PDA

View Full Version : τι κανουμε εδω



ydravlikos1970
24/10/2014, 10:55
Παιδια την καλησπερα μου εχω ενα προβλημα απλο για εσας δυσκολο για μενα μου τρεχει λαδακι σε καποια βιδα του καρτερ. παπακι kazer χανει λαδακι οχι πολυ την εχω σφιξει αλλα παλι χανει τι κανουμε εδω για να ειναι οκ


325560

SHOOTER045
24/10/2014, 12:08
Καθάρισε τα πασα, και βάλε καινούρια ροδέλα χάλκινη η αλουμινένια
Αν ξανατρεχει εφάρμοσε στην βίδα ταινία τεφλον

iliasfyntanidis
24/10/2014, 12:29
Εναλλακτικά βάλε γύρω από την βίδα(μία περιστροφή) μαύρη σιλικόνη.

Bowleno
24/10/2014, 12:50
Εναλλακτικά βάλε γύρω από την βίδα(μία περιστροφή) μαύρη σιλικόνη.

Μια χάλκινη ροδέλα, όπως είπε ο Μήτσος (shooter) χρειάζεσαι μόνο. πρόσεχε όμως να κάθεται "κουτί" στην βίδα, να μην είναι μεγαλύτερη από όσο πρέπει και ΜΗΝ σφίξεις πολύ! όταν σταματήσει να βιδώνεται, μιση στροφή είναι αρκετή. Αν παρασφίξεις θα χαλάσεις την ροδέλα και θα "κλαίει¨πάλι

devil's animal
24/10/2014, 13:35
επισης μπορεις να κανεις και σωστη δουλεια αν εχουν φαγωθει τιποτα βολτες και οχι αλχημειες με τεφλον,ροδελες και τα ρεστα...:rolleyes:

thunder ace
24/10/2014, 14:02
Αν ΔΕΝ εχει χαλασει το σπειρωμα στο καρτερ,παρε καλου-κακου ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ βιδα(ΑΝ μπορεις μαμα)+χαλκινη ροδελα=το εφτιαξες:a54:

OldMan
24/10/2014, 16:06
Φαινεσαι παντως ότι εισαι μερακλής μαστορας και χρησιμοποιείς τα απολύτως ενδεδειγμενα εργαλεία..
(κρίνοντας από το κεφαλι της σταυρόβιδας που, από PH 2, το έχεις κανει Gr-Z 3...)

teogtp
24/10/2014, 16:20
Εμενα που κανει εντυπωση πως ενας ydravlikos δεν ξερει να φτιαξει μια διαρροη..........

OldMan
24/10/2014, 16:49
Εμενα που κανει εντυπωση πως ενας ydravlikos δεν ξερει να φτιαξει μια διαρροη..........
Γιατί, εσύ για καφε στο σπίτι την μούσγα δεν παίρνεις..??

Red Rider
24/10/2014, 17:11
Εμένα μου κάνει εντύπωση η καθαριότητα του μοτέρ από κάτω!

teogtp
24/10/2014, 17:14
Γιατί, εσύ για καφε στο σπίτι την μούσγα δεν παίρνεις..??

Μετα απο μια καλη "τσιπουραδα" ερχεται η μουσγα.....

andreaspetr
24/10/2014, 18:12
Σιγουρα ειναι απο την βιδα και οχι απο την τσιμουχα απο πανω?
γιατι η βιδα κανονικα δεν εχει καμμια επαφη με τα λαδια μεσα.

SHOOTER045
24/10/2014, 19:26
Το παλικάρι μιλάει για την βίδα του Κάρτερ
Εντάξει η σωστή δουλειά είναι να καθάρισει τα πασα και αν έχουν φαγωθεί πολύ της βιδας να την αλλάξει, αν είναι του Κάρτερ να το πάει σε σε κάποιον πού έχει κολαουζο / φιλιερα και να του φτιάξει καινούρια πάσα, εννοείται πώς μετά θέλει καινούρια βίδα και ποιο ευγενικό βιδωμα στις αλλαγές

thunder ace
24/10/2014, 20:55
Παιδια τελικα για ποια βιδα μιλαει,γιατι με μπερδεψατε;Εγω νομιζα την σταυροβιδα δεξια+ πανω απο τη ταπα λαδιων.

SHOOTER045
24/10/2014, 21:13
Παιδια τελικα για ποια βιδα μιλαει,γιατι με μπερδεψατε;Εγω νομιζα την σταυροβιδα δεξια+ πανω απο τη ταπα λαδιων.

σαν να εχεις δικιο
γιατι τωρα ανοιξα το pc
ενω πριν απο το τηλ
οπως το βλεπω συνυπογραφω για την σταυροβιδα
αλλα σιγουρα θα μας πει ο κατοχος
και αυτη να ειναι περιπου τα ιδια θα ελεγα
βγαλσιμο καθαρισμα τα πασα του καπακιου
και θα προτεινα αντικατασταση με καινουργια βιδα,αλλα με κεφαλι αλεν

teogtp
24/10/2014, 22:16
σαν να εχεις δικιο
γιατι τωρα ανοιξα το pc
ενω πριν απο το τηλ
οπως το βλεπω συνυπογραφω για την σταυροβιδα
αλλα σιγουρα θα μας πει ο κατοχος
και αυτη να ειναι περιπου τα ιδια θα ελεγα
βγαλσιμο καθαρισμα τα πασα του καπακιου
και θα προτεινα αντικατασταση με καινουργια βιδα,αλλα με κεφαλι αλεν

καπως ετσι;

325598


:tooth:

SHOOTER045
24/10/2014, 23:00
Εκζακλη

spyrakos35
25/10/2014, 07:32
Εισαι μλκς.....

Τελος.....

:lol:

Eversman
25/10/2014, 08:59
Βγάζεις τα λάδια από το κάρτερ .... βγάζεις τη βίδα ... βάζεις λεκανίτσα κάτω από την ανοικτή τάπα και το σημείο που βρίσκεται το σπείρωμα της βίδας .... ψεκάζεις με υγρό καθαρισμού το σπείρωμα που βιδώνει η βίδα (εναλλακτικά καθαρίζεις με πινελάκι και καθαρή βενζίνη), με ΚΡΥΟ κινητήρα ... φυσάς το σημείο με αέρα υπό πίεση για να στεγνώσει ... βρίσκεις καινούργια βίδα με το ίδιο σπείρωμα αλλά με κεφαλή εξάγωνη και ροδελίτσα ( ή άλεν όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω) ... βάζεις λίγο φλατζόκολα στο σπείρωμα της βίδας και την βιδώνεις ανθρώπινα ... αφήνεις να στεγνώσει για 5-10 λεπτά ... βάζεις τα λάδια και είσαι έτοιμος.

Εάν εξακολουθεί να χάνει, σημαίνει ότι έχεις ήτε πρόβλημα στο σπείρωμα ήτε ρωγμή από υπερβολικό σφίξιμο.

VASOS
25/10/2014, 09:19
Αυτή η βίδα δεν μου φαίνεται μαμά. Χλωμό ο κατασκευαστής να χρησιμοποιήσει βίδα κάρτερ με τέτοια κεφαλή (PH). Μυρίζει πατέντα από μάστορα ή απο προηγούμενο ιδιοκτήτη. Γι' αυτό και υπάρχει διαρροή.

devil's animal
25/10/2014, 11:10
Βγάζεις τα λάδια από το κάρτερ .... βγάζεις τη βίδα ... βάζεις λεκανίτσα κάτω από την ανοικτή τάπα και το σημείο που βρίσκεται το σπείρωμα της βίδας .... ψεκάζεις με υγρό καθαρισμού το σπείρωμα που βιδώνει η βίδα (εναλλακτικά καθαρίζεις με πινελάκι και καθαρή βενζίνη), με ΚΡΥΟ κινητήρα ... φυσάς το σημείο με αέρα υπό πίεση για να στεγνώσει ... βρίσκεις καινούργια βίδα με το ίδιο σπείρωμα αλλά με κεφαλή εξάγωνη και ροδελίτσα ( ή άλεν όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω) ... βάζεις λίγο φλατζόκολα στο σπείρωμα της βίδας και την βιδώνεις ανθρώπινα ... αφήνεις να στεγνώσει για 5-10 λεπτά ... βάζεις τα λάδια και είσαι έτοιμος.

Εάν εξακολουθεί να χάνει, σημαίνει ότι έχεις ήτε πρόβλημα στο σπείρωμα ήτε ρωγμή από υπερβολικό σφίξιμο.

και αν θελει μετα να ξεβιδωσει την βιδα τι γινετε? ποση δυναμη πρεπει να βαλει?



Αυτή η βίδα δεν μου φαίνεται μαμά. Χλωμό ο κατασκευαστής να χρησιμοποιήσει βίδα κάρτερ με τέτοια κεφαλή (PH). Μυρίζει πατέντα από μάστορα ή απο προηγούμενο ιδιοκτήτη. Γι' αυτό και υπάρχει διαρροή.

+πολλα...

TROOPER
25/10/2014, 12:15
Φαινεσαι παντως ότι εισαι μερακλής μαστορας και χρησιμοποιείς τα απολύτως ενδεδειγμενα εργαλεία..
(κρίνοντας από το κεφαλι της σταυρόβιδας που, από PH 2, το έχεις κανει Gr-Z 3...)


Αυτή η βίδα δεν μου φαίνεται μαμά. Χλωμό ο κατασκευαστής να χρησιμοποιήσει βίδα κάρτερ με τέτοια κεφαλή (PH). Μυρίζει πατέντα από μάστορα ή απο προηγούμενο ιδιοκτήτη. Γι' αυτό και υπάρχει διαρροή.

:winka:

toyar
25/10/2014, 13:09
εμενα το καρτερ με τετοιες βιδες ειναι γυρω-γυρω (yamaha sr250)
μονο με σφυροκατσαβιδο λυνουν

Eversman
25/10/2014, 18:42
και αν θελει μετα να ξεβιδωσει την βιδα τι γινετε? ποση δυναμη πρεπει να βαλει?


Τόση όση έβαλε και για να σφίξει. Γι΄αυτό δεν μίλησα για κόλα σπειρωμάτων (η οποία κατά τη στεγανοποίηση διαστέλλεται και σκληραίνει) αλλά για φλατζό-κολα, η οποία απλά στεγανοποιεί. Τόσα χρόνια στο μαγαζί δεν μου έχει τύχει να μην ξεσφίγγει βίδα στην οποία έχει μπεί τέτοια κόλα.

bruno
25/10/2014, 18:44
325687 Mπααα!Τι μας λες..σοβαρα;

Eversman
25/10/2014, 18:56
325687 Mπααα!Τι μας λες..σοβαρα;

Τι εννοείς? ... δεν σε πιάνω ...

devil's animal
25/10/2014, 21:33
Τόση όση έβαλε και για να σφίξει. Γι΄αυτό δεν μίλησα για κόλα σπειρωμάτων (η οποία κατά τη στεγανοποίηση διαστέλλεται και σκληραίνει) αλλά για φλατζό-κολα, η οποία απλά στεγανοποιεί. Τόσα χρόνια στο μαγαζί δεν μου έχει τύχει να μην ξεσφίγγει βίδα στην οποία έχει μπεί τέτοια κόλα.


αν για τον α,β λογο μπει παραπανω απ'οσο πρεπει και φυγει κανενα στερεοποιημενο κομματι φλατζοκολλα μεσα στο μοτερ, τι θα γινει?

δεν ειναι ενδεδειγμενος τροπος να σταματαμε τις διαρροες λαδιων απο βιδες με teflon, καναβι, ροδελες, loctite, φλατζοκολλες και τα ρεστα...

βρισκουμε που υπαρχει η διαρροη...
μπορει να εχουν φαγωθει οι βολτες της βιδας..
μπορει να εχει καμια ψιλη ρωγμη εκει κοντα...
μπορει να μην ειναι ενδεδειγμενη η βιδα που χρησιμοποιουμε, παχος, μηκος, διαστημα βολτων,κλπ...

οποτε με βαση το manual και συμφωνα με την βλαβη παμε να κανουμε κανενα κολαουζο, helicoil, να φτιαξουμε καμια μουφα με αρσενικο-θυληκο...
και στην χειροτερη γεμισμα με αλουμινοκολληση και καινουργια τρυπα...

foogr01
25/10/2014, 23:41
Τι εννοείς? ... δεν σε πιάνω ...

Μάλλον εννοεί ότι υπάρχουν και μαμά βίδες PH.

andreaspetr
25/10/2014, 23:53
στο καζε ειναι τετοιες οι μαμα βιδες.ολες!
εγω τις εχω αλλαξει με αλλεν.

bruno
26/10/2014, 00:07
Τι εννοείς? ... δεν σε πιάνω ...

Εσυ, καλα τα λες η' σχεδόν καλα,οι βιδες εχουν ροπη σύσφιξης.Ο μονος λογος που θα αλλαζες τις βιδες με αλεν,πολύγωνες είναι όταν πας να το ξαναλυσεις μετα ισως σε παιδεψει.Όχι τιποτα άλλο,θα κοιταξει ο γεροντας την συλογη του από το praktiker και θα ''πεταξει'' ένα ΡΗ 2...ετσι για εντυπωσιασμο!Και κατι ακομα δεν εκανα παραθεση σε εσενα,μην παρεξηγεις;)

Eversman
26/10/2014, 00:56
Εσυ, καλα τα λες η' σχεδόν καλα,οι βιδες εχουν ροπη σύσφιξης.Ο μονος λογος που θα αλλαζες τις βιδες με αλεν,πολύγωνες είναι όταν πας να το ξαναλυσεις μετα ισως σε παιδεψει.Όχι τιποτα άλλο,θα κοιταξει ο γεροντας την συλογη του από το praktiker και θα ''πεταξει'' ένα ΡΗ 2...ετσι για εντυπωσιασμο!Και κατι ακομα δεν εκανα παραθεση σε εσενα,μην παρεξηγεις;)

Kάθε άλλο ... δεν υπήρξε θέμα παρεξήγησης. Πραγματικά και ειλικρινά, δεν κατάλαβα τι εννοούσες με την φωτό, αλλά η "απάντηση με παράθεση" στο post μου, δεν παρέθεσε την φωτό σου, παρά μόνο το σχόλιο ;)

Βρέ Devil ... πόσες φορές σου έχει φύγει στερεοποιημένη φλατζόκολα μέσα στον κινητήρα, ή το κιβώτιο? Μάλλον κάτι κάνω λάθος τότε, γιατί δεν μου έτυχε ποτέ. Ακόμη και μετά από διπλά ανοίγματα-κλεισίματα. Εγώ θέμα μια φορά δεν έχω με το πώς θα βρεί λύση ο φίλος μας. Άς πάει σε μάστορα. Κλέφτες θα γίνουμε στην τελική?

daz
26/10/2014, 01:13
(κρίνοντας από το κεφαλι της σταυρόβιδας που, από PH 2, το έχεις κανει Gr-Z 3...)

:lol:


To Gr-Z 3 είναι PIS* certified. Γιατί να μπλέκουμε με din, iso, ansi και jis?







* Practiker Industrial Standard:D

devil's animal
26/10/2014, 09:32
Βρέ Devil ... πόσες φορές σου έχει φύγει στερεοποιημένη φλατζόκολα μέσα στον κινητήρα, ή το κιβώτιο? Μάλλον κάτι κάνω λάθος τότε, γιατί δεν μου έτυχε ποτέ. Ακόμη και μετά από διπλά ανοίγματα-κλεισίματα. Εγώ θέμα μια φορά δεν έχω με το πώς θα βρεί λύση ο φίλος μας. Άς πάει σε μάστορα. Κλέφτες θα γίνουμε στην τελική?

και εμενα ποτε δεν μου εχει τυχει, γιατι δεν εχω βαλει ποτε...
και ουτε θελω να βαλω και να ρισκαρω εστω και αυτο το 1%...

επισης η παλια παροιμια λεει το εξης: "πολλες φορες θα παει η σταμνα στην βρυση...μα μια φορα θα σπασει..."

anyway, ουτε εγω εχω κανενα θεμα με τον τροπο που θ'αποφασισει ο ιδιοκτητης να το φτιαξει...ας το παει και σε μαστορα στην τελικη...οντως καπως πρεπει να ζησετε και εσεις..
:beer::beer:

ydravlikos1970
26/10/2014, 11:38
Κλεφτης δεν θα γινεις φιλε μου οταν κανεις σωστα την δουλεια σου οταν δεν την κανεις θα γινεις

OldMan
27/10/2014, 12:01
ήτε πρόβλημα στο σπείρωμα ήτε ρωγμή από υπερβολικό σφίξιμο.
ήτε παιδες Ελλήνων..

OldMan
27/10/2014, 12:04
Όχι τιποτα άλλο,θα κοιταξει ο γεροντας την συλογη του από το praktiker και θα ''πεταξει'' ένα ΡΗ 2...ετσι για εντυπωσιασμο!
Ξερεις ποσες γκόμενες εχουν πεσει με την συλλογή μου ..???;)

Bowleno
27/10/2014, 12:32
Ξερεις ποσες γκόμενες εχουν πεσει με την συλλογή μου ..???;)


και τι τους λες, Αντώνη; "οι ξενέρωτοι έχουν συλλογή γραμματοσήμων, εγώ έχω...κατσαβίδια,πάμε να στα δείξω;" :bawl:

Eversman
27/10/2014, 14:18
ήτε παιδες Ελλήνων..

Δεκτή η επίπληξη! Είχα ξεχάσει ότι γράφεται με "οι" (οίτε) :D

Bowleno
27/10/2014, 14:24
Δεκτή η επίπληξη! Είχα ξεχάσει ότι γράφεται με "οι" (οίτε) :D


EIτε :a11::a38::D ενίοτε είναι και Ίτε....

bruno
27/10/2014, 18:59
Ξερεις ποσες γκόμενες εχουν πεσει με την συλλογή μου ..???;)

Σου εχω πει μπαρμπα,εμενα να μην μου κλεινεις τα ματακια!:D

spyrakos35
28/10/2014, 13:57
και τι τους λες, Αντώνη; "οι ξενέρωτοι έχουν συλλογή γραμματοσήμων, εγώ έχω...κατσαβίδια,πάμε να στα δείξω;" :bawl:

Το δυναμοκλειδο τους δειχνει.....;)

SHOOTER045
28/10/2014, 14:00
Το δυναμοκλειδο τους δειχνει.....;)
Αντρας χωρίς συλλογή από σφιγκτηρες
















Δεν ειναι άντρας....

Dbnn
28/10/2014, 22:14
Αντρας χωρίς συλλογή από σφιγκτηρες
















Δεν ειναι άντρας....

Ετσι...... Γιατι μονο ενας αντρας ξερει τι θελει ενας αντρας......

SHOOTER045
28/10/2014, 22:24
Ετσι...... Γιατι μονο ενας αντρας ξερει τι θελει ενας αντρας......

Είμαι γιος χασάπη
Κρέας δίνω
Και κρέας δεν παίρνω

Dbnn
28/10/2014, 23:55
Είμαι γιος χασάπη
Κρέας δίνω
Και κρέας δεν παίρνω

Αμα επαιρνες ρε φιλαρακι θα ηταν κριμα κ αδικο.....

OldMan
29/10/2014, 12:34
Ρε κοπρόσκυλα...

Αφήνετε τους σφιγκτήρες, τις ροδελες και τα γκροβερ κατα μερος να πειτε στον άνθρωπο τι να κανει με την βίδα του..??:D

Υ.Γ.
bruno: στην ηλικία μου, τι άλλο να κλείσω εκτός από τα ματακια μου ..??

SHOOTER045
29/10/2014, 13:29
Ρε κοπρόσκυλα...

Αφήνετε τους σφιγκτήρες, τις ροδελες και τα γκροβερ κατα μερος να πειτε στον άνθρωπο τι να κανει με την βίδα του..??:D

Υ.Γ.
bruno: στην ηλικία μου, τι άλλο να κλείσω εκτός από τα ματακια μου ..??

Καλά
Να μιλήσω σοβαρά
Αφού έχει να κάνει με κωλοβιδες ,ας τις αλλάξει όλες για ομοιομορφια,βαζοντας ίδιο μήκος σαν αυτές πού έχει αλλά όχι με κεφάλι από κατσαβίδι.
Στο μοτέρ τού Glx αλλά και του λιφαν
Έχει βίδες πολυγωνικες 8mm ,απ ότι θυμάμαι

Dbnn
29/10/2014, 15:28
Καλά
Να μιλήσω σοβαρά
Αφού έχει να κάνει με κωλοβιδες ,ας τις αλλάξει όλες για ομοιομορφια,βαζοντας ίδιο μήκος σαν αυτές πού έχει αλλά όχι με κεφάλι από κατσαβίδι.
Στο μοτέρ τού Glx αλλά και του λιφαν
Έχει βίδες πολυγωνικες 8mm ,απ ότι θυμάμαι
Πασο 10 και κεφαλι 8.....
Πολυγωνικες πομπε με ροδελα

bruno
29/10/2014, 17:35
Πασο 10 και κεφαλι 8.....
Πολυγωνικες πομπε με ροδελα

10;Μ10 εννοεις;Τι διαλο...καραβι είναι;:lol:

Neftis
29/10/2014, 20:09
Ο εφιαλτης μου... Χαλασμενο σπειρωμα. Κανε στον εαυτο σου ενα δωρο και πηγαινε να το φτιαξεις.
Μη βαλεις helicoil (ετσι δε το λενε?). Γιατι φευγει το συρματακι με τον καιρο και φτανει στο σασμαν. Το εχω δει το εργο. Μια φορα θα ασχοληθεις. Το κανεις σωστα και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Δινεις κι ενα μεροκαματο στο μαστορα. Οταν μετα απο πολλα χρονια πουληθει, ο επομενος ισιοκτητης δε θα χασει τα μαλλια του. Η κοινωνια ολοκληρη θα οφεληθει, δηλαδη.

Dbnn
29/10/2014, 21:00
10;Μ10 εννοεις;Τι διαλο...καραβι είναι;:lol:
Μ10 φυσικα. Δεκαρουλα.... για μοτο μιλαμε οχι για καραβοντιζα! :lol:

ypapadio
29/10/2014, 23:01
Μ10 φυσικα. Δεκαρουλα.... για μοτο μιλαμε οχι για καραβοντιζα! :lol:

Μ10 δεν ειναι με τίποτα!
Μ5 ή Μ6 με πιο πιθανό το Μ5!
Στις βίδες το Μ υποδηλωνει ότι το σπειρωμα ειναι μετρικό και ο αριθμός ειναι η διάμετρος του κορμού τις βίδας και όχι τον αριθμό του κλειδιού που χρησιμοποιούμε για να τις σφίξουμε!

Το πιο πιθανό ειναι να έχει ξεραθεί καμία φλατζα ή να είχε κάποιο ελάττωμα στο σημείο και με τον καιρό να έσκασε.

Για μένα κάνε ένα καθάρισμα και βάλε λίγο φλατζοκολα. Πρόσεξε μόνο όταν αφαιρέσεις την βίδα μήπως υπάρχουν ρινίσματα ή γρεζια αλουμινίου, αυτό ειναι σημάδι παρασφιγμένης βίδας και επισκευασμένου κινητήρα.
Λογικά, στο σημείο που ειναι το πάσο δεν επικοινωνεί άμεσα με τα λάδια του κάρτερ, όποτε και δεν θα εχεις θέμα.

andreaspetr
31/10/2014, 02:36
φλατζα στα καρτερ δεν εχει το kaze-r εχει μονο κολλα.
εμενα παντως πιο πιθανο μου φαινεται να δακρυζει λιγο απο την τσιμουχα απο πανω και να φαινεται εκει.

Bowleno
31/10/2014, 08:48
Ντάξ΄λίγο ακόμα και θα τον πείσουμε να αλλάξει ολόκληρο το μοτέρ....:D