PDA

View Full Version : FREE Android GPS Software



teogtp
21/10/2014, 23:57
Πλοηγηση απο την εταιρεια Here με χαρτες NOKIA δωρεαν και το σημαντικο Offline !!!!
Κατεβαστε απο εδω (http://here.com/beta/android/?lang=en-US)

Bob_o_mastoras
22/10/2014, 00:10
Το 'χω στο σμαρτφον Νοκια(ναι εχω και απάυτο εκτος απο το samsung των 15 ευρω που χρησιμοποιω :D) που το 'χε απο τη μανα του και ειναι πολυ καλοι χαρτες και ακριβεστατοι, φιλικοι και ευαναγνωστοι.

7Tolis
22/10/2014, 00:13
Σαν πολλά permitions δεν θέλει;Του τα κούρεψα πάντως και θα το δοκιμάσω οταν βγω απο το σπίτι.
325384

amyroukai
22/10/2014, 00:19
είναι ωραίο αλλά έχει μερικά κρασαρίσματα (b172 εγκατεστημένη) και για την ώρα δεν έχει ελληνική φωνή για οδηγίες.
Οι χάρτες είναι καταπληκτικοί.

7Tolis
22/10/2014, 00:23
Τι να την κάνεις την φωνή;Ρίχνεις μια ματιά που στρίβεις και πας.

amyroukai
22/10/2014, 00:34
το έχεις στην τσέπη και σου λέει που να πας, γιατί δεν έχεις βάση στο τιμόνι, ίσως;


επίσης κωμικό, ΚΑΘΕ φορά που ξεκινάει, δείχνει την πύλη του βραδεμβούργου...

7Tolis
22/10/2014, 00:47
το έχεις στην τσέπη και σου λέει που να πας, γιατί δεν έχεις βάση στο τιμόνι, ίσως;


επίσης κωμικό, ΚΑΘΕ φορά που ξεκινάει, δείχνει την πύλη του βραδεμβούργου...

Το τζέλα δέλτα δεν είχε φουγάρα.

amyroukai
22/10/2014, 06:49
Το τζέλα δέλτα δεν είχε φουγάρα.
Το 'χεις ρίξει στις ακατανόητες ατάκες; Οπως βολευεται ο καθ ενας..


Α, το βρηκα. http://www.youtube.com/watch?v=HXOcZi-4Igs

GFawkes
22/10/2014, 11:00
Σαν πολλά permitions δεν θέλει;Του τα κούρεψα πάντως και θα το δοκιμάσω οταν βγω απο το σπίτι.
325384

Aπο που τα κουρεψες ρε παλουκαρι; να το κανουμε και εμεις...

7Tolis
22/10/2014, 11:06
Το 'χεις ρίξει στις ακατανόητες ατάκες; Οπως βολευεται ο καθ ενας..


Α, το βρηκα. http://www.youtube.com/watch?v=HXOcZi-4Igs

Δεν ειχα πιει βραδυνό καφέ.Εχεις δίκιο για την τσέπη.


Aπο που τα κουρεψες ρε παλουκαρι; να το κανουμε και εμεις...

Permition manager σε miui.Εχω κουρέψει πολλά δικαιώματα σε εφαρμογες που ζητουν παράξενα στοιχεία ή ασχετα με αυτό που πρέπει να κάνουν.

zannisvel
22/10/2014, 11:13
Σταματαει ποτε να κανει install τους χαρτες, μπας και το δοκιμασουμε?

GFawkes
22/10/2014, 11:19
Permition manager σε miui.Εχω κουρέψει πολλά δικαιώματα σε εφαρμογες που ζητουν παράξενα στοιχεία ή ασχετα με αυτό που πρέπει να κάνουν.

Για σπαστο σε ψιλα αυτο το miui για μας τους ηλικιωμενους...

7Tolis
22/10/2014, 11:27
είναι rom για android συσκευές όπως πχ η cyanomode,coloros κτλ.Μέσα στη rom αυτή λοιπόν έχει αυτή την επιλογή ωστε να έχεις την μάλλον ψευδαίσθηση της ιδιωτικότητας.

zannisvel
22/10/2014, 11:28
Permitions denied και σε cyanogenmod.
Thanks @amyroukai που το κοιταξες γιατι δεν θα το επαιρνα χαμπαρι...

7Tolis
22/10/2014, 11:30
Permitions denied και σε cyanogenmod.
Thanks @amyroukai που το κοιταξες γιατι δεν θα το επαιρνα χαμπαρι...

καλά ξηγήθηκες.Αντε με τη κάθε εφαρμογη σώνει και καλά να βλέπει τηλεφωνικό κατάλογο και τα πάντα όλα.Όξω ρεη.

zannisvel
22/10/2014, 11:31
είναι rom για android συσκευές όπως πχ η cyanomode,coloros κτλ.Μέσα στη rom αυτή λοιπόν έχει αυτή την επιλογή ωστε να έχεις την μάλλον ψευδαίσθηση της ιδιωτικότητας.

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο, αλλα οπως και να εχει αν καποιος κακοβουλος στο here απφασισει να στειλει 100 mms δε θα του δωσουμε και την ευχη μας. Προφυλασομαστε οπως μπορουμε.

zannisvel
22/10/2014, 11:32
καλά ξηγήθηκες.Αντε με τη κάθε εφαρμογη σώνει και καλά να βλέπει τηλεφωνικό κατάλογο και τα πάντα όλα.Όξω ρεη.

Και με εβαλε και στο τρυπακι να ψαξω ολες τις εφαρμογες μου.... Αστα ολοι τα τηλεφωνα και την τοποθεσια μου ηθελαν...

7Tolis
22/10/2014, 11:35
βέβαια τώρα πχ στο viber δεν ξέρω ποιος μου στέλνει οπότε αργώ να καταλάβω ή έμαθα κάποιους αριθμούς απ'έξω αναγκαστικά.

GFawkes
22/10/2014, 11:43
αρα θελει root το τηλεφωνο με αλλη ρομ....

θελει ψαξιμο το πραμα...

Sapadak
22/10/2014, 11:50
@zanνisvel

Κατεβηκαν οι χάρτες και κλειδωσε διαδρομη.
βεβαια πλοήγηση δεν έκανα ακόμα, αλλά μέχρι το βραδάκι θα το δοκιμάσω

teogtp
22/10/2014, 11:55
Η εφαρμογη ειναι οτι πρεπει για τον taisteel..............:D

freco
22/10/2014, 12:08
Μιας και πήγαμε στα permisions και χτες συζήταγα γι αυτά έχουμε και λέμε:

Τις επαφές τις χρειάζεται για να σε πάει στο σπίτι/εταιρία κλπ με δεδομένο ότι έχεις συμπληρώσει την διεύθυνση.
Την τοποθεσία σου την χρειάζεται για πλοήγηση, photo tag, τι υπάρχει γύρω.
Το πρόσωπο σου το χρειάζεται για να ξεκλειδώνει το κινητό (face unlock) που λένε πως βελτιώθηκε στη νέα έκδοση του Android (5 Lollipop).
Τη φωνή σου για να του μιλάς και να γράφει και για φωνητική αναζήτηση.
Το δακτυλικό σου αποτύπωμα για να ξεκλειδώνει η συσκευή.
Πρόσβαση στα αρχεία σου για εύκολη αναζήτηση από file explorers.
Πρόσβαση στο log του android (ναι υπάρχει και τέτοιο και καλά για λόγους developing).
Πρόσβαση στα account σου για να μπαίνεις / μοιράζεις / ξεμπροστιάζεσαι εύκολα στα social media.
Πρόσβαση στο internet για απευθείας αναμετάδοση στην NSA,

και ένα σωρό άλλα δικαιώματα που ζητούνται για να σου παρέχουν ευκολίες αλλά τελικά χάνεται κάθε όριο ιδιωτικότητας.

Στην αρχή κι εγώ τα πρόσεχα και έβαζα περιορισμούς (βλ xposed permisions για τους κατέχοντες) αλλά πλέον δεν ασχολούμαι. Ξέρουν τα πάντα. Βλέπουν τα πάντα (ακόμα και από την μπροστινή κάμερα των selfies, τρομάρα μας). Ακούνε τα πάντα ακόμα και με κλειστή συσκευή. Ο chrome για παράδειγμα έχει ρύθμιση να χρησιμοποιεί την μπροστινή κάμερα και φυσικά στην επιλογή ON.

Όλα είναι αλληλένδετα. Θα ανεβάσω το αρχείο στο dropbox για να το πάρει ο φίλος μου αλλά και "όλοι όσοι ενδιαφέρονται" για μένα. Θα κάνω login με το λογαριασμό μου στο facebook και αμέσως ξέρουν ακόμα και με ποια κοιμήθηκα χτες. Θα βγάλω φωτογραφία με tag για να ξέρω (και όλοι οι άλλοι μαζί με μένα) που ήμουν, με ποιους, τι έκανα, και την ώρα στο δευτερόλεπτο.

Έχει χαθεί η μπάλα στο όνομα της ευκολίας που προσφέρει απλόχερα (με ανάλογο κέρδος) η τεχνολογία.

Καλώς ήρθαμε στον κόσμο της υπερβάλλουσας πληροφορίας.

zannisvel
22/10/2014, 12:14
@zanνisvel

Κατεβηκαν οι χάρτες και κλειδωσε διαδρομη.
βεβαια πλοήγηση δεν έκανα ακόμα, αλλά μέχρι το βραδάκι θα το δοκιμάσω

Πλοηγηση θα κανω και 'γω φευγωντας απο το γραφειο.
:beer:

manhunter
22/10/2014, 12:18
Aναφορικά με την ιδιωτικότητα και τους υπέρμαχους αυτής, να τονίσω, ότι τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό.
''Θέλουμε'' και μας παρακολοθούν.
Προσωπικά χέστηκα. Αν με κυνηγήσει το FBI , θα κάνω ότι κάνουν στις ταινίες, και δεν θα με βρούν ποτέ. Οπότε no big deal....

GFawkes
22/10/2014, 12:19
Έχει χαθεί η μπάλα στο όνομα της ευκολίας που προσφέρει απλόχερα (με ανάλογο κέρδος) η τεχνολογία.

Καλώς ήρθαμε στον κόσμο της υπερβάλλουσας πληροφορίας.

Συμφωνω σε ολα....

δυστυχως.....

γιαυτο εχω ενα google account τελειως μουφα και κλεινω οσο περισσοτερες τρυπες μπορω.
Φεης δεν παιζω....στην εμπρος καμερα εχω πανω αυτοκολλητο.
Οταν δεν χρησιμοποιω τις εφαρμογες τις "σκοτωνω" απο το root.

Οτι μπορουμε....

teogtp
22/10/2014, 12:22
Συμφωνω σε ολα....

δυστυχως.....

γιαυτο εχω ενα google account τελειως μουφα και κλεινω οσο περισσοτερες τρυπες μπορω.
Φεης δεν παιζω....στην εμπρος καμερα εχω πανω αυτοκολλητο.
Οταν δεν χρησιμοποιω τις εφαρμογες τις "σκοτωνω" απο το root.

Οτι μπορουμε....
Τις καμερες κυκλοφοριας τις τουφεκας;:D

7Tolis
22/10/2014, 12:51
Πρόσφατα έκανα update το viber και στην εκκίνηση μου λεει οτι το viber προσπαθεί να τραβήξει φωτό.Εφαγε deny όλο δικό του.Μετα ήθελε για position οπότε ξανά deny και άντε στην ευχή.Δεν είναι το πρόβλημα μου να ξέρουν κάποιοι ότι υπάρχω.Θα μπορουσαν να με ρωτήσουν όμως αν θέλω και όχι με το έτσι θέλω.

teogtp
22/10/2014, 12:59
Πρόσφατα έκανα update το viber και στην εκκίνηση μου λεει οτι το viber προσπαθεί να τραβήξει φωτό.Εφαγε deny όλο δικό του.Μετα ήθελε για position οπότε ξανά deny και άντε στην ευχή.Δεν είναι το πρόβλημα μου να ξέρουν κάποιοι ότι υπάρχω.Θα μπορουσαν να με ρωτήσουν όμως αν θέλω και όχι με το έτσι θέλω.

Ασχετο με το θεμα.....
Τι πουλας ακριβως;

GFawkes
22/10/2014, 13:08
Τις καμερες κυκλοφοριας τις τουφεκας;:D

Σου ξεφυγε το καλυτερο σχολιο

"κλεινω οσο περισσοτερες τρυπες μπορω" :a021:

Αμα εχει και καμερα βγαζουμε και μεροκαματο!!!
;)

teogtp
22/10/2014, 13:13
Σου ξεφυγε το καλυτερο σχολιο

"κλεινω οσο περισσοτερες τρυπες μπορω" :a021:

Αμα εχει και καμερα βγαζουμε και μεροκαματο!!!
;)
Πσιτ!
Σου'χω και αλλες........




325392





:tooth:

GFawkes
22/10/2014, 13:26
Οχι ρε φιλαρακι...αυτα ειναι για αλλους

Εμενα μου χαλανε το μαλλι και μοιαζω του Μωηση!!!!
:owned:

amyroukai
22/10/2014, 13:30
καλά ξηγήθηκες.Αντε με τη κάθε εφαρμογη σώνει και καλά να βλέπει τηλεφωνικό κατάλογο και τα πάντα όλα.Όξω ρεη.
Πάντως η ίδια ι γκουγκλ το να βάλεις ότι ΔΕΝ θέλεις να παρακολουθείται η θέση σου και να αναφέρεται στην εταιρία ακόμα και με το GPS κλειστό, δεν σε αφήνει να το κάνεις :)

Για τα λοιπά, με κάλυψε ο φρεκο.

teogtp
22/10/2014, 14:21
Οχι ρε φιλαρακι...αυτα ειναι για αλλους

Εμενα μου χαλανε το μαλλι και μοιαζω του Μωηση!!!!
:owned:

Καθρεφτακι........:tooth: