1 και το n2 ειναι οι τυλιξιες που εχουν τα δυο πηνια..Οταν λες αν ταιριαζουν,τι εννοεις...??Υπαρχει περιπτωση δηλ,σε καποιον πολλαπλασιαστη να μην ταιριαζουν..?? :look: Υπαρχει manual για καποια moto,που να γραφει τον αριθμο σπειρων του δευτευοντος πηνιου για να βρεθει το μεγιστο δυνατο ρευμα σε συναρτηση με το μηκος και την αντισταση του...??:eyepop: Εγω απλα ζηταω τις τιμες - ορια του πρωτευοντος και του δευτερευοντος πηνιου (συμφωνα με το αντιστοιχο manual) για να κανω συσχετισμους και να δω επισης αν υπαρχει καποια βλαβη..

Dbnn
27/10/2014, 19:18
Φιλε μου notakos600 γιατι το λες αυτο..??Εναν πολλαπλασιαστη απο διχρονο θα βαλουμε σε ενα μετρια φτιαγμενο παπι..Το κυριο προβλημα σε αυτο θα ηταν το πιστονι,αλλα ειμαστε οκ..Απ αυτο τουλαχιστον..Το βρισκεις υπερβολικο..?? :look: OldMan μου τα μπερδευεις καπως τα πραγματα..Ο πολλαπλασιαστης στην ουσια ειναι ενας μετασχηματιστης που αυξανει την ταση..Το n1 και το n2 ειναι οι τυλιξιες που εχουν τα δυο πηνια..Οταν λες αν ταιριαζουν,τι εννοεις...??Υπαρχει περιπτωση δηλ,σε καποιον πολλαπλασιαστη να μην ταιριαζουν..?? :look: Υπαρχει manual για καποια moto,που να γραφει τον αριθμο σπειρων του δευτευοντος πηνιου για να βρεθει το μεγιστο δυνατο ρευμα σε συναρτηση με το μηκος και την αντισταση του...??:eyepop: Εγω απλα ζηταω τις τιμες - ορια του πρωτευοντος και του δευτερευοντος πηνιου (συμφωνα με το αντιστοιχο manual) για να κανω συσχετισμους και να δω επισης αν υπαρχει καποια βλαβη..
Απο το να παιδευεσαι γιατι δεν παιρνεις εναν ημιτασιον με 5-10 ευρω να δοκιμασεις; Αμα δεν δουλεψει θα το καταλαβεις αμεσως..... Αμα σου δουλεψει παρε αυτον που θες......
Στην θεωρια δεν κανουμε τιποτα γιατι οπως λεει και ο oldman αμα ειναι να μετρας σπειρωματα κα να υπολογιζεις επαγωγικα φορτια, χεσε μεσα!

Σπυρος
28/10/2014, 18:52
Απο το να παιδευεσαι γιατι δεν παιρνεις εναν ημιτασιον με 5-10 ευρω να δοκιμασεις; Αμα δεν δουλεψει θα το καταλαβεις αμεσως..... Αμα σου δουλεψει παρε αυτον που θες......
Στην θεωρια δεν κανουμε τιποτα γιατι οπως λεει και ο oldman αμα ειναι να μετρας σπειρωματα κα να υπολογιζεις επαγωγικα φορτια, χεσε μεσα!


Φιλε μου Ddnn,γω μιλαω για απλες μετρησεις ελεγχου,οι οποιες αναγραφονται στο manual της εκαστοτε moto..Αυτες τις τιμες ζηταω στην ουσια απο καποιον που εχει το manual του astrea..Δεν ειναι τα χρηματα..Τι 10 τι 20 τι 30 ευρω..Θα το παρει πισω ο μαγαζατορας αφου το δοκιμασω η θα μου μεινει....??Απ την θεωρια θα ξεκινησω λοιπον.. :priest:
Αν το ειχα,θα ειχα βγαλει ακρη και δεν θα εμπαινα σε διαδικασιες εξηγησης του λογου μετασχηματισμου περι μετασχηματιστη ανυψωσης τασης,περι μεταλαμπαδευσης των αυτων γνωσεων (συμπεριλαμβανομενου της ερμηνειας των μεγεθων "δυναμη" και "δυναμικοτητα" με ορους ηλεκτροτεχνιας) και περι μασας το βραδυ της Αναστησης..Κλεινω το θεμα εδω γιατι με βοηθησε ενας συμφορουμιτης..Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις και αποψεις σας.. :beer:

OldMan
29/10/2014, 12:42
OldMan μου τα μπερδευεις καπως τα πραγματα..Ο πολλαπλασιαστης στην ουσια ειναι ενας μετασχηματιστης που αυξανει την ταση..Το n1 και το n2 ειναι οι τυλιξιες που εχουν τα δυο πηνια..Οταν λες αν ταιριαζουν,τι εννοεις...??Υπαρχει περιπτωση δηλ,σε καποιον πολλαπλασιαστη να μην ταιριαζουν..?? :look: Υπαρχει manual για καποια moto,που να γραφει τον αριθμο σπειρων του δευτευοντος πηνιου για να βρεθει το μεγιστο δυνατο ρευμα σε συναρτηση με το μηκος και την αντισταση του...??:eyepop: Εγω απλα ζηταω τις τιμες - ορια του πρωτευοντος και του δευτερευοντος πηνιου (συμφωνα με το αντιστοιχο manual) για να κανω συσχετισμους και να δω επισης αν υπαρχει καποια βλαβη..
Παλι καλα που τα καταφερα να σε μπερδεψω..
(γιατί μεχρι τωρα μας μπερδευες εσύ..)

Αλλο πραγμα είναι να ξερεις τα όρια των ωμικων αντιστασεων για να ελέγξεις τον πολλαπλασιαστή ΣΟΥ και άλλον για να δεις αν ταιριαζουν καποιοι πολλαπλασιαστές μεταξυ ΤΟΥΣ...