PDA

View Full Version : Honda CB400 SF (FII) - Θεσσαλονίκη



PetranGR
23/10/2014, 01:33
Επιτέλους μετά απο πολύ ψάξιμο κτλ. ώστε να βρεθεί ένα άτομο για να γίνει τράμπα χέρι-χέρι με το scooter , ο υποψήφιος βρέθηκε και είναι ένα Honda, μα τι άλλο να ήταν;

Κανονικά,καλύπτεται από το δίπλωμα Α2 ,με ασφάλεια από όλα και συγκινωνιών με έγγραφα.

Η "πράξη" έγινε μόλις εχθές ,στην τράμπα της μηχανής ,λόγω οτι δεν υπήρχε σάλιο και το παλικάρι μας ήθελε κάτι μεγαλύτερο που να καλύπτεται από το δίπλωμα του και να μπεί λίγο ξανά δυναμικά στον αθλητισμό των μηχανών.

Τα λόγια περιττά οπότε περνάμε σε εικόνες :

Μέλος : krauser2288

(Μήτσο θα σε έρθουμε!)

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν πριν λίγο οπότε βράδυ δεν μπορώ να πώ ότι είναι καλύτερη ποιότητα.

325422
325423
325424

PetranGR
23/10/2014, 01:35
325425
325426
325427

PetranGR
23/10/2014, 01:36
325428
325429
325430

PetranGR
23/10/2014, 01:37
325431
325432

PetranGR
23/10/2014, 01:41
Τι θα γίνει σύντομα ,μόλις μαζέψει λεφτά,με αργούς ρυθμούς.

1.Λάστιχα,γιατί αν δείτε προσεκτικά ,είναι του 07' ... Δηλαδή ντάξει έλεος! Απορώ πως οδηγούσε ο προηγούμενος. Αλλαγή σε Diablo Rosso II.
2.Λάδια (10w30 Honda), Φίλτρο λαδιού,Φίλτρο αέρος, Παραφλού,μπροστά τακάκια σε (ΟΕΜ).
3.Διόρθωση την γκαζιέρα γιατί δεν έχει επιστροφή,δηλαδή αφήνεις το χέρι απο το γκάζι,και αυτό, γυρνάει στην αρχική του θέση ΠΟΛΥ αργά , πράγμα επικύνδηνο.
4.Αλλαγή λάμπας μπροστά σε Η4 Nightbreaker ,κόψιμο τα 2 πόδια τις λάμπας και τοποθέτηση πάνω στην μηχανή (ευτηχώς το είδαμε απο εξωτερικό να το κάνουν).
5.Υγρά φρένων μπρός πίσω,τοποθέτηση καινούργιων.
6.Αλλαγή κοντέρ,από eBay λόγω σπασμένης βάσεως στα αριστερά ή οποία είναι πιασμένη με ταίρ-απ.


Στο σημείο που γράφω το 6. περί κοντέρ, ερώτηση η μηχανή ΔΕΝ έχει ούτε ένδειξη ούτε κάποιο σημείο ή ληχνεία που να δείχνει για το ντεπόζιτο πόσα χλμ. έχει ακόμα κτλ. όμως,στο eBay κυκλοφορούν κοντέρ, που είναι ίδια με αυτό απλά στο κέντρο ακριβώς έχουν και δείκτη βενζίνης,μας κάνει ή μπά ;
Αν όχι ,υπάρχει λύση πάνω στο θέμα αυτό;






Αυτά απο εμένα,καλούς δρόμους το φιλαράκι μου να έχει :)

SHOOTER045
23/10/2014, 06:56
Θα σάς περιμένω πετραν
CB400 είχα κάποτε
Ξέρω πέντε πράματα
Είδα για το ψυκτικό Ρωτησες ήδη,για τα υγρά φρενών εύκολο είναι, αν πάρετε τα υγρά θα σού πω, για τακάκια θα σάς καβατζαρω - ξέρεις εσύ - ντιζα γκαζιού ανοίξτε γκαζιερα βγάλτε ντιζα, και κόκκαλο γκαζιού και πλακώστε το στο wd40
Για οτιδήποτε άλλο χτυπά τηλ

Eversman
23/10/2014, 07:43
Πέρασε από τα χέρια μου ένα ίδιο, για λίγο διάστημα. Ωραίο μηχάνημα. Καλοτάξιδο :)

GFawkes
23/10/2014, 08:30
Mε γεια στον φιλο...



αυτα τα χοντακια του 90....αθανατα ρε παιδι μου!!!

Ποσες γενιες μοτοσυκλετιστων εμαθαν επανω τους!!

Greenthing
23/10/2014, 09:14
Πραγματικα αθανατο μηχανημα... καλοταξιδο και αγρατζουνιστο...

Λαστιχα δες τα Bridgestone s20... πραγματικα αξιζουν και ειναι και πιο οικονομικα απο τα πιρελλια

PetranGR
23/10/2014, 11:17
Θα σάς περιμένω πετραν
CB400 είχα κάποτε
Ξέρω πέντε πράματα
Είδα για το ψυκτικό Ρωτησες ήδη,για τα υγρά φρενών εύκολο είναι, αν πάρετε τα υγρά θα σού πω, για τακάκια θα σάς καβατζαρω - ξέρεις εσύ - ντιζα γκαζιού ανοίξτε γκαζιερα βγάλτε ντιζα, και κόκκαλο γκαζιού και πλακώστε το στο wd40
Για οτιδήποτε άλλο χτυπά τηλ

Πάρα πολύ ωραία, υγρά κτλ. όσο για την ντίζα του γκαζιού πάνω λες να την ανοίξουμε τελείως λες να την λύσω και να την καθαρίσω;


Πέρασε από τα χέρια μου ένα ίδιο, για λίγο διάστημα. Ωραίο μηχάνημα. Καλοτάξιδο :)


Mε γεια στον φιλο...
αυτα τα χοντακια του 90....αθανατα ρε παιδι μου!!!
Ποσες γενιες μοτοσυκλετιστων εμαθαν επανω τους!!

