PDA

View Full Version : e-Παράβολο - Τέλη μεταβίβασης



SOTOS80
23/10/2014, 20:01
Έχει κάνει κανείς ή ξέρει αν μπορεί να γίνει χρήση της υπηρεσίας e-παράβολο για χρήση: -> κατάθεση δικαιολογιτικών μεταβίβασης μοτοσυκλέτας?
Τι θέλω να πω..... η διαδικασία κανονικά είναι ... πάμε σε ΚΕΠ πωλητής και αγοράστης, βλέπουν την άδεια της μοτοσυκλέτας και μας δίνουν ένα χαρτάκι με κάποιες τράπεζες όπου πάμε και αγοράζουμε τα παράβολα που αντιστοιχούν στην συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα. Μετά πάμε πάλι στο ΚΕΠ με το παράβολο και όλα τα άλλα δικαιολογητικά και κάνουμε αίτηση μεταβίβασης άδειας κυκλοφορίας.

Επειδή θέλω να κάνω την διαδικασία αυτή Σάββατο όπου οι τράπεζες είναι κλειστές (στην Αθήνα υπάρχουν κάποια καταστήματα όπου είναι ανοιχτά αλλά η όλη διαδικασία θα γίνει Θεσσαλονίκη όπου δεν υπάρχει ανοιχτό κατάστημα) μπορώ να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία e-παράβολο πληρώνοντας το παράβολο που θα εκδοθεί απο την σελίδα www.gsis.gr ηλεκτρονικά μέσω web banking? Σαν επιλογή "πληρωμή e-παραβόλου" στην τράπεζα που έχω υπάρχει... οπότε είμαστε οκ, αλλά δεν μπορώ να βρώ στην αίτηση που κάνουμε για να εκδοθεί το e-παράβολο τον φορέα και τί ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω ώστε να εκδοθεί το σωστό παράβολο προς πληρωμή...

Μήπως το έχει κάνει κάποιος???

paramedic
23/10/2014, 20:07
Σήμερα έκανα μεταβίβαση ενα παπί που μου χάρισαν. Είχα πάει απο το υπουργείο στο Περιστέρι να ρωτήσω το ποσό που πρέπει να πληρώσω για την μεταβίβαση και επειδή είδα το e-παράβολο ρώτησα αν πρέπει για μεταβίβαση να το κάνω έτσι και πήρα ΑΡΝΗΤΙΚΗ απάντηση. Αρα κανονικά όπως μέχρι σε τράπεζα πρέπει να πας.

yiannis172
23/10/2014, 20:11
Πηγαινε να παρεις τα τελη μεταβιβασης απο την προηγουμενη,δε θα υπαρχει προβλημα.

SOTOS80
23/10/2014, 20:15
Το εύκολο θα ήταν να πάρω τα τέλη μεταβίβασης απο την προηγούμενη....... το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι την μηχανή δεν την έχω δει....οπότε πάω Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για αυτό τον σκοπό... την βλέπω - ελένχω και αν είναι οκ.. μπαίνω στην διαδικασία μεαβίβασης, αλλιώς ξαναγυρίζω χωρίς. Μίλησα με την τράπεζα Πειραιώς και μου είπαν τηλεφωνικά ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το Phone Banking και να γίνει μέσω αυτού αρκεί στην κάρτα μου να υπάρχει το απαραίτητο ποσό (όσο κοστίζει δλδ το παράβολο).

McGyver
23/10/2014, 20:20
Το εύκολο θα ήταν να πάρω τα τέλη μεταβίβασης απο την προηγούμενη....... το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι την μηχανή δεν την έχω δει....οπότε πάω Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για αυτό τον σκοπό... την βλέπω - ελένχω και αν είναι οκ.. μπαίνω στην διαδικασία μεαβίβασης, αλλιώς ξαναγυρίζω χωρίς. Μίλησα με την τράπεζα Πειραιώς και μου είπαν τηλεφωνικά ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το Phone Banking και να γίνει μέσω αυτού αρκεί στην κάρτα μου να υπάρχει το απαραίτητο ποσό (όσο κοστίζει δλδ το παράβολο).

Και αν το κάνεις μέσω Phone Banking τι αποδεικτικό θα δώσεις στο ΚΕΠ;

SOTOS80
23/10/2014, 20:23
Μόλις γίνει η όλη διαδικασία με το Phone Banking μου στέλνουν αποδεικτικό στο email μου όπου μπορώ να τυπώσω και να καταθέσω στα ΚΕΠ. Έτσι είπαν τουλάχιστον....

virus
23/10/2014, 20:29
καταρχας το e-παραβολο δεν εχει καμια σχεση με το παραβολο των ΚΕΠ. το e-παραβολο εκδιδεται ΜΟΝΟ απο εφορια ενω το παραβολο των ΚΕΠ σου δινουν ενα χαρτι απο τα ΚΕΠ και με αυτο πας σε τραπεζα και πληρωνεις.

ναι σωστα ειπες οτι μπορεις να το παρεις απο την προηγουμενη μερα. (παραβολο ΚΕΠ)

και το συγκεκριμενο παραβολο ΔΕΝ γινεται με internet banking. για phone δεν γνωριζω. αν και πιστευω οτι δεν γινεται. τοχουν μπερδεψει με το e παραβολο.

SOTOS80
23/10/2014, 20:33
Επικοινώνησα ξανά με την τράπεζα και τους εξήγησα αναλυτικά τι θέλω να κάνω.
Η απάντηση ήταν ότι μπορεί να γίνει αυτό μόνο μέσω Phone Banking, μου αποστέλουν άμεσα στο email μου ένα αποδεικτικό ότι έγινε η κατάθεση στον λογαριασμό αλλά το παράβολο μου το στέλνουν σε μία εργάσιμη ημέρα. Οπότε πρέπει να επικοινωνήσω με ΚΕΠ να ρωτήσω άν δέχονται το αποδεικτικό κατάθεσης ή αν θέλουν το παράβολο που θα μου στείλουν μετά.

virus
23/10/2014, 20:42
τωρα ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ και ειδα οτι η μεταβιβαση θα γινει θεσσαλονικη κι εσυ εισαι αθηνα.

το παραβολο του κεπ ειναι στην ουσια καταθεση στην νομαρχια αθηνων για τους αθηναιους.

για την θεσσαλονικη λογικα θα ειναι νομαρχια θεσσαλονικης. (δεν θυμαμαι τωρα)

τι θελω να πω. καθε νομαρχια εχει τον δικο της αριθμο λογαριασμου. οποτε θα πρεπει να ξερεις τι ζητανε τα κεπ θεσσαλονικης.

επισης το θεμα ειναι να δεχτουν τα κεπ θεσσαλονικης το αποδεικτικο καταθεσης. χλωμο το βλεπω.

SOTOS80
23/10/2014, 20:51
Άρα εφόσον γίνεται μέσω της τράπεζας Πειραιώς, το μόνο που μένει είναι να επικοινωνήσω αύριο με ΚΕΠ Θεσσαλονίκης να ρωτήσω αν δέχονται το αποδεικτικό κατάθεσης που θα εκδοθεί απο την τράπεζα. Αν το δέχονται όλα οκ... αν όχι... τότε δεν γίνεται.

virus
23/10/2014, 20:57
κι οχι μονο θα επικοινωνησεις αλλα θα ζητησεις να σου στειλουν με φαξ το χαρτακι τελων μεταβιβασης που δινουν στον αγοραστη. εκει πανω θα δεις και τις συνεργαζομενες τραπεζες αλλα και τους λογαριασμους των.

ετσι με αυτο θα ρωτησεις συγκεκριμενα την τραπεζα σου αν το κανει με phone.

teo_g7
23/10/2014, 22:39
Εδώ στην Αθήνα γύρω απο τις Δ/νσεις Μεταφορών υπαρχουν κάτι "διεκπεραιωτες" που έχουνε παραβολα με μια μικρη επιβάρυνση. Για ρωτά μήπως παιζει τίποτα τέτοιο και ξεμπερδευεις

SOTOS80
23/10/2014, 22:54
Πολύ σωστός! Θα το κοιτάξω και αυτό

Psaxtiris
24/10/2014, 14:39
μην παιδεύεσαι άδικα, υπάρχουν ανοιχτά καταστήματα το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη

https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=8708
http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=390&mid=455&lang=gr

SOTOS80
24/10/2014, 15:27
Υπάρχει μόνο της Eurobank αλλά τα παράβολα για Θεσσαλονίκη απ ότι μου είπαν πρέπει να είναι απο Πειραιώς.

endopandou
24/10/2014, 17:00
Πληρώνεις. Αγοράζεις. Σου κάνει εξουσιοδότηση και πας στον τόπο σου και κάνεις μεταβίβαση. :wave2:

SOTOS80
24/10/2014, 18:18
Αυτή είναι η δεύτερη εναλλακτική λύση :) Το σκέφτηκα κι εγώ σήμερα... πότε βλέπουμε, αν δεν κάτσει τίποτα απο τα παραπάνω εφαρμόζω αυτό :D

macedonas
26/10/2014, 09:35
Άσχετο . Τα ΚΕΠ είναι ανοιχτά το Σάββατο ?

SOTOS80
26/10/2014, 18:51
Δεν ξερω ειναι ολα αλλα οσα ειναι ειναι μεχρι τις 14:00

kpetros
29/10/2014, 03:15
το προγραμμα σου ειναι λαθος
πας κυριακη , γνωριζεις τον τυπο και τις ροδες του
μετα κανεις μια βολτα στην θεσσαλονικη
διανυκτερευεις εκει και κανεις μεταβιβαση την δευτερα πρωι

SOTOS80
29/10/2014, 09:32
Τελικά όλα πήγαν καλα. Το παράβολο αγοράστηκε μέσω phone banking απο την τράπεζα Πειραιώς και το δέχτηκαν στο ΚΕΠ. Δεν το δεχόντουσαν όλα τα ΚΕΠ, αλλά έψαξα και βρήκα ένα που ήταν οκ.

pilotos_xtreme
24/11/2014, 20:09
Μεταβίβαση αμαξιού 1100 κυβικών πόσο πάει το παράβολο , ξέρει κανείς;

motomaniac
08/12/2015, 11:05
Μεταβίβαση αμαξιού 1100 κυβικών πόσο πάει το παράβολο , ξέρει κανείς;

https://www.google.gr/search?q=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BE%CE%B9 %CE%BF%CF%8D+1100+%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD+%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF+%CF%80%CE%AC%C E%B5%CE%B9+%CF%84%CE%BF+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%BF&rlz=1C1SKPL_enGR448GR448&oq=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF %CF%8D+1100+%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD+%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF+%CF%80%CE%AC%CE%B5%C E%B9+%CF%84%CE%BF+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%BF&aqs=chrome..69i57&sourceid=chrome&es_sm=0&ie=UTF-8

ptc
08/12/2015, 11:29
...

Μανολης67
08/12/2015, 16:48
Το εκανα πριν ενα χρόνο, κατ αρχήν πρέπει να ξέρεις το ακριβές ποσό και αιτιολογία, εγώ συγκεκριμένα πλήρωσα για νεο δίπλωμα.
Πας WEB Banking, (εγω εχω Εθνικη,) πας πληρωμες Δημοσίου, κάπου εχει επιλογή e-παραβολο, επιλέγεις αυτό που θες, συμπληρώνεις μια φόρμα, Ονομα κτλ σου δίνει κωδικό πληρωμής, πληρώνεις, εκτυπώνεις και πας στην υπηρεσία, εισαι οκ.
ελπίζω να βοήθησα.

epp494
28/02/2016, 12:41
καλησπέρα σε όλους,
την διαδικασία μεταβίβασης, παράβολα, ποιός την πληρώνει? Ο αγοραστής ή ο πωλητής?

motomaniac
28/02/2016, 15:05
καλησπέρα σε όλους,
την διαδικασία μεταβίβασης, παράβολα, ποιός την πληρώνει? Ο αγοραστής ή ο πωλητής?

o αγοραστης. παντα

AristidisZ
04/05/2017, 10:47
Επειδή έχω μπερδευτεί, υπάρχει συγκεκριμένος κωδικός για e-παράβολο για μεταβίβαση οχήματος ή κάνουμε απευθείας κατάθεση σε τράπεζα με το ποσό που χρειάζεται για τη μεταβίβαση ;

στο χαρτί από τα ΚΕΠ που πήρα γράφει επί λέξει:

"ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΕΛΩΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ"