PDA

View Full Version : Ρύθμιση θέσης ποδόφρενου



wthanasis
22/10/2014, 10:12
Καλημέρα σε όλους.
Έχω ένα προβληματάκι με τη θέση του πεντάλ του πίσω φρένου. Είναι μάλλον πολύ ψηλά για το μήκος των ποδιών μου.
Το μηχανάκι είναι ένα CBR 600F3.
Με το πεντάλ των ταχυτήτων είμαι οκ, το πόδι σε χαλαρή θέση έρχεται ακριβώς κάτω από το πεντάλ και με μια ελαφρά κίνηση του κουντεπιέ προς τα επάνω (η φτέρνα φυσικά να ακουμπάει πάντα πίσω) γίνονται εύκολα και τα κατεβάσματα.
Από τη δεξιά μεριά όμως αλλάζει το πράμα. Το πόδι σε νορμάλ θέση είναι αρκετά πιο κάτω από το πεντάλ, με αποτέλεσμα να μην επαρκεί λύγισμα του κουντεπιέ για φρενάρισμα, αλλά να πρέπει να σηκωθεί όλο το πόδι (και η φτέρνα ) για να φέρω το πόδι πάνω από το πεντάλ και να φρενάρω.
Δεν μιλάμε για τρελή απόσταση(4-5 cm) αλλά φαντάζομαι ότι το φυσιολογικό είναι να είναι πάντα eπάνω από το φρένο για άμεση απόκριση σε φρενάρισμα.
Δοκίμασα να το ρυθμίσω αλλά αν δεν κάνω κάτι τόσο λάθος, μόνο κι άλλο προς τα πάνω πάει.
Προφανώς η βάση δεν αλλάζει θέση, αλλά μήπως υπάρχει περίπτωση αν ξηλωθεί και τοποθετηθεί εξαρχής σε άλλη θέση το κινούμενο μέρος(πεντάλ),
με τη ρύθμιση να έρθει εκεί που το θέλω ?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sapila racing
22/10/2014, 10:18
To πόδι δεν πρέπει να παταει με την καμάρα στο μαρσπιέ, αλλά με το εμπρός μερος του ποδιού.
Ετσι αποκλείεται να είναι απο κάτω απο τον λεβιέ και οταν χρειαστεί να φρενάρεις η να αλλάξεις ταχύτητα κανεις μια απλή κίνηση και δεν χανεις χρόνο, ούτε χρειάζεται κόπο.
Πρεπει να αλλάξεις συνήθειες.

wthanasis
22/10/2014, 10:43
Πιθανόν να έχεις δίκιο, αλλά αν πάω ακόμη πιο πίσω το πόδι μου, αφενός το γόνατο θα λυγίζει ακόμη περισσότερο (πολύ κουραστικό στην οδήγηση),
αφετέρου θα χάσω κάθε επαφή με τα πλαϊνά της μηχανής, μιας και στην φυσιολογική τωρινή μου θέση εφάπτονται άψογα τα καλάμια μου με τα πλαστικά και μπορώ να νιώθω τη μηχανή και να στηρίζομαι καλύτερα.
Γι' αυτό εξαρχής ανέφερα ότι μάλλον δικό μου είναι το πρόβλημα. Σ΄ευχαριστώ πάντως.

Αν είχα το δεξί μου καλάμι πιο κοντό, όλα θα ήταν άψογα ργμ :D !

sniper
22/10/2014, 11:13
Δεν στηριζόμαστε με τα καλάμια στη μηχανή αλλά με τα γόνατα.

Άλλαξε συνήθειες. :beer:

Αμφίσημος
22/10/2014, 11:24
Φίλε το ίδιο αντιμετωπίζω και γω με το Tenere. Το ποδόπληκτρο πέδησης ( έτσι; ) είναι αρκετά ψηλά με αποτέλεσμα αν θέλω να το ακουμπώ συνεχώς (έτοιμος για φρενάρισμα) ο αστράγαλος είναι σε πολύ κλειστή θέση και με κουράζει αφάνταστα. Όταν οδηγώ όρθιος όμως όλα είναι στη θέση τους. Συνήθως όμως οδηγώ καθιστός.
Η λύση είναι aftermarket με δυνατότητα πολλαπλής ρύθμισης (όπως οι μανέτες φρένου ντε) και να το φέρει ο καθένας στα μέτρα του.

wthanasis
22/10/2014, 11:37
Πολύ σωστά sniper. Εννοούσα το εσωτερικό του ποδιού από γόνατο - ανω γάμπα (ανάθεμα την ανατομία μου).
Σ ΄ευχαριστώ.

wthanasis
22/10/2014, 11:43
Αμφίσημε με κάλυψες απόλυτα μάλλον γιατί σε πιό όρθια μηχανάκια (Vstrom πχ) όλα έρχονται στη θέση που πρέπει. Ακόμη και στο παλιό μου VFR (ίδια θέση οδήγησης με το cbr).
Θα ψάξω γαι τιμές και βλέπουμε.
Απλά η όλη απορία μου γεννήθηκε γιατί ο ποδόπληκτρο των ταχυτήτων (χωρίς καμία ρύθμιση φυσικά) είναι απόλυτα στα μέτρα μου, ενώ αυτό καθόλου.
Σ΄ευχαριστώ.

vaska
22/10/2014, 12:40
Μήπως το μηχανάκι έχει φάει καμία τούμπα και στράβωσε ο λεβιές (ο οποίος προφανώς και θα αλλάχτηκε αν δεν βλέπεις σημάδια) αλλά πήρε μαζί του και την βάση??

Για ρίξε μια ματιά στην βάση μήπως τελικά αυτή έχει το θέμα

wthanasis
22/10/2014, 14:16
Δεν μπορώ να το ξέρω για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη σίγουρα, αλλά οπτικά και μόνο πιστεύω πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί :

α) αν είχε κάνει τέτοιο καλό πέσιμο, πιθανόν θα είχε αφήσει και κάποια καλά σημάδια και αλλού φαντάζομαι, ενώ τώρα έχει μόνο επιφανειακά από ένα στατικό πέσιμο παρκαρισμένη το οποίο δεν άλλαξε κάτι (έγινε μπροστά μου, γι΄αυτό το λέω).
β) οπτικά φαίνεται το μαρσπιε να έχει την περίπου ίδια κλίση με το αριστερό των ταχυτήτων και λέω ότι οι βάσεις δείχνουν το ίδιο ''πλαγιασμένες'' και στις δύο μεριές.

Θα προσπαθήσω να το φωτογραφίσω κάποια στιγμή, μήπως διευκολύνω λιγάκι.
Να είσαι καλά πάντως.