και συνεχίζουν αυτό είναι το θέμα..


Πραγματικα αθανατο μηχανημα... καλοταξιδο και αγρατζουνιστο...
Λαστιχα δες τα Bridgestone s20... πραγματικα αξιζουν και ειναι και πιο οικονομικα απο τα πιρελλια

Θα το δούμε το θέμα ,θέλει και λίγο να αντέχουν ,γιατί το έχει καημό να μπεί πίστα :P

Στο νούμερο 6. περί κοντέρ δεν γνωρίζουμε τίποτα;
Και επίσης μπορεί κάποιος να κάνει αναγνώριση ακριβή ημερομηνία μηχανής;

astroman76
23/10/2014, 11:35
Αν δεν εχει ενδηξη για βενζινη ειναι 1992-1993 μοντελο το 94 εχει ενδηξη βενζινης στο κεντρο αρα θες και την πλεξουδα του 1994 για να δουλεψει εκτως και αν κανει πατεντα..

σε αυτο που εχεις απλα οταν αρχησει και ρεταρει βαζεις ρεσερβα... εχω σπρωξει το μηχανακι αρκετες φορες γιατι εβαζα βενζινη και μετα ξεχναγα να το γηρησω στο κανονικο

325438
325439
325440

doctoras
23/10/2014, 11:37
δεν υπάρχει ομορφότερο διαχρονικά μηχανάκι overall...!!!
να το χαίρεσαι!

panik
23/10/2014, 12:00
Τι εννοεις οταν λες ...κόψιμο τα 2 πόδια τις λάμπας και τοποθετηση πανω στην μηχανη...;

catmaster
23/10/2014, 12:24
Τι θα γίνει σύντομα ,μόλις μαζέψει λεφτά,με αργούς ρυθμούς.

1.Λάστιχα,γιατί αν δείτε προσεκτικά ,είναι του 07' ... Δηλαδή ντάξει έλεος! Απορώ πως οδηγούσε ο προηγούμενος. Αλλαγή σε Diablo Rosso II.
2.Λάδια (10w30 Honda), Φίλτρο λαδιού,Φίλτρο αέρος, Παραφλού,μπροστά τακάκια σε (ΟΕΜ).
3.Διόρθωση την γκαζιέρα γιατί δεν έχει επιστροφή,δηλαδή αφήνεις το χέρι απο το γκάζι,και αυτό, γυρνάει στην αρχική του θέση ΠΟΛΥ αργά , πράγμα επικύνδηνο.
4.Αλλαγή λάμπας μπροστά σε Η4 Nightbreaker ,κόψιμο τα 2 πόδια τις λάμπας και τοποθέτηση πάνω στην μηχανή (ευτηχώς το είδαμε απο εξωτερικό να το κάνουν).
5.Υγρά φρένων μπρός πίσω,τοποθέτηση καινούργιων.
6.Αλλαγή κοντέρ,από eBay λόγω σπασμένης βάσεως στα αριστερά ή οποία είναι πιασμένη με ταίρ-απ.


Στο σημείο που γράφω το 6. περί κοντέρ, ερώτηση η μηχανή ΔΕΝ έχει ούτε ένδειξη ούτε κάποιο σημείο ή ληχνεία που να δείχνει για το ντεπόζιτο πόσα χλμ. έχει ακόμα κτλ. όμως,στο eBay κυκλοφορούν κοντέρ, που είναι ίδια με αυτό απλά στο κέντρο ακριβώς έχουν και δείκτη βενζίνης,μας κάνει ή μπά ;
Αν όχι ,υπάρχει λύση πάνω στο θέμα αυτό;






Αυτά απο εμένα,καλούς δρόμους το φιλαράκι μου να έχει :)

1. Λάστιχα πέταμα μην το ψάχνεις είναι κάφροι ... πήγα και είδα ένα φουράκι για μια φίλη μου πριν λιγο καιρό και ο τύπος είχε λάστιχα του 2000 επάνω .... και ήταν σχολή οδηγών και το έδινε σε μαθητές ... δείτε και για Sport Demon αν σας βγαίνουν πιο οικονομικά
2. 10-40 και δεν χρειάζεται να βάλει της Honda , ένα επώνυμο ημισυνθετικό και ενα φίλτρο λαδιου μαμα
3. Η γκαζιέρα θέλει πρώτα έλεγχο μηπως ειναι λάθος τοποθετημένα και πολύ σφιγμένο το αντίβαρο ... λύστε πρώτα αυτό και αν δεν λασκάρει μετά αρχίστε τα wd40 όπως είπε ο πιστολάς
5. κοντέρ με ένδειξη βενζίνης είναι από το επόμενο όπως είπε ο Astro αλλά εκτός από άλλη πλεξούδα θέλει και το ντεπόζιτο που σαν διάσταση είναι ίδιο αλλά έχει και το φλοτέρ με τη φύσα απο κάτω


καλοτάξιδο λίγη φροντίδα θέλουν και είναι πολύ καλά μηχανάκια

SHOOTER045
23/10/2014, 12:44
Είδες τι είπε ο Άκης
ΛΑΣΤΙΧΑ/ ξέρεις απο που - μετά βόλτα
Αν δεν το έχετε με την ντιζα πάνε στο Νίκο

PetranGR
23/10/2014, 16:45
Τι εννοεις οταν λες ...κόψιμο τα 2 πόδια τις λάμπας και τοποθετηση πανω στην μηχανη...;

Στο εξωτερικό στο ίδιο μοντέλο παίρνουν μια λάμπα Η4 κόβουν τα 2 άκρα της από τα 3 και μπαίνει κανονικά και φωτίζει καλύτερα.


Είδες τι είπε ο Άκης
ΛΑΣΤΙΧΑ/ ξέρεις απο που - μετά βόλτα
Αν δεν το έχετε με την ντιζα πάνε στο Νίκο

Πήγαμε! Τελικά ήταν το λάστιχο του γκρίπ έποιανε και το αντίβαρο κόπηκε με κοπίδι και επέστρεψε στα κανονικά του θέλει και λίγο καθάρισμα και θα είναι σαν καινούργιο.

Λάστιχα περιμένουμε τιμή από μήτσο.

Όσο για μηχανικά το είδε ο νίκος και λέει οπωςδήποτε σιλασιέ εξάτμιση και συγχρονισμός καρμπιλατέρ γιατί πάει σα σκούτερ 125 κιβ. Αυτά 150€.

wolfi
23/10/2014, 17:00
Βαση για κοντερ παίζει να εχω

PetranGR
23/10/2014, 17:32
Βαση για κοντερ παίζει να εχω

Σοβαρά ; για δες το αν είναι εύκολο.

wolfi
23/10/2014, 17:38
Πες μου τηλέφωνο

SHOOTER045
23/10/2014, 17:56
Στο εξωτερικό στο ίδιο μοντέλο παίρνουν μια λάμπα Η4 κόβουν τα 2 άκρα της από τα 3 και μπαίνει κανονικά και φωτίζει καλύτερα.



Πήγαμε! Τελικά ήταν το λάστιχο του γκρίπ έποιανε και το αντίβαρο κόπηκε με κοπίδι και επέστρεψε στα κανονικά του θέλει και λίγο καθάρισμα και θα είναι σαν καινούργιο.

Λάστιχα περιμένουμε τιμή από μήτσο.

Όσο για μηχανικά το είδε ο νίκος και λέει οπωςδήποτε σιλασιέ εξάτμιση και συγχρονισμός καρμπιλατέρ γιατί πάει σα σκούτερ 125 κιβ. Αυτά 150€.

Που να ππρωτοπαρω τηλ?
Λάστιχα η Νικο

panik
23/10/2014, 17:58
Σχετικα με την λαμπα εννοεις τα"αυτακια" στο δαχτυλιδι και οχι τα "ποδια" που κανουν επαφη.
Α...ξεχασα...καλοριζικο καλες βολτες...καποτε το ηθελα πολυ αλλα δεν με θελε εκεινο...

spyrakos35
23/10/2014, 18:15
Πήγαμε! Τελικά ήταν το λάστιχο του γκρίπ έποιανε και το αντίβαρο κόπηκε με κοπίδι και επέστρεψε στα κανονικά του θέλει και λίγο καθάρισμα και θα......
Ευτυχως......
Το βλεπα να ερχεται...... "Για μια ντιζα πηγαινα......"






Καλοριζικο και απεφτο το ασπαστο......

PetranGR
23/10/2014, 19:38
Πες μου τηλέφωνο

Σε στέλνω σε λίγο.


Που να ππρωτοπαρω τηλ?
Λάστιχα η Νικο

ΧΑΧΑΧΑΧ,Νίκο γιατί να πάρεις ρε συ ;Όλα κομπλέ μας είπε εμένα δηλαδή ότι 30€ θέλει για να κάνει το αντι-κραδασμικό που θα έχει λυθεί. Οτι ποντάρει σε αυτό ότι είναι το τσικ τσικ τσικ που ακούω απο δεξιά μεριά.

Και 150€ για ρύθμιση συγχρονισμό καρμπυλατέρ και σιλασιέ στην εξάτμιση γιατί δεν έχει συμπίεση για το CB400SF,καλός μου φάνηκε εμένα.


Σχετικα με την λαμπα εννοεις τα"αυτακια" στο δαχτυλιδι και οχι τα "ποδια" που κανουν επαφη.
Α...ξεχασα...καλοριζικο καλες βολτες...καποτε το ηθελα πολυ αλλα δεν με θελε εκεινο...

Τα πόδια που κάνουν την επαφή να μείνει 1 πόδι ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει έτσι λένε οτι λειτούργησε.


Ευτυχως......
Το βλεπα να ερχεται...... "Για μια ντιζα πηγαινα......"
Καλοριζικο και απεφτο το ασπαστο......

Βρε αί κάνε τούμπες εσύ.

Σας ευχαριστει όλους , απλά κάηκε ο υπολογιστής και δεν μπορεί να μπαίνει και στο κινητό ζορίζεται :P

SHOOTER045
23/10/2014, 22:45
Τώρα τηλ αύριο

PetranGR
23/10/2014, 22:48
Τώρα τηλ αύριο

Όσο για τα λάστιχα αναμένω αύριο να με στείλεις αν είναι γιατί θα είμαι μάθημα και μετά θα είμαι στο τρέξιμο για μια δουλειά.

έμαθα ότι η μηχανή φοράει από μαμά

140/70-17 πίσω
110/70-17 μπροστά.

Το μοντέλο του 1992.
55 - 4.00ΜΤ17 έγραφε ή πίσω ζάντα και 3.00ΜΤ17 ή μπροστά.

SHOOTER045
23/10/2014, 22:52
Ok !!!

amyroukai
24/10/2014, 07:32
υποψιάζομαι μπινιά με το καλώδιο του γκαζιού.


Καλοτάξιδο!

wolfi
25/10/2014, 08:23
Αν μιλάς για αυτήν την βάση περιμένω τηλ.σου .
325616
325617

PetranGR
25/10/2014, 23:47
Νομίζω ότι δεν είναι αυτό.

Είναι το πλαστικό καπάκι κάτω το άσπρο που το κρατάει θα το βγάλω φώτο να σας το δείξω.

wolfi
26/10/2014, 07:27
Tοτε η μόνη λύση ειναι εδω
http://www.ebay.com/itm/Gauges-Speedometer-Techometer-Cover-For-Honda-CB400-CB400-SF-Gauge-1992-1994-93-/321044624083?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item4abfc032d3&vxp=mtr

PetranGR
26/10/2014, 10:59
Tοτε η μόνη λύση ειναι εδω
http://www.ebay.com/itm/Gauges-Speedometer-Techometer-Cover-For-Honda-CB400-CB400-SF-Gauge-1992-1994-93-/321044624083?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item4abfc032d3&vxp=mtr

Ακριβώς αυτό θα γίνει , θα αγοραστεί αυτό σύντομα.

Αφού πρώτα αλλαχθούν τα λάστιχα 100 % γιατί είναι του 2007 και θα σκοτωθεί ο άλλος πατάει φρένο σε βροχή και σταματάει μετά απο 100 μέτρα γιατί αισθάνετε οτι θα το χάσει το μπροστινό μαζί και το πίσω.

και μετά σειρά έχει στον Νίκο (Shooter άτομο), να γίνει έλεγχος και ρύθμιση καρμπιλατέρ γιατί πάει σαν 125 κιβ. αντί για 400 κιβ. και να γίνει σιλασιέ στην εξάτμιση που είναι αλλαγμένη.

(δεν γνωρίζω τι σημαίνει ο όρος σιλασίε)

teogtp
26/10/2014, 11:32
Ακριβώς αυτό θα γίνει , θα αγοραστεί αυτό σύντομα.

Αφού πρώτα αλλαχθούν τα λάστιχα 100 % γιατί είναι του 2007 και θα σκοτωθεί ο άλλος πατάει φρένο σε βροχή και σταματάει μετά απο 100 μέτρα γιατί αισθάνετε οτι θα το χάσει το μπροστινό μαζί και το πίσω.

και μετά σειρά έχει στον Νίκο (Shooter άτομο), να γίνει έλεγχος και ρύθμιση καρμπιλατέρ γιατί πάει σαν 125 κιβ. αντί για 400 κιβ. και να γίνει σιλασιέ στην εξάτμιση που είναι αλλαγμένη.

(δεν γνωρίζω τι σημαίνει ο όρος σιλασίε)
Σε "πυροβολημενο" ατομο εγω την μηχανη μου δεν την παω..............
:tooth:



Σιλανσιε ειναι το τελικο της εξατμισης............

SHOOTER045
26/10/2014, 12:49
Σε "πυροβολημενο" ατομο εγω την μηχανη μου δεν την παω..............
:tooth:



Σιλανσιε ειναι το τελικο της εξατμισης............

Οι φίλοι μου στους οποίους περιλαμβανεσαι και εσύ είναι ΟΛΟΙ πυροβολημένοι ...




Τι? Περνιέσαι για λογικός εσύ?

Πετρακη αύριο για λαστιχα, πάρε με ένα τηλ να μού το θυμίσεις ,προμυνηειεται δύσκολη μέρα......:beer::beer:

zentakiasSF
13/11/2014, 17:01
Πετρο μεγεια και απο εδω, ειδα οτι βρηκες τη σελιδα των CB400 SF στο facebook.
Λοιπον, λαδια οπως ολα τα παιδια εκει βαζουμε τα motul 15w50, αλλαξε επισης φιλτρα λαδιου κ αερα, και μπουζι.
Για καθαρισμα-ρυθμισμα καρμπυρατερ, στην Αθηνα τα εκανα εγω στα 80€ κοστος, λαστιχα εβαλα το νεο μοντελο της bridgestone battlax s20 evo στα 215 (σχεδον ιδια τιμη με τα ροσσο 2)
Κοντερ, αν μπεις στο φορουμ των σουπερ φορ, εχω ανοιξει θεματακι με τα οργανα που αγορασα εγω απο ebay και δουλευουν ρολόι.
Για να βαλεις τα κοντερ με το δεικτη βενζινης πρεπει να αλλάξεις ντεποζιτο, το οποιο να εχει και φλοτερ για να παρει ενδειξη το οργανο, δεν χρειαζεται αλλαγη ολοκληρης της πλεξουδας.
Στις φωτο, οι λαιμοι των εξατμισεων σου φαινονται καπως, εμενα η εργοστασιακη εξατμιση ειναι διαφορετική μπροστα. (ισιοι οι λαιμοι)

Αυτά απο εμένα.

PetranGR
13/11/2014, 22:58
Πετρο μεγεια και απο εδω, ειδα οτι βρηκες τη σελιδα των CB400 SF στο facebook.
Λοιπον, λαδια οπως ολα τα παιδια εκει βαζουμε τα motul 15w50, αλλαξε επισης φιλτρα λαδιου κ αερα, και μπουζι.
Για καθαρισμα-ρυθμισμα καρμπυρατερ, στην Αθηνα τα εκανα εγω στα 80€ κοστος, λαστιχα εβαλα το νεο μοντελο της bridgestone battlax s20 evo στα 215 (σχεδον ιδια τιμη με τα ροσσο 2)
Κοντερ, αν μπεις στο φορουμ των σουπερ φορ, εχω ανοιξει θεματακι με τα οργανα που αγορασα εγω απο ebay και δουλευουν ρολόι.
Για να βαλεις τα κοντερ με το δεικτη βενζινης πρεπει να αλλάξεις ντεποζιτο, το οποιο να εχει και φλοτερ για να παρει ενδειξη το οργανο, δεν χρειαζεται αλλαγη ολοκληρης της πλεξουδας.
Στις φωτο, οι λαιμοι των εξατμισεων σου φαινονται καπως, εμενα η εργοστασιακη εξατμιση ειναι διαφορετική μπροστα. (ισιοι οι λαιμοι)

Αυτά απο εμένα.

Λάδια γιατί όχι 10w40 Respol ή Bel-Ray ?Διάβασα για πατινάρισμα στο κιβώτιο ταχυτήτων , αλλά για πιο λόγο συμβαίνει αυτό ,όταν η Honda Η ίδια σε βάζει εν μέρη να βάλεις 10w40 ?

Τα Rosso II θα πάρει σε πολύ καλή τιμή λόγω του Shooter.

Όσο για το καρυμπλατέρ ακόμα δεν το έκανε και δεν νομίζω να το κάνει σύντομα είναι στενά.

Όσο για την εξάτμιση για ενημέρωσε τι εννοείς ;

zentakiasSF
18/11/2014, 18:05
Τα περισσοτερα μέλη του κλαμπ των CB400 SF προτεινουν 15w50 γιατι ειδαν οτι το κιβωτιο ειναι πιο μαλακό και το μοτερ δουλευει καλυτερα.
Εγω αρχες του χρονου πηρα τη δικια μου οποτε προσωπικη αποψη δε μπορω να εκφερω αφου δε δοκιμασα 10w40.
Tα ροσο 2 εφοσον θα τα παρεις σε καλη τιμη τοτε οκ.

Δες τους δικους μου που ειναι ισιοι ενω οι δικοι σου ειναι καμπυλωτοι.
327228

PetranGR
18/11/2014, 18:36
Τα περισσοτερα μέλη του κλαμπ των CB400 SF προτεινουν 15w50 γιατι ειδαν οτι το κιβωτιο ειναι πιο μαλακό και το μοτερ δουλευει καλυτερα.
Εγω αρχες του χρονου πηρα τη δικια μου οποτε προσωπικη αποψη δε μπορω να εκφερω αφου δε δοκιμασα 10w40.
Tα ροσο 2 εφοσον θα τα παρεις σε καλη τιμη τοτε οκ.

Δες τους δικους μου που ειναι ισιοι ενω οι δικοι σου ειναι καμπυλωτοι.
327228

Σήμερα κάναμε το μικρό servicάκι ... θα παραθέσω φωτογραφίες και αναλυτικά οτι βρέθηκε στην μηχανή.
Όσο για την φώτο μπορείς να βγάλεις από κοντά καλύτερα;

PetranGR
20/11/2014, 00:54
Επέστρεψα,εχθές ξεράθηκα στον ύπνο.

Οπότε αρχίζω τις φώτο τώρα και το τι έγινε.

Η μηχανή εχθές έγινε Service μικρό, ακόμα δεν πιάσαμε καρμπυλατέρ κτλ. έγιναν λάδια(10w40),φίλτρο λαδιού,φίλτρο αέρος.

Ήδη η μηχανή έχει κάνει περίπου 200 χλμ. με τον αναβάτη πολύ πιο ευχαριστημένο από πριν ,δεν πατινάρει όπως έκανε πριν ,το διαπίστωσα και εγώ. Πάει αρκετά καλύτερα, και γενικότερα φαίνετε εξ'ολοκλήρου ελαφρώς καλύτερο.
Τα λάδια ήταν κατ'μαυρά ντάξει θα με πείς κλαίν μαίν,αλλά ; ήταν σκέτο νερό πως να το πώ,δεν ήταν λάδι , είχε καεί ,αναρωτιέμαι αν τα άλλαξε ποτέ ο άλλος.
Το φίλτρο άερος μια από τα ίδια.

Ιδού οι φωτογραφίες :


327285

Τα όμορφα μας τα λαδάκια... το γέλιο βγάλαμε αρκετό λάδι κτλ. αλλά η μηχανή πήρε μόλις 2680 ml ενώ ο κατασκευαστής λέει 2.9 lt αν αλλάξουμε και φίλτρο, την κουνήσαμε πέρα δώθε,πάνω κάτω και είχε στάξει μέχρι και σταγόνες απορώ γιατί μπήκε τόσο λίγο,και πάλι στον δείκτη του λαδιού ήταν ελαφρός πάνω από το όριο. Ενώ πιστεύω οτι θα έπρεπε να είναι πιο κάτω.

Προχωράμε...

327286327287

Το φίλτρο αέρος μόνο σφίγκα δεν βρήκαμε εκεί μέσα...

PetranGR
20/11/2014, 00:56
327288327289

Όταν βγάλαμε φίλτρο αέρος και είπαμε να καθαρίσουμε λίγο τον χώρο μέσα από αν έχει οτιδήποτε, μόλις έβαλα με το δάχτυλο στο πανί και μέσα στο κουτί όταν το έβγαλα είχε αυτά τα χρώματα ,σε λάδια. Αλλά και επίσης σαν να είχε νερό μέσα,ένα σημείο από το πανάκι ήταν σαν να είχε βραχεί με νερό. (ήταν στεγνό πριν το βάλω εκεί μέσα)

Μπορεί να είναι κάτι αυτό;

PetranGR
20/11/2014, 00:58
Συνεχίζουμε στο περιβόητο θέμα που πήρα και τον SHOOTER να δώσει φώτα στο τηλ. αλλά φαίνετε ο προηγούμενος είχε κάνει αλλαγές στην βενζίνα (ρουμπινέτο)

Ιδού στην φώτο :

327290

Συνολικά για να αφαιρέσεις το ντεπόζιτο θέλει 3 σωληνάκια να αφαιρεθούν , 2 είναι μπροστά στο ρουμπινέτο , το 1 βγήκε πανεύκολα και το άλλο είναι αυτό που απικονίζεται στην φώτο το οποίο έγραφε και "Made in Italy" μη χέσω, άρα σημαίνει οτι έχει αλλαχθεί.

Το 3ο σωληνάκι ήταν πίσω στο ντεπόζιτο δεν δοκιμάσαμε να το αφαιρέσουμε γιατί είχαμε θέμα με αυτό στο ρουμπινέτο ,βρε με πένσα βρε με χέρια βρε με σφιχτήκα τίποτα ΔΕΝ έβγαινε με τίποτα , ώστε να βγάλουμε σαν άνθρωποι το ντεπόζιτο.

Καμία ιδέα;

notakos600
20/11/2014, 10:54
Κοπίδι με λεπίδα μπορεί να χωρέσει να τελειώνεις;

pipe_smoker
20/11/2014, 11:53
1.Λάστιχα,γιατί αν δείτε προσεκτικά ,είναι του 07' ... Δηλαδή ντάξει έλεος! Απορώ πως οδηγούσε ο προηγούμενος. Αλλαγή σε Diablo Rosso II.

Λάστιχα να αλλάξει όπως και δήποτε.

Κι εγώ cb400 sf έχω, κι εγώ diablo rosso II φοράω (αλλά έχω βάλει 150 πίσω). Δες αν θες και το θρεντ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132116) που είχα ανοίξει και ρώταγα πριν τα πάρω.

Καλό λάστιχο είναι.
Το μόνο θέμα είναι ότι έχει μια σχετική κορώνα (όχι τρελά πράγματα φυσικά) αλλά αν δεν έχεις συνηθίσει σε κάτι τέτοιο σου φαίνεται παράξενο ειδικά στην αρχή.

Το μόνο κακό τους είναι ότι είναι λίγο απότομα. Όταν στρίβεις είναι λίγο "σα να πέφτεις από γκρεμό" μέχρι να πιάσεις την κλίση που θες.
Αν ο φίλος σου είναι πολύ φρέσκος στο άθλημα, κάτι τέτοιο μπορεί να τον τρομάξει.

Ίσως είναι καλύτερο να πάει σε ένα πιο ομαλό λάστιχο για αρχή.

Κατά τα άλλα μια χαρά ελαστικά είναι.



6.Αλλαγή κοντέρ,από eBay λόγω σπασμένης βάσεως στα αριστερά ή οποία είναι πιασμένη με ταίρ-απ.


Έχει αναφερθεί ξανά εδώ μέσα.
Κάνε μια αναζήτηση.

Κι εγώ ψαχνόμουν για κοντέρ μέσω e-bay.
Στο δικό μου υπάρχει δείκτης βενζίνης, αλλά έχει παραδόσει πνεύμα ο μερικός χιλιομετρητής.

Διαβάζοντας εδώ μέσα είδα ότι πολλοί ανέφεραν ότι το sf "αναγνωρίζει" μόνο τα μαμά όργανα, αλλιώς καταλαβαίνει η μηχανή ότι κάτι δεν πάει καλά (δεν τα ακούμπησες στον Σαρ:lol:) και μπαίνει κάποιου είδους κόφτης και δεν μπορείς να ανεβάσεις πάνω από 120χλμ/ώρα αν θυμάμαι καλά.

Ξαναλέω κάνε μια αναζήτηση.
Μπορεί να μην είχα καταλάβει/θυμάμαι εγώ καλά, αλλά χίλιες φορές να μείνει χωρίς δείκτη βενζίνης ο φίλος σου παρά να έχει τελική παπιού.


Τέλος, κι εγώ όταν πρωτοείδα τις φωτογραφίες παρατήρησα αυτό που σου είπε κι ο yamahapwrscoop.
Η μηχανή μοιάζει να έχει στραβολαιμιάσει.

Κι εμένα οι λαιμοί είναι όπως στις φωτό που ανέβασε ο φίλος.
Καμία σχέση με την εικόνα που φαίνεται στο μηχανάκι του δικού σου.

Για κοιτάχτε το.
Μπορεί να φταίει η γωνία που τραβήχτηκε η φωτό (αν και αμφιβάλω).

Καλορίζικο κι απροβλημάτιστο να είναι!!!
Καλές βόλτες!!!:beer::beer::beer:

pipe_smoker
20/11/2014, 12:17
Βρήκα και μια φωτό που είχα τραβήξει από κοντά τους λαιμούς στο δικό μου cb μετά από πλύσιμο.

Πάρε μια ιδέα.



327300

Greenthing
20/11/2014, 12:28
το s20 evo βγαινει πιο οικονομικο.......:smokin:

zentakiasSF
20/11/2014, 20:41
το s20 evo βγαινει πιο οικονομικο.......:smokin:


ποιος που ποτε και γιατι?? :shrugs:

μαζι με τοποθετηση και βαλβιδες φθηνοτερα? μαλλον δεν εκανα καλη ερευνα αλλά τελος παντων. 5/2014 dot εχουν, σιγουρια 1000% δινουν, ειναι τριγωμα απο οσο εμαθα (σε αντιθεση με τα ροσο 2 που στις διαστασεις του cb ειναι μονογωμα).


Αυτο ελεγα pipe smoker.

Φιλε Petran καινουργιο ρουμπινετο κοπια του μαμα εχει 16 ευρώ απο ebay και συμφωνα με πολλα παιδια που το αγορασαν, δουλευει μια χαρα. Το δικο σου ρουμπινετο ειναι τελειως διαφορετικο.
Δωσε παραγγελια και εισαι αρχοντας. click εδω (http://www.ebay.com/itm/390786342370?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

PetranGR
20/11/2014, 22:49
ποιος που ποτε και γιατι?? :shrugs:

μαζι με τοποθετηση και βαλβιδες φθηνοτερα? μαλλον δεν εκανα καλη ερευνα αλλά τελος παντων. 5/2014 dot εχουν, σιγουρια 1000% δινουν, ειναι τριγωμα απο οσο εμαθα (σε αντιθεση με τα ροσο 2 που στις διαστασεις του cb ειναι μονογωμα).


Αυτο ελεγα pipe smoker.

Φιλε Petran καινουργιο ρουμπινετο κοπια του μαμα εχει 16 ευρώ απο ebay και συμφωνα με πολλα παιδια που το αγορασαν, δουλευει μια χαρα. Το δικο σου ρουμπινετο ειναι τελειως διαφορετικο.
Δωσε παραγγελια και εισαι αρχοντας. click εδω (http://www.ebay.com/itm/390786342370?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

Όντως οι λαιμοί είναι τελείως διαφορετικοί,από οτι μάθαμε φοράει όλοσωμη.

Όσο για το ρουμπινέτο, πάνω στο ρουμπινέτο 2 σωληνάκια δεν πάνε ;

Αν ναι,εκείνο το σωληνάκι που είναι στο "κώλο" του ντεπόζιτου δηλαδή κοντά στα @@ μας τι είναι;

Όσο για τα λάστιχα όχι,πιο φθηνά απο τα rosso2 έτσι όπως τα βρήκα με κονέ δεν έχει 100 %.

Θα βάλει την μαμά διάσταση για αρχή και μετά βλέπει.

Δεν έχει δείκτη βενζίνης γιατί δεν έχει εσωτερικά δεν υποστήριζε ποτέ,κοντέρ θα αλλάξει γιατί είναι όλο σπασμένο.

zentakiasSF
21/11/2014, 13:06
Ολοσωμη? μια χαρά!!
Το δικο μου ρουμπινετο εχει ενα σωληνακι μικρο (της υποπιεσης) που παει στην κεφαλή του μοτέρ, και ενα μεγαλο που πηγαινει σε ταφ "Τ" και χωριζεται σε 2 που τροφοδοτουν τα καρμπυρατερ.

Εισαι ως account saver στο go4it σωστα? νομιζω εχεις δει το θεμα που εφτιαξα για αγορα κοντερ. Τα δικα μου μεχρι στιγμης ειναι αψογα.
Ουτε το δικο μου εχει δεικτη βενζινης, ειναι το μοντελο του '92.
Δειτε τα σωληνακια των φρενων μπροστα αν ειναι τα μαμα, γραφουν μηνα και ετος κατασκευης της μοτο.

Greenthing
21/11/2014, 14:11
ποιος που ποτε και γιατι?? :shrugs:

μαζι με τοποθετηση και βαλβιδες φθηνοτερα? μαλλον δεν εκανα καλη ερευνα αλλά τελος παντων. 5/2014 dot εχουν, σιγουρια 1000% δινουν, ειναι τριγωμα απο οσο εμαθα (σε αντιθεση με τα ροσο 2 που στις διαστασεις του cb ειναι μονογωμα).


Αυτο ελεγα pipe smoker.

Φιλε Petran καινουργιο ρουμπινετο κοπια του μαμα εχει 16 ευρώ απο ebay και συμφωνα με πολλα παιδια που το αγορασαν, δουλευει μια χαρα. Το δικο σου ρουμπινετο ειναι τελειως διαφορετικο.
Δωσε παραγγελια και εισαι αρχοντας. click εδω (http://www.ebay.com/itm/390786342370?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

οκ αμα ειναι με βαλβιδες παω πασο.... μηπως στα εβαλα εγω? :lol:

PetranGR
21/11/2014, 14:20
Ολοσωμη? μια χαρά!!
Το δικο μου ρουμπινετο εχει ενα σωληνακι μικρο (της υποπιεσης) που παει στην κεφαλή του μοτέρ, και ενα μεγαλο που πηγαινει σε ταφ "Τ" και χωριζεται σε 2 που τροφοδοτουν τα καρμπυρατερ.

Εισαι ως account saver στο go4it σωστα? νομιζω εχεις δει το θεμα που εφτιαξα για αγορα κοντερ. Τα δικα μου μεχρι στιγμης ειναι αψογα.
Ουτε το δικο μου εχει δεικτη βενζινης, ειναι το μοντελο του '92.
Δειτε τα σωληνακια των φρενων μπροστα αν ειναι τα μαμα, γραφουν μηνα και ετος κατασκευης της μοτο.

Ακριβώς το ίδιο,ναι το έχω δεί.

Θα το προσέξουμε και θα δούμε,όσο για το ρουμπινέτο επειδή χάνει κιόλας μάλλον θα παραγγείλουμε αυτό με τα 16 ευρώ.

Ωραία κλείσαμε απο εδώ,ξεχνάμε το ρουμπινέτο που έχει τα 2 σωληνάκια το χοντρό που πάει στο Τ και το ψιλό που είναι η υποπίεση.

Τώρα θα μιλήσω για πάνω στην δεξαμενή στο πίσω μέρος της δηλαδή κοντά στην σέλα έχει ένα μικρο σωληνάκι σχετικά το οποίο ήταν και λίγο τσαλακωμένο. εκείνο τι είναι; για την τάπα της βενζίνης για να φεύγουν τα υγρά;

zentakiasSF
21/11/2014, 19:40
Κοιτα να δεις Στράτο... :bawl:
Δεν το μετανιωσα καθολου :beer:

327355

zentakiasSF
21/11/2014, 19:41
Ακριβώς το ίδιο,ναι το έχω δεί.

Τώρα θα μιλήσω για πάνω στην δεξαμενή στο πίσω μέρος της δηλαδή κοντά στην σέλα έχει ένα μικρο σωληνάκι σχετικά το οποίο ήταν και λίγο τσαλακωμένο. εκείνο τι είναι; για την τάπα της βενζίνης για να φεύγουν τα υγρά;

αναθυμιασεις νομιζω.

Ρωτα και στο γκρουπακι ειτε στο facebook ειτε στο go4it.

PetranGR
21/11/2014, 19:42
αναθυμιασεις νομιζω.

Ρωτα και στο γκρουπακι ειτε στο facebook ειτε στο go4it.

ποιο γκρουπάκι ; για στείλε.

Στο go4it κανείς δεν απαντάει,πολύ νεκρο είναι.

zentakiasSF
21/11/2014, 20:25
ποιο γκρουπάκι ; για στείλε.

Στο go4it κανείς δεν απαντάει,πολύ νεκρο είναι.

εδώ -> https://www.facebook.com/groups/210956102435616/?fref=ts

akaposto
22/11/2014, 08:04
Τώρα θα μιλήσω για πάνω στην δεξαμενή στο πίσω μέρος της δηλαδή κοντά στην σέλα έχει ένα μικρο σωληνάκι σχετικά το οποίο ήταν και λίγο τσαλακωμένο. εκείνο τι είναι; για την τάπα της βενζίνης για να φεύγουν τα υγρά;

Αναθυμιάσεις είναι. Μην το βγάλεις. Απλά πότε πότε θέλει άδειασμα.

Στον χώρο του φίλτρου αέρα, τα "λάδια" είναι αναθυμιάσεις σε συνδιασμό γλίτσας και υγρασίας. Και αυτό πότε πότε θέλει καθάρισμα.

Επίσης, όλα τα λάδια μαύρα βγαίνουν. Δεν φαίνεται απο το χρώμα η κατάσταση τους.

Εμπειρικά μιλώντας (είτε για αυτοκίνητο είτε μηχανή) σιγά σιγά μαθαίνεις την καταλάνωση που κάνεις. Η ένδειξη θερμοκρασίας είναι αναντικατάστατο όργανο.

Δεν ξέρω τι service έχει γίνει, αλλά οπωσδήποτε να γίνει έλεγχος των μπουζί.

zentakiasSF
23/11/2014, 18:05
Επίσης, όλα τα λάδια μαύρα βγαίνουν.


αναλογα το ποσο δουλεψαν.

Εμενα πχ η μηχανη φαινοταν στην τριχα αλλα η τιμη (800) με προϊδεαζε για "μεγαλες" στιγμες.
Κι ομως ειχα θετικες εκπληξεις.
Τα λαδια δεν ηταν μαυρα κατραμι αλλά προς το καφε που σημαινει οτι ειχαν μονο μερικες χιλιαδες χλμ δουλεμμενα.
Τα παλια μπουζι ηταν αυτα που προτεινε ο κατασκευαστης (πολλοι τα θεωρουν ακριβα κ βαζουν αλλα που ειναι τελειως λάθος) και δεν ηταν ουτε μαυρα-ουτε καφετι οποτε το μειγμα ηταν σωστό και εκανε σωστη καυση.
Η πλεξουδα μου δεν ειχε ουτε ενα κοψιματάκι-μόνωση!

:beer:

notakos600
23/11/2014, 18:07
αναλογα το ποσο δουλεψαν.

Εμενα πχ η μηχανη φαινοταν στην τριχα αλλα η τιμη (800) με προϊδεαζε για "μεγαλες" στιγμες.
Κι ομως ειχα θετικες εκπληξεις.
Τα λαδια δεν ηταν μαυρα κατραμι αλλά προς το καφε που σημαινει οτι ειχαν μονο μερικες χιλιαδες χλμ δουλεμμενα.
Τα παλια μπουζι ηταν αυτα που προτεινε ο κατασκευαστης (πολλοι τα θεωρουν ακριβα κ βαζουν αλλα που ειναι τελειως λάθος) και δεν ηταν ουτε μαυρα-ουτε καφετι οποτε το μειγμα ηταν σωστό και εκανε σωστη καυση.
Η πλεξουδα μου δεν ειχε ουτε ενα κοψιματάκι-μόνωση!

:beer:

Σου έκατσε τεφαρίκι, μην μιλάς καθόλου. :beer:

spyrakos35
23/11/2014, 18:09
αναλογα το ποσο δουλεψαν.

Εμενα πχ η μηχανη φαινοταν στην τριχα αλλα η τιμη (800) με προϊδεαζε για "μεγαλες" στιγμες.
Κι ομως ειχα θετικες εκπληξεις.
Τα λαδια δεν ηταν μαυρα κατραμι αλλά προς το καφε που σημαινει οτι ειχαν μονο μερικες χιλιαδες χλμ δουλεμμενα.
Τα παλια μπουζι ηταν αυτα που προτεινε ο κατασκευαστης (πολλοι τα θεωρουν ακριβα κ βαζουν αλλα που ειναι τελειως λάθος) και δεν ηταν ουτε μαυρα-ουτε καφετι οποτε το μειγμα ηταν σωστό και εκανε σωστη καυση.
Η πλεξουδα μου δεν ειχε ουτε ενα κοψιματάκι-μόνωση!

:beer:

:beer: